Prins Claus overleden in AMC lifiiii Zeeuwse LPF geeft Wijnschenk nog kans Olietanker explodeert bij Jemen Bin Laden kondigt aanslagen door moslimjongeren aan Volleyballers uitgeschakeld op WK Populair lid Koninklijk Huis (76) bezwijkt aan Parkinson en longontsteking Circa 1100 arrestaties in Peer Feyenoord verliest Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Nationalisten in Bosnië gaan op kop mm Lichte regen Vanochtend regen, vanmiddag opklarin gen. Matige wind uit het noordwesten bij maximaal 14 graden. 245e jaargang no. 237 maandag 7 oktober 2002 los nummer 1,10 internet: www.pzc.nl van onze redactie binnenland DEN HAAG - Prins Claus is gisteravond om 19.00 uur in het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam aan de gevolgen van de ziekte van Parkinson en longont steking overleden. De 76-ja- rige prins verbleef sinds 17 I september op de afdeling in- tensive care van het zieken- I huis, waar hij werd opgeno- men met een infectie aan de luchtwegen. Koningin Beatrix en Claus' drie zoons waren bij hem toen hij overleed. Ook de prinsessen Maxima en Laurentien waren daarbij aanwezig. De koningin was zaterdag nog in Middelburg voor de opening van een hospi ce. En gistermiddag nog maakte de Rijksvoorlichtingsdienst be kend dat de gezondheidssitua tie van de prins-gemaal nog steeds 'broos en kwetsbaar' was. De populaire prins was begin september teruggekeerd op Huis ten Bosch na een maan denlang verblijf in het AMC. Af gelopen zomer lag hij afwisse lend op de afdelingen intensive care en hartbewaking. Gedu rende die periode werd zijn toe stand door de Rijksvoorlich tingsdienst voor het eerst als 'zorgelijk' omschreven. Nadat de prins begin augustus een pa cemaker kreeg, leek het echter steeds iets beter met hem te gaan. Kroonprins Willem-Alexander en prinses Maxima durfden hun kennismakingsreis naar de An tillen, in mei nog afgebroken wegens de moord op Pim For- tuyn, te hervatten. Op 5 septem ber, één dag voor zijn 76e ver jaardag, mocht hij thuis gaan aansterken. De volgende dag werd Claus, weliswaar ver zwakt en in een rolstoel, al even buiten in de paleistuin gesigna leerd. Claus kampte al ruim twintig jaar met gezondheidsklachten. Begin jaren tachtig, toen zijn vrouw net koningin was gewor den, kreeg hij last van depres sies. Tien jaar later werd bekend dat de prins ook nog leed aan de ziekte van Parkinson. Vervol gens werd bij hem prostaatkan ker geconstateerd. Nabestralin- gen leverden klachten op aan zijn darmen en nieren. Vorig jaar werd bij de prins zijn lin kernier verwijderd. Afgelopen voorjaar belandde Claus al op de intensive care, tijdens een ziekenhuisopname die in totaal twee maanden duurde. De prins kampte met longembolie, ver stoppingvan de longslagader. In het AMC kreeg hij last van hart- ritmestoomissen. Begin juni poseerde Claus nog met zijn eerste kleinkind in de armen, het dochtertje Eloise van prins Constantijn en prinses Laurentien. Drie weken later werd de prins met spoed naar het ziekenhuis vervoerd, omdat hij onvoldoende genas van de vermoedelijke infectie aan zijn luchtwegen. Tijdens deze lang durige opname zat koningin Beatrix in kritieke periodes soms hele dagen aan het bed van haar man. Over de uitvaart van prins Claus is nog niets bekendgemaakt. Leden van het Koninklijk Huis worden traditioneel bijgezet in de grafkelder van de Oranjes in de Nieuwe Kerk in Delft. Het is gebruikelijk dat de bevolking eerst nog afscheid kan nemen van de overledene. Koningin Beatrix heeft een aantal jaren geleden al de koninklijke rouw koets laten restaureren. Tradi tioneel wordt het stoffelijk overschot per koets van Den Haag naar Delft gevoerd. Het is te verwachten dat tal van bui tenlandse koninklijke gasten de uitvaart zal bijwonen. De eigen lijke bijzetting in de grafkelder is een familieaangelegenheid. Claus is voor het laatst in het openbaar verschenen bij het hu welijk van Willem-Alexander en Maxima op 2 februari dit jaar. GPD pagina 2: commentaar Hitzacker was zijn heimat pagina 3: Zeeland gekluisterd aan tv Nederland is van links tot rechts diepverslagen In de speciale bijlage over het overlijden van prins Claus: Claus leed onder juk van monarchie Liever niet vrolijk dan gemaakt Verhaal gestolen fiets is een soort nationaal epos Claus wekt sympathie Zeeuwen Bijzetten in familiegraf kan tien dagen duren Bij een actie tegen kernwa pens op de luchtmachtbasis Kleine Brogel in het Belgi sche Peer zijn zaterdag onge veer 1100 activisten opge pakt. Onder hen Tweede-Ka merlid Van Velzen van de SP. De meeste actievoerders kwamen zaterdagavond weer op vrije voeten. Aan de actie deden onge veer tweeduizend mensen mee. De rol van Feyenoord lijkt voorlopig uitgespeeld in de eredivisie. In de topper tegen Ajax hielden de Rotterdam mers gisteren open huis in ei gen stadion. Ajax legde de defensieve zwakte bij de te genstander genadeloos bloot (1-2). Wamberto en Litma- nen scoorden voor Ajax. Ka- lou voor Feyenoord. PSV verspeelde ook kostbare punten tegen NAC (2-2), maar blijft samen met Ajax wel koplo per. feiten en meningen: 2; claus: 3; varia: 4; binnenland: 5; buitenland: 7; radio en tele visie^; zeeland: 9, 11 en 13; claus: 15,16,17,18,19 en 20; sport: 21,22, 23, 24, 25, 26, 27,28, 29 en 30. door Ingrid Huibers en Lianne Sleutjes KAMPERLAND - Voor de pers heeft de Zeeuw se LPF-voorzitster Hedwig Smits geen goed woord meer over. „Iedereen kopt: 'Wijnschenk' moet weg, maar dat hebben wij als regiovoorzit ters niet gezegd", meldt ze. „Dit is niet correct. Pim zou gezegd hebben: 'It's a bloody shame'. Smits woonde zaterdagmiddag de vergadering van LPF-regiovoorzitters in Utrecht bij. Er werd van 's middags twee tot 's avonds half ze ven achter gesloten deuren gepraat. „Wij heb ben met fractievoorzitter Wijnschenk gespro ken, maar ook met de ministers Heinsbroek en Bomhoff", vertelt Smits. Directe aanleiding voor de bijeenkomst was de voortdurende onrust de afgelopen weken in de LPF-kamerfractie. „Ik had liever gezien dat we hadden besloten om het nog even aan te zien", zegt Smits. „Maar gaandeweg de bijeenkomst werd duidelijk dat het overgrote deel van de re giovoorzitters daar anders over dacht." Uiteindelijk werd unaniem besloten om de LPF- fractie te adviseren om na te denken over de po sitie van Wijnschenk. „Wij hebben dus absoluut niet gezegd: 'Wijnschenk moet weg'", zegt Smits. „Het gaat erom dat de fractie eens na denkt of Wijnschenk wel de juiste man voor de positie van fractievoorzitter is." Ze kan zich overigens ook voorstellen dat Wijn schenk zelf in alle rust wellicht tot de conclusie komt dat het fractievoorzitterschap niets voor hem is. „Maar dan houdt hij wel de eer aan zich zelf", meent Smits. Ze vindt bovendien ook dat Wijnschenk nauwelijks een kans heeft gehad om zich als fractievoorzitter waar te maken. „Hij is de afgelopen weken alleen maar in de verdedi ging geweest", zegt Smits. Als het aan Smits hgt, hoeft de Kamerfractie he lemaal niet op korte termijn een beslissing te ne men. „De fractie moet eens rustig de tijd nemen om na te denken en met elkaar te praten", zegt ze. „En dan zou het wellicht handig zijn eerst een interim-voorzitter aan te wijzen en later in alle rust een nieuwe fractievoorzitter te kiezen Belachelijk Wijnschenk zelf zei gisteren dat hij weigert ge hoor te geven aan het verzoek van het partijbe stuur om zijn fimctie neer te leggen. Hij vindt het verzoek 'belachelijk'. De ruzie tussen partij en Tweede-Kamerfractie bracht het afgelopen weekeinde ook de onderlinge verdeeldheid van de LPF-kabinetsleden in de openbaarheid. Minister Heinsbroek van Economische Zaken steunt Wijnschenk. Staatssecretaris Van Leeu wen (Cultuur) staat echter achter het bestuur en vindt dat Wijnschenk moet opstappen. Vice- premier Bomhoff (Volksgezondheid) hield zich op de vlakte en predikte na afloop van de partij bijeenkomst in Utrecht eenheid. Hoeveel frac tieleden achter Wijnschenk staan moet morgen blijken tijdens de fractievergadering. GPD pagina 5: rust van korte duur Hedwig Smits. foto Dirk-Jan Gjeltema van onze redactie buitenland CARIO - De Arabische satelliet zender AI-Jazeera heeft giste rengeluidsopnamen van Osama bin Laden uitgezonden. De lei der van het terreurnetwerk Al Qaeda zegt op de band dat mos limjongeren meer aanslagen zullen plegen als de Verenigde Staten zich agressief blijven op stellen tegenover moslims. Wanneer de opnamen zijn ge maakt is niet duidelijk, maar ze zouden vrij nieuw kunnen zijn. „In Godsnaam, de jeugdigen van God bereiden voor u dingen voor die uw hart met terreur zullen vervullen en uw econo mische reddingslijn zullen tref fen, tenzij u uw onderdrukking en agressie zult stoppen", zegt Bin Laden op de tape die door de in Qatar gevestigde nieuwszen der werd uitgezonden. De voortvluchtige terroristenlei der zegt dat zijn woorden zijn gei'icht tot het Amerikaanse volk, dat volgens Bin Laden de 'boodschap van de aanslagen in New York en Washington' moet begrijpen. De aanslagen van 11 september vorig jaar kwamen als antwoord op 'sommige van uw eerdere misdaden', stelt de schatrijke Saudiër. „Degenen die de activiteiten volgen van de bende criminelen in het Witte Huis, die voelen dat u niets heeft begrepen van de boodschap van de twee aansla gen", stelt Bin Laden. De op handen zijnde 'aanval op de is lamitische wereld' zou een ver wijzing kunnen zijn naar de dreigende Amerikaanse aanval op Irak, wat erop zou duiden dat de opnamen van recente datum zijn. AP (Adverteritie) naam:n noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v W 6 wcken v°°' Ik geef daarbij éénmalig s raatoestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:O. noteert u mij voor een abonnement. De eerste e.maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- per maand met nummer: j automatische incasso 20,50). handtekening: S# per kwartaal met automatische incasso (€55,10). .I. affip per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- vens. In de colofon treft u nadere informatie aan Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice H71 OOI /lllnnnnno» Antwoordnummer 12S I d* I 4 UUUUUzi 43g0 VB v,issjngen di wo do vr za (postzegel niet nodig) Prins Cluas en koning Beatrix 2 februari van dit jaar op weg van Paleis op de Dam naar de Beurs van Berlage, waar prins Willem-Alexander en prinses Maxima in het huwelijk traden. Dat vormde een van de laatste gebeurtenissen waarbij Claus in het openbaar optrad. foto Laurent Rebours/AP BOEDAPEST- Nationalisti sche partijen lijken afgelopen zaterdag de verkiezingen in Bosnië te hebben gewonnen. Hoewel de finale uitslag pas pver enkele weken wordt ver dacht, kraaiden enkele natio nalistische partij en gisteravond al victorie. Onder moslims zou de SDA hebben gewonnen, ter- Wijl in het Servische deel van posnië de SDS zegevierde. Pie uitslag zou een domper zijn 'oor de internationale gemeen schap, die had gehoopt dat Bos- ïië zich eindelijk van het natio- ïalisme had afgewend. De SDA vas tijdens de oorlog van 1992 •ot '95 het gereedschap van de lationalistische moslimpresi- lent Izetbegovic, terwijl cle 3DS de partij was van de nu 'oortvluchtige Karadzic, n een open brief had Javier So- lana, de vertegenwoordiger van de EU, de Bosnische kiezers ge waarschuwd de nationalisti sche partijen dit keer te mijden. ;D De kans is groot dat de inter nationale gemeenschap zich van Bosnië zal afkeren, als blijkt dat de nationalisten heb ben gewonnenGPD Van onze redactie buitenland PARIJS - Franse deskundigen vertrekken zo spoedig mogelijk naar Jemen om mee te werken aan het onderzoek naar de oor zaak van de ontploffing op de olietanker Limburg voor de kust van Jemen. Over de oor zaak van de explosie heerst veel onduidelijkheid. Het besluit werd genomen na te lefonisch contact tussen presi dent Chirac en zijn Jemeniti- sche collega Ali Abdallah Saleh. Die nodigde Frankrij k uit de ex perts te sturen. Het incident deed zich gister ochtend om kwart over acht 's ochtends (Nederlandse tijd) voor bij de haven van Mina Al Thabah, zo'n 700 kilometer ten oosten van Aden. Het schip maakte zich op olie in te gaan nemen, toen het werd getroffen door de krachtige explosie. Ver volgens brak een zeer grote brand uit op het 330 meter lange vaartuig. „Het lijkt erop dat de olietanker is geramd door een bootje volge laden met explosieven", zo ver klaarde de Franse vice-consul Marcel Goncalves. „Het lijkt op een aanval in de stijl van die op de USS Cole", aldus de diplo maat. De Amerikaanse oorlogs bodem was twee jaar geleden in de haven van Aden doelwit van een aanslag. Daarbij kwamen zeventien marinemensen om het leven. Na de explosie van gisteren worclt een Bulgaarse opvarende van de Franse mammoettanker vermist. De overige 24 leden van de bemanning wisten onge deerd van boord te gaan. Rederij Euronav denkt ook aan een aanslag. „We beschouwen dit als een opzettelijke daad. Om door de romp te breken van deze dubbelwandige tanker is enorme kracht nodig", aldus di recteur Jacques Moizan van Eu ronav. In de tanker is een gapend gat geslagen. De Jemenitische regering ont kent dat het een aanslag betrof. De brand is veroorzaakt door een ontploffing aan boord en niet door een terroristische aan slag. AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1