Afvaltarieven moeten aan banden E333 Communicatie zwak punt rampenoefening LAND Inspiratie opdoen op Renesser strand Positie ziekenhuizen blijft onduidelijk Veldwerken rondom kamphuis Schelphoek in De Staten van Zeeland. Vandaag rechtstreeks op Omroep Zeeland Radio, Televisie en Internet. Winkelpersoneel bestolen Autokrakers slaan slag zeeuwse almanak Mobieltje Schouwen-Duiveland wil eigen plan trekken voor gemeentereiniging Radio: vanaf 09.00 uur Televisie: vanaf 09.50 uur www.omroepzeeland.nl Carmelita de Vos uit Kerkwerve (rechts) en Johanna de Vos uit Biervliet verwerkten helmgras tot kledingstukken. foto Marijke Folkertsma door Esme Soesman RENESSE - Prachtig vindt student Je roen de Graaf van de Fontys Academie voor Beeldende Vorming in Tilburg het leven op het Renesser strand. Hij ziet hondjes en kinderen die helemaal dol worden. „Zich even bevrijd voelen van deze drukke wereld." Met zo'n zestig medestudenten en docenten verpoost De Graaf een weekje aan zee. Niet om zelf niets te doen, want het is een werkweek. Dat betekent inspiratie opdoen, met weinig middelen iets pro beren te creëren én een dag lang docen tenvaardigheden ontwikkelen door het op sleeptouw nemen van leerlingen van scholen uit Goes en Zierikzee. De Til- burgse eerstejaars worden opgeleid tot docent beeldende kunsten. Gisteren werden ze min of meer voor de leeuwen geworpen. Zo'n veertig leerlingen van het Buys Ballotcollege uit Goes, de Zie- rikzeese locatie Pieter Zeeman en de Goese locatie het Goese Lyceum van de Pontes-scholengroep kwamen een dag je buurten. Zij brachten een groot deel van de dag op het druilerige strand door. Voor de meesten van hen mocht de re gen de pret niet drukken. Zand plakt veel beter met dit weer, constateert 5 havoleerlinge Monica Bos uit Scharen- dijke nuchter. Haar groepje ging met strandvondsten aan de slag. De op dracht was een gevonden voorwerp driedimensionaal te verbeelden. Klas genoot Saskia Hundersmarck uit Dreischor daarentegen was uren met helmgras in de weer. Zij kreeg opdracht een persoonlijkheidskenmerk uit te vergroten en in een object te gebruiken. Vliegensvlug maakte Saskia zich vis graat- en vlechtpatronen eigen om met een ludieke tas („ik heb een beetje een tassentic") richting huis te gaan. Beperkte middelen Leuk een dagje buiten de school banken, vinden de deelnemers. Voor de Tilburgse studenten was het begeleiden van leerlingen iets compleet nieuws. „Maar dat ging wel spontaan. Je doet het gewoon. Eigenlij k probeer je bij hen hetzelfde te doen als docenten eerder bij ons hebben gedaan", meldt Mira van de Griendt. Veel indrukwekkender vin den de studenten het werken met zeer beperkte middelen. „Heb je op school iets nodig dan koop je het", zegt Gerwin Krijnen. In Renesse hebben de studen ten het te doen met het materiaal dat de omgeving biedt. „Je leert ervan en mis schien neem je zelfs materiaal mee te rug waar je eerst niets mee had", aldus De Graaf. In ieder geval doe je, denkt Krijnen, inspiratie op waar je nog lange tijd op teren kunt. De studenten verblijven tot en met van daag in drie legertenten die beschik baar zijn gesteld door hotel De Zeeuwse Stromen. Het is het tweede jaar dat de studenten bij De Zeeuwse Stromen terecht kun nen, maar het onderlinge contact is ou der dan dat. Jaarlijks exposeren stu denten van de Fontys Academie in het hotelgebouw. Ook op dit moment zijn 160 werken in Renesse te bekijken. a waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 1 1 SCHOUWEN-DUIVELAND door Harmen van der Werf DEN HAAG - Minister Bomhoff van Volksgezondheid heeft gis teren in de Tweede Kamer geen duidelijke toezeggingen gedaan over de toekomst van de zieken huiszorg. Hij wil zich hard ma ken voor het behoud van kleine ziekenhuizen. Hij is bereid des noods op ziekenhuisniveau in te grijpen, als 'er spelletjes worden gespeeld'. Bomhoff kon de Tweede Kamer met dat soort toezeggingen niet overtuigen. CDA-Kamerlid S. Buijs rea geerde nog het felst. Hij verweet de minister de Tweede Kamer 'af te schepen'. „Het moet 'over en uit' zijn met het uitkleden van basisziekenhuizen", ver woordde Buijs het gevoel van alle aanwezige Kamerleden. „Het is duidelijk wat wij als po litiek willen. De bereikbaarheid van de ziekenhuiszorg moet ge waarborgd blijven." Concreet vroeg Buijs wat Bom hoff gaat doen om te voorkomen dat klinische verlos- en kinder geneeskunde uit Vlissingen ver dwijnt en in Goes wordt gecon centreerd. De minister kon daar geen antwoord op geven, waar op Buijs hem daarover een brief vroeg. Bomhoff zegde die op korte termijn toe. Leegstand Over één ding was de bewinds man helder. Het kan volgens hem niet zo zijn dat er 'overbo dige gebouwen worden wegge zet', terwijl elders ziekenhuizen leeg komen te staan. Bomhoff antwoordde dit op een vraag van A. Kant (SP)die meldde dat er plannen zijn om tussen Oss en Veghel 'in de rimboe' een groot ziekenhuis te bouwen. De zie kenhuisdirecties van Goes en Vlissingen spelen met dezelfde gedachte. Een ander Zeeuws vraagstuk, de oprichting van een huisart senpost, een ambulancepost en een verblijfsafdeling voor pati ënten in Zierikzee, kwam niet ter sprake. Jaarlijks is daarvoor ruim 800.000 euro extra nodig. Een verzoek om dat geld be schikbaar te stellen ligt al maanden bij het ministerie van Volksgezondheid. Een topamb tenaar wilde er na afloop van het Kamerdebat weinig over kwijt. Zij hield het bij: „We zijn ermee bezig." Bomhoff en een deel van de Tweede Kamer zijn het overi gens een beetje beu te praten over allerlei lokale kwesties, die plotseling in de actualiteit ko men. De minister wil daarom al gemene instrumenten in het le ven roepen om te voorkomen dat de schaalvergroting in de zie- kenhuiszorg doorgaat. Zo wil hij de schijnwerpers richten op de managers van ziekenhuizen. „Het moet duidelijk worden wat die mensen verdienen en of zij fusies vooral willen doorvoeren om nog meer te verdienen." Rapportcijfers Voor alles is Bomhoff van plan de zorgverzekeraars op hun ver antwoordelijkheid aan te spre ken. Zij moeten ervoor zorgen dat ziekenhuiszorg kwalitatief goed blijft én bereikbaar. Bom hoff wiï dat zichtbaar maken met rapportcijfers voor zorg verzekeraars. Wie slecht scooi*t, mag in 2005 niet meedoen aan het nieuwe zorgstelsel, dreigde de minister. De Tweede Kamer juichte dit toe, maar drong tegelijkertijd aan op snelle actie. „Want voor- het 2005 is, kan er nog heel wat gebeuren", zei L. van Dijke (Christenunie), „en probeer dan nog maar eens beslissingen over ziekenhuisfusies terug te draaien." VLISSINGEN - Uit het kantoor van een winkelpand in de Wal- straat in Vlissingen werden donderdag tussen kwart over twaalf en kwart over drie een portemonnee en een gsm gesto len. De goederen behoorden toe aan personeelsleden. In de por temonnee zaten enkele tiental len euro's. De gsm heeft een waarde van enkele honderden euro's. door Esme Soesman SEROOSKERKE - Bodemdier tjes zoeken, plantensoorten tel len of het zoutgehalte van water meten. In de directe omgeving is vaak veel meer te ontdekken dan je in eerste instantie denkt. Dertig leerlingen van de locatie Goese Lyceum van de Pontes Scholengroep ondervonden dat gisteren rondom kamphuis de Schelphoek in Serooskerke op Schouwen-Duiveland. Leerlingen van de tweede fase van het voortgezet onderwijs worden geacht zelfstandig praktische opdrachten uit te voeren. Uit de praktijk blijkt, schetst biologiedocent E. van der Burg, dat leerlingen veelal moeite hebben aan zo'n op dracht te beginnen. „Ze hebben vaak wel ideeën, maar die zijn nog heel erg ruim. Daar zou je op kunnen promoveren." Met een dagje begeleid veldwerken wor den Goese 5 havo en 5 vwo-leer- lingen een eindje op weg gehol pen. Bovendien, geeft Van der Burg aan, kan het met elkaar in een andere omgeving aan de slag zijn motiverend werken. Het verbreedt daarnaast, meent Marja Boersma van de Stichting Veldstudie, het beeld dat leer lingen van hun omgeving heb ben. Het veldwerkproject is een sa menwerkingsproject van onder meer de Stichting Veldstudie, IVN Consulentschap Zeeland en het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland. Eerder deze week werd op Walcheren veld werk verricht door leerlingen van de Vlissingse en Middel burgse scholengemeenschap pen. De begeleiding daar was in handen van respectievelijk de Stichting Veldwerk Nederland en het IVN Consulentschap Zeeland. In de Schelphoek wer den de leerlingen door Boersma aan de hand genomen. In de ochtenduren konden zij snuffe len aan verschillende technie ken en onderwerpen. Bodem, water en dijkzonering passeer den de revue. Op vijf verschil lende posten konden leerlingen aan de hand van opdrachten met diverse technieken (bij voorbeeld meettechnieken) kennismaken. In de middag uren werd in groepjes van twee aan het opzetten van een eigen onderzoekje gewerkt. GOES - Autrokrakers hebben gistermiddag tussen kwart voor twee en kwart voor drie een per sonenauto opengebroken op het parkeerterrein bij het Poelbos in Goes. De dieven namen een tas met daarin enkele tientallen euro's, een gsm met onbekende waarde en persoonlijke papieren mee. Wat kostte het die Bevelan der vijf jaar geleden een moeite bescheiden te blijven toen bedrijfsgenoten rond hem dromden om zijn nieuw ste aanwinst te bewonderen. Een mobiele telefoon! Het toestel was voornaam blauw, lag aangenaam in de hand en er viel mee te belleji dat het een aard had. De flauwe grappen die zijn collega's maakten, werden ingegeven door regelrechte jaloezie. Met de jaren en met het voor- schrijden van de ontwikke lingen in de mobiele telefonie heeft de naijver opwekkende aanschaf van destijds veel van zijn glans verloren. Wan neer het toestel gaat, schim pen collega's nu dat zijn koel kast zo'n herrie maakt en het feit dat de telefoon slechts over drie tonen beschikt (hard, zacht en uit) roept slechts medelijden op. Wordt het niet eens tijd een nieuwe mobieltje aan te schaffen, op perde iemand laatst. Zo'n gaaf klein gevalletje met vierenzestig beltonen, een weggewerkte antenne en mo gelijkheden om te wippen en te wappen. „Laat maar", sprak de mobielpionier van weleer. „Ik krijg toch alleen maar vervelende telefoon tjes." week donderdag in de Vlak- etunnel. Eén tunnelbuis is al af gesloten voor verkeer wegens werkzaamheden, zodat op dat vlak geen extra overlast wordt veroorzaakt. Volgend jaar ko men er minimaal zes oefenin gen, verspreid over Zeeland. Het scenario gisteravond voor zag in de uitbraak van brand in het walvispaviljoen van Water land. Hevige rookontwikkeling zorgde voor een extra complice rende factor. Bovendien is het gebouw slechts toegankelijk via een beperkt aantal portalen (er zitten geen ramen in) en is het binnen donker. Op het moment dat het vuur ontstond, was het er druk. De meeste mensen wis ten op eigen kracht het pand te verlaten, maar 24 bezoekers lie pen verwondingen van uiteen lopende ernst op. Op het terrein werd een noodhospitaal inge richt om de slachtoffers op te vangen. De brand werd om kwart over zeven gemeld. Binnen een urn" waren alle slachtoffers afge voerd en was de situatie geheel onder controle, aldus politie woordvoerder A. Don. De conclusie tijdens de eerste eva luatie, die direct na afloop plaatsvond tussen de acht ver schillende hulp- en overheids diensten, was dat er snel en efficiënt was gewerkt. Wat te wensen overliet, was de regi stratie van de slachtoffers. Een aantal mensen ging meerdere keren door de molen, omdat de diverse posten van elkaar niet. De indeling van de ramplocatie bleek nog voor verbetering vatbaar. op de hoogte waren van de afhandeling van die specifieke gevallen. Daardoor ontstond verwarring over het precieze aantal gewonden. Een sticker- of kaartsysteem bij het slacht offer mee te geven, kan dergelij ke situaties voortaan voorko men, was het idee achteraf. Commando's Wat zeker nog moet worden ver beterd, aldus Don, is de commu nicatie, altijd een heikel punt bij de inzet van diverse disciplines. Met name binnen het zogeheten Coördinatie Team Plaats Inci dent (CTPI) moeten duidelijker afspraken worden gemaakt. Constant piepende telefoons en portofoons stoorden efficiënt overleg. Ook waren de comman do's naar de hulpverleners in het veld voor iedereen niet altijd even duidelijk. „Op zo'n mo ment blijkt maar weer eens dat niet iedereen binnen zo'n CTPI de zelfde taal spreekt. Daar is al foto Marijke Folkertsma een cursus voor opgezet en de eersten zijn al geweest." Ook heeft de oefening blootge legd dat het praktisch is om een vaste opstelling van de inrich ting van het rampterrein af te spreken. Don. „Zodat iedereen die aan komt rijden, precies weet in welke ring rond de rampplek ze moeten staan." Nu kon het gebeuren dat het nood hospitaal een tankautospuit van de brandweer in de weg stond. vrijdag 4 oktober 2002 door Marcel Modde NEELTJE JANS - De hulpdien sten in Zeeland zijn goed voor bereid op een ramp van klein schalige omvang. Waar het nog wel aan schort, is de onderlinge communicatie en een logische inrichting van de rampplek. Daar staat tegenover dat de sa menwerking soepel verloopt. Dat bleek gisteravond bij een oefening op Waterland Neeltje Jans, waaraan tachtig mensen meededen. De hulpdiensten hebben afge sproken dat ze vaker gezamen lijk gaan oefenen. De eerst vol gende grote test is volgende door Famke van Loon ZIERIKZEE - De afvaltarieven voor inwoners en bedrijven mo gen de komende jaren niet te veel stijgen. De gemeente Schouwen-Duiveland wil daar om een eigen toekomstplan voor haar reinigingsdienst maken. Voorwaarde is dat de gemeente raad besluit definitief niet in zee te gaan met de Zeeuwse Reini gingsdienst (ZRD) van Delta Nutsbedrijven. Voorafgaand wil de gemeente verschillende zaken onderzoe ken. Ondermeer moet gekeken worden of ophalen het afhalen van grofvuil en het schoonma ken van de rolemmers goedko per en efficiënter kan en het in zamelen van oud papier beter. Wat betreft wethouder G. van de Velde-de Wilde staat voorop in deze 'strategische visie' voor de afdeling reiniging dat de ser vice, zoals die nu geboden wordt, tenminste gelijk blijft. Over de toekomst van de ge meentelijke reinigingsdienst wordt al langer nagedacht. On der de vlag van het Openbaar Lichaam Afvalstoffen verwij cle- ring Zeeland (Olaz) is een geza menlijk reinigingsbedrijf voor de Zeeuwse gemeenten al eens onderzocht. Delta, die begin dit jaar Olaz heeft overgenomen, heeft ook dat plan opgepakt en wil de ZRD oprichten. Ook Schouwen-Duiveland heeft een offerte laten maken voor deel name aan deze reinigingsdienst. Maar het college wil op grond hiervan niet in de ZRD stappen. Het voorstel van Delta is niet compleet en te duur. Aan de slag Niet meedoen, betekent dat Schouwen-Duivelartd zelf aan de slag moet. Want feit blijft dat de gemeente waar mogelijk de kosten van het ophalen van het huisvuil en het schoonhouden van de straten wil verminderen. Op die manier hoeven de tarie ven voor inwoners en bedrijven zo min mogelijk te stijgen. Gaat Advertentie de gemeenteraad deze maand akkoord met de afwijzing van de ZRD, dan wil het college een eigen toekomstplan maken. Het doel hiervan is het werk van de afdeling reiniging te verbeteren en betaalbaar te houden voor de inwoners. Kostenbesparing en betere af valscheiding zijn hiervoor no dig. Zo kunnen Schouwen-Dui- velanders nu gratis hun grote afval bij de milieustraat bren gen, terwijl de gemeente ook het grofvuil thuis ophaalt. „We moeten kijken of dat nog matcht met elkaar", aldus wethouder Van de Velde. Tussen het gewone huisvuil zit nog veel oud papier: jaarlijks ongeveer ter waarde van honderdduizend euro. Ook zinspeelt de gemeente op een andere manier om het afval in het buitengebied op te halen. Door de grote afstanden kost cle inzameling hier al meer geld en zijn daarnaast op de wagen twee vuilnismannen nodig om de containers te legen. Havens Los van het ZRD-verhaal heeft de gemeente nu al plannen en ideeën om te besparen. Het afval in de havens wordt nu nog opge haald door een bedrijf omdat de gemeente zelf geen vrachtwa gen heeft om de containers te le gen. Onderzocht wordt of dit met de aanschaf van een eigen wagen of andere vuilbakken goedkoper zelf te doen is. Ook centrale ondergrondse huis vuilcontainers, waar bewoners zelf hun vuilniszakken naar toe brengen, moeten de kosten te rugdringen. De nieuwe Zierik- zeese wijken Poortambacht 11 en Noorderpolder krijgen vol gens de wethouder zeker dit in zamelingssysteem. Het aange kondigde proefproject met de ondergrondse containers langs de Nieuwe Haven is even in de ijskast gezet. Hoewel de ZRD wat betreft het college van tafel is, blijft Schou wen-Duiveland wel kijken naar samenwerking met andere ge meenten op dit gebied. De reactie van de gemeente op de offerte van de ZRD komt aan de orde in de commissie Open bare Werken en Milieu op maan dag 7 oktober. Advertentie naar Mora SnacksFtags! Op 2 en 3 november 2002 verandert SixFlags Holland in Mora SnacksFlags, het grootste snackpretpark van de wereld. Met twee streepjescodes van Mora producten krijg je gratis één toegangsbewijs! je moet wel je toegangsbewijs reserveren via de Mora SnacksFlagslijn. Mora SnacksFlags betekent een fantastisch uitje met het hele gezin! De hele dag genieten van spannende attracties zoals de Goliath en Superman The Ride en natuurlijk de lekkere snacks Mmm... van Mora! Bel de Mora SnacksFlagslijn: 0900-2002020 (socpm) of surf naar www.mora.nl,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35