Maatregelen voor kalm nieuwjaar Rijkswaterstaat geeft toe aan insprekers N57 Cultuurmix in Pippeloentje Goes blundert met uitnodiging aan nieuwe inwoners Oestersector doet het elk jaar beter Inbraak Margrietenlaan Vlissingen Brand bij scoutinggebouw Portemonnee uit tas gestolen Mobiele telefoons gestolen Autodiefstal bij woninginbraak Fietsen scholieren in orde Beurs met kinderkleding in Serooskerke Standbeelden Politie en wijkbeheergroep willen misstanden in Arnemuiden voorkomen REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Edith Ramakers MIDDELBURG - Twee kinde ren kijken de bezoekers met grote bruine ogen aan. Ze zijn hooguit anderhalf jaar oud en zitten op schoot bij hun leid sters Greet Rijk en Seroer Mo- hamaddi van kinderopvang Pippeloentje in Middelburg. „Ze moeten nog even wennen aan deze nieuwe ruimte", zegt Greet Rijk. „En al die vreemde mensen." Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) en Kinder opvang Walcheren (KOW) hebben samen deze kinderop vang voor asielzoekers uit het AZC en omwonenden van het centrum geregeld. De asielzoe kers komen wel, maar voor kinderen uit de buurt is de drempel nog erg hoog. „We hadden er bij de oprich ting een half jaar geleden reke ning meegehouden dat de kin dertjes (tot 4 jaar) buiten het centrum niet gemakkelijk te bereiken zouden zijn. We heb ben gefolderd, reclame ge maakt. De ouders van buiten het centrum die voor deze op vang kiezen, kiezen er bewust voor. Maar die groep is klein", weet Marlou Boerbooms, di recteur van KOW. Het onderwerp wordt duidelij ker als ze zegt: „De kinderop vang zou zo vol zitten, als we twaalf plaatsen konden aan bieden in een gebouwtje direct buiten dit terrein van het AZC. Maar we geloven er echt in dat dit initiatief zal slagen." KOW vindt het tot haar taken behoren om mee te werken aan professionele opvang voor asielzoekers. De organisatie vangt 2500 kinderen op Wal cheren op. „Dan mogen we ook onze nek uitsteken voor cle asielzoekers." De Walcherse organisatie staat borg voor drie 'kindplaatsen in Pippe loentje'. Het COA voor negen. „Op dit moment komen drie kinderen uit de buurt naar Pip peloentje. Maar die komen sa men aan maar tien dagdelen. Er is nog plaats voor zo'n twin tig dagdelen." Cursussen Voor het COA was de magere deelname aan cursussen van asielzoekers een belangrijke aanleiding om kinderopvang op te richten. „Ouders bleven thuis omdat ze niemand kon den vinden die op hun kinde ren wilden passen", zegt Da nielle Mathijssen van het COA. Er wonen circa zeshonderd mensen in het asielzoekerscen trum in de Stromenwijk van Middelburg. „We bieden leuke cursussen aan, maar de men sen kwamen niet." Enkele cursussen konden daardoor de afgelopen jaren niet doorgaan. De nieuwe op vang werpt zijn vruchten al af. Het COA krijgt meer aanmel dingen voor de vaak kortdu rende (beroeps)opleidingen. De leidsters Greet Rijk en Se roer Mohamaddi weten raad met de opvang van de verschil lende nationaliteiten. „We kunnen ze veel aandacht ge ven, omdat het niet zo druk is. We doen veel aan taalontwik keling; we merken dat het no dig is. We hebben bijvoorbeeld een kind van een Nederlandse moeder en Marokkaanse va der. Zij pikt veel sneller Neder landse woordjes op dan het jongetje dat even oud is, maar met zijn ouders net uit Guinee- Bissau in Middelburg is aange komen." Wijzer Rijk kan iedereen aanbevelen om haar kinderen naar Pippe loentje te brengen. „Juist door die verschillende culturen wordt het kind wijzer. Dat gaat spelenderwijs. Ik vind dat een groot voordeel in de opvoeding van de kinderen." Met een blik naar haai' collega Mohamaddi, zegt ze: „Wij praten veel met elkaar, over van alles en nog wat. En soms zijn we allebei verbaasd hoe verschillend we over iets kunnen denken. Dat heeft alles met onze afkomst en opvoeding te maken. Door contact met elkaar te hebben, leer je veel van andere culturen en krijg je er begrip voor." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Rijkswater staat heeft de nieuwe variant voor de kruising van de Gol- steinseweg en de Van 't Hoffweg met de N57 bij Sint-Laurens la ten vallen. Uit inspraakreacties is gebleken dat omwonenden niets zagen in het voorstel. Tijdens een informatiebijeen komst werd gisteravond be kendgemaakt dat wordt geko zen voor het oorspronkelijke plan. De nieuwe rijksweg komt ten oosten van Sint-Laurens te lig gen. Daar kruist de weg een aantal plattelands wegen. Om de twee gebieden aan weerszij den van de weg met elkaar te verbinden, was afgesproken dat er twee tunnels zouden komen: één voor al het verkeer bij de Van 't Hoffweg en één voor fiet sers bij de Golsteinseweg. In het voorjaar presenteerde Rijkswa terstaat plotseling een nieuwe variant: een tunnel tussen die twee wegen in, die verbonden zou worden met een parallelweg langs deN57. Een tekort van vier miljoen euro was de belangrijkste reden om met een nieuwe variant te ko men. Om diezelfde reden wer den de plannen rond de Veerse- weg aangepast en verdween een overgang over de N57 voor fiet sers naast het spoor bij Arnestein. Gisteravond zei pro jectleider W. Vinke dat er op an dere onderdelen van de weg kan worden bezuinigd. Zo is beslo ten om geen praatpalen naast de weg te zetten. Verder worden de opritten van het aquaduct on der het Kanaal door Walcheren steiler, zodat de helling minder lang hoeft te zijn. Het aquaduct zelf wordt iets lager, wat de kos ten volgens Vinke ook drukt. De bezoekers van de informa tieavond waren er snel uit. Zij waren, op een enkele uitzonde ring na, voor de oorspronkelijke variant. „Zijn er nog voorstan ders van het nieuwe plan aan wezig?", vroeg een bezoeker. Alleen de eigenaar van een kwe kerij aan de Van 't Hoffweg had bezwaar tegen het oorspronke lijke plan. Zijn bedenkingen waren volgens Vinke, naast be sparing van de kosten, ook de reden geweest om het plan aan te passen. Op dit moment overleggen Rijkswaterstaat en dé gemeente nog met bewoners over de aan sluiting van de rijksweg op de Veerseweg. In een aantal bijeen komsten wordt gezocht naar een variant die voor alle partij en aanvaardbaar is. Die bijeen komsten vinden achter gesloten deuren plaats. Volgens Vinke is ook voor dat knelpunt een op lossing nabij. De inspraakreacties worden volgende maand door B en W behandeld. Daarna wordt een ontwerp-bestemmingsplan ge maakt, dat begin volgend jaar besproken wordt in de gemeen teraad. De verwachting is dat alle procedures rond de Rijks weg begin 2005 afgerond zijn. In dat zelfde jaar moet dan begon nen worden met de aanleg. Kinderopvang Pippeloentje biedt asielzoekers de kans om bijvoorbeeld cursussen te volgen, terwijl ervoor hun kinderen wordt gezorgd; maar ook kinderen uit de buurt zijn welkom. foto Ruben Oreel VLISSINGEN - Uit een woning aan de Margrietenlaan in Vlissingen zijn woensdagavond tussen zeven en negen uur 's avonds sieraden gestolen. De daders hebben de toegang tot de woning geforceerd. De waarde van de sieraden is onbe kend. ZIERIKZEE - Een brand bij het scoutinggebouw aan de Van Veenlaan in Zierikzee heeft gisteren het afdakje achter de keet verwoest. Het vuur ontstond rond zeven uur 's ochtends in een stapel houten palen en werd vermoedelijk aangesto ken, aldus plaatselijk postcommandant J. Juïïermans. De brand werd kort na het ontstaan opgemerkt door een voorbij ganger, die daarop alarm sloeg. Snel ingrijpen van de brand weer kon voorkomen dat de vlammen ook vat kregen op het één meter verderop staande scoutinggebouw. Het pand liep door de hitte wel enige schade op. De dader(s) zijn nog onbe kend. ZOUTELANDE - Een 55-jarige vrouw uit het Duitse Viersen is gistermiddag rond voor drie uur beroofd van haar porte monnee op de Boulevard in Zoutelande. De vrouw (D) had de tas een ogenblik onbeheerd aan een bankje laten hangen. La ter bemerkte zij dat haar portemonnee, met daarin enkele tientallen euro's en persoonlijke papieren, weggenomen was. MIDDELBURG - Drie mensen hebben gisteren aangifte ge daan van diefstal van een mobiele telefoon in Vlissingen en Middelburg. De gsm van een 62-jarige Vlissinger werd gister ochtend tussen kwart over tien en elf uur op de Markt in Mid delburg ontvreemd uit een tasje. Later die dag, 's middags tussen kwart over twaalf en kwart over drie werden een porte monnee en een gsm gestolen uit het kantoor van een winkel in de Walstraat in Vlissingen. De goederen behoorden toe aan personeelsleden. In de portemonnee zaten persoonlijke pa pieren en enkele tientallen euro's. Woensdagavond tussen half zeven en half acht was een mo biele telefoon gestolen uit een verenigingsgebouw aan de Kruitmolenlaan in Middelburg. De gsm zat in een tas die in een kleedkamer stond. BURGH-HAAMSTEDE - Van een oprit aan het Boeijsbosch in Burgh-Haamstede is in de nacht van woensdag op donder dag een auto gestolen. Het gaat om een zilvergrijze Mercedes met het Duitse kenteken HG-DW 900. De diefstal werd ge pleegd nadat was ingebroken in de woning. Behalve enkele honderden euro's werden daar ook de autosleutels weggeno men. ZIERIKZEE - De meeste fietsen van de leerlingen uit groep vijf en zes van de Jan Wouter van de Doelschool in Zierikzee, voldoen aan de regels. In samenwerking met de verkeersvei ligheidsorganisatie 3VO keurde de politie gisteren ter plekke ruim vijftig fietsen. Op wat kleine mankementen na, waren de meeste exemplaren keurig in orde, was de conclusie aan het eind van de ochtend. SEROOSKERKE - In peuter speelzaal De Vrolijke Keet in Serooskerke wordt vandaageen kinderkledingbeurs gehouden ten behoeve van de speelzaal. De beurs is open van kwart over driétot half vijf 's middags. Voor de beurs is nog winterkleding voor kinderen vanéén tot twaalf nodig, ook speelgoed en boekjes zijn welkom. Mensen die kleding willen aan bieden wordt verzocht de spul len te wassen en te herstellen en het speelgoed moet in goede staat zijn. De mensen die de spullen inleveren, mogen zelf de prijs voor de artikelen bepalen. Van de verkoopprijs is vijftig procent voor de speelzaal. De spullen kunnen donderdag en vrijdag van 10.00 tot 11.00 uur in de speelzaal worden afgege ven. Op vrijdag kunnen mensen van 13.30 tot 14.30 uur kinderwa gens, kinderstoelen, boxen, bedjes en buggy's geprijsd inle veren. Van deze opbrengst is 25 procent bestemd voor De Vrolij ke Keet. door Rolf Bosboom GOES - De jaarlijkse informa tieavond van de gemeente Goes voor nieuwe inwoners is deze week volledig in het water ge vallen door een blunder van de eigen organisatie. Bij het ver sturen van de uitnodigingen werden de adressen van vorig jaar gebruikt. „Dit mag nooit meer gebeuren", zegt burge meester D. van der Zaag be schaamd. De informatieavond werd afge lopen maandag gehouden in de Grote Kerk in Goes. Een groot aantal organisaties stond klaar om mensen die recent in de ge meente zijn komen wonen, te in formeren over hun activiteiten. Ook de gemeenteraad was voor een groot deel present. De groot opgezette manifestatie trok echter slechts een twintigtal be langstellenden, veel minder dan voorgaande jaren. „Er is een verkeerde uitdraai van de afdeling burgerzaken ge bruikt", aldus Van der Zaag. „Daardoor is dezelfde lijst als vorig jaar gebruikt en zijn dus de verkeerde mensen uitgeno digd. Het is eigenlijk onvergeef lijk dat we zo'n blunder hebben begaan. We kunnen alleen maar het boetekleed aantrekken. In middels hebben we daarom in een brief onze excuses aangebo den." MIDDELBURG - Tien kinderen van een jaar of twaalf treden zondag van 13.00 tot 16.30 uur op de Vismarkt in Middelburg op als levende standbeelden. Het optreden is tevens bedoeld als een actie voor Unicef. De standbeelden hebben allemaal een mandje voor zich staan, waarin geld kan worden ge daan. De artistieke begeleiding wordt verzorgd door The Essen ce in Art Group uit Middelburg. vrijdag 4 oktober 2002 door Rob Paardekam YERSEKE - De toekomst van de oestersector ziet er rooskleurig uit. Dat zei voorzitter C. Sinke van de Producentenorganisatie Oesters (PO) gisteren tijdens een persexcursie in Yerseke. Volgens hem wordt de delicates se steeds populairder bij de consument. Elk jaar worden meer dan 40.000 oesters aange voerd. In Nederland zijn slechts 27 be drijven, vrijwel allemaal geves tigd in Yerseke, betrokken bij de teelt, visserij en handel van oes ters. De sector biedt werk aan ongeveer negentig mensen. Waar het in de mosselsector de laatste jaren kommer en kwel is, klinken in de oesterbranche heel andere geluiden. Volgens PO-voorzitter Sinke ontdekken steeds meer mensen de Zeeuwse oester, omdat de consument in de hedendaagse eetcultuur steeds meer open staat voor nieuwe producten. „Het is ei genlijk heel paradoxaal", zegt Sinke. „De oester heeft een luxe uitstraling, maar door de aan trekkelijke prijs en de steeds be ter wordende verkrijgbaarheid is hij voor iedei'een bereikbaar." De Zeeuwse oesterkwekex's zien hun productie vrijwel ieder jaar stijgen. Wie de cijfex's van tien jaar geleden vergelijkt met die van nu, constateert een immen se gx-oei. In het seizoen 1991/1992 werden bijna 11.000 oesters aangevoerd. Nu zijn het er jaaxiijks meer dan 42.000. De helft daarvan wordt naar België geëxporteerd en een kwart blijft in Nederland. Volgens Sirxke is de max'kt nog steeds gx'oeiende. „Vooral in Italië zien we een spectaculaire stijging van cle af name. Nu al gaat 20 procent van de oesters naar dat land." De platte oester, met de ronde gladde schelp, speelt tegen woordig nog maar een minimale rol in de totale afzet. Jaarlijks woi'den er zo'n tweeënhalf mil joen gekweekt. Daartegenover staan veertig miljoen zogeheten Zeeuwse oesters. Deze zijn ont staan uit de Japanse oester, die bijna veertig jaar geleden naar Nedex'land werd gehaald, toen hier na een strenge winter 80 procent van het oesterbestand stierf. Volgens Sinke heeft het lang geduurd voor de Japanse oester de typische Oosterschel- desmaak kreeg. „Maar nu kan met recht gesproken worden over de Zeeuwse oester." Black box De in 1999 opgex-ichte Produ centenorganisatie voor de oestersector heeft zich de afge lopen drie jaar behoorlijk inge spannen om de bekendheid van de delicatesse te vergroten. Door het promoten van de web site www.zeeuwseoesters.nl en het uitgeven van goed folder materiaal hoopt men de consu ment de komende tijd nog beter bekend te maken met het Zeeuwse px'oduct. Een andere grote wens van de PO ging vori ge maand in vervulling. Alle oesterschepen zijn uitgerust met een black box die de vaarge- gevens van het schip registreert. De PO heeft er bij het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij op aangedrongen cle black box ook verplicht te stel len voor niet-leden. Daar is ge hoor aan gegeven. door Jacques Cats MIDDELBURG - Arnemuiden moet eens een keer rustig over de drempel van oud naar nieuw kunnen. De laatste jaren maak te de jeugd er zo'n puinhoop van dat gemeente zich samen met politie, wijkbeheergroep en an deren beraadt op maatregelen oixx tijdens de komende viering de kalmte te bewaken. Door de tijden heen heeft Arne- muiden i'oerige eindejaax'sfees ten gekend. Een van de laatste keren moesten zelfs twee agen ten het ontgelden. Afgelopen jaarwisseling was het leeg staande stationsgebouw doel wit. Het pand werd door brand stichting getroffen. Het is kennelijk moeilijk om te doorgronden wie ervoor zorgen dat het dorp met enige regel maat over de tong gaat. De da ders van de brandstichting zijn nog steeds niet achterhaald. Onderzoek Ook wordt er nog naarstig ge zocht vanuit welke hoek on langs een Mai'okkaans gezin werd bedreigd. Een maand na dat de familie in een onheilspel lende brief was bevolen het dorp te verlaten, lijkt de politie nog geen stap verder te zijn geko men in het onderzoek. De brief was ondertekend met 'cle jon gens van Ax'nemuiden'. De poli tie slxxit niet uit dat een eenling zich achter die aftiteling schuil houdt. De moeder van het Ma- x'okkaanse gezin voelt zich niet geroepen om ex'g uit te weiden over het voorval, maar wil wel kwijt dat er 'gelukkig niets ver velends is gebeurd'. Zij is veel met de kwestie bezig geweest. „Maar het gaat nu al een stuk beter. "De vrouw zegt zich veilig te voelen bij de gedachte dat mensen in cle buurt opletten of ze iets vreemds waarnemen. Burgemeester K. Schouwenaar toont zich teleux'gesteld over het ontbreken van enig resultaat in de bedreigingskwestie. Hij wil daarmee de politie geen vexwijt maken. Schouwenaar heeft moeite met de constatering dat aan cle ene kant woi'dt geroepen dat iedereen weet wie de dadex's zijn, maar dat er niemand is die dat ook komt vei*tellen. De voorbereidingen voor een gepaste viering van de jaarwis seling zijn inmiddels in volle gang. Schouwenaar heeft het voor-touw genomen om bestuur ders van kerken en verenigingen te betrekken bij een gesprek om oud en nieuw in Arnemuiden met minder schade en schande te vieren dan tot nu toe gebrui kelijk is geweest. „Wij zijn als gemeente geen opvoeders, maar dat zijn wel allemaal mensen met een verantwoordelijke po sitie. Wij hopen dat zij die ver antwoordelijkheid ook willen nemen." Het organiseren van alternatie ven moet volgens de burgemees ter vooral een Arnemuidse zaak zijn. „Dan is de kans van slagen een stuk groter dan dat wij dat als gemeente doen." Ervaringen vanuit het verleden zijn niet erg bemoedigend. Eerder werd tijdens een jaarwisseling een tent in het dorp weggezet en een bandje aangetrokken, maar daar kwamen maar anderhalve man en een paardenkop op af. Schouwenaar: „Maar daar hoeven we ons niet door te laten afschrikken om het nog eens op een andere manier te proberen." Ander punt van discussie is op welk moment politieoptreden gewenst is. Daarbij moet wor den afgewogen welke activitei ten tot de Arnemuidse traditie behoren en wat niet kan worden getolereerd. Bij de tumultueuze vieringen in het dorp is het in brand steken van stapels auto banden en het gooien met eieren een geliefd tijdverdrijf. Advertentie 300SSË ItiTgaicws UN65TRAAT 2-4, Arhcmuideh, TEL: 0118-601273 GEOPEND JW< («D« ZATERDAG E>, vftncpïwoiiD.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13