kanaal frustreert boeren Geschiedenis Ouwerkerk in dorpskrant Middelburgse disco verhuist mogelijk naar bedrijventerrein Clown leidt jeugd in strijd tegen afval Samenzang in Dreischor Urker Mannen in Arnemuiden Brand bij scoutinggebouw Autodiefstal bij woninginbraak Fietsen scholieren in orde Politie entert drugsschip Inbraak Margrietenlaan Vlissingen Portemonnee uit tas gestolen Goes blundert met informatie-avond Provincie belooft vergoeding van de schade via regeling DREISCHOR - De werkgroep voor Schouwen-Duiveland van de Bond tegen het vloeken houdt vrijdag 18 oktober een koor- en samenzangavond in de Nederlands hervormde kerk in Dreischor. Dit is één van de activiteiten die de werkgroep organiseert om regionaal meer bekendheid te ■geven aan de werkzaamheden van de bond. De optredens worden verzorgd door het kin derkoor van de Ds. Pieter van Dijkesch'ool onder leiding van Richard Pannekoek en het christelijk gemengd zangkoor Laus Deo onder leiding van Kees Villerius. De opbrengst van de collecte is bestemd voor de Bond tegen het vloeken. De kooravond begint om 19.30 uur. VLISSINGEN - Het Urkerman- nenensemble treedt zaterdag 26 oktober vanaf 19.30 uur op inde NH kerk in Arnemuiden. Kaar ten zijn in de voorverkoop te krijgen bij Schoenmode Walky in Arnemuiden of bij de kerk. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Clown Ronald verpakt met onder meer een dansje op The Ketchup Song de boodschap in de nodige gezelligheid. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Clown Ronald McDonald verpakt zijn bood schap - afval hoort in de- bak en nergens anders - in grappen, grollen en toverkunsten. De strijd tegen zwerfafval staat centraal. Leerlingen van ba sisscholen Binnen de Veste, De Meije en 't Stoofje vormen het enthousiaste publiek. Ronald betrekt tijdens zijn op treden in het Multifunctioneel Centrum in Zierikzee zoveel mogelijk kinderen bij de act. ,,Ik vind dit wel een leuk mo delletje", zegt hij en plukt Ma- rijn uit het publiek. Die mag assisteren bij een van de goo- cheltrucjes van de clown. Tussen de grappen en grollen door strooit de clown met vra gen over afval in het genre 'wist-u-dat'. Of ze wel weten hoelang het duurt eer het klok huis van een appel verteert? En hoeveel tijd verstrijkt eer een achteloos weggemikt blikje uit het milieu is verdwenen? En of ze het adres weten van de in ternetsite www.nederland- schoon.nl) waar van alles te le zen staat over zwerfafval en de gevolgen daarvan voor het mi lieu? De theatershow in Zierikzee maakt deel uit van het pro- vinciebrede zwerfafvalproj eet 'Zwerfaval, mooi niet'. Op Schouwen-Duiveland doen negen basisscholen mee aan het project. Hetgeen betekent dat ze meedoen aan een schoonmaakactie rond hun ei gen school. Gisteren is schoon gemaakt door leerlingen van de Brouwse basisschool De Schoener. Vandaag gaan leer lingen van Onder de Wieken (Burgh-Haamstede) aan de slag en volgende week komen foto Marijke Folkertsma de kinderen van 't Stoofje (Ou- werkerk), OBS Duiveland (Nieuwerkerk) cn de J. W. van den Doelschool (Zierikzee) aan de beurt. Het zwerfafvalproject is een gezamenlijk initiatief van de Zeeuwse centra voor Natuur- en milieu-educatie, het Open baar Lichaam Afvalstoffen- verwijdering Zeeland (Olaz), de Zeeuwse gemeenten en de provincie Zeeland. ZIERIKZEE - Een brand bij het scoutinggebouw aan de Van Veenlaan in Zierikzee heeft gisteren het afdakje achter de keet verwoest. Het vuur ontstond rond zeven uur 's ochtends in een stapel houten palen en werd vermoedelijk aangesto ken, aldus plaatselijk postcommandant J. Juffermans. De brand wex-d kort na het ontstaan opgemerkt door een toevalli ge voorbijganger, die daarop alarm sloeg. Snel ingrijpen van de brandweer kon voorkomen dat de vlammen ook vat kregen op het één meter verderop staande scoutinggebouw. Het pand liep door de hitte wel schade op. De dader(s) is onbekend. BURGH-HAAMSTEDE - Van een oprit aan het Boeijsbosch in Burgh-Haamstede is donderdagnacht een auto gestolen. Het gaat om een zilvergrijze Mercedes met het Duitse kente ken HG-DW 900. De diefstal werd gepleegd nadat was inge broken in de woning. Behalve enkele honderden euro's wer den daar ook de autosleutels weggenomen. ZIERIKZEE - De meeste fietsen van de leerlingen uit groep vijf en zes van de Jan Wouter van de Doelschool in Zierikzee, voldoen aan de regels. In samenwerking met de verkeersvei ligheidsorganisatie 3VO keurde de politie gisteren ter plekke ruim vijftig fietsen. Op wat kleine mankementen na, waren de meeste exemplaren keurig in orde, was de conclusie aan het eind van de ochtend. VLISSINGEN - De regiopolitie Zeeland en de Koninklijke Marechaussee hebben in de nacht van dinsdag 1 op woensdag 2 oktober zestien kilo softdrugs gevonden op een schip in de binnenhaven van Vlissingen. De wetshanclhandhavers enter den het vaartuig in de jachtensluis bij de binnenhaven. Op het schip werden twee mannen aangehouden. De mannen waren waarschijnlijk onderweg naar het buitenland. Het schip werd in beslag genomen De opvarenden, een 29-jarige man uit de gemeente Schouwen-Duiveland en een 41-jarige man uit de gemeente Veere, worden vandaag voorgeleid aan de rechter-commissaris. In dezelfde nacht werden een 36-jarige inwoner uit Zierikzee en een 41-jarige man uit Oirschot aangehouden. Deze laatste twee worden gezien als de opdrachtgevers van het transport. De partij softdrugs heeft een waai-de van 23.000 euro op de Nederlandse markt. In aangrenzende landen ligt deze waarde hoger. De politie sluit meer aanhoudingen niet uit. VLISSINGEN - Uit een woning aan de Margrietenlaan in Vlissingen zijn woensdagavond tussen zeven en negen uur 's avonds sieraden gestolen. De daders forceerden de toegang tot de woning. De waarde van de sieraden is niet bekend. ZOUTELANDE - Een 55-jarige vrouw uit het Duitse Viersen is gistermiddag rond voor drie urn- beroofd van haar porte monnee op de Boulevard in Zoutelande. De vrouw had de tas een ogenblik onbeheerd aan een bankje laten hangen. Later bemerkte zij dat haar portemonnee, met daarin enkele tien tallen euro's en persoonlijke papieren, weggenomen was. doorNadia Berkelder MIDDELBURG - Op het Mid delburgse bedrijventerrein de Mortiere komt mogelijk toch een discotheek. De gemeente is met de eigenaren van disco theek The Nighttrain in onder handeling over een verhuizing. In het nieuwe gebouw moeten ook een fitnesscentrum en een kinderdagverblijf komen. De betrokken partijen willen op dit moment weinig k wij t over de plannen. In het nieuwe complex is een sportcentrum, een kids centereen ruimte met speelau tomaten, een café restaurant en een discotheek annex party centrum of congrescentrum ge pland. Het geheel moet de naam Pleasure Park Zeeland krijgen. Er is nog veel onzeker over de plannen. De exacte locatie voor het complex is nog niet bekend. De gemeente is vaag. „Er wordt gespeeld met de gedachte om bij het PDV-terrein (het gebied bij de McDonalds) dergelijke func ties onder te brengen", zegt Groutars. Bovendien liggen er nog concurrenten op de loer. Zo wel voor het exploiteren van een kinderdagverblijf als een over dekte speeltuin hebben zich ook andere gegadigden gemeld. De Nighttrain ziet wel brood in een verplaatsing van het be drijf. „Door het huidige par keerbeleid in de binnenstad kunnen we geen discotheek runnen", zegt Franke. De bin nenstad is sinds kort afgesloten voor auto's. „Door die palen zijn we zo goed als onbereikbaar ge worden." Het kinderdagverblijf wil ver schillende vormen van opvang gaan aanbieden. Naast gewone opvangplaatsen, wil men ook avond- nacht en weekendop- vang verzorgen. Die opvang moet dan zeven dagen per week en 24 uur per dag open zijn. In het sportcentrum kan zowel binnen als buiten gesport wor den. Er zijn plannen voor een klimwand, een fitnesscentrum, een sauna, squashzalen en een outdoor centrum met tennisba nen en een waterskibaan.Als de plannen doorgaan, gaat het complex in 2004 open. vrijdag 4 oktober 2002 Rolf Bosboom - De jaarlijkse informa- ieavond van de gemeente Goes joor nieuwe inwoners is deze volledig in het water ge- 'allen door een blunder van de organisatie. Bij het ver- van de uitnodigingen werden de adressen van vorig jaar gebruikt. „Dit mag nooit meer gebeuren", zegt burge meester D. van der Zaag be schaamd. De informatieavond werd maandag gehouden in de Grote Kerk in Goes. Een groot aantal organisaties stond klaar om mensen die recent in de gemeen te zijn komen wonen, te infor meren over hun activiteiten. Ook de gemeenteraad was voor een groot deel present. De groot opgezette manifestatie trok echter slechts een twintigtal be langstellenden, veel minder dan voorgaande jaren. De gemeente tastte aanvanke lijk in het duister over de oor zaak. Aanvankelijk werd ge dacht dat een informatieavond in Goes-Zuid, die gelijktijdig werd gehouden, de boosdoener was. Inmiddels is duidelijk ge worden wat er echt is misge gaan. „Er is een verkeerde uitdraai van de afdeling burger zaken gebruikt", aldus Van der Zaag. „Daardoor is dezelfde lijst als vorig jaar gebruikt en zijn dus de verkeerde mensen uitgenodigd." door Inge Heuff OUWERKERK - Medeoprichter Jo Hage had nooit gedacht dat de dorpskrant het zo lang zou uithouden, maar het Aolle- gaertje bestaat 25 jaar. Een kwart eeuw waarin de dorpskrant maandelijks ver slag deed over het wel en wee van Ouwer kerk. Terugkijkend geven de oude num mers een mooie doorsnee van de jongste geschiedenis van dit dorp. Waar ontstaat het idee van een dorps krant? In het dorpscafé! Zo ook in 1977 in Ouwerkerk. Daar bedacht een groepje mensen dat het leuk zou zijn om een ge meenschapsblad te maken in plaats van voor elke dorpsvereniging een clubblad. In tegenstelling tot de meeste ideeën die in een café geopperd worden, overleefde dit plan de gezellige avond. Alle vereni gingen werden aangeschreven met de vraag of zij een redactielid konden leve ren en zo begon de dorpskrant met een re dactie van negen mensen. „Dat dunde snel uit hoor", vertelt Jo Hage, man van het eerste uur. „We hebben het jaren met z'n vieren gedaan en nog later bleef ik met Ali Pankow over." Voor de naam werd een prijsvraag uitge schreven. „Een Aollegaertje was het en zo moet het ook blijven"vindt het huidi ge redactielid Riet Kuijper. „Ik krijg wel eens opmerkingen waarom alle tekst in verschillende lettertypes staat en waar om er nog handgeschreven stukken op genomen worden. Of we geen computer hebben, is de vraag. Maar zoals we de ko pij krijgen, zo wordt het geplaatst. Dat past bij deze krant en bij Ouwerkerk." Toen de naam bekend was, maakte Jan Koppert een tekening van allerlei stoelen die het 'aollegaertje' aan dorpsbewoners moeten voorstellen. Hage: „Op de eerste voorplaten stonden de redactieleden die gezamenlijk een kroontjespen droegen. Die was ook van Koppert." Het was stevig aanpakken in die begin- tij dHage weet nog hoe hij tot z'n ellebo gen onder de inkt zat als hij bezig was met de handmatige stencilmachine. Piet Kleemans MIDDELHARNIS - De provin cie Zuid-Holland heeft zich met plan om tussen Stad aan het Haringvliet en het havenka naal van Dirksland een acht ki lometer lang kanaal aan te leg gen de woede van een groep van dertien boeren op de hals ge haald. Het kanaal wordt gecom bineerd met 250 hectare natte natuur en dat gaat ten koste van landbouwgrond. Het is de bedoeling dat per 1 ja nuari 2005 de Haringvlietslui- zen op een kier gezet worden en het zoute water toegang krijgt tot het Haringvliet. De zoetwa tervoorziening voor Goeree- Overflakkee moet voor die tijd goed geregeld zijn, en het te gra ven kanaal is daarin cruciaal. Het kanaal gaat landbouwper- celen doorsnijden, maar wat exact het tracé wordt, is nog niet bekend en dat is de dertien agra riërs een doom in het oog. „Er kleven erg veel onzekerhe den aan en dat is voor de boeren enorm frustrerend.", zegt woordvoerder van de groep boe ren W. Stigter van de DLV-Ad viesgroep. „Geen enkele onder nemer met grond in het gebied heeft zekerheid over de toe komst. Het gevolg is dat de ont wikkeling de bedrijven stil komt te liggen. Als je niet weet hoe cle toekomst eruit ziet, ga je niet investeren." Daardoor komt de rentabiliteit onder druk te staan en dat is niet gunstig voor een sector waar de inkomens toch al onder druk staan. De agrariërs in het gebied tussen Stad aan het Haringvliet en Ouddorp zijn voor hun inko men afhankelijk van hun boe renbedrijf. „En daar komt bij dat er behoorlijk wat jongen boeren tussen zitten. Sommigen zijn pas een paar jaar geleden begonnen en krijgen nu meteen dit voor hun kiezen." De provincie toont begrip voor de gevoelens van de boeren, maar stelt dat schade vergoed wordt via een speciale regeling. Stigter: „Dat is een aai over de bol en tegelijkertijd een klap in het gezicht. De provincie beseft niet hoe diep de aanleg van het kanaal ingrijpt in het leven van deze boeren. Het gaat niet alleen maar om een stuk grond. Het gaat erom dat bedrijven moge lijk worden doorsneden of er een scheiding komt tussen twee bedrijven die nauw met elkaar samenwerken. Dat gaat ten kos te van het sociale leven en dat is nu heel hecht." Stigter blijft de ontwikkelingen omtrent de aanleg van het kanaal en de nat te natuur nauwlettend volgen. En met hem de dertien boeren die het betreft. „Het is niet al leen een hechte, maar ook een strijdbare groep. Waar we kun nen, zullen we ons gezicht laten zien en proberen zoveel moge lijk invloed uit te oefenen. Maar wat we vooral willen is snel dui delijkheid. Want die onzeker heid is het ergste. Dat knaagt." Het verzamelen, vouwen en inbinden van Daarmee werd ook, tegen betaling, sten- cilwerk voor de verenigingen en kerk verricht zodat de i'edactie wat exti'a in komsten kreeg. Adverteerders zorgen echter voor de basis van het Aollegaertje. Het Anjerfonds, waarvoor samen met de muziekvereniging wordt gecollecteexxl, levert ook een bijdx*age. Iedereen uit het dorp kan kopij aanleve ren zolang het de ander maar niet schaadt. Daar houden de Ouwerkerkers zich goed aan. „De kx-ant is een bindmid del voor het dorp", vindt Kuijpex-. „Ex- zijn veel mensen bij het maken en bezor- xrpskrant je het Aollegaertje. gen betrokken. Ook de kopij komt van de dorpsbewonei-s." Zo heeft een boer een jaar lang over zijn wex~k op het land ge schreven. Er staan reisverhalen in. Dorpsraad en verenigingen kunnen ex- hun verhaal kwijt. Kindex-en, die nu zelf kinderen hebben, hebben er in geschre ven. De bestuurlijke herindeling kwam aan bod. Vroeger interviewde Ali Pan kow onbekende dorpsbewoners. Dat ge beurt. niet meer. „Ieder zijn vak", vindt Kuijper „Het voox-woord kost ons al ge noeg moeite." „Het lijkt niet veel tien keer per jaar", foto Marijke Folkertsma zegt Hage, „maar een maand is gauw om. Altijd was er de krant: verenigingen bel len om kopij, alles knippen en plakken. En de dominee was altijd te laat met zijn Pastor Praet. Daar hebben we wel eens een kleurplaat moeten plaatsen. Na een jaar of vijftien had ik het wel gezien." Even dreigde opheffing, maar er werd een oplossing gevonden. Riet Kuijper vulde met dorpsbewoners het gat en zo kan er zatex-dag, van 14.00 tot 16.00 uur, weer een jubileum wox-den gevierd met alle oude en nieuwe medewerkers en ad verteerders. Joosss JyrsaiEPfts Ukgstraat 2-4f Arnemuiden, rm 0118-601273 Geopend wp iw.pag ï/k saterdag sn yf<'jpp>tfeond. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37