Muntz slaat zich rijk in Schotland Barros wint op nieuwe motor Dubbeldam loopt hoofdprijs net mis Jaspers kan leven met verlies Marco van Basten pleit voor barbaarse variant van voetbal Einde schaatscarrière Niemann lijkt nabij Roeiploeg naast podium in regatta Gielen zesde op halve marathon Tafeltennissters DTK op koers New York Yankees uitgespeeld Gronholm wereldkampioen rally Nederlandse golfer in toptien bij Dunhill Links Championship Maleeva voltooit trilogie LONDEN - Een gemengde Nederlandse roeiploeg is zaterdag in Hyde Park te Londen op de vierde plaats geëindigd in een- nieuw soort regatta met sprintwedstrijden over 500 meter. Groot-Brittannië zegevierde met 28 punten voor Duitsland met 24 en de Verenigde Staten met 20. Nederland haalde 18 punten. Froukje Wegman en Femke Dekker behaalden in de twee-zonder-stuurvrouw de enige Nederlandse overwinning. Dirk Lippits eindigde in de skiff als tweede. Er waren op Ser pentine Lake in Hyde Park in totaal acht nummers met als af sluiting een gemengde acht. Nederland eindigde daarin als derde. ANP NEWCASTLE - Marco Gielen is gisteren zesde geworden in. de Great North Run, een halve marathon in het Engelse New castle. De Nederlandse langeafstandsloper liep een tijd vam 1.03.31 uur. De Keniaan Paul Kosgei, de officiële wereldkam pioen op de 211 kilometer, won de wedstrijd in een tijd die net- onder het uur lag: 59.58. De Great North Run is een massaal, loopevenement in Engeland. Liefst 47.000 hardlopers ston-, den aan de start.. Kosgei liep de snelste halve marathon ooit op Britse grond. Het wereldrecord is overigens in handen van Kosgei's landgenoot Paul Tergat met 59.17. AFP/ANP HASSELT - Henk ten Hoor/DTK heeft gisteren de laatste acht bereikt in het toernooi om de Europa Cup 1De tafelten nissters uit Klazienaveen wonnen het tweede duel met het Belgische Hasselt met 3 -1Het eerste duel, in de eigen halwas ook al gewonnen; met 3-0. Yan Si zette de toon in Hasselt met een 3-2-zege op Jian Qing Ye. De andere twee punten kwamen op naam van Asa Svensson, die te sterk was voor Dimitrova, (3-1) en Jian Qing Ye (3-0). Sigrid van Ulsen verloor haar par tij van Els Billen. In de volgende ronde komt Henk ten Hoor/DTK uit tegen de winnaar van het duel tussen het Kroa tische Aquaestli en het Russische Baikal Irkoetsk. DTK won. het afgelopen seizoen het toernooi voor landskampioenen. ANP ANAHEIM - De Anaheim Angels hebben in de play-offs van het Amerikaanse honkbal (American league) de New York Yankees naar huis gestuurd. Door de zege (9-5) van zaterdag in eigen huis namen ze in de best-of-five een beslissende 3-1- voorsprong. Het was het eerste grote succes van de Angels in meer dan veertig jaar. Voor de Yankees kwam de klap hard aan, vooral omdat ze vrijdag een voorsprong van 6-1 ver speelden. De club uit de Bronx won de World Series drie keer in de afgelopen vijf jaar. RTR AUCKLAND - Marcus Gronholm heeft zaterdag de wereldti tel rally behaald. De Finse coureur werd wereldkampioen door het uitvallen van zijn enige concurrent, de Brit Richard Burns. Burns, stalgenoot van Gronholm bij Peugeot, slipte met zijn auto in de twaalfde proef van de rally van Nieuw- Zeeland en staakte de strijd. Daardoor kon de wereldtitel Gronholm niet meer ontgaan. De wereldtitel voor merken; ging voor het derde opeenvolgende jaar naar Peugeot. De Fransen werden zeker door het uitvallen van beide Ford-cou reurs. Eerst verliet Colin McRae de strijd met autopech, daar na verdween de Est Markko Martin uit de strijd. AFP maandag 7 oktober 2002 door Leo van de Ruit ST. ANDREWS - Rolf Muntz heeft zich rijk geslagen in Schotland. De 33-jarige golfspeler eindigde in het Dun hill Links Championship op de negende plaats en verdiende 100.000 euro. Dat was meer dan een kwart van zijn totale prij zengeld van dit seizoen. Maar ten Lafeber verdiende met de 23e plaats de helft. Hun verdiensten bleven wel in de schaduw van de winnaar Padraig Harrington uit Dublin. De 31-jarige Ier versloeg de 48- jarige Argentijn Eduardo Ro mero op de tweede hole van de play-off en ontving een cheque van 800.000 euro. De rivalen in de verlenging eindigden op 269 slagen (-9), vijf slagen beter dan Muntz en tien beter dan Lafe ber. Voor de derde Nederlandse deelnemer, Robert-Jan Derksen uit Nijmegen, bracht het tweede Links Championship, dat op drie verschillende Schotse ba nen langs de Noordzee werd ge speeld, alleen een leuke erva ring (golf spelen met filmster Don Johnson) maar geen geld. Zijn kansen om de spelerskaart te behouden voor volgend jaar waren in Schotland bijna op. Hem resteren alleen nog de Trophée Lancóme in Parijs en de Opens van Madrid en Italië om vijftig plaatsen te stijgen op de Europese ranglijst. Prijzengeld Muntz en Lafeber stonden er op de ranking heel wat beter voor. Met respectievelijk 380.000 en 360.000 euro bevonden zij zich dicht bij kwalificatie voor de Volvo Masters, de seizoensaf sluiting van de Europese Tour. Muntz haalde uitgerekend in het toernooi met het hoogste prijzengeld zijn eerste top tienplaats van het seizoen bin nen. „Beter hier dan in het Ma deira Open", stelde hij tevreden vast. Onder ideale omstandigheden had hij een heerlijke ronde ge speeld in gezelschap van de Schotse vedette Colin Montgo- merie. De favoriet van het pu bliek joeg op het baanrecord van 62 slagen en Muntz ging met de eerste vijf birdies goed met hem mee. Na twaalf holes moest hij afhaken. Montgomerie miste het record met een fout op de laatste hole maar finishte nog wel als derde in het eindklasse ment. Muntz bracht zijn tweede 66 op rij binnen. Na Carnoustie zater dag maakte hij zes birdies op de Old Course, waarvan hij twee dagen eerder zei: „Mooi datzo'n oude baan er ligt, maar de greens vond ik knudde. Van 14 birdieputts heb ik er maar één gemaakt." In de slotronde, ge speeld onder prima omstandig heden (zonen nauwelijks wind), ging het veel beter. „Nu kon ik de bal veel dichter bij de vlag slaan." Muntz leverde zijn laatste kaart af met 66 slagen, Maarten Lafe ber met 67. „Het had beter ge kund", vond de speler uit Zeist. „Eerst moest ik drie dagen door de baan met een amateur die er niets van kon. En in de laatste ronde vielen niet alle putts." ANP door Hans Koenekoop RANDERS - Verliezen is niet leuk. Maar als de tegenstander gewoon beter is en af en toe de perfectie benadert, kan zelfs een topsporter leven met een neder laag. Zo keek biljarter Dick Jas pers terug op zijn halve finale bij het wereldkampioenschap driebanden in het Deense Ran- ders, die hij zaterdag verloor van de ongenaakbare Italiaan Marco Zanetti. „Hij heeft verdiend gewonnen", aldus de voormalige wereld kampioen uit Sint Willebrord. Zanetti veroverde een paar uur na de partij tegen Jaspers zijn eerste wereldtitel driebanden door de Deense verrassing Dion Nelin van het laken te stoten. Jaspers gunde het de Italiaan: „Marco speelt al jaren op top niveau en heeft al in heel wat finales gestaan. Hij is de vrees van elke driebanden Ik kan er goed mee leven dat hij de titel wint." Jaspers speelde een degelijk toernooi. „Goed, maar niet briljant", zegt hij zelf. „Een moyenne van 1,7 is van inter nationaal hoog niveau, dat ze ker." Loting De wereldkampioen van 2000 lootte ook gunstig: „Ik trof de tegenstanders die ik wenste." In de groepswedstrijden waren de Japanner Mori, de Peruaan Ro- driquez en de Amerikaan Pie- drabuna geen partij voor de Brabander. In de achtste finales had Jaspers geen kind aan de Ecuadoraan Luis Aveira en in de kwartfinales won hij vrij ge makkelijk van de Spanjaard Enrique Penalva. Hij stond geen set af. „Maar dan kom je een Zanetti tegen die werkelijk heel goed staat te spelen", zegt Jas pers. „Ik wist vooraf dat ik het moeilijk zou krijgen, want Marco wint de laatste ja ren meestal van mij. Hij is men taal gerijpt en technisch van aparte klasse. Vroeger was hij vaak al opgebrand voor de fina lewedstrijden begonnen. Za netti concentreert zich heel diep en dat kost veel energie. Maar hij heeft dat nu goed onder de knie." Jaspers won nog wel de eerste set met 15-4, maar daarna nam de Italiaan het heft in handen en won vervolgens drie sets achter elkaar: 15-9 15-2 15-10. „In de derde set kreeg ik maar twee speelbeurten. Dan ben je kans loos." ANP De Ier Padraig Harrington hield aan zijn zege in Schotland een cheque van 800.000 euro en een enorme beker over. foto Reuters doorGer Lammerink BREMEN - Jeroen Dubbeldam is bij de Euroclassics in Bremen de hoofdprijs net misgelopen. Met zijn toppaard De Sjiem werd de Nederlandse springrui ter dit weekeinde gedeeld twee de in een over twee zware rubrieken en vijf manches ver reden wedstrijd. Alleen de Duits-Amerikaanse Meredith Michaels-Beerbaum was in de beslissende barrage van gisteren met Shutterfly net iets beter. Zowel zaterdag, in de gecombineerde Team Trophy- wedstrijd, als gisteren in de Grote Prijs van de Hansestadt Bremen bleef Dubbeldam fout loos. De barrage inbegrepen doorstond De Sjiem daarmee MOSKOU - De Bulgaarse ten nisster Magdalena Maleeva heeft in Moskou bij de vrouwen de Kremlin Cup gewonnen. De ongeplaatste Oost-Europese versloeg gisteren in de eind strijd de als tweede gerang schikte Amerikaanse Lindsay Davenport in drie sets. Het was de derde zege voor de 27-jarige Maleeva in Moskou, een WTA-toernooi met 1,2 mil joen euro aan prijzengeld. Ma leeva schreef het toernooi in 1994 en 1995, aan het begin van haar carrière, ook al op haar naam. De winst in de Kremlin Cup betekende voor de Bul gaarse, de nummer 23 op de we reldranglijst, haar negende toernooizege. Davenport won nog wel de eer ste set met 7-5, maar ging daar na met 3-6 en 6-7 onderuit. De tiebreak in de derde set ging met 7-4 naar Maleeva. Davenport was aanvankelijk als derde ge plaatst, maar schoof een plaats op door de afmelding van Jenni fer Capriati. „Ik heb nog nooit in een week drie speelsters uit de toptien van de wereld versla gen", zei Maleeva na haar op vallende zege. Ze versloeg in Moskou Venus Williams, de Frangaise Mauresmo en Daven port. Dat leverde haar een be drag van 200.000 euro op. RTR vijf zware rondgangen met hin dernissen tot een hoogte van 1,60 meter. Vier ruiters plaatsten zich giste ren na vier manches zonder fou ten voor de extra rondgang. Drie van hen bleven opnieuw foutloos. Michaels-Beerbaum, een schoonzus van Europees kampioen Ludger Beerbaum, realiseerde vervolgens de beste tijd. Tot op de honderdste van een seconde werd Dubbeldam gelijk geklokt met de Duitser Lars Nieberg. Vierde, met één springfout in de barrage, werd Sören von Rönne. Dubbeldam bewees dat De Sjiem nog steeds de grote vorm heeft, die hem vorige maand bij de wereldkampioenschappen in Jerez bijna in de finale (laatste vier) bracht. In de voorlaatste kwalificatie daarvoor ging het in Andalusië echter mis door een inschattingsfout van de rui ter zelf in de driesprong. „De Sjiem had hier beter verdiend", zei de olympisch kampioen na derhand. In Bremen sprak hij van een kleine revanche. „Liever had ik er natuurlijk in Jerez gestaan, maar dat zeggen er wel meer. Hier heb ik bewezen dat de aan pak de goede is geweest. Lang heb ik het rustig aan gedaan, in het najaar moest De Sjiem er staan. Dat is gelukt. Met Rotter dam, Jerez en Bremen hebben we drie concoursen gelopen en op dat ene weliswaar kostbare foutje in Jerez na is alles perfect gegaan." De topruiter uit Ootmarsum vond het ook geen probleem De Sjiem zo kort na het Spaanse avontuur weer in te zetten. „Ik voelde gewoon dat het dier nog superfit is en een paard dat fit is, lijdt niet. Bovendien had De Sjiem in aanloop naar Jerez nog niet zo veel in de benen. We gaan nu over twee weken in Aarhus het wereldbekercircuit in. Voor lopig kies ik voor de cyclus twee wedstrijden en dan twee weken rust, tot kerst. Dan nemen we een pauze tot, waarschijnlijk, februari." Vijf ruiters eindigden in Bremen op de gedeelde vijfde plaats. Onder hen bevonden zich twee Nederlanders. Dat waren Mare Houtzager met Jacomar en Pe ter Geerink met Larino. Wout- Jan van der Schans eindigde als twintigste. In tegenstelling tot Dubbeldam maakten deze rui ters geen deel uit van de natio nale equipe bij de wereldtitel strijd. ANP Marco van Basten heeft gesproken: weg met buitenspel, leve de P (persoonlijke fout) uit het basketbal, graag twee keer 35 minuten zuivere speeltijd en nog een hele serie voorstel len uit de afdeling larie koek. door Henri van der Steen Het is op zich altijd weer grap pig wanneer oud-cracks zich gaan bemoeien met de spelre gels. Ze blijken dan vaak net zo opportunistisch als de gemid delde voetbalsupporter aan de borreltafel. Een uitzondering moet hier worden gemaakt voor Johan Cruijff, die zich in elk ge val altijd heeft uitgesproken te gen het door zo velen (inclusief Van Basten) gewenste gebruik van elektronische hulpmidde len. Cruijff, een echte sportjon- gen, heeft zich altijd op het standpunt gesteld dat het tot de charmes van het spel behoort, dat er af en toe een fout wordt gemaakt door de arbitrage. Marco van Basten wil niet al leen elektronische hulpmidde len invoeren, maar zelfs 'zo veel mogelijk' elektronische hulp middelen. Hoe dat dan moet, weet hij waarschijnlijk zelf ook niet, open deur-intrappers hou den zich in de regel niet bezig met triviale factoren zoals be zwaren van praktische aard. Alsof het leiden van een wed strijd al niet moeilijk genoeg is, stelt Van Basten ook nog wat ex tra complicaties voor: tijdstraf- fen bij geel en rood. En een zui vere speeltijd van tweemaal 35 minuten. Om het tijdrekken te gen te gaan. Maar de zuivere speeltijd loopt gewoon door als een ploeg de bal achterin van voet naar voet laat gaan. Hoe denkt Van Basten dat op te los sen? Buitengewoon merkwaardig is hij in zijn redenering een eerlij ker soort voetbal te propageren, maar wel de schoolpleinregel 'hands is hands' te laten gelden. Wat zijn dat voor nonsens? Is het eerlijk een strafschop uit te de len als een speler de bal tegen zijn hand of arm krijgt? Met een ander voorstel scoort Van Basten natuurlijk zeker bij veel mensen: de buitenspelregel moet worden afgeschaft. Want het moet spectaculairder. Dat wordt het zeker als je het bui tenspel afschaft, zeer waar schijnlijk krijg je een barbaarse variant op het voetbal, met veel kick and rush en keiharde duels tussen de vooruitgeschoven spits en de achtergebleven ver dediger. Zou de voormalige wondermid- voor eigenlijk weten hoe het buitenspel in de spelregels te recht is gekomen? Voetbal is niet alleen een spel van spieren en splijtende lange-afstandspas- ses, maar ook een sport voor denkers. Het buitenspel maakt voetbal ook een beetje 'sophisti-r cated', een bezigheid voor slim me spelers die de buitenspelval proberen te ontlopen door com binaties op te zetten of een indi viduele actie te proberen. Voetbal is ontstaan uil een schisma tussen rugbyers (die de bal ook met de hand wilden spe len) en zij die alleen met de voet analyse wilden spelen. In het rugby wordt de bal nog steeds achter uit gegooid naar medespelers. Het voetbal handhaafde de bui tenspelregel vanuit de opvat ting dat er sprake moest zi jn van een dribbling-game; je moest de bal niet zo maar een hengst naar voren kunnen geven. In eerste instantie stond je buitenspel als er zich minder dan drie verdedi gers tussen de balontvangende speler en de achterlijn stonden, in 1925 werd dat veranderd in twee. Voetbal werd nog meer een dribbling- en passing- game. Mocht de buitenspelregel niet worden afgeschaft, dan pleit Van Basten voor het terugkerep naar de regel: buitenspel is bui tenspel. Niet hinderlijk buiten.r spel wordt afgeschaft. Is dat eerlijk? Overigens verwacht Van Basten niks van zijn voorstellen, want volgens hem zijn Uefa en Fifa 'stoffige' instituten. Typisch dat Van Basten al jaren geleden is gevraagd mee te denken over eventuele wijzigingen van de re gels. Waarschijnlijk werdenzijn denkbeelden door de echte spel regeldeskundigen niet met ge juich ontvangen. Dat is waar schijnlijk maar goed ook. GPD van onze sportredactie ERFURT - De kans dat Gunda Niemann-Stirnemann (36) nog terugkeert op de schaatsbaan lijkt steeds minder aanneme lijk. Morgen geeft de drievoudig olympisch - en veelvoudig we reldkampioene tekst en uitleg over haar schaatstoekomst. „Alles wat met de toekomst van Gunda te maken heeft, komt^ dinsdag naar buiten", verklaar de manager en echtgenoot Oli ver Stirnemann gisteren. De kans is groot dat de beste Duitse schaatsster ooit zal aangeven dat haar loopbaan voorbij is. Niemann ontbrak afgelopen seizoen wegens de komst van een kind. In mei kreeg ze een dochter. Meer dan wat fietstrai ningen heeft ze de afgelopen maanden niet gedaan als voor bereiding op het komende schaatsseizoen. Trainingskam pen heeft ze links laten liggen. Bij de Duitse afstandskampi oenschappen begin november ontbreekt ze ook. Daarnaast heeft de Duitse weer een seizoen bijgetekend als commentator bij de tv-zender ZDF. Niemann veroverde acht keer de wereldtitel allround, won elf wereldtitels op de afstands kampioenschappen en behaal de ook nog eens acht keer de Eu ropese allroundtitel. DPA van onze sportredactie MOTEGI - Alex Barros heeft gisteren in Motegi bij de Grand Prix wegraces de MotoGP-klas- se gewonnen. Op zijn Honda troefde de Braziliaan de nieuwe wereldkampioen Valentino Rossi af. De Italiaan eindigde als tweede. De Nederlander Jur- gen van den Goorbergh werd dertiende. Het was in Motegi een nek-aan- nekrace tussen de nummers één en twee. Pas in de slotronden slaagde Barros erin de beslisen- de voorsprong te nemen. Hij voorkwam daarmee dat Rossi, die de wereldtitel de vorige maand al had veiliggesteld, voor de vijftigste keer een Grand Prix won. Twee Italianen stonden in Ja pan in de koningsklasse op het podium. De derde plaats was voor Rossi's landgenoot Loris Capirossi. De eerste drie reden daarmee allen op een Honda. De firma stelde met het succes ook de constructeurstitel veilig. Barros had een nieuwe machine tot zijn beschikking. Zijn over winning gaf hem de overtuiging dat hij volgend seizoen Rossi in de strijd om het wereldkampi oenschap meer tegenstand kan gaan bieden. „Tot hoever de mo gelijkheden nu reiken weet ik nog niet precies", zei hij nader hand. „Ik heb lang niet alle risi co's genomen. Pas in de laatste ronden ben ik voluit gaan rij den. Deze zege geeft me zeer veel voldoening." Rossi was eveneens tevreden. „Het was voor mij de zwaarste race van het seizoen. Al de hele week hier hebben we last van motorische problemen. De tweede plek was dit keer het maximale." In de 125cc-klasse ging de over winning naar de Spanjaard Da niel Pedrosa, eveneens op een Honda. De titelstrijd blijft open. De Franse leider in het klassement, Arnaud Vincent, voegde met een tegenvallende vijftiende plaats slechts één punt aan zijn totaal toe. Hij werd gehinderd door mechani sche tegenslag. Op een Aprilia was de Span jaard Toni Elias de sterkste in de 250cc. Met de tweede plaats ver stevigde de Italiaan Marco Me- landri wel zijn leidende positie in het klassement. Zijn naaste rivaal, de Spanjaard Fonsi Nieto, kwam niet verder dan de vierde plaats. RTR Alex Barros is op zijn nieuwe Honda op weg naar de overwinning in Japan. foto Shuji Kajiya ma/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29