Routinier in de judospeeltuin Thamar is geen tweede Anky Antwerprace in trek bij zeilers Loonen verdedigt titel op ZK Judo Topdarters Fordham en Mardle luisteren toernooi in Hoek op Frans de Boevere (40) maakt zijn comeback in titelstrijd John Schot met Oranje naar Letland Bestuur van handbalbond legt taken neer Rebellin wint koers LuK-Cup Bettini klopt Cipollini De Clercq naar zege in Berlijn door Frits Bakker OOST-SOUBURG - Martijn Loonen en Carla Rammelae- re verdedigen morgen op het Zeeuws kampioenschap judo de titels in de klassen voor se nioren. Het toernooi wordt voor het tweede jaar gehou den in de Van Duyvenvoor- de-sporthal in Oost-Souburg en georganiseerd door Judo- Ryu van Schaik. Uit de acht verschillende clubs hebben tweehonderddertig deelne mers ingeschreven. Frans de Boevere uit Bres- kens, die zelf een sportschool heeft, is met zijn veertig jaar de oudste deelnemer aan het kampioenschap. Noortje Meeusen (Judo-Ryu van Schaik) en Lotte Hoornick (Geelhoed) zijn in de catego rie vanaf zes jaar de jongsten op het toernooi. Het Zeeuws kampioenschap is vooral het toernooi van de jeugd. Zo hebben 57 jongens en 31 meisjes van onder de tien jaar zich aangemeld. Carla Rammelaere (JV Bres- kens/Eede) en Daniëlle Hou tekamer (Geelhoed) strijden onder elkaar om de titel bij de senioren/vrouwen. Mar tijn Loonen heeft meer te genstand, onder meer van ve teraan Frans de Boevere. Het kampioenschap wordt traditioneel afgesloten met een finale voor alle catego rieën. Martijn Loonen trof daarin vorig jaar Lucau Dula van Judo-Ryu van Schaik, die nu in een lagere gewichtsklasse ook van de partij is. De clubs en scholen die aan het toernooi meedoen zijn: Judo-Ryu van Schaik uit Middelburg/Vlissingen, Geelhoed (Oost-Souburg), Sportschool Frans de Boeve re (Oostburg), Capital Sports (Goes), JV Breskens/Eede, Sportschool Delta (Terneu- zen/Axel), JV Clinge en JV Hontenisse. De wedstrijden beginnen morgen om 9.00 uur. Deklas sen vanaf twaalf jaar komen vanaf 13.30 uur op de mat. door Rinus Verberkmoes AXEL - De Antwerprace wordt morgen voor de vijftiende maal gehouden. Deze zeilwedstrijd, met Breskens en Terneuzen als startplaatsen, stond voorheen te boek als een gezelligheidswed strijd met als doel de jachten naar de winterstalling in Ant werpen te brengen. Inmiddels is het een tocht geworden waar aan maximaal 225 zeilers mee mogen doen. Alleen deelname aan de Ant werprace door zeiljachten uit Antwerpen voor overwintering, dat idee is langzamerhand ach terhaald. Tal van zeilers uit de regio doen er inmiddels aan mee als afsluiting van het zeilsei- zoen. Zij keren dan ook of op de zelfde dag of op zondag terug naar hun ligplaatsen in de jachthaven van Breskens of Ter- neuzen. Hoewel er veel jachten meedoen die normaal gesproken niet uit komen in wedstrijden, heeft de organisatie toch een indeling in de diverse soorten bootmetin gen gemaakt. En zij heeft hier aan een aantal prijzen verbon den. Het startschot van de race naar Antwerpen valt zowel in Ter- neuzen als in Breskens in de loop van zaterdagmorgen. Dit moet voor 12.00 uur gebeuren. Lukt dit niet (bijvoorbeeld van wege slechte weersomstandig heden), dan gaat de wedstrijd niet door. vrijdag 4 oktober 2002 door Frits Bakker BRESKENS - Hoeveel jonge kinderen, zo tussen de vier en tien jaar, zou Frans de Boevere niet de eerste kunstjes op de ju- domat hebben geleerd? Het moeten er meer dan duizend zijn, zo langis hij als judotrainer en coach al actief. Maar net zo veel zijn er in de loop van al die jaren ook weer gestopt met judo. Voordat ze vijftien zijn, haken ze stuk voor stuk weer af. De veertigjarige Bressiaander, die morgen nog meedoet aan het Zeeuws kampioenschap, heeft die ontwikkeling niet kunnen stoppen. Judo is, zeker ook in Zeeland, meer een speeltuin voor jonge, opgroeiende kinderen dan dat het een sport is om op wedstrij d- niveau te beoefenen. Frans de Boevere, vrachtwagenchauf feur van beroep, heeft zelf in zijn drie sportscholen 130 kin deren x-ondlopen. ,,Ik schat dat er in heel Zeeuws-Vlaanderen zo'n vijfhonderd zijn en in heel Zeeland meer dan duizend." Ze willen allemaal op een speel se manier judo leren, vinden het een heerlijke sport om te doen, maar haken af tegen de tijd dat ze vijftien zijn. „Wij trainers mogen nog zo fanatiek zijn met de jeugd, die uittocht is onver mijdelijk geworden", beseft De Boevere. Als één van de oorza ken noemt hij het verdwijnen van toernooien. „Het is te duur om te organiseren, kost veel vrijwilligers en het is al zo moei lijk om mensen te vinden." Het Zeeuws kampioenschap, waar De Boevere morgen na vijf jaar afwezigheid zijn comeback maakt, kan model staan voor de ontwikkeling bij de judoscho len. Frans de Boevere is op dat toernooi een vriendelij ke vader figuur tussen de vele piepjonge judoka's die in de sporthal in Oost-Souburg het gevecht op de mat aangaan. De meesten van de 230. deelnemers zijn jonger dan twaalf jaar. „Bij de senioren staat het judo al jaren op een laag pitje"moet De Boevere vaststellen. „Ik kom zelf uit de lichting van Jack en Wil Marijs en Johnny en Peter Heijboer. In die tijd leefde het veel meer. Nu is een Zeeuws kampioenschap vooral een toernooi voor de jeugd." Hij komt zelf uit in een klasse met drie concuiTenten. Martin Thijen uit Oostburg is een derti ger, Martijn Loonen (de grote kanshebber) voor in de twintig en Jeffrey Jakobsen (Judo-Ryu van Schaik), een zwaargewicht van 110 kilo, is net zeventien. Vrouwen zijn helemaal met een lampje te zoeken op het toer nooi. Carla Rammelaere uit Eede is met haar achttien jaar de oudste van het gezelschap. Frans de Boevere traint nog al tijd met jonge judoka's en wil zich vij f j aar na zij n laatste wed strij d weer eens testen. Het zou voor de routinier zelfs een op treden met een gouden randje kunnen worden, want er staan snel uitgerekend nu negen Zeeuwse titels op zijn naam. De tiende lonkt. „Ik verwacht het niet hoor", schat hij zijn kansen in. „Martijn Loonen is in elk ge val beter." Loopbaan De judoloopbaan van Frans de Boevere begon ooit in Biervliet, waar hij op zijn tiende jaar les kreeg van Huib Schuit. „Ik heb het judo vooral geleerd van Staf de Moor en Blaas Schroevers. Die hebben me zo ver gebracht dat ik regelmatig van de Zeeuw se toppers kon winnen." De Axelaar Staf de Moor, die landelijke faam genoot als judo- coach, weet uit die tijd nog dat De Boevere uitblonk door ka rakter en vechtlust. „Hij was vooral ook een sportieve judo ka, die het verder had kunnen schoppen als hij zijn trainingsu ren had opgevoerd. Maar als vrachtwagenchauffeur was dat onmogelijk." Zijn technische kennis brengt De Boevere nu zelf wekelijks over op jonge leerlingen. Hij be gon in 1988 zijn eerste school in Oostburg, geeft inmiddels ook les in IJzendijke en Biervliet en heeft sinds kort de senioren van JV Breskens onder zijn hoede. Daar traint hij onder anderen Martijn Loonen, veelvuldig Frans de Boevere, de judoleraar uit Breskens, maakt zaterdag zijn comeback op het Zeeuws kampioenschap. Zeeuws kampioen, morgen in Oost-Souburg ook onbetwist kanshebber voor twee titels. ,Het is goed dat er nog een orga nisator te vinden is voor de Zeeuwse kampioenschappen", vindt De Boevere. „Anders blijft er in Zeeland niets meer over. Er zijn veel toernooien verdwenen, zoals van Kiai, Reimerswaal, Clinge en Hulst. Dat speelt na tuurlijk ook mee in het verhaal dat er elk jaar minder wed strijdjudoka's zijn." Frans de Boevere stapt ook om die reden morgen in Oost-Sou burg zelf weer op de mat. Het wordt in meer dan één opzicht foto Peter Nicolai een opmerkelijke rentree. Niet alleen is hij in leeftijd een bui tenbeentje, ook in gewicht. Van de vier deelnemers in zijn cate gorie is hij de enige die met zijn 86 kilo ver onder de honderd zit. De trainer, de bondscoach en een chef d'équipe over Thamar Zweistra door Fred Rabout HOEK - Andy Fordham en Wayne Mardle zijn de grote trekpleisters van het Open Zeeuws-Vlaanderen, de tweede editie van het dartstoernooi dat komende zondag in kantine 't Trefpunt van het recreatiecen trum De Braakman in Hoek wordt gehouden. Hoofdorganisator Danny de Vos uit Axel, die wordt gesteund door dartsvereniging Trefpunt, is er in geslaagd de twee Britten naar Zeeuws-Vlaanderen te ha len. Mardle en Fordham zullen een demonstratiepartij tegen el kaar gooien, maar ook in actie komen tegen de acht mannen en vier vrouwen die eerder in het toernooi respectievelijk de kwart- en halve finales hebben bereikt. Daarnaast zal via lo ting nog een aantal deelnemers het tegen hen op mogen nemen. De Vos: „Er is vastgelegd dat ze twintig legs zullen spelen. Dat moet zo rond de klok van zeven uur zijn. Het kan niet vroeger, maar wel wat later worden, af hankelijk van de deelname aan ons toernooi. Afgaande op de belangstelling voor onze eerste editie, het aantal voorinschrij vingen en de telefonische infor matie die ik tot nu toe heb ge kregen, verwachten we echt veel volk. Ik denk dat we pas rond de klok van tienen onze tweede editie kunnen afsluiten." Andy Fordham, meestal aanwe zig op de befaamde Embassy, was onlangs nog present bij de World Darts Trophy in Utrecht waar hij in de halve finales werd verslagen door de latere win naar, de Australiër Tony David. Wayne Mardle was daar ook van de partij, maar hij sneuvelde al in de eerste ronde tegen Ted Hankey. Dartsfanaat De Vos zag het alle maal gebeuren. „Wayne gooide een gemiddelde van rond de honderd en vloog er toch uit. Dat is volgens mij nog nooit voorgekomen, ook niet op de Embassy waar toch de interna tionale top present is." Uiteraard zal er ook gestreden worden om de Open Zeeuws- Vlaanderen, waar een aardig prijzengeld aan verbonden is. Vorig jaar ging de zege naar twee Belgen. Stefaan Depré uit Brugge won bij de mannen, Sandra Pollet, eveneens uit Brugge, was de beste bij de vrouwen. Pollet is actief bij Trefpunt 1, dat uitkomt in de Zeeuwse competitie. De Vos: „Beiden komen weer naar ons toernooi. Daarnaast verwacht ik nog een aantal Bel gische toppers, want ook België heeft de dartssport ontdekt en is bezig aan een versnelde opmars naar de wereldtop. Ook Jean- Paul van Acker uit IJzendijke heeft toegezegd mee te doen. Hij is toch ook nationale top, had wat pech tijdens de World Darts Trophy, maar kan een aardig potje gooien." De 32-jarige De Vos, zeven da gen in de week met de pijltjes actief, komt zelf niet in actie. „Vorig jaar heb ik ervaren dat dit niet kan. Ik haalde dan nog wel de laatste acht, maar als or ganisator komen er zoveel za ken op je af dat je gewoon de concentratie niet kunt opbx-en- gen die vereist is om een redelij ke pi-estatie neer te zetten. Dan blijf ik liever van de speel vloer Wel kom ik in actie tegen Ford ham en Mardle. Die kans laat ik me niet ontnemen." Het toex-nooi is alleen bestemd voor individuele spelers. Vol gend jaar wil De Vos daar de koppels aan toevoegen. In 't Tx-efpxint hangen zondag zestien boi'den waarop gespeeld wordt in de spelsoox-t 501. Het toexmooi begint om 13.00 uur. VLISSINGEN - John Schot is door KNVB-coach Wim van Zwam geselecteerd voor het Ne derlands elftal onder negentien jaar. De Thoolse voetballer van PSV speelt met de jeugdselectie van 11 tot en met 15 oktober een EK-kwalificatietoernooi in Ri ga, de hoofdstad van Letland. Het Nedexdands elftal onder ne gentien jaar speelt in Letland tegen achtereenvolgens Txu-kije, Letland en Finland. De num mers één en twee van deze poule plaatsen zich voor de tweede kwalificatieronde. Deze ronde woi'dt in het voox-jaar van 2003 gespeeld. Uiteindelijk plaatsen acht landen zich voor de EK- eindronde van volgend jaar juli in Liechtenstein. door Roeland van Vliet VLISSINGEN - Hoe ver kan dressuuramazone Thamar Zweistra komen? Die vraag moet gesteld worden nu de pas negentienjarige amazone uit Geersdijk het ene succes aan het andere rijgt. Is ze de nieuwe Anky van Grunsven of is dat misschien weer te optimistisch gedacht? Dat de ster van Zweistra in elk geval snel x'ijst, is zekei-. Vorig jaar - op haar achttiende dus - debuteerde de Bevelandse amazone al in het Grand Prix- circuit. En dat ze daai'in ook haar mannetje staat, is wel duidelijk. Afgelopen weekein de won ze in Züxdch zilver in de Grand Prix Special en bi-ons in de gewone Grand Prix. Eexxler al was ze succesvol tijdens het CHIO in Rotterdam, het CHIO in Aken en het EK voor Young Ridei-s in Rome. Hoe goed is Zweistra? Wat zijn haar stei'ke punten? En wat mag de dressuurwereld nog van haar vernachten? Drie kenners komen met de ant woorden. Mara de Bel uit Renesse, chef d'équipe tijdens hel EK Young Riders in Rome: „Het was echt een kippenvelkür die Thamar in Rome reed. Het was zeer in drukwekkend wat ze daar liet zien. Die samenvloeiing van de muziek en de acrobatiek van het paard... heel mooi. En de muziek zette precies de juiste toon voor de goede emotie. Ik dacht dat het iets van Simon and Garfunkel was. ,Het knappe van het paard van haar, Hexagon's Kyrain, is dat het met het grootste gemak zware onderdelen van de dres suur doet. Kyrain scoort hoog op bijvoox-beeld de galopchan gementen. En dan hele series achter elkaai\ Eigenlijk hoef je deze series pas uit te voex'en bij de Grand Prix, maar zij deed het ook al in Rome. Dat vindt de jury dus mooi. Er wordt al van Kyrain gezegd dat het de tweede Bonf ii-e is. Ik vind het zeker een spectaculair bewegend paard. Het is ook een moeilijk paard. Ik weet dat Kyrain om niets kan uitbarsten, maar Thamar heeft dat heel goed onder con trole." Jan Peeters uit Weert, interim- bondscoach van junioren en BUNNIK - Het bestuur van het Nederlands Haixdbal Verbond heeft laten weten bij de eerst volgende algemene vergadering af te treden. Dat gebeurt dan op 21 december. Reden voor het besluit was dat deze week bij een extra algeme ne vex'gaderixxg de stemming over aanpassing van de statuten negatief uitviel. Het bestuur vond de aanpassing noodzake lijk om in de toekomst slagvaai'- diger te kunnen handelen. ANP BUHL - De Italiaan Davide Re bellin heeft gisteren in Bühl de wielerwedsti'ijd om de LuK- Cup gewonnen. Rebellin won na 192 kilometer de spxint van een vier man stei'- ke kopgroep. De tweede plaats was voor zijn landgenoot Dario Frigo. De kopgroep ontstond in de slotfase. Behalve de twee Ita lianen maakten ook de Duitser Matthias Kessler en de Noor Kurt-Asle Arvesen deel uit van het viertal. DPA FORTE DEI MARMI - De Itali aan Paolo Bettini heeft gisteren de derde etappe van de Ronde van Lucca gewonnen. Bettini klopte na 162 kilometer in een massasprint zijn landgenoot Mario Cipollini. De Amerikaan Fred Rodriguez werd derde. Bram de Groot en Seivais Kna- ven maakten lange tijd deel uit van een kopgroep die door het peloton werd ingerekend. In het algemeen klassement bleef de Italiaan Fabiano Fontanelli lei der, voor Rabo-Z witser Markus Zberg. ANP BERLIJN - Wereldkampioen Mario de Clercq heeft gisteren een veldrit gewonnen in Berlijn. De Belg kwam alleen aan. Op 53 seconden volgde zijn landge noot Erwin Vexvecken, die de Nederlander Gex-ben de Knegt net voorbleef. Wim de Vos ein digde in het Viktoriapark als rijfde. DPA Dressuuramazone Thamar Zweistra, hier actief tijdens Horses by the Sea in Domburg, blijft nuchter onder de complimenten. foto Lex de Meester Young Riders: „Thamar Zwei- stx'a hoort momenteel al bij de top-25 van Europa. Ze heeft veel aanleg, veel gevoel ook. Ze kan het niveau van de oefenin gen ook goed aan. Haar passa ges, piafs en wisselingen zijn al heel goed, maar haar uitge- stx-ekte draf zou nog wat meer ruimte mogen krijgen. Het gevoel steekt er bij haar bovenuit. Zij kan heel subtiel, haast onzichtbaar haar paard sturen. Daardoor zijn haar kü- ren elegant en harmonieus. Je hebt ruiters en amazones die wel goed de oefeningen doen, maar bij wie je de correcties duidelijk ziet. Bij Thamar zie je die dus niet. Volgend jaar mag ze nog één jaar voor de Young Riders uit komen, maar ik heb van haar begrepen dat ze dat niet meer doet. Op haar achttiende koos ze al voorde Grand Prix. Dat is een gx-ote stap voor zo'n jong iemand, maar het gaat haar goed af." Leunus van Lieren uit Schore, stalhouder van Hexagon, trai ner en instructeur van Thamar Zweistra: „Haar grootste kwa liteiten zijn haar inzet en haar vermogen om zich te concen treren. Ze is gewoon altijd met de paardensport bezig, zeven dagen in de week. En als je zo vaak met de spoxt bezig bent, kun je alles ook heel snel op bouwen. Wie namelijk maar vijf dagen in de week op het paai'd zit, heeft wekelijks een terugslag van twee dagen. Dat heeft zij niet. Thamar heeft talent, maar werkt er vooral hard vooi'. De ambitie om ergens te komen weegt doorgaans ook zwaarder dan talent. Ik heb Thamar in zeven jaar, sinds ze voor het eei'stbij mij in de stal kwam, zien groeien van een meisje tot een zelfstandig denkende vrouw. Ze geeft nu ook leiding aan de africhting van de jonge paarden in mijn Hexagon-stal. Dat is niet ge ring, maar ze weet waar ze mee bezig is. Thamar is geen tweede Anky, maar wel een toekomstige top- dressuuramazone. Zij is een Thamar. Ze moet nog ervaring opdoen en kan nog het een en ander verbeteren aan haar kür. De passage bijvoorbeeld. Als ik op Kyrain rij, gaat die passa ge makkelijker dan bij Tha- mar. Maar dat komt nog wel. Wanneer? Nou, over niet al te lange tijd hoop ik. „Afgelopen weekeinde werd ze tweede in Zürich bij de Speci al. Toch gingen er nog wat din gen fout tijdens de kür, mede omdat ze wat last van span ning had. Maar het feit dat ze dan toch tweede wordt, zegt genoeg over hoe goed ze rijdt." Thamar Zweistra zelf blijft nuchter onder de complimen ten. In een korte reactie zegt ze zo goed mogelijk te presteren, maar ze wil niet ver vooi-uit kijken. Zelfs niet naar de Olympische Spelen, die over twee jaar in Athene zijn. „Het zou haxtstikke leuk zijn hoor, maar als je paax-d ziek wordt, ben je nergens. Hexagon's Ky- rain is op dit moment een van de beste paarden, maar ik weet niet of Hexagon's Oakley ook internationaal zo goed mee kan. We zien wel."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21