Lubbers werkt aan noodplan Irak PZC Lam Gods blijft grootste mysterie België Rusland speelt sleutelrol in smokkel bedreigde dieren China arresteert Chinees-Nederlandse zakenman Yang Bin Turkse ziekenhuizen lichten toeristen op Ontwikkelingsgeld moet naar plaatselijke vluchtelingenopvang Bomschoenman legt volledige bekentenis af Oefenen op beëindiging vliegtuigkaping Passagiers grijpen aanvaller Ongeluk Rusland eist tien levens Georgië draagt Tsjetsjenen over Regeerakkoord in Slowakije Rebellen Tsjaad bestoken vliegveld j^oegie Koning Nepal ontslaat kabinet jfcooegiers zaterdag 5 oktober 2002 door Marc Brink ANKARA - Zieke Nederlandse toeristen lopen kans om in Turkse ziekenhuizen te worden opgelicht. Het varieert van on nodige operaties tot overdre ven hoge rekeningen voor een behandeling. Daarvoor waar schuw! een van de grootste alarmcentrales in Nederland: SOS International. „Het komt voor dat mensen met buikklachten in Turkije onnodig een blindedarmope ratie ondergaan", stelt SOS In ternational-woordvoerster Anke van Nieuwenhuizen. Vol gens haar doen de problemen zich sinds een jaar voor in acht ziekenhuizen aan de Middel landse Zee die een kartel vor men. Hostesses, receptionistes in hotels en taxichauffeurs zouden zieke toeristen naar de ze ziekenhuizen verwijzen. „Nederlanders zijn vaak goed verzekerd en daarom interes sant voor deze oplichters", al dus Van Nieuwenhuizen. De verzekeringsmaatschap pijeninterpolis en de Europee- sche bevestigen de problemen. Volgens Walter van Thiel, woordvoerder van de Europee- sche, gaat het dit jaar al om tientallen gedupeerden. „Wij krijgen regelmatig telefoontjes van mensen die ons vertwijfeld vertellen over de eisen die art sen en ziekenhuizen stellen. Het komt voor dat paspoorten worden opgeëist in afwachting van betaling. We proberen van uit onze Turkse vestiging druk te zetten op brancheorganisa ties om deze praktijken aan te pakken. Dat heeft al geleid tot een zwarte lijst van artsen. Wij informeren mensen ook via in ternet over ziekenhuizen waar je geen problemen hoeft te ver wachten." De ANWB zegt geen proble men te hebben. „Wij doen za ken met andere ziekenhuizen. Daar zijn goede afspraken mee gemaakt waar men zich strikt aan houdt", aldus woordvoer ster Annelies Tichelaar. GPD door Bob Kroon GENÈVE - Het Hoge Commis sariaat voor de Vluchtelingen van de VN (UNHCR) werkt aan een noodplan voor een mogelij ke vluchtelingenstroom uit Irak, mochten de Amerikanen oorlog tegen Saddam Hoessein beginnen. Dit zei Hoge Commissaris Ruud Lubbers na afloop van de jaar vergadering van de HCR Be stuursraad, het beleidsorgaan voor het vluchtelingenwezen, waarin 61 landen zijn vertegen woordigd. Lubbers sloot niet uit dat een oorlog in Irak een stroom van 'tienduizenden tot miljoenen' ontheemden zou kunnen veroorzaken. „Ik hoop dat die nachtmerrie geen wer kelijkheid wordt." De Bestuursraad reageerde po sitief op Lubbers' masterplan voor een geheel nieuwe aanpak van het wereldvluchtelingen probleem. Vergenoegd consta teerde Lubbers een 'bijna-door- braak' voor zijn ambitieuze 'Conventie-Plus' project, dat neerkomt op een radicale aan passing van de oorspronkelijke Vluchtelingen Conventie van 1951. Conventie-Plus beoogt een op vang van vluchtelingen in de re gio, om de toevloed van ont heemden en de mensensmokkel naar het westen in te dammen. „Deze multilaterale aanpak werkt in ieders voordeel", meent Lubbers. „Een deel van de ontwikkelingshulp zou hier aan kunnen worden besteed. Het hoeft en kan niet uit ons BOSTON - Een Amerikaanse rechter in Boston heeft gisteren de schuldbekentenis van 'bom schoenman' Richard Reid geac cepteerd. Die pleitte schuldig op de aanklacht vorig jaar te heb ben gepoogd een vliegtuig op te blazen met explosieven ver stopt in zijn schoenen. De Brit Reid omschreef zichzelf voor federaal rechter William Young als een vijand van de Ver enigde Staten. Hij zei verder trouw te zijn aan Osama bin La den, de Saoediër die door de Amerikanen verantwoordelijk wordt gehouden voor de aansla gen van 11 september 2001 in de Verenigde Staten. Young wees een verzoek af van de raadslieden om twee aan klachten te laten vallen. Reid wilde af van de beschuldiging dat hij zou zijn getraind door Al Qaeda. Uiteindelijk bekende hij schuld aan alle acht aanklach ten. Reid kan minimaal zestig jaar en maximaal levenslang krijgen. De strafmaat wordt 8 januari bepaald. De 29-jarige Reid werd op 22 december 2001 opgepakt toen hij aan boord van een toestel van American Airlines een bom in zijn schoenen tot ontploffing probeerde te bren gen. DPA/RTR budget te komen, want de wes terse opvanglanden geven nu meer uit aan asielzoekers dan de hele jaarbegroting van UNH CR." Ontwikkelingsgeld zou ook de integratie van semi-permanen- te vluchtelingenpopulaties in arme opvanglanden kunnen be vorderen. „De regeringen in die landen zijn daar best ontvanke lijk voor, mits we kunnen aanto nen, dat vluchtelingen zich nut tig en productief kunnen maken in plaats van werkeloos in kam pen te blijven zitten", aldus de Vluchtelingencommissaris Lubbers heeft voor bescher ming en onderhoud van de 19,5 miljoen vluchtelingen wereld wijd volgend jaar ruim een mil jard dollar nodig, bijna 200 mil joen meer dan dit jaar. HCR is hiervoor volledig afhankelijk van vrijwillige bijdragen van regeringen. Hoewel Lubbers ook ditmaal weer rekent op een gat van 100 miljoen, constateer de hij bij de donorlanden dit jaar meer begrip en meer be reidheid om over de brug te ko men. Het vluchtelingenprobleem, ooit gezien als een tijdelijke na sleep van de Tweede Wereldoor log, is een permanent verschijn sel geworden. Maar met meer conflictbeheersing en politieke wil zou HCR minder kopzorgen hebben. Als voorbeeld gaf Lub bers het slepende conflict tussen Marokko en Algerije over de West Sahara, waardoor tiendui zenden Saharoui's al jaren lang in Algerijnse opvangkampen wonen. „Ze dienen ieder jaar keurig bij ons de rekening in, maar ze doen niets aan de oplos singvan him geschil", verzucht te de Vluchtelingenbaas. GPD BEIROET - Drie Libanese commando's bestormen een vliegtuig op de luchthaven van Beiroet. Ze oefenden gisteren het bevrij den van passagiers uit de klauwen van vliegtuig kapers. De oefening werd gehouden in het licht van een conferentie van Franssprekende landen die tussen 18 en 20 oktober in de Libanese hoofdstad wordt gehouden. Met de actie van gisteren wil Libanon aantonen dat het voorbereid is op eventueel terrorisme. foto Hoessei n Ma I la/AP door Pascale Thewissen GENT - Een sof. Een afknapper. De zoektocht naar de Recht vaardige Rechters is afgelopen. Een jaar lang hield ene Arsène G. België in de ban met zijn be lofte op 4 oktober de vindplaats van het in 1934 gestolen paneel van het vijftiende-eeuwse meesterwerk Het Lam Gods te onthullen. Heel het land hield gistermid dag de adem in toen bekend werd dat de politie op aan wijzingen van Arsène G. de kerk van Wetteren aan het uitkam men was. Maar aan het einde van een enerverende dag volg de de anti-climax: er is niets, nul komma nul, gevonden. Teleurstelling alom. Niet in de laatste plaats bij Gaston de Roeck zelf, zoals de ware naam van Arsène G. luidt. Maar hij geeft niet op. „Er zijn nog ande re mogelijkheden", zei hij gis teravond. Geen mens die hem nog gelooft. In het kort de historie: in de nacht van 10 op 11 april 1934 worden uit de Sint Baafskathe- draal in Gent twee panelen van Het Lam Gods van de gebroe ders Van Eyck gestolen, het on betwiste meesterwerk van de Vlaamse primitieven en het be langrijkste kunstwerk dat Bel gië bezit. Een anonieme brie venschrijver eist één miljoen gulden losgeld. Als teken van goede wil wijst hij de bisschop van Gent waar hij het paneel van Sint Jan de Doper heeft ver stopt, in een depot van het Gent se Noordstation. Eén paneel wordt inderdaad teruggevon den, het andere niet. Laatste adem Op 25 november van dat jaar zakt de Wetterense wisselagent Arsène Goedertier (aan wie De Roeck zijn schuilnaam ontleen de) in elkaar. De man weet nog net uit te brengen dat hij als eni ge weet waar het doek van de Rechtvaardige Rechters zich bevindt. Maar voordat hij be kend kan maken waar het pa neel verstopt is, blaast hij zijn laatste adem uit. De voorbije jaren zijn er tal van speurneuzen geweest die bewe ren de vindplaats van het paneel te kennen. En dan is daar opeens Arsène G. of Gaston de Roek. De gepensio neerde taxichauffeur uit Gent bouwt zorgvuldig de spanning op. Op de door zijn zoon ont worpen internetpagina (die overigens keer op keer crasht onder de massale belangstel ling) beweert hij dat hij de Rechtvaardige Rechters heeft opgespoord. 'De ontknoping nadert' belooft hij maanden lang. De zoektocht groeit uit tot een schatjacht, een gezel schapsspel op het internet. Gistermiddag bereikt de gekte een kookpunt. Gaston de Roeck dirigeert de politie naar de kerk van Wetteren. Daar, achter het altaar, ligt het vermiste paneel, beweert hij. De Belgische jour naals openen met de zoektocht naar het paneel; de hele dag worden radioprogramma's on derbroken door nieuwsflitsen. De boodschap is telkens dezelf de: er is nog niets gevonden. Rond half zes valt het definitie ve verdict. Procureur Duf our van het parket van Dendermon- de meldt dat de zoektocht is stopgezet. Einde verhaal? Waarschijnlijk niet. Het is een kwestie van tijd, weten de Gen tenaren, voor de volgende speurneus zich meldt die meent het mysterie te kunnen ontrafe len. GPD (Advertentie) Roegiers sponsort Het Zeeuws Orkest met topvioliste Liza Ferschtman door Frank Hendrickx MOSKOU - Russische roofvo gels gaan naar Saoedi-Arabië, Siberische tijgers naar China en wolvenbont naar Europa. Rus land is uitgegroeid tot een cen trum van illegale dierenhandel. De illegale dierenhandel is vol gens Willem Wijnsteker bijzon der winstgevend. De Neder landse secretaris-generaal van Cites (Conventie tegen interna tionale handel in bedreigde diersoorten) kan de cijfers van Interpol zo opdreunen. Jaarlijks gaat er circa 15 miljard dollar om in de smokkel van slangen, tijgers, papegaaien, apen en an dere exotische dieren die bij rij ke particulieren als huisdieren in de smaak vallen. Rusland speelt in de door crimi nele bendes beheerste smokkel een sleutelrol. De wetgeving is laks. Nog nooit belandde een smokkelaar van dieren in de ge vangenis. Het land is een be langrijke exporteur van dieren richting China, waar met name lichaamsdelen van de Siberi sche tijgers enorm in zwang zijn als bestanddeel van de traditio nele geneeskunde. „China is een soort stofzuiger", zegt Wijnste kers, die deze week Rusland be zocht. „Het land is de grootste afnemer van bedreigde dier soorten." Rusland speelt ook een grote rol als doorvoerhaven. „Het pro bleem is dat er nauwelijks be trouwbare cijfers beschikbaar zijn", aldus Masja Vorontsova, de Russische directeur van het Internationale Fonds voor Die renwelzijn (IFAW). Zo werden er in de jaren negentig regelma tig chimpansees uit Zambia in beslag genomen op het interna tionale vliegveld in Moskou. De laatste jaren weigert de douane gegevens vrij te geven over het aantal in beslag genomen die ren. „Ze zijn waarschijnlijk he lemaal gestoptmet de controle", aldus Vorontsova. De inbeslaggenomen dieren konden ook nergens naar toe. IFAW opende daarom deze week 45 kilometer buiten Mos kou een opvangcentrum voor il legaal getransporteerde dier soorten. „We hopen nu dat de douane de controle weer serieu zer gaat nemen", aldus Voront sova. „Alles wijst er namelijk op dat de handel de laatste jaren sterk is toegenomen." Het Russische ministerie van Natuurlijke Bronnen, dat ver antwoordelijk is voor milieuza ken, heeft weinig illusies dat de smokkel snel opgelost zal zijn. Vice-minister Jakovenko: „Dit is een groot land met veel gren zen en weinig geld." GPD Op 17, 18, 19 en 21 oktober speelt Het Zeeuws Orkest o.l.v. dirigent Dirk Brossé werken van Tsjaikovski, Brossé en De Sarasate. Soliste is Liza Ferschtman. Roegiers neemt de kosten van de soliste voor zijn rekening en maakt daarmee deze bijzondere concertserie mogelijk. De concerten van 17 en 21 oktober in Middelburg en Rotterdam zijn besloten. Kaarten a 15,- voor vrijdag 18 oktober 20.00 uur, Concertzaal Middelburg, via telefoonnummer 01 1 8 - 659659. Voor zaterdag 19 oktober 20.00 uur, Grote Kerk Goes, via telefoonnummer 01 1 8 - 628204. LIMA - Drie passagiers, onder wie een vrouwelij ke buschauf feur die geen dienst had, hebben gisteren in de Amerikaanse staat Ohio een passagier van een Gi-eyhound-bus overmees terd die zelfmoord wilde plegen. De man wierp zich, terwijl de bus zich op de snelweg bevond, op de chauffeur en probeerde de macht over het stuur over te nemen en de bus te laten verongelukken. Niemand raakte ge wond. De man is aangehouden door de politie. Eerder deze week kwamen twee mensen om toen in Calif oraië een passa gier op de snelweg een Greyhound-chauffeur neerstak en de bus over de kop sloeg. AP VLADIVOSTOK - Bij een ongeluk met een vrachtwagen in Rusland zijn gisteren tien mensen omgekomen. De vrachtwa gen waar ze inzaten, viel in een rivier. Dat gebeurde in Kamtsjatka, in het verre oosten. De vrachtwagen reed op een brug over een rivier, sloeg door onbekende ooi-zaak om en belandde in het snelstromende wa ter. Het voertuig vervoerde negentien mensen. AFP TBILISI - Georgië heeft gisteren vijf verdachte Tsjetsjeense rebellen uitgeleverd aan Rusland. Het verzoenende gebaar komt na een periode waarin de spanningen tussen Moskou en Tbilisi hoog zijn opgelopen. De Georgische regering doet vol gens Rusland te weinig ter bestrijding van de Tsjetsjeense re bellen die de Georgische Pankisi-kloof als uitvalsbasis ge bruiken, maar Georgië spreekt dat tegen. De vijf werden met acht anderen in augustus gearresteerd door de Georgische grenswacht, toen ze illegaal vanuit Rus land de gi-ens probeerden over te steken. Rusland eiste meteen dat de dei-tien zouden worden uitgeleverd, maar Tbilisi eiste van Rusland de garantie dat de ari-estanten een menswaardi ge behandeling zouden ki-ijgen. AP BRATISLAVA - In Slowakije hebben de vier centi*umrechtse partijen die bij de verkiezingen een meerderheid behaalden een regeerakkoord gesloten. Ze zullen dat dinsdag tekenen. „Slowakije heeft een nieuwe coalitie", aldus premierMikulas Dzurinda. Die bestaat uit zijn eigen Democratische en Chris- telijke Unie (SDKU), de ï-echtse chi-isten-democraten, de et- nisch-Hongaai-se SMK en de nieuwe partij ANO van media magnaat Pavol Rusko. De vier bezetten samen 78 van de 150 parlementszetels. Pavol Hrusovsky van de christen-demo- craten wordt voorzitter van het parlement. RTR N'DJAMENA - Bij een aanval van i-ebellen op een vliegveld in het noorden van Tsjaad zijn twee soldaten gedood en twee ge vechtshelikopters en een bommenwerper vernietigd. Dat zei gisteren minister van Defensie Mokhtar Wawa Dahab. Rebellen van de Beweging voor Democratie en Gerechtigheid in Tsjaad vielen het vliegveld donderdag aan tijdens een zandstorm, aldus de minister. Het was voor het eerst sinds op 24 september hun leider Youssouf Togoimi bij een mijnexplo sie om het leven kwam dat de rebellen een aanval onderna men. De autoriteiten hoopten dat de dood van Togoimi nieu we vredesbesprekingen mogelijk zou maken. De aanval duidt er evenwel op dat ze hun strijd tegen president Idriss Deby, die in 1990 de macht greep, willen voortzetten. AP is, maar was daarover een rege ling getroffen. Yang had al toe gegeven nog 1,2 miljoen dollar aan belastinggeld schuldig te zijn. Hij heeft dondei'dag ge zegd dat voor 12 oktober te zul len terugbetalen, aldus de woordvoerder. Yangs woox-dvoei-der zei gister middag dat er nog geen teken van leven van Yang was geko men. Ook is niet duidelijk waar hij wordt vastgehouden. De Ne- derlandse ambassade in China zei dat haar diplomaten ook niets te weten waren gekomen. Peking had er niets over meege deeld aan de ambassade. Yang Bin, die een deel van de ja ren tachtig en negentig in Ne derland woonde, was volgens het zakenblad Foi-bes vorig j aai de op een na ï-ijkste man van China. Hij maakte zijn fortuin in de or- chideeënkweek en het vastgoed. Hij leidt nu onder meer de Chi nese orchideëenkwekerij en - exporteur Euro-Asia Agricul- ture Holdings. Een Zuid-Koreaanse regerings- functionai-is noemde de aan houding gisteren 'ongelukkig' maar denkt niet dat het Sinuiju- project waai-mee Noord-Kox-ea zijn economie wil oppeppen in gevaar komt. Volgens een ano nieme functionaris van de Chi nese overheid is Yang Bin gear- resteerd omdat Noord-Korea hem tot gouverneur had be noemd zonder te ovei-1 eggen met China. RTR/AFP/DPA/ANP van onze redactie buitenland- SEOUL - De Chinese politie in de stad Shenyang heeft gisteren de Chinees-Nederlandse zaken man Yang Bin gearresteerd. Dit meldde het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap, dat zich be roept op Chinese regeringsfunc tionarissen. Yonhap zegt dat Yang Bin, die de Nederlandse nationaliteit heeft, is opgepakt op verden king van belastingfraude, spe culaties met onroerend goed en andere illegale transacties. De 39-jarige Yang Bin is eerder deze maand benoemd als gou verneurvan een nieuwe 'kapita listische' economische zone Si- nuiju in Noord-Korea. Hij zou belastingfi-aude hebben ge pleegd. De politie gaf geen re den voor de arrestatie. De woordvoei'der van Yang Bin bevestigde gisteren dat de poli tie de zakenman ondervi-aagt. Volgens de woordvoerder heeft Yang al eerder toegegeven dat hij Shenyang nog geld schuldig KATHMANDU - Koning Gy- anendra van Nepal heeft giste ren het kabinet van premier Sher Bahadur Deuba ontslagen en de macht overgenomen. Hij maakte dit bekend tijdens een televisietoespraak. De koning heeft de verkiezingen voor onbepaalde tijd uitgesteld. De monarch zei dat het nog wel enige tijd kan duren voor hij een nieuwe premier benoemt. Ko ning Gyanendra hei-haalde zijn toewijding aan de democratie en zei dat zijn volk niet 'ver- ward' moest raken door zijn in grijpende beslissing. DPA/RTR Advertentie Contacta Hal 2 Middelburg de fidaza to he/ 1 www.middelburg.nl/plaza Advertentie Glashelder! Walensingel 65, Middelburg, Tel. 0118 - 612052, www.roegiers.nl studie- of beroepskeuze maken? 12 oktober '02 JAARBEURS UTRECHT SCjHfeOLUlEB

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5