Zullen we het maar op ons gemakje doen PZC Claus wekt sympathie Zeeuwen maandag 7 oktober 2002 In september 1972 zijn Beatrix en Claus drie dagen lang in Zee land. Het programma omvat vooral taaie onderdelen, zoals de planologische situatie op Tholen en St.-Philipsland, de indu strialisatie en de arbeidsmarkt in Zeeuws-Vlaanderen en de rehabilitatie van de Middelburgse binnenstad. Claus maakt in Axel kennis met het handboogschieten op de staande wip. foto archief PZC Na de uitreiking van de Koning Willem I Plaquette aan Amgas in Middelburg komt Claus zich in mei 1990 persoonlijk op de hoogte stellen in het bedrijf. foto Ruben Oreel Een versnapering in juni 1980, tijdens het eerste bezoek van koningin Beatrix en prins Claus aan Zeeland na haar inhuldi ging als vorstin. foto archief PZC Bij een bezoek van Claus aan het waterschap Walcheren in juni 1986 biedt vishandelaar F. de Muijnck de prins in Westkapelle een haring aan. Claus weigert vriendelijk maar beslist: „Ik heb net gegeten." foto Lex de Meester Claus op de ZLM-manifestatie in 1988. Voorzitter Huib van der Maas (rechts naast de prins) doet nog een zwakke poging zijn gast tot enige spoed te manen. foto Ruben Oreel Middelburgers drommen om de Rolls Royce tijdens de kennismaking van Beatrix en Claus met Middelburg in september 1965. foto archief PZC Prins Claus liet zich weinig gelegen liggen aan protocol en strakke organisatie. Dat ervoer Huib van der Maas, toenmalig voorzit ter van de Zuidelijke Landbouw Maatschap pij (ZLM), bij het bezoek van Claus vrijdag 24 juni 1988 aan de ZLM-manifestatie op Neeltje Jans. De voorbereidingen waren minutieus geweest. Van der Maas moest Claus verwelko men en de prins over de landbouwtentoonstel ling rondleiden. Het was hem tevoren ingepe perd: hou je aan de afgesproken route en zorg voor een flink tempo. Van der Maas werd er zo waar een tikkeltj e zenuwachtig van.Je krijgt dan te maken met functionarissen van het hof, de Rijksvoorlichtingsdienst en het kabinet van de commissaris van de koningin. Het was een en al protocol. Dit moest wel en dat mocht niet. Ze hebben me drie keer de route laten lo pen die ik met Claus over het tentoonstellings terrein moest volgen. Toen ze wilden dat ik het voor alle zekerheid nog voor de vierde keer zou doen, heb ik gezegd: bekijk het nu maar." Claus bekeek het ook. Hij werd - geheel vol gens het protocol - hartelijk verwelkomd en leden van het ZLM-bestuur en van de mani festatiecommissie werden netjes aan hem voorgesteld. Vervolgens begon het gezelschap aan de rond gang over het terrein. Na twintig meter ging het al mis. Er was tevoren nauwkeurig vastge steld welke onderdelen van de manifestatie zouden worden bekeken. Op dat lijstje stond niet de stand van het Zeeuws Agrarisch Jonge- ren Kontakt. Dat presenteerde het ontwikke lingssamenwerkingsproject Trekkracht voor Kenia. De jonge boeren hadden een ezel voor een ploeg gespannen. Van der Maas: „Juist op het moment dat we er langs liepen, begon die ezel te balken. Nou, Claus ging meteen links uit de flank. Hij nam uitgebreid de tijd om zich over het project te laten informeren. Het sloot natuurlijk prachtig aan bij zijn belangstelling voor Afrika." Nadat Claus afscheid had genomen van ezel en agrarische jongeren, probeerde Van der Maas iets van de verloren gegane tijd in te halen. „Ik wekte blijkbaar een ietwat gehaaste indruk, want Claus zei even later: zullen we het maar op ons gemakje doen, meneer Van der Maas." Zo nam de rondgang over de landbouwten toonstelling veel meer tijd in beslag dan was geplandDat lag niet alleen aan ClausVan der Maas:,In de afdeling kleinvee braken net toen we passeerden een paar schapen los - ik ver denk de schapenhouder er nog steeds van dat hij dat expres deed. In elk geval was Claus' be langstelling gewekt en er ontstond een geani meerd gesprek tussen de prins en de schapen houder." Bij de voorbereidingen van het koninklijk be zoek was Van der Maas op het hart gebonden toch vooral vóórlangs de runderen te gaan. „Kun je net denken. Claus wilde natuurlijk achterlangs. Toen we bij de stieren waren, til de er net een zijn staart opIk kon Claus er nog net op tijd langs trekken, maar zelf liep ik de rest van de dag met een vieze broek rond." Toneelstukje Na de rondwandeling over de manifestatie volgde een kringgesprek over de ontwikkelin gen in land- en tuinbouw in Zuidwest-Neder land. Ook dat was terdege voorbereid door een aantal deelnemers aan de gedachtenwisseling vooraf een onderwerp op te geven. „Zo'n ge sprek krijgt dan iets van een toneelstukje, maar Claus doorbrak dat al snel door de inlei ders te interrumperen. Hij stelde vragen; goe de vragen en ook vragen waarop de inleiders zich niet hadden voorbereid. Zo werd het toch nog een aardige discussie." Ben Jansen De echtgenotes van de gedeputeerden en de fractievoorzitters in de Zeeuwse Staten zijn danig onder de indruk van de knappe, charmante verloofde van de kroonprinses. Met hun tienen hebben ze in de Statenzaal van het Middelburgse Abdijcomplex beslag op hem weten te leggen. Een onderonsje dat hij, naar hij verzekert, 'erg gezellig' vindt. Vrijdag 10 september 1965. Prinses Beatrix en haar verloofde Claus van Amsberg doen Middel burg aan in het kader van hun kennismakings tournee langs de elf provinciehoofdsteden. Het onthaal van het enkele maanden eerder verloofde paar in Middelburg is enthousiast. Een tikkeltje té zelfs, meent burgemeester J. Drijber. Hij heeft zich geërgerd aan de opdringerigheid van het publiek tijdens de rondrit van Beatrix en Claus. Middelburgers drommen om de Rolls Royce - dezelfde waarin Willem-Alexander en Maxima 37 jaar later naar hun trouwplechtigheid in de Beurs van Berlage werden gereden - en versperren volg auto's de doortocht. De kap van de statige automobiel is geopend en de wuivende inzit tenden worden bedolven onder bloemen, vlag getjes, serpentines en confetti. Sommige be zorgers van dit huldeblijk gaan zo ver dat ze naast de auto terecht gekomen feestartikelen van de straat bijeengraaien om ze met een bre de zwaai alsnog op de bestemde plek te depo neren. Het publiek heeft zich naar het oordeel van de burgemeester dan ook weinig disclipli- nair gedragen. „Zoiets heb ik nog nooit mee gemaakt", briest hij. „En zo zal het ook niet meer gebeuren. Een volgende keer worden strengere maatregelen genomen." Minder klachten Of het aan die maatregelen heeft gelegen, valt moeilijk na te gaan, maar bij volgende bezoe ken van Claus aan Zeeland hebben burge meesters minder te klagen. Na de eerste ken nismaking in Middelburg reist Claus nog een keer of dertig naar Zeeland. In de helft van de ze gevallen vergezelt hij zijn echtgenote. Na dat Beatrix koningin is geworden, komt hij vaker alleen. Er zijn serieuze gelegenheden bij: een congres van Nijverheid en Handel in Vlissingen (1970), het begin van een restaura tieproject in Middelburg (1975) en een bezoek aan Schouwen-Duiveland.met als aanleiding de nota Bewoningspatroon (1978). Vaak is de reden luchtiger, zoals de opening van de jacht havens in Brouwershaven (1973) en Breskens (1975) met het jacht de Groene Draeck. Het he le kroonprinselijke gezin is van de partij en be nut de mogelijkheid om enkele dagen op de Zeeuwse wateren door te brengen. Ook vrolijk zijn de vieringen van koninginnedag in Veere (1981) en Sint-Maartensdijk (1996). Claus blijft ook graag op de hoogte van de wa terbouwkundige werken die in het Deltage bied worden uitgevoerd. Samen met Beatrix neemt hij in 1965 en in 1969 een kijkje, in 1970 vergewist hij zich van de stand van zaken bij de aanleg van het Schelde-Rijnkanaal en in 1982 komt hij samen met zijn drie zonen naar Neeltje Jans voor een bezoek aan de storm vloedkering in wording. Claus is ook van de partij wanneer dit sluitstuk van de Deltawer ken in 1986 in gebruik wordt gesteld. Deze be langstelling voor waterbouwkunde brengt hij later op zijn oudste zoon over. Warme belangstelling Ook bij zijn bezoeken aan Zeeland laat Claus blijken dat hij het protocol hooguit als een richtlijn beschouwt en zeker niet als een keurslijf. Met zijn bescheidenheid, zijn warme belangstelling en zijn neiging zich niet altijd aan het vooraf uitgestippelde programma te houden, wekt hij veel sympathie bij Zeeuwen die hem van nabij meemaken. Zo herinnert burgemeester T. Verbree van Reimerswaal zich het ontspannen bezoek van Claus in 1993 aan Waarde, waar hij de gerestaureerde molen in gebruik stelde. „Je kon toen al goed merken dat hij aan de ziekte van Parkinson leed. Maar wat me vooral is bijgebleven is hoe kien en gis en beminnelijk hij was. Hij wist waar hij het over had, dat merkte je aan zijn vragen. Dat mocht natuurlijk ook wel, want hij was be schermheervan de vereniging De Hollandsche Molen. Beatrix is ook altijd goed op de hoogte als ze komt. Ze heeft haar huiswerk steeds pri ma gedaan. En ze toont ook veel belangstel ling. Maar de interesse van Claus ging dieper. Hij wilde niet alleen weten wat mensen doen, maar ook waarom ze het doen en hoe ze zich erbij voelen. Daarbij was hij wars van alle poespas. Doe maar gewoon, was zijn bood schap. Nooit uit de hoogte. Hij praatte met ie dereen." Dat ondervond ook directeur A. den Herder van Machinefabriek Herder in Middelburg, waar Claus in 1997 een kijkje kwam nemen. Het bedrijf kreeg in 1997 de Koning Willem I Plaquette voor bedrijven die zich verdienste lijk hebben gemaakt op het gebied van inter nationaal, jong, duurzaam en innovatief on dernemerschap. Claus reikte eens in de twee jaar deze eretekenen uit en hij maakte er een gewoonte van de onderscheiden bedrijven te bezoeken. Zo was hij om dezelfde reden in 1986 bij Fundex in Oostburg en in 1990 bij Amgas in Middelburg. Den Herder herinnert zich de sfeer tijdens het bezoek van Claus als 'heel gemoedelijk', zowel in het gesprek met de directie als met perso neel in de werkplaats.,Hij stelde iedereen me teen op zijn gemak, want hij had een houding van: doe maar gewoon. Dat trof iedereen. Het viel ons wel op dat Claus toen al moeilijk sprak. Het was af en toe lastig hem te verstaan. Hij toonde belangstelling voor elk onderdeel van het bedrijf en voor alle werknemers die hij ontmoette. Zo vertelde hij een lasser dat hij vroeger zelf ook heeft gelast." Het bezoek aan Machinefabriek Herder was het laatste dat Claus aan Zeeland bracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19