Communicatie zwak punt rampenoefening Studie haalbaarheid brede school is in januari klaar Brandschade meer dan miljoen euro Pnlifi^l/ niQQnf fnf vnnr?!^Vifirrhairl Politie entert drugsschip Thoolse fracties willen ambitieuze plannen desnoods bijstellen Inbraak Margrietenlaan Vlissingen I I III (S™ '1% I I I I |111 f§ II W Mk li I I I I 5"*^ I I mfZ III avonds sieraden gestolen. De daders hebben de toegang tot d Evangelisatie in Rusland Zangavond in Goese kerk Brand bij scoutinggebouw Autodiefstal bij woninginbraak Fietsen scholieren okee Portemonnee uit tas gestolen Fracties vinden invloed Rotterdam te groot Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Rolf Bosboom KAMPERLAND - In januari moet duidelijk zijn in hoeverre een brede school in Kamper land haalbaar is en wat daar voor de beste locatie is. Nog deze maand beginnen de ge sprekken met geïnteresseerde partijen. Dat werd gisteravond duide lijk tijdens een bijeenkomst van de Noord-Bevelandse ge meenteraad. Medewerkers van het adviesbureau AGS Archi- tekten Planners uit Heerlen, dat is ingeschakeld om de haalbaarheid van de brede school te onderzoeken, gaven een presentatie van hun aan pak. De brede school is in beeld ge komen doordat er snel iets moet gebeuren aan het gebouw van de Prins Willem Alexan- derschool. Nieuwbouw lijkt het wenselijkst. Aangezien ook het dorpshuis en de gymzaal dringend aan verbetering toe zijn, ligt een combinatie voor de hand. Het idee van een bre de school is om een netwerk van voorzieningen rond een schoolgebouw te realiseren. De vertegenwoordigers van AGS gaven aan dat vele part ners in het project mogelijk zijn. Te denken valt onder meer aan voor-, tussen- en naschoolse opvang, de peuterspeelzaal, het kinder dagverblijf, allerlei sociale ac tiviteiten, de jeugdsoos, een servicepunt, het consultatie bureau en een huisartsenprak tijk. Om het plan betaalbaar te maken is niet uitgesloten dat er ook woningbouw in wordt op genomen. Verder zijn commer ciële deelnemers denkbaar, zoals supermarkt (C1000), kapper en frituurzaak. Hoe groter het aantal partijen, hoe meer er sprake zal zijn van een multifunctioneel centrum. Eindrapport Komende maandag volgt een presentatie voor een breder publiek in het dorpshuis. Par tijen die interesse hebben om vervolgens verder mee te pra ten zonder zich al definitief vast te leggen, moeten zich snel melden, want nog deze maand is er een eerste gesprek. Daar na kijkt AGS naar cle mogelij ke locaties, de planning, de financiën, het beheer en de ex ploitatie, zodat begin januari het eindrapport aan het ge meentebestuur kan worden aangeboden. Het adviesbureau heeft vier lo caties op het oog: het CZAV- terrein op de kop van de haven, de kavel van garage Van Halst en omgeving, de Korte Nieuw- straat (omgeving huidige school) en bedrijventerrein Het Rip. Het publiek deed gisteravond nog twee suggesties: de huidi ge plaats van de C1000 en de sportvelden. AGS acht Het Rip weinig kansrijk. Het bui-eau liet door schemeren zelf wel gechar meerd te zijn van de C-ZAV- plek. De medewerkers gaven wel nadrukkelijk aan dat de opzet van de brede school de locatie moet bepalen en niet andersom. Voorzitter R. Kouwer van jeugdsoos De Sik zei te betwij felen of de brede school wel zo geschikt is voor zijn club. Hij vreesde problemen met andere partijen. ,,De jeugd heb je nu eenmaal niet aan een lijntje." Met het huidige onderkomen van De Sik is, zo zei Kouwer, bovendien weinig mis. Doodzonde R. Soer vroeg het gemeentebe stuur waarom binnenkort fors wordt geïnvesteerd in de ver vanging van de plafonds in de Prins Willem Alexander- school, teiwijl er vermoedelijk binnen enkele jaren een nieu we behuizing is. Wethouder C. Schippers zei het ook 'doodzonde van het geld' te vinden, maar de aange scherpte regels voor brandvei ligheid laten geen andere mo gelijkheid. vrijdag 4 oktober 2002 door Ab van derSluis MIDDELBURG - De grote brand bij het recyclingbedrijf De Jonge Sebra BV op bel be drijventerrein Arnestein in Middelburg heeft volgens eerste schattingen een schade van meer dan één miljoen euro ver oorzaakt. Omdat in de uitgebrande loods van het bedrijf grote hoeveelhe den kunststof lagen, die alle maal uit elkaar getrokken moesten worden, duurde het na blussen tot ver in de middag. Over de ooi-zaak bestond giste ren nog geen duidelijkheid. De technische recherche heeft een onderzoek ingesteld. De brand werd rond half vijf ontdekt door de drie aanwezige medewerkers, die op dat mo ment koffiepauze hadden. De Jonge Sebra BV is een volconti- nu-bedrijf, dat kunststoffen verwerkt voor hergebruik. In de honderd bij dertig meter grote loods lag tussen de 150 a twee- honderd ton materiaal opgesla gen, variërend van tuinstoelen tot incontinentieluier-s. Shred dermachines verwerken de kunststof tot granulaat, dat weer wordt gebruikt als brand stof in kalkovens. De stadsgewestelijke brand weer zette direct vijftig mensen en groot materieel in. Vier blus- wagens, een ladderwagen, een hoogwex-ker en een groot ver mogen pomp werden ingezet om bluswater uit het Kanaal door Walcheren te halen. ,,Als je gro te bluskanonnen moet inzetten, heb je veel extra water nodig", aldus brandweercommandant R. Maljaars. De eerste actie be stond uit het koelen van een tank met twintigduizend liter diesel en een trafostation. Rook Een kwartier na aankomst van de bi-andweer stortte het dak van de ijzeren loods al in. Dat ging gepaard met hoge vlam men en een enorme rookontwik keling richting Kleverskerke en Arnemuiden. Omdat bij een brand altijd het gevaar van ge vaarlijke stoffen bestaat, wer den metingen gedaan. Daaruit bleek dat er geen gevaar voor de volksgezondheid bestond. Wel werd de bewoners van Arne muiden en Kleverskerke via Omroep Zeeland het advies ge geven om ramen en deuren ge sloten te houden. Maljaars: ,,Er kwam natuurlijk wel rook en roet richting Arnemuiden en Kleverskei'ke. We hebben dat advies niet gegeven uit veilig heidsoverwegingen, maar uit overlastoverwegingen." Door de hitte van de brand was het dak van de loods naar bene den gekomen. De brand bleef daax-onder woeden. Om het vuur te kunnen bestrijden, besloot de brandweer muren naar beneden te halen om vervolgens met schuim te kunnen blussen. Een nabijgelegen sloopbedrijf werd daarvoor ingeschakeld. Om 11.00 uur kon het sein 'brand meester' worden gegeven. Twee jaar geleden veroorzaakte een brand al grote schade in de loods van het bedrijf. VLISSINGEN - De regiopolitie Zeeland en de Koninklijke Marechaussee hebben in de nacht van dinsdag 1 op woensdag 2 oktober zestien kilo softdrugs gevonden op een schip in de binnenhaven van Vlissingen. De wetshandhandhavers enter den het vaartuig inde jachtensluis bij de binnenhaven. Op het schip werden twee mannen aangehouden. De mannen wai'en waarschijnlijk onderweg naar het buitenland. Het schip werd in beslag genomen De opvai'enden, een 29-jarige man uit de gemeente Schouwen-Duiveland en een 41-jarige man uit de gemeente Veere, worden vandaag voorgeleid aan de rechter commissaris. In dezelfde nacht werden een 36-jarige inwoner uit Zierikzee en een 41-jarige man uit Oirschot aangehouden. Deze laatste twee worden gezien als de opdrachtgevers van het transpoil. De partij softdrugs heeft een waarde van 23.000 euro op de Nederlandse markt. In aangrenzende landen ligt de waarde veel hoger. De politie sluit meer aanhoudingen niet uit. Vfl-l. wl. M, J«L JL V-T X-F M* ail V**- woning geforceerd. De waarde van de sieraden is niet bekent SINT-ANNALAND - Twee Russen van de internationale zendingsorganisatie Operatie Mobilisatie (OM) vertellen mor gen over hun werk in 't Trefpunt van de Nederlands Hervormde kerk in Sint-Annaland. De OM, die inmiddels in ï'uim tachtig landen actief is, heeft als doelen: evangelisatie, training, gemeenteopbouw en lectuur- distributie. In Rusland opereert de OM vanuit Sint Petei*sburg en Novosibirsk, een stad in Si berië. De avond begint om 20.30 uur. GOES - In de Bethelkerk aan de Tulpstraat in Goes is zondageen zangavond, georganiseerd door de werkgroep voor zending en diaconaat van de Viije Evange lische Gemeente. Medewerking verlenen Theo van Teijlingen (meditatie/solozang) en orga nist Rudy Gorsse. Het thema is 'Als het allemaal te veel wordt'. De bijeenkomst begint om 18.30 uur. REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN door Steffan ter Maat SINT-MAARTENSDIJK - De zeven fracties van de gemeente Tholen hebben hun algemene beschouwingen op de begroting 2003 afgerond. De teneur in de beschouwingen is, ondanks het ambitieuze plan 'kleur beken nen', dat er in de huidige econo mische situatie wel wat financi ële voorzichtigheid is geboden. In 'Kleur bekennen' zijn de plannen - zoals gemeenschaps voorzieningen, werkgelegeheid et cetera - opgenomen die in 2003, en volgens de meerjaren plannen 2004 - 2006, moeten worden uitgevoerd. 'Zeggen watje doet en doen watje zegt' is hierbij het motto van de ge meente. Er is een A-lijst ge maakt van de meest noodzake lijk uit te voeren plannen en een B-lijst voor zaken die op langere termijn moeten worden beke ken. Volgens de beschouwingen van de SGP-fractie zal het al moeite genoeg kosten om de plannen van de A-lijst te realiseren. De fractie wil in ieder geval geen verdere lastenverzwaring voor de burgers als een neerwaartse bijstelling van de A-lijst nood zakelijk zou worden Openbreken D66 wil 'kleur bekennen.' open breken als blijkt dat de ambities niet kunnen worden waarge maakt. De ChristenUnie geeft aan dat ook het eventuele voor werk beter achtexwege gelaten kan worden, als de plannen door de slechte economie geen ver volg kunnen krijgen. Een ander ruim besproken on derwerp in vrijwel alle beschou wen is het 'integrale veilig heidsplan 2003'. De fractie van Algemeen Belang Tholen (ABT) vraagt wanneer er concx-ete plannen vexwacht kxmnen wor den voor dit totale veiligheids plan voor Tholen. In het kader van de veiligheid ziet het CDA 'meer blauw op straat' als iets noodzakelijks. De fi-actie wil er bij de gemeente op aandringen dat er serieus wordt gezocht naar maatregelen om criminali teit en vandalisme terug te drin gen. Veiligheid D66 wil preventieve maatrege len in het 'integrale veiligheids plan 2003' opnemen om de veiligheid van bestuurders en ambtenaren op het gemeente huis te verbeteren. De PvdA on derstreept dit ook, maar tekent daarbij wel aan dat het gemeen tehuis geen vesting moet wor den. De fracties laten wat het voort gezet ondexwijs betreft niets aan duidelijkheid te wensen over. Het huidige niveau van voortgezet onderwijs op Tholen moet minimaal gehandhaaft blijven en met een eventule ver huizing van het Scheldecollege naar Tholen, nog worden verbe terd. Het CDA wijst hiei-bij wel op de hoge kosten en vraagt om het opstellen van een goed be leidsplan. De werkgelegenheid komt in de beschouwingen in bijna alle ge vallen samen met het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) aan de orde. De fracties zijn over het algemeen van mening dat dit centrum gehandhaaft moet blijven op Tholen om langdurig werklozen te begeleiden naar de arbeidsmarkt. Wat de verkeerscirculatieplan nen betreft wijst het CDA op het alternatieve plan dat van de middenstand in Tholen wordt vexwacht en vraagt de gemeente dit zeer serieus te nemen. Het ABT wil de parkeerproblemen oplossen met de invoer van par- keervergunningen. De fractie van D66 wil dat burgers de mo gelijkheid krijgen om mee te denken en praten over de plan nen voor herinrichting binnen de bebouwde kommen. Op dit punt kunnen ze dan ook mee praten over de parkeersituaties in het kader van de verkeerscir culatieplannen. ZIERIKZEE - Een brand bij het scoutinggebouw aan de Van Veenlaan in Zierikzee heeft gisteren het afdakje achter de keet verwoest. Het vuur ontstond x-ond zeven uur 's ochtends in een stapel houten palen en is vermoedelijk aangestoken, al dus plaatselijk postcommandant J. Juffermans. De brand wex'd kort na het ontstaan opgemerkt door een voorbijganger, die daarop alarm sloeg. Snel ingrijpen van de brandweer kon voorkomen dat de vlammen ook vat ki'egen op het één meter verderop staande scoutinggebouw. Het pand liep door de hit te wel enige schade op. De dader(s) is onbekend. BURGH-HAAMSTEDE - Van een oprit aan het Boeijsbosch in Burgh-Haamstede is donderdagnacht een auto gestolen. Het gaat om een zilvergrijze Mercedes met het Duitse kente ken HG-DW 900. De diefstal werd gepleegd nadat was inge broken in de woning. Behalve enkele hondex-den euro's wer den daar ook de autosleutels weggenomen. ZIERIKZEE - De meeste fietsen van de leexiingen uit groep vijf en zes van de Jan Wouter van de Doelschool in Zierikzee, voldoen aan de regels. In samenwerking met de verkeersvei ligheidsorganisatie 3VO keurde de politie gisteren ter plekke ruim vijftig fietsen. Op wat kleine mankementen na, waren de meeste exemplaren keurig in orde, was de conclusie aan het eind van de ochtend. ZOUTELANDE - Een 55-jarige vrouw uit het Duitse Viei'sen is gistermiddag x-ond voor drie uur beroofd van haar pox'te- monnee op de Boulevard in Zoutelande. De vrouw (D) had de tas een ogenblik onbeheerd aan een bankje laten hangen. La ter bemerkte zij dat haar portemonnee, met daarin enkele tientallen euro's en persoonlijke papiei-en, weggenomen was. De indeling van de ramplocatie bleek nog voor verbetering vatbaar. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde NEELTJE JANS - De hulpdiensten in Zeeland zijn goed voorbereid op een ramp van kleinschalige omvang. Waar het nog wel aan schort is de onderlinge communi catie en een logische inrichting van de rampplek. Daar staat tegenover dat de samenwerking soepel verloopt. Dat bleek gisteravond bij een oefening op Waterland Neeltje Jans, waaraan tachtig mensen meededen. De hulpdiensten hebben afgesproken dat ze vaker geza menlijk gaan oefenen. De eei'st volgende grote test is volgende week donderdag in de Vlaketunnel. Eén tunnelbuis is al afgesloten voor verkeer wegens werk zaamheden, zodat op dat vlak geen extra overlast wordt vex-oorzaakt. Volgend jaar komen er minimaal zes oefe ningen, verspx-eid over Zeeland. Het scenai'io gisteravond vooi'zag in de uitbraak van bx-and in het walvispaviljoen van Waterland. Hevige x-ookontwikkeling zox-gde voor een extra complicerende factor. Bovendien is het gebouw slechts toegankelijk via een beperkt aantal portalen (er zitten geen ramen in) en is het binnen donker. Op het moment dat het vuur ont stond, was het er druk. De meeste mensen wisten op ei gen kracht het pand te verlaten, maar 24 bezoekex-s lie pen verwondingen van uiteenlopende ernst op. Op het terrein werd een noodhospitaal ingericht om de slacht offers op te vangen. De brand werd om kwart over zeven gemeld. Binnen een uur waren alle slachtoffers afgevoerd en was de situatie geheel onder controle, aldus politiewoordvoerder A. Don. De conclusie tijdens de eerste evaluatie, die direct na afloop plaatsvond tussen de acht verschillende hulp en overheidsdiensten, was dat er snel en efficiënt was gewerkt. Wat te wensen overliet, was de x-egistratie van de slachtoffers. Een aantal mensen ging meerdere keren door de molen, omdat de diverse posten van elkaar niet op de hoogte waren van de afhandeling van die specifie ke gevallen. Daardoor ontstond vex-waxring over het precieze aantal gewonden. Een sticker- of kaartsysteem bij het slachtoffer mee te geven, kan dergelijke situaties voortaan voox-komen, was het idee achtei-af Wat zeker nog moet worden verbeterd, aldus Don, is de communicatie, altijd een heikel punt bij de inzet van di verse disciplines. Met name binnen het zogeheten Coör dinatie Team Plaats Incident (CTPI) moeten duidelijker afspraken woi'den gemaakt. Constant piepende tele foons en portofoons stoorden efficiënt overleg. Ook wa ren de commando's naar de hulpverleners in het veld voor iedex-een niet altijd even duidelijk. „Op zo'n mo ment blijkt maar weer eens dat niet iedex-een binnen zo'n CTPI de zelfde taal spreekt. Daar is al een cursus voor opgezet en de eersten zijn al geweest." Ook heeft de oefening blootgelegd dat het praktisch is om een vaste opstelling van de inrichting van het ramp terrein af te spreken. Don: „Zodat iedereen die aan komt x-ijden, px-ecies weet in welke i'ing x-ond de ramp plek ze moeten staan." Nu kon het gebeuren dat het noodhospitaal een tankautospuit van de bx-andweer in de weg stond. door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De ge- meenteraad van Borsele is gis teravond akkoord gegaan met een uitbreidingin de samenwer king van de Exploitatiemaat schappij Schelde Maas II. De fracties van PvdA en Groen- Links stemden tegen. In ESM II gaan Zeeland Sea- poi-ts en het Gemeentelijk Ha venbedrijf Rotterdam (GHR) samen alle havens in het Sloege- bied en in de Kanaalzone, plus de eventuele uitbreidingen daarvan, exploiteren. Zeeland Seaports verwacht daarvan voordeel. De Rotterdamse ha ven is de grootste ter wereld, waax-door de ontwikkelingsmo gelijkheden van de Zeeuwse ha vens toenemen. Nu internatio naal afnemers fuseren, noopt dat ook de havens in de delta tot samenwerking. PvdA en Groen Links zijn be ducht voor het verlies aan be- stuurlijke invloed op wat er in het Sloegebied gebeurt. PvdA- raadslid P. Vollaard stelde vast dat Rotterdam een groot belang heeft in de samenwei'king. Dat heeft de havenwethouder daar ook al jubelend geroepen. Rot- tei'dam kx-ijgt het voor de helft voor het zeggen in Zeeland en zit meteen ook aan tafel met een grote jongen uit de Antwerpse haven: Hessenatie die een con- tainextex-minal bij Borssele wil bouwen. Vollaard vindt dat de bestuur lijke invloed van Borsele wel drastisch afneemt, als Rottei-- dam voor de helft de baas is. De andex-e helft moet dan worden gedeeld met Terneuzen, Vlissin gen en de provincie. Dat is nog 12,5 procent voor Borsele. Daar komt bij dat beide partijen 50 miljoen op tafel leggen, maar dat Zeeland Seaports nog eens een lening vex-strekt van maxi maal 300 miljoen. Vollaard stelde vast dat Rotter dam voor vijftig miljoen een on evenredig grote vinger in de pap van de Zeeuwse havenontwik keling krijgt: een koopje. Hij vex-klaarde zich, evenals C. Traas van Groen Links, zeker niet tegen samenwerking tussen havens, maar niet volgens de voorgestelde constructie. De andere partijen spraken hun vex-trouwen Uit in Rotterdam. De ESM I is immers goed beval len. looss? ï>T5HEeys Langstraat 2-4, Arkewuiden, teu Q11S-60I273 StQ'EHD V-N Bfl&lDAG 'H ÏVEWG F' Ï'OC^OM- Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31