Middenstander krijgt kans tussen de ketens PZC Wegenwachters krijgen vaker klappen Bedrijf ontkent rol bij illegale handel in aidsremmers PvdA onderzoekt aftreden Korthals Fonds stimuleert divers aanbod winkelcentra Peper spant geding aan tegen accountants Mestvarken heeft óók rechten Van der G. komt langzaam bij van 70 dagen hongerstaking -J' Remkes heeft haast met gekozen burgemeester Balkenende bezoekt Blair -1 dMec" Volendam contra drank en drugs Pardon bezitter van gestolen gsm Verdachte moord Micelle vast Aanklacht tegen Gretta Duisenberg Instituut verwerpt rassentheorie vrijdag 4 oktober 2002 door Kees Bos DELFT - Winkelend publiek kan in grote winkelcentra voortaan vaker plaatselijke winkeliers aantreffen. Een spe ciaal landelijk garantiefonds, dat gisteren is opgericht, gaat dat mogelijk maken. Het fonds wil bij de projectont wikkelaars garant staan voor de eerste huurbetalingen door de plaatselijke winkeliers. Het fonds beschikt daarvoor over 2,4 miljoen euro. Het geld is af komstig van het ministerie van Economische Zaken, de Natio nale Winkelraad, Rabobank en Vendex. Kleine winkeliers en consumen ten klagen al langer dat huidige winkelcentra bijna geheel be staan uit filialen van dezelfde ketens. ,,Het is meer van het zelfde", vindt voorzitter H. de Boer van MKB-Nederland, de organisatie van middelgrote en kleine bedrijven. ,,De winkel straten van Groningen, Maas tricht en Utrecht zijn door de overheersende ketenbedrijven nauwelijks van elkaar te onder scheiden." Sinds 1960 is het aantal filialen met 70 procent gestegen, terwijl het totaal aantal winkels is ge daald. Van de winkels is numin- der dan de helft zelfstandig; in 1960 waren nog bijna alle zaken (90 procent) zelfstandig, aldus cijfers van het ministerie van Economische Zaken. Criteria De winkelcentra doen liever za ken met grote concerns, omdat die garant kunnen staan voor hun filialen. Het nieuwe fonds gaat de projectontwikkelaars overhalen om de ruimte ook te gunnen aan plaatselijke winke liers. Doel is jaarlijks hulp te bieden aan 120 tot 250 winke liers die aan bepaalde criteria voldoen. De oprichting van het garantie fonds is voortgekomen uit een motie van Tweede-Kamerlid Van Walsum (D66). Vorig jaar drong toenmalig Tweede-Ka merlid Wijn (CDA) bij de rege ring er nogmaals op aan haar uit te voex^en. Dezelfde Wijn was gisteren als staatssecretaris van Economi sche Zaken present bij de op richting van het garantiefonds. Hij is verheugd over het project. ,,Een duwtje hier of daar kan veel in beweging brengen", al dus Wijn. „Want bij de strijd om winkelruimte zijn de grote jon gens in het voordeel, met net iets meergeld, scherpere juristen en omdat projectontwikkelaars net iets meer vertrouwen heb ben in grote concerns. Terwijl de kleine winkeliers best trek kingskracht hebben op consu menten." MKB-voorzitter De Boer meent niet dat het fonds overbodig is, nu er zoveel winkelpanden te huur staan door de economische recessie. ,,De nood is nu wel minder groot dan vier jaar gele den," erkenthij, „maar zodra de economie aantrekt, zal het voor de kleinere ondernemers weer moeilijker worden een plek te vinden. Dan is dit garantiefonds een uitkomst. Winkelcentra kunnen weer variatie bieden, waardoor ze aantrekkelijker worden voor de consument." ANP ROTTERDAM - Oud-burge meester Peper van Rotter dam heeft een kort geding aangespannen tegen KPMG, de accountants die de ge meenteraad bijstonden in de zogenoemde Rotterdamse bonnetjesaffaire. Het geding dient maandag in Amster dam. Peper eist in het kort geding 700.000 euro als voorschot op de door hem geleden schade en de 'aanzienlijke kosten' die hij heeft gemaakt. Peper won deze zomer de procedure die hij tegen KPMG had aan gespannen na het onderzoek dat KPMG in Rotterdam had ingesteld. Dat leidde indirect tot Pepers vertrek als minis ter van Binnenlandse Zaken. Het College van Beroep voor het Bedrijfsleven (CBB) be paalde dat KPMG niet zorg vuldig had gehandeld. Peper kondigde onmiddel lijk aan de schade die hij door het onderzoek heeft geleden, te verhalen op KPMG en de gemeente Rotterdam. Hoe hoog die is, wil hij nu niet zeggen maar in het verleden heeft Peper wel eens gezegd dat die 'in de miljoenen' loopt. Rotterdam is vooralsnog niet gedagvaard. „Rotterdam komt later aan bod", aldus de ex-burgemeester gistermid dag. ANP AMSTERDAM - Volkert van der G. herstelt redelijk van de gevolgen van de zeventig dagen die hij in hongerstaking zat. Volgens zijn advocaten duurt het overigens nog wel even, voordat de verdachte van de moord op Pim Fortuyn weer he lemaal fit is. Van der G. schortte twee weken geleden zijn hongerstaking op. Een belangrijke reden om niet meer te eten, was voor hem het cameratoezicht in zijn cel. Plij onderbrak zijn hongersta king, omdat hij nu meer privacy krijgt tijdens zijn bezoek en om dat hij vaker wordt gelucht. Ook is hem toegezegd dat de Com missie van Toezicht na het stop pen van de hongerstaking op nieuw met alle betrokkenen gaat overleggen over de om standigheden waaronder Van der G. in het huis van bewaring zit. Eind volgende week bekijkt de directeur van het huis van be waring Demersluis in Amster dam opnieuw of het nog steeds nodig is dat de verdachte uit Harderwijk voortdurend onder cameratoezicht blijft. ANP fc|£Ej£:r's*- ".«W, SjaKgrafc'fr.- acl -:**•: - v '^0 J s* i LEUNEN - In een varkensstal in Leunen (Noord-Limburg) leest filosoof Paul Cliteur de Universele Verklaring van de Rechten van het Productiedier voor aan een honderdtal mestvarkens. Het is de eerste verklaring waarin het welzijn van dieren in de bio-industrie centraal staat. Varkens, kippen en runderen hebben recht op een fatsoenlijk leven voordat ze worden opgegeten. Niet alleen boeren, maar ook de opdrachtgevers als super markten en consumenten, moeten daar om verantwoordelijk worden gesteld voor het dierenleed. Varkens in Nood stelde de verklaring sa men met juristen, wetenschappers en rechtsfilosofen op. „Het is een blinde vlek van de mens dat dieren geen rechten hebben", aldus ambassadeur Paul Cli teur van Varkens in Nood. „De situatie van miljarden productiedieren is nog steeds schrijnend." De verklaring is een eerste stap van de Stichting Varkens in Nood naar een In ternationaal Dierengerechtshof in Den Haag, waar niet alleen boeren, maar ook supermarkten ter verantwoording ge roepen worden. Vandaag op Dierendag wordt de verklaring overhandigd aan staatssecretaris van Landbouw Odink. foto Bas Rutten/ANP door Mare Brink DEN HAAG - Wegenwachters krijgen tijdens hun werk steeds vaker te maken met agressieve klanten. Dit jaar alleen al wer den zo'n vijftig wegenwachters slachtoffer van geweld, varië rend van schelden tot mishan deling en bedreiging met een pistool. Dat is een verdubbeling ten opzichte van twee jaar gele den. ,De situatie is ronduit zorgwek kend", zegt ANWB-directeur Guido van Woerkom. Jaai'lijks helpen bijna twaalfhonderd legevorming, iemand ook met een scherp bestuurlijk en poli tiek profiel. De burgers moeten namelijk weten dat het zin heeft naar de stembus te gaan. De burgemeester is er ook als vertegenwoordiger van een overheid die er is om wetten en regels te handhaven. De burger zal dat volgens de minister ge makkelijker accepteren van een burgemeester die hij zelf heeft gekozen. Remkes hoopt dit jaar nog met een beleidsbrief te komen. Bur gemeester J. Pop van Haarlem, voorzitter van het Genootschap van Burgemeesters, liet al eer der weten fel gekant te zijn te gen de gekozen burgemeester. Hij is bang dat de gemeenteraad verzwakt en dat er onduidelijk heden gaan ontstaan over de eindverantwoordelijkheden omdat straks zowel de burge meester als de raad het mandaat van de kiezer hebben. Bovendien is het onduidelijk of de raad de burgemeester kan ontslaan bij ernstige con flicten. ANP wegenwachters zo'n 1,3 miljoen automobilisten met pech onder weg. „Vijftig agressieve klanten per jaar lijkt dan niet zo veel. Maar zo'n ervaring kan zeer verstrekkende gevolgen heb ben. Een aantal van onze we genwachters is na een incident in de WAO beland", benadrukt van Woerkom. Volgens hem hebben mensen steeds minder geduld om te wachten, en 'ontbreekt het aan sociale vaardigheden'. „Iemand die te horen krijgt dat hij een uur moet wachten op hulp kan hele maal over de rooie gaan als de wegenwachter vijf minuten la ter komt. Dat gebeurt ook als mensen geen vervangende auto krijgen omdat ze hun rijbewijs niet kunnen laten zien. Wegenwachters moeten zelfs vrezen voor achtervolgingen door automobilisten die zij juist hebben geholpen. Dat over kwam een wegenwachter on langs in de omgeving van Utrecht. Van Woerkom: „De man was blij dat hij na de repa ratie kon wegrijden. Want er hing een dreigende sfeer. Een poosje daarna kreeg de wegen wachter een nieuwe oproep. Toen hij zag dat dezelfde man stond te wachten, reed hij door. De man reed met zijn auto ach ter de wegenwachter aan. Die reed naar het politiebureau in Driebergen, waar hij moest wachten bij een slagboom. In de tussentijd sprong de achtervol ger voor zijn auto. Hij raakte ge wond toen de wegenwachter te gen hem aan reed. Dankzij de politie liep het verder met de wegenwachter goed af. Maar de van onze redactie binnenland DEN HAAG - Premier Balke nende gaat maandag op bezoek bij minister-president Blair van het Verenigd Koninkrijk. Minister De Hoop Scheffer (Buitenlandse Zaken) gaat met Balkenende mee. Dat heeft de Rijksvoorlichtingsdienst giste ren laten weten. Balkenende zei dat hij binnenkort ook de Fran se president Chirac en de Duitse bondskanselier Schroder ont moet. Op 24 en 25 oktober be leeft Balkenende in Brussel als premier zijn eerste Europese topontmoeting. ANP door Barenda Grutterink HAARLEM - Minister Remkes van Binnenlandse Zaken wil nu zo snel mogelijk komen tot een rechtstreeks door de burger ge kozen burgemeester. Dat zei hij gisteren in Haarlem bij het Nederlands Genoot schap van Burgemeesters. De bewindsman is tegenhet kie zen van de burgemeester door de gemeenteraad. Dat zou niet meer passen bij het nieuwe zo genoemde dualistische stelsel, waarin de raad zich moet gaan concentreren op haar controle rende en verordenende be voegdheden. Een door de raad gekozen bur gemeester zou eerder een soort superwethouder worden, vreest Remkes. Hij sluit niet uit dat op die manier het ene 'achterka mertje' wordt ingeruild voor het andere. Remkes wil een burgemeester die werkelijk invloed heeft, een die bijvoorbeeld wezenlijk ver sterkte invloed krijgt op de col- Advertentie De Consumentenbond bewijst het: prijsverloop mi SC r I Dei Jumbo is nog steeds de goedkoopste supermarkt van Nederland.' Vergelijkt u zelf maar! den -■ prijsde supe: stó(den ie- Sroek, ISSertoraW e w&oopste derc keel aMedne maar eigenlijk ^ct verschil tussen worden rot -7d M n -et lT deze drie is ve euro op on-1 lodschappenmanu de keus naisc s— r Wel'S de seus u.| van ruim t»»- 4jeu Broek ctoratn, 'veel) bep«' supermarkteni Product Jumbo 'Geen-fratsen' 'De grootste' Sultana naturel, 5-pack €1,39 1,55 €1,59 Ariel Color Compact navul, 1350 gr €5,75 €6,45 €6,99 Halvamel koffiemelk, pak 500 ml €0,84 0,95 0,99 Coca Cola, fles 1,5 liter €1,05 1,12 1,22 Meikan halfvolle yoghurt, pak 1 liter €0,47 €0,61 €0,61 Paturain kruidenkaas, kuipje 80 gr €1,29 €1,31 1,49 Champignons, bakje 250 gr €0,75 0,95 Rundergehakt, kilo €3,99 Witte bollen, 10 stuks €0,99 €1,45 Kalkoenfilet, kilo €7,99 €8,59 10,39 En dat geldt voor alle 25.000 artikelen. Elke dag! VOLEND AM - Het college van burgemeester en wethouders in Edam-Volendam gaat het overmatige drank- en drugsge bruik onder jongeren aanpakken. Het college heeft een pro jectgroep ingesteld die met aanbevelingen moet komen, zo maakte burgemeester J. Bulte gisteren bekend. Volgens de burgemeester ligt het gebruik van drugs, met name cocaïne en xtc, onder jongeren in zijn gemeente al jaren hoger dan in de regio en de provincie. Hij spreekt van een verontrus tend probleem. ANP AMSTERDAM - Eigenaren van mobiele telefoons die voor 1 oktober dit jaar gestolen zijn, kunnen de gsm's tot het eind van dit jaar ongestraft inleveren bij de politie. De Amsterdamse politie maakte dit generaal pardon gisteren bekend. Het generaal pardon werd volgens een woordvoerder van het Openbaar Ministerie ingesteld na een verzoek van de politie. Het pardon volgt op de actie van de politiekorpsen in de Randstad, waarbij bezitters op een internetpagina kunnen controleren of hun mobieltje gestolen is. ANP WARNSVELD - De politie heeft gisteren een 46-jarige man aangehouden die verdacht wordt van de moord op Micelle Mooy. Het toen 28-jarige slachtoffer werd in 1985 vermoord in een benzinestation in Warnsveld. De verdachte wordt van daag voorgeleid voor de rechter-commissaris bij de recht bank in Zutphen. De verdachte is volgens het Openbaar Ministerie aangehou den naar aanleiding van tips die zijn binnengekomen na de uitzending van het tv-programma Opsporing Verzocht. ANP AMSTERDAM - Advocaat A. Moszkowicz heeft gisteroch tend een aanklacht ingediend tegen Gretta Duisenberg. Moszkowicz vertegenwoordigt enkele leden van de j oodse ge meenschap die aanstoot hebben genomen aan uitspraken die Duisenberg maandag in een radio-interview deed. Ze verza melt handtekeningen voor haar actie 'Stop de bezetting'. Toen een verslaggever haar vroeg hoeveel handtekeningen ze wilde verzamelen, zou de actievoerster na enig nadenken een getal van zes miljoen hebben opgegeven, waarna ze in de lach schoot. Volgens Moszkowicz refereert Duisenberg daarmee aan de zes miljoen joden die tijdens de Tweede Wereldoorlog door de nazi's zijn vermoord. ANP AMSTERDAM - Prof. dr. W. Hoogland, directeur van het Swammerdam Institute for Life Sciences neemt afstand van zijn wetenschapper dr. B. Heuts. Die betoogde vorige week in het Amsterdamse universiteitsblad Folia dat bepaalde men senrassen zich niet zouden moeten vermengen met andere rassen, zodat de verschillende rassen behouden blijven. Hoogland schrijft deze week in Folia dat het Swammerdam Institute zich volledig distantieert van deze opvatting. Heuts deelde zijn opvattingen met de 'Zwarte Weduwe', mevrouw Rost van Tonningen, die nog altijd nazi-ideeën uitdraagt. Hij deed dit overigens op persoonlijke titel. In de Folia van deze week betuigt Heuts zijn spijt over zijn handelen. De van oorsprong Belg noemt dit nu ontweiend handelen tegenover een voor hem onbekende, in Nederland zo beladen persoon. ANP man heeft wel de wegenwachter aangeklaagd." Er zijn inmiddels verschillende maatregelen genomen tegen het agressieve gedrag. Het meren deel van de wegenwachtauto's is voorzien van een alarmknop om de politie snel te waarschuwen. Wegenwachters rijden gewoon lijk alleen in de auto. Maar het komt volgens Van Woerkom steeds vaker voor dat wegen wachters met twee auto's naar een pechgeval gaan als zij het niet vertrouwen. Wegenwachtleden die zich ern stig misdragen worden geroy eerd, en er is extra aandacht voor wie op agressieve toon hulp eist. „In geval van twijfel helpen we zo'n persoon niet meer", al dus Van Woerkom. Verder kun nen wegenwachters een twee daagse cursus 'Voorkoming van agressie' volgen. GPD van onze redactie binnenland NAALDWIJK - Het import- en exportbedrijf Asklepios uit Naaldwijk speelt geen rol in een internationale illegale handel in aidsremmers. De onderneming heeft niets illegaals gedaan. Dat heeft D. van der Landen, de ad vocaat van de geneesmiddelen groothandel, gisteren laten we ten. De Inspectie voor de Gezond heidszorg bracht de ontdekking van het medicijnenschandaal woensdag naar buiten. De han del draait om aidsremmers die in Europa zijn gefabriceerd door GlaxoSmithKline en tegen een sterk verlaagde prijs naar Afrika zijn uitgevoerd. De aidsremmers zijn onder schept, illegaal teruggesluisd en in Nederland en Duitsland te gen gewone prijs weer afgezet. Criminelen maakten hierdoor huizenhoge winsten, terwijl Afrikaanse aidspatiënten ver stoken bleven van medicijnen. De onderneming in Naaldwijk had een importvergunning en heeft delen van de bewuste par tijen volgens de Inspectie voor de Gezondheidszorg doorver kocht aan de Nederlandse groothandel. In Nederland gaat het omruim 6000 pakjes Combi- vir en Epivir. Asklepios stelt de medicijnen te hebben aangekocht in België. „Asklepios is niet betrokken bij de handel van geneesmiddelen in Afrika", luidt het in een pers verklaring. Het Openbaar Mi nisterie in Den Haag heeft de zaak in onderzoek. Het is nog onduidelij k of en wanneer justi- tie strafvervolging instelt tegen het bedrijf uit Naaldwijk. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Korthals van Defensie heeft in de nada gen van zijn bewind op Justitie de Tweede Kamer onjuist inge licht over de maatregelen rond de bolletjesslikkers. PvdA- woordvoerder Wolfsen gaat on derzoeken of het mogelijk is om Korthals hiervoor alsnog naar huis te sturen. Korthals heeft vlak voor de zo mer op vragen van de Tweede Kamer ontkend dat bolletjes slikkers in cellen werden vast gezet die eigenlijk bestemd wa ren voor andere gevangenen, Daarbij heeft hij verzwegen dat de bouw van extra cellen voor de opvang van de bolletjesslik kers was stopgezet. Dit bleek gisteren tij dens zittin gen in de Tweede Kamer over het beleid om de overlast van bolletjesslikkers aan te pakken. Volgens Wolfsen zou het niet de eerste keer zijn dat een minister naar huis wordt gestuurd we gens fouten die hij tijdens een vorig ministerschap heeft ge maakt. Inbrekers, mishandelaars en plegers van verkeersmisdrijven dreigen in het arrondissement Haarlem niet meer te kunnen worden berecht. Dit zei plaats vervangend korpschef Buijnink van het politiekorps Kennemer- land gisteren in een gesprek met leden van de Tweede Kamer. De drugskoeriers die op Schiphol worden opgepakt, zorgen voor steeds grotere werkachterstan- den bij de officieren van justitie in Haarlem. Volgens de plaatsvervangend korpschef dreigen de rechtsza ken tegen de verdachten van bijvoorbeeld inbraken en ge weldsmisdrijven te worden geseponeerd, omdat de behan delingstermijnen zijn over schreden. Volgens de wet moeten rechtszaken binnen be paalde termijnen worden be handeld. Buijnink wil dat ande re arrondissementen het parket in Haarlem gaan helpen de ach terstanden weg te werken. Volgens de korpschef zou den verdachten ook in het weekeinde moeten kunnen wor den berecht. Politiekorpsen willen zelfs hun gymzalen be schikbaar stellen als zittings ruimte. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3