PvdA pleit voor mkb-loket Sluis 9 40,- Aanhouder wint eindelijk krulboltitel Nieuw West kraakt grootse projecten Vuur verteert gehate bouwval in Breskens Belangstelling voor herdenking operatie Switchback valt tegen Poortgebouw Terneuzen 11 oktober officieel open zeeuwse almanak Prijs Muzikanten dakloos na sluiten onveilig onderkomen Lijsttrekker vreest weglekken middenstand en daarmee werkgelegenheid Secretaris partij [www.middel burg.nl/plaza j door Jan Jansen TERNEUZEN - Het veelbe sproken Poortgebouw aan de Axelsedam in Terneuzen gaat vrijdag 11 oktober officieel open. Burgemeester Ron Barbé neemt die handeling voor zijn rekening. Een dag later kan ie dereen hei gebouw bezichtigen tijdens een open huis. In het Poortgebouw heeft Abab Accountants de vestigingen Oostburg, Hulst en Terneuzen nu onder één dak gebracht. De enige medebewoner is tot nu toe het advocatenkantoor Adriaan- se& Van der Weel. Abab heeft lang moeten wach ten op het nieuwe onderkomen. De eerste plannen voor de nieuwbouw aan de Axelsedam dateren al van 1996. Dat het zo lang duurdë, heeft onder meer te maken met de eisen van Terneu- zens stedebouwkundige. Die wilde een gebouw 'op poten', dat op die centrale plek in de stad een brugfunctie zou ver vullen. Zowel de planologische als de bouwtechnische voorbe reiding van de bouw kostte daarom veel tijd. Volgens Abab was het het wachten waard. De veertig medewerkers die het ac countantskantoor in Zeeuws- Vlaanderen telt komen terecht in een kantoor dat met de open onderkant de aanduiding Poortgebouw rechtvaardigt. De open dag duurt zaterdag 12 oktober van 11.00 tot 16.00 uur. Bezoekers kunnen dan zien dat medewerkers van Abab en hun kinderen kunstwerkjes hebben gemaakt waarmee het gebouw is aangekleed. Verder houdt Jorien Brugmans van de stich ting Toonbeeld er een expositie, Verkeerde pagina in PZC zaterdag VLISSINGEN - Door een fout in de drukkerij staat op de eerste pagina van de Zeeland-bijlage van de PZC van zaterdag 5 okto ber nieuws uit Schouwen-Dui- veland in plaats van nieuws uit Zeeuws-Vlaanderen. Wij bie den lezers en adverteerders onze verontschuldiging aan voor dit ongemak. DIRECTIE PZC Advertentie APK KEURING VOOR SLECHTS VOORDELIG DOOR DE KEURING Voor een onafhankelijke APK Keuring van uw auto bent u bij Profile Tyrecenler aan hel juiste odres Bij Profile Tyrecenler kunt u olh|d geheel vri|blijvcnd uw oulo lalen controleren. Hiermee bespaart u aanzienlijk op uw onderhoudsbeurten. PROFILE KOLE - LUCTOR it Ind Moge Weg. Afnlaweg 1:0114-31 40 80 u I: 0117-45 23 77 il: 0115-61 39 8 Trots bekeken de koersbal- lers de fraaie beker. Derde prijs in een sterk bezet toer nooi! De functionaris die altijd de punten telt, vanzelf een pre- ciese man, besloot het pronk stuk aan een nadere inspectie te onderwerpen. Toen bleek dat de beker in een eerder leven het wandmeubel van een jager heeft gesierd. Aan de achterzijde was een haas afgebeeld. En dat nu, zo vonden onze balleniverpers, was toch eigenlijk bij de konijnen af In Oostburg stond de nationale titel krulbollen op het spel. foto Charles Strijd door Fred Rabout OOSTBURG - Achttien jaar moest Andy de Schipper (30) uit Terneuzen wachten op een nationale krulboltitel. Elf keer al werd hij tot keizer ge kroond, maar op een nationale titelstrijd ging het steeds weer mis. Tot dit jaar. „Op een Nederlands kampi oenschap rustte voor mij altijd een vloek. Dan weer ging dit en dan weer wat anders mis. Daarom was ik vandaag dub bel gemotiveerd naar Oost burg gekomen, mede omdat ik met Rudy van Lent en Freddy Deliaert twee jongens om me heen had die al wisten hoe je een nationale titel moest bin nen halen." Afgelopen zaterdag pakten de drie in Oostburg dus die be geerde Nederlandse clubtitel. Een trio van Ons Genoegen uit Sas van Gent, waarin Andy de Schipper de vervanger was van Pedro Mimo, die gebles seerd was. In de finale stonden ze tegenover het trio van Cam- brinus uit Eede met Romain Goethals, William Gijsel en Adelin Minnaert, die verras send sterk begonnen aan het toernooi, maar die lijn in de fi nale niet konden doortrekken. De finale werd door het Sasse trio vlot met 9-1 werd gewon nen. Slechts een keer in het toernooi wankelde het bastion van Ons Genoegen, en dat was in de halve eindstrijd toen het tegen het trio van de Ware Vrienden uit Aardenburg, be staande uit Luc van Waes, Lutgard de Backere en Lowie Roets, met 4-1 kwam achter te staan. Maar De Schipper en zijn collega's herpakten zich en overleefden die halve finale nog vrij gemakkelijk met 9-5. In de strijd om de derde en vierde plaats pakten Sjaak Ekkebus, Aime Dusarduijn en Andre de Buck (Molenzicht IJ- zendijke) het brons door de formatie van de Ware Vrien den uit Aardenburg te ver slaan. Het NK voor clubteams (pelotons van drie) dat tradi tiegetrouw door Raak tegen Staak uit Oostburg wordt ge organiseerd vond voor het eerst plaats in him nieuw on derkomen op industrieterrein Stampershoek. Wedstrijdlei der en Raak tegen Staak-be- zieler Karei Hubregtse zag 25 pelotons zijn inschrijvingsta fel passeren. „We hebben er ooit 27 gehad, maar 25 is zowel organisatorisch als qua ruim te, al zitten we hier ruimer dan voorheen, toch wel onze li miet." De prijsuitreiking werd verzorgd door waarnemend burgemeester E. Brommet van Oostburg. ZEEUWS-VLAANDEREN ÏJZENDIJKE - 'Muziekvereni ging Geduld Overwint met de rug tegen de muur, want het jeugdgebouw is niet meer te huur'. Met deze slogan proberen leden en bestuur van de muziek vereniging Geduld Overwint in IJzendijke duidelijk te maken dat ze door deze maatregel flink in de problemen zijn gekomen. Het college van B en W heeft be sloten dat met onmiddellijke in- ganghet jeugdgebouw in de Ko ninginnestraat in IJzendijke is gesloten voor grootschalige evenementen. De veiligheids voorzieningen in het gebouw zijn onvoldoende en daardoor kunnen er geen evenementen meer in het jeugdgebouw ge houden worden. „Hierdoor kan onze uitvoering met zowel mu ziek als toneel, die op 7 decem ber zou worden gehouden, niet doorgaan in het jeugdgebouw", aldus secretaresse Linda Mar tens van Geduld Overwint. Het bestuur ging echter niet bij de pakken neerzitten, maar kwam direct in actie. „Wij zijn als be stuur op zoek gegaan naar mo gelijke oplossingen en gelukkig kunnen we terecht in partycen trum het Mauritshof", vervolgt Martens in een mededeling in het dorpsblad. „Onze muziek- en toneeluitvoering gaan geluk kig dus door, en wel op zaterdag 18 januari in het Mauritshof." maandag 7 oktober 2002 doorJan Jansen OOSTBURG - In navolging van het 'landbouwloket' moet de nieuwe gemeente Sluis straks ook een loket openen voor het midden- en kleinbedrijf, in het bijzonder de detailhandel. „Als we niets doen, kan het makke lijk fout gaan", motiveert PvdA-lijsttrekker Leen Wille dit plan. oppert het in een brief aan de Ondernemend Oost burg (VOO). Volgens Wille zijn de vooruitzichten voor de de- Hardrijder onder invloed moet rijbewijs inleveren AXEL - De politie heeft zaterdagnacht rond drie uur het rijbewijs afgepakt van een 28-jarige Terneu- zense snelheidsduivel, die bovendien dronken ach ter het stuur zat. De man reed in zijn auto over de Koegorsstraat in Axel met een snelheid van 128 kilometer per uur, ter wijl ter plaatse 60 km is toegestaan. Dat kostte hem zijn rijbewijs. Boven dien maakte de politie proces-verbaal op tegen de Terneuzenaar, omdat hij te veel had gedronken. Advertentie) Concacta Hal 2 i Middelburg^ de, ptfeza. to he,/ j tailhandel 'niet onverdeeld po sitief' en bestaat het gevaar dat klandizie weglekt naar andere gemeenten. Omdat de PvdA erg hecht aan de werkgelegenheid die de middenstand oplevert, wil hij er 'samen de schouders onder zetten'. Net als het landbouwloket moet het mkb-loket een plaats vinden in het gemeentehuis en komt er een ambtenaar achter te zitten 'die het vertrouwen geniet van de branche'. West-Zeeuws-Vlaanderen heeft er volgens de PvdA alle belang bij dat het centraal gelegen Oostburg zich sterk profileert als het koopcentrum van de re gio. Als het winkelbestand er maar specialistisch en breed ge noeg is, houdt het de klanten wel vast. In dat kader pleit Wille voor de komst van zaken als een Hema naar Oostburg. Versterkend Tegelijk gunt hij Sluis een ook door het mkb-loket gestimu leerde eigen rol. Het op koop- toerisme draaiende stadje kan en moet dat volgens hem blijven doen. „De functie van Sluis als winkelkern is duidelijk een an dere dan die van Oostburg. Het zijn geen concurrenten, maar ze kunnen juist complementair en versterkend ten opzichte van el kaar bestaan." Tenslotte hoopt Wille dat het winkelbestand in de kleine ker nen overeind kan blijven. Maar dan moet de dorpsbevolking wel overwegend in eigen kern blijven kopen. In de marge kan de gemeente dan aan behoud meewerken door een combina tie van functies (bijvoorbeeld postvoorzieningen) te stimule ren. Hoewel landelijke cijfers aanto nen dat het overleven van dorpswinkels steeds moeilijker wordt, ziet de PvdA-lijsttrekker voor Oostburg wel perspectief. „Gelukkig hebben we hier een toeristenseizoen: dat is voor de ze winkels, maar ook voor het centrum Oostburg, van groot belang." Hoewel het vuur veel omwonenden een plezier heeft gedaan, had het volgens de brandweer ook heel anders af kunnen lopen. foto Peter Nicolai door Jan Jansen BRESKENS - De oude schuur van Cruson, hartje Breskens, is zaterdagavond volledig in de as gelegd. De brandweer denkt dat spelende kinderen het vuur heb ben aangestoken. De schuur stond al jaren leeg en was, tot er gernis van omwonenden en ge meentebestuur, veranderd in een bouwval. Het gaat om een voormalige boerderij waarin ondernemer Cruson in de vorige eeuw een in dustrieel bedrijf vestigde. De schuur werd werkplaats, het woonhuis diende als kantoor. Dat eveneens vervallen huis is bij de brand gespaard gebleven. In de jaren 70 en 80 groeide de kritiek op de milieuhinder die het bedrijf midden in Breskens veroorzaakte. Uiteindelijk leid de dat tot een verhuizing naar het industrieterrein, maar de oude gebouwen bleven onge bruikt staan. De gemeente slaagde er niet in met Cruson overeenstemming te bereiken over sanering. Weinigen treuren dus om de 'he te sanering' van zaterdagavond, zij het dat het spectakel aan de Westlandstraat volgens de plaatselijke brandweercom mandant J. Carels niet zonder gevaar was. Zijn korps kreeg de melding te gen 20.30 uur en moest bij aan komst vaststellen dat de kap van de schuur al in lichterlaaie stond. Omdat door de aanwak kerende wind 'vliegvuur' ont stond werd, mede door de lig ging van de schuur, de situatie als gevaarlijk beoordeeld. De brandweer liet een speciale sloopkraan aanrukken, die het brandende gebouw een kopje kleiner maakte. „Toen de boel eenmaal was ingestort, hadden we de brand snel onder contro le", vertelt Carels. De pompiers konden rond middernacht weer inrukken. Gezien de vervallen en ongebruikte staat van het ge bouw, wordt aangenomen dat de schade beperkt is. door Jan Jansen CADZAND - De gemeenten in West-Zeeuws-Vlaanderen zijn op de verkeerde weg met ambi tieuze maar onbetaalbare pro jecten als Sluis-aan-Zee en de herinrichting van het kustge bied. Na de herindeling kan de nieuwe gemeente Sluis zich vol gens secretaris Hans Meijer van de politieke groepering Nieuw West beter bezighouden met 'aardse zaken waarvoor zij wel eerstgeroepene is'. „De muis probeert een olifant op te tillen en zal daar ook nu niet in slagen", aldus Meijers prikkelende stelling. De akker bouwer uit Cadzand maakte eerder furore als Zeeuws voor zitter van landbouworganisatie ZLTO, waar hij met ruzie op stapte. Nu heeft hij zich aangesloten bij de nieuwe politieke groepering van Oostburgs voormalig WD- wethouder Adri Rosendaal. De ze zag in 1998 zijn bestuurlijke carrière stuklopen op een ge brek aan waardering van zijn partij, die hij dan ook prompt verliet. Hij wil nu onder de vlag van Nieuw West zijn rentree maken. Bondgenoot Hans Meijer maakt in een uitvoerig betoog alvast korte metten met 'de grote pro jecten'. Om te beginnen betwij felt hij of het 'een taak van de gemeente is om op lokaal niveau economische structuurpolitiek te bedrijven'. Herstructurering van de recreatiesector nodig? „Dat is dan aan de ondernemer. De ondernemer onderneemt, niet de gemeente." Concurrent In Sluis-aan-Zee ziet hij ook al geen brood. De jachthaven van Breskens is, aan open vaarwa ter, een te grote concurrent. De kosten van het project zullen volgens Meijer 'vermoedelijk hoger zijn dan begrootde baten aanzienlijk lager'. Zelfs als het anders uitpakt, acht hij de grote West-Zeeuws- Vlaamse projecten financieel onhaalbaar. Want wie zal dat betalen? Met de plannen zijn miljarden euro's gemoeid, ter wijl de gemeenten jaarlijks am per enkele miljoenen vrij te be steden hebben. Andere overheden dan? Ook de provincie heeft in het kader van Vitaal Platteland maar een be perkt bedrag beschikbaar, terwijl in Den Haag op het ogen blik alleen maar wordt gespro ken over het 'nog enige gaatjes strakker aantrekken van de broekriem'. Een reddende hand uit Brussel verwacht Meijer ook niet. Voor elke euro die Brussel geeft, moet je er zelf ook een opzij leggen. „Op die manier moet je miljar den hebben om miljarden te krijgen." Tenslotte zal volgens hem ook een beroep op de marktpartijen falen. „Van ondernemers moet niet worden verwacht dat zij vrijwillig mee gaan betalen aan de verwezenlijking van plannen die vooral het nut van het alge meen zeggen te beogen." Conclusie: de muis zal de olifant niet kunnen tillen. Hou je dus bezig met aardse zaken, advi seert de secretaris van Nieuw West. Elk huis aansluiten op de riolering bijvoorbeeld, op dat vlak is in Oostburg nog veel te doen. En: „Het zorgen voor goe de wegen in de kernen is nog zo'n gemeentelijke taak. Het budget is nu toerei kend voor een herbestratingsschema van eens in de 150 jaar. Dit is helaas geen grap." Dronken rijden in Kapellebrug KAPELLEBRUG - Op de Gentsevaart in Kapellebrug is zaterdagnacht rond kwart vobr vijf een 39-jarige Belgische au tomobilist aangehouden we gens rijden onder invloed. Hij kreeg een rijverbod van drie uur en een proces-verbaal. door Frank Gijsel RETRANCHEMENT - De plechtigheid bij de Hickman- brug als onderdeel van de drie daagse herdenkingstocht in het kader van de veldslag Operation Switchback in liet najaar van 1944 werd op sobere wijze uitgevoerd. Jack Patten, die namens de Canadese regering verantwoordelijk is voor het First Canadian Scot tish Regiment, verschijnt niet ten tonele voor de kranslegging. Maar Organisator Marcel van der Lugt verwacht in de toekomst nog heel wat van Patten. „Het ligt in de bedoeling dat hij er voor gaat zorgen dat er vol gend jaar een detachement van het Canadian Scottish regiment gaat deelnemen. Dat geeft de tocht meer inhoud. Daarnaast zijn we van plan om heel wat publiciteit voor deze tocht te maken. Ook willen we dan wan delverenigingen aanschrijven. Alles werd nu te laat opgezet.We hebben er alle vertrouwen in dat dit evenement nog flink kan groeien." IJzeren greep De belangstelling voor de her denking aan de operatie, de veldslag die West-Zeeuws- Vlaanderen ten koste van enke le duizenden doden en zware verwoestingen in het najaar van 1944 in een ijzeren greep hield, vooraf was redelijk groot. Uit eindelijk bleek het aantal deel nemers vrijdag bij aanvang van de herdenkingsplechtigheden gering. Geen enkel authentiek oorlogsvoertuig reed mee in de driedaagse herdenkingstocht. Ook het aantal wandelaars - die' letterlijk in de voetsporen van de Canadese bevrijders treden - bleef beperkt tot zes enthousi astelingen. „Een dompertje, maar dat weerhoudt ons er niet van met dit initiatief verder te gaan. Een evenement als dit moet langzaam groeien en ik ben ervan overtuigd dat dit ook gaat lukken.", verklaarde Van der Lugt. Onder de ongeveer twintig aan wezigen gisteren was wel Tonny Goossens uit Middelburg, schrijver van het boek Vluchten Bevrijding, waarin uitgebreid de oorlog en bevrijdingsopera tie in West-Zeeuws-Vlaanderen staat beschreven. Van der Lugt haalde zijn inspiratie en kennis grotendeels uit het werk van oud-Eedenaar Goossens. De schrijver betreurt eveneens de geringe deelname. „Het is een eerste opzet. Hopelijk kan dit evenement verder uitgebreid worden.Het heeft wel degelijk waarde in de herinnering aan die bevrijdingstocht." Allure De deelname in Breskens van een peloton van de Nationale Reserve gaf het driedaagse eve nement zaterdag toch nog enige allure mee. Hier vond een her denking plaats bij het monu ment voor de burgerslachtof fers. De driedaagse tocht was op vrij dag van start gegaan in het Bel gische Adegem bij het Canada Museum. Tijdens het evenement werden alle historisch belang rijke plekken zoals bunkers en monumenten langs de afgelegde marsroute aangedaan. De af sluiting vond zondagmiddag plaats in Sluis. Kom naar standnummer 377 Synïens-Edi5onwcg41 W.singen Advertentie Waar staat uw bedrijf over 5 jaar? U weet als ondernemer of manager ongetwijfeld waar u met uw organisatie naar toe wilt. Laat vandaag uw gedachten op de Contacta in beeld brengen. Ontdek het vandaaq!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41