Meer controle ontruimingsplan JSSKSSL Knuffel- en aaimiddag in Cornelia Eerste trouwpartij in nieuwe gemeentehuis tekent voor uw woning. U ook? Uitvaartvereniging in actie voor hospice kijk op Wonen deurloo Scholen, bejaarden- en dorpshuizen op veiligheid getoetst Opbrengst garages Zeeuwse vakkanjers zeeuwse almanak Etenstijd door Inge Heuff ZEERIKZEE - De vereniging rondom het levenseinde Yarden houdt op maandag 21 oktober een themabijeenkomst in het Multifunctioneel Centrum in Zierikzee. Onderwerp is de Hos- picezorg op Schouwen-Duive- land. Het doel is brede belang stelling te werven voor de Hospicezorg zoals die voor het eiland beoogd wordt. De thema avond begint 19.45 uur. Een van de doelstellingen van Yarden is het geven van voor lichting. De afdeling Midden- en Noord-Zeeland van Yarden organiseert regelmatig thema avonden. Omdat de oprichting van een hospice op Schouwen- Duiveland actueel is, werd dit onderwerp gekozen voor de bij eenkomst in Zierikzee. In het hospice kunnen mensen die niet lang meer te leven heb ben in een huiselijke omgeving sterven. Afdelingsvoorzitter A. Karelse denkt dat deze the ma-avond de hospicezorg in een bredere belangstelling trekt. „Onze bijeenkomsten zijn voor iedereen toegankelijk. Afhan kelijk van het onderwerp trek ken ze tussen de zestig en hon derd belangstellenden." Yarden heeft politieke partijen en maatschappelijke organisa ties die op de een of andere manier bij het hospice betrok ken kunnen raken, uitgenodigd. Daarnaast verwacht Karelse dat er ook leden en andere belangstellenden zullen ko- Advertentie Een eigentijdse woon- en slaapadvies Haringvlietplein 4 - Zierikzee 0111 456161 door Margritta van den Berge ZIERIKZEE - Enigszins ver ontrust stonden ze op de uit kijk. Had het bruidspaar zich bedacht? Na een kwartier wachten kon een deel van het college van B en W van de ge meente Schouwen-Duiveland en ambtenaar van de burgerlij ke stand W. Sprengelmeijer vrijdagochtend dan toch het eerste bruidspaar in het nieu we gemeentehuis van Zierik zee verwelkomen. Bruidegom B. Pieper en bruid M. de Boed uit Oosterland gaan de lade van het gemeente archief in als het eerste bruids paar dat in het nieuwe ge meentehuis van de gemeente Schouwen-Duiveland het ja woord uitsprak. De Boed zei, de keuze voor het nieuwe ge- meentehuis bewust te hebben gemaakt, vanwege de aanwe zigheid van een lift. „Mijn moeder en oma zijn beiden ge handicapt en dit gemeentehuis is één van de weinige locaties in de omgeving die rolstoel- vriendelijk is." Met een gastenaantal van achtenveertig volwassenen en negenentwintig kinderen was de burgerzaal goed gevuld. Volgens loco-burgemeester G. van de Velde had de omdoping tot trouwzaal nog heel wat voeten in aarde. „De ronde vorm van de ruimte vraagt om een aangepaste opstelling." In tegenstelling tot de gangbare opstelling, waarin het bruids paar met de rug naar de gasten zit, neemt het bruidspaar in de kleurrijke burgerzaal tegen over het publiek plaats Sinds de opening van het nieu we gemeentehuis in januari, was de burgerzaal hoofdzake lijk in gebruik als vergader ruimte. Van de Velde: „We heb ben de trouwlocatie niet actief gepromoot, ons uitgangspunt was dat de aanmeldingen op een gegeven moment vanzelf binnen zouden komen. Ik vind het positief dat dit bruidspaar bewust voor deze locatie heeft gekozen, ondanks de chaos en slechte bereikbaarheid van wege bouwwerkzaamheden rond het gemeentehuis." Na mens het gemeentebestuur overhandigde zij het bruids paar een ingelijste kaart van Schouwen-Duiveland met daaromheen de gemeentewa pens van de zes samengevoeg de gemeenten. Zij wees hierbij op de symboliek van het sa menbrengen. „Zoals de zes af zonderlijke gemeenten samen gevoegd zijn tot de gemeente Schouwen-Duiveland, zo zijn ook vandaag twee jonge levens met elkaar verbonden." Het college gaat onderzoek doen naar openstelling van meer trouwlocaties op Schou wen-Duiveland. „We krijgen geregeld vragen naar de moge lijkheden van huwelijksvol trekkingen in bijvoorbeeld een strandtent of op een schip. Op dit moment moeten we deze vragen formeel met 'nee' be antwoorden. Wellicht kunnen er in de nabije toekomst meer trouwlocaties opengesteld worden, zodat ook trouwlusti gen van buiten het eiland op een ludieke manier in het hu welijk bevestigd kunnen wor den", aldus de loco-burge meester. Er zijn nu vijf plekken op het eiland waar de burger lijke huwelijksvoltrekking kan plaatsvinden. waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 1 1 SCHOUWEN-DUIVELAND zaterdag 5 oktober 2002 doorFamke van Loon SCHARENDIJKE - De gemeen te Schouwen-Duiveland en het eilandelijke brandweerkorps gaan strenger in de gaten hou den of scholen, bejaardenhui zen en dorpshuizen een goed en actueel ontruimingsplan heb ben. Alle basisscholen hebben inmiddels een goedgekeurd plan om bij brand of andere ca lamiteiten de leerlingen en do centen snel en veilig het gebouw uitte krijgen. Ruim een half jaar geleden zijn gemeente en brandweer begon nen met de controle op de ont ruimingsplannen. Als eerste waren daarbij de Schouwen- Duivelandse basisscholen aan de beurt. Helemaal tevreden was het brandweerkorps toen niet. „Een aantal scholen had den het niet of maar gedeeltelijk voor elkaar", aldus J. Juffer- mans, postcommandant van de blusploeg Zierikzee. Daarnaast bleek dat sommige scholen het ontruimingsplan maar amper in de praktijk oefenden. Wat betreft de basisscholen zijn deze zaken nu op orde gebracht. Menu al hebben ze een goedge keurd ontruimingsplan, dat volgens een standaard stramien is opgesteld. Om er voor te zor gen dat de scholen dit plan niet 'laten versloffen' is het volgens Juffermans de bedoeling regel matig te controleren of het ont ruimingsplan nog klopt en werkt. Op die manier kan een haperend ontruimingsplan bij tijds worden aangescherpt. Rustig Want het bezit van een ontrui mingsplan alleen is niet vol doende. Er moet vooral ook re gelmatig geoefend worden. Volgens C. Dorreman, postcom mandant van de blusploeg" Scharendijke, is het belangrijk ste bij een ontruiming van schooi of ander gebouw dat mensen rustig het pand verla ten. „Het is belangrijk dat het ordelijk verloopt, want daar R. Willemsen is deze stap niet meer dan een 'vooruitlopende actie' op een vergunning, die te zijner tijd toch moet worden aangevraagd. Duidelijk is wel dat de nieuwe boxen aan 's Heer Lauwendorp als alternatief kunnen gelden voor bestaande garages aan de Grachtweg. Want de projectontwikkelaar is naast het garageplan aan 's Heer Lauwendorp bezig met het nieuwbouwproject voor een ap partementencomplex en kade woningen op de plek van emul- gatorenfabriek Emulsion Holland BV. Grenzend aan dit fabrieksterrein liggen vijftien garages. Strikt gezien hoeven de garages niet te wijken voor dit bouw plan, zo bevestigt directeur Willemsen. Niettemin zegt de ontwikkelaar er wel 'aan te hechten' het garageterrein in het plan betrekken, omdat dat het project 'compleet' maakt. Hij heeft de garage-eigenaren daarom gevraagd of ze willen verkopen. Volgens vertegenwoordigers E. van de Plasse en M. Bege- mann willen die eigenaren best onderhandelen over verkoop van hun garages. Als voorwaar den stellen zij dat er een fat soenlijke prijs voor de grond be taald wordt en een vervangende garage dichtbij de huidige plek. Die onderhandelingen tussen ontwikkelaar en garagehouders zijn in volle gang. De garage-eigenaren zijn ver baasd over de in hun ogen té vroege bouwaanvraag van de projectontwikkelaar. Temeer omdat zij eerder al hebben aan gegeven weinig zin te hebben in een verhuizing naar's Heer Lau wendorp. Tevens zijn Van de Plasse en Begemann verontwaardigd omdat Willemsen en gemeen te het ogenschijnlijk al met el kaar eens zijn. „Wij hebben nog geen fatsoenlijk voorstel gehad van Willemsen. Maar zij gaan gewoon door met him agenda. Over onze hoofden heen." op door het contact met de die ren. Je kunt zeker spreken van een therapeutische werking", volgens activiteitenbegeleid ster Conny van Sluis. Van Sluis sluit niet uit dat der gelijke aaimiddagen vaker her haald zullen worden. „Je ziet de ouderen opleven." Volgens haar collega Marjan Rentier heeft de dierenmiddag veel overeen komsten met het maandelijkse peuterproject, waarbij de ver pleeghuisbewoners kinderen ontmoeten in de leeftijd van nul tot drie jaar. „De uitwerking op de bewoners is van dezelfde aard. Ouderen hechten aan warmte en zachtheid en het con tact roept herinneringen op aan vroeger, toen ze zelf de zorg voor kinderen of dieren op zich namen." Kinderboerderij De Punt, Bolle dier en tuin en diver se vrijwilligers stelden hun die ren voor deze middag beschik baar als aai- en knuffelobj ecten Eén van de favorieten was het tien weken oude hondje Otje, een Jack Russell. Maar ook de grote bouvier Blue is volgens zijn eigenares in trek als echte 'tut-hond'. „Daar bedoel ik mee dat Blue heel aaibaar is en een hoog knuffelgehalte heeft. Ik ga ook geregeld met hem langs bij de bewoners van zorgcentrum De Wieken in Zierikzee en dat wordt zeer op prijs gesteld." Veel ouderen hebben niet alleen. krijg je vanzelf snelheid mee." Vaak oefenen volgens een vast systeem zorgt er ook voor dat er geen paniek ontstaat. „Dat biedt houvast en neem je de angst weg", aldus Dorreman. Dat dit systeem er bij de leerlin gen van de Helcherseeschool in Scharendijke al behoorlijk zit ingebakken, bleek gisteren dui delijk. In het kader van de Na tionale Brandpreventieweek demonstreerden de scholieren de werking van hun ontrui mingsplan. Loco-burgemeester G. van de Velcle-de Wilde gaf voor Schouwen-Duiveland in Scharendijke het startschot voor deze week met een brand melding in de Scharendijkse school. En al hinkelt één van de kleuters op één schoen naar bui ten, de ontruiming verloopt ge smeerd. In twee minuten en acht seconden is het hele gebouw ontruimd en gecontroleerd op achtergebleven leerlingen. Zowel Dorreman als directeur K. de Broekert is tevreden over de oefening. „Een verschil tus sen de oudsten en de jongsten moet je incalculeren, maar dit kan bijna niet sneller", vindt De Broekert. Hij voegt er aan toe dat de brandveiligheid in het schoolgebouw eigenlijk dage lijks aandacht vraagt. Zorgen dat er geen tassen op de grond rondslingeren en de jassen keu rig ophangen. De Scharendijke postcommandant beaamt dat. „Er moet een vrije doorgang zijn. Een zekere orde en netheid moet er zijn." De leerlingen zelf blijven zelf koeltjes onder de strakke ont ruiming. „Het ging wel goed. In tien minuten waren we weer te rug in de klas", vat de tienjarige Moniek de oefening bondig sa men. Ook Rosalieke (8) heeft de regels van het ontruimingsplan al goed onder de knie. „Als er rook is, moet je bukken en al tijd je stoel goed aanschuiven. Dan kunnen de anderen er ook langs. En naar de juf luisteren, want dan weet je wat je moet doen." Naast de ontruimingsoefeni- gingen op de basisscholen houdt de brandweer Schouwen-Dui veland in het kader van de Na tionale Brandpreventieweek vandaag open huis. Tussen elf uur 's ochtends en vier uur 's middags staan de deuren van de posten in Bruinisse en Zierikzee open voor bezoekers. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De bouw van vijftien garageboxen aan 'sHeer Lauwendorp gaat gepaard met een algehele opknapbeurt van het aangrenzende parkeerter rein. Het geld dat de gemeente Schouwen-Duiveland verdient met de grondverkoop voor de garages, wil wethouder L. Ge- luk-Poortvliet steken in een be tere indeling en aankleding van het terrein. Het parkeerterrein verkeert nu in erbarmelijke staat. De ge meente loopt daarom rond met opknapplannen: een betere in deling van de vakken, nieuwe bestrating, betere verlichting en een kleine uitbreiding moeten het terrein aantrekkelijker ma ken. Omdat in de binnenstad van Zierikzee overdag alleen met een vergunning of tegen be taling geparkeerd kan worden, wil de gemeente op loopafstand van het centrum goede gratis parkeerplekken bieden. Een op geknapt parkeerterrein aan 's Heer Lauwendorp, vlak ach ter de Zuidhavenpoort, past daarin. Het plan van Willemsen Min- derman Vastgoedontwikkeling om aan twee randen van het ter rein garages te bouwen, dwars boomt deze gemeentelijke idee- en volgens de wethouder 'zeker niet'. Om de garages te kunnen bou wen, moet de ontwikkelaar grond van de gemeente kopen. Het geld dat die verkoop ople vert, brengt de geplande op knapbeurt in zicht. Wordt op het parkeerterrein vervolgens een goede indeling gemaakt, dan blijft het aantal vakken in ieder geval gelijk. „En misschien worden het er zelfs wel iets meer", aldus Geluk. Bouwvergunning Hoewel de grond in handen is van de gemeente, heeft Willem sen vorige week een bouwver gunning voor de vijftien garages aangevraagd. Volgens directeur Advertentie UTRECHT - Dennis van der Wielen (19) uit Nieuwerkerk is gisteren tijdens de nationale fi nale Bcroepenwedstrijden in de metaal en elektro Nederlands Kampioen CAD-tekenen ge worden. Zijn medestudent Bart Kranen burg eindigde in dezelfde cate gorie op een tweede plek. Van der Wielen mag Nederland vol gend jaar juni in het Zwitserse Sankt Gallen vertegenwoordi gen. Vijf Zeeuwse jongens namen de afgelopen week deel aan de be roepen wedstrijden in de Jaar beurs te Utrecht. De jaarlijkse wedstrijden werden gehouden door de stichting Promotie Me taaltechnieken onder de naam 'vakkanjers'. Kranenburg en Van der Wielen studeren allebei bij het ROC- Zeeland in Vlissingen. Van der Wielen haalde in zijn categorie CAD-tekenen als enige kandi daat meer dan vijfhonderd pun ten. Met een totaal van 548 pun ten eindigde hi] op de eerste plek. Ook in de andere categorieën vielen de Zeeuwse deelnemers in de prijzen. Rien Houtekamer uit Krabbendijke eindigde op een derde plek bij het CNC- draaien. Benjamin Raes uit Sint Jan steen kwam in de categorie las sen op een derde plaats, op de voet gevolgd door Leslie Babijn uitClinge. i'ifori iijIii li.l OBOO-Iii-Iiiu-iuls «ifki)k ii|i *hw.„i,-(-,ls.,„,„. VERZEKERINGEN. HYI'OTIIKKKN. MARK! AAÜUI.M >.C. Kinderen van de Helcherseeschool in Scharendijke oefenen hoe zij moeten handelen als hun school ontruimd moet worden bij brand. foto Dirk-Jan Gjeltema De hond Lana van mevrouw Brouns uit Zierikzee wordt geaaid door één van de bewoners van verpleeg huis Cornelia. foto Dirk-Jan Gjeltema aandacht voor de levensechte dieren, maar knuffelen ook uit gebreid met pluche beren, poe zen en honden. Eén van de be zoeksters verklapt dat haar moeder altijd een knuffelbeest meeneemt in haar handtas. „Jammer genoeg is zij haar knuffelpoes kwijtgeraakt", ver telt de dochter meelevend. Wan neer een medebewoonster even later verontwaardigd om haar pluche poes roept, is het de ou dere vrouw die vertederd het 'geleende' beest in haar armen houdt. Met moeite staat zij haar. aanwinst af aan de eigenares. Slechts enkelen interesseren zich niet voor alle heisa rond de dieren. „Ik heb zoveel beesten gehad, dat ik mijn benen erover brak", deelt één van de bewoon sters mee. „Voor mij hoeft al die drukte niet zo nodig." Een gezin in Vlissingen is on langs verblijd met een uit breiding: Keesje heeft een broertje gekregen. Tom heet- ie. Een spannende gebeurtenis, met elke dag weer iets bijzon ders. Met name als het etens tijd is. Dan gaat baby Tom bij moeder aan de borst. Keesje is erbij, kijkt ernaar i en heeft meteen zijn mening klaar: „Kijk", juicht hij dan, „het tietenrestaurant is weer open." door Margritta van den Berge ZIERIKZEE - Een slapende hond op schoot, het voeren van een geit en het knuffelen van surrogaatdieren. Het was giste ren een beestenboel tijdens de aaimiddag in de recreatiezaal van het Zierikzeese verpleeg huis Cornelia. „Ouderen leven Kom naar standnummer 377. U weet als ondernemer of manager ongetwijfeld waar u met uw organisatie naar toe wilt. Laat over 2 dagen uw gedachten op de Contacta in beeld brengen. Waar staat uw bedrijf over 5 jaar? Advertentie Ontdek het over 2 dagen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 79