Vitesse stunt met zege in Roemenië Heerenveen komt net tekort Zwarte avond voor FC Utrecht Nederland ontmoet Zwitserland in eerste ronde Davis Cup Van Basten pleit voor andere spelregels 19 Golfers halen neus op voor Spelen Jaspers in achtste finales Schalken ronde verder in Moskou Verkerk uitgeschakeld in Tokio Ritsma en Verheyen in marathons Rustpauze amazone Werth Blij levens en Hoffman staan niet op reservelijst Bob Peeters maakt winnende treffer Chelsea uit Uefa Cup SINT ANDREWS - De dikbetaalde vedetten uit de golf wereld zijn niet of nauwelijks geïnteresseerd in de Olympische Spe len. Dat blijkt uit hun reacties op het plan van het Internatio naal Olympische Comité (IOC) om de golfsport terug te laten keren op de olympische kalender. „Geen belangstelling", zegt de Zuid-Afrikaan Ernie Els, de nummer drie op de wereld ranglijst en winnaar van het Brits Open. „De Olympische Spelen zijn voor amateurs", reageert de Schot Colin Montgo- merie, de held van het Europese team dat de Rydercup won. Ook Tiger Woods ziet weinig in een toernooi waar geen geld valt te halen. „Ik probeer mijn programma juist te beperken", zegt hij. Woods heeft te kennen gegeven dat hij de voorkeur geeft aan het rijkelijk met euro's gedoteerde WK. AFP RANDERS - Dick Jaspers heeft zich in het Deense Randers op het wereldkampioenschap driebanden geplaatst voor de achtste finales. De Nederlandse favoriet won zijn drie poule duels. Gistermiddag was Jaspers in twee sets te sterk voor de Amerikaan Piedi'abuna: 15-10 15-11. Een dag eerder had hij de Japanner Mori en de Peruaan Rodriguez al verslagen. ANP MOSKOU - Sjeng Schalken heeft de derde ronde van het toer nooi om de Kremlincup in Moskou gehaald. Hij won gisteren in twee sets van de Zuid-Afrikaan Wayne Ferreira: 7-5 6-0. De Limburger is als zevende geplaatst in het toernooi waar in to taal 2,2 miljoen euro prijzengeld wordt verdeeld. TOKIO - Aan de opmars van tennisser Martin Verkerk in To kio is gisteren in de derde ronde een einde gekomen. De Ne derlander verloor 's avonds in de strijd om een plaats bij de beste acht van de Spanjaard Feliciano Lopez in drie sets. Lo pez was de stei-kste in de eerste set (6-2), verloor in de tiebrak de tweede, maar was in de derde oppermachtig (6-0). Verkerk was in de Japanse hoofdstad goed op dreef. In de eer ste ronde zette hij de Tsjech Jan Vacek opzij. Vervolgens bleek hij te sterk voor de als zesde geplaatste Amerikaan James Bla ke, die hij met 6-3,3-6 en 6-3 versloeg. ANP/RTR RIJSWIJK - Rintje Ritsma en Carl Verheijen zullen 16 okto ber in Alkmaar deelnemen aan de openingswedstrijd van het marathonseizoen. Gerard Kemkers, coach van de langebaan schaatsen van TVM, heeft daarvoor toestemming gegeven. „Ze starten zeker in Alkmaar en wellicht ook drie dagen later in Amsterdam in de eerste marathon om de Essent Cup", al dus ploegleider Pascal Vergeer. Ook Renate Groenewold en de Amerikaanse Jennifer Rodriguez starten in Alkmaar. Ver geer: „Voor alle vier geldt dat ze in enkele marathons zullen uitkomen zolang het past in het langebaanprogramma." ANP MELLENDORF - De Duitse amazone Isabell Werth moet voorlopig rust houden. De veelvoudig olympisch, wereld- en Europees kampioene dressuur liep bij een ongelukkige ma noeuvre van haar paard Apache een scheenbeenblessure op. Ze is gisteren geopereerd. SID doorMartijn van Beeten AMERSFOORT - De Neder landse Davis Cup-ploeg stuit in de eerste ronde van de wereld- groep op Zwitserland. De loca tie voor de thuiswedstrijd van de tennissers, van 7 tot en met 9 februari volgend jaar, is nog on bekend. Raemon Sluiter sprak van een pittige loting, die een stuk slechter had kunnen uitvallen. „Ik was alleen bang voor een uitduel in Brazilië. Wat sterkte betreft was een wedstrijd tegen Kroatië ideaal geweest. Een na deel is dat de Zwitsers met Ro ger Federer, Mare Rosset en Georg Bastl over goede dubbel spelers beschikken. Van een ze ker punt is ditmaal dus geen sprake." Captain Tjerk Bogtstra was ook blij dat geen uitduel in Brazilië uit de bus rolde. „Kort na de Au stralian Open zou dat niet pret tig zijn." Ook omdat Sjeng Schalken al heeft aangegeven dat de Davis Cup voor hem niet heilig is en Krajicek evenmin dol is op dit soort verre reizen. „Ik zie geen nadelen aan deze loting", stelt Bogtstra. In het laatste jaar Davis Cup met Paul Haarhuis én waar schijnlijk Richard Krajicek loopt de route naar de finale voor het Nederlands team langs duels in eigen land. Alleen als Zweden de halve finales haalt, moet de equipe van Tjerk Bogtstra op reis. Dat land krijgt voor de eerste ronde echter de loodzware trip naar Brazilië, met Gustavo Kuerten, voor de kiezen. Mocht Nederland de Zwitsers verslaan, dan wacht een duel met titelhouder en nu finalist Frankrijk of Roemenië. Ook die wedstrijd is in eigen land. Mocht dat examen eveneens met succes worden afgelegd, dan is Brazilië, Australië, Groot-Brittannië of Zweden de volgende opponent. „Een ideaal scenario voor een laatste kunstje van Haarhuis en Krajicek", zegt Bogtstra. „Maar voorlopig hebben we Zwitser land nog niet eens verslagen." Voor de zesde keer in de historie is dat land tegenstander in de Davis Cup en pas voor de twee de keer in eigen landTweemaal in 1961 en 1995, wist Nederland te winnen. De Zwitsers, in 1992 nog verliezend finalist tegen de Verenigde Staten, hebben net als Nederland vaak een promo tie/degradatieduel nodig om in de wereldgroep te kunnen blij ven. Feclerer is de kopman bij de Zwitsers, als nummer dertien van de wereld. Michel Kratoch- vil (41), Rosset (95) en Bastl (127) zijn de overige krachten die in februari hoogstwaar schijnlijk van de partij zijn. De loting: Roemenie-Frankrijk (1), Nederland (8)-Zwitserland, Austra lië (3)-Groot-Brittannië, Zweden (6)-Brazilië, Kroatië-Verenigde Sta ten (5), Spanje (4)-België, Argenti nië (7)-Duitsland, Tsjechië-Rusland (2). GPD AIGLE - Jeroen Blijle- vens, Tristan Hoffman en Rudie Kemna staan niet op de reservelijst waaruit bondscoach Gerrie Knetemann nog drie ren ners selecteert voor de we reldkampioenschappen wielrennen op de weg in Zolder. Dat blijkt uit de voorlopige deelnemers lijst op de internetsite van de internationale wiel- renunie UCI. Knetemann moest bij de UCI een lijst met achttien renners inleveren van wie er uiteindelijk twaalf aan het WK zullen deelnemen. Maandag maakte hij tien namen bekend, maar de bondscoach wilde niet zeggen wie de acht waren die nog kans maakten op een WK-selectie. Uit de inschrijvingen die de UCI uit Nederland ontving blijkt dat Knetemann zal kiezen uit Jan Boven, Bram de Groot, Bert Hiemstra, Servais Kna- ven, Gerben Löwik, Koos Moerenhout, Leon van Bon enMax van Heeswijk. Door het afzeggen van Erik Dekker zijn er nog drie startbewijzen te ver delen. ANP van onze sportredactie RIJSWIJK - Er is is iets grondig mis met het voetbal. Die con clusie trekt Marco van Basten in de 32e uitgave van het voet baltijdschrift Hard Gras. In zijn verhaal pleit de wereld- spits van weleer voor spelre gelveranderingen, gebruik van technische hulpmiddelen, een universele kalender, een be perkt aantal contractspelers per club en een onderzoek naar de afschaffing van de buiten spelregel. „Ik wil helemaal niet zeggen dat ik de wijsheid in pacht heb. In deze lijden van vooruitgang is het waanzin om stil te blijven staan. Elk bedrijf streeft naar vooruitgang, elk bedrijf streeft naar verbetering van zijn pro duct - behalve de voetballerij." Volgens Van Basten heeft het WK in Zuid-Korea en Japan aangetoond dat het voetbal niet met zijn tijd is meegegaan. „Nooit eerder heeft het spel zo geleden onder de regels, waar van enkele in mijn ogen sterk verouderd zijn. Het voetbal spel hoort verdedigd te wor den. Tegen misbruik en geweld maar ook tegen de vele fouten van scheidsrechters. Dieptepunt is volgens Van Bas ten de buitenspelregel. Af schaffing had in zijn ogen al lang door de wereldvoetbal bond Fifa of de Uefa uitgepro beerd moeten zijn. „Bij hockey heeft het gewerkt. Voor scheidsrechters met het blote oog niet waar te nemen. Zij hebben hulp nodig van de tech niek, die inmiddels zo ver is dat op de millimeter nauwkeurig kan worden bepaald of het bui tenspel is of niet." Van Basten pleit voor invoe ring van tweemaal 35 minuten zuivere speeltijd. Elke trainer zou het recht moeten hebben door Norbert Kleinherenbrink BOEKAREST - Vitesse heeft gisteravond in Boekarest een klein wonder verricht. De Ne- derlandse middenmoter slaag de er zowaar in de Roemeense koploper op eigen veld te ver- rassen. Dankzij een meesterlij ke treffer van Bob Peeters na een uur won de Arnhemse ploeg met 1-0 van Rapid Boekarest. Dat was precies voldoende om na de 1-1 in het Gelredome, ook al met een treffer van Peeters, de twee de ronde te bereiken van het Uefa Cup-toernooi. Vitesse leverde in Roemenië een uitstekende teamprestatie. Na een ingetogen eerste helft, waarin de Arnhemmers de thuisclub niet één kans gunden, speelde de geconcentreerde ploeg van Snoei na cle rust om te winnen. De uitgekiende tactiek van Vitesse was Rapid te mach tig. De derde ploeg van Boeka- rest, na Dinamo en Steaua, kon in de enerverende slotfase de verlenging niet afdwingen. Vitesse liet zich in de eerste helft niet gek maken door de fanatie ke stemming in het Giulesti-sta- dion. De manschappen van Snoei voerden nauwgezet de opdrachten uit. De debuterende hoofdcoach begon met spelma ker Janssen (nog niet topfit) en de jeugdige middenvelder Hofs (gepasseerd) op de bank. Arao- ah, eindelijk genezen van een gekneusde teen, en Levtsjenko kregen wel zijn vertrouwen. Bij Rapid was ex-Feyenoorder Sa- bau, die twee weken geleden in het Gelredome nog indruk maakte met zijn sobere, balvas te spel, reserve en nam de her stelde eerste doelman Dolha de plaats in van collega Curca. Met de linies kort op elkaar, veel rugdekking op het middenveld en in een rustig tempo ontregel de de Arnhemse ploeg de aan valsopbouw bij Rapid. Het nat te en gladde veld maakte goed voetbal ook vrijwel onmogelijk. Vitesse kwam alleen in de pro blemen als de ploeg achteruit voetbalde. Vooral de rechter flank veroorzaakte de nodige onrust in de eigen defensie. Kwetsbaar Middenvelder Mustapha en vleugelverdediger Cornelisse maakten een onzekere en kwetsbare indruk. Snoei moest de laatste al na amper een kwar tier tot de orde roepen. Op dat moment had Mustapha al een gele kaart te pakken. Hij trok Rat aan het shirt toen de Roe meen dreigde door te breken. Ook Frankel en Claessens, die aan de linkerkant de thuisge bleven Martel (oogontsteking) verving, kregen in de eerste helft een boeking. De Belg kreeg geel voor een toneelstukje in een duel met Iencsi, waar heel Vites se bij de overdreven valpartij van Claessens dacht aan een strafschop. Met een gemiste kopbal van Amoah was dat het enige doelgevaar dat de ploeg van Snoei in de eerste helft af dwong. Het opvallend timide Rapid kon doelman Jevric al he lemaal niet in verlegenheid brengen. Met aanzienlijk meer offensieve plannen begon Vitesse aan de tweede helft. Kopballen van Amoah (op de paal) en Peeters (over) leverden geen succes op en ook een schot van Amoah miste het doel van Rapid. De verguisde Peeters, die voor de return niet eens zeker was van een basisplaats, maakte uitein delijk het verschil. Met zijn lin kervoet vond de Belg vanaf de rand van het strafschopgebied de bovenhoek, 0-1. Vitesse ver dedigde de broze voorsprong in de slotfase met alles wat de ploeg nog had. Dat was net vol doende om de gelijkmaker te voorkomen. Gert Claessens van Vitesse wordt onderuit gehaald in het duel met Rapid Boekarest. foto Robert Ghement/EPA op één time-out. Een systeem met persoonlijke fouten - zoals bij basketbal - zou goed bruik baar zijn voor de sport. „De ge le kaart mist zijn doel. De vol gende tegenstander profiteert ervan en dat is onzinnig." De oud-spits vindt dat Neder land een voortrekkersrol op zich moet nemen bij initiatie ven tot veranderingen. „Ik zou het betreuren als uiteindelijk geen van mijn suggesties wordt overgenomen." ANP vrijdag 4 oktober 2002 van onze sportredactie UTRECHT - Ernstige suppor- tersrellen tijdens het Uefa-Cup- duel FC Utrecht - Legia War schau (1-3) hebben gisteren Er- ik-Jan Visser ingewijd in het voorzitterschap van een voet balclub. Hij sprak twee dagen nadat hij de hamer had overge nomen van Gerrit Bloemink van 'een zwarte avond voor het voet bal'. De wedstrijd werd gedurende 38 minuten gestaakt door de Kroatische scheidsrechter Trivkovic. Dit gebeurde nadat Legia Warschau via een doel punt van Kucharski in de zeven de minuut de score had ge opend. Vreugdevuurwerk uit het vak met 310 fanatieke Pool se supporters was genoeg om een groot deel van de evenzo fa natieke Utrecht-fans in woede te laten ontsteken. Een grote groep stak de gracht over en be trad het veld. FC Utrecht, dat door cle tweede nederlaag (1-3 na eerder 1-4) uitgeschakeld is, hangt een zware straf van de tuchtcom- missie van de Uefa boven het hoofd. Volgens cle richtlijnen moet een gestaakt duel binnen dertig minuten worden hei-vat. Als dit niet het geval is, zoals bij Utrecht - Legia, dan wordt de thuisclub automatisch voor twee jaar uitgesloten van deel name aan Europese bekertoer- nooien. Op aandringen van FC I Utrecht werd het duel, hoewel RIJSWIJK - Viking Stavanger heeft in de eerste ronde van het toernooi om de Uefa Cup voor een verrassing gezorgd. De Noorse semi-profs schakelden gisteravond het miljoenenteam van Chelsea uit. Het werd 4-2, nadat de favoriet eerder in Londen met klein ver- schil (2-1) had gewonnen. Eén Nederlander speelde mee met j Chelsea. Dat was topschutter Hasselbaink. Hij wercl tien mi nuten voor tijd gewisseld, bij i een voor de Londense club (3-2- achter) nog gunstige stand. Ne- vland maakte kort voor tijd het doelpunt dat de Noren verder hielp. ANP de termijn van een half uur was verstreken, alsnog uitgespeeld. De rellen konden ontstaan doordat cle vijandige suppor- tersgroepen bijna naast elkaar in het stadion stonden en door dat het kennelijk mogelijk was vuurwerk mee naar binnen te nemen. Visser: „De reactie die is ontstaan bij cle Utrecht-fans is verschrikkelijk en niet goed te keuren. Ik weet niet wat cle con sequenties zullen zijn, want ik ben als voorzitter onervaren in clit soort zaken." FC Utrecht werd ruim twintig jaar geleden ook al bestraft van wege het wangedrag van haar supporters. Op 30 september 1981 week de club wegens de nieuwbouw van het stadion uit naar Arnhem voor het duel met Hamburger SV. De uitwedstrijd werd destijds met 1-0 gewon nen, in Nederland wonnen de Duitsers onder aanvoering van Felix Magath met 3-6. Het pu bliek reageerde zich onder meer af op Ernst Happel, destijds coach van HSV, die de inhoud van glas bier over zich heen kreeg. De rellen in het stadion volgden op ongeregeldheden in het cen trum van Utrecht. Supporters van FC Utrecht raakten in het winkelcentrum Hoog Catheri ne slaags met de politie. De poli tie verrichtte achttien aanhou dingen. Volgens ooggetuigen begonnen supporters van FC Utrecht met spullen naar cle politie te gooien. Her en der braken opstootjes uit en werden vernielingen aange richt. De Mobiele Eenheid dreef de groep van zo'n tweehonderd man uit Hoog Catherijne de bin nenstad in en hield hen daar een tijd lang ingesloten voor een ca fé in het centrum. Met behulp van camerabewa king kon cle politie de raddraai ers uit de groep halen. De overi ge supporters zijn in stadsbus sen naar het stadion vervoerd. De politie zette de hondenbri gade en de bereden politie in. Een groep Poolse supporters raakte op het Jaarbeursplein slaags met de politie. FC Utrecht- Legia Warschau 1-3 (1-1). 7. Kucharski 0-1, 45. Kuyt 1-1, 62. Svitlica 1-2, 69. Svitlica 1-3 (strafschop). Scheidsrechter: Trivkovic (Kro). Aantal toeschou wers: 12.500. Gele kaart: De Jong (FC Utrecht). FC Utrecht: Wapenaar; Zuidam (65. Schut), Touzani, Zwaanswijk en Van Mol (65. Roïhaj; Tanglie, De Jong, Bosschaart en Van den Bergh; Kuyt en Gluscevic (71. Jozhemsen) door Jan Mennega HEERENVEEN - Het wonder van Friesland bleef uit, maar SC Heerenveen is nog niet dood en begraven. In het Uefa Cup-toer nooi ligt de pompeblêdenclub wél op apegapen. Heerenveen kon de 3-0-sof van Boekarest gisteravond nel niet wegpoet sen. In het Abe Lenstra Stadion bleef de thuisclub, fanatiek aangemoedigd door de eigen aanhang, op 2-0 steken. De meest opvallende man bij SC Heerenveen was Romano Den- neboom. De weer in ere herstel de aanvalsleider was een plaag voor de Roemeense defensie. Met cle diagonaal ingeschoten 2-0 accentueerde hij dat ook. Maar Denneboom miste óók de belangrijkste kans van de wed strijd. In de derde minuut al leg de de zeer gedreven spelende Mika Nurmela hem de bal pan klaar op het voorhoofd. Missen was moeilijker dan raak kop pen, maar de grillige aanvaller deed dat wel. Die misser bleef SC Heeren veen de hele wedstrijd achtervolgen. „Als je de heenwedstrijd met 3-0 verliest sta je voor een bijna hopeloze missie. Wil je het dan toch nog redden, dan moet je snel een goal maken", stelde Foppe de Haan naderhand dan ook met spijt in zijn stem vast, zonder de kansenmisser iets kwalijk te nemen. Denneboom werd ook aangewezen als man van de wedstrijd en dat was een juiste keuze. Walter Zenga, de in Roemenië verdwaalde playboy-trainer van Italiaanse komaf, vond dat ook. De vroegere doelman van Inter Milaan en het Italiaanse elftal vroeg Denneboom na af loop om diens shirt. „Hij zei dat zijn zoontje shirts spaarde. En aan zo'n meneer geef ik mijn shirtje graag weg", zei cle uit blinker. Tevreden Foppe de Haan, een geplaagde trainer deze dagen, liet weten bijzonder tevreden te zijn over het optreden van zijn ploeg. „Ik vinei dat we prima hebben ge speeld. Het was weer als van ouds en dat doet mij heel veel deugdWe hebben laten zien dat we nog steeds goed kunnen voetballen. Zelf wisten we dat ook wel, maar nogal wat men sen om ons heen hebben daar wel aan getwijfeld." Heerenveen voetbalde niet al leen goed, het speelde ook geest driftig en wilskrachtig. Maar het duurde tot de 5 3e minuut dat alle inspanningen beloond wer den met het eerste doelpunt. De Zweedse verdediger Petter Hansson kopte een hoekschop van zijn landgenoot Abgar Barsom langs de met het merk waardige rugnummer 99 kee pende Vintila. Toen Denneboom niet veel later de 2-0 inschoot, waren er ineens toch nog mogelijkheden voor de Friezen, maar moegestreden als zij waren, konden zij in de slot fase geen stevige vuist meer ma ken. En dus verdwijnt dinsdag niet het papiertje met cle naam van SC Heerenveen erop bij de lo ting voor de tweede ronde van het Uefa Cup-toernooi in de champagnekoeler, maar die met daarop FC National Boekarest. En dat is toch een hard gelag voor de Friese club, die een beter elftal heeft dan de Roemeense club, maar twee weken geleden in Boekarest de slechtste wed strijd sinds jaren speelde en daar gisteravond hard op werd afgerekend. Heerenveen (Ncd) - National Boe karest (Roe) 2-0 (0-0). 54. Hansson 1-0, 65. Demieboom 2-0. Scheids rechter: Borvilos (Gri). Gele kaart: Edman, Kolk (Heerenveen), Ilie, Duro. Caramarin, Coman (National Boekarest). Aantal toeschouwers: 12.000. Eerste wedstrijd: 0-3, Natio nal Boekarest naar volgende ronde. Heerenveen: Vonk; Venema, Hans son, Ebbinge (80. Vayrynen) en Ed man; Radomski, Selakovic en Jen sen; Nurmela, Denneboom en Barsom (66. Kolk). National Boekarest: Vintila; Pet- rescu, Prodan, Curt en Marin Petre; Caramarin (90. Nemteanu), Ilie (67. Ovidin Petre), Duro en Coman; Olah en Radu (84. lacob). GPD Heerenveen-speler Romano Denneboom viert een klein feestje na het scoren van de 2-0. Ondanks de overwinning op Boekarest bekert de Friese club niet verder in de Uefa Cup. foto Juan Vrijdag/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41