Brandweer wil eigen ladderwagen Taal in hoofdrol op bonte avond Gedenksteen opnieuw geschonken RTM-museum toont opgeknapte locomotief Nieuw baasje voor dertien katten en twee honden uit asiel Open dag brandweer trekt veel jongelui Speurtocht naar paddestoelen zeeuwse almanak Jeugdige spuiters succesvol Gebruik door meerdere partijen zou torenhoge prijs kunnen rechtvaardigen Motorrijder gewond door overstekend dier Kom naar standnummer 377 door Andrea Bolle OUDDORP - Bijna zes jaar heeft het RTM-museum in Oud dorp erover gedaan om de stoomlocomotief '54' op te knappen. Tijdens de jaarlijkse donateursdag zaterdag vverd de oude locomotief eindelijk aan het publiek gepresenteerd. Ook reed een gerestaureerde Belle wagen door de remise van het museum. Hoewel de locomotief zaterdag nog niet helemaal operationeel was - er kwam nog geen stoom uit - werd het voertuig onder luid applaus voorgereden. Lo comotief 54 staat al sinds de opening van het Ouddorpse mu seum in 1996 in de werkplaats. In ruil voor het opknappen van 'de 57' van het trammuseum in Rotterdam, heeft het RTM-mu- BURGH-HAAMSTEDE - In de Boswachterij Westerschouwen worden van zaterdag 12 oktober tot en met zondag 27 oktober paddestoelenontdekkingstoch ten gehouden. Geïnteresseerden kunnen dage lijks tussen een en vijf uur routebeschrijvingen met op drachten kopen bij het Natuur- informatiepunt en Trampoline centrum Westerschouwen bij de Rotonde. Leden van de Werkgroep Schoolbiologie Schouwen-Dui- veland en de vereniging voor Natuur- en Milieueducatie heb ben drie paddestoelenspeur tochten uitgezet. Deelnemers wordt geadviseerd een spiegeltje, kompas en ver grootglas mee te nemen om de opdrachten te kunnen maken. In het natuurinformatiepunt Westerschouwen zijn meer dan honderd afbeeldingen van verschillende soorten pad destoelen te bezichtigen. Ook is er een herfsttafel inge richt. seum onderdelen van enkele van hun locomotieven mogen gebruiken. Onder meer een wiel een andere krukas zijn ge bruikt. Op de donateursdag werd ook een naoorlogse Bellewagen ge presenteerd. Deze busjes wer den na de Tweede Wereldoorlog ingezet in Rotterdam om het openbaar vervoer weer op gang te brengen. Daarom is volgens secretaris en penningmeester A. Baars de Bellewagen een aan winst voor het museum. „Alles wat met de RTM te maken heeft hoort in ons museum. Eigenlijk moeten we ook schepen heb ben, maar die zijn er jammer genoeg niet meer." Afgelopen jaar is het busje opgeknapt en in de originele grijs-blauwe kleuren van de RTM geschil derd. Record Voorzitter R. Sparreboom van het RTM-museum greep de do nateursdag aan om terug te blikken op afgelopen seizoen en plannen voor het komende jaar bekend te maken. Het museum heeft dit seizoen een recordaan tal van bijna vijftienduizend bezoekers binnengehaald. „Vo rig jaar waren dat er elfduizend. En dit seizoen is nog niet eens afgelopen. Wij zijn een slecht- weervoorziening en dit jaar was het vaak wisselvallig. Daar heb ben wij van geprofiteerd", licht Sparreboom toe. Bezoekers, die komend voorjaar een ritje met een locomotief wil len maken, zullen meer te zien krijgen dan voorheen. De spoor baan wordt deze winter uitge breid. Bij het museum zal de baan nog een rondje maken door het omringende duinge bied. Advertentie Co ntacta Hal 2 --Éliïi Middelburg de, pdaza. to le,/ www.middelburg.nl/plaza I Waar staat uw bedrijf over 5 jaar? Ontdek het vandaag! U weet als ondernemer of manager ongetwijfeld waar u met uw organisatie naar toe wilt. Laat vandaag uw gedachten op de Contacta in beeld brengen. Trots bekeken de koersbal- lers de fraaie beker. Derde prijs in een sterk bezet toer nooi! De functionaris die al tijd de punt telt, vanzelf een preciese man, besloot het pronkstuk aan een nadere in spectie te onderwerpen. Toen bleek dat de beker in een eerder leven het wandmeubel van een jager heeft gesierd. Aan de achterzijde ivas een haas afgebeeld. En dat nu, zo vonden onze ballenwerpers, was toch ei genlijk bij de konijnen af. graag kwijt aan de bezoekers. Al blijkt dat steeds meer mensen op de hoogte zijn van het belang van de rookmelder in de keuken. Volgens de postcommandant wijst de praktijk uit dat brand jes minder vaak ontstaan en sneller ontdekt worden. BURGH-HAAMSTEDE - Het aspirantenteam van de jeugdbrandweer van Westerschouwen heeft af gelopen weekend bij de landelijke hogedrukwed- strijden in Zaanstad de eerste prijs in de wacht ge sleept. Zeeland heeft bij deze wedstrijden goed gepres teerd. De jeugdbrandweer van stadsgewest Vlissin- gen-Middelburg heeft de derde plek behaald. De achttien deelnemende ploegen kregen een brandmelding. Ter plaat se zagen de jonge brand weerlieden, (zestien tot en met achttien jaar oud), hoe de brandstichter dooi de politie in de kraag werd gevat. Bij verkenning van de plek kwamen zij een tweede brandstichter te gen. Ieder team moest zo snel mogelijk en volgens de regels de twee branden blussen en de betrokke nen in veiligheid brengen. Het team uit Wester schouwen, onder bevel voering van J. van de Werfhorst, klaarde deze klus het beste. waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND maandag 7 oktober 2002 Wanneer de Schouwen-Duive- i landse brandweer in de huidige situatie een ladderwagen nodig heeft, moet zij een beroep doen op het korps van Goes. Volgens J. Juffermans, postcomman- Idant van de blusploeg Zierik- zee, is dit geen ideale situatie. Al is het alleen al omdat hiermee veel tijd verloren gaat. i Ook onderzoeksbureau VanDij- j ke, dat vorig jaar de eilandelijke I brandweerorganisatie tegen het licht hield, heeft vastgesteld dat Schouwen-Duiveland er ver standig aan zou doen een hoog werker te kopen. Maar pogingen om een eigen ladderwagen voor het eiland aan te schaffen, zijn inhet verle den steevast gestrand op een fiks prijskaartje: ongeveer j 540.000 euro. Een groot bedrag, I dat voor de Schouwen-Duive- I landse brandweer alleen niet is op te brengen. Schoorsteenbranden l Toch probeert het eilandelijke korps nu opnieuw een eigen lad derwagen in huis te halen. Over heel Schouwen-Duiveland stuit de brandweer jaarlijks op 'tus- sen de vijftig en honderd' klus- sen waarbij de hoogwerker ge- bruikt had künnen worden. Dat gaat dan onder meer om schoor steenbranden, waarbij de brandweerlieden met een lad derwagen sneller én veiliger hun werk kunnen doen. Maar ook bij een eventuele fikse doorFamke van Loon ZIERIKZEE - Schouwen-Dui- veland onderzoekt de moge- J lijkheden om een eigen ladder- wagen voor het eilandelijke brandweerkorps aan te schaf- l| fen. Indien ook andere (gemeen- telijke) afdelingen van het kost- J bare voertuig gebruik zouden kunnen maken, zou dat de aankoop dichterbij brengen. Daarom wordt bekeken of de wagen ook als hoogwerker voor de afdeling Openbare Werken gebruikt kan wor- i den. brand in de hoge panden aan het Havenplein of de Oude Haven i n Zierikzee of bij calamiteiten bij Borrendamme moet de brand weer volgens de postcomman dant snel kunnen beschikken over een ladderwagen. Juffer mans stelt tevens dat de ge meente er gezien de aange scherpte Arbo-eisen 'straks eigenlijk niet meer onderuit kan'. Ondanks het belang en nood zaak van de wagen blij ft de aan schaf ervan erg duur. Om de fik se investering te rechtvaardigen wordt daarom gekeken of de ladderwagen voor meer klussen dan alleen het blussen van bran den gebruikt kan worden. In een aantal Nederlandse gemeenten doet de wagen van de brand weer ook dienst als hoogwerker voor de afdeling openbare wer ken. Schouwen-Duiveland on derzoekt nu of een dergelijk, ge- zamelijk gebruik van de wagen de koop toch mogelijk maakt. „Of we het voor iedereen aan trekkelijk kunnen maken", al dus Juffemans. Het zal uiteindelijk aan de ge meenteraad zi j n te bepalen of de ladderwagen wordt aange schaft. Met demonstraties met de 32 meter hoge ladderwagen, die van brandweerkorps stads gewest Vlissingen-Middelburg is geleend, probeert de Zierik- zeese blusploeg zaterdagmid dag de voordelen van de hoog werker in de schijnwerpers te zetten. Juffermans: „We probe ren hem zo toch een beetje te promoten." Frederike van der Zande onthult nogmaals de herdenkingssteen, met daarop de schutter en de vleugel uit het familiewapen. door Andrea Bolle OOSTERLAND - De gedenksteen van de familie Vleugels-Schutter is terug op Oosterland. Hoewel in 1966 ge schonken aan de gemeente Oosterland ter herinnering aan G. Vleugels-Schut ter, heeft de steen jarenlang in de tuin van een nazaat gestaan, A. van der Zan- de-Vleugels Schutter in Nieuwerkerk. Zij schonk zaterdag in het dorpshuis het gedenkteken opnieuw aan de dorpsraad van Oosterland. G. Vleugels-Schutter is ruim vijftig jaar huisarts geweest in het Duiveland- se dorp. De gedenksteen van 1966, die aan hem herinnert, heeft maar enkele jaren in Oosterland gestaan. Een aantal jaren na de schenking aan het gemeen tebestuur is de steen wegens vernielin gen weggehaald door Van der Zande. Toevallig stuitte dorpsraadslid H. van der Maas vorig jaar op een foto waarop de steen te zien is. Hij startte een zoek tocht en vond de steen uiteindelijk bij Van der Zande thuis. De dorpsraad en Van der Zande waren het erover eens dat dit gedenkteken in Oosterland thuishoort. „Ik was heel verrast toen Van der Maas zich meldde, en ik hoop dat de steen er nu wat beter vanaf komt", vindt Van der Zande. Veertig jaar na de dood van de Ooster- landse dokter is de gedenksteen dus weer terug van weggeweest. De steen, waarop het familiewapen is afgebeeld, staat nu niet meer alleen symbool voor een invloedrijke artsen- en dominees familie die ruim honderdvijftig jaar in Oosterland heeft gewoond, hij herin nert tevens het feit dat dit jaar de laat ste Vleugels-Schutters uit het Duive- landse dorp verdwenen. Van der Zande's moeder stierf een aantal maan den geleden en haar zus verblijft nu in verpleegtehuis de Cornelia in Zierik zee. Uitsterven De steen werd in 1966 geschonken door de vader en de oom van Van der Zande, die beiden arts waren. Haar dochter Frederike mocht op zesjarige leeftijd foto Marijke Folkertsma het aandenken onthullen. Bij denieuwe overdracht was ze er weer bij en deed dat nog eens over met haar dochter, de zevenjarige Lilian. De drie generaties, die zelf de naam niet meer dragen, zien de Vleugels-Schutter-familie lang zaam uitsterven. Van der Zande: „Ik heb nog een neef in Amersfoort, maar hij heeft totaal geen binding meer met Oosterland of zijn achternaam. Dat is heel jammer." De dorpsraad wil de steen zo snel moge lijk in een bankje metselen en in het voorhof van het dorpshuis plaatsen. Op die manier, vindt de dorpsraad, kunnen haar inwoners weer kennismaken met de belangrijke familie die in het dorp woonde. BURGH-HAAMSTEDE - Een veertigjarige motorrijder uit Middelharnis is zaterdagoch tend gewond geraakt op de Se- rooskerkseweg bij Burgh- Haamstede. Rond kwart voor twee stak plot seling vlak voor zijn motor een dier de weg over. De man schrok, ging onderuit en belandde in de berm. Een voorbijganger heeft hem gevonden en politie en am bulance ingeschakeld. De man is met een beenwond overge bracht naar het ziekenhuis in Goes. doorFamke van Loon ZIERIKZEE - De open dag van het Dierenasiel Schouwen-Dui veland is een groot succes ge worden. Bezoekers zeiden der tien katten in huis te willen opnemen en ook de honden Quito en Benji hebben een nieuw thuis. Beheerster J. Meerman is dik te- weden over de belangstelling. Al enkele jaren zetten dierena siels in Nederland één zaterdag lang de deuren open in het kader van werelddierendag. Met wis selend resultaat, zo leert de er varing. „Vandaag is het heel druk geweest. Vorig jaar was het rustig. We halen nu die schade ruimschoots in", aldus Meer man. De advertentie met vra gende honden- en kattenogen heeft zaterdag veel bezoekei's én potentiële baasjes naar het Schouwen-Duivelandse asiel gelokt. Gelijktijdig voert de Stichting Ideële Reclame (SIRE de campagne Een huisdier. Denk eerst even na. Hoewel Meerman zoveel mogelijk die ren aan een nieuw thuis wil hel pen, juicht zij deze campagne toe. „Ik heb liever dat mensen geen huisdier nemen, dan dat later blijkt dat ze er niet voor kunnen zorgen." Daarom heeft de beheerster een soort veilig heid ingebouwd. Wie zich op de open dag meldt voor één van de katten, kan de nieuwe huisge noot bespi-eken. „In de loop van de week kunnen ze het dier ko men ophalen. Dan hebben ze nog even bedenktijd." Zaterdag zijn dertien katten en kittens besproken. De twee honden van het asiel zijn op dierendag zelf al verhuisd naar him nieuwe huis. door Famke van Loon Advertentie BRUINISSE - De druilerige za terdagmiddag lijkt niet ideaal voor een open dag in het kader van de Nationale Brandpreven tieweek. Maar op het terrein voor de kazerne in Bruinisse is het een drukte van belang. Veel kinderen en jongelui zijn op de open dag afgekomen om het stoere werk van de brandweer lieden van dichtbij te aanschou wen. door Famke van Loon BRUINISSE - Oude verhalen en nieuwe liedjes over het Zeeuwse land en water van toen en nu. In het Schouws, Bruus en Flip- lands. Want ook al zijn er wat kleine verschillen, het is onder meer de 'taele' die de Zeeuwen met elkaar verbinden. Ook Kees Hoogex*werf stelt in zijn lied tij dens de Bonte Zeeuwse Avond vast dat nog altijd klinkt 'uut ie dere mond: goed Zeeuwsch goed rond." Bruinisse is waarschijnlijk de laatste in Nederland dit jaar die zijn festiviteiten rondom Ko ninginnedag heeft afgesloten. Normaal gesproken probeert ook het Bruse Oranje Comité (BOC) de feestelijkheden in twee weken rond 30 april samen te ballen. Maar dit jaar is dat niet gelukt. De bonte avond zou samenvallen met de Nationale Dodenherdenking, zodat het comité heeft besloten dit onder deel van het programma te ver plaatsen. Zodoende verzamelde Bruinisse zich zaterdagavond alsnog in Het Durp'uus voor de Bonte Zeeuwsche Avond. Ondanks de vei*traging van en kele maanden is de belangstel ling groot. De zaal van het dorpshuis zit vol. Nadat geza menlijk uit volle borst het Zeeuwse volkslied gezongen is, wordt het podium vrijgegeven voor de verschillende dialecten van Zeeland. Met een stukje Schouws bijt Wim de Vrieze het spits af. Hij vertelt over Ome Knelis, tante ma en het ego van Jaap: „Ik en de burgemeester hebben besloten." De geschie denis van Schouwen-Duive land komt voorbij wanneer Kee in 1953 constateert dat de poli- Ook een verloting maakte deel uit van de festiviteiten. tie 'tegenwoordig zomaar over jeland kan varen'. Ook A. Visser uit Burgh-Haamstede verhaalt in het Schouws tot vermaak van iedereen over zijn tijd als post- besteller. Met name nieuwj aars dag, wanneer hij op veel adres sen een borreltje kreeg, staan hem nog goed bij. „Likte je dan aan een postzegel, dan liet de koningin een boer." Eiland Voeren De Vrieze en Visser hun toehoorders naar de Westhoek van toen, voormalig haven meester van Bruinisse Hooger- werf maakt in zijn versie van 'Kom eens naar ons eiland toe' een rondje over het eiland. Het lied heeft onder invloed van de Bruse trots wel een verandering ondergaan: het couplet over Ziex'ikzee is vervangen door een 'versje over Bru'. Het wordt met instemmend gemompel en ap plaus ontvangen door de zaal. Muzikant Jan van de Velde neemt de Bruenaren zelfs gere geld mee van het eiland af. Af komstig van de overkant van 't Zijpe zingt hij over de schoiTen op de toen nog open watei-en van Zeeland en het leven op Sint Philipsland. Want ook al wordt de bonte foto Marijke Folkertsma avond in Bruinisse gehouden, andere Zeeuwse dialecten zijn zeker welkom. Volgens Wim van Kooten van het BOC draait de Zeeuwse avond om het gemeen schappelijke naar voren te ha len. „Een bepaald deel dat ons samenbindt: dat is de Zeeuwse taal. Als gemeenschap moeten we dat in ere houden. Je wortels moet je koesteren." Dat laatste is voor Bruinisse niet tegen do vemansoren gezegd. Want ook al is het een Zeeuwse avond, ze wordt gehouden op Bruse bodem: de avond wordt ook af gesloten met het Bruse volks lied. De vlam, die na het gieten van een bekertje water in de vetpan slaat. Het openknippen van een auto. Demonstraties van de blusploeg Bruinisse, waarbij de brandweerlieden op grote pu blieke belangstelling kunnen rekenen. Vooral de jongelui van Bru zijn op het spektakel afgekomen. Werkeloos toezien is niet nodig: wie zaterdag een skippybal langs een koord omhoog spuit met de brandslang wordt direct door de blusploeg gediplomeerd met een spuitdiploma. Dat vooral jongeren op de dag afkomen, vei'baast postcom mandant J. de Ronde niet. Over het algemeen heeft de Bruse blusploeg over interesse vanuit die hoek niet te klagen.Voor de jeugdbrandweer hanteren we momenteel een ledenstop. We hebben nu drie ploegjes. Het moet te overzien zijn." De jonge leden stappen tijdens de open dag in vol ornaat over het brandweerterrein. Vakkun dig en gretig laten zij hun kun nen zien. De open dag staat niet alleen in het teken van brandbestrijding, maar laat vooral zien hoe deze ellende voorkomen kan worden. Het thema van de Nationale Brandpreventieweek is dit jaar ontruimingsplannen. Tips om de brandveiligheid in huis te verhogen wil De Ronde ook

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35