Jakob Piil snelste na lange vlucht PZC Hendriksen nuchter na drie treffers Ziekenboeg EMM wordt steeds voller Oude tennisgarde bedreiging ATP-tour Damwonder uit Afrika 30 Fransman Durand verspeelt Parijs-Tours in de sprint Klaartje Zuiderbaan laat olympische wens varen Vandenbroucke breekt sleutelbeen Cl Rumsas Aalst Hoogstandje 0,5 Promille terugblik maandag 7 oktober 2002 door Peter van Leeuwen TOURS - Als Jacky Durand aanzet voor een solo is meegaan het devies. Jakob Piil had dat gisteren in Parijs-Tours goed gezien. De Deen, 29 jaar en rij dend voor CSC, sloop na vijf ki lometer mee in het spoor van de Fransman om hem vele uren la ter in de eindsprint te verslaan. Het was geen gestolen zege. Piil had in de negende wedstrijd om de wereldbeker het werk niet geschuwd. Van de vluchtgroep, begonnen als vijftal, bleef de Deen over met Durand nadat de Spanjaard Mancebo, de Belg D'Hollander en de Fransman Dumoulin het tempo niet meer hadden kunnen volgen. In de slotkilometers, met een veilige marge op het niet bijster hard jagende peloton, hield Du- rand de benen stil. Die tactiek leek hem zijn tweede zege in Pa rijs-Tours op te leveren, maar Piil kwam in de sprint uit verlo ren positie toch nog langs zijn medevluchter. Voor Piil was het de eerste grote overwinning in zijn loopbaan. Dit jaar won hij een rit en het eindklassement in de Ronde van Denemarken. Achter het tweetal won Erik Za- bel de pelotonsprint nadat Jo- han Museeuw een vergeefse po ging had gedaan de leiding in het wereldbekerklassement over te nemen van Paolo Bettini. Museeuw waant zich kansloos in de Ronde van Lombardije, over twee weken de laatste WB- koers, maar leek in Tours op weg naar de derde plaats en vijftig kostbare punten. TOURS - Frank Vandenbrouc ke heeft bij een val in Parijs- Tours zijn rechtersleutelbeen gebroken. De Belgische wielrenner liep daarnaast een elleboogblessure op. „Hij zal in België worden ge opereerd" bevestigde rondearts Porte gisteren. ANP De Belg sloot aan bij de kort er voor ontsnapte Italianen Petac- chi en Bartoli, tn bloedvorm maar gepasseerd voor het we reldkampioenschap. Het drietal werd op de 2,5 kilometer lange finishstraat nog ingelopen. Bet tini eindigde zelfs nog voor Mu seeuw en heeft de wereldbeker vrijwel zeker op zak. Voor een aantal Nederlandse renners was Parijs-Tours de laatste mogelijkheid een selec tie voor het WK af te dwingen. Bondscoach Gerrie Knetemann heeft nog drie startbewijzen te verdelen en kon na Parijs-Tours slechts melden dat Servais Kna- ven vrijwel zeker behalve de tijdrit ook de wegrace rijdt. „Knaven heeft in de Ronde van Lucca goed gereden, als hij niet opeens ziek is geworden dit weekeinde wil ik hem selecte ren." WK-selectie Knetemann zag in Tours dat Tristan Hoffman de beste Ne derlander werd. Hij sprinttte naar de veertiende plaats, maar komt zeker niet in aanmerking voor WK-deelname. De Achter hoeker hoorde niet bij de acht tien namen die de bondscoach een week geleden heeft moeten inleveren bij de internationale wielrenunie UCI. Knetemann zei gisteren met name nog te willen praten met Leon van Bon. Maar die zegde aan het eind van de dag af voor het WK. Een andere Nederlander, Max van Heeswijk, zei gisteravond te rekenen op een selectie. „Ik hoor thuis op het WK. Als ik er met een groepje wegkom, kan ik winnen." De Limburger had af gelopen week de bondscoach per e-mail gevraagd of hij in aanmerking kwam voor een van de resterende plaatsen in de WK-ploeg. „Ik vond het al vreemd dat ik niet bij de tien renners zat die hij in eerste in stantie heeft aangewezen. Ik heb de afgelopen weken goed gereden in zware koersen. Ik kan in het vervolg beter de Ster Elektrotoer rijden en daar kort eindigen. Het lijkt erop dat dat de manier is om in aanmerking te komen voor een WK." ANP door Koen de Vries AMSTERDAM/VLISSINGEN - Klaartje Zuiderbaan onder neemt geen verdere pogingen om deel te nemen aan de Olym pische Spelen. De zeilster uit Terneuzen was aanvankelijk van plan zich in de Yngling- klasse te kwalificeren voor Athene, maar heeft daar na rijp beraad vanaf gezien. Zuiderbaan was aanvankelijk van plan een poging te onderné men zich te plaatsen voor de Spelen, maar begon te twijfelen toen het Olympisch Comité de Yngling-klasse tot Olympische klasse bombardeerde. De Yngling is een logge boot met drie bemanningsleden. Twee maanden geleden debuteerde Zuiderbaan op het WK in Grie kenland in deze klasse, maar het beviel haar niet. De Zeeuwse zeilster, die deel nam aan de negen maanden du rende Volvo Ocean Race, zou in haar team niet haar geliefde po sitie als stuurvrouw in kunna nemen, maar zou grootzeil- ei spinakei*trimmer zijn. Zuider baan: „Ik vond het een moeilijk beslissing, vooral omdat twe goede teamgenoten met wie il al veel heb gevaren nu op zoel moeten naar een nieuwe team genoot. Maar het zou slechte zijn als ik wel met ze ga varei terwijl ik niet honderd procen gemotiveerd ben." Zuiderbaan gaat zich voorlopï richten op het matchraces, waa ze zich voordat ze vertrok voo de Volvo Ocean Race met vee succes op concentreerde. Van daag ï'eist ze met haar team a naar Bermuda, waar vanaf za ter-dag de Gold Cup verzeilt wordt. Daarna verti-ekt ze naai Florida voor een andere wed strijd. In het team van Zuider baan zitten haar zus Trijntje Anne-Marie de Ridder (lid van het' Yngling-team), Laetitia Brandsma (lid van het schip Salty Dog dat de Breskens Week won) en de Amerikaanse Chafee Emoiy. John McEnroe in actie tijdens de finale tegen Petr Korda in de finale van de TennisClassics in Eindhoven. foto Toussaint KI uiters/AN P door Edwin Alblas EINDHOVEN - Een ruime meerderheid van de toeschouwers bij de Alex Tennis Classics in Eindhoven zal beamen liever naar een partij tussen John McEnroe en Petr Korda te kijken dan naar pakweg Kenneth Carlsen en Magnus Larsson, de finalisten dit week einde van het ATP-toernooi in Tokio. Vormt de Tour of Champions dus een serieuze be dreiging voor de ATP-tour? De Tour of Champions is gelieerd aan de ATP Senior Tour, maar de Association of Tennis Players ziet nauwelijks naar de toer- nooicyclus voor oud-kampioenen om. Je zou haast denken dat de ATP het als een be dreiging voor het circuit met profs ziet, zegt John McEni-oe, die in de finale Petr Korda versloeg. „Het zou een smaak ernaast moe ten zijn. De chocoladetaart die mijn moeder bakte was lekker, maar met slagroom erop was-ie nog lekkerder. Het tennis van de oudjes is nog meer dan het aanzien waard. Jacco Eltingh, één van de twee toernooidirecteuren in Eindhoven: „Ik en Paul waren volledig verrast door het ni veau op dit toernooi en zeker dat van McEn roe. Het is bijna niet te onderscheiden van het huidige toptennis." Volgens Eltingh zou de vijver groot genoeg moeten zijn voor organisaties van ATP-ten- nistoernooien in Rosmalen, Rotterdam, Amersfoort én Eindhoven. „Maar ik moet ook eerlijk zeggen dat ik denk dat dit een be ter en makkelijker product is om te verko pen." McEnroe verwijt de ATP daar geen oog voor te hebben„Ze zijn bezorgd over de nummer 400 van de wereld, maar dat is niet in het be lang van het tennis. Het tennis heeft perso- nalitys nodig. Waarom is er zoveel prijzen geld voor dubbels? Daar komt niemand voor. En als er meer vraag is naar dit sooii toernooien, dan moet ze daar niet hun ogen voor sluiten." De Amerikaan twijfelt of zijn boodschap ooit aankomt. „Ze hebben me nooit gevraagd of ik iets voor ze wil beteke nen. Omdat ze bang zijn dat er dan iemand zijn baan verliest. Ze denken gewoon niet zoals ik denk." doorWim Kakebeeke VLISSINGEN - De voorberei ding op het nieuwe handbalsei zoen verloopt voor EMM alles behalve ï-ooskleurig. Deson danks zag de gehavende raan- nenploeg van Rob de Groot kans een punt weg te slepen bij Inter nos in Etten Leur: 20-20. Twee weken geleden walste een nage noeg compleet EMM echter nog met 34-20 over Internos heen. Liefst zeven spelers waren gis- teren niet van de pailij. De erg ste pijn zit bij Ronny Onwijn, die tobt met een schouderbles sure. Rinaldo Schipper meldde zich gisteren af met ernstige knieklachten. Ook Ei"ic Dinge- manse (hamstring), Toubiana (enkel) en Jurgen Vermaat kwa men gisteren niet in actie. Rob de Groot,,Ik heb het er moeilijk mee. De plannen die ik heb kan ik niet in de praktijk brengen." GSC oefende in Prinsenbeek te gen OSV Breda. Na drie pe-j riodes van een halfuur stapte de Goese ploeg terecht als winnaar van het veld. GSC cre-j eerde voldoende kansen maai verzilverde er nog te weinig: 26] 33. Trainer Jos Aertssen greep het trainingsweekend van het vrouj wenteam van EMM aan om duij delijkheid te scheppen. Een vaa de belangrijkste afvallers uit de eerste selectie was opbouwsteij Miranda Dekker. Na twee trai ningen werd op zaterdag vari HEC verloren: 18-20. Gisteren werden de punten gedeeld tegen dereserves: 8-8. Door het vertrek van een aantal speelsters van GSC is de basis gereduceei-d tot negen speel sters. En dat breekt de formatie van coach Huib Quinten opin de voorbereiding. Alle duels in het toernooi van OSV Bx-eda werden verloren. Snelwiek, Orion Ruchpen en OSV Breda warei alle te sterk. door Koen de Vries FRANEKER/VLISSINGEN - Bij Helmond Sport kennen ze het ri tueel niet dat zelfs bij de kleinste amateurclubjes populair is: het kiezen van de man of the match. Hadden ze het wel gehad dan was de kans groot geweest dat Mid delburger Roy Hendriksen vrij dagavond in de bloemetjes was gezet. In het met 5-2 gewonnen duel met FC Dordrecht scoorde Hendriksen drie keer. Het is aan alles te merken dat Roy Hendriksen niet meer de jonge hond is die bij een doelpunt volle dig uit zijn dak gaat. Hij accep teert loftuitingen gelaten en heeft het relativeren tot kunst verhe- Je was behoorlijk in het nieuws, vrijdagavond. Hendriksen: „Ik heb toevallig drie goals gemaakt omdat bij ons niemand anders de strafschop pen durft te nemen. In de eerste competitiewedstrijd kregen we een penalty. Ik vroeg wie hem ging nemenmaar niemand wilde. Dan doe ik het wel, heb ik gezegd. De bal ging erin. Vroeger nam ik nooit strafschoppen, nu ben ik de strafschoppenspecialist van Hel mond Sport." Dat kan dus snel gaan. De Fiets van Pavlov staat weer op stal. De Vlaamse televi siemaker en wielerkenner Mark Uytterhoeve haalde in de afgelo pen weken onder die titel veel ou de en jonge wielercoryfeeën naar zijn talkshow en bracht de kijkers in de sfeer van het WK in Zolder. De Fiets van Pavlov was een heer lijk programma. Het leverde veel mooie, maar vooral veel komi sche beelden op uit de historie van het proffietsen. In de uitsmij ter van zaterdag, met Freddy Maertens, Hai-m Ottenbros, José de Cauwer en Julien Stevens, was Uyttei'hoeve op zijn best. Hij gaf commentaar bij beelden over hi larische momenten uit de koers. Toen de Litouwer Rumsas. die sinds de laatste Tour in een do- pingzaak verwikkeld is, in een tijdrit in beeld werd gebracht met een kapot stuur, zei Uytterhoeve droogjes: „Alles zit los aan Rumsas, behalve zijn vrouw..." Hendriksen: Zo neem je nooit een strafschop, zo ben je de specialist. Ik ben nu degene die de straf schoppen neemt, maar als ik er een mis, is een ander aan de beurt. Ik hoef niet meer zo nodig met mijn neus vooraan te staan. Ik ben 33, Helmond Sport is mijn laatste club. Ik sta volgend jaar nog on der contract en heb dan nog een optie vooreen jaar. Dan is het tijd een stap terug te doen. Ik zou het niet erg vinden als een jonge spe ler het van mij zou overnemen. Zo'n jongen kan zich in de kijker spelen en een goede transfer ver dienen. Hoe neemt een strafschopspecia list een penalty? Hendriksen: Ik neem een rustige aanloop. Als de keeper niet be weegt is hij sowieso te laat. Als hij een hoek kiest, anticipeer ik daar op. Zaterdag ging de keeper twee keer naar de verkeerde kant. Ik Normaal gesproken melden clubbestuui'ders zich ruim voor aanvang van een voetbal- wedstxijd in de bestuurskamer van de tegenstander. De voorzit ter, secretaris, penningmeester en sponsorfinder van SSV lieten zich zaterdag bij de uitwedstrijd tegen Roda Boys echter pas in de rust zien. Een misverstand lag hieraan ten grondslag. De heren bestuurders wisten dat hun eerste elftal in het Gelderse Aalst moest voetballen, maar bij nadere beschouwing bleken er in de provincie Gelder land twee plaatsjes met die naam te liggen. En laten ze nu precies voor het verkeerde Aalst gekozen hebben. Hun voertuig passeerde Dor drecht, Gorinchem en Tiel toen pas bij Kesteren, kort voor de Grebbebex-g, om-aad werd gero ken. De navigatiesysteem in de auto en een telefoontje naar an dere SSV'ers leerden dat ze fout zaten. Het Aalst van Roda Boys ligt een stuk dichter bij Goes, in de Bommelerwaard. Een tip: voor de uitwedstrijd te gen Kogelvangers uit Willemstad hoeven de bestuursleden van SSV geen vliegtickets aan te schaffen. Naast Willemstad op het bene denwindse eiland Curacao ligt er namelijk ook nog een Willemstad in Noord-West Brabant. En daar voetbalt Kogelvangers. voel me momenteel lekker bij Helmond Sport, dan kan je een strafschop zo nemen. Het ziet er misschien allemaal een beetje ar rogant uit, maar tot nu toe gaat het perfect. Dat gebeurt alleen als je in vorm bent. En hoe zat het met jouw derde doelpunt? Hendriksen: Dat was eigenlijk niet mijn verdienste. Ivar van Dinteren ging goed door en legde de bal terug ter hoogte van de strafschopstip. Het was niet moeilijk om de bal binnen te schieten. Je staat volgens Voetbal Interna tional met vijf doelpunten ge deeld tweede in de ranglijst van de topscorers. Maar op teletekst sta je er helemaal niet bij. Hendriksen: Ik heb daar nog hele maal niet naar gekeken. Ik woon nog steeds in Franeker. Dat ligt zo ver van Helmond, dat ik drie keer per week in Helmond blijf over nachten. Als ik thuis ben, besteed ik alle tijd aan mijn gezin. Naar teletekst kijken doe ik dan echt niet. Volgend jaar april verhuizen we naar Middelburg, dan wordt het allemaal een stuk minder hec tisch. Misschien is het wel zo dat In Thailand en Maleisië is het zogenaamde sepak takraw een populaire sport. Het spel dat wij voetvolleybal zouden noemen levert tal van spectaculaire acties op, zoals deze omhaal van de Thai Poonsak Perm- sap die het blok van de Maleisiër Zabidi Shariff omzeilt. In de finale van de Asia Games won Thailand in de finale met 2-0 van Maleisië. foto Jason Reed/AP er zoveel spelers vijf keer gescoord hebben dat ze bij tele tekst een keuze hebben moeten maken en mij er buiten gelaten hebben. Ach, dat is allemaal niet zo erg. Je staat bij VI ook hoog op de as- sistlijst en staat eerste in het club klassement. Hendriksen: Ik speel bij Helmond Sport achter de spitsen en speel een spelletje dat me wel ligt. Bo vendien kom ik in die positie vaak aan de bal. Je valt dus sowieso op. Als ik vroeger slecht speelde, was dat goed te zien. Maar nu kan ik dat door mijn ervaring maskeren. En aan die lijst moet je niet al te veel waarde hechten. Soms spe len jongens de sterren van de he mel en dan krijgen ze een onvol doende. Je hebt soms het idee dat de beoordelaar naar een andere wedstrijd heeft zitten kijken. Maar ik moet zeggen: iedereen kijkt naar die lijst. En ik weet ook dat als je in een dipje zit, ontzet tend diep kan vallen." Je speelde vrijdag tegen FC Dor drecht. Nog met Romeo van Aerde uit gesproken? Hendriksen: We zijn elkaar in het veld een paar keer tegengeko men. Toen het spel stillag, hebben we elkaar gesproken over andere dingen dan de wedstrijd. Romeo vertelde dat hij trainer was ge worden van Tholense Boys. Ik heb toen gezegd dat we later mis schien met z'n tweeën een clubje kunnen gaan trainen. Lijkt me leuk. Bayern München denkt, er niet aan om aanvaller Eiber extra te straffen wegens rijden onder invloed. De Braziliaanse spits mag vier weken niet met zijn auto aan het verkeer deelnemen. Bij een controle sloeg de meter on langs uit maar 0.5 promille, het geen een heel lichte overtreding is. „Weet je wel hoeveel 0,5 promille is", vroeg bestuurslid Karl Heinz Rummenigge zich zaterdag na de zege van zijn ploeg op Bochum (4-1) af. „Iedereen in dit stadion heeft waarschijnlijk minimaal dezelfde waarde." Eiber be dankte Rummenigge tijdens het duel met Bochum met twee tref fers. Baba Sy in actie in het overbevolkte gemeenschapscentrum in 's-Gravenpolder. foto archief PZC door Koen de Vries Het is een intrigerende foto. die in de PZC van 7 december 1960. In het midden een rij nette heren achter dam borden, daarachter een haag dringende toeschouwers en op de voorgrond een keurig geklede neger. De waag bij het bekijken van de foto ligt voor de hand: Wie is die donkere man met dat pochetje, met die stropdas en dat fraaie crèmekleui'ige, driedelig pak? Wie is die man die geen oog heeft met zijn blanke medemens maar zijn blik gericht houdt op de damborden? Het is de Senegalees Baba Sy, die op de verjaardag van Sinterklaas in 's Gra venpolder een damsimultaan gaf. He den ten dage is een Afrikaanse dammer een bezienswaai'digheid in Nederland, het is dus geen wonder dat de komst van Baba Sy in 1960 het halve dorp 's-Gra venpolder op de been bracht. Voor de gemiddelde Zeeuw was hij een wonder uit het continent waar de mensen zich nog voornamelijk bezighielden met landbouw, jacht en visvangst. Natuurlijk was dat een vertekend beeld, maar dat kwam voornamelijk omdat in Europa nog maar weinig Afrikanen hun opwachting maakten en de televisie nog maar net zijn intrede had gedaan. Bo vendien beantwoordde Baba Sy aan ve le vooroordelen. Hij was analfabeet en had het dammen geleerd op het strand van de hoofdstad Dakai'. Schelpen wa ren schijven, vakjes in het zand vorm- den het bord. Baba Sy kwam naar 's-Gravenpolder omdat hij in Nederland was voor het WK. Tijdens een rustdag toog hij naar Zeeland, waar hij met veel egards werd ontvangen. Op het WK zorgde hij voor een sensatie. Hij werd tweede, één punt achter de 19-jarige Rus Tsjegolev. Op Zeeuwse bodem deed de Senegalees het rustig aan. Baba Sy speelde aan 56 bor den, verloor één keer, maakte tien keer remise en won 45 keer. Mede door zijn woege dood blijft Baba Sy een legende in de damsport. Hij kwam in 1978 op 43-jarige leeftijd om het leven, toen hij in Dakar met zijn scooter tegen een auto botste. Hij zou net gaan trouwen, want na lang sparen had hij zijn bruidsschat bijelkaar ge kregen. Het mocht niet zo zijn. Wat nog wel gebeurde, was dat Baba Sy in 1986 postuum tot wereldkampioen werd uitgroepen. In 1962 had titelhou der Koepei-man Baba Sy als uitdager geweigerd. Ten onrechte, vond met 24 jaar later.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 30