in de taal van jongeren PZC Koningin Beatrix opent hospice Even in de huid van K3 Vuur verteert gehate bouwval in Breskens Geluk blij met snelle terugkeer in Kamer 11 Dezelfde boodschap via literaire vrijheden in modern jasje jPsalmzangavond Kerken houden evenement voor jongeren Poëzieavond Miljoenen tekort voor herindelen Postzegelavond Kinderkleding Betrapt met inbrekersspullen Caravan geschaard op A58 Motorrijder komt ten val Wielrenners komen ten val Aanhanger met duikspullen weg Woninginbraak in Scharendijke swb maandag 7 oktober 2002 doorlnqrid Huibers jGOES - Zonder de tale Ka- 'naans, maar vol met heden daagse jongerentaal. Dat staat de nieuwe bijbelvertaling ^Beeldspraak, bedoeld voor jon geren tussen de 15 en 35 jaar. De bijbel werd zaterdag tijdens een Sopen dag van het Regionaal fl)iensten Centrum in Goes ge presenteerd. ïTHOLEN - De organist Peter {Wildeman begeleidt zaterdag 12 oktober een psalmzang avond in de hervormde kerk in Tholen. ïjEr worden vier berijmingen niet ■ritmisch gezongen en er is gele genheid te zingen met een bo- iivenstem. Daartoe is een boven- jlstemgroep aanwezig. Het thema jwan de avond is: bidt voor de «vrede van Jeruzalem. De zang avond begint om 19.45 uur. DsJ. nLohuis uit Scherpenisse gaat i.voor. THOLEN - Negen kerken uit de .«{gemeenten Tholen en Bergen op Zoom houden zaterdag 12 okto ber voor de tweede keer het Christelijk Jongerenevenement "holen en Omstreken. [Iet is bestemd voor jongeren Êvanaf de middelbare school. Er jfcijn onder meer workshops 'a>en muziekoptredens. Het eve nement begint om 17.30 rauur. sis KAPELLE - Lizi Meynendockx el- .geeft op donderdagavond 10 ok- ie tober in het gemeentehuis in e Kapelle een poëzievoorstelling. ffi Zij wordt daarbij begeleid door ia accordeonmuziek. De voorstel- ïéUing begint om 20.00 uur. I ;door Raymond de Frel SLUIS - De Zeeuws-Vlaamse 'gemeenten komen grofweg drie •miljoen euro tekort voor de her- .indelingsoperatie. Die schat- ■ting maakt burgemeester B. Straatsma van Sluis-Aar- denburg na een onderhoud met zijn collega-burgemeesters. LStraatsma verzocht zijn colle ga's vorige week de extra kosten I voor de herindeling in kaart te j; brengen. Twee jaar geleden kende het Rijk de Zeeuws- Vlaamse gemeenten in totaal :-twintig miljoen gulden toe als 'compensatie voor de herinde- ling, maar dat bedrag blijkt in I de praktijk allesbehalve toerei- Jkend. De omzetting van guldens naar euro's bracht nog wel twee .miljoen gulden extra in het la tje, maar dat is in verhouding tot het voorziene tekort slechts Ieen peulenschilletje. Personeelslasten, kosten voor ^adviseurs, huisvesting van ge- meentelijke diensten en kosten I .voor ICT-projecten laten de her- indelingskosten de pan uitrij- 'zen. „In de gemeente Sluis-Aar- i 'denburg hadden we 2,4 miljoen gulden voorhanden, maar van I dat bedrag is niet veel meer over. jWe komen tussen de 800.000 en één milj oen euro tekort, voorna melijk door hoge huisvestings kosten en extra uitgaven voor ICT-doeleinden. In gemeenten als Terneuzen en Hulst kampen ze met soortgelijke problemen", aldus Straatsma. ,De zeven burgemeesters slaan ;de handen ineen. Ze klimmen binnenkort in de pen. ,,We zul len een brief naar het ministerie van Binnenlandse Zaken stu- I ren, waarin we vragen om een aanvullende financiële bij- stand. Wellicht wordt dat ver- zoek gesteund door de Vereni- .ging van Zeeuwse Gemeenten I en hopelijk ook door de provin- i cie Zeeland. In de provincie I Overijssel wordt momenteel na- gegaan in hoeverre de frictie- 1 kostenregeling goed werkt. Hamvraag: Dekt die regeling de kosten voldoende? Wij willen als Zeeuws-Vlaamse gemeenten op het antwoord vooruitlopen", meldt Straatsma. Ondanks wei nig hoopgevende woorden van gedeputeerde A. Poppelaars houdt Straatsma hoop. Wij weten natuurlijk niet in hoever- re het Rijk mee wil werken. De kans is misschien minder dan vijftig procent, maar we zien wel of het lukt." Leen van de Herik, één van de auteurs, was naar Goes afge reisd om over Beeldspraak te vertellen. Het boek is gemaakt door twintig auteurs die ieder op hun eigen manier een bijbel boek navertellen. De één doet dat door in de rol van moderne toeschouwer naar een bijbel verhaal te kijken, de ander ver plaatst de handeling van een bijbelboek in zijn geheel naar de moderne tijd. Zolang de bood schap van de bijbelteksten maar overeind blijft, zijn allerlei lite raire vrijheden geoorloofd. Zo wordt er driftig ge-emaild, be zoeken bijbelse figuren een chat-room en wordt er mobiel gebeld. „Onze eerste gedachte met de uitgave van dit boek is niet dat jongeren nu massaal naar de boekhandel stormen om het te kopen", merkt Van den Herijc nuchter op. „Maar het boek kan bijvoorbeeld in jeugd diensten of het godsdienston derwijs worden gebruikt. Ook denken we dat Beeldspraak een prima cadeau is voor jongeren die het christelijk voortgezet onderwijs verlaten." Eenheid Als rode draad door het boek vol losse verhalen in zeer uiteenlo pende stijlen fungeert Hanna. Zij wijst de lezer de weg, legt af en toe iets uit en houdt op die manier de eenheid in het boek. Niet alle bijbelboeken komen even uitvoerig in Beeldspraak aan bod. „Sommige bijbelboe ken lenen zich beter voor een navertelling dan andere", meent Van den Herik. „Zo wor den de boeken Genesis en Exo dus uitvoerig behandeld, maar er zijn ook boeken waarvan het niet zo eenvoudig is om de bood schap in een ander jasje te gie ten. Dergelijke boeken worden kort samengevat." Van den Herik hoopt met het boek, waaraan auteurs van di verse kerkelijke gezindten in het totaal vier jaar hebben ge werkt, vooral jongeren te berei ken die geen band meer hebben met de kerk, maar wel met le vensvragen zitten. „Jongeren die nadenken over zaken als liefde, geld, geluk en rituelen, maar ook jongeren die bijvoor beeld een relatie krijgen met ie mand die wel bij de kerk betrok ken is, kunnen met dit boek wellicht worden geholpen." Beeldspraak, theologische uitgeve rij Narratio, ISBN 90 5263 920 5 Hoewel het vuur veel omwonenden een plezier heeft gedaan, had het volgens de brandweer ook heel anders af kunnen lopen. doorJan Jansen BRESKENS - De oude schuur van Cru- son, hartje Breskens, is zaterdagavond volledig in de as gelegd. De brandweer denkt dat spelende kinderen het vuur hebben aangestoken. De schuur stond al jaren leeg en was, tot ergernis van omwonenden en gemeentebestuur, ver anderd in een bouwval. Het gaat om een voormalige boerderij waarin ondernemer Cruson in cle vorige eeuw een industrieel bedrijf vestigde. De schuur werd werkplaats, het woon huis diende als kantoor. Dat eveneens vervallen huis is bij de brand gespaard gebleven. In de jaren 70 en 80 groeide de kritiek op de milieuhinder die het bedrijf midden in Breskens veroorzaakte. Uiteindelijk leidde dat tot een verhuizing naar het industrieterrein, maar de oude gebou wen bleven ongebruikt staan. De ge meente slaagde er niet in met Cruson overeenstemming te bereiken over sa nering. Weinigen treuren dus om de 'he te sanering' van zaterdagavond, zij het dat het spectakel aan de West- landstraat volgens de plaatselijke brandweercommandant J. Carels niet zonder gevaar was. Vliegvuur Zij n korps kreeg de melding tegen 20.30 uur en moest bij aankomst vaststellen dat de kap van de schuur al in lichter laaie stond. Omdat door de aanwakke rende wind 'vliegvuur' ontstond werd, foto Peter Nicolai mede door de ligging van de schuur, de situatie als gevaarlijk beoor deeld. De brandweer liet een speciale sloop- kraan aanrukken, die het brandende gebouw een kopje kleiner maakte. „Toen de boel eenmaal was ingestort, hadden we de brand snel onder contro le", vertelt Carels. De pompiers konden rond middernacht weer inrukken. Ge zien de vervallen en ongebruikte staat van het gebouw, wordt aangenomen dat de schade beperkt is. door Harmen van der Werf DEN HAAG - WD'er J. Geluk uit Schuddebeurs (Schouwen- Duiveland) is blij met zijn snelle terugkeer in de Tweede Kamer. Hij had er stilletjes rekening mee gehouden binnen enkele maanden weer zijn zetel in te kunnen nemen. Dankzij het on verwachte vertrek van Kamer lid G. de Vries naar de Europese Conventie is de wachttijd nog bekort. „Ik ga maar eens kijken hoe het in Peyton Place is", aldus Geluk afgelopen weekeinde. Peyton Place was één van de eerste so apseries van Amerikaanse snit op de Nederlandse televisie. Ge luk doelt met zijn verwijzing naar het televisieprogramma op de Big Brother-achtige perike len van de laatste weken rond de Lijst Pirn Fortuyn (LPF). Met stijgende verbazing heeft hij de afleveringen in cle LPF- serie gevolgd en hij niet alleen, heeft hij gemerkt. Mensen spre ken hem erop aan. „Waar zijn ze daar in Den Haag toch mee be zig?", heeft Geluk de afgelopen tijd geregeld gehoord. „En wat ga jij daar eigenlijk nog doen? Het komt natuurlijk ook heel slecht over. Het is allemaal zo weinig indrukwekkend, er straalt zo weinig gezag van uit. Ik ga m'n best doen om dat ver anderen, maar ja, ik ben maar één van de 150 Kamerleden." Geluk prijst zich gelukkig dat het gekrakeel zijn eigen partij niet betreft. Hij heeft de laatste tijd, na de voor de WD rampza lig verlopen Kamerverkiezin gen van 15 mei, contact gehou den met zijn fractie. Met zijn Zeeuwse collega J. te Veldhuis heeft hij het debat over de toe komst van het bestrijdingsmid- delenbeleid doorgesproken en hij heeft de vinger aan de pols gehouden in de discussie over een waterschadeverzekering voor boeren. Portefeuilles In de vorige kabinetsperiode - Geluk zat sinds 1998 in de Tweede Kamer - heeft hij zich onder meer met deze twee land- bouwonderwerpen beziggehou den. Welke taken hij straks krijgt, weet hij nog niet. „De portefeuilles zijn inmiddels ver deeld. Ik wacht het af." Zeeland is dankzij de terugkeer van Geluk steviger dan ooit ver tegenwoordigd in de Tweede Kamer, met zijn WD-collega Te Veldhuis, ChristenUnie-Ka- merlid L. van Dijke, de CDA'ers S. Buijs en M. van Loon-Koo- men en de net over de Belgische grens in Zelzate wonende car dioloog F. Dekker (LPF). KLOETINGE - Filatelistenver eniging De Bevelanden houdt op donderdag 10 oktober een postzegelavond in dorpshuis Amicitia in Kloetinge. De jeugd kan vanaf 19.00 uur te recht in de kleine zaal. De club veiling is om 20.30 uur. Er wor den vijftig kavels geveild. KAPELLE - Speel-o-theek De Schatkist houdt dinsdagmor gen 15 oktober tussen 9.00 en 11.30 uur in De Vroone in Ka pelle een beurs voor kinderkle ding en tweedehands speelgoed. door Marian Hemelaar SLUISKIL - Het Sociaal Kultu- reel Initiatief (SKI) vierde afge lopen zaterdag 5 oktober het tienjarig bestaan van de Sound- mix-playbackshow in Het Meu- lengat. Ondanks een kleiner programma werd het toch ge zellig. De onafhankelijke jury lette op originaliteit, reacties' van het publiek, kleding, presentatie, algemene indruk, playback en zang. De deelnemertjes, van wie één ouder dan vijftien jaar. de den flink hun best om him talent te laten zien. Voor een j ubileum- uitvoering viel het aantal aan meldingen echter flink tegen. Vooral omdat, in tegenstelling met voorgaande jaren, er alleen een middageditie was. Aan de inzet van de organisatie heeft het niet gelegen. „De ruim honderd aangeschre ven oud-deelnemers leverden slechts twaalf acts op, tegen meestal ongeveer 50", aldus woordvoerder Gert Jansen. „De vrees dat het allemaal K3 werd, bleek ongegrond. Toch een breed genre met onder meer Grease, Dolly Dots, Kate Ryan, Ketchup song en verschillende VLISSINGEN - Een 35-jarige Oost-Souburger en een 38-ja- rige Vlissinger zijn zaterdagavond rond tien uur in Vlissingen aangehouden op verdenking van een woninginbraak in de Wielingenlaan in die stad. Een kwartier eerder hadden buurtbewoners vreemde gelui den bij de woning gehoord en enkele personen zien weglopen. Hierop waarschuwden zij de politie. Na een korte zoektocht in de omgeving kon de politie beide mannen aanhouden. Bij hun aanhouding waren ze in het bezit van inbrekersgereed schap. KRABBENDIJKE - Op de noordbaan van de A58 ter hoogte van Krabbendijke is zaterdagmiddag rond kwart voor vijf een caravan geschaard. Een 42-jarige automobiliste uit Goes reed bij het inhalen van de auto met caravan door nog onbe kende oorzaak tegen de caravan, waardoor de combinatie schaarde en dwars over beide rijbanen kwam te staan. Beide bestuurders kwamen met de schrik vrij. KATS - Een 22-jarige motorrijder uit Oost-Souburg is zaterl- dagmiddag rond vijf uur op de Deltaweg, ter hoogte van Kats, ten val gekomen toen hij krachtig moest remmen voor een nog onbekende automobilist in een witte bestelauto. Deze reed vanaf een benzinestation de Deltaweg op. Hij verzuimde daarbij de motorrijder voorrang te verlenen. De motor kwam op de linkerweghelft terecht, waar een 23-jarige automobilist uit Tholen er frontaal tegenaan botste. Zowel deze bestuurder als de motorrijder kwamen met de schrik vrij. RILLAND - In Rilland zijn zaterdagmiddag enkele Belgische wielrenners ten val gekomen nadat een van hen door de bui tenspiegel van een passerende bedrijfsauto was geraakt. Een 20-jarige man uit Óssendrecht reed in een bedrijfsauto over de Anna Mariaweg toen uit tegenovergestelde richting een groepje wielrenners naderde. Bij het passeren werd een van de wielrenners geraakt door de spiegel waardoor drie andere wielrenners ten val kwamen. Zij liepen hierbij diverse schaaf wonden op. De bestuurder reed eerst door, maar meldde zich zaterdagavond bij de politie. POORTVLIET - Vanaf de Schelphoekseweg te Poortvliet is gistermiddag een aanhanger met duikuitrusting gestolen. De eigenaar had rond kwart over drie zijn auto met daaraan de aanhanger op een parkeerplaats gezet. Toen hij even gingen kijken aan de andere zijde van de dijk en een kwartier later te rugkwam bij zijn auto bleek de aanhanger te zijn weggeno men. In de aanhanger zat een duikuitrusting ter waarde van enkele duizenden euro's. SCHARENDIJKE - Afgelopen weekend hebben inbrekers toegeslagen in een woning aan Het Baken in Scharendijke. In de nacht van zaterdag op zondag zijn zij het huis binnenge drongen. De buit bestond uit computerapparatuur, kleding en een paar honderd euro aan contant geld. mand het wist. In die tijd ont stonden allerlei particuliere ini tiatieven voor hospices. Zijn idee voor een Walchers hospice viel overal in goede aarde, maar zodra het financiële aspect aap de orde kwam gaf vrijwel nie mand thuis. Thuiszorgorgani satie Zorgstroom zag wel wat in het initiatief. P. de Boevere, lid van de Raad van Bestuur van Zorgstroom, noemde het hospice meer dan een mooi gebouw met een huise lijke inrichting en een fijne tuip. „In het hospice werken ver pleegkundigen die dag en nacht de verantwoordelijkheid dra gen. Zij hebben specifiek voor deze vorm van zorg gekozei). Het kostte geen moeite ze te vin den." door Ab van der Sluis MIDDEI .BURG - Koningin Beatrix heeft zaterdag in Mid delburg het Sint Jans hospice De Casembroot in Middelburg geopend. Het hospice aan de Nassaulaan is een tehuis voor mensen in hun laatste levensfase, voor wie thuis wonen steeds moeilijker wordt omdat ze intensieve me dische en verpleegkundige zorg nodig hebben. De voi'stin spx-ak in het hospice met medewerkers en kreeg een rondleiding. Ver volgens px-aatte ze met de twee huidige bewoners. Het hospice is een initiatief van het oud-CDA-i-aadslid S. Buis man uit Middelburg. In de Bur ger-zaal van het Middelburgse stadhuis vertelde hij dat hij op 29-jarige leeftijd werd gecon fronteerd met het overlijden van zijn jongere broer als gevolg van kanker Hij overleed in het ou- derlijk huis na een langdurig ziekbed. De naaste familie zorg de voor de verzorging. Zijn va der stierf in 1994 op dezelfde wijze. „De dood zag ik daardoor van dichtbij. Ik realiseerde me dat onze samenl eving misschien onvoldoende is toegerust op zulke ingrijpende gebeuxrtenis- sen." Eenzaam In 1998 las Buisman een vex-haal over inwoners van Amsterdam die geen of weinig zorg kregen, eenzaam dood lagen te gaan in hun huis en soms lange tijd overleden waren zonder dat ie- Drie deelnemers deden in Het Meulengat him uiterste best om zoveel mogelijk op K3 te lijken. foto Wim Kooyman dansen. "We gaan er zeker mee door, vooral omdat het cle 'kweekvijver' voor het jeugdca- baret Het Talent is en hier ook het nieuw talent woi-dt ont dekt." Vex-tegenwoordigers van Show band Jong Axel kozen drie kan didaten uit. Zij mogen volgende week, naast de balletschool Pet- rella Lion, Hosanna, Blue Phoe nix en Jong Axel, optreden tij dens een muziekfestijn in de Halle te Axel. Winnares bij de Playback werd: Lindsey den Hamer (13 jaar) en bij de Soundmix: Anouk de Bruyne (9 jaar). Koningin Beatrix Hulpbehoevenden Naamgeefster van het hospice is de vorig jaar overleden weduwe van oud-commissaris van de koningin in Zeeland jhr. A.F.C. de Casembroot. De Johannit^r Orde was haar enige ei'fgenaam. Eén van de voorwaarden was dat de Ox-de de woning van de familie De Casembroot in Ge(- pinge zou bestemmen voor op vang en tijdelijk verblijf van hulpbehoevenden. Dat bleek onmogelijk, omdat het huis niét voldeed. „Op dat moment", al dus J. Baron van Tuyll van Se- rooskerke van de orde, „hooxr- den wij van de plannen van hét hospice." Het huis in Gapinge werd verkocht en met het gelid werd het pand aan de Nassau laan aangekocht. „Mooier kon niet." Na de toespraken overhandigde een geëmotioneerde Lex Maes de vorstin het boekje 'Gedich ten/gedachten' aan de konin gin. De Vlissingse straatartiest is zelf ongeneeslijk ziek. Cap tain Rob Mol van de Stichting Roparun - spoilers die hardlo pend van Rotterdam naar Parijs geld inzamelen voor kankerpa tiënten - ontving vervolgens uit handen van de vorstin een grote sleutel. Met een aantal hardlo pers ging het vervolgens rich ting Nassaulaan, waar de kó ningin de sleutel terugkreeg om het hospice officieel te ope nen. De hardlopei's van Roparun brachten anderhalf jaar gele den ruim 45.000 euro bij elkaar voor het Middelburgse hos pice. Mol noemde de kennis making met de koningin 'een kroon op het werk' van Ropa-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33