Zeeland volgt nieuws voor de buis Nederland is van links tot rechts diep verslagen Vlaggen rijksgebouwen halfstok Duitse media reageren snel Radio en tv passen uitzending aan Geen afgelastingen wedstrijden Condoleanceregister op internet Mensen hielden al rekening met mogelijk overlijden prins Claus Spontaan huldeblijk bij paleis maandag 7 oktober 2002 DEN HAAG - Op alle rijksgebouwen gaat de vlag halfstok, zonder wimpel. Deze speciale vlaginstructie duurt vanaf het overlijden gisteren tot en met de dag van de uitvaartdienst en bijzetting, met uitzondering van zondag. Premier Balkenende heeft deze rouwmaatregelen gister avond ingesteld. Ook heeft de overheid alle officiële feeste lijkheden in deze periode afgelast. Bij andere officiële evene menten wordt gepaste soberheid in acht genomen. Daarnaast is een speciale luidinstructie uitgegeven. Die houdt in dat klokluiden alleen is toegestaan op de dag van de uitvaartdienst. ANP RIJSWIJK - De Duitse media hebben gisteravond snel gerea geerd op de dood van prins Claus. Kranten als Die Welt en Bild openden hun internetpagina's met het nieuws. Volgens Bild was de prinsgemaal in het begin omstreden, maar won hij door zijn sympatiek optreden de harten van de Nedex-landers. Het boulevardblad refereert verder aan de ziektegeschiedenis van Claus en spreekt dan van een 'Prinz der Leiden'. Het conservatieve blad Die Welt schijft in zijn digitale editie dat Nederland een van zijn meest geliefde persoonlijkheden heeft verloren. Volgens de krant was hij een moreel instituut en verwierf hij een reputatie als advocaat van diegenen zon der invloedrijke lobby. Bij andere kranten moet voor het nieuws worden doorgeklikt. ANP HILVERSUM - De publieke omroepen hebben gisteren op ra dio en televisie hun programmering aangepast aan het over lijden van de prins. Nederland 1,2 en 3 stonden de hele avond in het teken van het overlijden van de prins. De drie zenders waren gekoppeld, waardoor op alle zenders dezelfde programmering te zien was. In de studio ontving pre sentatrice Maartje van Weegen verscheidene gasten. Ook werd door middel van verschillende documentaires en pro- tretten teruggekeken op het leven van de prins. ANP DEN HAAG - De dood van prins Claus zal er vooralsnog niet toe leiden dat er sportwedstrijden in ons land worden afge last. Dit omdat geen sprake is van nationale rouw. De woord voerster van NOCNSF, de nationale sportkoepel, Natahlie Smeeman, heeft dit bekend gemaakt. NOCNSF zal met een nader advies aan de nationale sportbonden komen als bekend is op welke dag prins Claus begraven zal worden. NOCNSF zal, gezien de persoonlijke betrokkenheid van prins Willem Alexander bij het Internationaal Olympisch Comité - vandaag de condoleances bij het overlijden van zijn vader overbrengen. Alle nationale sportbonden wordt geadviseerd bij wedstrijden een minuut stilte te betrachten. Bij de bonds- bureaus moet de vlag half stok hangen. GPD RIJSWIJK - Op internet is gisteren een condoleanceregister voor de prins geopend. Het adres, www.condoleance.nl, is een initiatief van Uitvaart.nl, een internetplatform van en voor de uitvaartbranche. Het condoleanceregister is bereikbaar via de internetadres sen www.condoleance.nl,www.afscheid.nl en www.uitvaart- ,nl. Het webregister blijft de komende weken actief. ANP van onze regioredactie VLISSINGEN - Zeeland heeft het nieuws over het overlijden van prins Claus voor het meren- I deel thuis voor de buis gevolgd. Van extra drukte in de straten I van dorpen en steden was gis teravond weinig te merken. In het uitgestorven Goes is het leven en lijden van prins Claus achter felverlichte ramen goed te volgen. Overal zijn families samengehokt voor de televisie om het nieuws te volgen. Op de Grote Markt bruist het caféleven echter als vanouds. Daar wordt ondanks de natio nale rouw geen pintje minder geschonken of gedronken. I 'Erg', vindt Margriet Wouterse I het wel. „Het is toch iemand van I het koninklijk huis en daar heb 1 ik best iets mee", zegt ze. Hoe- wel ze Claus al lange tijd wel I 'een beetje zielig' vond, was het toch ook wel een man'die er echt bij hoorde'. René Eckhardt en Alexander i Verrips zijn weinig verrast en j nog minder geschokt door het I overlijden van prins Claus. „Het zat er wel aan te komen", merkt Eckhardt laconiek op. „Het was afwachten tot het een keer zou gebeuren", vindt ook zijn maat Verrips. Het doet hem ook wei nig. ,,'t Is leuk dat we een ko ningshuis hebben en ik zou het ook niet kwijt willen, maar ik heb er verder niets mee." Warmte Een sympathieke man. Zo type ren bewoners uit de Prins Claus straat uit Arnemuiden de gis teravond overleden prins Claus. De 76-jarige prins-gemaal gaf het koninklijk huis warmte. Evenals vele anderen, zaten ook de bewoners van de prins Claus straat aan de buis gekluisterd. Ze waren stuk voor stuk ge schrokken door het overlijden van de pater familias. „Hij was natuurlijk al een lange tijd ziek", zegt mevrouw H. Joossen. „Maar niemand had verwacht dat het toch nog zo snel zou ge beuren. Ik ben er echt wel een beetje van geschrokken." Een speciale band met prins zeer origineel iemand. In mijn ogen is Claus een groot Neder lander geworden." Zulke kwalificaties vallen niet te ontlokken aan de Biervlietse kamerheer van de koningin C. Kostense. „Ik ben nog geen twee jaar kamerheer, heb de prins ook niet persoonlijk leren ken nen. Bovendien hoort het in on ze functie niet om commentaar te geven", zegt, met excuses, de anders zo welbespraakte Kos tense. Ook K.J.A. baron Collot d'Escury uit Kloosterzande was gisteravond niet in cle gelegen heid te reageren op de dood van de prins. De familie onderhoudt nauwe banden met het konink lijk huis. Collot was onder meer regelmatig gastheer van prins Willem-Alexander als die kwam jagen in Zeeuws-Vlaan- deren. Mevrouw Collot weet dat haar man ook prins Claus enke le keren heeft ontmoet en daar een positieve indruk aan over hield. Zelf is ze merkbaar ge schokt door het ovexdijdensbe- richt: „Vreselijk." Dat vindt ook het kersverse Zeeuws-Vlaamse kamerlid voor het CDA, Myra van Loon uit Ossenisse. „Je zag het aankomen, maar als je het hooit, is het toch nog schrik ken." Waterbeheersing Claus heeft altijd een grote sym pathie en interesse voor Zeeland gehad, herinnex*t Commissaris van de Koningin W. van Gelder. Met name de waterstaatkundi ge problemen en de oplossin|en die daarvoor zijn gekozen had den zijn grote belangstelling. De oplossingen die in Zeeland toegepast woi-den om het water te beheersen konden volgens Claus ook van nut zijn voor de DerdeWereld. „Een heel plezie rige en betrokken man", zo ka- rakteriseerde Van Gelder hem. Zowel in het Provinciehuis in Middelburg als in de gemeente huizen komen condoleancere- gisters te liggen. Bij de provin cie Zeeland was gistei-avond nog niet bekend wanneer ze opengesteld kunnen worden. Zij zijn daarbij afhankelijk van de Rijksvoox'lichtingsdienst en het koninklijk huis. Claus, hebben de bewoners van de px-ins Clausstx-aat niet. Al zegt J. Ventevogel dat hij de laatste weken wel vaker reacties kreeg van mensen als ze hoor den dat hij in de prins Claus straat woont. De x*ecreatiezaal van het Ter- neuzense verzorgingshuis Bachten Dieke is leeg om kwart over negen gisteravond. De be- woners voelen niet de behoefte om de droefenis om het ver scheiden van prins Claus geza menlijk te verwerken. De mees te ouderen hebben zich al op hun kamer teruggetrokken als het nieuws bekend wordt ge maakt. De verzorgster met avonddienst heeft de mensen die geen televisie op hun kamer hebben op de hoogte gebracht van het overlijden van de Ko ninklijke Hoogheid. De meeste mensen zijn geschokt, maar hadden er toch al rekening mee gehouden. Jubileum De Terneuzense Markt is om half tien geheel verlaten. De kroegen zijn dicht, alleen bij ca fé Du Commerce staat een grote tent. Niet om Claus te gedenken, maar om het zilveren horecaju- bileum van uitbater Piet Mi- chielsen te vieren. De jubilaris was 2,5 uur na het overlijden van de prins nog niet op de hoogte van diens overlijden. Hij weet niet zo goed wat hij er van moet vinden. „Ik heb geen hekel aan het koninklijk gezin. Het is natuurlijk erg dat prins Claus is overleden, maar hij was natuur lij kook al een tijdje ziek." Uitbater Fons Baart van 't Bier winkeltje heeft de deuren van zijn café om zeven uur gesloten. Niet omdat hij op de hoogte was van de dood van de pxins-ge- maal, maar omdat hij altijd zon dagavond om zeven uur dicht gaat. Burgemeester Toine Kessen van Hulst leerde prins Claus kennen tijdens de buitenlandse vakan ties van het koninklijk gezin en was meteen onder de indruk: „Een zeer joviale man. Een fei-vent golfer ook in zijn vrije tijd, daarmee kon hij zich goed ontspannen. Ik weet ook nog dat ik vaak de Frankfurter All- gemeine voor hem moest ko pen." Het overkwam Kessen toen hij in zijn jongere jaren i'aadadvi- seur bij het kabinet van de ko ningin was. In het dagelijks werk trof hij Claus zelden; dat lukte enkel in de vakanties. En dan was hij altijd hartelijk, al tijd belangstellend. Nee, vol strekt niet uit de hoogte. Van zijn problemen met het 'glazen huis'waar hij in woonde maakte de prins de jonge x-aadadviseur geen deelgenoot. „Maar ik heb hem wel leren kennen als een DEN HAAG -Een man wilde gisteravond een poster ophangen aan het hek van het paleis. Dat werd niet toegestaan, waarna de bewonde raar zijn huldeblijk op de grond heeft neergelegd. foto Phil Nijhuis/GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Nederlandse sa menleving is verslagen over het heengaan van prins Calus. Van links tot rechts wordt hij met respect ge noemd vanwege zijn verdiensten en wordt er medeleven betuigd met de rouwende familie. Het CDA noemt het overlijden van prins Claus een groot verlies voor Ne derland. „Hij heeft een grote rol ge had voor Nederland en ook voor de ontwikkelingslanden", zei CDA- fractieleider in de Tweede Kamer Verhagen in een eerste reactie. Zijn partij is „in gedachten en in gebed bij de majesteit, hun kinderen en de rest van de familie." Verhagen prees de eigen kijk van cle prins op ontwikkelingssamenwer king, die hij in politieke commissies kon inbrengen. „Hij heeft zijn passie voor ontwikkelingssamenwerking goed en op een eigen wijze invulling gegeven", aldus Vex-hagen. De CDA-fractieleider noemde de prins iemand die niet gebakken zat aan het protocol. Hij kon zich volgens Verhagen ook wat vrijer bewegen, omdat hij niet de officiële functie had van staatshoofd. Claus was volgens LPF-fractievoor- zitter Wijnschenk een Prins van Alle Mensen. Vanaf het moment dat de verloving met prinses Beatrix was aangekondigd, zette hij zich met to meloze energie in voor het verkleinen van de afstand tussen het konings huis en de bevolking. Wijnschenk roemt veel kwaliteiten van Claus, zoals zijn grote betrok kenheid bij de Derde Wereld, het ver beteren van de Duits-Nederlandse betrekkingen en zijn humor. Humor De WD vindt het overlijden van de prins een groot verlies voor Neder land. WD-fractievoorzitter Zalm noemt hem een goede prins en een goed echtgenoot. Hij prijst de humor en zelfspot van de prins. „Dat is in Duitsland niet gebruikelijk. Wat dat betreft is hij een echte Nederlander gewox-den." Zalm voelde zich ondanks de ziekte van de prins overvallen door het nieuws. „Het kwam toch onver wacht." Hij vindt het een naar idee dat hij hem nooit meer zal zien. Vol gens Zalm is Claus zo populair ge worden omdat hij meeleefde met de mensen. Met Piins Claus verliest ons land een grote Nederlander en groot wereld burger. Dat zei D66-fractievoorzitter De Graaf in reactie op het overlijden van depx-ins. Hij roemde de „wijsheid en menselijkheid" van Claus. „In de van oudsher moeizame positie die cle prins-gemaal nu eenmaal heeft, groeide Pi-ins Claus uit tot een be langrijke peiler van onze monarchie door de grote invloed die hij had op zijn zoons, zijn permanente steun aan de koningin en door de grote aan dacht die hij had voor onderwei-pen als ontwikkelingssam en werking Afrika en cultuur", aldus De Graaf. „Prins Claus werd een beetje het ge weten van Nederland. Hij was ieder een dierbaar, ongeacht de gezindte." IJsbreker GroenLinks hei-denkt Claus als een bijzondere en populaire persoonlijk heid. „Het heeft de acceptatie van de monarchie goecl gedaan", zei fi-actie- leider Rosenmöller in een reactie. Hij ziet hem als een lid van het ko ninklijkhuis dat maximaal de ruimte zocht en ook als ijsbreker diende voor de multiculturele samenleving. Wat dat betreft is Claus een voorbeeld voor prinses Maximadie ook een bij drage zal leveren aan de multicultu rele samenleving. „Ik denk dat ki'oonprins Willem-Alexander en zijn vrouw prins Claus zullen missen in hun voorbex-eiding op het koning schap", aldus Rosenmöllei". Voormalig minister HeiJkens (PvdA) van Ontwikkelingssamenwerking bewondei'de prins Claus om diens voortvarendheid op het gebied van ontwikkelingssamenwerking. Ze zei dat gisteravond voor de NOS-televi- sie. „Ik heb de prins echt rebels zien opei-ex-en als het px'otocol hem even teveel werd", aldus Hex-fkens. Ze leg de uit dat hij „behoorlijk ongedul dig" kon woi'den, als bijvoorbeeld Nedexiandse ontwikkelmgwerkers zich drongen tussen cle prins en de mensen voor wie hij kwam. Armen „Met het overlijden van prins Claus verliest Nederland een markante persoonlijkheid en een bijzonder lid van het Koninklijk Huis." Dat zei de Socialistische Partij gisteravond in een verklaring. „Pxins Claus was te pxijzen voor zijn inzet voor de armen in de wereld. Ook op de terreinen milieu en cultuur schi'oomde hij niet een eigen stand punt, controvei'sieel of niet, naar vo ren te brengen." Volgens SP-leider Marijnissen dwong hij respect af „door zijn compassie met de minst bedeelden en de combinatie van be scheidenheid met soms moed, lef en zijn typische humor". „Hij was wars van uiterlijk vertoon. Zijn oproep tot bevrijding van de mannelijke hals is daar een onvergetelijk voorbeeld van." Onvergetelijk De ChristenUnie noemt het overlij den van de prins in de eerste plaats een groot verlies voor de koningin en haar kinderen, maar in de tweede plaats ook voor het hele volk. „De De grote rol die prins Claus, hier afgebeeld op de huwelijksdag van Willem Alexander en Maxima, speelde in en ten bate van de koninklijke familie wordt alom gewaardeerd. foto Koen Suyk/ANP prins laat een onvergetelijke indruk achter als echtgenoot van zijn vrouw en als vader van zijn kinderen. Maar we herdenken hem ook als de man die voor koningin Beatrix van grote be tekenis was bij de uitoefening van haar taken als staatshoofd. Hij leeft in onze harten voort als iemand die hartelijk betrokken was bij alles wat er gebeurde in ons land en in de hele wereld," aldus een verklaiïng die de Chx-istenUnie gisteren uitgaf. Leefbaar Nederland reageerde met „grote verslagenheid'. „Het Neder landse volk moet gedwongen af scheid nemen van een innemend persoon die de harten van vele Ne derlanders heeft verwarmd door zijn spontaniteit. Wij wensen koningin Beatrix en haar familie veel kracht toe in deze moeilijke periode", aldus LN in een vei"klaring Wim Duisenbex-g, president van de Centrale Europese Bank reageerde als volgt: „Hij is helemaal niet saai, hij was niet saai. In kleine kring, on der bekenden, was hij bijzonder le vendig. Geestig. Hij kon eindeloos anekdotes vertellen en eindeloos met je meelachen. Die indruk van buiten af is naar mijn idee toch een opper vlakkige. Maar hij was pas ontspan nen, en vrolijk, als hij in kleine kring was. Met zijn gezin. Dat zie je ook op de foto's, in Italië, Lech, dan zie je een ancler gezicht." Henk Vonhoff (WD), oud-commis saris van de Koningin noemde Claus een open persoonlijkheid op verschillende gebieden. „Hij was heel open. Hij sprak ook heel open over de aard van het koningschap, het ervend koningschap. Als je daar uit democratisch oogpunt naar kijkt, kun je daar vraagtekens bij plaatsen, zei hij. Hij nam dat niet 'for granted'. Het hoogtepunt, dat was een stuk later. Toen hij die beroemde rede van Von Weizacker heeft laten vertalen en uitgeven. Dat was een duideli jke sta tement." Onafhankelijk Otto von der Gablenz, oud-ambassa- deiu' Duitsland toonde zich vooral getroffen door de onafhankelijke op stelling van de prins. „Ik heb zijn ge voel van onafhankelijkheid enorm bewonderd, zijn plichtsgevoel en zijn steeds te bewonderen onafhankelijk oordeel. In de relatie tussen Neder land en Duitsland is zijn betekenis veel groter geweest dan de mensen wisten. Hij heeft zich zeker inge spannen voor de verbetering van de psychologische x-elatie tussen de twee landen zonder daar in alle openheid iets voor te mogen doen. Hij heeft bij gedragen aan de ontspanning van de heel moeilijke psychologische relatie na de oorlog. De ontspannen situatie van de afgelopen tien jaar was voor een goed deel zijn werk." „Px-ins Claus was een hele chique man waar je veel px-et mee kon heb ben", zei gistex-en schxijver Harry Mulisch. „Het was ook een droogko miek. Een enige man, jammer dat-ie er niet meer is, de beste pxins-gemaal die we ooit hebben gehad. Overigens had hij geen Smalltalk, je kon niet een beetje met hem wegkletsen. Het moest wél ergens over gaan." Solidariteit Jos van Gennip, midden jax-en tachtig hoge ambtenaar op ministerie van Ontwikkelingssamenwex'king en sinds 1968 goed bekend met prins Claus roemde diens inzicht en optre den „Geboren in Tanzania voelde Claus zich het meest thuis onder een grote boom in Tanzania waar Afrika op hem af kwam. De solidariteit van Nederland met de intex-nationale ge meenschap heeft voor een groot deel te maken met Claus. Hij begreep dat je globalisering in het vierde kwar taal van de twintigste eeuw en het be gin van de 21ste eeuw een menselijk gezicht hoorde te geven. Internatio nale rechtvaardigheid kwam bij hem voor alles. Tegel ij kex-tijd had hij hu mor, kon hij relativeren. Hij maakte deel uit van het establishment, maar voelde zich niet vex-heven. Hij was toevallig prins, maar speelde het spel dat erbij hoort keurig mee. Daarbui ten kon hij rondrijden in een Volkwa gentje, x-ondlopen in een spijker broek, dat was symptomatisch voor Claus." Koninginnedag Gerrie O verweel, secretaris van de Bond van Oranjeverenigingen toon de zich getroffen over het menselijk optx-eden van de prins. „Bij onze le den blijft toch het beeld bij van een man die intens genoot van de vierin gen van Koninginnedag. Hij deed het althans nooit voorkomen of er sprake was van een plichtmatig nummer. Hij nam steeds weer deel aan activitei ten, mengde zich geïnteresseex-d tus sen de bevolking, nam zelfs nog eens een mevrouw op de fiets achtex-op tij dens een van de Koninginnedagen. De humor van de man blijft me het meest bij. Ondanks zijn problemati sche gezondheid kon hij, juist op mo menten dat hij in de schijnwerpers stond, zorgen voor een stukje hu- mox-." Jan Bank, historicus: „Hij heeft zelf eigenlijk in persoon laten zien wat het nieuwe Duitsland betekent. Hij was ook iemand die in het Huis van Oranje de muziek weer heeft binnen gebracht. Hij was een groot liefheb ber van Bach, van het orgel en dat liet hij mex-ken ook." Hans van Miexio, oud-partijleider D66, oud-minister van Buitenlandse Zaken herinnext Claus als een ai mabele persoonlijkheid. „Ik heb hem meegemaakt de eerste keer op een px-ivédinertje van prinses Beatrix. Toen maakte hij een ontzettend aar dige, open indruk, ook over zaken als de monax-chie. Het was een hele leuke avond en ik denk dat hij in wezen het zelfde is gebleven. Verliefd worden op iemand die koningin wordt, daar staat een prijs op. Je moet bex-eid zijn die te betalen en ik denk dat hij dat kan. Hij laat zich niet verrassen, hij weet dat. Ik zeg dat je juist binnen die beperkingen met zijn inzichten een zeer goed bestaan kan inrichten. Hij stelt geen vragen die overbodig zijn, die hij zelf kan beantwoorden. Het is een inquisitieve man, die zoekt naai de gegevens die hij nodig heeft om al les beter te begrijpen." ANP/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3