STOP MET ROKEN Schade voor recycler ruim miljoen PZC Westerschelde alvoorvogas Giro 860 Steun de clubs, koop loten! Taxi naar trimsalon Oestersector doet het elk jaar weer beter 0 Oorzaak van vuurzee is nog onduidelijk weekenddiensten Als we nu niets doen, raakt de kluut zijn thuis kwijt Voor jezelf en voor je (ongeboren) kind Laat ze niet vallen Hersenstichting Nederland Doe mee en win agenda vrijdag 4 oktober 2002 De dierentaxi haalt een van zijn door Ellen De Vriend MIDDELBURG - De Middel burgse stichting Cats Dogs heeft er een service bij: een die- rentaxicentrale. De dierentaxi verzorgt niet- spoedeisende ritten van huis dieren naar een dierenarts, trimsalon, dierenasiel of pen sion. De stichting richtte de cen trale op omdat niet iedereen over eigen vervoer beschikt en passagiers op. foto Ruben Oreel reguliere taxibedrijven veelal geen huisdieren vervoeren. „Wij vervoeren het huisdier, met of zonder het baasje, naar i bijvoorbeeld een dierenarts of trimsalon. Ook haalt dejaxi me- I dicijnen of voer op voor het dier", vertelt Kees Riemens van I de stichting Cats Dogs: De i nieuwe service richt zich. voor- lopig op het stadsgewest Vlis- i singen/ Middelburg en geldt niet voor gevonden of gewonde i (zwerf) dieren. door Rob Paardekam - YER SEKE - De toekomst van de oestersector ziet er rooskleurig uit. Dat zei voorzitter C. Sinke van de Producentenorganisatie Oesters (PO) gisteren tijdens een persexcursie in Yerseke. Volgens hem wordt de delicates se steeds populairder bij de consument. Elk jaar worden meer dan 40.000 oesters aange voerd. In Nederland zijn slechts 27 be drijven, vrijwel allemaal geves tigd in Yerseke, betrokken bij de teelt, visserij en handel van oes ters. De sector biedt werk aan ongeveer negentig mensen. Waar het in de mosselsector de laatste jaren kommer en kwel is, klinken in de oesterbranché heel andere geluiden. Volgens PO-voorzitter Sinke ontdekken steeds meer mensen de Zeeuwse oester, omdat de consument in de hedendaagse eetcultuur steeds meer open staat voor nieuwe producten. „Het is eigenlijk heel paradoxaal", zegt Sinke. „De oester heeft een luxe uitstraling, maar door de aantrekkelijke prijs en de steeds beter wordende verkrijgbaar heid is hij voor iedereen bereik baar." De Zeeuwse oesterkwekers zien hun productie vrijwel ieder jaar stijgen. Wie de cijfers van tien jaar geleden vergelijkt met die van nu, constateert een immen se groei. In het seizoen 1991/1992 werden bijna 11.000 oesters aangevoerd. Nu zijn het er jaarlijks meer dan 42.000. De helft daarvan wordt naar België geëxporteerd en een kwart blijft in Nederland. Volgens Sinke is de markt nog steeds groeiende. „Vooral in Italië zien we een spectaculaire stijging van de af name. Nu al gaat 20 procent van de oesters naar dat land." De platte oester, met de ronde gladde schelp, speelt tegen woordig nog maar een minimale rol in de totale afzet. Jaarlijks worden er zo'n tweeënhalf mil joen gekweekt. Daartegenover staan veertig miljoen zogeheten Zeeuwse oesters. Deze zijn ont staan uit de Japanse oester, die bijna veertig jaar geleden naar Nederland werd gehaald, toen hier na een strenge winter 80 procent van het oesterbestand stierf. Volgens Sinke heeft het lang geduurd voor de Japanse oester de typische Oosterschei- desmaak kreeg. „Maar nu kan met recht gesproken worden over de Zeeuwse oester." Black box De in 1999 opgerichte Produ centenorganisatie voor de oestersector heeft zich de afge lopen drie jaar behoorlijk inge spannen om de bekendheid van de delicatesse te vergroten. Door het promoten van de web site www.zeeuwseoesters.nl en het uitgeven van goed folder materiaal hoopt men de consu ment de komende tijd beter be kend te maken met het Zeeuwse product. Een andere grote wens van de PO ging vorige maand in vervulling. Alle oesterschepen zijn uitgerust met een black box die de vaai-gegevens van het schip registreert. De PO heeft er bij het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij op aangedrongen de black box ook verplicht te stellen voor niet-leden. 5 en 6 oktober 2002 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 SCHOUWEN-DUIVELAND Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J, de Jonge, Zierikzee, tel. (0111)412280. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwers haven, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: A. Baas, G. van Beek-Verbeek en P. Keulers, Burghseweg 54, Haamstede, tel.(0111)651861. Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oosterland, vrij. 17.00-ma. 08.00 uur: R. Smits, Molenweg 61, Oosterland, tel. (0111)641280. Tandartsen: M. F. de Booij, Oudehaven 51, Zierikzee, tel.(0111)412693. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Zo. van 12.00- 12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Oosterschelde Thuiszorg: Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 249111. Dierenartsen: Weekenddienstartsen Schouwen-Dui veland voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren zaterda? 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17te Zierikzee. De Westerschelde: leefgebied van de kluut en vele andere kustvogels. Scheepvaart en industrie bedreigen dit unieke gebied. Daarom hebben de vogels u hard nodig! Draag bij aan het behoud van een vogelrijke Westerschelde. GIRO 65 65 00. Vogelbescherming NEDERLAND Telefoon 030-693 77 77 www.vogelbescherming.nl NEDERLANDSE KANKERBESTRIJDING KONINGIN W I LH E LM I NA FONDS 3en je moede.' of wil je moeder worden? Stop dar met roken, het is slecht. Dit zijn de feiten: Roken kan tot verminderde vruchtbaarheid leiden. Roken is zowel voor, tijdens als na de zwangerschap schadelijk. Rokende zwangere vrouwen hebben meer kans op een miskraam of een vroeggeboorte Het geboortegewicht van baby's van rokende moeders is gemiddeld 250 gram lager Ook vergroot roken tijdens de zwangerschap de kans op luchtweginfecties en wiegendood in het eerste levensjaar. Kanker en jonge vrouwen In het jaar van "Jongeren en Kanker" lanceren de Nederlandse Kankerbestrijding/ KWF en Defacto de campagne Stoppen met roken, speciaal voor jonge vrouwen tussen de 25 en 35 jaar. Meer informatie over stoppen met roken? Bel met Defacto: 0900 - 9390 0,22 0,10 p/m) [r^DE FACTO In ons land uoid! I op dc 150 mensen getroff Wij sta3n voorwetenschappelijk onderzoek, een infolijn, folilcis en brochures, begeleide vakaniieactivïteiien. individuele hulp en epilcpsieprojcclcn in ontwikkelingslanden n door epilcpsic. oorlichlingvia Ti")OH Na Word donateur. Ër is nog zoveel te doen. Giro 222111 tionaal Epilepsie Fonds sibus 270, 3990 GB Houten www.epilepsie.nl Sanne is een intelligent meisje van 8 jaar oud. Toch dacht men daar eerst anders over. Het lukte haar namelijk niet om goed te leren lezen en schrijven. Sommigen noemden haar dom en anderen vonden haar maar lui. Tot de juf er achter kwam dat ze dyslexie heeft. Nu krijgt ze speciale oefeningen om beter met taal te leren omgaan. Maar het gaat nooit echt over. De Hersenstichting Nederland wil investeren in snellere diagnostiek en betere behandeling voor deze en andere aangeboren hersenaan- doeningen bij kinderen. Daarom financieren we wetenschap pelijk onderzoek en geven we voorlichting. leder kind verdient toch het beste? Help mee. Geef daarom gul. Korte Houtstraat 10,2511 CD 's-Gravenhage - 070-360.48 16 - www.hersenstichting.nl Opgelet: u kunt de lotenverkopers van de Grote Clubactie weer aan uw deur verwachten. Zij zijn lid van een vereniging uit uw buurt. Ze ver kopen loten waarvan 80% van de opbrengst direct in hun clubkas be landt. Natuurlijk koopt u in de eerste plaats een lot om de club te steu nen. Maar dat is niet alles, u maakt zelf ook kans op de hoofdprijs van 100.000,- belastingvrij, een exoti sche vakantie of één van de vele andere prijzen. Kreeft 6 A 4401 NZ Yerseke T. 0113-574173 - F. 0113-574217 E-mail: info@kumasol.nl Internet: www.kumasol.nl Showroom open op afspraak en zaterdags 10.00-12.00 u. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De grote brand bij het recyclingbedrijf De Jonge Sebra bv op het be drijventerrein Arnestein in Middelburg heeft volgens eerste schattingen een schade van meer dan één miljoen euro ver oorzaakt. Omdat in de uitgebrande loods van het bedrijf grote hoeveelhe den kunststof lagen, die alle maal uit elkaar getrokken moesten worden, duurde het na blussen tot ver in de middag. Over de oorzaak bestond giste ren nog geen duidelijkheid. De technische recherche heeft een onderzoek ingesteld. .Twee jaar geleden veroorzaakte een brand grote schade in de loods van het recyclingbedrijf. De brand werd rond half vijf ontdekt door de drie aanwezige medewerkers, die op dat mo ment koffiepauze hadden. De Jonge Sebra bv is een volconti- nu-bedrijf, dat kunststoffen I STREEKACTIVITEITEN DREISCHOR - Dorpshuis, 20.30 uur: Mu zikale gouwe-ouwe-avond met karaoke; SCHARENDIJKE - Helcherseeschool, 9.00 uur: start Nationale Brandpreventie week; ZIERIKZEE -Nieuwe Kerk, 20.00 uur: Die rendagconcert. verwerkt voor hergebruik. In de honderd bij dertig meter grote loods lag tussen de 150 a twee honderd ton materiaal opgesla gen, variërend van tuinstoelen tot incontinentieluiers. Shred dermachines verwerken de kunststof tot granulaat, dat weer wordt gebruikt als brand stof in kalkovens. De stadsgewestelijke brand weer zette direct vijftig mensen en groot materieel in. Vier blus- wagens, een ladderwagen, een hoogwerker en een groot ver mogen pomp werden ingezet om bluswater uit het Kanaal door Walcheren te halen. „Als je gro te bluskanonnen moet inzetten, heb je veel extra water nodig", aldus brandweercommandant R. Maljaars. De eerste actie be stond uit het koelen van een tank met twintigduizend liter diesel en een trafostation, Een kwartier na aankomst van de brandweer stortte het dak van de ijzeren loods al in. Dat ging gepaard met hoge vlam men en een enorme rookontwik keling richting Kleverskerke en Arnemuiden. Omdat bij een brand altijd het gevaar van ge vaarlijke stoffen bestaat, wer den metingen genomen. Daar uit bleek dat er geen gevaar voor de volksgezondheid bestond. Wel werd de bewoners van Ar nemuiden en Kleverskerke via Omroep Zeeland het advies ge geven om ramen en deuren ge sloten te houden. Maljaars: „De concentratie was te laag om te Om het vuur goed te kunnen bestrijden, werden de muren naar beneden gehaald om vervolgens met schuim te blussen. foto Mechteld Jansen meten, maar toch hebben we be sloten ramen en deuren te slui ten. Er kwamen natuurlijk wel zwarte wolken rook en roet richting Arnemuiden en Kle verskerke. We hebben dat ad vies niet gegeven uit veilig heidsoverwegingen, maar uit o verlastoverwegingen." Dooi de hitte van de brand was het dak van de loods naar beneden gekomen. De brand bleef daar onder woeden. Om het vuur te kunnen bestrij den, besloot de brandweer mu ren naar beneden te halen om vervolgens met schuim te kun nen blussen. Een nabijgelegen sloopbedrijf werd daarvoor in geschakeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 38