PZC Extra literatuurles blijkt in trek Schooljeugd oefent in brandbestrijden Oude fruitrassen trekken veel publiek naar Kapelle Brandweer stadsgewest haalt topresultaat in finalewedstrijd Gecombineerde groep jeugdbrandweer derde Speciale gedenksteen opnieuw geschonken Boekhandel en docent geven verdiepingscursus voor scholieren Seniorenmiddag Arrestaties na baldadigheid Jonge automobilist aangehouden Frontale botsing in Arnemuiden Inbraak in winkels Zakkenroller actief in Middelburg Fototoestel en computer gestolen Gewonden bij botsing Werendijke Creatief-beurs Spirituele waarneming Poppentheater w- A Bijeenkomst in SOW kerk zeeuwse almanak Prijs BEVELAIMDEIM/THOLEIM maandag 7 oktober 2002 door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De Drukkery en boekhandel Fanoy in Mid delburg zijn in samenwerking met Frank van Doeselaar, do cent Nederlands, een Master- course Nederlandse literatuur begonnen. De lessen zijn be doeld voor leerlingen uit de laatste klassen havo en vwo, die meer willen weten van de Ne derlandse literatuur dan hen tij dens de lessen op school kan worden aangeboden. De cursus is een overweldigend succes. Met 25 leerlingen is hij inmid dels volgeboekt. Een aantal jaren geleden was leesbevordering hét toverwoord binnen literatuuronderwijs. Nieuwe projecten werden opge zet en gesubsidieerd. De tweede fase met in haar kielzog het Stu diehuis legde vele leesbevorde ringsactiviteiten lam. Ondanks de inzet van scholen, de secties en docenten Nederlands nam het aantal uren leesbevordering en de kwaliteit ervan af. De leerlingen in 6 vwo moet KAPELLE - In De Vroone in Kapelle wordt op woensdag middag 9 oktober een presenta tie gegeven van acitiviteiten voor ouderen. Er zijn demon straties gymnastiek, volksdan sen, zang, houtsnijden, schilde ren, handwerken en biljarten. Ook kan er gratis bingo worden gespeeld. De bijeenkomst duurt van 13.30 tot 16.30 uur. Advertentie Contacta Hal 2 Middelbui de> xzc to le/ www.middelburg.nl/plaza voor het vak Nederlands slechts twaalf literaire werken lezen, verspreid over drie jaar. De lite ratuurgeschiedenis is gemini- maliseerd. Havo-leerlingen hoeven voor Nederlands nog maar acht literaire werken te le zen, waarbij literatuurgeschie denis helemaal niet meer voor komt in het lesrooster. Een gymnasiumleerling met alle ta len (Nederlands, Engels, Frans en Duits) leest in zijn drie bo venbouwjaren 21 literaire wer ken. In de tweede fase havo/vwo is het onderdeel literatuur, lite raire vorming, smaakontwikke- ling en literaire geschiedenis ondergebracht in het litera tuurdossier. Dat heeft volgens de organisatoren van de Master- course geleid tot een dossier met een hoog internetgehalte, ter wijl het juist de bedoeling was dat het dossier de individuele smaak van de leerling zou ont wikkelen. De Drukkery, Fanoy en Van Doeselaar zijn tot de conclusie gekomen dat het lite ratuuronderwijs heeft geleid tot frustratie bij docenten en tot te leurstelling bij 'echte' lezers op de middelbare school. Vanuit die visie is de Master- course opgezet. De cursus is be doeld voor de echte lezers, die vinden dat de literatuur in al haar facetten meer onder de aandacht gebracht moet wor den. In de cursus komen de vol gende onderwerpen aan de orde: het middeleeuwse Van den Vos Reynaerde, Nescio, Achterberg, Grunberg, Wolkers en Mulisch. Ook zal aandacht geschonken worden aan de historische ro- man en de poëzie van de Vijfti gers. Ook het thema van de boe kenmarkt ontbreekt niet. De cursus is vorige week met 25 cursisten begonnen en loopt door tot begin april volgend jaar. Aanmelding verloopt via de docenten Nederlands van de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren, de Stedelijke Scholengemeenschap Nehalen- nia en de Scholengemeenschap Scheldemond. Als een helblauwe wervelwind gingen de groepjes kinderen over het parcours. foto Willem Mieras door Ingrid Huibers RILLAND - Met de sirene aan draait een brandweerauto za terdagmiddag het terrein van de blusgroep Rilland aan de Valc- kenisseweg op. De wagen staat nog niet stil of er rolt een opge wonden, in helblauwe overalls gestoken troepje kinderen uit. Ze duiken meteen het met dranghekken uitgezette par cours in. Af en toe is een flinke tik hoorbaar wanneer één van de kinderen met de speciaal voor de gelegenheid uitgedeelde helmen tegen de buizen klapt. Kinderen van de drie Rillandse basisscholen en een ploegje kin deren van verschillende scholen voor bijzonder onderwijs in de regio waren zaterdag een hele middag te gast bij de brandweer in Rilland. Behalve dat er ver schillende brandweerwagens stonden opgesteld waarin de kinderen een kijkje konden ne men, was er ook een spellenpar- cours uitgezet. Zodra de baan van dranghek ken succesvol genomen is, krij gen de kinderen plastic zakjes die met water gevuld moeten worden. Vervolgens moeten ze behoedzaam over een smalle balk laveren om het water in een emmer te gieten. Zodra de em mer vol is, worden Elise en Elle- mieke, beide elf jaar oud, uit het groepje gepikt. Zij krijgen een gasmasker voor en duiken met een paar echte brandweerman nen een met rook gevulde loods in om een slachtoffer te redden. De rest van de groep rolt alvast een slang uit. Daarmee moet een setje pylonen omver gespoten worden. Dan zit de 'oefening' erop. Tevreden staat het ploegje van basisschool De Zandbaan uit te hijgen. „Die schuur vol rook in, vond ik gaaf", zegt Elle- mieke. „Je zag helemaal niets. Dat was echt spannend." Jos vond vooral het spuiten erg leuk. „Maar het was wel lastig om alle pylonen om te krijgen", meldt hij. „Die laatste hadden ze volgens mij extra vastgezet." VLISSINGEN - De politie heeft zaterdagochtend twee man nen van 19 en 23 jaar uit de gemeente Veere aangehouden voor baldadigheid. Het duo had om 4.20 uur op het Scheldeplein in Vlissingen een boompje in een plantenbak vernield. Beide zijn met een boete op zak weer in vrijheid gesteld. MIDDELBURG - Een zestienjarige Middelburgse jongen is zaterdagochtend in zijn woonplaats aangehouden voor het besturen van een auto zonder rijbewijs. De jongen reed op de Torentrans. Vermoedelijk door te hoge snelheid vloog hij uit de bocht en botste tegen een geparkeerde auto. De jongen had de auto zonder toestemming van de eigenaar meegenomen. ARNEMUIDEN - Een 43-jarige motorrijder uit Arnemuiden heeft zaterdag rugklachten opgelopen bij een frontale bot sing met een personenauto op het Tuindorp in zijn woon plaats. De man botste om 16T5 uur tegen een hem tegemoet komende auto, bestuurd door een 28-jarige plaatsgenoot. Volgens de politie reed de auto gedeeltelijk op de linkerweg helft vanwege een geparkeerde auto. VLISSINGEN - Onbekenden hebben vrijdagnacht ingebro ken in een winkel in de Walstraat te Vlissingen. Het pand werd doorzocht. De buit bedraagt enkele honderden euro's. Die zelfde nacht werd ingebroken in een pand aan de Langeviele. De politie wist gisteren nog niet of daar ook iets is gestolen. MIDDELBURG - Een 59-jarige vrouw uit de gemeente Veere is zaterdag rond drie uur het slachtoffer geworden van een. zakkenroller. De vrouw had de portemonnee in haar zak ge stopt. Toen ze bij de kassa wilde betalen, bleek deze gestolen. In de portemonnee zaten enkele tientallen euro's. VLISSINGEN - Bij een inbraak in een woning aan de Vlis- singsestraat in Oost-Souburg zijn vrijdagnacht diverse spul len gestolen, waaronder foto-apparatuur en een mobiele tele foon. Zaterdag, tussen drie en vier uur, werd ingebroken in een huis aan de Nieuwe Vlissingseweg in Middelburg. De be woner mist computerapparatuur. De waarde is onbekend. ZOUTELANDE - Bij een botsing tussen een fietser en eer scooter in Zoutelande hebben beide bestuurders zaterdag nacht een hersenschudding opgelopen. Een 14-jarige jonger uit de gemeente Veere reed om 1 uur 's nachts samen met twet vrienden slingerend over het fietspad op de Werendijke toer uit tegenovergestelde richting twee scooters kwamen aanrij den. De eerste scooter kon de fietser nog ontwijken. De twee de scooter, bestuurd door een 16-jarige inwoner uit de ge meente Veere, botste tegen de fietser aan. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De post Looi erssingel van de stadsgeweste lijke brandweer Vlissingen/ Middelburg is zaterdag in Zaandam op een tweede plek geëindigd bij de landelijke brandweer finalewedstrijden in de Hoofdklasse. Het team van Diessen won de eerste prijs. Binnen de hoofdklasse brand weerwedstrijden, georgani seerd door het Algemeen Brandweer Comité, worden de deelnemende teams aan alle mogelijke facetten blootgesteld van de praktijk van alledag. Be halve het eigen team, is het mo gelijk assistentie aan te vragen van het organiserende korps, zoals duikers. Voor die taak is een Officier van Dienst aan de wedstrijdploeg toegevoegd. Het brandweerteam van de Looierssingel en vijf andere teams kregen te maken met een gecompliceerd incident. Een vrachtauto met chaffeur en bij rijder was op een industrieter rein in Zaandam tegen een am- plaatse stormde een man naar buiten, die gelijk door twee agenten in de kraag werd gegre pen. Achteraf bleek dat de man had ingebroken en brand had gesticht. In de fabriek vond de ploeg een slachtoffer, dat onwel was geworden door de rook. Het bleek een collega-inbreker te zijn. Ook hij werd na medische behandeling afgevoerd door de politie. Na het redden van het slachtoffer moest het team twee brandhaarden bestrijden. Aan de wedstrijd deden acht tien teams mee, verspreid over twee banen. De ploeg van Wes- tenschouwen ging met de eerste prijs aan de haal, gevolgd door Tiel. Het team Vlissingen/Mid- delburg behaalde een derde plek. De eerstvolgende wedstrijd is op 3 november in Sint Philips- land. Dan zullen de twee jeugd- korpsen van Vlissingen en Mid delburg als vanouds weer tegen elkaar strijden. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De jeugd brandweer groep Vlissingen- Middelburg heeft zaterdag een derde plaats gehaald in de tank- autospuit-hogedruk klasse as piranten in Zaanstad. Westen- schouwen won. De samenstelling van de stads gewestelijke ploeg was uniek, omdat deze bestond uit twee jeugdbrandweerkorpsen, na melijk die van Vlissingen en Middelburg. Van beide korpsen werden de vier oudste leden sa mengevoegd tot één blusploeg. Normaal gesproken was er al tijd spraken van concurrentie tussen beide groepen. Om aan de wedstrijd te kunnen deelne men werd vijf maal extra geoe fend. Op een industrieterrein in Zaanstad kreeg de ploeg te ho ren dat er brand woedde ergens op een fabrieksterrein. Ter moniakinstallatie aangereden. De bijrijder raakte bekneld, de chauffeur kwam in het water te recht. De lekkende ammoniak veroorzaakte brand in de naast gelegen fabriek. Deze fabriek bleek een illegaal XTC-lab te zijn. Een ontploffing en enkele slachtoffers in de fabriek maak ten het rampscenario compleet. Het Middelburgse team zette vier tankautospuiten, een hoog werker, een waterongevallen- wagen, een hulpverlenings voertuig en een boot met duikers in. A. J. te Paske van de stadgewes- telijke brandweer toonde zich tevreden over het behaalde re sultaat. „We zijn natuurlijk voor de eerste plaats gegaan- ,maar dit is ook een goed resu- laat. We behoren tot de top van Nederland." GOES - Interexpo BV houdt van 18 tot en met 2 0 oktober weer de Zeeland Creatief-beurs in de Zeelandhallen in Goes. De beurs, waar zeker 150 stand houders materialen en technie ken aanbieden voor de meest uiteenlopende creatieve hob by's, begint op vrijdag 18 okto ber om 13.00 uur. Een van de at tracties is schilderen met Bob Ross. Ook van hele nieuwe tech nieken kunnen bezoekers alles te weten komen. De beurs sluit vrijdag om 21.00 uur. Op zater dag en zondag zijn de Zeeland hallen open van 10.00 tot 18.00 uur. THOLEN - De Vrijzinnige Ge loofsgemeenschap NPB houdt op woensdag 9 oktober in Tho- len een koffieochtend met als thema 'oefenen in spirituele waarneming'. Dominee D. Peters geeft een le zing. De ochtend wordt gehou den in het kerkgebouw van de NPB aan de Oudelandsestraat in Tholen. WEMELDINGE - Poppenthea ter Robhetty verzorgt op vrijdag 11 oktober vanaf 14.00 uur een voorstelling in dorpshuis De Wemel in Wemeldinge. Liefhebbers konden zaterdag hun onbekende appel- en perenrassen laten determineren. foto Willem Mieras door Ingrid Huibers KAPELLE - „Dit is volgens mij een ossenkop." Jeroen Moeleker uit Kapelle houdt een grillig gevormde gelige appel omhoog. „Maar hele maal zeker weten doe ik het niet." Hij is zaterdag samen met vader Ko met een paar zakken vol onbekende appels en peren naar het Fruitteelt museum in Kapelle getogen. Moeleker heeft enige tijd te rug een oud weitje met wat hoogstamfruitbomen langs de Postweg aangekocht. „Die bomen zijn ooit door Stich ting Landschapsbeheer Zee land aangeplant, maar ik weet niet„precies welke rassen het zijnzegt hij. En daarom heeft hij flink wat exemplax-en geplukt om tijdens de thema dag over oude fruitrassen te laten keuren. Bij de keurtafel waar leden van de Nooi'delijke Pomologi- sche Vei'eniging met geleerde gezichten de meegebrachte appels en peren bestuderen, is het een drukte van belang. Wanneer Moeleker na enige tijd wachten triomfantelijk zijn 'ossenkop' tevoorschijn tovert, luidt het droge com mentaar 'een misvormde vrucht.' Het blijkt een Bram- ling Seedling. „Een moesap pel", weet één van de andere heren nog. Het volgende piepkleine rode appeltje, levert heel wat be denkelijkere gezichten op. „Eén of ander modern ras", meldt één van de keurmees ters. En daar hebben de aan wezige deskundigen niet zo veel kaas van gegeten. Er wox'dt nog eens geproefd, maar de heren komen er niet uit. Overal in het museum staan schalen met oude appel- en perensoorten uitgestald. Zo liggen er 'Winter-Zijden- hemdjes', en 'ZureHondsmui len', maar ook bij 'Lunterse Pippelings' en Bx-abantse Bel lefleurs loopt het water in de mond. Behalve Kapelle stond ook Kwadendamme zaterdag ge heel in het teken van fruit. Daar werd voor de vierde ach tereenvolgende keer het einde van de fruitpluk gevierd. Ex- werd gestreden om de titel 'bakker van de lekkerste ap peltaart' en er werd met oude tractoren en Solexen langs de boomgaarden gereden. Verder was er een fruitmarkt met wijn, jam en ijs van vers fruit, 's Avonds tijdens de Nacht van Kwadendamme kon er tot in de kleine uurtjes worden ge danst op de klanken van de Heimatkapelle die Darmstad- ter hübsch. door Andrea Bolle OOSTERLAND - De gedenk steen van de familie Vleugels- Schutter is terug op Oosterland. Hoewel in 1966 geschonken aan de gemeente Oosterland ter her innering aan G. Vleugels- Schutter, heeft de steen jaren lang in de tuin van een nazaat gestaan, A. van der Zande- Vleugels Schutter in Nieuwer- kerk. Zij schonk zaterdag in het dorpshuis het gedenkteken op nieuw aan de dorpsraad van Oosterland. G. Vleugels-Schutter is ruim vijftig jaar huisarts geweest in het Duivelandse doi-p. De ge denksteen van 1966, die aan hem herinnert, heeft maar enke le jaren in Oosterland gestaan. Een aantal jaren na de schen king aan het gemeentebestuur is de steen wegens vernielingen weggehaald door Van der Zan- de. Toevallig stuitte dorps raadslid H. van der Maas vorig jaar op een foto waarop de steen te zien is. Hij stax-tte een zoek tocht en vond de steen uiteinde lijk bij Van der Zande thuis. De dorpsx-aad en Van der Zande waren het erover eens dat dit ge denkteken in Oosterland thuis hoort. „Ik was heel verrast toen Van der Maas zich meldde, en ik hoop dat de steen er nu wat be ter vanaf komt", vindt Van der Zande. Familiewapen Veertig jaar na de dood van de Oosterlandse dokter is de ge denksteen dus weer terug van weggeweest. De steen, waarop het familiewapen is afgebeeld, staat nu niet meer alleen sym bool voor een invloedrijke art sen- en domineesfamilie die ruim honderdvij ftig jaar in Oos terland heeft gewoond, hij her innert tevens het feit dat dit jaar de laatste Vleugels-Schutter uit het Duivelandse dorp ver dwenen. Van der Zande's moe der stierf een aantal maandei geleden en haar zus verblijft ni in verpleegtehuis de Cornelia ix Zierikzee. De steen werd in 1966 geschon ken door de vader en de oomvai Van der Zande, die beiden art waren. Haar dochter Frederik mocht op zesjarige leeftijd he aandenken onthullen. Bij d nieuwe overdx-acht was ze e weer bij en deed dat nog een over met haar dochter, de ze venjarige Lilian. De drie gene raties, die zelf de naam nie meer cfragen, zien de Vleugels Schutter-familie langzaam uit sterven. Van der Zande: „Ik he nog een neef in Amersfoon maar hij heeft totaal geen bin ding meer met Oosterland c zijn achternaam. Dat is het jammei*." De doipsx-aad wil de steen z snel mogel i j k in een bankj e met selen en in het voorhof van he dorpshuis plaatsen. Op die ma nier, vindt de dorpsraad, kun nen haar inwoners weer ken nismaken met de belangrijk familie die in het dorp woonde KAMPERLAND - De Confes sionele Vereniging in de Nedei landse Hervormde Kerk en h( Confessioneel Gereformeer Beraad houden op woensdag 2 oktober 2002 een bijeenkom: in de SOW kerk, Veerweg 100, i Kampei'land. Ds. F. van Vliet, hervormd pr< dikant te Zaamslag, spreel over het sacrament van de doo De bijeenkomst begint om 19.-<: Trots bekeken de koersbal- lers de fraaie beker. Derde prijs in een sterk bezet toer nooi! De functionaris die altijd de punten telt, vanzelf een pre- ciese man, besloot het pronk stuk aan een nadere inspectie te onderwerpen. Toen bleek dat de beker in een eerder leven het wandmeubel van een jager heeft gesierd. Aan de achterzijde was een haas afgebeeld. En dat nu, zo vonden onze ballenwerpers, was toch eigenlijk bij de konijnen af. Advertentie Waar staat uw bedrijf over 5 jaar? Ontdek het vandaag! U weet als ondernemer of manager ongetwijfeld waar u met UW organisatie naar toe wilt. Laat vandaag uw gedachten op de Contacta in beeld brengen. Kom naar standnummer 377. Synicns-Edisouwt-g-ll -VliBé

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31