Aardenburg leidt naar mystieke rust De Brilletjesdijk is razend populair r W1 JV Groepsreizen Diamanten Skibeurs Agritoerisme Meer cruises m. De mooiste manier om Aardenburg te benade ren vanaf Oostburg is de weg langs de Bakkersdam. Daar passeer je de Linieput, een rustieke plas. De stad waar eens burgemeester Willy Lockefeer heerste, vertoont zich van ver met de Sint Baafs als markantste her kenningspunt. Mooi uit gangspunt voor een korte fietsvakantie. Op Middelburg aan, let wel het Oostvlaamse. Vlak voor het stadje vliegen twee kleine bonte spechten over, wat de sfeer versterkt op deze vroege morgen. In de middeleeuwen was Middelburg een van de wel varendste Vlaamse steden. Het had een waterverbinding met Sluis. Nu oogt het als een ver stild dorp. Boven Donk wacht een aange name streek. Weiland over heerst, gelardeerd door water tjes en eikenbosjes. Hier heet het Broodeinde. De heidegrond was er zo schraal dat je er nau welijks van kon bestaan. Bedevaart De mystieke vroomheid wortelt diep in deze streken. Sinds eeu wen komen gelovigen hier ter bedevaart naar Onze-Lieve- Vrouw met Kind. Een gezegde luidt tot Onze-Lieve-Vrouw ten Donck gaat men om een jonck. Vanaf deze plaats opge zonden gebeden om een geluk kige bevalling en/of moeder melk zijn kansrijk. Naast de kerk van Donk staat een beeld houwwerk van Jozef-taferelen gemaakt van een boomstronk. Onmiskenbaar van Omer Giel- liet, de 'paster' van Breskens. Uit de Mariagrot komt een man gekropen. Hij heeft het kerkhof opgekuist. Snikkend ('ach me- nier, ik wêêne zo licht') verhaalt hij over de Aardenburgse legen devan OLV en de inktpot, zoals verbeeld in de katholieke kerk aldaar. Eens zat daar een we- verszoon in de dodencel, ver dacht van moord. In de nacht voor de executie verschijnen hem Maria en het Kind met de Inktpot. Het Kind schrijft een vel vol en beveelt de veroordeel de dit te overhandigen aan de dienaars des gerechts. En jawel, die laten hem vrijuit gaan. De verteller maakt zich bekend als boer van de Pispothoeve, ge legen in het gehucht met dezelf de naam. Ras verandert de traan in de lach. „Kent ge het verschil tussen de pispot en Onze-Lieve- Vrouw?" Nee, dat is aan de an dere kant van de schreve niet ge weten. „Awel, OLV is boven alle vrouwen en de pispot is onder alle vrouwen", blijkt de logische oplossing te zijn. Het landschap rond Maldegem is niet spectaculair, maar wel vredig en aangenaam rustig. Een fraaie onderbreking vormt het Drongengoedbos bij Knes- selare. Dit 550 ha groot domein wordt lekker ruig beheerd. In Vierweegse staat voor een wit hoefje met roodbeschilderde raamstijlen meneer De Baets (zo meldt het naambordje). „Ik woon hier 92 jaren, we zijn met z'n twaalven, vier dood, Ik ben den oudste, de jongste is 75, al len gezond." Ontmoetingen als deze zijn het voorrecht van de wandelaar en de fietser. De gehuchten dragen namen als Onderdijkse, Kruisken en Heu- lendonk. Langs de weg staan borden die waarschuwen voor ijsvorming, wat vreemd aan doet bij warm weer. In het vlek Appelboom blijkt De Schepper te verblijven, een landbouwco- zaterdag 5 oktober 2002 was en krijgsgeweld schuwde. Toch won hij als trompetter in het leger van de koning, zo para fraseert de Vlaming. Onder Sluis de Damsevaart over bij Blauwe Sluis met de zelfbedieningspont, een zelden getoonde vorm van openbaar vervoer. In Lapscheure een Hoe- gaarden besteld, in het rood bakstenen café bij de kerk. Veel goedkoper dan in toeristische plekken, ook hier gaat dat op. Aardenburg woi"telt in de oud heid. Het herbergt opgegraven restanten van de Romeinse ves ting Rodanum. Het museum toont een schat aan herinnerin gen aan deze tijd.De restanten van de eens indrukwekkende wallen nodigen uit tot een wan deling. Bijvoorbeeld 's avonds als dé papklók om acht uur de stilte doorbreekt. Hotel Rudanna Castra aan de Markt biedt onderdak. De ka merszijn degelijk ingericht. Ro ken is er verboden op straffe van 20 euro boete. Televisie ont breekt, maar enig zoekwerk leidt tot de radiofunctie op de wekker. Het eten is van grote klasse. Het restaurant van Ru danna Castra trekt dan ook klandizie tot ver over de grens. Vanwege slecht weer eerder ver trokken, terwijl er nog een optie was voor een dag. Die wordt niet gerekend door de hotelier. Hier bestaan gewoon nog normen en waarden. Het carillon speelt over Jan Klaassen, toeval of niet. Willem Staat Aardenburg biedt een keur aan eetgelegenheden in alle prijs klassen. Het Archeologisch Mu seum aan de Marktstraat 18 is open van 13 tot 17 uur ('s zon dags gesloten). De stad ligt aan een handvol routes, waaronder de Maerlant- (fiets) en de Smok kelroute (auto en fiets). WV aan de Markt is open van 10 tot 16 uur ('s zondags gesloten). operatie. In Sint Laureins wacht naast het kerkhof een aangename uitspanning. Aan te i-aden voor hen die 's maandags op pad gaan als bijna alle hore- ca-uitbaters sluiten. Hier ser veert men warm appelgebak met room, zwarte koffie en koel abdijbier. Langs Moershoofde en Vuilpan kom je in Nederland, langs het Grote Gat van Sint Kruis, waarover het mooi uit kijken is op het dorp met De Pe- perbusse. 's Zondags tingelt het stadhuis carillon om acht uur Kortjakje. De boer van de pispot bij de Mariagrot in Donk. foto Willem Staat In de Sint Baafs heeft de gast- predikant Blokland uit Oosten de vanaf het preekgestoelte zicht op de menshoge tijdelijk tentoongestelde doeken van Adam en Eva. Paradijselijke naakten van John Beeren, be kend van onder meer de vijf bro den en twee vissen in Breskens en de betraande watertoren van Oostburg. „Verheef wat wij mispeuterd hebben", bidt Blokland in zijn volkstaal. Hij verhaalt van Gi deon, de oudtestamentische lei der die geen geld had, geen held Maria met de Inktpot in Aardenburg. foto Peter Nicolaï De Poel rond Nisse is veelge prezen: hollebollige wei landjes met sporen van moerne- ring, weggetjes die de grillige trajecten van oude kreken vol gen en natuurlijk de bebouwing die alles van de geschiedenis prijsgeeft. Net buiten dat oude land, ten westen van de oude dijken: Koedijk en Valdijk, ook een en al historie wat de klok slaat. Het landschap, en de na men van dijken, hoeven, polders en wegen, vertellen het verhaal van hoe het land ontstaan is, hoezeer het bedreigd werd en wie er uiteindelijk gewonnen heeft: zonder twijfel de recre ant. Nisse is gebouwd op een land tong, een nisse, die als eerste met de rest van het oudland van Zuid-Beveland werd bedijkt, vroeg in de twaalfde eeuw. De Koedijk, Valdijk en Noten- boomdijk zijn de dijken die rond de landtong werden gelegd. Ze zijn een prachtig uitgangspunt om ook de latere geschiedenis van inpoldering, dijkvallen en herstel te ontdekken Een prachtvoorbeeld van de strijd tegen het water is de Bril letjesdijk: de westelijke dijk van de Kruiningenpolder, die door Heer Jan van Kruiningen in 1506 werd bedijkt. De oude loop van het Z wake werd min of meer van oost naar west ingepolderd en de Kruiningenpolder was met de Lange Nieuwlandpolder een van de eerste. Tot 1554 sloe gen de golven tegen het westelij ke dijklichaam, dat er dan ook meermalen de brui aan gaf. Vooral in 1511 ging het water zo tekeer dat gaten in de dijk wer den geslagen. Telkens als de storm weer was gaan liggen en het water zich had teruggetrok ken, dijkten de boeren de stroomgaten binnen. Zo ont stonden de weeltjes, die de Bril letjes zijn gaan heten en daar door ook is de dijk zo bochtig. De Kruiningenpolder heeft nog weieens Heer van Beverenpol der geheten, naar Maximiliiaan van Bourgondië, die ook heer van Beveren was en het - al vechtend tegen de Fransen - tot admiraal en later tot stadhou der van Holland, Zeeland en Ut- trecht schopte. Hij was het die Groepsreizen zijn steeds meer in trek, concludeert de organisatie Toerisme Recrea tie Nederland (TRN). Een op de drie Nederlanders nam vorig jaar deel aan een groepsarran- gement. Scholen, bedrijven, verenigingen en families kiezen er vaker voor een dag of een weekeinde geheel verzorgd op stap te gaan. Vooral kinderen van zes tot achttien jaar scoren hoog, bijna de helft ging in 2001 mee met een groepstocht. Schoolreisjes spelen daarbij uiteraard een hoofdrol. In totaal zijn er vorig jaar zeven miljoen groepsreizen gemaakt. Voor binnenlandse groepstoch- ten is Noord-Brabant de favo riete bestemming, snel gevolgd door Zuid-Holland, Noord- Holland en Gelderland. Het minst in trek zijn Groningen en Zeeland. Het kostbare kleinood dia mant staat centraal in het Haagse museon. Vanaf vandaag tot en met 9 maart wordt deze hardste edelsteen voor de be zoeker geheel ontleed. Eigen schappen en toepassingen wor den belicht. Toegelicht wordt ook hoe echte en valse diaman ten van elkaar kunnen worden onderscheiden en ook belang wekkende cultuurhistorische aspecten komen aan de orde. Meer dan 100 sieraden staan bo vendien te pronken. Voor de kinderen worden rond om de diamant diverse activi teiten georganiseerd zoals workshops, waar kinderen hun eigen schatkist met diamanten kunnen maken. Open: dinsdag tot en met zon dag van 11.00 tot 17.00 uur. Entree vanaf 12 jaar 6 euro; kin deren van 4 tot en met 11 jaar 3 euro en pashouders 5 euro. Info: 070-338.13.38, www.museon.nl De wintersportvakanties staan weer voor de deur en zo ook de nationale skibeurs. Van 17 tot en met 20 oktober staat Ahoyin Rotterdam in het teken van de Ski Happy Inn. De naar verwachting vele tiendui zenden bezoekers krijgen niet alleen informatie, ze kunnen ook zaken doen met vertegen woordigers van reisorganisaties en van de diverse skilanden. Vele vormen van wintersport, langlaufen, kleine ski's, mode, klimmen, stunts, kinderpistes en nog veel meer passeren de re vue. Verder uiteraard volop aandacht voor skimaterialen, skigebieden etc. Open: donderdag 17 en vrijdag 18 oktober van 12.00 tot 22.00 uur, zaterdag 19 en zondag 20 oktober van 10.00 tot 18.00 uur. Entree 8 euro voor volwassenen, kinderen van 4 tot en met 12 jaar 6 euro, pashouders 6,50 euro. Gezinskaart (2+2) 21 euro. Info: 010-2425310. Het agritoerisme, oftewel het logeren bij de boer, is ook in Italië populair geworden, zo meldt het Italiaanse verkeers bureau. Afgelopen zomer wer den er 1,25 miljoen overnach tingen geboekt wat bijna 400 miljoen euro in het laatje bracht. Meer dan 600.000 va kantiegangers logeerden een of meerdere nachten op het Itali aanse platteland. Een kwart van hen komt uit het buiten land. Komend najaar worden nog eens 300.000 'boerentoeristen' verwacht. Met name in Toscane, Umbrië en Le Marche is het ag ritoerisme erg populair, maar het zuiden is in opmars. Na de dip van vorig jaar, na 11 september, is de cruise- markt zich weer aan het herstel len, zegt manager Norbert van der Glas van Cruise Travel In ternational in Putten. Nog deze winter zal de markt weer op het niveau van vorig jaar komen of zelfs daarboven, verwacht hij Van der Glas introduceerde te gelijkertijd de nieuwe gids waarin op 324 pagina's een breed aanbod van rederijen te lezen valt die cruises in de aan bieding hebben, variërend van eenvoudig tot zeer luxe. Info: 0341-371137, info@cruisetravel.nl ■www. cruisetravel .nl foto Peter Nicolaï De Kaaipoort, de enige resterende poort van het kwartet dat Aardenburg eens telde. de volgende polder, de Louisse- polder, bedijkte door een dam te leggen tussen de Sint Antonie- polder en de Zuiderlandpolder, dwars door wat er over was van de stroomgeul. Het Slake heet die dam, en middenin de Louis- sepolder ligt de Louissenhoeve: niet te missen want de naam staat op het dak. Wie van de Brilltetjesdijk de Looij veweg naar het noorden neemt, komt op de Nieuwland- sedijk terecht. Die loopt naar het westen langs de polder 't Nieuw Landeken en de hoeve 't Ooievaarsnest, richting 't Vlaandertje: ook zo'n oude pol der met een binnengedijkt weel. 't Vlaandertje werd langs de op was gelegd, die Heinkenszand heette: een eiland in de stroom, dat groeide en middenin het land kwam te liggen. Het coulissenlandschap ten westen van het oudland van Nisse, zit barstensvol aanwij zingen, voor wie er oog voor heeft. Te voet of met de fiets, een paar kleine weetjes en een dosis fantasie, maak je er een reis door de tijd. Wel uitkijken voor ei gentijdse toeringkarren, want de Brilletjesdijk is razend popu- lair. Mieke van der Jagt De Brilletj esdij k foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33