Lula belooft arm Brazilië werk PZC PZC 4 Nationalisten gedoodverfd als winnaars verkiezingen Bosnië Niemand is gebaat bij kabinetscrisis ^vl fWl f**} WCT debat Presidentskandidaat verruilt overall voor pak met das politiek vizier 5 oktober 1952 zaterdag 5 oktober 2002 door Hans Heijt Na drie mislukte pogingen het presidentschap van Brazilië in de wacht te slepen, lijkt voorman Luis Inacio Lula da Silva van de Arbeiderspartij (PT) in de verkiezingen in Brazi lië morgen eindelijk voor zijn vasthoudendheid te worden be loond. De belofte van Lula dat hij miljoenen banen zal schep pen, maakt indruk. In de peilin gen loopt de voormalige vak bondsleider steeds verder uit op zijn naaste rivaal, de sociaal democraat José Serra. Volgens een prognose van woensdag krijgt Lula 43 pro cent van de stemmen. Serra, kandidaat van de regeringscoa litie van de huidige president Fernando Henrique Cardoso staat op 20 procent. Politieke waarnemers houden er rekening mee dat Lula mor gen minimaal 51 procent van de stemmen binnenhaalt, waar door de tweede ronde op 27 ok tober overbodig wordt. „Als God het wil, wordt op zondag een metaalarbeider tot presi dent van het belangrijkste land van Latijns-Amerika gekozen", zei Lula deze week op een ver kiezingsbijeenkomst, terwijl de tranen hem over de wangen lie pen. Man van het volk De favoriet voor de verkiezin gen neemt elke gelegenheid te baat te benadrukken dat hij een man van het volk is, die weet wat het is om in armoede te le ven en de handen uit de mouwen te steken. De 56-jarige Lula moest als kind zijn eigen brood verdienen als pindaverkoper en schoenpoetser. Pas op 10-jarige leeftijd leerde hij lezen. In de jaren zestig werkte hij als metaalarbeider in een f abriek i n Sao Paulo. Nadat zijn eerste vrouw in 1969 overleed, stortte Lula zich op het vakbondswerk. In 19 7 5 werd hij tot leider van de vakbond van metaalarbeiders gekozen. Hij huldigde het prin cipe dat de werkgevers alleen bereid waren naar de arbeiders te luisteren, 'als het geluid van De Amerikaanse mensenrechtenactivist dominee Jesse Jackson (rechts) betuigde deze week bij een bezoek aan de First Baptist Church in Sao Paulo zijn steun aan Luiz Inacio Lula da Silva. foto EPA de machines niet meer was te horen'. Daarnaast was hij de drijvende kracht achter tal van stakingen. In 1980 stichtte Lula met andere vakbondsleiders, linkse intel lectuelen, trotskisten en kerke lijke activisten de Arbeiders- paxtij. Aanvankelijk bediende deze zich van revolutionaire leuzes, maar in de loop der jaren wei'd de partij veel gematigder. Lula verloor drie presidentiële verkiezingen en kwam daar door tot het besef dat hij nooit zou winnen, als hij de confron tatie met de bezittende klasse bleef zoeken. De presidentskandidaat van de Arbeiderspartij heeft zijn over all verruild voor pak met strop das en praat niet langer over het nationaliseren van particuliere ondernemingen. Ook vei'klaar- de Lula zich bereid de buiten landse schulden van Brazilië af te lossen, mocht hij president worden. Hij deed die belofte na dat het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in augustus een fi nanciële injectie van ruim 30 miljard euro Brazilië toezegde. Valutacrisis De huidige president Cardoso zorgde tijdens zijn achtjarige regeerperiode voor politieke stabiliteit. In economisch op zicht staat Brazilië er echter niet best voor. Het land kampt met een buitenlandse schuld van ruim 260 miljai'd euro en de nationale munt, de real, is bezig aan een vrije val. Vorige week daalde de real zelfs onder het ni veau van de peso, de munt van het economisch zwaar in het slop geraakte buurland Argen tinië. De kloof tixssen arm en rijk is nog altijd immens. Ongeveer veertig miljoen van de 170 mil- joen Brazilianen leven in ar moede. Bovendien loopt de werkloosheid op. Lula belooft dat hij de inkomensongelijk heid zal aanpakken en miljoe nen nieuwe banen zal creëren. Ook wil hij om de buitenlandse schulden te kunnen aflossen, meer gaan expox~tei'en. De tegenstandei's van Lula ha- mei'en er op dat door een zege van de Arbeiderspartij de eco nomische malaise nog zal toene men. Ze wijzen erop dat buiten landse investeerders him geld massaal weghalen, omdat ze geen verti'ouwen in Lula heb ben. Het economische bureau van de Verenigde Naties voor Latijns-Amerika (Cepal) maak te onlangs bekend, dat de eco nomie van Brazilië dit jaar hooguit 1,5 px'ocent groeit. Vol gens Cepal is dit mede te wijten aan het wanfrouwen van inter nationale financiers ten opzich te van Lula. Serra, tot vorig jaar minister van Gezondheid onder Cardoso, is de f avoi'iet van de buitenland se kapitaalinvesteei'ders, omdat hij het economisch-liberale be leid van de huidige x-egering wil voortzetten. Een xnatte verkie zingscampagne lijkt Serx-a ech ter parten te spelen. Zwembaden Oud-gouverneur Anthony Ga- x-ontinho van de deelstaat Rio de Janeiro zit Sex-x-a op de hielen. De evangelische populist Ga- rontinho liet zwembaden bou wen in sloppenwijken en heeft te kennen gegeven dat hij er niets voor voelt naar de pijpen van het IMF te dansen. Een viex-de kandidaat de cen trumlinkse politicus Ciro Go mez. Hij voimde aanvankelijk de grootste bedreiging voor Lu la. Mede door een aantal blunders is hij in de peilingen ver terug gezakt. Zo maakte hij een toe hoorder op een verkiezingsbij eenkomst uit voor 'ezel' Ook vei'oox-zaakte hij ophef met de mededeling dat zijn vriendin, een Bx-azilaanse soapster, een cruciale rol in zijn campagne speelt omdat zij het bed met hem deelt. ANP Provinciale Staten van Zeeland hebben gisteren overeenkomstig de verwachting ingestemd met de aanleg van de Westerschelde Container Termi nal (WCT). De uitkomst stond al vast, omdat zowel bij Gedeputeerde Staten als bij een meerderheid van Pro-1 vinciale Staten de stellige overtuiging heeft postgevat dat de WCT banen gaat opleveren. Eerder bleek uit het j Zeelanddebat en uit enquêtes van de PZC dat dit ai'gu- ment ook voor de inwoners van deze provincie de door slag geeft. Wie hoopte dat de beraadslagingen van gisteren ertoe zouden leiden dat er definitief een helder inzicht kwam in de voors en tegens, kwam bedrogen uit. Aan de ene I kant is er de verwachte werkgelegenheid. Aan de ande-1 re kant van de weegschaal staan de economische onze-1 kerheden, de belasting van het milieu, het verdwijnen i van het strandje De Kaloot en de gevolgen voor het ver-1 keer over het water, de weg en het spoor. Dat de gevol- gen ingrijpend zijn, staat vast. Maar of ze de weeg-1 schaal onherroepelijk de andere kant op dwingen, is de vraag. Want ook gisteren bleek weer dat zowel de voor- als de tegenstanders hun standpunt deels hebben inge nomen op. basis van vermoedens en verwachtingen die j niet altijd concrete onderbouwingen hebben. Voor zo- i ver de feiten wel voorhanden zijn, is het moeilijk er con sequenties voor de langere termijn aan te verbinden. I Maar op een gegeven moment moet de democratie haar werk doen. En het besluit van gisteren kan niet anders dan als een democratische beslissing worden gekwali- ficeerd. Omdat de uitkomst vooraf vaststond, voerden diverse tegenstanders in Provinciale Staten gisteren aan dat de besluitvorming tot een wassen neus is gere duceerd. R. Stoffels van de Pai*tij voor Zeeland sprak zelfs van een schijnvertoning. Daarmee diskwalificeert 1 hij zijn eigen inbreng en die van zijn collega-Statenle den. Bovendien bood het debat van gisteren nog alle ge-1 legenheid om van GS keiharde garanties te eisen dat de (verkeers)overlast zoveel mogelijk zal worden beperkt. Maar dergelijke voorwaarden werden alleen door de coalitiepartij en PvdA, CDA en WD op tafel gelegd. De oppositie ging vooral het debat nog eens aan met de col lega-Statenleden, hetgeen zo nu en dan in een wiiwar van interrupties resulteerde. De Gedeputeerden zagen toe hoe de angel langzaam maar zeker uit het debat werd getrokken. Dat het besluit nu is gevallen, wil niet zeggen dat alle argumenten tegen de WCT nooit meer aan de orde mo gen komen of dat Zeeland nu definitief afziet van meer groen en/of blauw. Binnen het gisteren gewijzigde streekplan kan voortdurend worden getoetst of de weegschaal in de voor Zeeland voordelige stand blijft staan. Dat is een opdracht voor zowel de voor- als de te genstanders van de WCT. FFü. ,,:vV-:c.j 'Ml door Paul Koopman Het enthousiasme waarmee LPF-politici deze week be gonnen aan de sloop van hun ei gen partij, mag indrukwekkend heten. Binnen enkele dagen kreeg vrijwel iedereen met ie dereen ruzie. Fractievoorzitter Wijnschenk, nog geen maand aan het roer, werd zowel vanuit de fractie, het kabinet als de partij onder vuur genomen. Vice-pi'emier Bomhoff en officieus partijlei der Heinsbroek konden nauwe lijks meer samen door één deur, Fractie en partij bestuur lagen op ramkoers. De fractie verzeil de na de verstoting van de dissi denten De Jong en Eberhard meteen in de volgende cxtsisver- gadeitng. Fatsoen moet je doen luidt het credo van het kabinet-Balke nende, maar de tweede coalitie partij van het land had deze week behoorlijk veel moeite om dit principe in de praktijk te bx-engen. Zo sloeg het kamerlid Alblas een fotogi-aaf in het gezicht, riep kameiiid Eberhard 'dikke lui' richting zijn fractievoorzitter en deinsde Wijnschenk er niet voor terug om partijvoorzitter Maas in opspraak te brengen. De sfeer raakte zo vei'ziekt en het gezag van Wijnschenk zo verzwakt, dat ook het kabinet in gevaar dreigde te komen. Te elf der ure zagen de kijvende politi ci dat donderdag blijkbaar in. De strijdbijl werd begraven, voor zolang het duurt. Fragiel De vrede is fragiel, want de oor zaak van de ellende is met een plechtige belofte van herstelde Ixarmonie nog niet weggeno men. De LPF kampt sinds de moord op Fortuyn met een machtsvacuüm en er zijn te veel mensen in de partij die popelen om dat te vullen. In de fractie betwist Van As het leider-schap van Wijnschenk, in het kabinet voelt vice-premier Bomhoff zich nog steeds be laagd door kandidaat-partijlei- der Heinsbroek en in de partij heeft xnterimbestuurder Maas ambities die botsen met de aan spraken van oprichter Dost. Daar komt nog bij dat de drie belangrijkste partijgeledingen - fractie, ministers, partijorgani- satie - elkaax-s bevoegdheden betwisten. Machtshonger ge combineerd met onervarenheid, zo leert de praktijk, is altijd een gevaarlijke cocktail. Onder noimale omstandighe den zou de oppositie allang op het vertrek van dit stelletje amateuristische vechtjassen hebben aangedrongen. Maar het tegendeel is het geval. De ge hele oppositie zag deze week het gewoel met grote bezorgdheid aan en nam met opluchting ken nis van de opnieuw getekende vrede. De verklaring voor deze terughoudendheid is simpel: op een snelle kabinetscrisis zit nie mand te wachten, zelfs cle oppo sitie niet. Identiteitscrisis De grootste oppositiepartij PvdA xnoet zichzelf, na de enor- me verkiezingsnederlaag van 15 mei, eerst opnieuw uitvinden voor ze weer aan regeren toe is. Ter toelichting: het CDA had daar na een vergelijkbare iden titeitscrisis acht jaar voor no dig. Ook D66 heeft na het vertrek van driekwart van de eigen aan hang, vooiiopig de handen vol aan zichzelf. Nog belangrijker is dat de im plosie van de LPF maatschap pelijke gevolgen heeft die geen enkele politieke paxiij gewenst acht. Een groot deel van de bur gei's die op 15 mei het vakje van Pim Foiiuyn rood maakten, zal zich walgend en misschien vooi'goed van de politiek afke ren. „De hele politiek wordt dan mee naar beneden gesleui'd", zei GroenLinks-leider Rosenmöl- ler deze week. Hun ongenoegen en frustratie zal zich niet meer via de parlementafre democra tie uiten, maar wellicht andere wegen zoeken. „Uit de as van de LPF kan een monster opstaan", filosofeerde LPF-backbencher Van der Velden deze week. Hij dramatiseert natuurlijk, maar in de kern is het geen onzin. De LPF heeft - vanwege het electorale succes en het deelne men aan de coalitie - een enorme verantwoordelijkheid op zich genomen. Die moet eens een keer worden waargemaakt, heeft premier Balkenende terecht benadrukt. „De kiezei's zitten niet te wach ten op gedoe", zei hij getergd. Plet is te hopen dat men zich dat in de partij deze week écht is gaan realiseren en er de komen de tijd ook naar gaat handelen. GPD door Henk van 't Klooster Nationalistische partijen lijken de ver kiezingen te gaan winnen die vandaag in Bosnië-Herzegovina worden gehouden. Alleen bij de moslims zou de gematigde en hervormingsgezinde SDP van Zlatko La- gumdzjia het sterkst uit de bus kunnen ko men. Maar deze partij maakt deel uit van een alliantie van gematigde partijen die door allerlei schandalen de laatste maan den in opspraak is geraakt. De internationale gemeenschap heeft de Bosniërs nadrukkelijk opgeroepen om voor politici te kiezen die samenwerking van Serviërs, moslims en Kroaten nastreven. „Wij zullen niet de hervormingen kunnen doorvoeren die noodzakelijk zijn om het volk van Bosnië een andere toekomst te ga randeren, als er geen hexvoi'mingsgezinden worden gekozen", zo meent de hoge verte genwoordiger van de internationale ge meenschap voor Bosnië, de Brit Paddy Ash- down. Javier Solana, buitenlandcoördinator van de EU, heeft gewaarschuwd dat een keuze voor nationalistische partijen de integratie van de vr'oegei'e Joegoslavische republiek in Europa sterk zal belemmeren. De Bosniërs kiezen een nieuw cenfraal par lement en het parlement van de twee eenhe den waaruit de vroegere Joegoslavische i'epubliek is samengesteld: de Bosnisch- Servische republiek Republika Si'pska en de Moslim-Kroatische fedei'atie. Boven dien kiezen zij hun vertegenwoordiger in het presidentiële driemanschap. In de fede ratie staan tenslotte ook de zetels in de ge meenteraden en kantonale raden op het spel. De Bosnische Serviërs kiezen ook een nieuwe president van de Republika Srpska. Het is de eei'ste keer dat de Bosniëi's zelf de verkiezingen organisex-en. Tot nu toe ge beurde dat door de Organisatie voor Veilig heid en Samenwerking in Europa (OVSE). Bovendien worden de afgevaardigden niet meer voor twee jaar, maar voor vier jaar ge kozen. Volkerenmoord Volgens de peilingen staat in de Republika Srpska de nationalistische Servische De mocratische Partij (SDS) op winst. Zij zou ongeveer 40 procent van de stemmen kun nen krijgen. De SDS werd in 1990 opgericht door Radovan Kaï'adzic, die door het Joego- slavië-Tribunaal is aangeklaagd voor vol kerenmoord tijdens de burgeroorlog in Bos nië (1992-1995). Onder zware di'uk van het buitenland maakt zij geen deel uit van de re gering, hoewel zij de grootste partij in het parlement is. De SDS heeft de 44-jarige econoom Dragan Cavic naar voi'en geschoven als kandidaat voor het presidentschap van de Republika Srpska. Hij is een feivente nationalist die de verdediging van de Republika Srpska als een 'heilige opdi'acht' beschouwt en elke toenadering tot de federatie afwijst. Voor WEDUWEN - In Kapelle kre gen 77 weduwen afgelopen weekend een vorstelijk ont haal in het raadhuis van Ka pelle. Grote pakketen met kle ding en linnengoed, elk ter- waarde van vijftig gulden en dozen met versnaperingen werden royaal rondgedeeld. De plaatselijke muziekvereni ging bracht een serenade in de hal. Het feest werd bekostigd door een Amsterdamse Ameri kaan, die weduwen boven de 65 jaar in Kapelle-Biezelinge graag een verrassing wilde be zorgen. TWEELINGEN - De heren Th. Sijbex's en Beeks kwamen gelijktijdig op het Tegelse ge meentehuis de gebooxie van een tweeling aangeven. De heer Sijbers merkte op dat het al zijn tweede tweeling was. Vader Beeks ovex'troefde hem, want zijn gezin werd verrijkt met de derde tweeling. KUNSTMESTLOODS - Een nieuwe grote kunstmestloods van de Coöperatieve Aan koopvereniging van Schou- wen-Duiveland is afgelopen week geopend in Zierikzee. Tijdens een maaltijd in Het huis van Nassau werden veel toespraken gehouden, waarbij de betekenis van deze aan winst voor de landbouw van het eiland in het licht werd ge steld. Verkiezingsbiljetten beheersen het straatbeeld in het door oorlogsgeweld verwoeste centrum van Mostar. foto Danilo Krstanovic/RTR het presidentieel di'iemanschap van Bosnië is het zittende lid Mfrko Sai'ovic kandidaat. Zowel Cavic als Sax-ovic is favoriet. In de Moslim-Kroatische federatie zou de sociaal-democratische SDP, vooral door de steun van de moslims, de gx'ootste partij kunnen worden. Daar zitten de nationalis tische partijen SDA (moslims) en de HDZ (Kroaten) in de oppositie, al is cle HDZ on der de Kroaten veruit de stei'kste groepe ring. De SDA, opgericht door de vx'oegere Bosnische president Alija Izetbegovic, zit de SDP echter op de hielen. De nationalisten profiteren van de slechte économische toestand. Zeven jaar na het einde van de burgeroorlog is de levensstan daard nauwelijks verbeterd. Ondanks de. hulp uit het buitenland, die sinds 1995 5,1 miljard dollar bedx-oeg, is meer dan 40 pro cent van de bevolking wei'kloos en leeft on geveer 20 procent onder de aimoedegx-ens. De x-echteloosheid die nog steeds in Bosnië heerst, en het ontbreken van een investe- i-ingswet schx-ikken buitenlanders af om hun geld in het land te steken. Vooral in de Republika Srpska is de economische situa tie slecht. Het land is nog steeds stei'k van het buiten land afhankelijk. Ashdown kan het land wetten opleggen en parlementsleden ont slaan en SFOR, de internationale vredes macht onder leiding van de NAVO, moet voorkomen dat de partijen die elkaar nog geen tien jaar geleden bevochten elkaar op nieuw in de haren vliegen. ANP Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail' redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113)273030 E-mail. redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115) 645769 Fax (0115)645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail' redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail. redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail' web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Overlijdensadvertenties: maandag l/m vrijdag tijdens kantooruren zondag: van 16 00 tot 18 00 uur Tel. (0118) 484000. Fax (0118)470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2.00 per maand' 20,50 per kwartaal' 55.10 per jaar: 209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail abö@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag l, 10 zaterdag: 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70,65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd. Voor gewone advertenties: Tel: (0118) 484240 Fax:(0118)470100 Voor kleintjes: Tel. (0118) 484321 Fax: (0118) 484370 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)adminisiratie en om u te (laten) intormeien over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen pnjs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC. afdeling lezersservice. Postbus 18.4380 AA Vlissingen. Behoort tot UJGQGnGf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4