Feyenoord heeft subliem wapen PZC FC Utrecht stelt onderzoek in Van Wonderen in race tegen de klok FC Zwolle RKC naar countert nederlaag Helmondse hattrick Roy Hendriksen 19 Tegenstanders breken zich het hoofd over vrije trappen Van Hooijdonk Duitser Stange bondscoach in Irak Daum trainer van Austria Forse blessure Hoogstrate Ipswich Town dient klacht in Jaspers bij laatste vier op WK Telekom trekt Nardello aan Mens tegen machine zaterdag 5 oktober 2002 door Henri van der Steen DEN BOSCH - De vrije trappen van Feyenoord-boegbeeld Pier re van Hooijdonk zijn wereldbe roemd aan het worden. Wat valt er tegen te doen? Ajax, morgen op bezoek in De Kuip. trainde de afgelopen dagen op nieuwe maatregelen. En er is een inte ressante factor in het spel die tot dusverre onderbelicht is geble- Vraag keepers naar de vrije trappen van Pierre van Hooijd onk en in hun stem hoor je de wanhoop. Twee niet te vermij den kwesties doemen immers op voor de doelman: hij is de bal met het oog altijd even kwijt, en Van Hooijdonk verraadt nooit in welke hoek hij de bal neer legt. Talloze doelmannen hebben zich over het probleem gebogen. Geert de Vlieger van Willem II: „De enige oplossing is overtre dingen voorkomen even buiten I de zestien meter. "Harold Wape- I naar van FC Utrecht: „Angst is een slechte raadgever, maar als I Pierre gaat trappen kun je wel spreken van al armfase 1Je hebt meteen het idee: dit zou wel eens I een doelpunt kunnen worden." Buitenspel Niets schijnt te helpen. Willem II probeerde het een keer door verdediger Janssens bij een paal te zetten, waarop Feyenoord onmiddellijk reageerde door Smolarek bij Janssens te laten staan. Niet buitenspel! De Vlie ger werd er alleen maar zenuw achtiger van. Een keeperstrainer zit natuur- lijk niet bij de pakken neer, die blijft zinnen op doeltreffende maatregelen. Joop Hiele, kee perstrainer van PSV en het Ne derlands elftal, heeft het over inkantelen, „Dan zet je je lin kerbeen iets naar voren, dat be tekent dat je wat meer haaks op de lijn komt te staan. Dat geeft je wat meer kans om een bal naar de verre hoek af te snijden, maar naar de korte hoek toe heb je weer wat minder mogelijkhe den. Dat zou je kunnen compen seren door wat meer naar die hoek te gaan staan, maar ja, het is allemaal theorie. Je moet als keeper doen waar je het beste gevoel bij hebt." Wil Coort, de keeperstrainer van Ajax, heeft een revolutio nair idee. „Ik heb videobeelden bestudeerd en ben tot de conclu sie gekomen dat de keeper bij een vrije trap van Van Hooijd onk het best achter cle doellijn kan gaan staan. Hoe verder je naar achteren staat, des te meer reactietijd heb je. Ik heb onze keepers de tip aan de hand ge daan, maar het is, wat Hiele zegt, altijd zo dat de keeper zich wel lekker moet voelen met die oplossing." Optie Joop Hiele lijkt het niks om ach ter de lijn te gaan staan. „Dat le vert je misschien een fractie meer tij d opmaar die ben j e vol gens mij weer kwijt omdat je toch naar voren moet. Anders klap je tegen de paal en dat lijkt me alleen een optie als je een paar goede reservekeepers op de bank hebt zitten." De afgelopen dagen heeft Wil Coort, in verband met de nade rende topper tegen Feyenoord, met de keepers van Ajax serieus op enkele varianten getraind, inclusief het weglaten van de muur en het anders neerzetten van die muur. Coort: „Met de muur kun je twee andere kanten op dan normaal. Je kunt die muur ook de verre hoek laten af schermen, zodat de keeper de korte hoek neemt, met het voor deel dat hij volledig zicht heeft op de bal. Of je kunt de muur he lemaal weglaten. Ik sluit niet uit dat we tegen Feyenoord voor die variant kiezen als Van Hooijd onk een vrije trap krijgt." Pierre van Hooijdonk zelf moet grinniken. „Het is wel grappig. Al die verzinsels zijn alleen iets waard als je er niet op bent voor bereid. Dan kun je me een keer verrassen. Maar ik hoop dat ze de korte hoek een keer vrijlaten. Dan zet ik er zelf drie man neer, dan heb ik een muur van zeven, acht meter! Wat wel kan helpen, is een muur vol lange spelers; dan wordt het toch moeilijker om die bal erover te trappen en Feyenoord-fenomeen Pierre van Hooijdonk (links) probeert een Utrechtse muur te omzeilen. dan wel zo dat-ie op tijd omlaag komt." Van Hooijdonk heeft als extra wapen het talent om de keeper geen idee te geven in welke hoek hij gaat trappen. Iemand die achter hem gaat staan, ziet bij het opzwaaien van zijn rechter been in welke hoek de bal wordt getrapt, maar de keeper - die Van Hooijdonk voor zich heeft - ziet dat niet. Aerts: „Ik heb hem bestudeerd, maar hij staat bijna haaks op de bal, of die nou in de ene of in de andere hoek moet. Je zou zeggen dat hij door die aan loop in de verre hoek moet trap pen, maar dat doet-ie dus meestal niet!" Er is een interessant aspect aan het spel dat Van Hooijdonk met de tegenstanders speelt, dat on derbelicht is en dat soms tevens antwoord geeft op de vraag wie een succesvolle vrije trap van de Feyenoord-midvoor kan voor komen: de scheidsrechter! Gunstig Van Hooijdonk heeft al in zijn jaren bij RBC en NAC een tac tiek ontwikkeld om de bal op een voor hem zo gunstig moge lijke plaats te leggen. Zijn (na twee mislukkingen) succesvolle free kick tegen Juventus was een verbijsterend voorbeeld. Feyenoord kreeg een vrije trap te nemen op zeventien meter van het doel, iets rechts van hal ve cirkel bij het strafschopge bied. De bal die Van Hooijdonk uiteindelijk trapte lag echter meer dan twee meter naar links, meer naar het midden van het doel, en een meter verder terug, veel gunstiger voor hem! Afgelopen dinsdag tegen Dina- mo Kiev leek de toch even onbekende als onervaren scheidsrechter Ovredo wel ge- foto Jaap de Boer/GPD waarschuwd voor de truc; hij zorgde er elke keer voor dat Van Hooijdonk geen enkele kans kreeg te smokkelen. Hiele: „Die deed het goed, hij liep achteruit om de muur op afstand te zetten zonder zijn blik een ogenblik van Van Hooijdonk te houden." Van Hooijdonk: „Maar hij zette tenminste de muur op negen meter. Met grote passen Bij Ajax troosten ze zich met de gedachte dat het niet elke keer prijs is. Coort: „De laatste twee wedstrijden heeft hij tegen ons in ieder geval niet gescoord uit een vrij e trapGPD HAMBURG - Oorlogsdreiging of niet, Bernd Stange staat op het punt een vierjarig contract te ondertekenen als bonds coach van Irak. Dat heeft de 54-jarige Duitser gisteren in Bild gezegd. „Ik ben al een jaar werkloos", aldus Stange. „Vooreen man van mijn leeftijd liggen de baantjes niet voor het opra pen. Met Irak maak ik kans om naar het WK van 2006 te gaan."Hij werd in juli benaderd. „In Bagdad heb ik gesproken met Saddams zoon Udai, voorzitter van de voetbalbond. Na overleg met de Fifa en het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken heb ik besloten op de aanbieding in te gaan." DPA WENEN - Christoph Daum wordt trainer van Austria Wien. Dat heeft Peter Svetits, directeur van de voetbalclub uit de Oostenrijkse hoofdstad, gisteren bevestigd. Daum is de op volgervan Walter Schachner, de oud-international die giste ren na de ochtendtraining op non-actief werd gesteld. Daum werd eerder dit jaar veroordeeld wegens het in bezit hebben van cocaïne. Zijn verslaving kostte hem in 2000 zijn baan als trainer van Bayer Leverkusen. Ook zag de Duitse voetbal bond ervan af hem als bondscoach aan te nemen. Het afgelo pen seizoen was Daum trainer van het Turkse Besiktas. DPA GRONINGEN - Jordi Hoogstrate van FC Groningen heeft zijn kniebanden verrekt in de met 2-0 verloren wedstrijd te gen NEC. De negentienjarige middenvelder moet zich dins dag in het ziekenhuis melden voor een MRI-scan. Daarbij wordt gespeurd naar eventuele scheuren in de banden. De Groninger liep de blessure na een uur op. Hij blokte de bal in een duel en voelde daarbij een fikse steek. ANP LONDEN - Ipswich Town heeft supporters van Sartid Zmer- derevo beschuldigd van racistisch gedrag. De spelers Finidi George en Bent werden donderdag tijdens het Uefa Cup-duel (1-1) in Joegoslavië bespuugd en uitgescholden. De Engelse club heeft gisteren een klacht bij de Uefa ingediend. Eerder hadden Fulham en Arsenal al klachten bij de Uefa gedepo neerd. De grieven van Arsenal hadden betrekking op PSV- supporters die aanvaller Henry beschimpten. De Eindhoven- se club legde daarop drie fans een stadionverbod op. RTR RANDERS - Dick Jaspers is voorlopig niet te stuiten bij het WK driebanden in het Deense Randers. De biljarter uit Sint Willebrord versloeg gisteren in de kwartfinale de Spanjaard Enrique Penalva en zit nu bij de laatse vier. Jaspers won met 3-0 (15-13 15-12 15-3). Eerder had hij de achtste finales korte metten gemaakt met de Ecuadoraan Luis Aveiga:15-6 15-5 15-6. Jaspers kwam tot een hoog gemiddelde van 2,143. ANP BONN - De Italiaanse wielrenner Daniele Nardello rijdt vol gend seizoen voor het Duitse Team Telekom. Nardello komt van Mapei, dat aanhef einde van dit seizoen stopt. Nardello is prof sinds 1994. Hij boekte 25 overwinningen. Hij wordt de vijfde aanwinst van Telekom, dat JanUllrich ziet verdwijnen. Eerder contracteerde de ploeg Cadel Evans, Paolo Savoldelli, Mario Aerts en Christian Werner. ANP van onze sportredactie ROTTERDAM - Feyenoord heeft zijn hoop gevestigd op de terugkeer van Kees van Wonde ren in de topper tegen Ajax. Maar of hi j de race tegen de klok wint, zal pas op het allerlaatste 1 moment duidelijk worden. Trainer Bert van Marwijk is bereid tot morgenmiddag te wachten om te zien of hij de centrale verdediger kan op stellen. Van Wonderen raakte een week j geleden tij dens RBC-Feyenoord I geblesseerd aan zijn ham- strings. Omdat Feyenoord al drie keer had gewisseld, kon j Van Wonderen niet meer naar de I kant en was hij gedwongen het I duel uit te spelen. Tegen Dinamo Kiev zat hij op de tribune en de afgelopen dagen werd hij intensief behandeld. Vandaag wordt hij door hersteltrainer Toine van de Goolberg onderworpen aan een test. Valt die positief uit, dan is J er een reële kans dat Van Won deren in de basis staat tegen Ajax. „Maar", waarschuwt Van Mar- j wijk, „we zullen heel goed afwe gen of het risico kan worden genomen. Als het misgaat, is Feyenoord Van Wonderen voor I langere tijd kwijt. En daarvoor is hij een te belangrijke speler voor ons." Afgeschreven Een andere verdediger die in de lappenmand zit, Ramon van Haaren, is door Van Marwijk wel al afgeschreven voor de I klassieker. I Verder zijn Leonardo en Ebi Smolarek nog herstellende van i langdurige blessures. Mocht Van Wonderen niet inzetbaar zijn, dan zal Ferry de Haan zo goed als zeker de honneurs weer waarnemen. Van Marwijk was tegen Kiev tevreden over het op treden van de mandekker, die de eerste twee maanden van dit seizoen alleen maar op de reser- vebank zat. Voor de Rotterdammers is er so wieso weinig aanleiding om het elftal te veranderen. Van Mar- wijk wisselde Thomas Buffel en Sebastian Pardo weliswaar te gen Dinamo Kiev, maar dat be- tekent niet dat ze hun basis plaats kwijt zijn. Van Marwijk: „Eén mindere dag van Buffel \betekent niet dat ik alles ga ver anderen. Ik weet heel goed wat hij daarvoor heeft gedaan." Het elftal van Feyenoord is voor Ajax waarschijnlijk een open boek. De ploeg speelt nagenoeg elke week in dezelfde samen stelling. Andersom heeft de technische staf van Feyenoord geen idee met welke variant Ro nald Koeman morgen weer te voorschijn komt. Van Marwijk: „Wij hebben minder geheimen clan Ajax. Maar daarmee is niets gewonnen. Feyenoord heeft een organisatie die staat en daarin geloven we met z'n allen. Het maakt niet uit hoe Ajax speelt, ik weet dat we elk systeem aan kunnen." Het blijft vrijwel elke week gis sen in welke formatie Ronald Koeman Ajax laat spelen. Na de Champions League-wedstrijd tegen Rosenborg heeft de trai ner tijdens de trainingen nog niet de beschikking gehad over een representatieve groep. Twijfelgevallen De selectie van Ajax telt veel twijfelgevallen. De speelwijze tegen Feyenoord hangt van de laatste training op zaterdag morgen af. Twee zekerheden heeft de trainer wel; hij kan starten met een fitte Jari Litma- nen, terwijl ook doelman Maarten Stekelenburg weer in zetbaar is. Hij vervangt de Au straliër Joey Didulica, die tegen Rosenborg een enkelblessure opliep. Roelof Luinge is aangewezen als scheidsrechter voor de klassieker tussen Feyenoord en Ajax. Hij vervangt René Temmink, die zich heeft afge meld met een schouderblessure. Die hield hij afgelopen woens dag over aan een botsing met Edgar Davids in de Cham pions League-wedstrijd tussen Juventus en Newcastle United. Selectie Thomas Buffel van Feyenoord is gisteren opgenomen in de Belgische selectie voor de EK- kwalificatiewedstrijden tegen Andorra en Estland. Ook Tom Soetaers (Roda JC), Bob Peeters (Vitesse) en doelman Geert de Vlieger (Willem II) behoren tot de groep van negentien spe lers. Tomas Galasek van Ajax is gis teren opgenomen in de selectie van het Tsjechisch elftal voor de EK-kwalificatiewedstrijden te gen Moldavië en Wit-Rusland. Tsjechië is een van de tegenstan ders van Oranje in groep 3. GPD/ANP/Belga MANAMA - Vladimir Kramnik, de offici euze wereldkampioen schaken, denkt na tijdens zijn openingspartij tegen Deep Fritz. De Rus neemt het in de Bahreinse hoofd stad Manama op tegen de schaakcompu ter. Wint Kramnik de tweekamp, dan is hij 1 miljoen dollar rijker. Is hij gelijkwaar dig aan Fritz, dan krijgt hij 700.000 dollar. Bij verlies strijkt hij nog altijd 500.000 dollar op. Kramnik heeft geen hoge dunk van zijn tegenstander. „Een computer is niet meer dan een elekronische knecht, die de schoonheid van het spel nooit zal begrijpen", zei hij onlangs in het Duitse weekblad Der Spiegel. „Ze kunnen niet eens blij zijn als ze hebben gewonnen." Kramnik zelf kon gisteren een glimlach niet onderdrukken toen hij Fritz na 28 zetten redelijk eenvoudig op remise hield. foto Reuters van onze sportredactie UTRECHT - FC Utrecht heeft gisteren een begin gemaakt met het onderzoek naar de suppor- tersrellen tijdens het Uefa Cup duel met Legia Warschau. Het duel werd afgelopen donder dagavond na zeven minuten on derbroken omdat Utrechtse supporters het veld betraden. De aanleiding was een stuk vuurwerk dat vanuit het Poolse vak naar het vak met de Utrecht-supporters werd ge gooid. De club gaat na hoe het mogelijk is dat de Polen in het bezit waren van vuurwerk. „Dat moet naar binnen gesmokkeld zijn", verklaarde Cor Willem- sen, belast met stadionzaken. „Doorgaans worden de bezoe kers gefouilleerd. Wellicht dat er het een en ander fout is ge gaan omdat het stadion eerder open ging in verband met rellen in de stad." Dat er supporters op het veld verschenen, ondanks een gracht tussen tribunes en grasmat, ver raste Willemsen niet. Boven dien waren er in het vak meer mensen aanwezig dan er kaar ten beschikbaar zijn. „Er kun nen onmogelijk meer kaarten verkocht zijn", wist Willemsen. „Wel bestaat de mogelijkheid dat er meer toeschouwers in een bepaald vak zaten. Ook dat zul len we onderzoeken." Burge meester Brouwer heeft de club gedreigd de vergunning in te trekken voor risico wedstrijden. Zekerheid Willemsen meldde verder dat de Uefa-waarnemer uit Kroatië bijzonder moeilijk te overtuigen was het duel voort te zetten. „Hij eiste meer politie en kon slechts met moeite duidelijk ge maakt worden dat we het maxi mum al hadden ingezet. Pas nadat we hem met absolute ze kerheid de veiligheid van de spelers konden garanderen, was hij bereid de wedstrijd te laten uitspelen." Een woordvoerder van de Uefa wilde nog niet ingaan op moge lijke sancties. Hij zei dat de voetbalunie het rapport van de waarnemer afwacht. Pas daar na zal de zaak aan de strafcom- missie worden voorgelegd. Hij liet wel doorschemeren dat uit sluiting van FC Utrecht voor Europees voetbal tot de moge lijkheden behoort. De mogelijk heid bestaat de club voor twee jaar wordt uitgesloten. ANP door Jochem Lippmann WAALWIJK - Op bezoek bij de club waar hij in 1998 werd ont slagen als hoofdtrainer, vond trainer Peter Boeve gisteravond met zijn nieuwe werkgever FC Zwolle aansluiting met de mid denmoot van de eredivisie. Naar goed voorbeeld van collega- promovendus Excelsior coun terden de bezoekers bij RKC naar de tweede zege (0-2) van het nog prille seizoen. De voormalige assistent-trainer bij Ajax zag koelbloedig toe hoe RKC voor de tweede keer bin nen een week geen antwoord had op het counterspel van een naar de hoogste divisie gepro moveerde club. Collega Martin Jol wekte de indruk het voor even niet meer te weten. Binnen een week verspeelde zijn ploeg zes punten en gaat RKC in plaats van nummer drie van Ne derland weer gewoon als mid denmoter door het leven. FC Zwolle, spelend met vijf ver dedigers en een diepe spits, counterde in 31 minuten naar een voorsprong van twee treffers. Al in de twaalfde minuut beloonde Pascal Bos- schaart goed voorbereidend werk van Mai'co Roelofsen met de openingstreffer. In de 31e minuut verpestte de mee op gekomen linksback Albert van der Haar de rentree van doel man Van Dijk voor de tweede keer. RKC - FC Zwolle 0-2 (0-2). 12. Bos- schaart 0-1, 31. Van der Haar 0-2. Scheidsrechter: Oskam. Rode kaart: 79. Putter (RKC). Gele kaart: Karl- sen (FC Zwolle). Aantal toeschou wers: 4500. ANP van onze sportredactie HELMOND - Een hattrick van Roy Hendriksen zette gister avond het duel in de eerste divi sie tussen Helmond Sport en Dordrecht op zijn kop. De Zeeuwse profvoetballer be nutte twee strafschoppen en scoorde vervolgens ook een re guliere goal, waarmee hij een 0- 2-achterstand omboog in een 3- 2-voorsprong. De Brabanders wonnen uiteindelijk met 5-2. Emmen deed goede zaken door FC Den Bosch in de slotfase een 1-0-nederlaag toe te brengen. De ploeg deelt de leiding in de eerste divisie met Heracles, dat met 3-1 won van MW. Emmen - FC Den Bosch 1-0(0-0). 84. Sibum 1-0. Scheidsrechter: Braam- haar. Rode kaart: 84. Uneken (Den Bosch) 2x geel. Gele kaart: Beek mans, Faeber (FC Den Bosch). Aan tal toeschouwers: 4071. Helmond Sport - FC Dordrecht 5-2 (1-2). 14. Den Dunnen 0-1, 24. Van Dalen 0-2,36. Hendriksen 1-2 (straf schop), 58. Hendriksen 2-2 (straf schop), 67. Hendriksen 3-2, 79. Kan telberg 4-2, SO. Aelbrecht 5-2. Scheidsrechter: Wiedem.ei.jer. Gele kaart: M. van Dijk, Schaap, Van Dinteren (Helmond Sport), Van Zundert (FC Dordrecht). Aantal toeschouwers: 2288. TOP Oss - FC Eindhoven 2-2 (0-1). 33. Van Kallen 0-1, 50. Iliohan 1-1, 65. Prommayon 1-2, S5. Onyeike 2- 2. Scheidsrechter: Schenkels. Gele kaart: Bezzai (TOP Oss), Prommay on, Temrukov (Eindhoven). Aantal toeschouwers: 1348. Cambuur Leeuwarden - Fortuna Sittard 2-1 (0-0). 54. Katipana 1-0, 86. Bruin 2-0, 90. Van Barneveld 2- 1Scheidsrechter: Vink. Gele kaart: Brusselers, T. Janssen (Fortuna Sit tard). Bijzonderheid: Bruin (Cam buur) mist strafschop in 73e minuut. Aantal toeschouwers: 4428. Heracles Almelo - MVV 3-1(1-1). 2.9. Smit 1-0, 45. Mutsaers 1-1, 57. Bui- kema 2-1, 73. Looms 3-1. Scheids rechter: Van der Hilst. Gele kaart: Platvoet (Heracles), Wijngaarde (MVV). Aantal toeschouwers: 6021. Go Ahead Eagles - Haarlem 1-1 (0-0 69. Yildirim 1-0, 87. Tamerus 1-1. Scheidsrechter: Van Meenen. Gele kaart: Brack (Go Ahead Eagles). Aantal toeschouioers: 4700. FC Volendam - WV 4-2 (2-0). 11. Esajas 1-0, 28. Ouhsaine Ouichou2- 0, 72. Esajas 3-0, 78. Meeuwis 3-1, 81. Mbemba 3-2, 90. Buys 4-2. Scheidsrechter: Blom. Gele kaart: Tevreden, Koning, Steur (Volendam. Verdellen, Verhappen Wms (VVV). Aantal toeschouwers: 1910. Sparta - BV Veendam 5-2 (4-1). 2. Conteh 1-0, 4. Weerman 1-1, 29. Koevermans 2-1, 33. Conteh 3-1, 45. Koevermans 4-1, 54. Weerman 4-2, 86. Van der Bergh 5-2. Scheidsrech ter: Buiting. Gele kaart: De Fauw, Bouchiba (Sparta), Weerman, Slor, Kolder, Van Eijlc (Veendam). Aantal toeschouioers: 4043. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19