Zonen bron van intense vreugde Verhaal gestolen fiets is een soort nationaal epos PZC Zijn gezinsleven betekende alles voor prins Claus. Tekenend is hoe de zichtbaar uitge putte prins puur op wilskracht er in slaagde het huwelijk van zijn oudste zoon met Maxima bij te wonen. Op de huwelijksdag van prins Constantijn en prinses Laurentien in mei 2001 bleek ook hoe bijzonder de band tussen Claus en zijn kinderen was. Op het bordes van paleis Noordeinde trok Constantijn niet alleen zijn kersverse bruid, maar ook zijn vader dicht te gen zich aan. Bij de aankondiging van de verloving van Wil- lem-Alexander in maart 2001 beleefde Claus „ook voor een vader een dag van bijzondere betekenis." „Als pater familias die zich soms afvraagt of pater familias nog een functie is die in wereld betekenis heeft, wil ik Maxima in de kring van familie opnemen en haar toewen sen dat zij het geluk van haar leven aan de zij de van Alexander moge vinden." Voor prins Claus was zijn levensgeluk onver brekelijk verbonden met de jaren na het huwe lijk op kasteel Drakensteyn. De zoons Willem- Alexander, Johan Friso en Constantijn vorm den „een bron van intense vreugde en geluk", hebben de trotse ouders meerdere malen ge zegd. Beatrix bereidde zich tamelijk in de luw te voor op het koningschap, en door strikte af spraken en een zorgvuldige planning leidde het koninklijk gezin een ouderwets gezinsle ven. Donderdag was een echte 'familiedag': Beatrix boetseerde en Claus sloofde zich in de keuken uit voor het avondeten. Regelmatig verschenen er foto's in de krant waarop een zielsgelukkige vader Claus vrolijk ravotte met zijn zoons. Beatrix en Claus zagen er op toe dat het gezinsleven zo veel mogelijk privé bleef. „Het was een heerlijke tijd, we waren een ge zin met een mooi huis, een mooie tuin en kin deren die groeiden vanuit de wieg naar school en eigenlijk de hele tijd een bron van intense vreugde en geluk waren", zei Claus. Claus noemde zich als opvoeder 'ouderwets'. Televisie kijken werd thuis niet aangemoe digd, zei hij ooit. „Een elektronische groot moeder die op de kinderen past," zo drukte Claus zijn afkeer van de beeldbuis uit. Ook soldaatjes en klapperpistooltjes waren niet gewenst als vermaak voor de prinsen. Natuurlijk was Claus zich continu bewust van het leven in de schijnwerpers dat zijn kroost tegemoet ging. „Wij passen ervoor op de vrij heid van onze kinderen al te zeer te beknot ten," zei hij. „Die vrijheid is door de omstan digheden toch al beperkt genoeg, als u begrijpt wat ik bedoel." Prins Claus probeerde ook zijn grote fascina tie voor Afrika en zijn betrokkenheid bij ont wikkelingssamenwerking aan zijn zoneri mee te geven. „Thuis praat ik er heel veel over met de jongens. Onze kinderen behoren op dit punt misschien wel tot de best geïnformeerde jon gelui van Nederland," zei de prins ooit. „Ik wijs ze almaar op hun verantwoordelijkheid in de hoop dat ze die straks zullen waarmaken, dat ze hun verre medemens niet zullen verge ten en dat ze niet tot egoïsten opgroeien in een maatschappij waar alleen nog maar individu ele belangen tellen.Maar ik moet oppas sen, anders zeggen ze: 'Daar heb je pa weer!' Soms kunnen ze mij niet meer aanhoren." In interviews gaven de prinsen hoog op over hun vader. Zo roemde Constantijn in 2001 de ver- rassendegedachtengang van Claus. Zijn jong ste zoon bewondert hem vooral om diens onaf hankelijk denken. „Hij benadert dingen altijd van een andere kant. Daarin is hij origineel en onvoorspelbaar." Ook in de keuze voor carrières speelde Claus een grote rol. Toen Willem-Alexander een zin volle bezigheid zocht naast zijn voorbereiding op het koningschap, kwam Claus met het wa termanagement op de proppen. Samen met Willem-Alexander reisde hij in 1995 naar Tanzania, waar hij als kind een tijd heeft gewoond. Zijn missie was geslaagd, ver telde prins Claus aan een meegereisde tv- ploeg: „Wie één keer door Afrika gebeten is, laat het nooit meer los. In die toestand ver keert Alexander ook. Ik hoop dat het voor al tijd zo blijft". GPD Berrit de Lange maandag 7 oktober 2002 Prins Claus met zijn zoontje Willem-Alexander in 1968. foto ANP Prinses Beatrix en Claus in juni 1965 tijdens een wandeling in de paleistuin, vlak nadat zij hun verloving aankondigden. foto ANP Op de huwelijksdag van Beatrix en Claus ontploffen rookbom men in Amsterdam. foto ANP foto ANP Van gehate Duitser tot een van de meest ge liefde leden van het Koninklijk Huis. Prins Claus heeft een lange, zware weg moeten afleggen om de sympathie van de Nederlan ders te winnen. De diplomaat Claus was in zijn verlovingstijd oprecht gekrenkt door de vijan digheid jegens zijn Duitse afkomst. De prins zei desondanks de tegenstand tegen het huwe lijk en de gevoeligheid van zijn afkomst te be grijpen en te respecteren. Hij zou zich tot het uiterste inspannen om het vertrouwen van het Nederlandse volk te winnen, zei hij toen, zich verontschuldigend voor zijn nog gebrekkige Nederlands. Claus ging sinds zijn verloving met Beatrix als Nederlands staatsburger door het leven. „Maar in mijn hart ben ik een oude Afrikaan", zei de prins eens. Als oud-diplomaat voelde hij zich eigenlijk een wereldburger. Dat onder streepte hij nogmaals bij de aankondiging van de verloving tussen Willem-Alexander en Maxima. Toen Beatrix en Claus van hun huwelijksreis terugkeerden, bepaalde Claus stellig „dat er thuis nooit meer een woord buitenlands zou worden gesproken." En daar heeft hij zich aan gehouden, zei koningin Beatrix later bewon derend in een interview. De schreeuwende koppen in de kranten enkele jaren na hun hu welijk, moeten de prins toch hebben geraakt. 'Claus droomt en denkt in het Nederlands', toeterden de bladen, terwijl Claus liever om zijn visie en zijn oprechte betrokkenheid ge roemd wilde worden. Hij ging in gesprek met joodse organisaties en vertegenwoordigers van het verzet om meer van de achtergrond van de Nederlandse haat jegens Duitsland te leren begrijpen. Histori cus Lou de Jong vertelde eens dat zijn vrouw, voormalig Auschwitz-gevangene, met Claus en zijn drie zonen een bezoek bracht aan het concentratiekamp. Dat gebeurde op initiatief van de prins. Zijn eerste grote interview gaf hij in 1970 aan het Nieuw Israëlitisch Weekblad, het orgaan van de joodse gemeenschap in Ne derland. De mensen die hem zouden willen be schuldigen van een slinkse campagne om in een beter daglicht te komen, was hij voor: „Als men dit gesprek alleen maar uitlegt als mooi weer willen spelen bij de joodse gemeenschap, dan moet ik vaststellen dat ik kennelijk de laatste vijf jaar onvoldoende uit de verf ben gekomen." De relatie tussen Nederland en Duitsland heeft altijd de warme belangstelling van Claus gehad. Hij werd gegrepen door een herden kingsrede van de toenmalige Duitse president Von Weiszacker in 1985. Volgens Claus drukte de bondspresident op 'waardige, indringende en niet onderdanige wijze' uit dat Duitsland evenwicht moest proberen te vinden tussen heden en verleden. „Het verleden kun je niet vergeten, maar je kunt de schuld voor wat er in het verleden is gebeurd niet op de schouders leggen van de generatie die nu leeft", aldus Claus in een interview. De prins spande zich er persoonlijk voor in dat de tekst in het Neder lands werd vertaald. Claus schreef zelf het voorwoord „omdat het goed is dat ook die Ne derlanders die het niet hebben gezien, niet hebben gehoord of niet hebben gelezen, daar van op de hoogte worden gesteld." In een interview met de Duitse televisie begin 19 9 8 zei Claus dat hij niets geloofde van de uit komst van onderzoeken waaruit blijkt dat de Nederlandse jeugd niets moet hebben van Duitsland. „Die peilingen geven slechts het moment weer waarop een jongere het in de mond gelegd heeft gekregen op de Duitsers af te geven. Het is zoals bij het voetbal: Neder land heeft het de Duitsers nooit vergeven dat ze in 1974 het wereldkampioenschap won nen." Volgens Claus is het eeuwige verhaal over de door de Duitsers gestolen fiets „zoiets als een nationaal epos, dat van generatie op generatie wordt overgedragen." De emotionele binding met zijn vaderland heeft Claus ondanks zijn Nederlanderschap nooit verloren. „Ik voel me nu Nederlander, ik voel me ook Europeaan", zei Claus in een in terview ter gelegenheid van zijn 60ste verjaar dag. „Maar ik kan mijn Duitse achtergrond niet vergeten. Mijn moedertaal is Duits, dui delijk niet Nederlands. Zo ben ik eigenlijk ie mand waarvan er zovelen zijn in deze wereld, die op de een of andere manier van moeder land, van vaderland, zijn veranderd." GPD Berrit de Lange Claus met de pi'insjes Johan Friso (links), Constantijn (midden) en Willem-Alexander. foto Peter Senteur Een ongedwongen familiefoto van Beatrix en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 18