Invloed dorpsraad moet groter PZC Honden te water tijdens Nagalm van Dierendag Even in de huid van K3 Koningin Beatrix opent hospice 11 Oud-CDA-bestuurder wil verplicht advies bij bepaalde raadsvoorstellen Voetganger gewond Mosselmaaltijd levert €1275 op Belgisch duo wint petanquestrijd Vertelavond trekt veel publiek Frontale botsing in Arnemuiden Bijbel in taal van nu moet jeugd bekoren maandag 7 oktober 2002 door Jan Jansen KOEWACHT - Om de afstand tussen burger en bestuur niet verder te vergroten, moeten dorpsraden in de nieuwe ge meente Terneuzen een echte stem in het kapittel krijgen. Dat dringende advies krijgen de po litieke partijen in een open brief van de gepensioneerde CDA- bestuurder H. de Jonge uit Koe wacht. Een stem die telt betekent in zijn ogen dat inwoners hun dorps raad op democratische wijze moeten kunnen kiezen. „Niet de weg kiezen van de ondemocrati sche stichting", schrijft De Jon ge, die daarmee verwijst naar de situatie in zijn eigen dorp. Verder moeten de leden van de dorpsraden zich actief opstellen en gevraagd en ongevraagd ad vies uitbrengen. Ook zou hij willen vastleggen dat voor som mige raadsvoorstellen het advies van een of meerdere dorpsraden vereist is. Wijkt de gemeenteraad van die adviezen af, dan moet dat worden gemo tiveerd. Hoewel De Jonge al zes jaar in Koewacht woont, laat hij zich pas nu in met de plaatselijke po litiek. Hij doet dat in de aanloop naar de gemeenteraadsverkie zingen in november, 'waarin weinig is gebleken dat de toe komstig raadsleden hun taak als volksvertegenwoordiger se rieus nemen'. Burgemeester De schrijver van de open brief kan zich beroepen op een lange staat van dienst in het plaatse lijke bestuur. De geboren Zeeuw (Kwadendamme) trok al jong weg uit de provincie en maakte een vlotte politieke carrière. Hij was achtereenvolgens raadslid en wethouder voor het CDA in Bunnik en werd daarna burge meester, eerst in Montfoort, daarna in Sassenheim. Op die laatste post werd hij ziek. Na afgekeurd te zijn, verhuisde hij zo'n zes jaar geleden naar Koewacht. Lange tijd hield hij zich daar bewust afzijdig van politiek en bestuur. „Maar nu naderen er verkiezingen en ben ik tegen dingen aan gelopen waarvan ik zeg: dat kan zo niet." De Jonge doelt dan niet alleen op het functioneren van de dorpsraad Koewacht, maar ook op ambtelijke uitglijers van de gemeente Axel. „Kortgeleden moest hier een straat tijdelijk worden afgesloten vanwege een of andere activiteit. Dat staat dan twee dagen tevoren in een advertentieblad. Dat is slecht communiceren met je inwo ners." Voorlichting In zijn open brief wijdt De Jonge een apart hoofdstukje aan Voor lichting. Belangstellenden in bepaalde kwesties rechtstreeks benaderen, adviseert hij. Ook: gevolgen van belangrijke over- heidsbeslissingen aan de bur gers meedelen. En verder: be slissingen waartegen beroep mogelijk is, tijdig aan belang hebbenden doorgeven. Ook vreest de Koewachtenaar dat de Terneuzense politiek het dualis me, waarin de gemeenteraad onafhankelijker opereert van het college van B en W, niet seri eus genoeg neemt. Dat blijkt volgens hem onder andere uit het te kleine budget voor de apart aan te stellen raadsgrif- fier. De Jonge zegt zijn hart vast te houden voor de gang van zaken in de nieuwe, grotere gemeente. De afstand bestuur-burger zal alleen maar groter worden. „Het wordt er niet beter op, vreesik." door Frank Gijsel GROEDE - Bianca, een mach tige, massieve Newfoundlan der, springt op bevel enthousi ast te water en begeeft zich zwemmend naar haar baasje. Aangekomen bij het bootje krijgt de hond de opdracht het bootje met daarin twee vol wassenen naar de kant te sle pen. Dierenliefhebbers en hun vaste maatjes genoten zaterdag van de Nagalm van Dierendag in het hertenkamp te Groede. Voor de derde keer in successie hield de verzorgingsploeg van het park een evenement rond dierendag. Watertrial Een van de meest spectaculaire onderdelen was de watertrial in de vijver met Newfoundlan ders. Het talrijk opgekomen publiek genoot van de specta culaire demonstraties van de Nederlandse Newfoundlan derclub uit het Brabantse Huy- bergen. De honden sleurden drenkelingen zonder pardon met volle kracht uit de vijver. Hondentrainster Anja Pfundt genoot telkens weer van haar beesten. ,*,Als de honden het werk leuk vinden, genieten wij ook en daar is het toch uitein delijk om te doen." In een tent onderzocht dieren arts Marc van de Vijver uit IJ- zendijke meegebrachte dieren. De nodige adviezen over de ge zondheid en verzorging van de dieren werden door de kinde ren dankbaar aanvaard. Op verschillende plaatsen waren in het park standjes ingericht. De Stichting Zwerfkat, de West-Zeeuws-Vlaamse schaapskudde, Kids for Ani mals, de schminkstand en de knutselactiviteiten hadden over belangstelling niet te kla gen. Newfoundlanders toonden in Groede een van de manieren waarop ze zich nuttig kunnen maken: bij het redden van drenkelingen. foto Charles Strijd TERNEUZEN - Op de kruising Scheldeboulevard-Binnën- vaartweg in Terneuzen is vrijdagavond een 27-jarige vrouw uit Brussel aangereden door een even oude Franse automobi list. Deze kon niet op tijd stoppen toen de vrouw plotseling de kruising overstak. Het slachtoffer is met een fractuur aan de hand overgebracht naar het ziekenhuis in Terneuzen. HEIKANT - De mosselmaaltijd van de stichting tot behoud van de parochiële diensten in Heikant heeft zaterdagavond 1275 euro opgebi-acht. In café Du Commerce schoven honderd deelnemers aan tafel. J. Francken van de organisex-ende stich ting was zeer tevreden over de opbrengst. „De mensen uit Hei kant is er veel aan gelegen om hun kerk te behouden. Deze ac tie slaat goed aan. Alleen zit er momenteel weinig schot in de werkzaamheden aan de kerk. Speerpunt is in eerste instaxxtie het water- en winddicht maken van het gebouw. Voor de win ter zouden daarvoor de kilgoten vervangen moeten worden. De offerte voor deze klus is binnen. Alleen vi-aagt het bisdom Breda nu nog een tweede offexle voor het geval het houtwerk onder de goten ook vexvangen zou moeten worden! Met de winter voor de deur moet deze klus nu j ammer genoeg doorge schoven worden naar het voorjaar-." De stichting tot behoud van de parochiële diensten ondersteunt met haar acties het kerkbestuur Heikant St. Jansteen. HEIKANT - Het duo G. Bogaert en DHeggerickx uit het Bel gische Zelzate heeft gisteren het indoor petanque toernooi van de vereniging Game '78 Petanque uit Clinge op haar naam geschreven. In de overdekte manege in Heikant streden 26 doublettes om de ovex-winning. Het duo B. Brasser en A. de Goffau uit Middelburg eindigde op de tweede plaats. De der de plaats was voor het team P.Daelman W. Bolssens van de or ganiserende club uit Clinge. ABSDALE - De Vex-telavond een Vex-aol uit Absdaol trok za- terdag een volle zaal in voormalig café De Speelwaogenih Absdale van auteur, ï-egisseur Tone Brulin. De vier vertellers wisten het publiek te boeien met vrolijke vei-halen, afgewis seld met een serieuze een nostalgische vertelling. Hax-old Baert verhaalde in sappig Koewachts dialect over het bezoek van Sinterklaas en Clingenaar Cyril Peeters ging terug naar zijn jeugd in Absdale waar hij de Speelwaogen goed gekend heeft. Thea de Bruin kwam met een ernstig vei'haal in het dia lect van het Land van Axel en George Sponselee wist beel dend zijn geboortestreek weer tot leven te brengen. Het Land van Kampen en Hontenisse werd bewierookt in onvervalst Hulsters. ARNEMUIDEN - Een 43-jarige motorrijder uit Arnemuiden heeft zaterdag x-ugklachten opgelopen bij een frontale bot sing met een personenauto op het Tuindorp in zijn woon plaats. De man botste on 16.15 uur tegen een hem tegemoet komende auto, bestuurd door een 28-jarige plaatsgenoot. Volgens de politie reed de auto gedeeltelijke op de linkerweg helft vanwege een rechts van de weg geparkeerde auto. De motorrijder viel en liep rugklachten op. Zijn motor raakte aan de voorkant zwaar beschadigd. De automobilist kwam met de schrik vrijZijn auto raakte ook beschadigd aan de vooi'kant. doorlnqrid Huibers GOES - Zonder de tale Ka- naans, maar vol met heden daagse joixgerentaal. Dat staat de nieuwe bijbelvertaling Beeldspraak, bedoeld vóór jon geren tussen de 15 en 35 jaar. De bijbel werd zaterdag tijdens een open dag van het Regioxxaal Diensten Centrum in Goes ge presenteerd. Leen van de Hei-ik, één van de auteurs, was naar Goes afge reisd om over Beeldspx-aak te vertellen. Het boek is gemaakt door twintig auteurs die ieder op hxin eigen manier een bijbel boek navertellen. De één doet dat door in de rol van moderne toeschouwer naar een bijbel- verhaal te kijken, de ander ver plaatst de handeling van een bijbelboek in zijn geheel naar de moderne tijd. Zolang de boodschap van de bij - beheksten maar overeind blijft, zijn allerlei literaire vrijheden geoorloofd. Zo wordt er driftig ge-emaild, bezoeken bijbelse fi guren een chat-room en wordt er volop mobiel gebeld. „Onze eerste gedachte met de uitgave van dit boek is niet dat jongeren nu massaal naar de boekhandel stormen om het te kopen", mei'kt Van den Herik nuchter op. „Maar het boek kan bijvooi'beeld in jeugddiensten of het godsdienstonderwijs worden gebruikt. Ook denken we dat Beeldspraak een prima cadeau is voor jongeren die het christelijk voortgezet onderwijs verlaten." Als rode draad door het boek vol losse verhalen in zeer uiteenlo pende stijlen fungeert Haixna. Zij wijst de lezer de weg, legt af en toe iets uit en houdt op die manier de eenheid in het boek. Niet alle bijbelboeken komen even uitvoerig in Beeldspraak aan bod. „Sommige bijbelboe ken lenen zich beter voor een navertelling dan andere", meent Van den Herik. „Zo wor den de boeken Genesis en Exo dus uitvoerig behandeld, maar er zijn ook boeken waaivan het niet zo eenvoudig is om de bood schap in een ander jasje te gie ten. Dergelijke boeken woxxlen kort samengevat." Van den Herik hoopt met het doek, waaraan auteux-s van di verse kerkelijke gezindten in bet totaal vier jaar hebben ge werkt, vooral jongeren te berei ken die geen band meer hebben met de kerk, maar wel met le vensvragen zitten. Drie deelnemers deden in Het Meulengat hun uiterste best om zoveel mogelijk op K3 te lijken. foto Wim Kooyman door Marian Hemelaar SLUISKIL - Het Sociaal Kultureel Initiatief (SKI) vierde afgelopen zaterdag 5 oktober het tienjarig be- staaix van de Souxxdnxix-playbackshow in Het Meu lengat. Ondanks een kleiner programma werd het toch gezellig. De onafhankelijke jury lette op originaliteit, reacties van het publiek, kleding, px-esentatie, algemene in- druk, playback en zang. De deelnemertjes, van wie één ouder dan vijftien jaar, deden flink hun best om hun talent te laten zien. Voor een jubileumuitvoex-ing viel het aantal aanmeldingen echter flink tegen. Voor al omdat, in tegenstelling met vooi-gaande jaren, er al leen een middageditie was. Aan de inzet van de oi'ga- nisatie heeft het niet gelegen ,De ruim honderd aangeschreven oud-deelnemers le- vei'den slechts twaalf acts op, tegen meestal ongeveer 50", aldus woordvoerder Geit Jansen. „De vx-ees dat het allemaal K3 werd, bleek ongegx-ond. Toch een breed genre met onder meer Grease, Dolly Dots, Kate Ryan, Ketchup song en verschillende dansen. We gaan er zeker mee door, vooral omdat het de 'kweek vijver' voor het jeugdcabaret Het Talent is en hier ook het nieuw talent wordt ontdekt." Vextegenwoordigers van Showband Jong Axel kozen drie kandidaten uit. Zij mogen volgende week, naast de balletschool Petrella Lion, Hosanna, Blue Phoenix en Jong Axel, optreden tijdens een muziekf esti jn in de Halle te Axel. Winnares bij de Playback werd: Lindsey den Hamer (13 jaar) en bij de Soundmix: Anouk de Bruyne (9 jaar). door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Koningin Beatrix heeft zaterdag in Mid delburg het Sint Jans hospice De Casembroot in Middelburg geopend. Het hospice aan de Nassaulaan is een tehuis voor mensen in hun laatste levensfase, voor wie thuis wonen steeds moeilijker wox-dt omdat ze intensieve me dische en verpleegkundige zorg nodig hebben. De vorstin sprak in het hospice met medewerkers en kreeg een rondleiding. Ver volgens praatte ze met de twee huidige bewoners. Het hospice is een initiatief van het oud-CDA-raadslid S. Buis man uit Middelburg. In de Bur gerzaal van het Middelburgse stadhuis vertelde hij dat hij op 29-jarige leeftijd werd gecon fronteerd met het overlij den van zijn jongei-e broer als gevolg van kanker. Hij overleed in het ou derlijk huis na een langdurig ziekbed. De naaste familie zorg de voor de verzorging. Zijn va der stierf in 1994 op dezelfde wijze. „De dood zag ik daardoor van dichtbij. Ik realiseerde me dat onze samenleving misschien onvoldoende is toegerust op zulke ingrijpende gebeurtenis sen." Eenzaam In 1998 las Buisman een verhaal over inwoners van Amsterdam die geen of weinig zorg kregen, eenzaam dood lagen te gaan in Koningin Beatrix. hun huis en soms lange tijd overleden waren zonder dat ie mand het wist. In die tijd ont stonden allerlei particuliere ini tiatieven voor hospices. Zijn idee voor een Walchers hospice viel.overal in goede aarde, maar zodra het financiële aspect aan de orde kwam gaf vi-ijwel nie mand thuis. Thuiszorgorgani satie Zorgstroom zag wel wat in het initiatief. P. de Boevere, lid van de Raad van Bestuur van Zorgsti'oom, noemde het hospice meer dan een mooi gebouw met een huise lijke inrichting en een fijne tuin. „In het hospice werken ver pleegkundigen die dag en nacht de verantwoordelijkheid dra gen. Zij hebben specifiek voor deze vorm van zorg gekozen. Het kostte geen moeite ze te vin den." Naamgeefster van het hospicè-is de vorig jaar overleden weduwe van oud-commissaris van de koningin in Zeeland jhr. A.F.C. de Casembroot. De Johanniter Orde was haar enige ei'fgenaam. Eén van de voorwaarden was dat de Orde de woning van de familie De Casembroot in Ga- pinge zou bestemmen voor op vang en tijdelijk vei'blijf van hulpbehoevenden. Dat bleék onmogelijk, omdat het huis niët voldeed. „Op dat moment", al dus J. Bai-on van Tuyll van Se- rooskerke van de orde, „hoor den wij van de plannen van hét hospice." Het huis in Gapinge werd verkocht en met het geld werd het pand aan de Nassau laan aangekocht. „Mooier kón niet." Geëmotioneerd Na de toespraken overhandigde een geëmotioneerde Lex Maes de vorstin het boekje 'Gedich ten/gedachten' aan de konin gin. De Vlissingse straatartiest is zelf ongeneeslijk ziek. Cap tain Rob Mol van de Stichting Roparun - sporters die hardlo pend van Rotterdam naar Parijs geld inzamelen voor kankerpa tiënten - ontving vervolgens uit handen van de vorstin een grote sleutel. Met een aantal hardlo pers ging het vervolgens rich ting Nassaulaan, waar de ko ningin de sleutel terugkreeg om het hospice officieel te openen. De hardlopers van Roparixn brachten ander-half jaar gele den ruim 45.000 euro bij elkpar voor het Middelburgse hospice. Mol noemde de kennismaking met de koningin 'een kroon op het werk' van Roparun.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 43