Werker wordt ondergewaardeerd koientataven Kunststof taboe bij Domiiiicus Met PZC een uitkering luuii wereld rond 7 Banken en verzekeraars in ongekende duikvlucht DISK houdt symposium over duurzaam ondernemen in Zeeland Campagne moet Delta landelijk bekend maken van Rotterdam het bedrijf donderdag 3 oktober 2002 Total hanteert een tevredenheidsmeter voor zijn werknemers. mers stoppen al hun 'zijn', hun menselijk kapitaal, in een on derneming. Ook al is het van ne gen tot vijf." „Ethisch gezien is er een grens aan winstmaximalisatie. Een manager of directeur mag best een grote auto, een groot huis en een stulpje in Zuid-Frankrijk hebben. Maar dan moet het op houden met het exorbitante winstbejag. De P van People is nog altijd ondergeschikt aan die van Profit. Dat moet anders." „Ondernemers moeten oog heb- foto Dirk-Jan Gjeltema ben voor de wereld om zich heen. Voor het milieu, door het terugdringen van uitstoot van gevaarlijke stoffen. Een voor beeld is Shell. Na de discussie door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Duurzaam on dernemen komt in het Zeeuwse midden- en kleinbedrijf (mkb) nauwelijks van de grond. Geen kwestie van onwil, maar vooral tijdgebrek, is het excuus van werkgevers. Toch is het voor on dernemingen winstgevend 0111 niet alleen te mikken op het ver dienen van geld. Zeeuwse werk gevers zouden bijvoorbeeld zui niger moeten omspringen met hun personeel. Dat stelt de Dienst in de Indu striële Samenleving vanwege de Kerken (DISK). Die houdt van avond samen met de provincie, de Hogeschool Zeeland, de ZMF en het Platform Duurzaamheid een bijeenkomst over duurzaam ondernemen. De term is een eigen leven gaan leiden en wordt te pas en te on pas gebruikt. „Kern is dat werkgevers een ba lans vinden tussen economische groei, milieudruk en sociale rechtvaardigheid", definieert P. Geene van Disk het begrip. Duurzaam ondernemen is geen geitewollen-sokken-gedoe en hoeft niet veel geld te kosten." Duurzaam ondernemen wordt wel aangeduid met de drie P's: People, Planet en Profit. Geene: „Met die winst zit het goed. Mi lieumaatregelen worden steeds vaker opgedrongen met wet- en regelgeving. Zeeuwse onderne mers blijven vooral achter met het hoofdstuk mensen. Werkne- door Maurits Sep MIDDELBURG - Energiebe drijf Delta weet zich vooralsnog staande te houden op de markt voor middelgrote zakelijke af nemers. Toch is een groot scheepse landelijke campagne opgezet om de naamsbekend heid te vergroten. Delta hoopt zo ook op de lange termijn het verlies aan klanten in Zeeland te compenseren. Delta behoort tot de kleinere stroomleveranciers van Neder land. Sinds de energiemarkt voor bedrijven is vrijgegeven, is de concurrentie van grote be drijven als Essent en Nuon voel baar. Vooral Zeeuwse klanten die deel uitmaken van landelij ke ketens of (inter)nationale concerns moeten Delta onder druk van het moederbedrijf ver laten. Voorlopig weet Delta haar posi tie nipt te behouden. Volgens woordvoerster M. van Zuilen is de afzet van stroom op de markt voor middelgrote afnemers marginaal toegenomen. „We winnen net iets meer klanten dan we verliezen. Per saldo groeien we." De winst wordt vooral geboekt door klanten buiten Zeeland aan zich te binden. Onlangs werd het ministerie van Verkeer en Waterstaat ingelijfd. Dat is een belangrijke acquisitie, om dat daar ook de verlichting langs rijkswegen bij hoort en de bediening van sluizen en brug gen. De naamsbekendheid onder kleinere bedrijven kan echter nog beter, vindt Delta. Daar is de landelijke campagne voor bedoeld, met advertenties in landelijke dagbladen, reclame spotjes op radiostations en bill boards door het hele land. De campagne is opgezet rond de slogan Altijd recht door zee, die openheid en betrouwbaarheid moet uitstralen. „Want dat is wat ons onderscheidt van ande ren, zo is gebleken uit een on derzoek dat we vorig jaar heb ben laten uitvoeren", stelt Van Zuilen. Een onzekere factor daarbij is dat de stroom elders in Neder land wordt geleverd door net werkbedrijven van concurren ten, beaamt Van Zuilen. De energiebedrijven verrekenen onderling de kosten. „Als daar storing optreedt, kan Delta daar niks aan doen. Maar in de bele ving van de klant kan dat wel zo zijn ja." over de Brent Spar vroeg het be- drijf de Raad van Kerken om overleg over ethiek." Geene: „Natuurlijk, hebben grote bedrijven tijd, mensen en middelen. Maar ook een bedrijf met drie medewerkers duur zaam kan ondernemen. Wie met plezier werkt, zet zich niet al leen beter in, maar vertelt dat ook rond. Betere reclame kan een onderneming niet krijgen." Tevredenheid Als voorbeeld noemt Geene To tal. „Een groot bedrijf dat niet alleen let op de uitstoot van mi lieugevaarlijke stoffen maar ook een tevredenheidsmeter hanteert voor het personeel." Geene ontkent dat elke Zeeuw se gemeente een evenement moet krijgen dat mede mogelijk is gemaakt door het sponsorgeld van de plaatselijke bakker. „Ondernemers moeten zich er eerst van bewust worden dat ze ook een maatschappelijke ver antwoordelijkheid hebben De bijeenkomst over duurzaam ondernemen is niet het eerste signaal aan ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. De af deling Zeeland van MKB Ne derland begon twee weken gele den met het project duurzame kansen voor het Zeeuwse mkb, waaronder de Milieu Barome ter. De bijeenkomst 'winst van duurzaam ondernemen'is in het Arion Hotel in Vlissingen en be gint om 19.30 uur. Delta heeft altijd benadrukt Zeeuws te willen blijven. Dat is niet veranderd, benadrukt zij. Verlies binnen de provincie kan op de zakelijke markt echter het best gecompenseerd worden door over de grenzen heen te werven. De campagne zet ook zwaar in op de Zeeuwse wortels van het bedrijf. Potentiële klanten wor den geprikkeld met energiecon tracten 'zonder kleine letter tjes', 'zonder ingewikkelde tarieven' en 'zonder boeteclau sules. Volgens Delta 'Zaken doen op z'n Zeeuws'. door Miranda Meqens AMSTERDAM - Banken en ver zekeraars bevinden zich steeds vaker onder de sterkste dalers in de AEX. De koersen van de fi nanciële conglomeraten gingen in 2002 vaak harder onderuit dan de index zelf. Het zwarte scenario is dat de financiële in stellingen aandelenemissies no dig hebben om hun eigen ver mogen - en solvabiliteit - op peil te houden. Amsterdams belangrijkste beursgraadmeter verloor dit jaar 40 procent. Maar verzeke raar Aegon zag maar liefst 68 procent van de koers afgaan en Fortis en ING 50 procent. ABN Amro 'beperkte' de schade tot zo'n 38 procent. De veilige haven die de financi ële instellingen ooit waren voor de belegger die niet geloofde in de hype van de 'nieuwe econo mie', is nu ook verleden tijd. Professor Alfred Oosenbrug van de Erasmus Universiteit Rotter dam heeft daarvoor drie verkla ringen. „De 'financials' waren ook bovengemiddeld gestegen en wat hard naar boven gaat, komt ook hard naar beneden", aldus Oosenbrug, die het vak 'waarderings- en verslagge- vingsvraagstukken van het ver zekeringsbedrijf' doceert. „Daarnaast hadden de financi ële conglomeraten te maken met enorme directe en indirecte schade als gevolg van 11 sep tember. En omdat banken en verzekeraars zelf beleggen, hebben ze ook een tik van de malaise meegekregen." Banken en verzekeraars verdie nen hun geld met financiële dienstverlening, niet met het verkopen van 'echte' producten als levensmiddelen, olie of tv's. Oosenbrug ziet dat de aard van de bedrijven een rol speelt bij de neergang. „De economie loopt terug en financiële diensten zijn een luxe product. De markt voor financiële dienstverlening staat daardoor onder druk." Aan de dalende provisie-inkomsten is bovendien goed merkbaar dat de animo van particulieren om te beleggen veel minder is ge worden. Door de invoering van de nieu we belastingwet in 2001, verviel ook een deel van de omzet bij verzekeraars. Fiscaal gerela teerde producten die het altijd goed deden, werden minder ver kocht, doordat de fiscale voor delen werden beperkt. Dat de vermogenspositie van de financiële instellingen onder druk staat, lijkt duidelijk. Oo senbrug kan echter niet beoor delen of het ene bedrijf er slech ter voorstaat dan het andere. „Dat blijft gissen voor een bui tenstaander. Het zou specula tief zijn op basis van verouderde inzichten daar iets over te zeg gen." Oosenburg doelt hier op het feit dat de meest 'recente' gegevens uit augustus dateren en gaan over het eerste halfjaar 2002. „Niemand weet hoe die bedrijven het de afgelopen maand hebben gedaan." Oosenbrug vindt dat de banken en verzekeraars in het huidige hectische klimaat vaker en eer der informatie moeten geven. Het derde kwartaal is maandag afgesloten, in veel gevallen duurt het nog vier a zes weken voor cijfers bekend worden. „Intern zijn de cijfers toch ook al bekend, men moet toch de vinger aan de pols houden en bijsturen?" Door de beursmalaise zijn vol gens Oosenbrug al veel kleine en middelgrote verzekeraars door de bodem van de solvabiliteit (de wettelijk verplichte financi ële buffer) gezakt. Dat komt omdat de herwaarderingsreser ve (het positieve verschil tussen de nieuwe en de oude balans- waarde) van aandelen in rook is opgegaan. Daardoor daalt het eigen vermogen, en vervolgens de solvabiliteit. In dergelijke si tuaties gaan alle alarmbellen rinkelen. Nieuwe aandelen Een manier om het eigen vermo gen op peil te houden is het uit geven van nieuwe aandelen. Dat is echter een impopulaire maat regel, omdat bestaande aande len minder waard worden. Toch ging Aegon twee weken geleden al over tot een emissie. Analis ten vragen zich ook al af of bij Fortis eenzelfde ingreep nodig zal zijn. De bank-verzekeraar moet naar verwachting van analisten een ongerealiseerd -vèrlies nemen van 1,5 miljard a 2 miljard euro op de aandelenpor- tefeuille. GPD profijt joor Inge Heuff Een personeelslid van Dominicus aan het werk. foto Lex de Meester ROTTERDAM - Ertsoverslag bedrijf Europoort cv (EECV) is begonnen met de bouw van de nieuwe kolenterminal aan de Dintelhaven in Rotterdam. De nieuwe terminal is bedoeld voor de overslag van cokes voor de hoogovens van ThyssenKrupp Stahl en Hüttenwerke Krupp Mannesmann in Duisburg. De kolenterminal moet midden 2004 klaar zijn. Als eigenaren van EECV hebben Thysen- Krupp Stahl en Hüttenwerke Krupp Mannesmann de over slag van jaarlijks 5,5 miljoen ton kolen gegarandeerd. De Duitse hoogovens hebben in toenemende mate behoefte aan geïmporteerde kolen, nu de mij nen in eigen land worden geslo ten. Het plan voor de bouw van de kolenterminal in Rotterdam dateert al van tien jaar geleden. Pas vorig jaar zomer is definitief voor een kolenterminal bij EECV gekozen. De EEC V-eigenaren investeren een bedrag van 67 miljoen euro in de nieuwe, 35 hectare grote kolenterminal. Het Gemeente lijk Havenbedrijf Rotterdam steekt nog eens ruim twaalf mil joen euro in de bouw van de ka demuur en andere infrastructu rele werken. Daar tegenover staat een bedrag van vijftig mil joen euro aan inkomsten uit huur, kadegeld en zeehaven geld. Het Havenbedrijf beloont EECV voor het verwerven van het ladingpakket door twee jaar terreinhuur cadeau te doen. De kolen zullen per buikschip worden aangevoerd aan de kade van EECV in het Calandkanaal en worden per zeven kilometer lange transportbanden naar de nieuwe terminal vervoerd. Om stofoverlast te voorkomen zijn de transportbanden overdekt en voorzien van een vernevelings systeem. Het grootste deel van de aangevoerde kolen zal per binnenvaartschip naar Duits land worden getransporteerd. Ongeveer twee miljoen ton gaat per spoor. Bij EECV wordt op dit moment alleen ijzererts overgeslagen. Het bedrijf is vooral bekend van het maandelijkse bezoek van 's werelds grootste bulkcarrier Berge Stahl. Dit onder Noorse vlag varende schip pendelt tus sen het Braziliaanse Sao Louiz en Rotterdam. Vanuit Brazilië brengt het schip per keer ruim 365.000 ton erts naar Europ- a .De erts wordt gewonnen in een grote dagbouw-mijn in het Amazonegebied. GPD In de grote L-vormige werk plaats liggen grote platen gra niet en ander hardsteen te wachten op behandeling. Po lijst-, zaag- en freesmachines werken op volle toeren. Overal stroomt het water om te koelen en te spoelen. Transportmachi nes tillen de platen van de ene werkbank naar de andere. Hier, bij Gebr. Dominicus bv in West- kapelle, worden onder meer na tuurstenen aanrechtbladen voor heel Nederland gemaakt. Het begon allemaal 26 jaar gele den met marmeren vensterban ken. Die werden door de broers Dominicus uit Italië geïmpor teerd. Maar de levertijden wa ren lang en onregelmatig en ook de maatvoeringen wisselden re gelmatig, wat de nodige proble men opleverde. Daarom besloot Gebr. Domini cus bv alleen het plaatwerk nog uit Italië te importeren en zelf te gaan zagen en polijsten. Machi nes werden aangeschaft, men sen opgeleid en om hen voldoen de aan het werk te houden, werden zowel de materialen (zoals travertin en graniet) als het aanbod uitgebreid. Inmid dels is Gebr. Dominicus uitge groeid tot een van de grootste steenhouwerijen van Neder land die naast natuursteen met al zijn toepassingen ook het ex clusievere assortiment kerami sche tegels, sanitair en kachels heeft. „Het lij kt misschien een wat on logische combinatie, maar de ene uitbreiding van het assorti ment volgde als vanzelfspre kend op de andere", vindt Adri Dominicus, een van de vier di recteuren van het bedrijf. „Veel van de keramische tegels komen oorspronkelijk uit Italië waar wij toch al plaatwerk inkoch ten. Toen de tegelbranche zich zo uitbreidde, zijn wij daarop ingesprongen." Sanitair En omdat veel van de tegels in badkamers worden gebruikt, richtte Gebr. Dominicus zich ook op het sanitair. De steen houwerij maakt onder andere haardplateaus. In het verlengde daarvan werd door de klanten gevraagd naar natuurstenen schouwen. Dominicus: „In principe kun nen we elke schouw maken. Maar er zijn in België en Frank rijk steenhouwerijen die hierin gespecialiseerd zijn. Dan kan het commercieel interessanter Naam: Gebr. Dominicus bv Plaats: Westkapelle en Goes Opgericht: 1976 Aantal werknemers: 68 Omzet: onbekend zijn hun modellen te importe ren. Vooral ook omdat wij geen seriewerk verrichten maar al leen maatwerk." De groei van gesloten houtka chels en moderne gas- en elek trische haardvuren, deed Gebr. Dominicus besluiten zich ook op deze markt te begeven. Een groot gedeelte van de omzet wordt echter behaald in de na tuurstenen aanrechtbladen. Deze trend waar Gebr. Domini cus direct op inspeelde, blijkt goed aan te slaan. Uit het hele land komen vanuit de keuken branche opdrachten. „We waren er als steenhouwerij vroeg bij en ik kan wel stellen dat we samen met de keuken speciaalzaken in dit werk ge groeid zijn. Zo'n proces is natuurlijk veel prettiger dan wanneer je een bestaande markt - of een deel ervan - moet win nen." Het gaat bij dit soort aanrecht bladen om de luxere sector, waarbij het vaak gecompliceer de opdrachten betreft met spe ciale hoekjes en uitsparingen. „Voor een commissie (een op dracht, red.) worden ten minste twee maar veel vaker drie of meer platen gesneden en gepo lijst. Als je dan bedenkt dat we voor de aanrechtbladen zo'n 1800 commissies per jaar ver werken, dan gaat er hier heel veel plaatwerk doorheen." De keukenspeciaalzaken leve ren de tekeningen aan, maar ge regeld komen dan nog de klan ten naar Westkapelle rijden om het plaatwerk zelf uit te kiezen. Achter in de steenhouwerij staan de platen op kleur en for maat gesorteerd te wachten op bewerking. Graniet is het best geschikt voor een natuurstenen aanrechtblad al wordt er ook wel Belgisch hardsteen voor ge bruikt. Maar dat krast en vlekt makkelijker dan graniet, daar moet de klant tegen kunnen. Marmer is ongeschikt, omdat het veel te zacht is. Granito, het materiaal waar tot in de jaren vijftig van de vorige eeuw veel aanrechtbladen van werden ge maakt, heeft niets met de hard heid van graniet te maken. Die aanrechtbladen bestaan uit ge malen graniet dat gebonden werd met cement. Vaak ook werd er bewapening in aange bracht. Granito wordt in de loop der jaren poreus en het vocht kan de wapening aan tasten. „Dat was puur handwerk dat door de zogenaamde terrazzo- werkers uit Italië werd ge maakt", legt Adri Dominicus uit. „Dat handwerk maakt het nu zo duur, terwijl granito min der sterk is. Wij hebben er overi gens geen ervaring in." Ook kunststof aanrechtbladen worden er in Westkapelle niet gemaakt. Dominicus: „Qua prijs kosten beide soorten onge veer hetzelfde. De enige toege voegde waarde van kunststof is de kleurstelling. Maar er is nog steeds niet bewezen dat het slijpstof ongevaarlijk is, daar om werken wij er niet mee." Gedenkstenen Naast aanrechtbladen komen er uit de steenhouwerij onder andere ook vensterbanken, dor pels, tafelbladen en gedenkste nen. „Het taboe rond gedenk stenen vervaagt. Dat merken wij duidelijk in Westkapelle waar mensen, anders dan een paar jaar geleden, het niet erg meer vinden om in de showroom ook gedenkstenen tegen te ko men." In de showroom in Goes hebben de gedenkstenen een uitgebrei de plaats gekregen, wat ook bij de herinrichting van de show room van Westkapelle binnen kort zal gebeuren. door Brenda van Dam Naar schatting verruilen elke winter zo'n 200.000 Neder landers hun koude vaderland voor zonniger oorden. Maar wie een uitkering heeft, dient alvo rens voor langere tijd naar het buitenland te vertrekken, even stil te staan bij de mogelijke ge volgen hiervan voor de uitke ring. Wie van plan is een paar maan den op reis te gaan, bijvoorbeeld om de winter door te brengen in het zonnige zuiden, zal in elk ge val contact moeten opnemen met de Sociale Verzekerings bank (SVB). De SVB is de in stantie die onder meer de Alge mene Ouderdomswet en de Algemene Nabestaandenwet (Anw) uitvoert. Rechten Iedere inwoner van Nederland bouwt tussen 15 en 65 jaar AO W-rechten op. Elk jaar wordt 2 procent van de AOW- uitkering opgebouwd. Na vijf tig jaar is er dus recht op 100 procent AOW. Wie nog geen 65 jaar oud is en langer dan drie maanden uit Nederland weg is, loopt het risico gedurende die periode geen rechten op te bou wen voor zijn AOW. De SVB kijkt bij zijn afweging of be trokkene nog 'AOW-plichtig' is - dus verplicht is AOW-premie te betalen - of hij/zij een woning in Nederland aanhoudt, of hij- /zij in het buitenland werkt en zo ja, onder welke omstandig heden. Wie tijdens een buitenlands ver blijf van een jaar of langer de mogelijkheid heeft geen AOW- premie af te dragen en voor die optie kiest, verliest jaarlijks 2 procent van zijn basispensioen. Ook kan de keuze worden ge maakt om bij de SVB vrijwillig een AOW-verzekering af te slui ten over de periode dat men in het buitenland verblijft. Dat is zeker aan te raden als je weinig of geen ander ouderdomspensi oen opbouwt. Maar je kunt het bedrag dat vrijkomt door het niet afdragen van AOW-premie ook 'wegzetten' op een alterna tieve manier, uiteraard even eens met het oog op de oude dagsvoorziening. Misschien levert dat uiteindelijk wel een hoger rendement op. Voor 65-plussers, die dus al een AOW-uitkering ontvangen, ligt de zaak anders. Op 1 januari 2000 is de wet Beperking Export Uitkeringen (BEU) ingevoerd en daardoor kan een uitkering niet zonder meer naar het bui tenland worden meegenomen. De BEU kent nu nog een over gangsregeling voor bestaande gevallen, maar zal ook voor deze groep per 1 januari 2003 daad werkelijk van kracht zijn. Allereerst hebben 65-plussers J die korter dan drie maanden naar het buitenland gaan, ner- jl gens last van. Gaat het om een langere periode, dan is de plaats J van bestemming vanbelang. 65- Ij Plussers die naar een land bin- nen de Europese Unie gaan, kunnen nu en na 2003 de hun toegekende AOW-uitkering 1 volledig blijven ontvangen. Hetzelfde geldt voor landen - binnen de Europese Economi- sche Ruimte (IJsland, Noorwe- gen en Liechtenstein) en de lan- den waarmee Nederland een j sociaal zekerheidsverdrag heeft afgesloten. Gaat het om een an- J dere bestemming, dan wordt in sommige gevallen een lager be drag uitgekeerd, namelijk maximaal de uitkering voor ge- I huwden zonder toeslag. Wie langer dan drie maanden naar het buitenland gaat, loopt het risico dat de SVB vindt dat j van verzekering voor de Anw geen sprake is. Bij overlijden in deze periode in het buitenland hebben de nabestaanden dan geen recht op een Anw-uitke- j ring. Ook hier kan bij de SVB een I wij willige verzekering voor worden afgesloten. Dat is echter J alleen maar zinvol wanneer de nabestaanden aan de voor waarden voor een Anw-uitke- 1 ring voldoen. Weduwen of jj weduwnaars die nu al een nabe- IJ staandenuitkering ontvangen, j behouden deze alleen wanneer zij naar een land binnen de Eco nomische Unie, de Europese Economische Ruimte of naar 1 een verdragsland gaan. WAO Arbeidsongeschikten met een WAO-uitkering die langer dan vier weken naar het buitenland j' willen, kunnen niet zonder meer j hun koffers pakken. Daar is toe stemming voor nodig van de uit- kerende instantie. Als die toe- j stemming er is en men langerjl dan drie maanden weg wil, geldt j ook hier dat de uitkering alleen' 'j meegenomen kan worden, als j het een EU-, EER- of verdrags- land betreft. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 7