vrouw™op'n Bush krijgt steun van Huis PZC Leger snel weg uit Macedonië Brussel wil verbod op bescherming bij vijandige overnames I tie- Ontslag voor militairen in Indonesië Nieuwe auto kopen? Kijk en vergelijk - r -?i:JIB 'sfÜrf "TW 5 r. t -Tk Protest tegen rebellen Ivoorkust Brussel laat onderzoek doen naar Eurogevoel Europol rolt Afgevaardigden geven president vrije hand in kwestie Irak netwerk van 11 A A y Doden bij instorting gebouwen in Syrië Poetin komt op 13 en 14 november Koffieshophouder veroordeeld Ex-topman Enron voorgeleid Illegalen weg met legervliegtuig Frankrijk laat Brits rundvlees toe en lonken Hpmncmfpn Linkse Italianen lonken naar christen-democraten AutoTrack.nl I van onze redactie buitenland- DEN HAAG - Europol heeft gis teren een internationaal net werk van vrouwenhandelaars opgerold. De politieorganisatie .1 arresteerde circa tachtig men sen in verschillende Europese landen. I In Nederland zijn geen arresta ties verricht, aldus een woord- voerder van het landelij k parket j van het Openbaar Ministerie. I Het netwerk strekte zich vol gens hem niet tot in Nederland uit. Nederland was wel betrok- ken bij een eerdere fase van de j operatie, begin vorig jaar. Ook toen werd hier niemand aange- I houden. Met de operatie Girasole (Zon nebloem) heeft Europol een cri mineel netwerk dat jonge, voor al Oost-Europese vrouwen smokkelde, ontmanteld. De vrouwen kwamen in de prosti tutie terecht. De politieorgani satie coördineerde samen met li de Italiaanse carabinieri de ac- De internationale bende ope- reerde vooral vanuit Oekraïne. Mensensmokkelaars en reisbu- I reaus zorgden ervoor dat de vrouwen werden voorzien van i valse Schengen-visa. De Oekra- iense bureaus werkten samen met reisorganisaties en hotels in vooral Oostenrijk, Italië, Duits land, Frankrijk en Spanje. Volgens directeur J. Storbeck van Europol is de operatie een 'flinke tegenslag voor diegenen die illegaal winst maken door het verlangen naar een beter le ven uit te buiten'. Bij de operatie waren volgens Europol vijftien landen betrok ken. ANP JAKARTA - Met ongebruikelij- ke daadkracht heeft de Indone sische opperbevelhebber van het leger twintig soldaten ont slagen en laten arresteren. De militairen werden gisteren publiekelijk van hun uniform ontdaan, omdat zij zondag het I politiebureau in het stadje Bin- I jai hadden aangevallen. Daar bij vielen acht doden. Politie en leger zij n verwikkeld in een felle competitiestrijd. GPD door Heieen Paalvast BRUSSEL - De voormalige linkse Italiaanse premiers Ama- to en D'Alema hebben een op merkelijk initiatief genomen. Zij willen een nieuwe centrum linkse, hervormingsgezinde be weging in Europa, die niet al leen openstaat voor traditionele socialisten en sociaal-democra ten, maar ook voor christen-de mocraten. CDA-Europarlementarier Maij wijst deze avances vierkant af. Amato en DAlema hebben zelf een pro bleemHou ons erbuiten, is mijn reactie." De twee ex-premiers doen hun oproep in een gisteren gepubli ceerde open brief tot de Europe se socialisten. Zij zinspelen daarbij op ruzie in de Europese christen-democratische fami lie. „Socialisten kunnen ont moetingen hebben met chris ten-democraten die zich steeds minder op hun gemak voelen in de Europese Volkspartij, of met wijzere vleugels binnen de Eu ropese liberalen of met milieu activisten." Het duo zet zich daarbij af tegen modern rechts in Europa, dat 'een strategisch doel zou ontberen'. Maij vormde twee jaar geleden van onze redactie buitenland- WASHINGTON - De Ameri kaanse president Bush heeft eindelijk een steuntje in de rug gekregen voor een mogelijk hard optreden tegen Irak. Het Huis van Afgevaardigden zal hem vrijheid van handelen ge ven ten aanzien van Irak, zo bleek gisteren uit een overeen komst tussen het Witte Huis en de Democratische en Republi keinse leiders in het Huis. Bush mag van het Huis van Af gevaardigden 'indien nodig ge- met medestanders de Schuman- groep om de middenkoers te be waken in haar fractie in het Eu roparlement tegen de invloed van conservatieve partijgeno ten. Met die laatste worden vooral de Britse Conservatieven en de partijgenoten van de Itali aanse premier Berlusconi be doeld. Volgens Maij is de Schu- mangroep heel succesvol geweest en zitten Amato en D'Alema er dus helemaal naast. In haar ogen hebben Amato en D 'Alema juist zelf in eigen kring problemen. Maij spreekt van een uitbraak uit de sociaal-de mocratische groep, die te maken zou hebben met onenigheid over de koers van de Europese Con ventie. Die denktank van politi ci buigt zich momenteel over verregaande hervormingen in een Europese Unie van 25 lid staten. Maij is namens het EP lid van die Conventie, Amato is zelfs vice-voorzitter van de denktank. Volgens PvdA-europarlemen- tariër Van den Berg heeft het Italiaanse initiatief mets te ma ken met de Conventie. Hij denkt dat Amato en D'Alema de Itali aanse aanpak om verschillende stromingen samen te brengen, proberen te projecteren op Eu ropa. ANP past geweld' gebruiken om de Amerikaanse nationale veilig heid te beschermen tegen Irak en om het naleven van resoluties van de Verenigde Naties af te dwingen. Daarvoor heeft hij niet de instemming nodig van de VN, aldus de Republikeinse lei der in het Huis van Afgevaar digden, Dennis Hastert. De afgevaardigden zouden ech ter wel enkele voorwaarden hebben gesteld. Voordat de VS mogen overgaan tot het gebruik van geweld moeten de 'diplo matieke inspanningen zijn uit- van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Nederlandse militairen vertrekken uiterlijk 26 december uit Macedonië. Het kabinet is niet te porren voor een verlenging van de bijdrage aan de Navo-operatie Amber Fox. Dat bleek gisteren tijdens een overleg in de Kamer met mi nister Korthals (Defensie). De Nederlandse deelname aan twee vredesoperaties loopt eind dit jaar af. Dat zijn Amber Fox in Macedonië en de internatio nale veiligheidsmacht Isaf in Afghanistan. Het kabinet moet binnenkort beslissen met welke missie Nederland doorgaat. Korthals gaat tussen 21 en 25 oktober naar Kaboel om daar met de Nederlandse militairen die meedoen aan Isaf te praten en met de Afghaanse regering. Duitsland wil graag met Neder land het commando van Isaf overnemen van Turkije. Brave Benkie Korthals liet merken dat Neder land waarschijnlijk voor Isaf zal kiezen. „Als Duitsland per se wil, kunnen wij minder gemak kelijk stellen dat we niet mee doen." Korthals stelde ook dat hij van de Navo verwacht dat een ander geput'. Dergelijke acties tegen Irak mogen bovendien niet ten koste gaan van de strijd tegen het internationaal terrorisme. Daarnaast moet hij het Congres voldoende op de hoogte houden. „Het leiderschap van Amerika en de bereidheid geweld te ge bruiken zoals is bevestigd door het Congres, is de beste manier om naleving af te dwingen en oorlog te voorkomen", zei Bush in een televisietoespraak waar in hij ook de misdaden van Sad dam Hoessein weer de revue liet passeren. land het commando van de mis sie in Macedonië overneemt. „Ik ben brave Benkie niet. Als we niet stellen dat we weggaan, worden we de speelbal binnen de Navo." Later liet hij toch een kier open voor een verlenging van de Nederlandse aanwezig heid in Macedonië, als zich echt geen ander land meldt. „Als het absoluut onverantwoordelijk is, nemen we onze verantwoor- De Huis-resolutie wordt waar schijnlijk volgende week aange nomen. Ook in de Senaat begint zich eensgezindheid af te teke nen voor een resolutie ter onder steuning van het Irak-beleid van Bush. Insiders verwachten dat de tekst daaxvan gelijk is aan of niet veel anders is dan die in het Huis van Afgevaardig den. Moskou stelde zich gisteren ook iets toegeeflijker op ten aanzien van het Amerikaanse streven naar een hardei'e resolutie over Irak. De Russische minister van delijkheid." PvdA-Kamerlid Timmermans houdt het voor mogelijk dat Nederland zowel Macedonië als Afghanistan blijft doen. „Maar dan moet je prioriteiten stellen en niet mee doen met van die keuteldingen als een paar F-16 's in Kirgizië en misschien wat minder fregatten uitzenden." Voor Timmei'mans moet het ka binet nog maar eens nadenken Buitenlandse Zaken Ivanov er kende gisteren weliswaar dat een nieuwe resolutie misschien wel nodig is, maar lijkt niet ge negen te zijn de zaak meteen op de spits te drijven. Bagdad wijst een hardere reso lutie van de hand. De VS zijn bang voor het toelaten van wa peninspecteurs omdat die niets zullen vinden, aldus de Iraakse vice-pi'emier Aziz. Hij beloofde dat Irak in het ge val van Amerikaanse actie geen enkel land in de regio zal aan vallen. ANP/AFP/RTR over verlenging van de bijdrage aan Macedonië. „De stabiliteit in de balkan moet voorop staan." De Navo heeft nog geen formeel verzoek binnen om langer dan de oorspronkelijk afgesproken vertrekdatum in Macedonië te blijven. Dat is vooral het gevolg van het feit dat het Balkanland momen teel geen regering heeft. ANP door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De Europese Com missie is vastbesloten 'gifpil'- constructies te verbieden waar mee bedrijfsdirecties zich be schermen tegen vijandige over names. Commissaris Bolkestein (Inter ne Markt) wil dat de aandeel houders bepalen of de onderne ming wordt ver-kocht of niet. Aandelen met beperkt stem recht zouden ten tijde van een overnamebod moeten worden opgewaardeerd. De nieuwe regels voor grens overschrijdende overnames en fusies in de Europese Unie ver- sterken volgens Bolkestein de positie van de kleine aandeel houder en de werknemer. Daar naast maakt het overnames goedkoper, wat de economische groei ten goede komt. De EU de batteert al dertien jaar over de ze kwestie; vorig jaar sneuvelde het plan in het Europees parle ment. Bolkestein houdt vast aan het principe dat de directie een on gewenst overnamebod niet op eigen houtje met constructies als de 'gifpil' (uitgifte extra aan delen) kan torpederen. De aan deelhouders moeten daarmee instemmen. C1000 Amersfoort, 3 oktober 2002 Ook andere beschermende maatregelen, zoals het beperkt stemrecht voor sommige aan deelhouders, gaan op de helling. Datzelfde lot treft het recht voor de directie om leden van de Raad van Commissarissen tij dens een overnamebod te ver vangen. De Commissie wil dat kandidaatkopei's een eerlijke kans krijgen. Die kandidaat wordt wel verplicht de over blijvende aandeelhouders te gen een redelijke prijs (hoog ste bod eerder gedaan) uit te ko pen. Bolkestein is ervan overtuigd dat zijn plan ditmaal wel de eindstreep haalt. In de Commissie - het dagelijks bestuur van de EU - bestaat ech ter al tweespalt. De Franse Commissaris Lamy en de Duitse Commissarissen Verheugen en Schreyer stemden gisteren te gen. Zij vrezen dat het bedrijfsleven in hun 'thuislanden' geschaad worden door het voorstel. In het parlement daarentegen vinden nogal wat partijen dat Bolkestein niet ver genoeg gaat. Zij willen een eind aan alle maatregelen die directies han teren om de verkoop te blokke ren. In 2005 moeten de overnamere- gels van kracht worden. GPD Advertentie sfr p li&V.1 -V ABIDJAN - Duizenden mensen hebben gisteren in de straten van Abidjan, de commerciële hoofd stad van Ivoorkust, betoogd tegen de opstande lingen die grote delen van het noorden van het land bezet houden. De menigte betogers begaf zich naar het centrum van de stad, waar veel be drijven en winkels hun deuren hadden gesloten uit angst voor plunderingen. Veel betogers zwaai den met de nationale vlag of hadden de kleuren daarvan - groen, wit en oranje - op hun gezicht ge schilderd. Het volkslied werd gezongen en er wer den leuzen geroepen als „Wij zullen Bouaké be vrijden." Ook in andere steden gingen mensen de straat op uit onvrede over de situatie en om steun te betuigen aan de regering, die gezworen heeft de opstand neer te slaan, foto Issouf Sanogo/EPA Advertentie WAARSCHUWING C1000 heeft besloten om met onmiddellijke ingang het volgende product tijdelijk uit het assortiment te halen: C1000 selectie rundvleesblokjes voor de kat, blik 800 gram. Het betreft alléén de blikken die beginnen met de code B09092004DC2BN gevolgd door 4 cijfers. Gebleken is dat dit product niet voldoet aan de door ons gestelde eisen en dat de blikken daardoor bol kunnen gaan staan. Wij verzoeken u dringend bovengenoemd product zo spoe dig mogelijk terug te brengen naar onze C1000 winkels. Het aankoopbedrag zal dan volledig worden vergoed. Voor nadere inlichtingen kunnen consumenten gebruik maken van de gratis servicelijn van C1000, 0800-0230363. Wij bieden u onze verontschuldigingen aan voor het ongemak. donderdag 3 oktober 2002 door Margit Spaak BRUSSEL - Hoe staat het met het 'Europa-gevoel' van Euro peanen? Ervaren Duitsers dat anders dan Nederlanders? En is de Europese eenwording nu wel of juist niet een succes? Om op die vragen antwoord te krijgen heeft de Europese Commissie wetenschappers in alle EU-landen opdracht gege ven daarnaar onderzoek uit te voeren. In Nederland is prof. dr. P. Scheepers van de Katholieke Universiteit Nijmegen aange steld als coördinator van het onderzoek. De komende maanden houdt een bureau een enquête onder 2500 Nederlanders. Dezelfde vragen zullen aan eenzelfde aantal inwoners van de andere 22 landen worden gesteld. Zo zijn volgens Scheepers de uit komsten vergelijkbaar. De Europese Commissie wil onder meer weten of inwoners van de afzonderlijke lidstaten zich Europeaan voelen. Verder worden vragen gesteld over de uitbreiding van de EU, subsi dies, de samenleving en de eu ro. De uitkomsten van het on derzoek zullen van invloed zijn op het beleid, aldus Scheepers. De Europese Commissie maakt de uitkomsten van het Euro pees Sociaal Onderzoek naar verwachting begin 2004 be kend. ANP MOSKOU - De president van de Russische Federatie, Vladi mir Vladimii-ovitsj Poetin, brengt woensdag 13 en donderdag 14 november een staatsbezoek aan Nederland. Dit heeft de Rijksvoorlichtingsdienst gisteren bekendgemaakt. De president en zijn echtgenote worden ontvangen door ko ningin Beatrix, die Poetin vorig jaar uitnodigde toen zij op staatsbezoek in Rusland was. Verder staan een gesprek met premier Balkenende en een ontmoeting met de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer op het programma. ANP MANCHESTER - De ernstig zieke Collin Davies (44), die in Manchester de eerste Britse koffieshop opende, is gisteren voor illegaal drugsbezit vei'oordeeld. De rechtbank in Man chester achtte hem ook schuldig aan illegale drugsimport en het exploiteren van zijn huis voor de 'consumptie van drugs'. De aan de spierziekte MS lijdende Davies zei dat hij de hasj ter beschikking van zieken wilde stellen om hun pijn te verzach ten. De strafmaat wordt later bepaald. Davis zit al twaalf maanden in voorarrest. De politie pakte hem een jaar geleden op bij opening van zijn shop. Davies stak toen demonstratief voor de ogen van de politie zijn hasjpijp aan. DPA HOUSTON - Andrew Fastow, de gewezen financieel direc teur van het failliette Amerikaanse energieconcern Enron, is officieel in staat van beschuldiging gesteld wegens fraude en het witwassen van zwart geld. Fastow meldde zich gisteren vrijwillig bij de FBI in Houston. Door tientallen persmensen gadegeslagen betrad hijgeboeid en zonder wat te zeggen, het FBI-gebouw, waar hij formeel werd vastgenomen. Later volgde zijn voorgeleiding. Fastow geldt als de hoofdschuldige aan het faillissement van Enron. Het concern ging ten onder nadat was gebleken dat grote ver liesposten buiten de boeken waren gehouden. DPA/ANP BRUSSEL - De Belgische regering heeft besloten permanent een legervliegtuig achter de hand te houden voor de gedwon gen terugkeer van uitgeprocedeerde asielzoekers. Deze op lossing is gekozen om lastige illegalen te vervoeren die niet met een lijnvlucht kunnen woi'den uitgezet. Het leger heeft voor deze speciale vluchten vier toestellen met hooguit 49 zitplaatsen vanaf eind oktober beschikbaar. Het onderwerp ligt gevoelig in België sinds de dood van de Ni- geriaanse Semira Adamu in september 1998. Zij verzette zich zo hevig tegen repatriëi'ingdat rijkswachters haar een kussen in het gezicht drukten om haar te kalmeren. Adamu liep een fatale hersenbloeding op. De zaak leidde tot het aftreden van de toenmalige minister van Binnenlandse Zaken Tobback. ANP PARUS - Frankrijk weert Brits rundvlees niet langer. Dat maakte premier Raffarin gisteren bekend. Het embargo da teerde van maart 1996. Toen besloot de Europese Unie Brits rundvlees te weren uit vrees voor de menselij ke variant van de veeziekte BSE waaraan veel Britse dieren leden. De EU hief het embargo in 1999 op, maar Frankrijk hield vol. Het Europese Hof van Justitie heeft Parijs daarvoor veroor deeld en sinds december moet Frankrijk een dwangsom beta len wegens de onterechte weigering van het Britse vlees. AFP ALEPPO - Syrische reddingswerkers verzamelen zich rond het puin van een aantal oude gebouwen in Aleppo, een stad in het noorden van het land. Gisterochtend zijn zeker 28 mensen omgekomen toen zeventien gebou wen instortten. Ongeveer dertig mensen raakten ge wond, aldus het Syrische staatspersbureau SANA op gezag van minister Ali Hammoud van Binnenlandse Zaken. Gevreesd wordt dat nog zeker veertig mensen onder de puinhopen liggen. De getroffen gebouwen stonden op een heuvel in de wijk Al Kalassah. Onder de panden be vonden zich oude gewelven. Volgens gouverneur Osama Oeday van Aleppo stortten de gebouwen in toen zich een grondverschuiving voordeed. foto Louai Beshara/EPA S De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5