Van de prins geen kwaad PZC Bijzetten in familiegraf pas na enige tijd Leven met ziekten Dag nationale rouw bestaat niet maandag 7 oktober 2002 Over de ziekten van prins Claus is door de jaren heen een wisselende mate van open heid betracht. Zijn depressiviteit werd eerlijk toegegeven, maar dat hij aan de ziekte van Parkinson leed, is lang verzwegen. Ernstige depressies, Parkinson, prostaatkanker, drains, stoma, darmproblemen, nierproble men, longembolie, hartritmestoornissen: Claus is weinig bespaard gebleven. En wat hem ook mankeerde, altijd werd het breed uit gemeten. In zijn functie was dat onvermijde lijk, maar prettig zal het niet zijn geweest. Naar Nederlandse maatstaven was de mede deling van de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) in 1982, dat de prins aan 'klachten van de de pressieve aard' leed, heel bijzonder. Omdat het koninklijk huis aan zijn privacy hecht én om dat het een psychische aandoening betrof, keek Nederland nogal op van die bekendma king. „Ik voel mij moedeloos, niet goed, van tijd tot tijd een beetje neerslachtig", zei de 56- jarige prins in oktober 1982 aan de vooravond van zijn opname in een Zwitserse psychiatri sche kliniek. Hij had dat jaar voor het eerst ontbroken op Prinsjesdag. Toch ging hij in no vember mee op staatsbezoek naar Groot-Brit- tannië. In december werd het voorgenomen staatsbezoek aan Denemarken met het oog op zijn gezondheidstoestand echter uitgesteld. Het genezingsproces zou lang duren. Pas hal verwege 1984 pakte Claus zijn taken weer op. In 1986 leek zijn herstel voltooid, maar enkele jaren later deed zich een nieuwe inzinking voor. In maart 1991 had Claus nog in een tv-in- terview tegen W. L. Brugsma gezegd dat zijn ziekte weliswaar 'achter de rug' was, maar dat je erna 'nooit meer dezelfde' wordt die je was. Televisiekijkers verwonderden zich echter over zijn trage bewegingen en de starre blik in zijn ogen. Tijdens een opname in het Haagse Bronovo-ziekenhuis, in 1991, wegens een her haling van depressieve klachten, leefde Ne derland erg met de prins mee.Toch werd lang zaamaan de vraag gesteld of er wellicht méér aan de hand was. Medici speculeerden over de mogelijkheid dat Claus ook aan de ziekte van Parkinson leed. Het hof betrachtte zwijg zaamheid. Over het gebroken kuitbeen van de koningin werd uitvoerig voorgelicht, over prins Claus niet. In 1991 ontbrak hij opnieuw op Prinsjesdag. Ook het staatsbezoek aan Ja pan moest hij voorbij laten gaan. Hij zou 'nog geruime tijd' ziek blijven., dat was het enige wat de RVD in september naar buiten bracht. Tot in november van dat jaar werd toegegeven dat de prins met 'een lichte vorm' van Parkin son kampte. De 'eerste verschijnselen' hadden zich al 1987 voorgedaan. Zijn gezondheid bleef wankel. Zomer 1998 werd Claus onver wacht opgenomen in een Hamburgs zieken huis. Bij een onderzoek was prostaatkanker vastgesteld; een spoedoperatie was noodzake lijk. Er waren geen uitzaaiingen. Drie weken later kon de prins terug naar Huis ten Bosch. Hij werd nabestraald in de Daniel den Hoed kliniek. Het staatsbezoek aan Rusland in november 1998 zou zijn eerste grote verplichting wor den. Het ging op het laatste moment niet door, wegens de gezondheidstoestand van de Russi sche president Boris Jeltsin. In 1999 ging Claus mee met het staatsbezoek aan China. In het najaar bezocht hij met Beatrix de Neder landse Antillen. Het leek goed te gaan met de prins. Tot hij zich begin 2000 weer slecht begon te voelen. In het voorjaar ging prins Claus voor controle terug naar het ziekenhuis in Ham burg. Hij had last van de gevolgen van de na- bestralingen. j Later dat jaar moest hij enkele urologische ingrepen ondergaan. Ook werd een stoma geplaatst. In 2001 werd Claus opnieuw in Hamburg op genomen; de linkernier moest worden verwij derd. Vlak na het huwelijk van kroonprins Willem-Alexander en prinses Maxima werd hij geopereerd aan zijn ogen. Dit voorjaar werd Claus 'onwel' op paleis Huis ten Bosch. Hij bleek last te hebben van lon- gembolieën, verstoppingen van de longslag aders. Ook kreeg hij tijdens zijn twee maan denlange verblijf lichte hartritmestoornisen, en vermoedelijk een klein hartinfarct. Op 1 mei mocht hij eindelijk het ziekenhuis verla ten, maar in juli werd hij wederom tot twee maal toe opgenomen. Weer volgde een maan denlang verblijf in het ziekenhuis, waar de prins een pacemaker kreeg. Na nog geen twee weken op Huis ten Bosch te zijn geweest, werd Claus op Prinsjesdag, 17 september, weer met spoed naar het Amsterdamse universiteitszie kenhuis gebracht. Deze maal werd een infectie aan de luchtwegen geconstateerd, waarschijnlijk werd deze zoveelste aandoe ning hem fataal. GPD Christl Visser Koningin Beatrix en prins Claus op de huwelijksdag van prins Willem-Alexander en Maxima. Prins Claus met koningin Beatrix in de gouden koets na afloop van foto Harry Tielman/GPD de troonrede in 1998. fotoHarmendeJong/GPD Prins Claus werd jaren achtereen uitgeroe pen tot de populairste Oranje. Ook mensen die de prins-gemaal van nabij meemaakten hadden vaak niets dan lof over de echtgenoot van de koningin; ze prezen zijn beminnelijk heid, intelligentie en humor. Schrijver Adriaan van Dis, voormalig lid van de commissie van het Prins Clausfonds, ty peerde Claus in een televisie-portret in 2001 als 'iemand die het prettig vindt om beleefd en gewoon normaal te zijnDe prins was erg ver heugd met zijn fonds voor personen of organi saties die zich inzetten voor cultuur en ontwikkeling in Afrika, Azië en Latijns-Ame- rika. Van Dis, die zijn Afrika-liefde deelde, betrapte hem soms op een mild-spottende op merking over zijn andere verplichtingen. ,,Ik moest een molen openen... Mijn honderdste", zou Claus eens verzucht hebben toen hij te laat kwam bij een vergadering van zijn fonds. Volgens oud-minister Hans van Mierlo was de grootste kracht van Claus 'zijn gezond ver stand, scherpe geest en humor'. Van Mierlo: „Dat is ook bijna reddend in zo'n bestaan." Otto von der Gablentz, vriend en voormalig Duits ambassadeur in Nederland, stelde dat Claus altijd zijn 'eigen denken, eigen oordeel' heeft bewaard. Sieuwert Verster kwam veelvuldig in contact met de prins als lid van de commissie die het jaarlijkse Koninginnedagconcert samenstelt. Wanneer hem in een NOS-documentaire wordt gevraagd of er nou echt niets negatiefs over Claus te zeggen valt, volgt een onschuldig antwoord. „Hij heeft vaak lelijke broeken aan, hij golft en heel soms is hij wat korzelig en hu meurig tegen zijn vrouw en vrienden." Oud-diplomaat Avi Primor heeft de afgelopen jaren in diverse interviews verteld over het ontstaan van zijn vriendschap met de prins. Voor zijn leven aan het Nederlandse hof werk te Claus als diplomaat in Ivoorkust. Daar no digde hij zichzelf uit voor een bezoek aan de Israëliër. Primor en zijn vrouw hadden aan vankelijk helemaal geen zin in contact met Duitsers die er doorgaans angstvallig voor waakten over de Tweede Wereldoorlog te pra ten. Maar Claus bracht het gesprek binnen vijf minuten op de nazi's en verwierf zich daarmee een vriend voor het leven. Als kind was de jonge Claus van Amsberg so ciaal nog niet zo sterk, aldus een oud-klasge noot. Toen hij na een 'paradijselijke' jeugd in Tanganjika weer in Duitsland naar school ging, was hij een buitenbeentje, zo blijkt uit het verhaal dat RTL in 2001 had met deze Christian Graf von Krockow. Claus kwam een beetje nuffig over. „Hij werd 'de Engelsman' genoemd, omdat hij graag een paraplu droeg. Dat deed een Duitse jongen niet", aldus zijn vroegere klasgenoot. Claus zou ooit zelfs 'tot bloedens toe' zijn ge slagen door een gymleraar nadat hij weigerde een koprol te maken op een vieze mat. Hij wil de eerst een zakdoek over de vloer uitspreiden Goede relatie Beatrix en Claus hadden een bijzonder goede relatie, bezworen de ingewijden om het hardst. Verster vergeleek hen met Lennon en McCartney, een duo dat elkaar versterkt. Vol gens vriend Primor was Claus voor de konin gin zowel echtgenoot, vriend als onderwijzer, maar wel op basis van gelijkwaardigheid. GPD Om zowel het Nederlandse volk als internationale vrienden en kennissen de gelegenheid te geven afscheid te nemen van de prins, kan het wel tien dagen duren voordat Claus in het familiegraf in Delft wordt bijgezet. Om logistieke rede nen lijkt een zaterdag de meest ge schikte dag voor de uitvaart. Het is onwaarschijnlijk dat de prins-gemaal een witte uitvaart krijgt zoals bij koningin Wilhelmina in 1962 en haar echtgenoot Hendrik in 1934 nog wel het geval was. Tot die tijd waren uitvaarten van leden van het koninklijk huis altijd in het zwart. Hendrik sprak met zijn vrouw af dat wit voor hen de rouw- kleur zou zijn. Hij was zo bezeten van dit idee dat hij in de tuinen van paleis Het Loo een generale repetitie liet houden van de koets met acht paarden om het resultaat met eigen ogen te zien. Voor Hendrik en Wil helmina symboliseerde wit de over gang naar een beter leven. Inmid dels is deze opvatting bij de Oranjes achterhaald. In 1993 werd de ko ninklijke rouwkoets gerestaureerd en daarbij is het voertuig naar een ontwerp van koningin Beatrix ge schilderd in paars, wit, grijs en zil ver. De laatste Oranje-begrafenis was in 1962. Wilhelmina werd negen dagen na haar dood ter aarde besteld, zij overleed op 28 november 1962 en werd 8 december bijgezet in het fa miliegraf van de Oranjes in Delft. Na haar overlijden op paleis Het Loo volgde eerst een afscheids- dienst voor de hofhouding. Bijzon der daarbij was dat het volkslied van Waldeck Pyrmont werd ge speeld. Daarmee eerde Wilhelmina het geboorteland van haar moeder Emma. De kist werd gedragen door jachtopzieners van Het Loo. Per Rolls Royce werd de koningin moeder overgebracht naar het pa leis aan het Lange Voorhout in Den Haag. Nadat het volk in de hofstad de laatste eer kon bewijzen aan Wil helmina, volgde drie dagen later de tocht met een witgemaakte koets, getrokken door acht witte paarden, naar Delft. Tweeduizend man ver keerspolitie was op de been om de mensenmassa in goede banen te lei den. Nog eens negenduizend mili tairen stonden langs de route pa raat. In de Nieuwe Kerk werd een door haar zelf geregisseerde rouwdienst gehouden, gebaseerd op de tradities van de Nederlandse Hervormde Kerk. Na afloop werd het stoffelijk overschot bijgezet in de grafkelder van de kerk. Dat gebeurde in aanwe zigheid van zes leden van de naaste familie. Hoe het afscheid en de rouwdienst voor Claus precies verlopen, is nog niet bekend. In overleg met de mi nisteries van defensie, algemene en buitenlandse zaken bepaalt de fa milie welke nationale en internatio nale hoogwaardigheidsbekleders worden uitgenodigd voor de rouw- plechtigheid in Delft. De organisa tie van de dienst ligt voor een groot deel in handen van de grootmeester van de koningin. Het familiegraf van de Oranjes bevindt zich in de kelder van de Nieuwe Kerk aan de Markt in Delft. Bovenop de kelder staat het monu mentale praalgraf van Willem van Oranje. Het is van de hand van Hendrick de Keyser, beeldhouwer en architect van onder meer de Wes- terkerk in Amsterdam. In het fami liegraf zijn Willem van Oranje en ongeveer veertig van zijn nakome lingen en hun echtgenoten bijgezet. De stoffelijke resten liggen in loden kisten die in de onderaardse gewel ven van de kerk boven elkaar op stellingen staan. Niet alle Oranjes zijn hier bijgezet. Tot de uitzonderingen behoort stad houder Willem III, die tevens koning was van Engeland. Hij is in Westmi nister Abbey in Londen begraven, samen met zijn vrouw Mary Stuart II. Koningin Emma heeft zich inder tijd veel moeite getroost de Oranjes in het familiegraf bijeen te brengen. Zij wilde op deze manier het Ko ninklijk Huis een nieuwe positie ge ven in de Nederlandse samenleving. Ze liet prins Frederik en stadhouder Willem V - die in de Napoleontische tijd naar het buitenland waren uit geweken - alsnog naar Delft bren gen. Prinses Pauline, de dochter van Willem I die in 1806 overleed, werd honderd jaar na haar dood, in 1911, naar het familiegraf overgebracht. De grafkelder wordt geopend door een tonnen wegende zerk in de vloer van de kerk op te tillen. Een select gezelschap bezoekt een tot twee maal per jaar de tombe voor een con trole. De groep betreedt gewoonlijk de kelder via een werkingang, die zich naast het praalgraf bevindt. Het komt via een steil trappetje uit tegenover de ingang van de oude grafkelder. De functionarissen con troleren de kisten en er wordt gestoft en gekeken naar eventuele water schade. Voor de opening van de graf ruimte gelden strikte regels. De bur gemeester van Delft, koninklijk commissaris en sleutelbewaarder van de kelder, opent de toegang slechts in aanwezigheid van twee le den van de Binnenlandse Veilig heidsdienst en twee marechaussees. De werkzaamheden zelf worden verricht door medewerkers van twee bedrijven die daarvoor speci aal worden beëdigd. Verder mag er niemand in, er bestaan ook geen fo to's van de kelder. In 1998 vond nog een opvallend grondige inspectie van de tombe plaats. In dat jaar werden ook gaten in de kerkmuur gemaakt voor tele visiebekabeling. Plaats Hoewel de grafkelder enkele keren is uitgebreid, staat vast dat niet alle nu levende Oranje-telgen daar hun laatste rustplaats zullen vinden. Naar verluidt biedt de kelder nog plek aan zes personen. Officieel is het voorbehouden aan leden van het Koninklijk Huis, dus naast Claus aan Beatrix, Bernhard, Juliana, Margriet en Pieter en hun gezinnen. In 1981 paste de toenmalig minister Wiegel de wet zodanig aan dat ook de prinsessen Irene en Christina - die afstand hebben gedaan van hun recht op de troon- recht hebben op een plek in Delft. GPD Het overlijden van prins Claus is geen aan leiding voor een 'dag van nationale rouw'. De Nederlandse wetgeving kent dat begrip niet. De officiële afkondiging van een dag van nationale rouw, waarbij de maatschappij als het ware stil komt te liggen, is ook niet moge lijk omdat de staat dan overladen zou kunnen worden met schadeclaims. De koningin zal wel een periode van hofrouw afkondigen, waarin de leden van het konink lijk huis al hun openbare optredens en afspra ken afzeggen. Welke vorm de nationale rouw krijgt, ligt nergens vast maar wordt per ge meente, instelling of bedrijf bepaald, aldus de Rijksvoorlichtingsdienst. De NOS hanteert een draaiboek waarin is vastgelegd dat de drie publieke zenders overschakelen op een inge togen programma op de dag van overlijden van een lid van het koninklijk huis, zegt Lars Andersson, hoofd van NOS Actueel. Hofrouw begint op de dag van overlijden en duurt in ieder geval tot de dag van de bijzet ting of begrafenis. Maar de periode kan ook langer duren als de koningin dat wenst. Bur gemeesters bepalen vervolgens of de rouw van de koninklijke familie navolging krijgt in hun dorp of stad. „Zo kan het bijvoorbeeld gebeu ren dat de kermis in Staphorst meteen sluit, maar dat een festijn in Amsterdam gewoon doorgaat", aldus een woordvoerder van de RVDDie beslissing is in handen van de burge meester en geldt voor 'openbare vermakelijk- heden en voorstellingen'. Ook bedrijven en instellingen bepalen zelf in welke mate er ge treurd wordt op de werkvloer. GPD Berrit de Lange Koningin Beatrix legt de eed af tijdens haar inhuldiging in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. foto Eric Dikker Koningin Beatrix geeft december 1980 in het Stedelijk Museum in Amsterdam uitleg aan prins Claus) op de door haar samengestelde tentoonstelling De Voorstelling. foto Marcel Antonisse/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 16