Claus leed onder juk van monarchie 15 Talenten prins-gemaal kwamen onvoldoende tot hun recht PZC maandag 7 oktober 2002 Prins Claus gaat de ge schiedenis in als de prins-gemaal die leed onder het knellende juk van de mo narchie. Nadat zijn vrouw in 1980 vorstin was geworden, geraakte hij tweemaal voor lange tijd in een diepe de pressie. De talenten van Claus van Amsberg, een in tegere, intelligente en char mante man met wereldwijde visie, kwamen als echtge noot van de koningin onvol doende tot hun recht. Bij officiële plichtplegingen maak te hij een wat desolate indruk. Met afhangende schouders, strakke mond en inhet niets starende ogen trad hij in het openbaar. Zijn onzekere, trage passen volgden die van zijn glimla chende, zelfverzekerde echtgenote. Het was overduidelijk dat de prins niet gelukkig was met zijn tweede rangs functie. Het was zijn serieuze, zwaarmoedige aard die het hem zo moeilijk maakte zich te schikken in de rol van prins-gemaal. De laatste jaren toonde hij zich van een iets olijker kant. Maar Claus was in het algemeen erg serieus. Als de koffieprijzen daalden, smaakte zijn koffie niet meer, want dan dacht hij aan de gevolgen voor de arme koffieboertjes in Ghana en Tan zania. Ooit heeft hij thuis voorgesteld iedere dag één bol rijst te eten, omdat de bevolking in sommige landen van nog minder per dag moet leven. Het typeert zijn levenshouding, die nooit lichtzinnig was. Duitser Claus George Willem Otto Frederik Geert was 38 jaar toen hij in 1965 naar Nederland kwam. In Duitsland had hij carrière gemaakt als diplomaat: hij werkte onder andere als secretaris van de Duitse ambassadeur in Ivoor kust. Toen hij kroonprinses Beatrix leerde kennen, was hij ambtenaar op het ministerie van buitenlandse zaken en hield hij zich bezig met de economi sche betrekkingen tussen Duitsland en Afrika. Claus was als jongeman al uiterst ambitieus en volgens jeugd vrienden zelfs arrogant. „Ik trouw hoog, of ik trouw niet", zou Claus als kind ooit gezegd hebben. Van de ene op de andere dag nam het rustige leven van de onopvallende Duitse diplomaat, die onbespied in een vrijgezellenflat woonde, een an dere wending. Zijn naam werd we reldnieuws, nadat fotograaf John de Rooy hem betrapte toen hij innig ge armd met troonopvolgster Beatrix door de tuinen van kasteel Draken- steyn wandelde. Kort na deze onthul lende foto maakte koningin Juliana bekend dat haar dochter Beatrix ging trouwen met Claus van Amsberg, ge boren op 6 september 1926 in Dötzin- gen. Een Duitser. In Nederland brak de hel los. Het volk was diep geschokt dat de toekomstige koningin na de gruwelen van de Twee de Wereldoorlog uitgerekend een Duitser tot haar man koos. Muren werden vol gekalkt met hakenkruisen en pamfletten met beledigende tek sten, waarvan 'Claus raus' nog een van de minst kwetsende was, werden verspreid. Het kabinet gaf toenmalig RIOD-di- recteur dr. Lou de Jong de opdracht het verleden van Claus te onderzoe ken. Evenals zijn leeftijdgenoten was hij, via de middelbare school, auto matisch aangesloten bij de 'Hitlerju- gend'. Het betrof slechts een papieren lidmaatschap. Tijdens de oorlog ver vulde Claus zijn militaire dienstplicht en inhet voorjaar van 1945 maakte hij deel uit van de 90ste pantserdivisie in Italië. De Jong reisde naar de Italiaanse le gerplaats en ontdekte dat Claus daar niet aan gevechten had deelgenomen. Op 22 juni bracht premier Cals ver slag uit van De Jongs speurtocht en een overgrote meerderheid van het parlement gaf toestemming voor het huwelijk.,Het was simpelweg hét hu welijk", zei Claus later in een inter view over zijn bewogen trouwdag, die op 10 maai! 1966 in Amsterdam werd ontsierd door rellen en rookbommen. „Niethet mooie huwelijk of het huwe lijk van het jaar." Het massale verzet tegen zijn persoon was voor Claus moeilijk te verkrop pen. Zo gehaat had hij zich nog nooit gevoeld. Bovendien was de prins overgevoelig voor kwelling en pijn van anderen en wars van militair ver Prins Claus met zijn hondje Dushi, kort voor zijn 73ste verjaardag. toon. Toen hij, jaren later, tijdens een bezoek aan de toenmalige Sovjet- Unie in Leningrad (nu St. Petersburg) een oorlogsfilm zag, kon hij in het bij zijn van de ambassadeur zijn tranen niet bedwingen. Het moet voor hem grievend zijn geweest dat het overgro te deel van het Nederlandse volk hem zag als een oorlogsmisdadiger. Toch toonde Claus begrip voor het diep ge wortelde wantrouwen jegens hem. Hij bekende eerlijk dat hij weinig wist van wat er tijdens de Tweede Wereld oorlog in Nederland was gebeurd. Tot ver na zijn huwelijk verdiepte hij zich in de bezettingsperiode. Claus sprak met organisaties van joden en verte genwoordigers van het verzet, en langzamerhand ontstond het idee dat ook een Duitser een goed mens kan zijn. Na zijn grimmige entree brak een rus tige periode aan. Claus was inmiddels op de hoogte van het reilen en zeilen van de Nederlandse samenleving en manifesteerde zich als een serieuze, sociaal voelende en hard werkende man. Het maakte hem geliefd. De jaren op kasteel Drakensteyn in Lage Vuursche waren een mooie tijd, omdat man en vrouw, prins en kroon prinses, gelijkwaardig met elkaar om gingen. Beatrix durfde als troonop volgster nog in het openbaar te laten blijken dat zij de steun van Claus hard nodig had. Tijdens buitenlandse rei zen wierp zij regelmatig een vragende blik naar haar echtgenoot. Claus was een ervaren buitenlands diplomaat, belezen en goed bekend met ontwik kelingen over de grens. Claus ontpop te zich tot Beatrix' belangrijkste advi seur. Ambassadeur Spanningen kwamen opnieuw toen Claus de Nederlandse regering duide lijk maakte dat hij een zinnige functie wilde. Aanvankelijk was de prins hier optimistisch over. Hij wilde Neder lands ambassadeur worden in Afrika, Zuid-Amerika of Azië. Een naïef idee, zo gaf hij zelf later toe, maar in het be gin wist hij nog niet wat de monarchie precies inhield. Dat de man van de toekomstige koningin slechts een aanhangsel van zijn vrouw was, die bovendien uitgesproken meningen voor zichzelf diende te houden, reali seerde de ambitieuze Claus zich niet. Claus bleef volharden en wilde een zinnig baantje, maar de regering werkte niet erg mee. De rooms-katho- lieke staatsman Beel liet middenjaren zestig al weten huiverig te zijn om Claus een baan te geven. „Daar kan alleen maar gedonder van komen"al dus Beel. Na veel gezeur werd hij in 1970 voor zitter van de Nationale Commissie foto Rob Keeris Voorlichting en Bewustwording Ont wikkelingsstrategie, die al snel de bij naam 'commissie-Claus' kreeg. Vol energie ging de prins aan de slag en nam geen blad voor zijn mond. Hij wilde subsidie geven aan een comité dat een koffieboycot tegen Angola eiste. In Den Haag barstte de kritiek los. De boycot was een politieke daad, meen den politici. En dat was uit den boze voor de man van de kroonprinses. Claus trad vrijwillig af als voorzitter. In 1978 maakte PvdA Tweede-Ka merlid Jan Pronk opnieuw bezwaar toen Claus de directe adviseur van mi nister De Koning van ontwikkelings samenwerking werd. Het leek erop alsof Claus inmiddels het slachtoffer was geworden van de nevenactivitei ten van zijn schoonvader Bernhard, die in de Lockheedaff aire een behoor lijke misstap had gemaakt. Het leven van Claus veranderde in grijpend toen Beatrix op 30 april 1980 werd ingehuldigd. Zijn vrouw was nu koningin der Nederlanden. En for meel speelde Claus geen rol in haar functioneren als staatshoofd. Zijn echtgenote kreeg een afgebakende functie, waar hij meestal buiten stond. ,,Er zijn dingen waar mijn vrouw mij niet van op de hoogte stelt", vertelde Claus ooit in een televisie-in terview. Maar ook al was zij n inbreng volstrekt onbelangrijk, toch moest hij zijn vrouw zo veel mogelijk vergezellen. Vooral tijdens staatsbezoeken aan het buitenland werd zijn tweederangs rol pijnlijk zichtbaar. Terwijl de koningin naast haar gastheer in een Rolls Roy ce stapte, sloot Claus zich bij de stoet aan in een gewone auto. Tijdens gesprek ken met een president of vorst voerde Beatrix het hoogste woord. Wat Claus vond, was niet belangrijk. Hij was maar een prins. Een paar jaar na de troonsbestijging werd duidelijk dat Claus zich niet prettig voelde. Als hij samen met zijn vrouw op pad was, maakte hij een trieste indruk. Voorovergebogen en in gedachten verzonken keek hij toe hoe zijn echtgenote haar vorstelijke rol met glans vervulde Wegens klachten van depressieve aard werd Claus in 1982 voor het eerst opgenomen in een kliniek in Bazel. Prof. Kielholz was zijn behandelend geneesheer. Deze genoot wereldwijde faam, omdat hij psychische klachten met een speciaal pakket medicijnen kon genezen. Claus kreeg vitamine preparaten toegediend waarna hij een gedragstherapie volgde. Tijdens zijn ziekte speculeerden de media over wat de oorzaak van zijn depressie zou zijn. Er werd zelfs ge sproken over een eventuele echtschei De ware oorzaak van de steeds terug kerende depressies is nooit aan het licht gekomen. Enkele psychiaters verklaarden in de media dat de gees telijke klachten niets van doen had den met de functie van prins-gemaal. Ook als hij ambassadeur was gewor den in Afrika, hadden de symptomen zich vroeger of later geopenbaard, meenden zij In de zomer van 1998 werd bij Claus prostaatkanker geconstateerd. Hij liet zich opereren in het Barmbek-zie- kenhuis nabij Hamburg, door de be vriende arts Tauber. Later zou de prins nog enkele malen worden nabe- straald. In oktober 2000 plaatsten de artsen een stoma bij de prins nadat hij ernstige darmklachten kreeg tijdens een privé-reis in de buurt van Ham burg. In mei 2001 werd de linkernier van de prins verwijderd. Sindsdien stond hij voortdurend onder dokters- toezicht in Duitsland en Nederland. In maart 2002 verbleef de prins enkele weken in het AMC, waar longembolie en een hartritmestoornis werden ge constateerd. Na zijn operatie in 1998 liet Claus steeds vaker verstek gaan bij officiële gelegenheden omdat hij kampte met lichamelijke klachten als gevolg van de intensieve behandelingen en de medicatie. Achter de coulissen liet de serieuze, bedachtzame prins echter vrijwel nooit verstek gaan. Tot op de dag van zijn dood stond hij zijn vrouw Beatrix onvoorwaardelijk bij in haar zware koninklijke taak. In december 2001 stond de prins erop om na een jaar afwezigheid zelf weer de Prins Clausprijzen uit te reiken, maar eigenlijk kon hij het fysiek niet meer aan. De natie zag een broze strompelende man naar het spreekge stoelte lopen, waar hij een deels on verstaanbare en haperende toespraak hield. „Ik heb nieuwe ogen nodig', zei hij aan het slot ter verontschuldiging. „Maar volgend jaar hoop ik hier weer te staan en dan zal ik een speech hou den die niet om te huilen maar om te lachen is." De prins spaarde vervol gens zijn krachten om het huwelijk van zijn oudste zoon Willem-Alexan der met Maxima Zorreguieta bij te wonen. Maar het kostte veel moeite; na afloop had de zichtbaar uitgeputte Claus nauwelijks nog kracht om te zwaaien naar het publiek. Velen heb ben als laatste beeld van de prins die broze hand uit het autoraam op het netvlies. GPD ding. Vrienden echter bleven trouw reppen van het 'eerste échte Oranje huwelijk', omdat Beatrix en Claus op elkaar lijken. „Ze zijn beiden erg seri eus en streven naar perfectionisme. Ze vullen elkaar aan." Langzaam maar zeker drong het tot Den Haag door dat de klachten van de prins mede werden veroorzaakt door het feit dat hij te weinig interessante functies had. Er ontstond een levendi ge discussie over de positie van de prins-gemaal. Oud-minister W. F. de Gaay Fortman van binnenlandse za ken: „Als de gezondheid van prins Claus wordt beïnvloed door zijn posi tie dan heeft het kabinet daar iets mee te maken. Want er kunnen daardoor moeilijkheden ontstaan in zijn open bare relatie tot de koningin, zijn func tie als echtgenoot van het staats hoofd." Lof Toen Claus na zijn langdurige ziekte weer op Huis ten Bosch terugkeerde, kreeg hij, naast zijn bijzonder advi seurschap voor de minister van ont wikkelingssamenwerking, ook de baan van inspecteur-generaal op het zelfde ministerie. Ook werd hij voor zitter van het Export Platform van Verkeer en Waterstaat. Hoewel Claus zelf aanvankelijk twijfelde of hij zin nig werk deed voor de Nederlandse samenleving, waren zijn collega's op het ministerie van ontwikkelingssa menwerking zeer te spreken over zijn prestaties. Tijdens het televisie-interview ter ge legenheid van zijn 25-jarig huwelijk in 1991 vertelde hij dat zijn ziekte achter de rug was, maar: „Het is niet zo dat je je voelt alsof er een been breuk was die geheeld is en waar je niet meer naar hoeft om te kijken. Het is iets wat veel dieper gaat, wat in vloed heeft op je denken, op je hele persoonlijkheid en je uitzicht op je ei gen functioneren, je toekomst en alles wat met je positie in het gezin, in de samenleving samenhangt. Dus je bent nooit meer dezelfde die je was voor de ziekte." Kort daarna werd de prins opnieuw opgenomen wegens depressies. De Rijksvoorlichtingsdienst bevestigde, ook in 1991wat veleh al vermoedden: prins Claus leed naast zijn depressies aan de ziekte van Parkinson. Wuiven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15