Ajax regeert tegen slappe rivaal Veel geleerd en vroeg naar huis il Hatelijke leuzen in de Kuip Schalken grijpt net naast Kremlin Cup 22 27 Teleurstellend Feyenoord houdt open huis in eigen stadion: 1-2 Bosvelt onzeker voor bondscoach Litmanen baart Koeman zorgen Politie pakt renners van Lampre op Alles bij PSV is knullig Moukoko blinkt uit bij Terneuzen Kloetinge komt op toeren maandag 7 oktober 2002 Martijn Loonen verslaat trainer Fortis en Tjoba zijn koploper Zanetti op WK ongenaakbaar Jakob Pill klopt Durand Het was een teleurstellen de week voor het Neder landse voetbal. Van de clubs die Europees voetbal speel den, heeft alleen Vitesse het fantastisch gedaan. Feye noord vond ik tegen Kiev zwak, PSV ging na de blama ge tegen Arsenal nu tegen Dortmund opnieuw onder uit, Ajax kon niet tevreden zijn met de 0-0 tegen Rosen borg en wij zijn zelf ook uit geschakeld. En dan hebben we natuurlijk FC Utrecht nog. Twee we ken geleden was het al een debacle en nu ivas het na ze ven minuten eigenlijk al af gelopen. Met als gevolg die rellen. Het werd daar door een zwarte dag voor Utrecht en voor het Neder lands voetbal. Feyenoord is natuurlijk nog steeds in de race voor een plaats in de tweede ronde, maar het was een teleurstel lende wedstrijd voor de ploeg en de supporters. Want emvas bijna geen kans te zien. PSV vond ik nog erger. Die doen voor de zesde achtereenvol gende keer aan de Cham pions League mee en hebben nog nooit de tweede ronde gehaald. Ze gooien Gerets er uit en met Hiddink als trai ner zou het allemaal beter worden. Maar ze verliezen twee keer op een wijze die voor zich spreekt. Neem 7iou die Bogelund. Je leert al in de D-pupillen datje niet door het midden mag uitverdedi gen. Ondanks de 0-0 bij Rosen borg heeft Ajax natuurlijk al les nog in eigen hand. Gezien de kansen hadden ze natuur lijk moeten winnen. Daar zullen ze zich nog wel eens achter de oren hebben ge krabd. Ze hebben nog wel volop kans, al wordt het wel heel moeilijk. De uitschakeling van Hee renveen vond ik ook een gro te teleurstelling. Ik heb zelf dan niet meegedaan, maar we hadden met 4-0 of 5-0 kunnen winnen en dan had den we van een omslag kun nen spreken. Dat het stadion uitverkocht ivas, was echter wel een positief punt. Na de 3-0 in Roemenië leek het toch eigenlijk een kansloos kar wei, maar het stadion zat toch gewoon vol. En de sfeer was echt fantastisch. Het deed me denken aan de Champions League-duels die we met Heerenveen hebben ge speeld. Het publiek stond achter de ploeg. Dat is een pluspunt. De supporters heb ben er een feest va?i gemaakt en dat geeft vertrouwen voor de toekomst. Naast al die teleurstellende resultaten was er natuurlijk ook nog een lichtpuntje. Vi tesse en Mike Snoei werden twee weken geleden door de media helemaal afgeschre ven. Maar wat ze donderdag hebben gepresteerd was ge woon fantastisch. Ik heb bij Sparta nog samen met Snoei gespeeld en ik vind het mooi dat hij dat met zijn ploeg heeft geflikt. Maar het absolute hoogte punt van de afgelopen week vond ik het doelpunt van Geert den Ouden gisteren tij dens Utrecht-RBC. Dat was een geweldige goal en het was ook echt de bedoeling. Als Romario zo'n goal maakt, gaat ie de hele wereld over. Ik ben benieuwd of dat bij deze van Den Ouden ook zo zal zijn. Gérard de Nooijer door Jaap van Essen ROTTERDAM - Bij Feyenoord keken j ze de voorbije maanden niet op een aankoop meer of minder. Jammer dat I er louter aanvallers en middenvelders werden aangetrokken. Want juist aan goede verdedigers ontbrak het de ploeg gisteren tegen Ajax. De Amsterdam mers wonnen daardoor nogal kinder lijk eenvoudig met 1-2. In iets meer dan een week tijd heeft Feyenoord een achterstand van zes punten opgelopen op de concurrerende topclubs, Ajax en PSV. De terugval van Feyenoord valt niet toevallig samen met de blessures van Van Haaren en Van Wonderen. Hun vervangers Rzasa enFerry de Haan zijn totaal niet op hun taak berekend. De Poolse linksback is in defensief op zich misschien niet zo veel slechter dan Van Haaren, maar kan in opbouwend opzicht niet aan hem tippen. Ferry de Haan is nog erger en het was dus niet verwonderlijk dat Ajax-trai ner Ronald Koeman zijn strijdwijze grotendeels op de backs had afge stemd. Ze werden vrijgelaten en dus kwam de opbouw bij hen terecht. Het gevolg liet zich raden: Ajax hoefde meestal maar heel weinig te doen om de bal in bezit te krijgen. De Amsterdammers lijken tegenwoor dig in de verste verte niet meer op de ploeg die ooit het spelen op balbezit tot kunst verwierf. Maar een knap coun- tertje uitvoeren beheersen ze wel dege lijk. Zeker wanneer Zlatan Ibrahimo- vic in vorm is en zijn directe tegenstan der Ferry de Haan heet. Klungel De Feyenoorder mag dan een beroerde opbouwer zijn, vorig seizoen was hij nog wel eens nuttig als ouderwetse voorstopper. Gisteren bleek hij ookzijn enige specialisme verleerd. Ibrahimo- vic is een aanvaller met een fraaie tech niek met als enige makke dat hij zijn acties meestal in een slow motion uit voert. Maar voor de Haan lag zelfs dat tempo te hoog. De arme voorstopper werd gedegra deerd tot een klungel eerste klas. Zla tan deed waar hij zin in had. De Bosni sche Zweed hield de bal voortdurend zo makkelijk bij zich dat de rest van de Amsterdammers kon bijsluiten. Het leverde Ajax in de eerste helft kans na kans op. Ibrahimovic en Litmanen hadden beide al een emorme mogelijk heid verprutst, toen Wamberto voor de 0-1 zorgde. Daarna gingen de sluizen bij Feyenoord, waar Paauwe achterin meedeelde in de algehele malaise, hele maal open. Het had zomaar 0-4 of 0-5 kunnen worden. De Rotterdammers kwamen er genadig af met slechts een tweede tegentreffer door Litmanen. Bert van Marwijk kreeg de gelegenheid in te grijpen, althans, hij deed het enige wat hij kon doen. De Feyenoord-trai- ner haalde de tegenvallende Pardo en Buffel van het veld, Van Persie en Ka- lou kwamen er op. Geen onterechte wissels, hoewel Van Marwijk natuur lijk liever iets aan zijn lekke achterhoede had gedaan. Maar de eni ge opties waren Loovens en Gyan, ook geen echte versterkingen. Net als tegen Kiev bleek de komst van Kalou en Van Persie wel een positieve impuls te geven. Het was Kalou die met een fraaie actie zorgde dat Van Hooijd- onk 1-2 kon binnentikken. En Van Per sie toonde zich gaande de tweede helft langzaam weer het brutaaltje van wel eer. In de 70e minuut nam hij zowaar een vrije trap en kegelde de bal snoei hard op de kruising. Dichter bij de ge lijkmaker kwam Feyenoord niet meer. Kritiek Ronald Koeman was dus de grote win naar. Hij kampt al weken met een fiks aantal blessures en wisselt mede daar om doorlopend zijn basiselftal. Her en der is er wat kritiek dat hij spelers te snel de wacht aanzegt. Zo kon Ibra himovic deze zomer nog vertrekken en was Bergdolmo luttele weken geleden zelfs niet goed genoeg voor de bank. Beiden stonden gisteren in de basis. Maar een winnende coach heeft altijd gelijk. En Koeman wint. Aan kop in de eredivisie, nog alle uitzichten op plaat sing voor de tweede ronde van de Champions League, er zijn de laatste tijd Ajax-trainers die slechter aan een seizoen begonnen. Feyenoord - Ajax 1-2 (0-2). 22 Wamberto 0- 1, 43. Litmanen 0-2, 56. Van Hooijdonk 1-2. Scheidsrechter: Luinge. Gele kaart: Van Damme (Ajax). Aantal toeschouiuers: 45.000. Feyenoord: Zoetebier; Emerton, De Haan (77. Lurling), Paauwe en Rzasa; Song, Bos- velt, Ono en Pardo (46. Van Persie); Van Hooijdonk en Buffel (46. Kalou)- Ajax: Stekelenburg; Trabelsi, Bergdolmo, Chivu en Van Damme; Galasek, Litmanen (73. Yakubu) en Witschge; Pienaar, Ibra himovic (71. Hossam) en Wamberto (41. Boukhari). GPD Pierre van Hooijdonk schreeuwt zijn frustratie uit na een gemiste kans. foto Jasper Juinen/ANP De Ajacied Wamberto juicht na de openingsgoal in de Kuip. foto Jerry Lamper/RTR ROTTERDAM - Bondscoach Dick Advocaat kan voor de uit wedstrijd tegen Oostenrijk (vol gende week woensdag) moge lijk geen beroep doen op Paul Bosvelt. De middenvelder van Feye noord liep in de verloren topper tegen Ajax een verrekking in het rechter bovenbeen op. Bosvelt hoopt vandaag meer uitsluitsel I te krijgen over de ernst van de blessure. ANP van onze sportredactie ROTTERDAM - De middag begon met een oproep van Fey- enoord-speaker Peter Hout man aan de aanhang van de Rotterdammers om zich goed te gedragen, maar eindigde met de traditionele hatelijke supportersliedjes en de arres tatie van een enkele supporter. In de Kuip was gisteren tegen drie uur alles weer normaal. Twee weken geleden nog maar oefende de aanhang van Feye noord massaal op correct ge drag. De aankondiging dat op 1 oktober een actie zou worden gestart om de stadions te scho nen van twijfelachtige leuzen en spreekkoren, werd door het Rotterdamse legioen op ludie ke wijze beantwoord. Tegen FC Groningen werd scheids rechter Van Dijk als 'nare man' toegezongen en het 'wie niet springt die is een jood' maakte plaats voor 'wie niet springt die is niet lief'. Min of meer volgens de lijn der verwachtingen was gisteren in de Kuip alles alweer anders. Als Feyenoord en Ajax tegen elkaar spelen, maakt elke vorm van gezond verstand nu eenmaal plaats voor blind fa natisme. Na een veelbelovend begin vervielen beide supportersker nen snel in hun aloude pa troon. Het zou onterecht zijn de beschuldigende vinger al leen in de richting van Rotter dam te priemen. Ook de Ajax- fans maakten massaal gebruik van de term 'Joden', door de harde kern als geuzennaam be schouwd. Het 'homo's lopen hand in hand' van de Ajax-fans (ver wijzend naar het clublied van Feyenoord) werd spoedig beantwoord met de slogan: 'Joden lopen altijd weg' door de Feyenoord-aanhang. Echt vervelend werd het pas, toen gaandeweg duidelijk werd, dat Ajax het duel be heerste. Toen in het Amster damse vak het refrein 'Joden zijn de baas in Rotterdam' werd aangeheven, was het hek in de Kuip van de dam. De Fey- enoorders antwoordden on middellijk met het verfoeilij ke, maar daarom niet minder ingeburgerde 'Harnas, Harnas, Joden aan het gas'. Na het laatste fluitsignaal van scheidsrechter Roelof Luinge moest de ME een enkele Rot terdamse supporter hardhan dig tot de orde roepen. Onder luid gejuich van het Ajax-vak werd een aantal fans bewerkt met de wapenstok en in de boeien geslagen. GPD door Hans Koenekoop MOSKOU - Sjeng Schalken heeft een uitgelezen kans op zijn achtste toernooizege in de ATP laten liggen. De Limburger liet zich gisteren in Moskou in de fi nale van de Kremlin Cup ver rassen door de jonge Franse ten nisser Paul-Henri Mathieu. De ongeplaatste Mathieu verloor de eerste set met 6-4, maar sloeg vervolgens Schalken helemaal zoek: 6-2 6-0. Terwijl Schalken dit jaar beter dan ooit tennist Door toernooi winst in Rosmalen, de kwartfi nale op Wimbledon en de halve finale in de US Open is de Lim burger opgestoomd naar de bes te twintig van de wereld. Dit weekeinde kon hij in Mos kou een nieuw juweeltje op zijn kroon laten bijzetten. De voor tekenen waren gunstig. Schal ken, als zevende geplaatst, ont deed zich in de aanloop naar de finale van geduchte tegenstan ders als Mare Rosset, Wayne Ferreira en Nicolas Escudé. Zaterdag schakelde hij zelfs de torenhoge favoriet en titelver dediger Jevgeni Kafelnikov uit. De Rus, waarschijnlijk bezig aan zijn laatste tennisseizoen, was meer dan ooit gebrand op winst in Moskou. Hij kon de eer ste tennisser worden die een open kampioenschap in de ATP-tour zes keer op rij wint. Schalken wist wel dat hij Mathieu niet moest onderschat ten. De Fransman mocht dan een volstrekt onbeduidend pal mares hebben, hij speelde wel het toernooi van zijn leven. Mathieu bereikte de finale ten koste van mondiale toppers als Jiri Novak, Tommy Robredo en de als eerste geplaatste Marat Safin. De eerste set verliep alles volgens planSchalken won met 6-4. In de tweede set ging het mis voor de huidige nummer ze ventien van de wereld. Mathieu brak meteen twee keer door de service van Schalken en liep uit naar 3-0. Dertig minuten later was het 6-2. De derde set verliep dramatisch voor de Nederlan der. De 20-jarige Mathieu veeg de in 26 minuten zijn zes jaar oudere tegenstander van de baan. En dus won de Fransman zijn eerste ATP-toernooi. Het lever de hem een cheque van 133.000 euro op en misschien wel een plekje in het Franse team dat over twee weken de finale van de Daviscup speelt tegen Rus land. Mathieu glunderde van oor tot oor na zijn winst. ANP ,,Ik was natuurlijk heel nerveus. Het was tenslotte mijn eerste fi nale. Toch bleef ik kalm, ook al verloor ik de eerste set. Dat was me namelijk al in zes andere partijen hier in Moskou overko men." ANP ROTTERDAM - Trainer Ronald Koeman van Ajax weet niet of het verstandig is dat Jari Litma nen volgende week twee kwali ficatieduels voor het Europees kampioenschap met Finland af werkt. Op verzoek van Litmanen moest Koeman de Fin halverwege de tweede helft van de gewonnen uitwedstrijd bij Feyenoord naar de kant halen. ,,Jari had op nieuw last van zijn hamstring. Hij blijft gevoelig voor blessu res. Misschien is het wel ver standig dat hij rust neemt, maar de beslissing blijft natuurlijk aan Litmanen." ANP TOURS - Vier renners van de Italiaanse wielerploeg Lampre zijn gisteren onmiddellijk na de wedstrijd Parijs-Tours voor verhoor meegenomen door de gerechtelijke politie. Ook een ploegleider, soigneurs en meca niciens van de ploeg werden af gevoerd. De politie blokkeerde na de koers de uitgang van de douches waar de renners zich kwamen omkleden. De Zwitser Rubens Bertogliati, de Italianen Marco Serpellini en Alessandro Cor- tinovis en de Belg Ludo Dierckxsens werden meegeno men. Het gezelschap verdween naar Lyon waar verhoren zullen plaatsvinden. Alle vier waren deze zomer ak- tief in de Ronde van Frankrijk, waar Lampre in een kwaad dag licht kwam te staan nadat Edita Rumsas, de vrouw van renner Raimondas Rumsas, was aange houden met een lading verbo den producten in haar auto. Franse speurders vermoeden een grootschalig dopingnet- werk binnen de Italiaanse Ploeg. AFP Volleyballers uitgeschakeld door Vincent Ronnes SANTA FE - Titelkandidaat Brazilië maakte gisteravond een einde aan het beetje hoop dat het Nederlands vol leybalteam nog had om de kwartfina le van het wereldkampioenschap in Argentinië te halen. Nederland ver loor kansloos met 3-0 (20-25, 19-25, 20-25). Waar andere spelers onthutst ineen zegen, trok aanvaller Richard Schuil na de wedstrijd fel van leer. „We zijn niks opgeschoten", zei hij met een woedende ondertoon. „Ik wil voor de eerste plaatsen spelen." Zijn kritiek ging vooral richting spelverdeler Fre- riks. Bert Goedkoop, de bondscoach: „Maar wie moet er dan spel verdelen?" Zonder het met zoveel woorden te zeggen vroeg hij Richard Schuil wat meer in de spiegel te kijken. Goed koop gelooft namelijk heilig in een toekomst met Nico Freriks als spel verdeler. „We hebben het vrijdag laten liggen", concludeerde bondscoach Goedkoop na afloop met recht van spreken. Het einde voor Nederland van een toer nooi dat met zo'n fraaie reeks van drie overwinningen was ingezet, begon met een dramatisch slechte pot tegen Frankrijk (3-0-verlies). Met de onze kerheid van een tiener liet het team zich van het veld vegen. Goedkoop praatte en stuurde, maar het had geen effect. Of het moest zijn dat Görtzen liet blijken er gek van te worden. „Wees toch stil, houd je bek", Sander Olsthoorn smasht de bal langs een Braziliaanse verdediger. foto Ronald Hoogendoorn/ANP schreeuwde hij naar de bondscoach. Daarvoor bood de Limburger later in de groep zijn excuses aan. Het berouw was niet van lange duur. Een dag later riep Görtzen scheldend en tierend naar de stoeltjes langs het veld toen Robert Horstink het dan te gen de Tsjechen maar moest proberen. Die sloeg meteen een bal hard en goed in. „Het was de prikkel die Guido no dig had", aldus Goedkoop, die er ach teraf des te meer om kon lachen omdat het goed uitpakte (3-2-winst). Laatste acht Tsjechië werd weliswaar zaterdag voor tweede keer dit toernooi versla gen, maar het kwaad was geschied. Door het grote verlies tegen Frankrijk en de twee sets die tegen Tsjechië wa ren afgegeven, was het onmogelijk om na verlies van Brazilië nog met Frank rijk en Tsjechië op gelijke hoogte te komen en de laatste acht te bereiken. Nederland moest dus winnen van Brazilië. Het werd een zeperd waar hooguit met een beetje minder schaamte aan hoeft te worden terug gedacht dan aan de desastreuze partij tegen Frankrijk. Met als gevolg dat Nederland voor het eerst in zestien jaar niet bij de laatste acht van een wereldkampioenschap is geëindigd. Goedkoop heeft met zijn team de doelstelling voor dit toernooi niet ge haald. Hem ontslaan is voor Topvol- leybal Nederland niet te betalen. Is ook zinloos. De bondscoach moet blij ven doorgaan met opleiden. Veel spe lers beweren dat ze zich na een zomer- tje trainen met het Nederlands team sterker voelen dan daarvoor. Weer veel geleerd dus, met dank aan de Bra zilianen voor hun oefenstof. Maar weer te vroeg thuis. GPD Sjeng Schalken versloeg zaterdag de Russische favoriet Kafelni kov, maar moest in de finale buigen voor de Fransman Mathieu. foto Tanya Makeyeva/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21