Barghouti kaatst bal terug Jordanië fel tegen aanval op Irak PZC PZC Boycot leidt mogelijk tot nieuwe verkiezingen Servië Rebellen en regering Ivoorkust bereid tot een staakt-het-vuren Terrorist bomschoen mikt op deal Palestijn beschuldigt Israël van misdaden tegen menselijkheid Drie jaar voor eerste houder Britse koffieshop Schutter VN vraagt om aandacht voor N-Korea Kostbaar treintje op veiling Schip Senegal negeerde alle regels Artsen staken proef gentherapie Deel Javazee mogelijk gevaarlijk Doodstraf Öcalan ingetrokken Onderzoek rol leger Australië Onderzoek naar malaria is weer een stapje verder 0800 - 0231 231 (GRATIS) vrijdag 4 oktober 2002 NEW YORK - De Brit Ri chard Reid, ook wel be kend als de 'schoenterro rist' die vorig jaar een vliegtuig wilde opblazen, zou van plan zijn schuld te bekennen. Dat hebben zijn advocaten bekendge maakt. Reid werd op 22 december 2001 gearresteerd nadat hij was overmeesterd door cabinepersoneel en passa giers op een vlucht van American Airlines van Parijs naar Miami. Hij had geprobeerd zijn schoen vol met explosie ven aan te steken. De Amerikaanse justitie heeft Reid aangeklaagd voor onder meer poging tot moord, poging tot doodslag en poging tot het gebruik van een massa vernietigingswapen. „Richard Reid is van plan schuld te bekennen ten aanzien van acht aan klachten", aldus zijn raadslieden in een com muniqué. „Hij bestrijdt de feiten in de aanklach ten over zijn acties van 22 december 2001 niet. Hij wil zijn familie de nega tieve weerslag besparen van de publiciteit rond een rechtszaak." Maar de advocaten vroe gen justitie ook, in ruil voor de schuldbekentenis, dat twee punten van de aanklacht tegen Reid worden geschrapt. Het gaat om de paragrafen waarin wordt gemeld dat hij een training zou heb ben doorlopen van Al Qaeda. Een openbaar aanklager verklaarde direct daarna dat de Amerikaanse rege ring niet wil toegeven aan dat verzoek. De functio naris liet ook weten dat er geen 'deal' was gesloten met Reid over de schuld bekentenis, en dat justitie in principe nog steeds er van uitgaat dat het proces tegen Reid zoals gepland op vier november van start gaat. ANP/RTR van onze redactie buitenland TEL AVIV - Het Palestijnse par lementslid Marwan Barghouti, die in Israël terecht staat we gens zijn vermeende betrokken heid bij een groot aantal ter reuraanslagen, heeft gisteren tijdens de derde zitting van zijn proces fel geageerd tegen Israël. In antwoord op de aanklachten van Israël kwam Barghouti met een eigen 'aanklacht'. Barghouti beschuldigt Israël onder meer van het niet naleven van VN-resoluties en het schen den van zeker dertig internatio nale verdragen, waaronder de Conventie van Genève, die be trekking heeft op het oorlogs recht. Ook pleegt Israël volgens Barghouti misdaden tegen de menselijkheid in de bezette ge bieden door het uitzetten van burgers, het vernielen van hui zen, marteling en het onthouden van toegang tot schoon drink water aan grote delen van de Palestijnse bevolking. „Maar uiteindelijk zullen we de bezet ter verslaan", schreeuwde een uitdagende Barghouti na afloop van de zitting van giste ren. Barghouti ontkent betrokken te zijn bij terreuraanslagen. „Mijn misdaad is niet terrorisme, maar dat ik streef naar vrijheid voor mijn kinderen en het hele Palestijnse volk. Als ik daarvan zou worden beschuldigd, zou ik schuld bekennen", aldus Barghouti in een verklaring die na afloop van de zitting van gis teren, waarbij het in de recht bank overigens tot ongeregeld heden tussen Israëliërs en Palestijnen kwam, verspreid werd door zijn advocaten. Zelfmoordaanslagen Barghouti werd in april in Ramallah op de Westelijke Jor- daanoever aangehouden door het Israëlische leger. Israël hoopt te bewijzen dat Barghouti betrokken is geweest bij de or ganisatie van zelfmoordaansla gen in Israël en daarmee dat de Palestijnse Auroriteit verant woordelijk is voor terreuraan slagen. Intussen heeft de orthodox- joodse advocaat Shamai Leibo- witz zich aangesloten bij het team verdedigers van Barghou ti. Leibowitz is de kleinzoon van een bekende orthodoxe jood die zich al in 1967 bij het begin van de bezetting tegen de repressie in de veroverde gebieden keer de. Hij stelt dat de verdediging van Barghouti in het belang van Israël is en haalt de bijbel aan, waarbij hij Barghouti met Mo- zes vergelijkt. „De strijd van de Palestijnen voor hun vrijheid lijkt op die van de joden in Egypte. Mozes was een vrijheidsstrijder." Vol gens Leibowitz beschrijft de bijbel talrijke pogingen om de macht van de farao te bre ken 'vaak ook met bloedvergie ten'. Leibowitz heeft met Barghouti gesproken en vindt dat de Pales tijnse voorman gevoelig en vast beraden is. Barghouti is geen man die de joden in zee wil drij ven, maar hij is tegen de bezet ting, aldus de raadsman. De advocaat is fel tegenstander van 'de heerschappij over dui zenden mensen die zonder rech ten leven onder een regime van bezetting, wat van Israël een apartheidsstaat maakt en het terrorisme doet bloeien'. AP MANCHESTER - De man die vorig jaar de eerste coffeeshop naar Nederlands model in Groot-Brittannië opende, is gis teren door een rechtbank in Manchester tot drie jaar gevan genisstraf veroordeeld. De 44-jarige Colin Davies open de op 15 september in Manches ter 'The Dutch Experience', een lokaal waar net als in een groot aantal Nederlandse kof fieshops wiet en hasj werd ver kocht. Op de dag van de opening werd de coffeshop alweer door de po litie 7gesloten. AP Terwijl de machtigste landen ter wereld bakkeleien over een mogelijke aanval op Irak, verzamelt een menigte in Baghdad zich het heilige graf van Mossa Al Kadhim in Bagh dad. Gisteren werd de dood van deze religieuze leider herdacht. foto Faleh Kheiber/RTR door Bob Kroon GENÈVE - Jordanië is onder geen beding bereid de Verenigde Staten 'militaire faciliteiten', zoals luchtbases, ter beschik king te stellen, mocht president George W. Bush besluiten Sad dam Hoessein gewapenderhand mores te leren. Dat zei de Jor daanse minister van Buiten landse Zaken Marwan Moeas- har tijdens een gesprek met en kele correspondenten in Genè- Jordanië wijst een eenzijdige oorlog tegen een Arabisch buur land af, omdat dit het hele Mid den-Oosten zou ontwrichten", aldus de minister. „We zullen daaraan niet meewerken, laat staan meedoen. Washington heeft dat ons ook niet gevraagd. Wel hebben wij Irak duidelijk gemaakt, dat het zich onvoor waardelijk moet schikken in de inspectie van al zijn militaire arsenalen, volgens de beslissin gen van de Veiligheidsraad van de VN." Met koning Abdoellah van Jor danië is Moeashar momen teel op staatsbezoek in Zwit serland, met als hoofddoel het aantrekken van investerin gen. Onheil De krachtige steil ingname te gen een eventuele Amerikaanse veldtocht tegen Irak is opmer kelijk, omdat Jordanië met Egypte tot de meest pro-Wester se Arabische staten behoort. Ook koning Abdoellah maakte zijn Zwitserse gastheren duide lijk, dat van een eenzijdige Amerikaanse ingreep tegen Saddam Hoessein niets dan on heil te verwachten was. Het straatarme Jordanië, dat tussen Irak en Israël ligt inge klemd, heeft nu al anderhalf miljoen vluchtelingen in huis. „Nog een oorlog erbij in Irak, dat zou ongetwijfeld een nieuwe vluchtelingenstroom losmaken en dat kunnen we gewoon niet aan", aldus Moeashar. Staat Jordanië achter het Fran se plan voor twee nieuwe Veiligheidsraadresoluties - de eerste een aangescherpte reso lutie voor onbelemmerde in specties, eventueel gevolgd door een tweede met nader te definiëren gevolgen voor Sad dam Hoessein, als hij tegen werkt? „Wij zijn voor alle oude of nieuwe resoluties, die Irak verplichten onvoorwaardelijke inspecties te accepteren", zei de minister. „Maar het moet alle maal wel binnen het kader van door Cees van Zweeden BOEDAPEST - De Servische nationalist Vojislav Seselj heeft gisteren zijn aanhangers opge roepen de tweede ronde van de presidentsverkiezingen te boy cotten. Dat betekent dat de ver kiezingen waarschijnlijk ongel dig worden verklaard. Wettelijk telt de uitslag alleen als de opkomst boven de 50 pro cent ligt. Bij de eerste ronde af gelopen zondag kwam slechts 55 procent van de kiezers opda gen. Van hen stemde 22 procent op Seselj Voljislav Kostunica, die zondag zegevierend uit de eerste ronde kwam, had gerekend op de steun van SeseljBeiden zijn na tionalisten, hoewel Seselj extre mer is. Maar Seselj zei dat hij onmogelijk Kostunica kon steu nen, omdat deze de pro-wester se premier Djindjic in het zadel had geholpen. Kostunica won twee jaar gele den met steun van Zoran Djind jic en andere oppositieleiders de Joegoslavische presidentsver kiezingen. Daarmee kwam een einde aan het regime van Slobo dan Milosevic, die nu zijn dagen slijt in een gevangenis van het Haagse oorlogstribunaal. In zijn functie van president van Joegoslavië benoemde Kostuni ca Djindjic tot premier van Sei-- vië. Beide leiders raakten echter met elkaar in conflict toen Dj indjic Milosevic op het vliegtuig naar Den Haag zette. Kostunica deed aan de Servi- sche presidentsverkiezingen mee, omdat het Joegoslavische presidentschap dreigt te ver dwijnen. Het huidige Joegosla vië wordt vei-vangen door een losse federatie van Servië en Montenegro. In de eerste ronde haalde Kos tunica 31 procent van de stem men. Miroljub Labus, de kandi daat van Djindjic, bleef steken op 28 procent. Zelfs met de steun van Seselj was Kostunica er niet zeker van geweest dat de opkomst boven de 50 procent was gekomen. De kans is nu groot dat er over enkele maanden nieuwe verkie- zingen moeten worden uitge schreven. Maar het is ook moge lijk dat enkele van de kleinere partijen die nu premier Djindjic steunen, overlopen naar Kos tunica. Daarmee zou de hervor- mingsgezinde regering van Dj indjic toch ten val komen. GPD van onze redactie buitenland NEW YORK - Een man met een pistool heeft gisteren schoten gelost op het terrein voor het hoofdkantoor van de Verenigde Naties in New York om de aan dacht te vestigen op de situatie in Noord-Korea. Niemand raakte bij het incident gewond. De man schoot volgens oogge tuigen een paar keer in de lucht, waarna hij zijn wapen neerleg de, pamfletten op de grond gooi de en zich door bewakers liet overmeesteren. Enkele kogels werden terugge vonden op de zeventiende en ne gentiende ver-dieping van het gebouw. Het hoofd van de be wakingsdienst van de VN, Mi chael McCann, zei dat de schut ter zeven kogels had afgevuurd. waar-van sommige rakelings langs medewerkers van het VN- secretariaat waren gevlogen. Het voorval had plaats terwijl de Veiligheidsraad vergaderde over de kwestie Irak, maar er waren geen aanwijzingen dat het daarmee in verband stond. In de pamfletten vroeg de man aandacht voor de situatie in Noord-Korea, waar de bevol king 'kreunt onder het gewicht van hongersnood en dictatoria le onderdrukking' ter-wijl het merendeel van de wereld vrede en vrijheid geniet. Het pamflet was ondertekend door Steve Kim, 'een burger van de VN'. Bewakers verklaarden dat de in een blauw katoenen hemd geklede man over het hek rond het VN-gebouw was ge klommen. AP LONDEN - David Rothenberg, adviseur van veilinghuis Vectis in Londen bekijkt een model- treint je. Het gaat om een zeldzame stoomlocomotief met het nummer 111 en van het merk Mark im. Locomotief en enkele wagons worden volgende week geveild in Rugby. Volgens Rothenberg gaal het setje ongeveer 25.000 euro opbrengen. De mare gaat dat het treintje in 1905 speelgoed was van de Russische tsaar Nicolaas de Tweede. Maar onderzoek heeft aangetoond dat een foto van de tsaar met het treintje door een speelgoedhandelaar is gemanipuleerd in een poging veel geld te verdienen. foto Adam Butler/AP DAKAR - Het Senegalese schip Joola, dat op 26 september verging met meer dan 1000 mensen aanboord, was technisch in orde, maar de bemanning nam geen enkele veiligheidsregel in acht. Dit is de uitkomst van een onderzoek naar de ramp door de Senegalese ministers van Defensie en Transport. Uit het onderzoek blijkt dat het schip wel mocht uitvaren. De motor en de rest van de boot waren in goede staat. Maar het schip, dat gebouwd was op 550 passagiers, was duidelijk zwaar overbeladen. Ook de verdeling van de mensen over het vaartuig was verkeerd. AFP PARIJS - Artsen in het Necker-kinderziekenhuis in Parijs hebben proeven met een gentherapie gestaakt, omdat een pa tiënt als complicatie een ziekte ontwikkelde die op leukemie lijkt. Franse autoriteiten op het gebied van de gezondheids zorg hebben dit gisteren bekendgemaakt. Het gaat om een kind uit een groep van acht kinderen die met de therapie werden behandeld. De proef is voor de hele groep gestopt tot nader onderzoek is afgerond. Het stopzetten van de proef is een tegenslag voor de medici, die met behulp van gentherapie ziektes proberen te bestrij den. Begin 2000 slaagden artsen in het Parijse hospitaal erin twee jongens vrijwel te genezen van een ernstige ziekte die het menselijk lichaam van weerstand beroofde. RTR/AFP JAKARTA - De Indonesische autoriteiten overwegen delen van de Javazee uit te roepen tot gevaarlijk gebied, nadat is ge bleken dat een 440 kilometer lange pijplijn onder de zee on veilig is. Door de pijplijn wordt aardgas vervoerd. Het energieconcern BP PLC waarschuwde woensdag dat een deel van de pijplijn waardoor gas uit het Paperunganveld wordt vervoerd, door erosie als gevolg van de sterke stromin gen in de zee niet langer veilig kan worden genoemd. Als de leiding het begeeft, is er kans op branden en explosies. Een schip dat over een breuk vaart, zou kunnen zinken. DPA ANKARA - Een Turkse rechtbank heeft gisteren de eerder uitgesproken doodstraf tegen de voormalige Koerdische PKK-leider Öcalan omgezet in een levenslange celstraf. Dat meldde het Turkse persbureau Anatolië. De uitspraak is het gevolg van het afschaffen van de doodstraf in Turkije in augustus van dit jaar. De doodstraf was een ob stakel voor Turkije om te kunnen toetreden tot de Europese Unie. De PKK heet intussen KADEK. Öcalan werd in 1999 ter dood veroordeeld wegens hoogver raad voor de vijftien jaar durende gewapende strijd van de PKK voor zelfbestuur van de Koerden. ANP/RTR/DPA SYDNEY - Het Australische leger heeft gisteren een grondig onderzoek toegezegd naar berichten over executies en mis handelingen door militairen in Oost-Timor. Het onderzoek concentreert zich op de gebeurtenissen na de inname van de stad Suai in het grensgebied met West-Timor in oktober 1999. Dat heeft de krant Sydney Morning Herald gisteren gemeld. Australiërs domineerden de vredesmacht die de VN instelden na het referendum van augustus 1999, waarbij de inwoners van Oost-Timor zich voor onafhankelijkheid en verbreking van alle banden met Indonesië uitspraken. ANP de VN gebeuren." Kandidaat- NAVO-lidstaat Bulgarije is wel bereid de Amerikanen en Brit ten bij te staan in geval van een militaire actie tegen Irak. Sofia stelt het luchtruim o- pen en biedt bovendien een basis aan de Zwarte Zee aan. Dat zei de Bulgaarse minister van Defensie gisteren. Hij ver klaarde overigens nog geen con creet verzoek van Washington te hebben ontvangen. Eerder- deze week deed Roeme nië, ook kandidaat voor het NAVO-lidmaatschap, een soortgelijk aanbod aan de VS. Bulgarije en Roemenië leverden ook assistentie tijdens de mili taire operaties in Kosovo en Af ghanistan. GPD/RTR van onze redactie buitenland BOUAKÉ - De opstandelingen in Ivoorkust hebben gisteren na bemiddeling van de ministers van Buitenlandse Zaken van vijf West-Afrikaanse landen in gestemd met een staakt-het-vu- ren. De Ivoriaanse regering was daar al eerder mee akkoord ge gaan. Vandaag wordt de over eenkomst in de hoofdstad Ya moussoukro getekend. De West-Afrikaanse bemidde laars spraken gisteren in het re- bellenbolwerk Bouaké voor het eerst met de rebellen, nadat de ze hen een uur hadden laten wachten. Tot gisteren was nog onduidelijk wie de rebellen pre cies waren en wat zij wilden. Het Franse leger bracht de be middelaars uiteindelijk naar Bouaké, waar in een Franse school werd onderhandeld. Frankrijk is de voormalige ko lonisator van Ivoorkust. Bemiddelaar Mohamed Ibn Chambas zei te hopen dat de grieven van de rebellen na de ondertekening vandaag bespro ken kunnen worden. Wat de voorwaarden zijn is niet be kend. De opstand begon twee weken geleden in Abidjan, toen enkele honderden Ivoriaanse militai ren een couppoging deden na te zijn ontslagen. In Abidjan werd de opstand neergeslagen door het leger, maar de opstandelin gen namen ver-volgens de macht over in vrijwel het gehele noor den van het land. De gespannen verhoudingen tussen christenen in het zuiden en moslims in het noorden van het land leefden op, wat tot vrees voor een bur geroorlog leidde. Veel buiten landers in belegerde steden werden geëvacueerd. AP ria, terwijl nog eens zo'n 300 miljoen mensen ieder jaar ziek worden. Meer dan 160 onderzoekers uit tien landen hebben in een ge meenschappelijk onderzoeks project de genen van de meest dodelijke malariaparasiet (Plasmodium falciparum) en de malaria verspreidende mug (Anopheles gambiae) in kaart gebracht. Het onderzoek naar malaria komt op een tijdstip dat veel van de huidige medicijnen hun ef fectiviteit beginnen te verlie zen, doordat de parasiet die de ziekte veroorzaakt in toene mende mate resistent is. AP van onze redactie buitenland WASHINGTON - Wetenschap pelijke onderzoekers hebben grote vooruitgang geboekt bij onderzoek naar de parasiet die malaria veroorzaakt en de mug die de ziekte verspreidt. Van beide organismen is de vol ledige genetische samenstelling in kaart gebracht, wat volgens onderzoekers een belangrijke factor kan worden voor het vin den van nieuwe medicijnen en bestrijdingsmiddelen. Ieder jaar sterven ongeveer 2,7 men sen, voornamelijk jonge kinde ren, aan de gevolgen van mala- Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5