Man zonder gezicht blikt terug PZC PZC Door aids gegeseld Zuid-Afrika strijdt tegen weglokken artsen Verkiezingen in Letland beheerst door corruptie Overleg douanes werpt vruchten af Meesterspion Wolf kan geloof in Stalin achteraf niet verklaren 4 oktober 1952 vrijdag 4 oktober 2002 door Wierd Puk De man zonder gezicht kijkt peinzend uit het raam van zijn appartement in Berlin-Mit- te. Of Stasi-generaal-majoor b.d. Markus Wolf (79) een va derland heeft, was de vraag. „Als u een politieke en ideologi sche Heimat bedoelt", ant woordt de bejaarde, legendari sche topspion. „Nee, die heb ik niet meer. Maar ik voel me thuis hier in Oost-Berlijn." Wolf werd in 1923 geboren in Baden-Württemberg in een links, joods milieu. Zijn vader was toneelschrijver en arts. In 1933 vlucht het gezin voor de nazi's naar Moskou, waar Mar kus en zijn broer Konrad met de kinderen van andere buiten landse revolutionairen de Duit se Karl Liebknecht- en de Ko- minternschool bezochten. De duisternis van het stalinisme, de verdwijningen, ook in de eigen kennissenkring gingen groten deels aan 'Mischa' Wolf voorbij. „Gelukkige jaren", zo blikt hij terug op zijn Moskouse jeugd. Na 1945 keerde de jonge com munist, getraind als geheim agent, terug naar Duitsland. Aanvankelijk werkte Wolf als verslaggever en propagandist, maar al op z'n 29ste werd hij door Ulbricht (toenmalig staatschef van de DDR) aange steld als hoofd van de Haupt- verwaltung Aufklarung (HVA), de buitenlandse spionage dienst. Formeel was hij de twee de man van de gevreesde Stasi, het ministerie van Veiligheid, achter de door hem verachte 'gek' Erich Mielke. Zonnebril Lang was Markus Wolf, die zich hulde in een lange, zwarte re genjas en zijn gezicht verborg achter een donkere zonnebril, een raadsel. Twintig jaar be stonden er geen actuele foto's van de slanke topspion. Tot een fotograaf van Der Spiegel cle 'man zonder gezicht' in de jaren zeventig in Zweden betrapte. In 1986, nadat hij de spionage vaarwel had gezegdbegon Wolf te schrijven. Hij publiceerde met 'Die Troika' een eerbetoon aan zijn broer en diens vrien den. Na de Wende, de hereni ging, baarde hij opzien met zijn memoires. Zijn nieuwste boek Freunde sterben nicht, is een bundel her inneringen aan markante vrien den. Het leest als het nostalgi sche afscheid van een wereld die met de ondergang van de Sov jet-Unie en het communistische blok verdween. Wolf ziet dat an ders. „Het is meer de neerslag van nadenken over de vraag waarom de mens leeft. Welke waarden tellen werkelijk? Vriendschap, eerlijkheid, trouw, zaken die je in de strijd snel vergeet." Dat klinkt opmerkelijk uit de mond van een man wiens taak het vijfendertig jaar lang was om te bedriegen. Wolf perfectio neerde het gebruik van seks in het spionagebedrijf. Hij stuurde 'Romeo's en Julia's' als agenten naar het Westen om er eenzame secretaresses en ambtenaren te verleiden. Wolf liet routinema tig mensen omkopen, chanteren en 'politiek bewerken'. Maar vuile trucs horen er nu eenmaal bijLiet de CIA niet een democratisch gekozen staats hoofd als Allende elimineren? En de Bulgaren vermoordden hun tegenstanders per gifpara plu Zover ging Wolf niet. Hij hield niet van 'natte klussen'. Tegen de spionnenbaas werden na de hereniging processen ge voerd. De meeste DDR-leiders waren al dood of stokoud. Maar Wolf, die naar Israël en Moskou vluchtte en na een jaar balling schap terugkeerde, zou in een showproces verantwoordelijk worden gesteld voor de uitwas sen van het communisme. De aanklacht, 'landverraad', sneu velde omdat de rechter oordeel de dat hij de DDR juist enorme diensten had bewezen. Later is Wolf toch veroordeeld wegens ontvoering en afpersing door zijn dienst. Hij kreeg twee jaar voorwaardelijk en vijftigdui zend mark boete. Die politieke veroordeling zit hem hoog. Hij is verantwoorde lijk voor het ongeluk en soms de dood van anderen, maar voelt zich niet schuldig. „Vergeet niet dat de confrontatie met het Westen zeer scherp was. Het was onmogelijk om je ergens tussen die fronten op te stellen. We moesten informatie hebben over de bewapening van het Westen." Wolf, met zijn diepe wortels in Rusland, gold in de DDR als Moskous man'. Hij kreeg altijd rugdekking. „Ik heb 't zelf nooit zo gevoeld, weet alleen dat Mos kou ingreep toen Mielke erop aandrong dat ik zou verdwij nen." Altijd was er de hoop op een 'hervormer uit Moskou', zegt Wolf nu. Hij verwelkomde leiders als KGB-chef Andropov, die door zijn ziekte te weinig tijd kreeg om zijn hervormingsplan nen te realiseren, en, later, Gor- batsjov en ook Jevgeni Primak ov, Wolfs Russische evenknie. Verkenners Wolf slaagde erin ten tijde van de Koude Oorlog werkelijk overal 'verkenners' te plaatsen. Vierduizend agenten had de HVA, van wie er tweeduizend in de Bondsrepubliek actief wa ren. Wolf had bronnen bij West- Duitse politieke partijen, op mi nisteries, in het bedrijfsleven en in de media. Niets ontging zijn dienst. Maar zijn grootste suc ces, de val van bondskanselier Willy Brandt in 1974, nadat was uitgelekt dat een 'DDR-mol', Günther Guillaume, een hoge positie bekleedde in diens kan selarij, ziet Wolf achteraf als een mislukking. „Brandt wilde met zijn toenaderingspolitiek tot het Oostblok immers hetzelfde als wij. We hadden onszelf in de voet geschoten." In zijn nieuwe boek komen vrienden voor, wier ouders door Stalin werden vermoord. Wolfs vader begreep al in 1937 dat de revolutie zijn eigen kinderen opeet. „Hij wilde weg, naar Spanje om in de burgeroorlog te vechten. 'Ik ga toch niet af wachten tot ze me arresteren', zei hij. Maar toen Stalin in 1953 op sterven lag, wilde hij alsnog terug om hem als arts te helpen. Die paradox, dat geloof, laat zich niet verklaren. Zelfs in de Goelag vierden gevangenen uit vrije wil de revolutionaire feest dagen." Naarmate de tij d verstrijkt, ver vagen de herinneringen aan die angstige jaren van confrontatie tussen Oost en West. „Ik kreeg net een telefoontje met de vraag of ik een bijdrage wil leveren aan de première van de nieuwe James Bond-filmWolf lacht er maar om. Een van de laatste overlevenden uit de Koude Oor log, een erkend meesterspion die gevraagd wordt om een kari katuur van zichzelf te spelen. De geschiedenis is wreed voor degenen die verliezen. GPD door Henk van 't Klooster Letland kiest morgen een parlement dat de Baltische staat de EU en de NAVO in moet loodsen. In de verkiezingsstrijd stonden echter binnenlandse onderwerpen, vooral de corrup tie, centraal. Volgens de opiniepeilingen krijgt Letland een centrum rechtse regering. Het land heeft sinds de onafhankelijkheid in 1991 ook nog nooit anders ge kend. De coalities kenmerkten zich door instabiliteit. Sinds de eerste vrije parlementsverkie zingen, in 1993. kende Letland maar liefst negen regeringen, gemiddeld dus één per jaar. De conservatieve Volkspartij van oud-premier Andris Skele, die deel uitmaakt van de rege ringscoalitie van drie partijen, ligt in de peilingen met 14,9 pro cent van de ondervraagden voorop. Als de partij wint, wordt Skele mogelijk voor de vierde keer premier van het land. De liberale partij Nieuw Tijd perk van de vroegere president van de centrale bank, Einar Repse, staat met 13,6 procent op de tweede plaats. Waarnemers verwachten dat de partij van Skele met die van Repse in een nieuwe regering zal samenwer ken, waarbij een van beiden premier wordt. In de verkiezingscampagne is volledig voorbijgegaan aan de "toekomstige toetreding tot de NAVO en de EU. Daarvoor be staat onder de bevolking brede steun. De aandacht ging veel meer uit naar het geruzie tussen de rege ringspartijen en de beschuldi gingen van coiTuptie die over en weer vlogen. Nog deze week ontsloeg premier Andris Berzins minister Marelcs Seglins van Binnenlandse Za ken. In een pamflet van de partij Letse Weg van de premier werd de Volkspartij van Seglins van allerlei kwaads beschuldigd. Toen de bewindsman zich ver ontwaardigd tot Berzins wend de, kon hij meteen zijn biezen pakken. Hervormingen Het is algemeen bekend dat de politie, douane en ambtenaren van de Baltische staat omkoop baar zijn. Bovendien komt ont duiking van de belastingen zo veel voor, dat ze de economische hei-vormingen belemmert, waar alle regeringen sinds 1991 naar hebben gestreefd. Repse heeft veel aandacht getrokken met zijn compromisloze houding je gens de corruptie. Als bankpre- sident heeft hij veel respect op gebouwd, doordat hij voor een stabiele nationale munt zorgde. „De mensen zijn alle problemen van de afgelopen jaren beu en verlangen naar een paar een voudige antwoorden. Velen zien Repse als ridder met een onbe zoedeld blazoen die alle proble men kan oplossen", aldus de po liticoloog Zaneta Ozolina, hoogleraar aan de universiteit van Letland. Kiesdrempel Premier Berzins had weinig baat bij veel aandacht voor de corruptie en probeerde dan ook de aandacht naar de buiten landse politiek te verschuiven. Hij slaagde evenwel zo slecht in deze opzet dat zijn partij, die sinds 1993 van alle Letse rege ringen deel heeft uitgemaakt, het risico loopt de kiesdrempel van 5 procent niet te halen. In de peilingen staat de partij, die bij de verkiezingen van 1998 met ruim 18 procent nog de tweede partij werd, net boven de drem pel. Van de derde regeringspartij, de conservatieve Voor Vaderland en Vrijheid van oud-premier Guntars Krasts, is het ook lang niet zeker of die in het parle ment terugkeert. De groepering tijdens de verkiezingscampag ne vermalen tussen de partijen van Skele en Repse. Ook voor Letlands Eerste Partij worden de verkiezingen span nend. Deze nieuwe groepering legt de nadruk op christelijke waarden in de politiek en wordt geleid door Eriks Jekabsons, een kickbokser die priester werd. De enige linkse fractie in het toekomstige Letse parlement is de partij voor Mensenrechten in een Verenigd Letland van Janis Jukrans. Deze komt op voor de belangen van de Russische min derheid, die een derde van de bevolking uitmaakt. De partij is voor toetreding tot de EU, maar wijst het NAVO-lidmaatschap af. ANP door Eelco van der Linden Artsen weghalen uit ontwik kelingslanden die daardoor tekorten krijgen, is niet netjes. Maar het gebeurt volop. Zuid- Afrika is als 'jachtgebied' aan trekkelijk vanwege het hoge op leidingsniveau en -voor Neder land- een taal die dicht bij de onze ligt. Met de verpleegsters is men, op last van de vorige rege ring, inmiddels gestopt, maar de artsen blijven komen. Ook al zit sinds deze week de immigratie dienst de recruteringsbureaus op de hielen. „Nee, er is hier helemaal geen probleem met vertrekkende art sen. Ze vertrekken wel, maar komen ook snel weer terug - bij ons 99 van de 100." Sian van het 'internationale recruteringsbu- reau' O'Grady-Peyton in Preto ria, weet dat haar werk als con troversieel te boek staat, maar weigert zich te laten beschou wen als een saboteur van het nieuwe Zuid-Afrika. „Wij bie den vooral jongeren de kans binnen een jaar tijd hun uit staande studieschuld terug te verdienen." De meningen zijn verdeeld, maar feit is dat Zuid-Afrika sinds de omwenteling in 1994 een exporteur werd van goedop- geleid medisch personeel. Een kwart van de tussen 1990 en 1997 afgestudeerde dokters be vindt zich momenteel in het bui tenland. De commercie speelt er gretig op in. Sla het lijfblad van de Zuid-Afrikaans medische wereld, The SA Medical Jour nal, er maar op na: advertenties omzoomd met dollartekens vra gen: „Bent u al toe aan een nieuw avontuur in Australië, Nieuw Zeeland, Canada, Groot- Brittannië of de VS?" Nee, Nederland staat niet be kend als een groot 'jager' in Zuid-Afrika, maar het aantal van 60 tot 100 specialisten dat inmiddels naar ons land is afge reisd, vindt Helen Strong van 's lands belangrijkste artsenor ganisatie SAMA, toch aanzien lijk voor een klein land. „Tel het op bij andere kleintjes en je hebt het over een voor Zuid-Afrika groot verlies." Strong noemt de trend 'zeer beangstigend'. De grootste jagers zijn Groot- Brittannië, Australië en Cana da. Dit laatste land kaapte de afgelopen jaren zeker tweedui zend artsen weg uit Zuid-Afri ka, vooral om ze te plaatsen in afgelegen gebieden waar geen Canadees zin heeft om te wer ken. Onlangs ontstond ophef over een tv-reportage uit de pro vincie Saskatchewan, waar een streng landklimaat heerst, en één op de vijf artsen Zuid-Afri kaan is. „Zonder hen zijn we ab soluut verloren", zei een burge meester. Maar Zuid-Afrika denkt er net zo over. Het land kan zich niet permitteren eerst veel geld in studie te investeren om daarna de mensen te zien vertrekken. Helemaal niet, omdat thuis ie dereen nodig is om, bijvoor beeld, een aids-crisis te lijf te gaan die momenteel 5,5 miljoen van de 46 miljoen inwoners treft. Dit is de redenering van de Zuid-Afrikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dlamini- Zuma, die nu probeert vooral de landen van het Britse Gemene best te bewegen tot een restric tief beleid. Dat je succes kunt boeken, blijkt uit het verbod dat Nederland afkondigde op de 'import' van Zuid-Afrikaanse verpleegsters. Toenmalig mi nister van Volksgezondheid Borst nam uiteindelijk ook het argument over dat ze in hun moederland te hard nodig zijn. Helen Strong van SAMA is de enige die met (statistisch) on derzoek serieus heeft gepoogd het fenomeen in kaart te bren gen. „Met alle beperkingen die er zijn, kun je zeggen dat de trend van professionele erosie zich voortzet. Dit jaar hebben er tot nu 565 artsen die lid zijn van onze organisatie het land verla ten. Dat is 54 procent meer dan de 368 die we registreerden voor het hele jaar 2001." De redenen die worden opgegeven voor ver trek zijn misdaad, laag inko men, positieve discriminatie, te grote werkdruk - met name op het platteland - en achteruit gang van het niveau. Platteland Strong benadrukt dat Zuid- Afrika eigenlijk nog" genoeg art sen heeft, maar dat ze niet goed over het land zijn verdeeld. In de afgelegen landelijke gebieden is de schaarste het grootst. Dat de afgestudeerde artsen (1200 per jaar), voordat ze mogen gaan door Alexander Bakker Vanouds kiezen reders voor de goedkoopste ha vens of die met de minste controles. 'Portshopping' wordt door de douane al ja ren onderkend. Binnen de Europese Unie geldt dan wel één douaneprocedure, de nu ances in de uitleg ervan wa ren echter legio. Dat leidde, op Rotterdams initiatief, tot overleg tussen Antwerpen, Le Havre, Felix stowe en Hamburg, de vijf Noord-Europese havens die samen goed zijn voor zeven tig procent van het goederen verkeer van en naar Europa. De vijf, verenigd onder de naam Ralfh, streven naar eenvormige procedures. „In Antwerpen was alles makkelijker, hoorde je al tijd", vertelt plaatsvervan gend districtschef Jaap Everwijn van de douane in Rotterdam. „Maar als je daar op de kade stond, dan hoorde je hetzelfde verhaal over Rotterdam. Ons initiatief was bedoeld om portshop ping te voorkomen." Dat overleg werpt vruchten af, constateert Everwijn. Op douanegebied zijn de pro blemen tot een minimum teruggebracht. „Rotterdam, Antwerpen, Le Havre, Felix stowe en Hamburg zitten op één lijn", geeft hij aan. „We willen allemaal dat gelijke niveau. Feitelijk zijn we al verder: er is sprake van sa menwerking, onder meer op het gebied van informatie uitwisseling en opleiding." Om dat te bereiken, is de af gelopen jaren de situatie in de vijf havens vergeleken. Aan de orde kwamen de douane-uitvoering, de kos ten, de andere controles, het gebruik van informatietech nologie, de havencijf ers en de contacten met het bedrijfsle ven. Er waren nogal wat ver schillen, maar die zijn van niet al te grote invloed op de onderlinge competitie. De vijf hadden behoefte aan meer coördinatie. Everwijn was de geschikte kandidaat. „Er is ook zo'n overleg tussen de douane in de havens in Zuid-Europa en die op de luchthavens. Ik heb toen voorgesteld om vanuit Brus sel als onafhankelijk persoon al die overleggroepen te co- ordineren. Dat was vervol gens snel geregeld. Ik zal me niet als een eigenwijs jonge tje uit Rotterdam presente ren." Het succes van de afgelopen jaren bewijst het nut. „Het voorkomen van portshop ping wordt meer en meer een gepasseerd station", vertelt Everwijn. „De nadruk kan nu meer komen te liggen op samenwerking en van elkaar leren. De nuances blijven, maar ze zijn minimaal Belangrijk winstpunt is dat de informatie-uitwisseling sterk is verbeterd. „Men steekt elkaar aan. In Marseil le zijn de havenautoriteiten zo enthousiast geworden over de containerscan, dat niet de douane, maar de ha ven zo'n röntgenapparaat kocht." Ook Hamburg en Antwerpen bezitten scan ners, terwijl er in Groot-Brit- tannië aan wordt gewerkt. „Rotterdam krijgt later dit jaar voor het Waal/Eemha- vengebied een mobiele scan en in Antwerpen denkt met over een tweede apparaat." Uitwisseling „De samenwerking leidde ook tot uitwisseling van per soneel in opleiding. Denk daarbij aan het gebruik van de scanapparatuur waar we van elkaar leren bij interpre teren van de röntgenbeel- denIntussen staat het over leg tussen andere contro lediensten nog in de kinder schoenen. De Rotterdamse douanechef Ton Groenen dijk bracht eerder dit jaar de inspectiediensten in cïe Rot terdamse haven bijeen in een platform, om te komen tot een betere afstemming van de werkzaamheden. Met een soortgelijk initiatief had de douane op Schiphol veel suc ces. GPD ROBOT - De Zwitserse robot Sab or heeft al twee maal op schudding gewekt op een ten toonstelling in Wenen. De eer ste maal veroorzaakte de kunstmens paniek, toen de ro bot op een groep angstige kin deren inliep. Een inbreker drukte afgelopen week op een verkeerde knop, waarop de ro bot in werking trad en drie schoten loste met een alarm pistool. REISGIDS - De nieuwe Zeeuwse reisgids is versche nen. De reisgids is deze keer in een vrolijk groen kaftje gesto ken. De nieuwe gids bevat de volledige winterdienstrege- ling. Men treft er bijzonderhe den in aan over alle verkeers verbindingen in Zeeland, maar ook over alle verbindin gen met andere provincies en België. KRUININGEN - Er wordt ge werkt aan de voorbereiding van de feestelijkheden ter vie ring van het 750-jarig bestaan van Kruiningen. L. Lockesfeer uit Hulst is verzocht een open luchtspel te schrijven. AANSLAG - Voor de derde i maal in tien dagen tijd is een aanslag gepleegd op de Ameri kaanse ambassade in Tokio. De politie ontdekte drie brandbommen bij een muur van de ambassade. Op het Zuid-Afrikaanse platteland, waar aids alom dood en verderf zaait, is het gebrek aan artsen nij pend. foto E PA praktiseren, een jaar moeten werken in een 'lokale gemeen schap' - een township op het platteland - heeft de situatie daar verbeterd, maar niet veel. Terwijl er in de Zuid-Afrikaan se steden één arts is voor elke 700 inwoners, is dat op het plat teland één voor elke 10.000, al dus het Zuid-Afrikaanse Me disch Genootschap. Op het platteland manifesteert zich de essentie van Zuid-Afri ka - eerste en derde wereld - ge nadeloos. En dan blijkt dus niet iedereen (wit èn zwart) geïnte resseerd te zijn in werken in het 'echte Afrika'. Volgens een on derzoek uitgevoerd onder die jonge artsen zegt één op de drie naar het buitenland te willen. De regering overweegt nu vesti gingslicenties af te geven, wat betekent dat de overheid be paalt waar artsen mogen wer ken. En dat zal zijn waar de tekorten heersen. Strong bena dert: „Er is veel onrust hierover, maar in Europa wordt dit toch ook gedaan. Je kunt je niet er gens vestigen waar al genoeg artsen zijn." GPD Uitgever: J C Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail; redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (01181484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 27-3030 E-mail: redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax (0115)645741 E-mail redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail- redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12.00 uur. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18 00 uur Tel. (0118) 484000 Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2.00 per maand: 20.50 per kwartaal: 55.10 per jaar 209.90 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail abo@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag:€ 1.10 zaterdag* 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35 93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd. Voor gewone advertenties: Tel: (0118) 484240 Fax:(0118)470100 Voor kleintjes: Tel (0118)484321 Fax:(0118)484370 Auleursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Couranl BV is een onderdeel van het Wegener-concern De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordl gebruikt voor onze (abonnementen)admlnistratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van detitelsende werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, afdeling lezersservice, Postbus 18,4380 AA Vlissingen Behoort tot UJGQGnEr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4