Dé foto en de gevolgen 20 maandag 7 oktober 2002 De koninklijk familie bijeen ter gelegenheid van de verloving van Beatrix en Claus. foto ANP Beatrix en Claus tijdens het kerkelijk huwelijk in de Westerkerk. foto Ge van der Werff/ANP Het gezin van Beatrix en Claus geniet samen met het gezin van prin ses Irene in het Oostenrijkse Lech am Aiiberg van een wintersport vakantie met vlnr prins Constantijn, prins Claus, prins Willem- Alexander, prins Friso, prinses Beatrix en het zoontje van prinses Irene, J aime. foto Mulder/Hoff/ANP Pirns Claus met zijn zonen (vlnr) Constantijn, Johan Friso eri Wil- lem-Alexander. foto Marcel Antonisse Prins Claus springt vanaf een door zijn kinderen gemaakte sprinschans, tijdens de vakantie in 1978 in het Oostenrij kse Lechfoto ANP Prins Claus begin juni dit jaar met zijn eerste kleinkind, Eloïse, het dochtertje van Constantijn en Lau- rentien. foto GPD/Geniek/copyright RVD Tijdens een officiële fotosessie in 1999 in de tuin van paleis Huis ten Bosch is prins Claus ook druk in de weer voor zijn eigen fotoalbum. foto Rob Keeris/GPD Op vrijdag 7 mei 1965 maakte Neder land kennis met de nieuwe man in het leven van kroonprinses Beatrix. Op die dag publiceerde dagblad De Telegraaf 'dé'foto. Freelance fotograaf John de Rooy kreeg het paar op zaterdag 1 mei voor de lens, in de bossen rond kasteel Drakensteyn. Op maandag 3 mei bood hij de foto's aan de krant aan. Maar geen redacteur kende de man op de foto. Ten einde raad nam hoofdredacteur Brandt contact op met zijn goede vriend, oud-premier Marijnen die nog op het Catshuis woonde, aldus de minutieuze beschrijving die Marja Wage naar (nu PvdA-kamerlid) in 1997 in haar proefschrift over de Rijksvoorlichtings dienst van de gang van zaken rond de ver loving gaf. Marijnen kende de man in kwestie ook niet. Premier Jo Cals, die juist die avond bij hem kwam eten, kon evenmin uit komst brengen. RVD-hoofddirecteur Lammers werd erbij geroepen. Lammers wist ook niet wie het was, maar wel wat hem te doen stondhij vroeg de foto niet te publiceren. Brandt wees het verzoek di rect van de hand. Hij wilde hooguit nog even wachten. Nog steeds was de identiteit van de man op de foto niet bekend. Maar het gonsde van de geruchten over Beatrix' vriend, die Von Amsberg zou hetenOp woensdag 5 mei vroeg koningin Juliana de kranten om haar oudste dochter met rust te laten. De geruchten over een spoedige verloving waren 'voorbarig'. Op donderdag 6 mei publiceerde de Britse Daily Express de foto. Op vrijdag volgde De Telegraaf. Brandt zette de plaat op de voorpagina, schreef hoe hij eraan kwam en maakte melding van de gesprekken met Marijnen, Cals en Lammers. Verontwaardigd De georganiseerde journalistiek was ver ontwaardigd. De 'normen van fatsoen' waren overschreden, vond de Vereniging van Fotojournalisten. Wel belde intussen iedereen naar de RVD om te vragen of het klopte dat het, zoals De Telegraaf schreef, om ene C. von Amsberg ging. De RVD be vestigde, maar wilde verder geen details kwijt. In de nacht van 7 op 8 mei werd Claus von Amsberg echter door de KRO uit bed gebeld. Hij verklaarde inderdaad met Beatrix bevriend te zijnDat zijn foto al in de krant had gestaan, was nog niet tot hem doorgedrongen. De week erop maakte premier Cals in het diepste geheim kennis met Claus. ,,De eerste keer dat ik hem, samen met prinses Beatrix, ontmoette, was dat ergens in het centrum van het land, waar ik met een prive-auto, verscholen achter een krant, heen gebracht werd. Want was ik per dienstauto gegaan, dan was ik gevolgd en zeker ontdekt", vertelde Cals later. De verloving leek eraan te komen, maai de Rijksvoorlichtingsdienst bleef ont kennen. Prinses Beatrix probeerde de za ken op eigen houtje te regelen; RVD enka- binet werden op afstand gehouden. De prinses had 28 juni geprikt als verlo vingsdag; tot die tijd moest alles ontkend worden. Er is pas sprake van een verlo ving als er verloofd is, redeneerde Bea trix. Pas op 18 juni kon premier Cals het volle dige kabinet inlichten. De vice-premiers waren eerder op de hoogte gebracht, na dat het verleden van Claus was onder zocht. In de week voorafgaand aan de verloving werden de fractievoorzitters van Eerste en Tweede Kamer ingelicht, net als de vertegenwoprdigers van de kerkgenoot schappen, waaronder de joodse. Op zaterdag 26 juni kregen de hoofdre dacteuren het nieuws te horen. Op maan dag 28 juni was de officiële bekendma king. Of alle speculaties de verloving versneld hadden, vroeg journalist H. Felderhof tij dens een kort vraaggesprek met de prin ses en haar verloofde. Beatrix erkende dat het onder druk van de publiciteit sneller was gegaan 'dan we oorspronke lijk van plan waren geweest, als we über haupt al plannen hadden gemaakt. Het was allemaal erg vaag toen dit met ons ge beurd is." GPD Christl Visser Koningin Beatrix en prins Claus verlaten paleis Noordeinde voor het maken van een statiefoto met de deelnemers aan de Olympische Spelen in Nagano in 1998. foto Roland de Bruin/GPD mmïummixiL-i Prins Claus tijdens de Wandelvierdaagse in 1967.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 20