Rechtspraak mag strenger Hi. HA Een ontmoeting van tegenstellingen in glas PZC Americana-acts in Terneuzen Strijd om Zeeuwse Architectuurprijs is losgebarsten 1! Nieuwe leerstraf voor jeugdige delinquenten zedenmisdrijven Ontmoetingsdag kampkinderen kunst cultuur Taakstraf lezers schrijven Boeggolven Veer Gehandicapten II Regiodag Klavar in Kapelle zaterdag 5 oktober 2002 MIDDELBURG -Als eerste in stelling in Nederland komt Jeugdreclassering Zeeland met een nieuwe leerstraf voor jeug dige zedendelinquenten. De leerstraf richt zich op jongeren die seksueel overschrijdend ge draghebben vertoond. De training is met name bedoeld voor zogeheten 'first-offen- ders'. Uit wetenschappelijk on derzoek is gebleken dat onge veer de helft van de volwassen plegers van seksueel misbruik zich al vóór hun achttiende jaar schuldig maken aan schennis van de eerbaarheid, aanranding en verkrachting. Het doel van de training is te voorkomen dat jongeren zich ontwikkelen tot volwassen seksuele delinquen ten. Op het gebied van leerstraffen voor jeugdige zedendelinquen ten was in Zeeland een leemte ontstaan. De behoefte aan hulp verlening was echter groot. De training is met nadruk een leerstraf en geen behandeling. Behandeling van jeugdige de linquenten op dit terrein vindt plaats in het centrum voor Am bulante Forensische Psychia trie De Waag in Den Haag of De Viersprong in Halsteren. De Waag was betrokken bij de ontwikkeling van de training die Jeugdreclassering Zeeland aanbiedt in samenwerking met de Raad voor de Kinderbescher ming. Bij de politie Zeeland is vorig jaar 210 keer aangifte gedaan van een zedenmisdrijf. Dat is twintig keer vaker dan in het jaar 2000. Het aantal verdachten liep op tot 165. Daarvan kon de helft worden aangehouden. MIDDELBURG - De vereniging KJBB die opkomt voor kinderen uit de Japanse bezetting en de Bersiap houden zaterdag 12 ok tober een ontmoetingsdag. De Tempo Doeloe Minstrels zor gen voor muziek. De dag begint om 10.30 uur in ontmoetings centrum Dauwendaele in Mid delburg. door Jacques Cats Het ging niet op een toon van 'dat kunnen jullie daar op dat podium in je zak steken'. De leerlingen van een beroepsopleiding in Goes waren op recht verbaasd over de soepele wijze van bestraffing tijdens de zitting van de politierechter. 'Best wel mild', spraken de meisjes van de ROC-vestiging Ter- Welle bijna in koor toen de magistra tuur wilde weten wat ze van de berech ting vonden. De studentes stonden in die opvatting niet alleen; ook een ver dachte zag aanleiding om politierech ter Janssens- van Kampen te bedanken voor het als een meevaller ervaren von nis. Het bezoek van de leerlingen vond plaats in het kader van het vak recht en sociale zekerheid. Regelmatig bereikt de rechtbank een verzoek van oplei dingsinstituten om een strafzitting mee te maken. Daar wordt als regel welwil lend op gereageerd. In die gevallen mag het bezoek plaatsnemen een van de zit tingzalen die worden aangeduid met Zeeuwse plaatsnamen. Wie een open bare rechtzaak wil bijwonen, kan zich gewoon bij de receptie melden. De zit tingen van de meervoudige strafkamer kunnen vanaf een achter glas ingerich te publieke tribune worden gevolgd. Wat de schoolklas opviel, was de voor komende wijze waarop verdachten werden ontvangen. Menig keer veront schuldigde de politierechter zich voor het feit dat de verdachten zo lang bui ten de zittingzaal hadden moeten wachten voordat hun zaak aan de beurt was. Die prettige begroeting verhin derde de rechter even later niet om, daar waar nodig, de verdachte tijdens de behandeling van de zaak de wind van voren te geven. Zo dacht een jonge man weg te komen met de mededeling dat hij wat gedronken had toen hij uit geldgebx-ek spullen van een ander had ingepikt. „Ja, ja geldgebrek", reageer de de rechter, „maar u had wel geld om bier te kopen." Twee andere jongemannen hadden uit een bedrijfsauto een tankpasje ont vreemd zodat ze fijn voor niks een aan tal keren de benzinetank van hun eigen auto hadden kunnen volgooien. Ook hier was geldgebrek het motief. „Het gevolg is wel dat jullie nu hier staan", hield de rechter de mannen voor. „Zul ke dingen komen toch altijd uit. Of bij na altijd." En aan het eind van elke zaak sprak de rechter de wens uit: „Ik hoop u hier niet flljj fWÜSWÜ Jongeren vinden werkstraffen prima, maar vinden dat wie voor de tweede maal in de fout gaat, celstraf moet krijgen. foto Ruben O reel meer terug te zien." Daar waren alle verdachten het hartgrondig mee eens, ook al zaten daar bijzonder trouwe klanten tussen met inmiddels een straf blad ter omvang van de Wehkampgids. „Ik vind haar erg kordaat in haar optre den", prijst leraar Boogerd rechter Janssens-Van Kampen. „Zij houdt over het algemeen rekening met omstandig heden. Maar ze laat duidelijk merken dat ze niet van smoesjes is gediend. Daar prikt ze meteen doorheen." Het ontging de studentes tijdens het bijwonen van de politierechterzitting niet dat je het wel erg bont moet hebben gemaakt om nog in aanmerking te ko men voor een verblijf in het cachot. De. meeste zaken worden afgedaan met een taakstraf. Vorig jaar werden er in Ne derland meer dan dertigduizend taak straffen opgelegd. Volgens de handboeken is straf in es sentie leedtoevoeging'. Maar met dat leed lijkt het nogal mee te vallen, blijkt uit een recent onderzoek van F. Imkamp over het werken met taakgestraften. Contactpersonen en begeleiders zien een werkstraf ook als een echte straf omdat het vrije tijd kost, financieel niks oplevert en er fysieke inspanningen voor nodig zijn. Dat laatste is in de praktijk minder vanzelfsprekend. „Het lijkt hier op de sfeer van een jongerencentrum", zegt een contactpersoon: „ze mogen him ei gen cd's meebrengen en die hard draai en, als ik er op kantoor maar geen last van heb. Daarnaast mogen ze een glaasje drinken pakken en een zaktele foon mag ook. Wat de straf dan is? Dat ze 's morgens om tien uur hier moeten zijn en tot drie uur moeten blijven. Het feit dat ze aanwezig moeten zijn, is meer een straf dan wat ze tijdens hun aanwezigheid doen." Die aanwezigheid wordt niet altijd even letterlijk genomen. Dat een te werkgestelde zich een paar keer ver slaapt, is vaak geen probleem. Ook als ze helemaal niet komen opdagen, wordt dat niet altijd gemeld bij een coördina tor. Bezoeken met verschillende groepen leerlingen hebben volgens leraar Boo gerd tot de beeldvorming geleid dat de jongelui het over het algemeen wel pri ma vinden dat er taakstraffen worden uitgedeeld. Maar wie opnieuw in de fout gaat, moet volgens de scholieren flink aangepakt worden. En zaken niet wéér afdoen met een taakstraf. Want dan wordt het van kwaad tot erger. Dat kennen ze wel van school: als een leer kracht alleen maar waarschuwt zonder dat er wordt opgetreden, gaan ze een loopje met hem of haar nemen. Brommen Op dat punt spreken de leerlingen naai de mond van werkers met taakgestraf ten: die vinden het onterecht dat rech ters eenzelfde persoon meerdere keren een werkstraf opleggen. Wie van zo'n taakstraf niets heeft opgestoken, moet bij een volgende uitglijer maar gewoon ouderwets gaan brommen. „Die opvat ting belet menige instelling overigens niet om zo'n taakgestrafte weer op nieuw aan te nemen", heeft onderzoe ker Imkamp vastgesteld. „Soms ge beurt dat tot viermaal toe." door Jan Dirk van Scheyen MIDDELBURG - Carina Mathot uit Gouda maakt kunst voorwerpen van glas. Haar cre aties spreken een tintelende taal, waarin de tegenstellingen ruw en gepolijst, streng en speels, transparant en bedekt gestalte krijgen. Mathot, die deze maand in de Middelburgse galerie T expo seert, studeerde aan de Konink lijke Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag en specia liseerde zich nadien in vlakglas- technieken. Haar monumentale glaskunst creëert doorschijnen de ruimtes en vormen, waarin reflecties en brekend licht een essentiële rol spelen. Mathot speelt met licht, trans parantie en contouren. Dit is kunst die past in een strak he dendaags interieur,'kunst die in een uitgekiende belichting let terlijk een schitterend visueel effect bewerkstelligt, temeer omdat Mathot soms ook spie gels in haar objecten verwerkt. Naast glas en spiegels gebruikt ze stof, veren en speciale verf om haar glasinstallaties en glassculpturen te verfraaien, Een tweetal maskers dat zij in Galerie T toont, werd gemaakt van kristal. Breekbare gratie stralen ze uit, het zijn maskers zonder geheimen. Van Lies Arnold uit Nijmegen zijn bronzen te zien in de Mid delburgse kunstgalerie. Het is haar intentie om 'gevoel zoda nig om te zetten in materie dat emotie, spanning maar ook rust voelbaar en zichtbaar worden'. Beweging Beweging en communicatie zijn belangrijk in het werk van Ar nold. Een beeld als Woud van Gedachten is daar een goede il lustratie van. Langgerekte gestalten hokken samen in schijnbare willekeur en veel vormigheid, maar ze roepen te gelijkertijd een gevoel van een heid op. Lies Arnold maakt gestileerde beelden, met veel aandacht voor de huid: afwisse lend glanzend en gepatineerd is het brons. De schilderijen en pastels van de uit Goedereede afkomstige Hans Dolieslager ademen een sfeer van verstilling en een zaamheid. Hij legt - bij voor keur in zijn eigen omgeving - uitgestrekte, lege landschappen vast waarover een floers, een fijn waas hangt, alsof alles is ge huld in een geheimzinnige ne vel. Die manier van schilderen zorgt ervoor dat zijn werk is door trokken van een ijle, zachte en dromerige sfeer. Dolieslager is een poëtische ziel die, in tegen stelling tot een Carina Mathot, wars is van scherpe kantjes en die juist langs lijnen van gelei delijkheid de in elkaar over vloeiende tinten van het land schap in harmonische beelden zichtbaar wil maken. Hij schept een versluierde we reld die toch ook zeer aanwezig is. De tentoonstelling met het werk van Mathot, Arnold en Dolie slager wordt zondag 6 oktober tijdens de Middelburgse Kunst en Cultuurroute geopend. Er zijn verder etsen te zien van leden van de Haagse Ets club, waaronder enkele van de pas overleden schilder en grafi cus Hermanus Berserik (1921- 2002), en schilderijen van Jan van den Berg uit Nijmegen. Voor Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, begint Galerie T zondag een actie waarbij bezoekers bronzen beeldjes van beeldhouwer/schilder Sjer Ja cobs kunnen huren. De op brengst komt geheel ten goede aan Unicef. Het thema van de Kunst- en Cultuurroute van de ze maand is Kind en Kunst. De oktoberexpositie van Galerie T, Turfkaai 25-27 in Middelburg loopt tot en met 26 oktober. Openingstij den: donderdag, vrijdag en zaterdag 11.00-16.00 uur. Zondag 6 oktober is de galerie geopend in het kader van de Middelburgse kunslroute (13.00- 17.00 uur). Slobberbone. ook wel de beste onbekende band van Amerika ge noemd, treedt 20 oktober in Porgy&Bess op. foto Lex de Meester door Raymond de Frel en Ernstjan Rozendaal TERNEUZEN - Liefhebbers van alterna tieve Amerikaanse rootsmuziek kunnen de ze maand in Terneuzen hun hart ophalen. Binnen tien dagen treden drie top-acts uit het zogenaamde alternative country- of ook wel Americana-genre op. Porgy Bess ver wacht Fred Eaglesmith en Slobberbone, ca fé Checkpoint biedt The Baptist Generals ruimte voor een akoestisch optreden. De Canadese singer-songwriter Fred Eag lesmith doet als eerste Terneuzen aan. Op vrijdag 11 oktober geeft hij een concert in Porgy Bess. In februari stond hij daar ook, maar toen alleen. Nu wordt hij begeleid door een vijfkoppige band. Dan Walsh han teert de elektrische gitaar, Darcy Yates is basgitarist. Skip Wamsteeker verzorgt de drumpartijen, Roger Marin speelt gitaar en steelgitaar en ook mandoline-ster Willie P. Bennett is van de partij. Eaglesmith promoot zijn recente album Falling Stars Broken Hearts, maar ook songs van zijn oudere albums passeren de revue. De populariteit van Eaglesmith is in Europa pas sinds enkele jaren groeiende, waardoor de vraag naar zijn vroegere werk toeneemt. In Canada en de zuidelijke staten van de Verenigde Staten is Eaglesmith, die Friese voorouders heeft, al jaren een begrip. Het concert begint om 22.00 uur. Twee dagen later, op zondag 13 oktober, treedt de Amerikaanse rootsband The Bap tist Generals aan in café Checkpoint. De rockers hanteren daar louter akoestische instrumenten. Het uit Denton, Texas af komstige Americana-gezelschap heeft in de afgelopen jaren een behoorlijke reputatie opgebouwd. De band klinkt als een kruising tussen The Gourds en Johnny Dowd. The Baptist Generals blinkt vooral uit in primi tiviteit. Het debuutalbum Dog was daar al een goed voorbeeld van, opvolger No Silver/ No Gold is een vervolg. Beide albums zijn op vier- en achtsporen opgenomen. Resultaat: twee intense, emotionele, angstaanjagende en vooral ruwe lo-fi-platen, met een met ruis doorspekte zang van Chris Flemmons. Het akoestische concert in Checkpoint be gint om 17.30 uur Het optreden dat de eveneens uit Denton af komstige formatie Slobberbone op zondag avond 20 oktober in Porgy Bess verzorgt, mag gerust de klap op de vuurpijl worden genoemd. Volgens sommigen is Slobberbo ne de beste onbekende band van Amerika. Sinds het debuut in 1995, Crow Pot Pie. heeft de groep drie albums uitgebracht die telkens iets beter zijn dan het voorgaande. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verschs hen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietij beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dató. redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen wordt- niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. Dert dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Overg, weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Reactie PZC 1-10, Boeggolven verrassen wandelaars. Ook wij waren afgelopen zondag getui ge van deze gebeurtenis (dezelf de?). Er komt een tanker voor bij, we zien de zuigkracht van het schip, het water zakt flink. Dan komt het terug. Een meisje van een jaar of zeven, werd plot seling de zee in gesleurd, om vervolgens met een rotvaart te gen de paalhoofden aan te klap pen. Het werd nog gekker. Door de enorme kracht van het water kwam het meisje aan de andere kant van de paalhoofden er weer tussenuit (ze werd er als het ware door heen geperst) en werd wederom met de enorm sterke stroom meegesleurd. Een oplettende strandbezoeker aar zelde geen moment en rende het water in om het kind te redden. Deze persoon kon het kind beet pakken maar had moeite zelf het hoofd boven te houden. Een andere behulpzame strandbe zoeker was minder fortuinlijk, deze kwam zelf ook ten val om vervolgens met een enorme klap tegen de paalhoofden aan te knallen. Deze persoon moest la ter gewond met behulp van an dere personen uit het water en van het strand geholpen wor den. Feit is dat dit heel makke lijk in een drama had kunnen ontaarden waarbij echt slacht offers hadden kunnen vallen! Een aantal fel gekleurde waar schuwingsborden midden op het strand, in meerdere talen kan hopelijk een hoop narigheid in de toekomst voorkomen. Bra vo voor de redders in kwestie! Robin Spoor H. Dunantstraat 1 Oost-Souburg Het lijkt ons dat met de veran dering van het politieke klimaat de toepassing voor het fiets/ voetveer te Breskens- Vlissin- gen mee verandert en dat de doelstelling: een efficiënt be taalbare openbaarvervoersver- binding, op de helling staat. Ons inziens gaan de beleidsmakers totaal voorbij aan het feit dat het voor de inwoners van Zeeuws-Vlaanderen niet gaat om een of andere luxe manier van verplaatsen, maar een noodzakelijk middel om aan de overkant te komen. Dit zowel voor woon-werkverkeer, woon- schoolverkeer als ook diegenen die afhankelijk zijn van de faci liteiten die niet binnen Zeeuws- Vlaanderen voorhanden zijn: gezondheidszorg, werkvoorzie ningen, cultuurvoorzieningen e.a. We hopen dan ook dat de overheid en de BBA nog eens nadrukkelijk zullen nadenken over de gevolgen voor velen die dagelijks afhankelijk zijn van dit stukje openbaar vervoer en ons niet opschepen met de ge volgen van de exploitatiekost^ en -tekorten die door hun eig^j verschillende interpretatie i berekeningen met betrekkid tot het aantal gebruikers en ve.J gelijkingen met andere opet baarvervoersvormen bij voor-I baat al kosten verhogen.' werken. Een ander en praktisc: probleem is de vraag hoe me: het onderscheid zal gaan make tussen het noodzakelijk vervpe en het amusementsvervoei Moet iemand die als laatste va: de trein of met de fiets van zij- werk komt de horde vakantie-- toeristen vóór laten gaan meraj kans dat hij niet meer mee kan j /mag omdat de boot vol is? Wel licht is een vignet een uitkomst voor dit probleem. Barbara Palmen- Iflfna Cadzandseiveg 4i NieuiwM en Paula de Ruijsscher-Boke- lm Oude Haven 2e| Oosi&unij Het pleidooi van Leefbaar Mid- delburg voor een uniforme rege ling voor parkeerkaarten voor gehandicapten is een lofwaar dig initiatief, maar gaat niet vei genoeg. Er is een wirwar aar mogelijkheden in het gemeente lijke parkeerbeleid met betrek king tot gehandicapten. In df ene gemeente is het parkeren voor gehandicapten zonder meer gratis. In een andere plaats is het ook gratis, maar moet ge bruik gemaakt worden van ce blauwe parkeerkaart, meestal- gebonden aan een maximum van drie uur. Elders moet eer (overigens zeer uiteenlopend gereduceerd tarief worden be taald. In sommige plaatser moeten gehandicapte inwonen een jaartarief betalen, maar da; geldt dan weer niet buiten de ei gen gemeente. In andere plaat sen wordt op de parkeermeter aangegeven hoe te handelen door een gehandicapte; leukaïs je daar eerst naar toe moet lopei om te ontdekken dat je gratii. kunt parkeren! Kortom: vai enige afstemming is geen spra ke. Met Leefbaar Middelbun ben ik van mening, dat het hooi tijd wordt voor afstemming van) beleid. Maar dan niet alleen ic het enge kringetje van Middel-; burg en Vlissingen, ook niet i voor Walcheren, ook niet voor; Zeeland, maar een landelijke! afstemming. Zou het niet raad zaam zijn om degenen die over, een invalidenparkeerkaart be schikken toestemming te geven om op alle parkeerplaatsen te parkeren? Dan wordt ook de (dagelijks voorkomende) situa-j tie ondervangen, dat de bestem de plaatsen al of niet terecht bezet zijn, waardoor de ge' dicapte niet terecht kan. P. J. M. Diepstram Nadorstwegïï Middelbun Een schilderij van Hans Dolieslager en een bronzen beeld van Lies Arnold in Galerie T in Middelburg. foto Mechteld Jansen Critici breken zich het hoofd over een eti ketje dat ze erop kunnen plakken, zoals alt. country of Americana, de groep zelf bena drukt keer op keer dat het 'gewoon rock' is. Energie Maar dan wel rock in de hoogste versnel ling, met de tomeloze energie van punk en de meeslependheid en lyriek van - inder daad - country. De albums Barrel Chested en Everything you thought was right was wrong today hebben door de toevoeging" van dobro, viool en pedal steel aan de bezetting van twee gitaren, bas en drums ook muzi kaal gezien een countrytintje, maar bovenal is Slobberbone een band die lekker ouder wets rockt. Op het onlangs uitgebrachte album Slip- page wordt dat benadrukt, want producer Don Smith (Rolling Stones, Tom Petty, Bob Dylan) heeft gezorgd voor een harde, beu kende gitaarsound. In Terneuzen heeft Slobberbone een trouwe, gestaag groeiende schare fans. Twee jaar geleden trad de groep al eens op in Porgy Bess, om na enkele maanden te worden teruggevraagd door poppodium Kalashnikov en vorig jaar was het viertal uitblinker tijdens het Bevrij dingsfestival in Vlissingen. Maar wat goed is, kun je niet vaak genoeg terugvragen. Aanvang optreden: 21.00 uur. doorEmile Calon VLISSINGEN - Voorzitter H. van Hiuinik van de Stichting Het Zeeuwse Gezicht verwacht dat zeker zo'n dertig recente ge bouwen en bouwwerken mee zullen dingen naar 'eeuwige roem'; de Zeeuwse Architec tuurprijs 2002. Vanaf vandaag kan iedereen kandidaten voor deze derde Zeeuwse Architectuurprijs voordragen. Het gaat deze maal om gebouwen die in de periode 1 januari 1997 - 1 december 2002 zijn opgeleverd. Van belang is vooral de vormgeving in relatie tot de omgeving. De prijs bestaat uit een speciaal ontwoipen gevelplaquette, zo dat iedereen tot in lengte van dagen kan zien dat het gebouw of bouwwerk de prijs heeft ge wonnen. Naast die eeuwige roem is er ook nog het juryrap port en zal het gebouw het mid delpunt vormen van een specia le tentoonstelling. De prijs wordt om de twee jaar toegekend, beurtelings voor ge bouwen en ruimten uit de voor liggende vier jaar. Ze kreeg vier jaar geleden het Waterpaviljoen op Neeltje Jans de eerste Zeeuwse Architectuurprijs. Twee j aar geleden waren er twee winnaars: de gemeente Borsele scoorde met het dorpskernen plan en Woongoed Middelburg werd beloond voor de woonom geving van het renovatieplan Hoge Platen. De j ury bestaat deze maal uit ar chitect N. de Vreeze, journaliste A. Tijhuis en de oud-wethouder van Middelburg en ex-Kamer lid G. Schoenmaker. Na sluiting van de inzendtermijn op 15 no vember nomineert het drietal drie tot vijf inzendingen, waar-, na in het voorjaar de winnaar- bekend wordt gemaakt. Ook zal; zo goed als zeker het publiek d;j kans krijgen om op de een of an-j dere manier een gebouw of be> bouwing te belonen met een pc! blieksprijs. Van Hunnik geeft aan dat er da afgelopen jaren flink wat go; bouwen zijn neergezet die icj aanmerking kunnen komee voor een nominatie. Daarbij wijst hij onder meer naar Vit smgen en Middelburg en noen; de Sardijntoren en verschillen de gebouwen in de wijk Vee:- sche Poort als potentiële kand> daten. Maar ook andere woningen die daar staan, zullK volgens hem zo goed als zeke- aangemeld worden door archi tecten, aannemers of anderen Hij benadrukt dat ook een nieuw duivenhok, mits mooi en passend in de omgeving, een kans maakt om die eeuwige roem te oogsten. KAPELLE - De Klavar Vereni ging Nederland houdt zaterdag; 12 oktober een regiodag in con ferentieoord De Heyzon in Ka pelle. Geïnteresseerden worden daar ingelicht over het alterna tieve muziekschrift Klavarskn- bo. De bijeenkomst begint om 10.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 66