J Actie voor onderwijs in eigen taal iwst Eiiiini Veel drugsgebruik in nieuwe EU-landen Brand verwoest Middelburgs bedrijf xKeukenmax Van Gelder ontbreekt bij vergadering WCT M 1 A p <- W MÊf Max Ernst in Gent 23 Bonden en schoolbesturen willen behoud cultuurles allochtonen LPF-top sluit vrede 5 OKTOBER 2002 ERA 0 P E N H U 1 Z E N R 0 U T E 2 0 0 2 EXTRA LANG OPEN! TOT 22.00 UUR VANAVOND Rellen bij Uefa Cup-duel FC Utrecht Fonds helpt kleine winkelier Openbaar vervoer kan beter Van Basten laat van zich horen Buitenbeentje Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Palestijn haalt gram voor rechter Jk 1117° «B® J 9° NW 4 Zon en wolken Wisselend bewolkt en vrijwel droog. Noordwestelijke wind, kracht 4 a 5 Beaufort. Maxima rond 17 graden. 245e jaargang no. 235 vrijdag 4 oktober 2002 los nummer 1,10 BHBMBB door Arthur't Hart DEN HAAG - De geza menlijke onderwijsorga nisaties zijn een actie be gonnen om les in eigen taal en cultuur aan allochtone kinderen te behouden. Als de voorgenomen afschaf fing van dat onderwijs doorgaat, worden de leer lingen ernstig geschaad in hun mogelijkheden om Nederlands te leren, zegt de onderwijswereld. De onderwijsvakbonclen en de overkoepelende organisaties van schoolbesturen hebben de Tweede Kamer gisteren drin gend verzocht het kabinetsplan af te schieten. Vanaf maandag gaan ze handte keningen tegen de afschaffing inzamelen op scholen, bij schoolbestuursleden en onder gemeentebestuurders. Bij de behandeling van de onderwijs begroting in november worden de handtekeningen, samen met een petitie, aan de Kamerleden aangeboden. Brug Het kabinet wil het budget van jaarlijks zeventig" miljoen euro voor onderwijs in de moedertaal op de basisscholen afschaffen, omdat dit allochtone kinderen zou remmen in het leren van Ne derlands. Volgens de onderwijs organisaties laat de regering hiermee zien dat zij er niets van begrijpt. Al jaren wordt 70 pro cent van het geld en de tijd ge- DEN HAAG - De LPF-be- windslieden, de fractietop en het partijbestuur hebben gister avond na een overleg van vier uur de strijdbijl begraven. „We sluiten de rijen na een week die zo-zo was", aldus vice-pre- mier Bomhoff na afloop. Volgens Bomhoff is afgesproken de communicatie te verbeteren en de onderlinge band te ver sterken. Ook het conflict tussen hem en beoogd partijleider mi nister Heinsbroek van Econo mische Zaken lijkt voorbij. Heinsbroek zei dat hij nadenkt over het partij leiderschap, maar dat hij geen vice-premier wil worden. Fractieleider Wijnschenk ver klaarde dat de fractie vanaf nu een eenheid vormt en dat hij morgen met Bomhoff en Heins broek tekst en uitleg gaat geven aan de regionale LPF-bestuur- ders. Strafpleiter Hammerstein was namens het interim-bestuur van Ed Maas bij de vredesbe sprekingen aanwezig. Volgens hem staat het bestuur achter Wijnschenk, hoewel hij nog geen contact had gehad met Maas. „Ik denk dat hij staat te juichen als hij het resultaat van de besprekingen hoort." ANP bruikt om de brug van de moe dertaal naar het Nederlands te slaan. Slechts 30 procent gaat puur naar ondeiwijs over de ei gen cultuur. Met intrekking van het budget bereikt het kabinet daarom vol gens de onderwij swereld het omgekeerde van wat zij beoogt: het zou 'desastreuze gevolgen' hebben voor het aanleren van Nederlands door buitenlandse kinderen. „De kansen van allochtone leer lingen in onze samenleving worden zo de nek omgedraaid. En dat terwijl dit kabinet zegt dat het de integratie wil verbe teren. Bovendien komen de le raren die de lessen geven op straat te staan. Him deskundig heid gaat verloren", aldus Lies- beth Verheggen van de Algeme ne Onderwijsbond. Bijna 60.000 kinderen uit min derheden in 220 gemeenten vol gen eenmaal per week het apar te lesuurtje. De lessen worden gegeven door 1500 tweetalige leerkrachten van allochtone origine. GroenLinks pleitte gisteren voor uitstel van de maatregel. „Het is gewoon een ordinaire bezuiniging, die niet getuigt van respect voor minderheden van onze regioredactie MIDDELBURG - Het Middelburgse kunststof-recy- clingsbedrijf De Jonge Sebra is gisterochtend door brand verwoest. Ondanks de inzet van groot materieel, waaronder grote bluskanonnen, was er voor de stadsge westelijke brandweer geen redden aan. De brand werd rond half vijf ontdekt. Een kwartier na aankomst van de brandweer stortte het dak van de ijzeren loods al in. Dat ging gepaard met hoge vlammen en een enorme rook ontwikkeling. Bewoners van Arnemuiden en Klevers- kerke werd via Omroep Zeeland het advies gegeven om ramen en deuren gesloten te houden. Om 11.00 uur kon het sein 'brand meester' worden gegeven. Bij de brand raakte niemand gewond. foto Ruben Oreel door Hetty van Rooij BRUSSEL - Het drugsgebruik onder scholieren in de landen van Midden- en Oost-Europa neemt in een hoog tempo toe. In de afgelopen zes jaar is het ge bruik van drugs onder vijftien en zestienjarigen in de kandi daat-landen van de Europese Unie verdubbeld en in sommige landen zelfs verdrievoudigd. Een behoorlijk antwoord op die ontwikkeling ontbreekt, mede omdat de landen van de Europe se Unie geen gemeenschappe lijk drugsbeleid hebben waar de toetredende landen zich aan kunnen spiegelen. Dat conclu deert het Europees Observatori um voor Drugs in Lissabon in zijn jaarverslag dat gisteren werd gepresenteerd. In de lan den van de Europese Unie blijft (Advertentie) www.era.nl MAKELAAR DROOMCRUISE CADEAU BIJ AANKOOP VAN UW DROOM KEUKEN Tijdens de Maxxi-actiedagen krijgt u bij uw droomkeuken een droomcruise t.w.v. 2.500,- cadeau-! Om u optimaal in staat te stellen gebruik te maken van deze unieke actie, zijn wij elke avond extra lang geopend tot 22.00 uur. U ETTEN-LEUR Bedrijventerrein Vosdonk LOKKERDREEF 33 Tel. 076-5017151 honderd en één keukens, duizend en één Ideeën Surf naar www.keukenmaxx.nl of bel gratis 0800-0232380 UTRECHT - De FC Utrecht-spelers Jean-Paul de Jong (links) en Patrick Zwaanswijk proberen de supporters tot rust te brengen. Al na zeven minu ten in het Uefa Cup-duel FC Utrecht-Legia War schau barstten rellen los in stadion Nieuw Gal genwaard. Dat was net nadat de Poolse club op een 1-0-voorsprong was gekomen. Tientallen supporters betraden vervolgens het veld en gooi den met stoelen, vuurwerk en reclameborden. De aanleiding was een stuk bengaals vuurwerk dat vanuit het Poolse vak in een vak met Utrecht-fans werd geworpen. Vervolgens ging het vuurwerk heen en weer. Bij de wedstrijd waren 310 Poolse fans aanwezig. De mobiele eenheid kwam na vijf minuten het veld op en voerde charges uit. FC Utrecht verloor de wedstrijd uiteindelijk met 1-3 (in Polen werd het 4-1) en werd daardoor uit geschakeld. Heerenveen strandde eveneens in de eerste ronde, ondanks de winst van gisteren op National Boekarest (2-0). Vitesse gaat door een 1-0-overwinning op Rapid Boekarest wel door. foto Toussaint Kluiters Het moet afgelopen zijn met de eenheidsworst in de Neder landse winkelstraten, vindt staatssecretaris van Economi sche Zaken Wijn. Daarom werd gisteren een landelijk garan tiefonds in het leven geroepen, dat kleine winkeliers moet helpen bij projectontwikkelaars een huurcon tract in het winkelcentrum los te peuteren. zei Kamerlid Naima Azough. Haar CD A-collega Jan de Vries bevestigde dat feitelijk: „De keuze voor deze bezuiniging is gemaakt, daar houden wij aan vast." Onderwijs in de moedertaal is volgens hem een zaak van de ou ders, niet van de overheid. GPD Als de Zeeuwse overhe den jaarlijks 2 tot 3 mil joen euro meer bijdragen, kan busonderneming Connexxion het openbaar vervoer sterk verbeteren. Daardoor kunnen veel meer klanten naar het openbaar vervoer wor den gelokt. Dat zegt Herman Bouma, die ver trekt als regio manager van t#s Connexxion. Marco van Basten, wereldspits van weleer en momenteel jeugdtrainer bij Ajax, pleit voor verregaande wijzigingen van de voetbalspelregels. Dat doet hij in de 32e editie van het voet baltijdschrift Hard Gras. Een greep uit zijn ideëen: afschaffing van buitenspel en van de gele kaart en in voering van zuivere speeltijd. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12, 13, 15 en 17; sport: 19,20 en 21; kunst cultuur: 23,24,25,27 en 28. het drugsgebruik ongeveer ge lijk, zo wijzen de cijfers van het studiecentrum uit, maar in de toetredende landen wordt het probleem groter. Vooral in de Baltische staten (Estland, Let land en Litouwen) neemt het ge bruik toe. Dankzij de gestegen welvaart zijn de kandidaten van de Unie niet alleen doorvoerlan- den voor drugs, maar zijn het ook productiecentra en gebrui kersmarkten geworden. In Po len worden op grote schaal xtc- pillen vervaardigd. George Estevaert, directeur van het drugsagentschap, wijt een deel van de problemen aan het feit dat de EU zelf geen gemeen schappelijk drugsbeleid heeft. „Er bestaan vijftien verschil lende systemen om het pro bleem aan te pakken, dus het is onmogelijk om de kandidaat- landen een duidelijke koers te wijzen", zei hij gisteren in Brus sel. Het centrum in Lissabon ont houdt zich nadrukkelijk van een oordeel over de manier waarop de verschillende EU- landen het drugsprobleem aan pakken, maar constateert wel dat Nederland met zijn liberale drugsbeleid een buitenbeentje is. In Nederland is het aantal mensen dat ooit drugs heeft ge bruikt zeer hoog (25 procent van de bevolking), terwijl het aantal 'probleemgebruikers' relatief laag is. Nederland is bovendien het land waar een uitzonderlijk hoog aantal cocaïnegebruikers (29 procent) medische behande ling zoekt of probeert af te kic ken. Daar staat tegenover dat in Nederland relatief veel mensen besmet zijn met het hiv-virus en hepatitis A en C. Het effect van het 'drugstoerisme' is in de cij fers niet meegenomen. GPD door Maurits Sep MIDDELBURG - Commissaris van de koningin W. van Gelder is vandaag niet aanwezig bij de Statenvergadering over de Wes- terschelde Container Terminal. Zijn aanwezigheid is vereist bij een vergadering van het Euro pese Comité van de Regio's op het Italiaanse eiland Sardinië. Hij moet daar een rapport pre senteren dat hij mede heeft op gesteld. Van Gelders absentie ontlokt felle kritiek bij de fracties van D66 en Partij voor Zeeland, tegenstanders van de WCT. Zij vinden dat hij op 'de be langrijkste vergadering van het jaar' niet mag ontbreken. Dat de uitkomst van het debat op voorhand al min of meer vast ligt, doet daar in hun ogen niks aan af. „Echt bedroevend dat hij er op zo'n cruciaal mo ment niet is", reageert R. Stof fels (PvZ). De SGP - voorstander van de WCT - snapt de commotie niet. Fractievoorzitter W. Kolijn: „Van Gelder heeft twee weken geleden tijdens een fractievoor- zittersoverleg al netjes uitge legd dat hij reeds een vaste ver plichting had staan toen deze Statenvergadering werd uitge schreven, dat hij geprobeerd heeft daar onderuit te komen maar dat dat niet meer kon. Daar heeft toen niemand wat van gezegd. Het had anders ge legen als de stemverhouding over de WCT meer verdeeld was geweest." Gedeputeerde J. Hennekeij ver vangt Van Gelder als voorzitter van de vergadering. D66 en PvZ overwegen een verzoek in te die nen om die taak in handen te ge ven van een gedeputeerde die niet zelf bij de WCT is betrok ken, L. Coppoolse of G. de Kok. Voor Kolijn hoeft dat niet. pagina 15: containerkade brengt Goes ook voordelen actie tegen WCT dooft snel uit (Advertentie) HOM naam:a noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters m/v 6 "eken voor 16,-. straat. nr 'k geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:noteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail' twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- r per maancj met nummer: automatische incasso (€20,50). handtekening: c "er kma"aal met automatische incasso (€55.10). Q per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- f ven, In de colofon treft o nadere infornSie aan automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 !171 321 4 "000002" tsTnge" "3 di wo do a; za (postzegel niet nodig) ■■■BH In de derde rechtszaak te gen de van aanslagen ver dachte Palestijn Marwan Barghouti haalde de ver dachte gisteren fel uit naar Israël. Niet hij, maai de Israëlische regering hoort volgens hem in het beklaagdenbankje. Want de joodse staat schendt internationale verdragen en P- VN-resoluties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1