PZC Goes sluit bunker in Kloetinge Verpleeghuis Ter Valcke is dik in orde 11 Goes blundert met uitnodiging aan nieuwe inwoners Positie ziekenhuizen blijft onduidelijk LAND Oestersector doet het elk jaar beter Onderkomen internetbedrijf blijkt allerlei regels te overtreden in De Staten van Zeeland. Vandaag rechtstreeks op Omroep Zeeland Radio, Televisie en Internet. Autokrakers slaan slag bij Poelbos Diefstal gsm in Middelburg zeeuwse almanak Mobieltje BEVELANDEN/THOLEN vrijdag 4 oktober 2002 door Rolf Bosboom KLOETINGE - De gemeente Goes wil de Cyberbunker in Kloetinge sluiten. Het onder zoek dat in gang is gezet na de brand van eind juli heeft uitge wezen dat er momenteel allerlei regels worden overtreden. Het gemeentebestuur vindt het daarom 'onverantwoord' om er mensen te laten werken. Defensie heeft de vroegere com mandobunker enkele jaren ge leden verkocht aan ondernemer E. Bakker. Er werd een internet bedrijf in gevestigd, waardoor de naam Cyberbunker ont stond. Ook zijn er diverse ande re bedrijfjes in ondergebracht. Op 27 juli ontstond er tijdens werkzaamheden een flinke brand. Daarbij kwam een xtc- laboratorium aan het licht. Het incident was voor de ge meente aanleiding om na te gaan of aan alle regels wordt voldaan. De uitkomst is dat er van alles mis is. De bedrijfsma tige activiteiten passen niet in het bestemmingsplan, het com plex wordt illegaal bewoond, de regels uit het bouwbesluit en de bouwverordening worden over treden (te weinig vluchtroutes, onvoldoende verlichting en ventilatie, niet weggewerkte kabels) en rond de bunker zijn bouwwerken neergezet zonder vergunning. Op slot Reden genoeg om bestuurs dwang toe te passen, vindt de gemeente. Eigenaar Bakker krijgt vier weken de tijd om de zaak in orde te maken. Als er dan nog steeds bedrijfsmatige activiteiten "plaatsvinden of mensen slapen, dan gaat de bunker op slot. Ook de bouw werken rond de bunker dienen binnen die periode te worden verwijderd. Burgemeester D. van der Zaag zegt dat de gemeente niet duide lijk heeft kunnen krijgen welke bedrijfsactiviteiten er worden uitgevoerd en welke onderne- Radio: vanaf 09.00 uur Televisie: vanaf 09.50 uur www.omroepzeeland.nl mingen erbij zijn betrokken. „Hoe de lijnen precies lopen is niet helder." Van der Zaag erkent dat de ge meente de afgelopen jaren on voldoende zicht heeft gehouden op wat er in de bunker gebeurt. De hand moet dus ook in eigen boezem worden gestoken, zegt hij. „Er is inderdaad onvoldoen de op gecontroleerd, ook door- door Mieke van der Jagt GOES - Verpleeghuis Ter Valcke in Goes scoort buitengewoon goed. Een studie door Onder zoek Cliënt en Kwaliteit, naar de bevindingen van bewoners en hun familie, geeft Ter Valcke de handvatten op om sommige punten de kwaliteit van de zorg te verbeteren. In vergelijking met andere verpleeghuizen in Nederland, is er in Ter Valcke weinig mis. Onderzoek Cliënt en Kwaliteit onderzoekt door heel Neder land op dezelfde manier wat de bewoners van verpleeghuizen van de zorg vinden en wat ze er aan willen.verbeteren. Door de uniforme aanpak: vragenlijs ten, interviews en groepsge sprekken, kunnen niet alleen betrouwbare vergelijkingen worden gemaakt, maar kan ook voortdurend het onderzoek worden geperfectioneerd. In Ter Valcke is het onderzoek in dat we verder geen klachten uit de buurt kregen." Bakker reageert verbaasd op het voornemen tot bestuurs dwang. „Wij zijn niet nalatig geweest. We hebben ons juist al tijd constructief opgesteld." Hij wijst erop dat hij zo'n twee jaar geleden een bouwvergunning heeft aangevraagd om de bun ker aan alLe eisen te laten vol- april en mei gehouden en de re sultaten zijn doorgesproken met alle betrokken partijen. Daaruit is een lijst met aanbeve lingen gekomen, waaraan de di rectie ook een uitvoeringssche ma heeft gehangen. De meeste voornemens kunnen meteen worden aangepakt. Dikwijls is een beetje bewustwording al voldoende om het beter te doen. Een voorbeeld is de klacht van enkele bewoners dat ze niet als kinderen willen worden behan deld. Volgens locatiemanager Peet Kruidenier sluipt een wat betuttelende houding er soms ongemerkt in. „Ik heb ook wel eens een verzorgende gevraagd waarom ze een stokoude dame aansprak met 'Kom mee, Marie, we gaan lekker een eindje wan delen'. Het bleek dat die vrouw alleen nog op haar voornaam reageerde. Ze was geen me vrouw zus-en-zo meer. Als je he le dagen met veel bewoners om gaat die zo'n houding vragen, doe je het misschien ook wel eens tegen eentje die daarvan niet gediend is." Dat dergelijke kleine grieven uit een nogal officieel onderzoek naar voren moeten komenkomt doordat bewoners uit zichzelf niet zo makkelijk laten weten wat ze willen. Ze zien wel dat het personeel keihard werkt en erg z'n best doet. Over zaken die ze zelf als van minder belang be schouwen, beginnen ze niet zo snel. Hetzelfde geldt, in mindere mate, voor de contactpersonen van psychogeriatrische patiën ten. Die hebben ook de handi cap dat ze er niet altijd bij zijn. Communicatie De meeste punten zijn volgens Kruidenier terug te voeren op communicatie. Een opmerking waarvan ze in Ter Valcke nogal geschrokken zijn, is dat enkele.. doen. Daarop, zo zegt hij, heeft de gemeente nooit beslist, zodat de vergunning wordt geacht verstrekt te zijn. De werkzaam heden waren, toen de brand uit brak, in uitvoering. Huurwoningen De twee containers bij de bun ker zijn volgens hem nodig om het personeel te laten slapen. patiënten het vervelend vonden dat verzorgenden soms een was beurt onderbraken om koffie te gaan drinken. „We gaan ervan uit dat alle opmerkingen ge woon waar zijn, we hebben af gesproken niet te twijfelen, maar gewoon te handelen. Zo iets kan natuurlijk niet. Je laat niet iemand middenin een was beurt wachten omdat anders je koffie koud wordt. Het kan wel voorkomen dat je met een pati ent bezig bent en dat er met spoed een paar handen elders nodig zijn. Dan moet je dat zeg gen", aldus Kruidenier. Een aantal zaken is terug te voe ren op het feit dat Ter Valcke verouderd is. Er wordt niet voor niets een nieuw gebouw neerge- Pogingen om voor hen huurwo ningen in de regio te vinden, lo pen steeds op niets uit, verklaart hij. Aangezien het om tijdelijke bouwwerken gaat, zou een ver gunning niet nodig zijn, aldus Bakker. De romneyloods op het terrein is bedoeld voor de opslag van bouwmaterialen. De ontdekking van het xtc-lab was voor Bakker destijds een zet. Sommige bewoners vinden het niet handig dat de kluisjes bij de hoofdingang zijn. In het nieuwe gebouw krijgt iedereen een kluisje op z'n kamer. Ook klagen sommigen dat ze niet vaak genoeg alleen kunnen zijn. De nieuwe eenpersoonskamers zijn daarvoor de oplossing. De directie van Ter Valcke wil ook aan de toegankelijkheid van de kasten iets doen. Rolstoelers kunnen moeilijk zelf bij hun kleren. De opmerkingen kun nen ook worden meegenomen in de nieuwbouwplannenmakerij. Uit het onderzoek blijkt dat veel informatie die bij de opname wordt gegeven, niet blijft han gen. Volgens. Kruidenier is. het zaak dat op een rustiger mo- onaangename verrassing. Een van zijn medewerkers had de ruimte kort voor de brand ver huurd aan derden. „De kwestie heeft ons net zo overvallen als iedereen. Dat soort dingen wil ik niet meer meemaken." Daarom heeft hij de gemeente gevraagd of zij de bunker wil overnemen. Die heeft daarop nog niet gerea geerd, zegt Bakker. ment nog eens te herhalen. „Je moet wel uitkijken dat je niet overal een systeempje voor maakt. Contactpersonen van psychogeriatrische patiënten vinden bijvoorbeeld dat het personeel meer over de achter gronden zou moeten weten. Om daar nou weer een clubje voor aan de gang te zetten, lijkt me niet zinvol. Dat is ook meer een kwestie van bewustwording. Helemaal niemand heeft in Ter Valcke te klagen over het eten. De keuken krijgt niets dan lof. De mensen vinden het eten lek ker, ze kunnen voldoende kie zen, de tafels zijn mooi gedekt en alles is vers. „Da's leuk om de horen", vindt Kruidenier. „De keuken is daarom best trots. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Minister Bomhoff van Volksgezondheid heeft gis teren in de Tweede Kamer geen duidelijke toezeggingen gedaan over de toekomst van de zieken huiszorg. Hij wil zich hard ma ken voor het behoud van kleine ziekenhuizen. Hij is bereid des noods op ziekenhuisniveau in te grijpen, als 'er spelletjes worden gespeeld'. Bomhoff kon de Tweede Kamer met dat soort toezeggingen niet overtuigen. CD A-Kamerlid S. Buijs rea geerde nog het felst. Hij verweet de minister de Tweede Kamer 'af te schepen'. „Het moet 'over en uit' zijn met het uitkleden van basisziekenhuizen", ver woordde Buijs het gevoel van alle aanwezige Kamerleden. „Het is duidelijk wat wij als po litiek willen. De bereikbaarheid van de ziekenhuiszorg moet ge waarborgd blijven." Concreet vroeg Buijs wat Bom hoff gaat doen om te voorkomen dat klinische verlos- en kinder geneeskunde uit Vlissingen ver dwijnt en in Goes wordt gecon centreerd. De minister kon daar geen antwoord op geven, waar op Buijs hem daarover een brief vroeg. Bomhoff zegde die op korte termijn toe. Leegstand Over één ding was de bewinds man helder. Het kan volgens hem niet zo zijn dat er 'overbo dige gebouwen worden wegge zet', terwijl elders ziekenhuizen leeg komen te staan. Bomhoff antwoordde dit op een vraag van A. Kant (SP), die meldde dat er plannen zijn om tussen Oss en Veghel 'in de rimboe' een groot ziekenhuis te bouwen. De zie kenhuisdirecties van Goes en Vlissingen spelen met dezelfde gedachte. Een ander Zeeuws vraagstuk, de oprichting van een huisart senpost, een ambulancepost en een verblijfsafdeling voor pati ënten in Zierikzee, kwam niet ter sprake. Jaarlijks is daarvoor ruim 800.000 euro extra nodig. Een verzoek om dat geld be schikbaar te stellen ligt al door Rolf Bosboom GOES - De jaarlijkse informa tieavond van de gemeente Goes voor nieuwe inwoners is deze week volledig in het water ge vallen door een blunder van de eigen organisatie. Bij het ver sturen van de uitnodigingen werden de adressen van vorig jaar gebruikt. „Dit mag nooit meer gebeuren", zegt burge meester D. van der Zaag be schaamd. De informatieavond werd afge lopen maandag gehouden in de Grote Kerk in Goes. Een groot aantal organisaties stond klaar om mensen die recent in de ge meente zijn komen wonen, te in formeren over hun activiteiten. Ook de gemeenteraad was voor een groot deel present. De groot opgezette manifestatie trok echter slechts een twintigtal be langstellenden, veel minder dan voorgaande jaren. De gemeente tastte aanvanke lijk in het duister over de oor zaak. Aanvankelijk werd ge dacht dat een informatieavond in Goes-Zuid, die gelijktijdig werd gehouden, de boosdoener was. Inmiddels is duidelijk ge worden wat er echt is misge gaan. „Er is een verkeerde uitdraai van de afdeling burger zaken gebruikt", aldus Van der Wat kostte het die Bevelan der vijf jaar geleden een moeite bescheiden te blijven toen bedrijfsgenoten rond hem dromden om zijn nieuw ste aanwinst te bewonderen. Een mobiele telefoon! Het toestel was voornaam blauw, lag aangenaam in de hand en er viel mee te bellen dat het een aard had. De flauwe grappen die zijn collega's maakten, werden ingegeven door regelrechte jaloezie. Met de jaren en met het voor- schrijden van de ontwikke lingen in de mobiele telefonie heeft de naijver opwekkende aanschaf van destijds veel maanden bij het ministerie van Volksgezondheid. Een topamb tenaar wilde er na afloop van het Kamerdebat weinig over kwijt. Zij hield het bij: „We zijn ermee bezig." Bomhoff en een deel van de Tweede Kamer zijn het overi gens een beetje beu te praten over allerlei lokale kwesties, die plotseling in de actualiteit ko men. De minister wil daarom al gemene instrumenten in het le ven roepen om te voorkomen dat de schaalvergroting in de zie kenhuiszorg doorgaat. Zo wil hij de schijnwerpers richten op de managers van ziekenhuizen. „Het moet duidelijk worden wat die mensen verdienen en of zij fusies vooral willen doorvoeren om nog meer te verdienen." Voor alles is Bomhoff van plan de zorgverzekeraars op hun ver antwoordelijkheid aan te spre ken. Zij moeten ervoor zorgen dat ziekenhuiszorg kwalitatief goed blijft én bereikbaar. Bom hoff wil dat zichtbaar maken met rapportcijfers voor zorg verzekeraars. Wie slecht scoort, mag in 2005 niet meedoen aan het nieuwe zorgstelsel, dreigde de minister. De Tweede Kamer juichte dit toe, maar drong tegelijkertijd aan op snelle actie. „Want voor het 2005 is, kan er nog heel wat gebeuren", zei L. van Dijke (ChristenUnie), „en probeer dan nog maar eens beslissingen over ziekenhuisfusies terug te draaien." GOES - Autrokrakers hebben gistermiddag tussen kwart voor twee en kwart voor drie een per sonenauto opengebroken op het parkeerterrein bij het Poelbos in Goes. De dieven namen een tas met daarin enkele tientallen euro's, een gsm met onbekende waarde en persoonlijke papieren mee. Zaag. „Daardoor is dezelfde lijst als vorig jaar gebruikt en zijn dus de verkeerde mensen uitgenodigd." De burgemeester vindt de zaak uiterst pijnlijk, vooral" voor de vele vrijwilligers van de organi - saties die zich hebben ingezet om zich te presenteren. „Het is eigenlijk onvergeeflijk dat we zo'n blunder hebben begaan. We kunnen alleen maar het boe tekleed aantrekken.. Inmiddels hebben we daarom in een brief onze excuses aangeboden" De brief is ook bedoeld om te peilen of er voldoende bereid heid is om komend voorjaar een nieuwe bijeenkomst te houden. Van der Zaag: „We hopen dat de mensen niet zo gefrustreerd zijn geraakt dat ze dan niet meer willen komen." MIDDELBURG - De mobiele telefoon van een 62-jarige Vlis- singer is gisterochtend tussen kwart over tien en elf uur gesto len op de op de Markt in Middel- burg. De gsm, met een waarde van en kele honderden euro's, werd in een onbewaakt ogenblik uit een tasje weggenomen. van zijn glans verloren. Wan neer het toestel gaat, schim pen collega's nu dat zijn koel kast zo'n herrie maakt en het feit dat de telefoon slechts over drie tonen beschikt (hard, zacht en uit) roept slechts medelijden op. Wordt het niet eens tijd een nieuwe mobieltje aan te schaffen, op perde iemand laatst. Zo'n gaaf klein gevalletje met vierenzestig beltonen, een weggewerkte antenne en mo gelijkheden om te wippen en te wappen. „Laat maar", sprak de mo bielpionier van weleer. „Ik krijg toch alleen maar verve lende telefoontjes." Adverten tie GRATIS naar Mora SnacksFlags! Op 2 en 3 november 2002 verandert SixFlags Holland in Mora SnacksFlags, het grootste snackpretpark van de wereld. Met twee streepjescodes van Mora producten krijg je gratis één toegangsbewijs! )e moet wel je toegangsbewijs reserveren via de Mora SnacksFlagslijn. Mora SnacksFlags betekent een fantastisch uitje met het hele gezin! De hele dag genieten van spannende attracties zoals de Goliath en Superman The Ride en natuurlijk de lekkere snacks Mmm... van Mora! Bel de Mora SnacksFlagslijn: 0900-2002020 (socpm) ol surf naar www.mora.nl. D£2s rubriek is.opgeooiwo in alle regiqnai&qagQraöet* -van yrp Dsgs [ooiage 2A miljoen ex.) Meer •formnt'e: g-roat': o.v.v. iiieuws ge Het werk in de oesterputten in Yerseke is in volle gang. door Rob Paardekam YERSEKE - De toekomst van de oester sector ziet er rooskleurig uit. Dat zei voorzitter C. Sinke van de Producenten organisatie Oesters (PO) gisteren tijdens een persexcursie in Yerseke. Volgens hem wordt de delicatesse steeds populairder bij de consument. Elk jaar worden meer dan 40.000 oesters aangevoerd. In Nederland zijn slechts 27 bedrijven, vrijwel allemaal gevestigd in Yerseke, betrokken bij de teelt, visserij en handel van oesters. De sector biedt werk aan on geveer negentig mensen. Waar het in de mosselsector de laatste jaren kommer en kwel is, klinken in de oesterbranche heel andere geluiden. Volgens PO-voorzitter Sinke ontdekken steeds meer mensen de Zeeuwse oester, omdat de consument in de hedendaagse eetcultuur steeds meer open staat voor nieuwe producten. „Het is eigenlijk heel paradoxaal", zegt Sinke. „De oester heeft een luxe uitstraling, maar door de aantrekkelijke prijs en de steeds beter wordende verkrijgbaarheid is hij voor iedereen bereikbaar." Wie de cijfers van tien jaar geleden ver gelijkt met die van nu, constateert een immense groei. In het seizoen 1991/1992 werden bijna 11.000 oesters aangevoerd. Nu zijn het er jaarlijks meer dan 42.000. De helft d.aaivan wordt naar België ge ëxporteerd en een kwart blijft in Neder land. Volgens Sinke groeit de markt nog steeds.Vooral in Italië zien we een spec taculaire stijging. Nu al gaat 20 procent van de oesters naar dat land." De platte oester, met de ronde gladde schelp, speelt tegenwoordig nog maar een minimale rol in de totale afzet. Jaar lijks worden er zo'n tweeënhalf miljoen gekweekt. Daartegenover staan veertig miljoen zogeheten Zeeuwse oesters. De ze zijn ontstaan uit de Japanse oester, die bijna veertig jaar geleden naar Neder land werd gehaald, toen hier na een strenge winter 80 procent van het oester bestand stierf. Volgens Sinke heeft het lang geduurd voor de Japanse oester de typische Oosterscheldesmaak kreeg. „Maar nu kan met recht gesproken wor den over de Zeeuwse oester." foto Willem Mieras De in 1999 opgerichte Producentenorga nisatie voor de oestersector heeft zich de afgelopen drie jaar behoorlijk ingespan nen om de bekendheid van de delicatesse te vergroten. Door het promoten van de website www.zeeuwseoesters.nl) en het uitgeven van goed foldermateriaal hoopt men de consument de komende tijd nog beter bekend te maken met het Zeeuwse product. Een andere grote wens van de PO ging vorige maand in vervulling. Alle oesterschepen zijn uitgerust met een black box die de vaargegevens van het schip registreert. De PO heeft er bij het ministerie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij op aangedrongen de black box ook verplicht te stellen voor niet-leden. Daar is gehoor aan gegeven. Lekker eten aan een verzorgde tafel; de keuken van Ter Valcke krijgt niets dan lof van de bewoners. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29