Bewijs tegen Saddam opgerekt PZC PZC Winny de Jong, oogappel van Pim Fortuyn, gokte en verloor Besluit tot aanleg WCT behoeft een annuleringspolis Bosnisch Meisje Plavsic veranderde van havik in duif Basis voor verschillende beschuldigingen is wankel te gast 30 september 1952 -? donderdag 3 oktober 2002 door Calvin Woodward Om een oorlog tegen Irak te rechtvaardigen presenteer de de Amerikaanse regering een lijst van beschuldigingen aan het adres van de Iraakse presi dent Saddam Hoessein, die niet allemaal even gefundeerd zijn. Functionarissen van de rege- ring-Bush zwaaiden in het openbaar met geheime rappor ten waaruit zou blijken dat Al- Qaedafunctionarissen in Bag dad een veilige haven hebben gevonden en dat Irak hun ooit hielp chemische wapens te ont wikkelen. Maar in vertrouwelij ke gesprekken houden inlich tingenbronnen een slag om de arm, waardoor de indruk ont staat dat de basis voor de be schuldigingen wankel is. Heeft Irak de wapeninspecteurs van de Verenigde Naties in 1998 echt buiten de deur- gezet, zoals minister van Defensie Donald Rumsfeld beweert? Nee. „Wij hebben besloten te vertrekken", zegt Charles Duelfer, die toen vice-voorzitter was van het VN - agentschap dat op de ontwape ning van Irak moet toezien. En kan Irak werkelijk 'vrij snel' aan kernwapens komen, zoals vice-president Dick Cheney zegt? Cheney geeft toe dat het ervan afhangt hoe je 'snel' defi nieert. Buiten Irak weet eigen lijk niemand hoe ver Bagdad van dat punt af is. Hoewel Duelfer zegt geen krankzinnige dingen op de lijst te hebben aangetroffen, lijkt het erop dat veel beschuldigingen tegen Irak eerder door emoties dan door feiten zijn ingegeven. Bush zou de wereld heel wat ge makkelijker kunnen meekrij gen in een oorlog als, er een duidelijke relatie werd gelegd tussen de terreurgroep die de aanslagen van 11 september uitvoerde, en Saddam, die hij wil afzetten. Het zou ook helpen als hij kon aantonen dat de Ira kese programma's voor biologi sche, chemische en nucleaire wapens zo ver gevorderd zijn, dat ze een directe dreiging vor men wanneer Al Qaeda er de hand op zou weten te leggen. Rumsfeld zegt dat de Verenigde Staten niet meer kunnen doen dan de risico's zo goed mogelijk naar voren te brengen. Bewijzen in de zin van de wet hoeft de re gering volgens hem niet te ge ven. Condoleezza Rice, de nationale veiligheidsadviseur van Bush, ging zo ver te beweren dat func tionarissen van Al Qaeda direc te contacten onderhouden met de Irakese regering. Maar de desbetreffende documènten legde zij niet over. Een Ameri kaanse functionaris die ano niem wil blijven, zegt dat de aanwijzingen voor dergelijke contacten vaag zijn en voor een deel afkomstig uit onbetrouw bare bron. Wapens Het punt van de wapens ligt ook genuanceerder dan men naar buiten toe wil doen geloven. Het hoofd van de wapeninspec teurs, Hans Blix, zei vorige maand dat hij geen bewijzen heeft dat Irak massavernieti gingswapens bezit. Daarbij moet natuurlijk worden aange tekend dat Blix afgaat op de be vindingen van de inspecteurs voor zij vier jaar geleden uit Irak vertrokken en het weinige wat sindsdien over het land naar buiten is gekomen. Bush waarschuwde de VN dat Saddam binnen een jaar kern wapens kan maken. Maar de ei gen Amerikaanse geheime dienst heeft de situatie nooit als alarmerend voorgesteld. Duelfer zegt dat het weinig uit maakt dat de directe aanleiding tot het vertrek van de inspec teurs verkeerd wordt voorge steld, omdat Irak de samenwer king met het VN-team al had verbroken en de inspecteurs ook niet wilde laten terugkeren. En Washington kan er met zijn eva luatie van de Irakese nucleaire ontwikkeling nooit ver naast zitten, denkt hij. Om het plei dooi voor oorlog kracht bij te zetten, schildert de Amerikaan se regering Irak af als een alge mene supporter van terrorisme. „Iraks banden met terreurnet werken bestaan al lang", zei Rumsfeld in het Congres. Irakezen versierden gisteren een metershoge muurschildering van hun president, in verband met het referendum dat Saddam 15 oktober laat houden over zijn herverkiezing als president voor nog eens zeven jaar. foto EPA Deze banden liggen nogal inge wikkeld. Een van de groepen die de Amerikaanse regering als terroristisch aanmerkt, de Na tionale Verzetsraad van Iran, kreeg niet alleen steun van Irak, maar ook van veel Amerikaanse Congresleden. Onlangs hield de groep nog een persconferentie op twee straten van het Witte Huis. In het Midden-Oosten gel den Syrië en Iran als veel actie ver sympathisanten van ter reurgroepen dan Irak. De regering zegt dat leden van Al Qaeda, onder wie hoogge plaatste figuren, Rak hebben bezocht. Maar volgens Ameri kaanse inlichtingenbronnen zijn Al-Qaedaleden alleen in Irak geweest op doorreis naar hun eigen land. Er zijn geen aanwijzingen dat deze mensen zich in Irak hebben gevesti gd, er kampen hebben opgezet of con tact hebben gemaakt met de re gering van Saddam Hoessein. Voor zover er al Al-Qaedaleden in Irak verblijven, bevinden die zich buiten het bereik van de re gering. Naar verluidt heeft een aantal zich aangesloten bij de Koerden in Noord-Irak die on der bescherming staan van de VS en Groot-Brittannië. Vol gens de allerlaatste inlichtingen zou zich echter minstens één Al- Qaedafunctionaris in Bagdad bevinden. Als bewijs voor Saddams door traptheid laat de Amerikaanse regering niet na te herhalen dat hij aan het eind van de jaren tachtig chemische wapens ge bruikte tegen de eigen Koerdi sche bevolking, een gebeurtenis die destijds nauwelijks reactie wekte van Washington. AP door Cees van Zweeden Een van de beroemdste schilderijen in Servië toont een jonge schone die uit een gouden kruik wijn laat sijpelen in de mond van een stervende soldaat. De sol daat is de vaandeldrager van Prins Lazar, die bij de epi sche slag op Kosovo Pol je (1389) was gesneuveld. Om hem heen liggen lichamen van Turken, wier leger de Serviërs had verslagen. Nadat in 1995 het Verdrag van Dayton een einde had ge maakt aan de Bosnische oor log, verscheen een satirische interpretatie van 'Kosovaars Meisje' (het schilderij) in een plaatselijk weekblad. Het meisje met de wijnkruik was Biljana Plavsic en de ster vende soldaat Radovan Ka radzic, leider der Bosnische Serviërs. De Serviërs hadden weer verloren, ditmaal om de aansluiting van hun Repu- blika Srpska bij Servië. Die oorlog was van Servische kant begonnen, toen begin april 1991 de moslimbevol king uit Bijeljina en Zvornik in Oost-Bosnië was verdre ven. De zuivering was het werk van het Joegoslavische Nationale Leger, de Rode Baretten (een speciale poli- tie-eenheid), Bosnische Ser viërs en de Tijgers van cle Servische gangster Arkan. Plavsic kuste Arkan na diens misdaad en verklaarde: „Hij is een echte Servische held. Helden zoen ik altijd." Ruim tien jaar later bekende dit 'Bosnisch Meisje' gisteren eindelijk schuld aan de ver volging van moslims. Daarop schrapten de aanklagers van het Haagse oorlogstribunaal de overige zeven onderdelen van de aanklacht tegen haar, wellicht in ruil voor een ge tuigenis tegen Milosevic. Biljana Plavsic (72) was al een raciste voor de oorlog uitbrak. Als biologe debi teerde ze de theorie dat het vermengen van rassen tegen natuurlijk is. Haar doel was een raszuivere Republika Srpska als onderdeel van een Groot-Servië. Als voor de Groot-Servische gedachte zes miljoen Serviërs moesten sterven, dan ware dat zo. Dan zouden er altijd nog zes mil- joen overblijven. Milosevic, zelf meer een na tionalist van het opportunis- f tische soort, achtte Plavsic ontoerekeningsvatbaar we gens fanatisme. „Ze hoort niet in de politiek thuis en heeft dringend een psychia- ter nodig", zou hij ooit ge- zegd hebben. Die psychiater vond Plavsic in de persoon van Radovan Karadzic. Deze Karadzic was van huis uit psychiater, maar had evenals Plavsic de wetenschap voor de politiek verruild. Karadzic was de leider der Bosnische Ser viërs, toen dezen hun oorlog uit vochtten. Plavsic was zijn rechterhand, en zou dat blij ven totdat de kruitdampen boven Bosnië in '95 eindelijk wegtrokken. Kameleon Plavsic bleek een kameleon. Na de oorlog brak ze met Ka radzic. Ze bracht het tot pre sident van de Republika Srpska en begon zich te dra peren in schaapskleren. Ma- deleine Albright, voorwaar geen naïeveling, prees later haar ommezwaai. „In Plav- sic zag ik iemand die enorm1 ten goede is veranderd gedu rende de moeilijke geschie denis vanBosnië-Herzegovi- na", sprak de voormalige Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Vorig jaar meldde ze zich ei gener beweging in Den Haag, Aanklaagster Del Ponte liet haar enkele maanden later, hangende de rechtszaak, naar Servië vertrekken. Del Ponte was ook geen naïeve ling. Gisteren bekende Plav- sic kleur, tot dusverre als eni- ge politieke leider. GPD door Eric Loontjes Morgen valt het doek en be slissen Provinciale Staten dat de Westerschelde Contai- nerterminal er zal komen. Het besluit is omstreden. In de discussie kwamen vooral de mensen aan bod die zich zor gen maken over de verkeers stromen in Zuid-Bevelancl en over het verdwijnen van Neder lands rijkste fossielenstrand, De Kaloot. Veel minder zicht baarzijn de twijfels over de eco nomische haalbaarheid van de plannen. Die zijn de laatste twee jaar zo toegenomen dat het de moeite waard is er bij stil te staan. Anderhalf jaar geleden is in de Milieu-Effectrapportage (MER), de basis voor de beslis sing van morgen, nog aangege ven dat de markt voor contai neroverslag aantrekkelijk is. Weliswaar zitten er tussen Le Havre en Hamburg veel haven- uitbreiclingen in de pijplijn, maar tegelijk groeit de vraag zo sterk dat er ook voor Vlissingen plaats is. De WCT kan daarom 1,5 miljoen containers per jaar verwerken en veel banen ople veren. Dat voorspelt het haven bedrijf van Rotterdam dat de MER opstelde in opdracht van Zeeland Seaports. Wat is er sinds de publicatie van de MER veranderd? Om te be ginnen verscheen er dit voorjaar een nieuw rapport om tegemoet te komen aan de vraag naar een cijfermatige onderbouwing van het WCT-plan, het zogenaamde Maatschappelijk Afwegingska der. Daax-in staan cijfers die een heel andere taal spreken. De markt voor containeroverslag tussen Duinkerken en Amster dam verdubbelt grofweg in vijf tien jaar tijd, wat neerkomt op een gemiddelde jaarlijkse groei vaxi 4,7 procent. Het aanbod echter verdubbelt in slechts tien jaartijd, ofwel met zo'n 7,4 pro cent per jaar. Gevolg is dat in tien jaar de bezettingsgraad van de capaciteit van alle terminals zakt van 85 procent nu tot 66 procent. Achter dit ene cijfex- schuilt een onheilspellend sce nario van overcapaciteit, moor dende prijsconcurrentie en structurele financiële verliezen. Tot het publieke debat is dit niet doorgedrongen De eerste symptomen van deze omslag zijn dit jaar al duidelijk zichtbaar. De gloednieuwe Ce- x-es Paragonterminal in Amster dam staat er verlaten bij. De Deltaterminal in Rotterdam van de ECT kampt met een grote terugval in containervolume te maken en heeft al meerdere ont slaggolven achter de rag. Alleen al de onbenutte capaciteit in de ze beide terminals in 2002 is groter dan het volume dat de WCT moet verwerken in 2015. Het laatste nieuws uit Rotter- dam is nog veelzeggender. In 2004, twee jaar eerder dan de voorziene ingebruikstelling van de WCT, wordt op de eerste Maasvlakte een nieuwe termi- nal, de zogenaamde EuroMax, in bedrijf gesteld. Het project is de evenknie van de WCT qua ca paciteit, kadelengte, investe ringen en deelname van private marktpartijen en komt dan ook uit dezelfde koker. Twee weken geleden kondigde havenwet houder Van Sluis aan dat het project voorlopig in de koelkast gaat met het oog op de verslech terende marktvooraitzichten. Waax-om maakt Zeeland haast met een zo xisicovol besluit, ter wijl Rotterdam juist voor uitstel kiest? Voor een niet-politicus is het moeilijk te doorgronden. Riscio's Vast staat dat er enorme econo mische risico's verbonden zijn aan de WCT-beslissing. Dat vraagt van het provinciebestuur een grote zorgvuldigheid bij het aangaan van verplichtingen voor de toekomstige aanleg. Vergelijk het maar met een an nuleringsverzekering. Er moet in de contracten ruimte worden ingebouwd om eventueel terug te komen op het besluit, zonder dat dit miljoenen aan kosten met zich meebrengt. De op drachtverlening moet in fasen plaatsvinden en een eventueel uitstel, of zelfs afstel, moet ex pliciet als optie in de contracten worden ingebouwd. Dat is wel het minste dat van een zorgvul dig opererend provinciebestuur- in een zo omstreden dossier mag worden verlangd. Eric Loontjes is bestuurs- en be- drijflcundige. Hij is werkzaam als directeur van een winkelke ten. Een blondine met een Duits accent. Bij de opkomst van LPF'er Winny de Jong in de Nederlandse politiek kon worden ver wacht dat de niet altijd door vrouwvrien delijkheid gehinderde pers met enige gre tigheid de zwakke kanten van de politica zou proberen proberen bloot te leggen, 't Was niet moeilijk. Winny de Jong hielp zelf graag een handje mee. doorWessel Penning In haar eerste dagen als politica namens de Lijst Pim Fortuyn reageerde Winny de Jong nog onverschillig op de eerste ru zietjes in de nog jonge partij. Vastberaden wees ze op de boze buitenwereld. De meeste intriges zijn 'ingestoken', zei ze. „Hier zijn we door adviseurs al voor ge waarschuwd." Vijf maanden later zal Winny de Joixg niet durven ontkennen dat ze binnen haarpar- tij zelf de boel op stelten heeft gezet. Ze is de hoofdrolspeler in de nieuwste lachfilm van de LPF. Iedex-een mocht meegenieten toen ze openhartig mopperde over fractievoor- zitter Harry Wijnschenk, die volgens haar laf is en dringend een cursus politiek be hoeft. En dan die uitbarsting bij Barend en Van Dorp. Haar uitspraak 'Ik distanti eer me van alles wat ik gezegd heb' is nu reeds de oneliner van 2002. Sinds haar geboorte als politica deed ze al eerder op onorthodoxe wijze van zich spreken. Op de dag van de Kamerverkie- zingen sloot ze zich in paniek een uur lang op in het toilet van een Dordtse kappers zaak. Na een doodsbedreiging? Nee hoor, een verslaggever had alleen wat milde kritiek voorgelezen uit de Nieuwe Revu van die week. Pas na het eten van koekjes en een overheerlijke fruitsalade was ze genegen haar schuilplaats te verlaten, maar het kwam die dag niet meer goed. De verkiezingsuitslag wachtte ze thuis af, in haar dijkwoning in Piershil, om pas te gen middernacht alsnog te besluiten tot een dolle autorit naar Den Haag, Daar viel ze in het licht van tientallen camera's het omstreden bestuurslid John Dost in de ar men en riep ze: ,,Ik was bang dat we de grootste zouden worden." Later vergoe lijkte ze haar inzinkingen: „Zelfs de sterkste olifant zou hysterisch zijn gewor den." Bontjassen Nog' later verklapte ze haar voorliefde voor bontjassen en haar verleden als bad pakmodel en 'Dunhill-girl'. De Neder landse taal komt er, als gevolg van wat spannende Duitse jeugdjaren - haar favo riete nachtclubs in Berlijn: Heinz Holl en champagne bar Tasty -, ook wat Duits uit. Typisch klinkt bij haar als 'tuupisj', nor maal gespx'oken heet 'nox-malex-weise' en op een naar moment riep ze eens 'Hilfe'! Winny de Jong heeft het pleit verloren. Ze verklaarde ook eens dat haar (Duitse) ex een pervert was en voormalig minister Borst een fossiel. In een andere openharti ge bui deelde ze mee aan manisch-depres- siviteit te lijden, wat een fijnzinnige, on wetende fractiegenoot onlangs gretig aangreep om te zeggen dat Winny in de war was en waarschijnlijk een pilletje te weinig had genomen. Bij alle eexiijkheid, hysterie en driftaan vallen, toonde Winny de Jong zich ook een stoere vrouw. Ze verzamelt Alfa Romeo's en gaat graag om met de vrije jongens uit ondernemersland. Winny is goed met John Dost, Peter Langendam en Ed Maas, de vrije jongens van de partijWie haar op Prinsjesdag aanschouwde, zag een dame met een hoed uit een maffiafilm. Die ver moedde onder het hoofddeksel een in vloedrijke intrigante uit een rijke familie. Een scherpzinnige persoonlijkheid, een Alexis, maar dan stukken minder subtiel. Ordinair? Een columnist omschreef haar als zo'n dame met een enkelkettinkje. Over Winny de Jong zijn, kortom, vele grappen te maken, vele anekdotes te ver foto Ed Oudenaarden/ANP tellen. Vergeten wordt dan gemakkelijk dat zij vóór haar leven bij de LPF een in vloedrijk lobbyist namens het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel was. Dat zij de oogappel was van Pim Fortuyn, zijn uitverkorene. Als Fortuyn op een goede dag naar het Catshuis geroepen zou worden, had hij 'een vrouw' beschikbaar voor het fractie voorzitterschap, zei Pim bij leven en wel zijn. Meer dan Herben of Wijnschenk - door Fortuyn als backbenchers voorbe stemd - zag hij Winny de Jong als een poli tieke evenknie. Het liep allemaal anders. Fortuyn werd vermoord en De Jong raak te op van de zenuwen. Toen ze opgekrab beld was, was de macht in de fractie al verdeeld door anderen. Tot een politieke carrière is het nog nauwelijks gekomen. In de Kamer deed ze niet van zich spreken. Winny de Jong - de vrouwelijke Pim, mis schien wel gezegend met veel meer capa citeiten dan de meeste andere Kamerle den van de LPF - kreeg een plekje in de luwte, in het leger der backbenchers. Dat nam ze niet. Dus gokte ze en verloor. GPD SCHULD - Zeeland is een ar me provincie en Zeeland zit dik in de schuld. Tot deze con clusie komt men, wanneer een vergelijking wordt gemaakt tussen Zeeland en de overige provincies. Zeeland is een dure provincie. Het algemeen be heer vorderde in 1951 1,54 gul den per hoofd van de bevol king. Noord-Brabant deed het met vijftig cent. Velen ver wachten wellicht dat Zeeland met haar uitgaven voor water staat, verkeer en vervoer aan de top staat. Dat is niet het ge val. Groningen staat boven aan met 5,81 gulden per inwo ner Zeeland vordert 5,28 gulden. MIEREN - Het Amerikaanse leger in Duitsland heeft een oproep tot de soldaten gericht j om mierenhopen in de b ossein I te ontzien en geen mierenkolo- I nies te vernielen. De insecten spelen een essentiële rol bij de bescherming van de Duitse bosstand. BINTJES - Wanneer men zich in Singapore of Egypte een schaal met dampende goudge le aardappelen laat voorzet- ten, is de kans groot dat een i product van Walcheren wordt opgediend. Bintjes wórden in veel landen verorberd en bren- gen aardig wat deviezen in het laatje. Hoofdredactie: A. L. Ooslhoek D. Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oost-souburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 470102 E-mail redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax-(0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113)273030 E-mail redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115) 645741 E-mail, redtern@pzc,nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel, (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8 30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur, Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag- van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118) 484000. Fax (0118)470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00) per maand: 20,50 per kwartaal; 55,10 per jaar: €209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag 1,10 zaterdag: 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen, Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden" opgevraagd. Voor gewone advertenties: Tel: (0118) 484240 Fax: (0118) 470100 Voor kleintjes: Tel (0118) 484321 Fax: (0118) 484370 Auleursrechlen voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. D aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administraiie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro- ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ol door ons zorgvuldig geselecteerde i derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, aldellng.j I lezersservice. Postbus 18,4380 AA Vlissingen Behoort tot LUSQSflGf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4