Duiken is een beetje als vakantie PZC Goese musea duiken in de rode cijfers www.pzc.nl/wenskaart 14 Oefenen in zwembad moet basishandelingen zo natuurlijk maken als lopen Mishandelaar aangehouden Halloweenfeest in Vlissingen Spirituele waarneming Laat ze niet vallen Giro 222111 Giro 860 ZEELAND HELPT Steun het Kinderfonds! zaterdag 5 oktober 2002 door Marcel Modde ZIERIKZEE - „Les 1: Hoe zet ik een bril op?" Hoofdtrainer en sterinstructeur Hans Wil- lemsen heeft duidelijk plezier in dit onderdeel van de ken- ningsmakingsles voor nieuwe duikers. „Eerst er even lekker in tuffen en flink met je vingers verspreiden." Hilariteit en af grijzen mengen zich onder de twaalf beginnelingen. „En daarna goed uitspoelen", voegt hij er onnodig aan toe. Het re sultaat telt. Geen beslagen gla zen meer. Het is warm in het Zierikzeese zwembad Onderdak, waar de kersverse leden van de Schouwse Onderwatersport vereniging Scaldis vrijdag avond hun vuurdoop krijgen. Dankbaar laten ze zich, na een uitvoerige mondelinge uitleg, op aangeven van Willemsen van de rand het water in glij den. Vinnen, brillen en snor kels liggen uitgestald. Weer volgt een lange monoloog van de instructeur, die per ieder af zonderlijk uitrustingstuk ver telt van de verschillende moge lijkheden en het juiste gebruik. Saai!, valt op de gezichten van een aantal af te lezen. Ze willen zwemmen, zo snel mogelijk praktisch aan de slag. Wat is er nou zo moeilijk aan het 'klaren' van een met water volgelopen duikbril of aan het leegblazen van de snorkel? Dat wijst zich zelf toch? Willemsen weet wel beter. Oe fenen, oefenen en nog eens oe fenen, negen maanden lang. Details, kleine op het oog onbe tekende handelingen, steeds maar weer voordoen en herha len. Oefenen, opdat straks, eenmaal in het grote onbere kenbare buitenwater, de meest simpele basistechnieken net zo vertrouwt zijn als lopen. „Elke week gaan we een stapje verder. Alles wat ze hier leren, hebben ze daar straks nodig. Het klinkt misschien wel lullig, een brilletje afdoen en weer opzetten onder water, maar als ze hem bij een echte duik kwijt raken is dat een stuk minder leuk. Dit is pure paniekverleg ging-" De bijna 35 jaar oude vereni ging werkt volgens de strenge normen van de Nederlandse Onderwatersport Bond (NOB). Scaldis telt momenteel negen tig leden uit Schouwen-Duive- land en Noord-Beveland en groeit gestaag, aldus voorzitter Jeanette Prince. „Het duiken is voor meer mensen bereikbaar geworden. De perfecte manier van onthaasten. Iedere keer weer waan je je een beetje op vakantie." Lood De onderwatersport vereist een gedegen opleiding, inclu sief de nodige theoretische ba gage. „Alleen geoefend, met kennis van zaken en met hante ring van de aangeleerde veilig heidsregels, is deze mooie sport veilig te beoefenen", meldt de informatiefolder nadrukke lijk. Aspirant-leden worden ook gelijk geattendeerd op de kosten. Om op alles voorbereid te zijn! Om te beginnen heb je minimaal een paar zwembad- vinnen, een bril en een snorkel nodig. Daarvoor moet bij el kaar tussen de vijftig en twee honderd euro worden uitge trokken. En dan het lood (want zinken doe je niet zomaar): twintig tot zestig euro. Per ki lo... Wanneer de groep klaar is voor het echte werk, rond mei, volgen het pak en andere bui- tenwatertoebehoren voor een bedrag van zevenhonderd tot bijna tweeduizend euro. En dat voor per keer pakweg een half uurtje gewichtsloos dobberen tussen zeewier en schichtige vissen! Rik Vermaat, de duikende kap per van Zierikzee én voorzitter van de feestcommissie van Scaldis, ziet de sombere euro tekens als een bui boven de be ginneling hangen en grijpt in. Hij is niet voor niets het zonne tje in huis bij Scaldis. Het meeste materiaal is met een beetje speuren voor een aan Leren duiken begint met hele basale zaken, zoals het hanteren van de duikbril. merkelijk lagere prijs te koop op de tweedehandsmarkt en op beurzen, verzekert Vermaat. Trots wijst hij op zijn vijftien jarige zoon die ook tussen de aspirant-duikers staat. „Voor vijfhonderd piek -in guldens!- heeft hij een complete uitrus ting. Ik heb er wel twee jaar over gedaan om links en rechts wat bij elkaar te zoeken, maar toch..." Om risico's zo veel mogelijk uit te sluiten, maakt een medische keuring deel uit van het ver plichte programma bij Scaldis. Onlangs was Willemsen plots één van de nieuwe leden kwijt. Hij bleek bewegingsloos in het ondiepe te liggen. Snel ingrij pen voorkwam erger. Het is ook daarom dat hij de leken op het hart drukt dat ze niet op eigen houtje mogen rondzwemmen. „Dat houdt het overzichtelijk en voorkomt ongelukken." Pracht en praal Wat is er nou eigenlijk zo leuk aan duiken? Voordat je in het water ligt, al die heisa om dat pak aan te trekken en de lucht- flessen om te hangen. Vervol gens moet je negen van de tien keer met die zware bepakking honderden meters lopen over een dijk, waarna je via glibbe- x*ige stenen het water in kunt. Maar dan, zo bezweren zij die ons reeds zijn voorgegaan, wat je dan ervaart is van ongekende schoonheid. Het onderwater leven is puur natuur. Het leven in de Zeeuwse wateren steekt volgens de kenners met gemak dat van de tropen naar de kroon. Plompe Toren en Zee- landbrug zijn voor de duiker wat de Prunje voor de vogels- potters is. Die pracht en praal, het ongerepte, in combinatie met de staat van gewichtloos heid, maakt de duiksport de ultieme anti-stresstherapie. „Maar je moet ergens beginnen en dat is hier in het zwembad", doorbreekt Willemsen de dro mer. In de twintig jaar dat hij in structie geeft, heeft de in Kort- gene woonachtige hoofdtrai ner al heel wat lichtingen voor bereid op een veilige duik. „Helemaal uitsluiten kun je niets, maar wij kunnen er wel voor zorgen dat duikers tot in foto Dirk-Jan Gjeltema hun vingertoppen weten wat ze moeten doen, zodra ze dat één- sterbrevet krijgen en onder be geleiding van een ervaren dui ker zelfstandig mogen duiken. Wanneer ze het tweestersbre vet halen, meestal na een jaar, dan mogen ze aan alle activi teiten deelnemen. Een paar nieuwelingen probe ren na afloop van hun eerste training uit te vissen of sommi ge onderdelen toch écht niet vlotter kunnen worden afge handeld. Moeten de snelle leer lingen onder de langzameren lijden, willen ze weten. Wil lemsen onderwijst ze tactisch op het teamverband, hét han delsmerk van de duiksport; je bent op elkaar aangewezen, van begin tot eind. door Ingrid Huibers GOES - De meerjarenraming van de gemeenschappelijke re geling voor de musea in Goes en Kapelle vertoont in de jaren 2004 tot en met 2006 rode cij fers. In 2004 gaat het om een ge raamd tekort van 9943 euro, in 2005 om 8890 euro en in 2006 om 9021 euro. De verwachte tekorten zijn vol gens het dagelijks museumbe stuur een gevolg van een fout in de begroting voor 2002. In die begroting is rekening gehouden met elf uur werk per week voor de algemeen museummedewer ker. Dat had zeventien uur per week moeten zijn. Het op die manier ontstane gat in de begro ting van 8500 euro kan zowel dit jaar als volgend jaar worden op gevangen met eenmalig be schikbare middelen. Vanaf 2004 moet er worden ge zocht naar een blijvende oplos sing voor dit probleem. Het mu seumbestuur gaat er vooralsnog vanuit dat de gemeentelijke bij- drage van de deelnemende ge meenten aan het museum daai- voor niet hoeft te worden verhoogd. In 2003 betaalt Goes bijna 162.000 euro, Kapelle dik 83.000 euro, Borsele ruim 51.000 euro en Noord-Beveland ongeveer 16.000 euro aan de musea. Die bijdragen zijn vast gesteld op basis van een nieuwe verdeelsleutel, die stelt dat de gemeenten waar een museum is gevestigd 66 procent van de kos ten van de betreffende musea opbrengen. De overige gemeen ten delen - naar rato van het aantal inwoners - de overige 34 procent van de kosten. De ge meente Reimerswaal is onlangs uit de gemeenschappelijke re geling gestapt. Reserve Om de geplande herinrichting van het museum te bekostigen, stelt het museumbestuur voor het eigen vermogen van de beide musea om te zetten in algemene reserve. Als het geld onder die naam valt, kan voor de hei'in- richting van het museum bijna 400.000 euro worden gebruikt. Om de aanloopfase van de her inrichting te kunnen bekosti gen, wil het museumbestuur het geld inzetten dat onder meer j overblijft doordat er bijna an derhalf jaar geen huur hoeft te worden betaald voor het muse- umpand aan de Singelstraat Het geld dat overblijft doordat er pas veel later dan verwacht een nieuwe museumdirecteur i wordt aangesteld, wordt daar I ook voor gebruikt. In totaal is er1 voor de verhuizing en opslag van de museuminventaris bijna 70.000 euro nodig. De voorbe reiding van de herinrichting kost nog eens 45.000 euro. VLISSINGEN - In een woning in deBonedijkestraatin Vlissin- gen werd gisteravond om half acht een 45-jarigeVlissinger aangehouden wegens bedrei ging en mishandeling. Hij had in de woning de 31-jarige bewoon ster bedreigd, geslagen en ge schopt. De oorzaak ligt in de re latiesfeer. VLISSINGEN - In hotel Arne- ville in Middelburg vindt zater dag 26 oktober vanaf 19.00 uur een Halloweenfeest plaats. Tijdens het familiefeest kunnen kinderen pompoenen snijden, lampionnen maken en schmin ken. Voor de ouders is er een buffet dansant en voor de kinde ren is er een apart buffet. THOLEN - De Vrijzinnige Ge loofsgemeenschap NPB houdt op woensdag 9 oktober in Tholen een koffieochtend met als thema 'oefenen in spirituele waarneming'. Domi- 1 nee D. Peters geeft een lezing. De ochtend wordt gehouden in het kerkgebouw van de NPB aan de Oudelandsestraat k Tholen. Uitgeteld..? Een uiterst besmettelijk virus heeft ons waddengebied bereikt. Het veroorzaakt onder zeehonden een levensbedreigende ziekte. De Zeehondencrèche Pieterburen verwacht de komende maanden dan ook vele zieke en (helaas) nog veel meer dode zeehonden. Uitgeteld? Nee, de Zeehondencrèche is als klinisch opvangcentrum op het meest dramatische scenario voorbereid. Er zijn - in betere tijden - medicijnen ontwikkeld waarmee nog niet besmette en besmette dieren kunnen worden behandeld, om ze straks weer gezond uit te zetten. zeehondencrèche p ieter b u ren www.zeehondencreche.nl Geef geld, ieder zeehondenleven telt. Met vrijwilligers alleen redden we het niet. We hebben uw financiële bijdrage hard nodig. Geef alstublieft eenmalig iets extra's, ook als u al donateur bent. Naam Adres Postcode Woonplaats Stuur mij een acceptgiro voor een eenmalige (extra) bijdrage aan de Zeehondencrèche Pieterburen. U kunt ook direct een bijdrage leveren door een bedrag over te maken op het speciale actierekeningnummer Giro 8028. Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Stichting Zeehondencrèche. Antwoordnummer 959.9950 WL Pieterburen In ons land wordt I op de 150 mensen getroffen door epilepsie. Wij staan voor wetenschappelijk onderzoek, voorlichting via een infolijn, folders en brochures, begeleide vakanticactiviteiten, individuele hulp en epilcpsic- projecten m ontwikkelingslanden Word donateur. Er is nog zoveel te doen. Vragen over epilepsie Bel de Epilepsie Infolijn: 0900-8212411 Nationaal Epilepsie Fonds Postbus 270 3990 GB Houten www.epilepsie.nl "Je kind zal het maar hebben!" Een hersenaandoenmg bij kinderen is heel ingrijpend. Voor kind en ouders. Daarom wil de Hersensnchting Nederland investeren in snellere diagnostiek en betere behandeling voor aangeboren hersenaandoenmgen bij kinderen We doen ^S8j£T~~ dat door het financieren van wetenschappelijk onderzoek en f/ het geven van voorlichting. Geef daarom gul. ERSEN TICHTING -EDERLAND p,: pen üiro öou 0 'Kan ie nou nooit eens stilzitten? Waarom kan hij zich niet con centreren?' Dat zeiden vertwijfelde onderwijzers van Bas, tien jaar oud. Een leuke knul, maar wel één met ADHD. Dankzij medicijnen gaat het nu een stuk beter, ook thuis. Maar voordat zijn ouders wisten wat er aan de hand was De Hersenstichting Nederland wil investeren in snellere diag nostiek en betere behandeling voor deze en andere aangeboren hersenaandoeningen bij kinderen. Daarom financieren we wetenschappelijk onderzoek en geven we voorlichting. leder kind verdient toch het beste? Geef daarom gul. Hersenstichting Nederland KorleHoutstraat10,25l1 CD's-Gravenhage - 070 - 360.48 16-www.hersenstichting.nl Rust vind je hier nog overal: oj^het water, langs het strand, m het bos. Nog wel. Help ons de rust te bewaren. Word lid. Bel (0517) 493 600. www.waddenvereniging.nl V Waddenveteniging ir-k A it .üi jF5* ïr-%. i A m «ik hu au 11<0 m 11 11 m mw a i' ii 11 «L-u a 15 [i ilmj IL-W jy—m Cambodja werd geteisterd door bommen, vernieling en uitroeiing. De erfenis van het geweld kent uitsluitend negatieve kanten: verminkte mensen, kaalslag in het onderwijs, bittere armoede en een jeugd die uitgeleverd is aan uitbuiting, prostitutie en de verschrikkelijk ziekte Aids. Help deze kinderen van de rekening! Biedt dat beetje uitzicht op een beter leven. Help de Zeeuwse Stichting Sawasdee helpen! Voor een halve euro per dag helpt u Kanitha aan een meer waardig bestaan. Kanitha, het kind van de foto, is vier jaar jong en vanaf zijn geboorte HlV-besmet. Hij is zijn beide ouders kwijt. Hij en veel lotgenootjes hebben dringend speciale medicijnen en een liefdevolle ver zorging nodig. Wie adopteert Kanitha, wie zijn mede-Cambodiaantjes? Adoptie betekent: on derwijs, voeding, kleding, medische zorg en een kans op redding. Elke euro wordt rechtst reeks aan het kind besteed. Honderden Zeeuwen helpen actief mee aan het opbouwprogramma van de Stichting Sawasdee. Ze maken het verscheurde land een beetje leefbaarder: scholenbouw, onderwijs, opbouw van de samenleving, werkgelegenheid, verbetering van de medische voorzieningen. Steun Kanitha, steun zijn maatjes, Inlichtingen: Stichting Sawasdee, Groenedijk 2A, 4438 NN Driewegen (Zuid-Beveland). Telefoon: 0113-655784 Telefax: 0113-655461 1 Bank: ING 65.07.90.782 0 Elk jaar gaan 700.000 dieren dood door dierproeven. ||- Dat moet anders, kan H anders. Met alternatieven die dierproeven overbodig maken. Denkt u er ook zo over? Kom dan naar www.proefdiervrij.nl of bel 070-306 24 68 en zie wat kunt doen. Proefdier vrij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 14