Bezwaar tegen verstrekkingspunt Herindeling kost burger geld PZC PZC Jury bekijkt plan achter Willibrordustoren -il: Snel restauratie Dubbele Poort Hulst Oud materieel in herdenkingsmars 15 Bewoners Stationsweg vrezen toename overlast door methadonafhaalplek Politie in Hulst pakt uit tijdens open dag Vertelavonden in dialect in Absdale SU- ,.j sa Dubbelconcert in Kalashnikov Terneuzen Halfjaar zitten wegens steken Hardrijder geboeid naar bureau Inbreker betrapt in Hoek Beatrix opent hospice Middelburg Bijeenkomsten kandidaten VVD donderdag 3 oktober 2002 door René Hoonhorst TERNEUZEN - Bewoners van de Stationsweg en omgeving in Terneuzen maken bezwaar te gen het verlenen van een ver gunning voor een methadonaf- haalpunt aan de Beneluxweg. De bewoners vrezen een toena me van de toch al ernstige over last in de buurt, schrijven ze in een briefje aan de Terneuzense gemeenteraadsleden. HULST - De politie in de gemeenten Hulst en Hontenisse grijpt de landelijke politiedag (12 oktober) aan om de bevolking kennis te laten ma ken met het 'nieuwe' politie bureau aan de Van der Maelste- deweg in Hulst en het politiebe drijf. Dat kan na de opening van de open dag door de burgemeesters van Hulst en Hontenisse. Bezoe kers krijgen een rondleiding door het politiebureau, maar krijgen ook de gelegenheid een aantal specialistische eenheden van de politie aan het werk te zien. Zo geven de arrestatie eenheid en de agenten die met politiehonden werken demon straties. Ook aanverwante hulpdiensten zoals de brandweer, ambulan cedienst, cle waterpolitie en de marechaussee tonen hun kun nen. Een vaartuig van de water politie ligt in de buitenvest voor het politiebureau en de mare chaussee is van de partij met een pantservoertuig, waar mensen ook een stukje in mee mogen rij den. In het politiebureau staan stands van diverse organisaties, waaronder het Haltbureau, de ANWB, 3VO en het con sultatiebureau voor alcohol en drugs. De open dag duurt tot 16.30 uur. ABSDALE - Gastheer To ne Brulin, een Vlaams ac teur, regisseur en toneel schrijver, zet zaterdag 5 en zondag 6 oktober zijn huis, het voormalige café De Speelwaogen in Absdale open voor een vertelfestijn. Bij dit 'veraol uit Abds- daol' zorgen rasvertellers uit de regio in hun dialect voor een avondje luister- plezier. Gebeurtenissen uit de oude doos worden weer opgehaald. Dorpsfi guren passeren de revue. De vertellingen komen van Cyril Peeters, Harold Baert, George Sponselee en Thea de Bruin. Als spreekstalmeester vult Piet Scheerders van de volksmuziekgroep Am- bras op zijn specifieke wijze de vertellers aan. Minie van der Meulen luistert de avond met ac- cordeonspel op. De beide vertelavonden beginnen om 20.00 uur. REDACTIE ZEEUWS-VLAAIMDEREIM Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115) 645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl De overlast rondom het spoor wegemplacement wordt vooral veroorzaakt door het af- en aan rijden van auto's uit binnen- en buitenland, die verdovende middelen komen kopen bij een huis aan de Stationsweg. Behal ve met geluidsoverlast van dichtslaande portieren en schreeuwende mensen kampt de buurt met rondslingerend zwerfafval (waaronder spuiten van drugsgebruikers) en een stijging van bedrijfsinbraken. Doordat bezoekers van de dag en nachtopvang van het Leger des Heils en het methadonver- strekkingspunt ook in de buurt van het drugspand rondhangen, neemt de overlast verder toe. stellen de briefschrijvers. Ook het portiek en de parkeer garage van het kantuor van Wa terschap Zeeuws-Vlaanderen, direct achter de dag-en nacht- opvang aan de Kennedylaan, liggen regelmatig vol met blik jes, peuken en menselijke uit werpselen, bevestigt de woord voerster van het schap. Het Leger des Heils, exploitant van de dag- en nachtopvang, inven tariseert de klachten van het waterschap en geeft ze door aan de politie. De politie is, mede op instigat ie van de gemeente, naar aanleiding van de aanhoudende klachten een onderzoek begon nen, meldt gemeentewoord voerder D. Timmers. Politie „De klachten zijn bij gemeente en politie bekend. Het onder zoek moet nu uitwijzen welke maatregelen de gemeente kan nemen om de overlast te beper- ken", laat Timmers weten. Over v^pvang de resultaten van het onderzoek doet de politie geen uitspraken. De klachten worden echter seri eus genomen. De Stationsweg en omgeving worden vaker in de patrouilleritten opgenomen, verklaart de politiewoordvoer der A. Don. Hij laat doorsche meren dat de politie vermoedt dat er inderdaad in clrugs wordt gehandeld aan de Stationsweg. Het gemeentebestuur moet uit eindelijk bepalen of er, op basis van de nieuwe wet Victor, een pand moet worden gesloten. De bezwaren van bewoners te gen de vergunning voor het aparte methadonafhaalpunt van het Zeeuws Consultatiebu reau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) verdwijnen binnenkort hoogstwaarschijnlijk, bena drukt Timmers. Samen met het Leger des Heils en de ZCAD zoekt cle gemeente druk naar een permanente locatie voor de dag- en nachtop vang en een onderkomen voor methadonverstrekking. Tim mers wist niet of nog dit najaar, zoals wethouder P. Hamelinck eerder hoopte, overeenstem ming wordt bereikt over een nieuwe plek voor het opvang huis. «ü- --vi7 aüfii ffil- IX. .4;.. Namens de Triangel geeft Bert Kayser (rechts) uitleg aan Piet van der Maas, Guido de Maat en Wil de Koning. foto Camile Schelstraete door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Het Gebrui kersoverleg De Triangel wil het gebied achter de Willibrordus toren in de binnenstad van Ter- neuzen opknappen. Het overleg heeft het project De Groene Kerk aangemeld voor de lande lijke prijsvraag 'Een kern met pit' van de Koninklijke Nederlandse Heidemaatschap pij- De provinciale jury van de wed- strijd bracht gisteren een bezoek aan de Terneuzense bin nenstad en liet zich door bin nenstadbewoner Bert Kaijser informeren over het plan. Het hondentoilet en het gras veld achter de toren moeten plaatsmaken voor een bestraat plein met zitbankjes en aan het einde een buitenpodium. Met cle gemeente is al overleg gevoerd over het iclee. Volgens Kaijser is de gemeente er enthousiast over. „Het hondentoilet functioneert niet meer en zou toch al weg moeten", legt hij uit. „Wij heb ben dertien locaties in de bin nenstad op het oog waar nieuwe - kleine - hondentoiletten moe ten komen." De gemeente be studeert dat voorstel. Het open podium dat aan het einde van het vernieuwde plein moet komen, is volgens Kaijser bij uitstek geschikt voor kleine re concerten, zoals van een gi taarduo of jazzgroepje. Het plein zelf is een uitstekende plek om in de toekomst een kunst markt te organiseren. De juryleden Guido de Maat, Piet van der Maas en Wil de Ko ning namen alle informatie gis teren goed in zich op. Het drietal brengt vervolgens advies uit over De Groene Kerk aan de landelijke jury. Alles bij elkaar zijn landelijk 150 projecten aangemeld, waaronder ook weer een project van de dorps raad in Eede, een trouwe deel- TERNEUZEN - In het Terneu zense jongerencentrum Kalash nikov vindt zaterdag een dub- beloptreden plaats. Het Amerikaanse The Gore Go re Girls bijt het spits af. Dit uit Detroit afkomstige trio werd in 1996 opgericht. De drie vrou wen brengen rock-'n-roll in de lijn van The Stooges en The Ro- nettes. Hun muziek is een mix van garagerock, surf en authen tieke rock-'n-roll. De Nederbietels speelt hoofdza kelijk obscure nederbeatsongs (denk aan sixties garagepunk), die qua stijl verwant zijn aan de muziek van The Perverts. Niet zo vreemd, want zanger/gitarist Dave Andriese was ooit actief in dit gezelschap. Ook bassist Maurice heeft een Perverts- achtergrond. Gitarist John Pea- te is vooral bekend van 7Zuma7 en drummer Sietse van The Ragtime Wranglers. Dave An driese is ook het gezicht van de surfband The Apemen. De Ne derbietels omschrijven hun mu ziek als 'Dutch sixties hetero rock'. Het dubbelconcert begint om 22.30 uur. nemer aan de prijsvraag. Voor de binnenstad van Terneu zen is het de derde keer dat wordt deelgenomen. Eerder be haalden de binnenstadbewo ners het predikaat Kern met Pit in de projecten die liepen in de jaren 1996-1998 en 1999-2001. De landelijke jury van'Een kern met pit' neemt in november een besluit over de uitgebrachte ad viezen. Dan weet het Gebrui kersoverleg De Triangel of ze in aanmerking komt voor de prijs van 1000 euroDe tien meest bij zondere projecten krijgen daar naast een extra prijs van 2500 euro. Het project moet voor 31 augus tus volgend jaar gereed zijn en volgens Kaijser gaat dat, mede door de zelfwerkzaamheid van een groep van tien tot vijftien vrijwilligers, lukken. De finan ciering van de uitvoering komt voor rekening van de gemeente. TERNEUZEN - De kans is groot dat de inwoners van Zeeuws-Vlaanderen uitein delijk de rekening van de gemeentelijke herindeling moeten betalen. De kosten pakken veel hoger uit dan de tien miljoen euro die de drie gemeenten van het Rijk ontvangen als com pensatie. door Conny vari Gremberghe De personeelslasten, de kosten voor adviseurs, de huisvesting van de gemeentelijke diensten en de kosten voor ICT-projecten vallen vele tonnen hoger uit dan geraamd. Minister Remkes van Binnenlandse Zaken moet snel over de brug komen, vinden de zeven Zeeuws-Vlaamse burger vaders, die deze week gezamen lijk een actie begonnen zijn om de regio aan meer gelei te hel pen. De bestuurders voelen zich door Den Haag in de steek gela ten. Hun redenering is de volgende: halverwege de jaren negentig - vergoedde het Rijk alle kosten van herindelingsopera ties. Met name in Noorcl-Bra- bant, Drenthe en Overijssel had dit tot gevolg dat nieuwe ge meenten zich aardige nieuwe huisvesting konden permitte ren en een goed uitgerust amb tenarenkorps konden neerzet ten. Oude gemeentedienaren die vervroegd wilden uittreden, konden met een mooi brugpen sioen naar huis worden ge stuurd. VNG-directeur K. de Vries vond dat het Rijk de ge meenten destijds in de watten legde. Toen hij minister van Binnen landse Zaken werd en een trits aan herindelingen op hem af zag komen, zette de bewindsman rigoureus het mes in de zo genaamde frictiekostenrege ling. Het provinciebestuur had hal verwege de jaren negentig losjes berekend dat de herindelings operatie in Zeeuws-Vlaanderen zo'n veertig miljoen gulden zou kosten. Het bedrag dat door minister De Vries in 2000 werd toegezegd bedroeg slechts de helft van die eerste calculatie. Door cle omschakeling op de euro pakte dat bedrag (22,2- miljoen gulden) iets hoger uit. In Zeeuws-Vlaanderen togen stuur-, werk-en klankbord groepen aan het werk om de her indeling op de rails te zetten. Dure bureaus (Berenschot, Cap Gemini en Price/Waterhouse) werden ingehuurd om het pro ces te begeleiden. Over de nood zaak van het inzetten van deze dure adviseurs (uurprijzen van 200 euro of meer zijn normaal) werd kortstondig gediscussi- analyse eercl, maar niet meer dan dat, terwijl er in Zeeuws-Vlaande ren redelijk wat ambtenaren en bestuurders voor handen waren die al eerder met het herinde lingsbijltje gehakt hadden. Politieke keuzes werden ge maakt, bijvoorbeeld over het openhouden van gemeentehui zen in Kloosterzande, Axel en Sluis. Sociale statuten wei-den gemaakt, functieboeken ge schreven, Huisvestingsplannen, automatiseringsplannen en wat al niet meex-. Sommige zaken - zoals de ICT-projecten - moes ten Europees worden aanbe steed, met als gevolg dat de ge meenten daarvoor weer een beroep moesten doen op exter ne, dure adviseurs. In Sluis huurde men een bureau in om het gewenste grensover schrijdende samenwerkings ver-band met de vijf Belgische buux-gemeenten in rekening te brengen en stuurde vervolgens de eerste rekeningen naar gede puteerde A. Poppelaars (be stuurlijke organisatie) met het verzoek 40 mille over te maken. De provinciebestuurder stuur de Sluis-Aardenburg een kort briefje terug met een simpel ne- vernooitnie. Nu blijkt dat de herindeling miljoenen euro's duurder uit pakt, wordt Poppelaars verwe ten dat hij het frictiekostenbe drag voor Zeeuws-Vlaanderen in Den Haag 'slecht uitonder handeld' zou hebben. Volgens de gedeputeerde viel er echter weinig te onderhandelen. „De frictiekosten worden vastge steld aan de hand van normbe dragen. Die liggen vast, daar wordt door het Rijk niet aan ge tornd. De geloof ook niet dat het kabinet nu van zin is om dat wel MIDDELBURG - Een 36-jarige man uit Terneuzen is veroor deeld tot twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan zes voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar, wegens poging tot doodslag op zijn schoonzoon. Tegen hem was 21 maanden cel geëist. Op 17 juni had de man zijn schoonzoon met een mes in de borst gestoken. De Terneuzenaar had een drugsschuld bij het slachtoffer. Toen hij geld stond te pinnen, kregen de twee ruzie en haalde de Terneuzenaar een mes te voorschijn. Na een paar steekbewegingen in zijn richting, ging het slachtoffer er van door. Thuis merkte hij dat hij geraakt was. Volgens de Terneu zenaar had het slachtoffer een wapen bij zich en hield hij zich bezig met drugshandel. Huiszoeking door de politie leverde echter niets op. TERNEUZEN - Een 31-jarige man uit de gemeente Terneu zen is afgelopen dinsdag rond gearresteerd bij een snelheids controle in de Guido GezeUestraat. De automobilist reed te hard en werd door twee agenten staande gehouden. Toen de man te horen kreeg, dat hij een bekeuring kreeg, bedreigde en beledigde hij de twee functionarissen. De man werd geboeid en overgebracht naar het politiebureau. ITOEK - Een 37-jarige Terneuzenaar is in de nacht van dins dag op woensdag rond kwart over twaalf in Hoek aangehou den voor een inbraakpoging in een pand aan de Langestraat. Een getuige had hem zien wegrennen en het signalement doorgegeven aan de politie. Die kon hem even later aanhou den in de St. Hubrechtstraat. MIDDELBURG - Koningin Beatrix opent zaterdag het St Janshospice de Casembroot in Middelburg. De vorstin wordt eerst op het stadhuis ontvangen door burgemeester K. Schou- wenaar en gedeputeerde G. de Kok. In het hospice kunnen stervenden de laatste periode van hun leven doorbrengen. Zorgstroom Walcheren coördineert de hulp en verzorging. Het gebouw is gefinancierd door de J ohanniter Orde, met geld uit de nalatenschap van de weduwe van oud-commissaris van de koningin De Casembroot. Het hospice is een initiatief van oud-CDA-fractievoorzitter 'S. Buisman. Hij is één van de mensen die worden voorgesteld aan de koningin in het stad huis. Om elf uur verricht de vorstin de openingshandeling door een sleutel van het hospice te overhandigen aan R. Mol van de Stichting Roparun. Op zijn teken zal een aantal jonge hardlopers de sleutel via een route door Middelburg naar het tehuis brengen. In het gebouw krijgt de koningin een rondlei ding en kan ze een gesprek voeren met bewoners. VOGELWAARDE - In cle aanloop naar de gemeenteraadsver kiezingen op 20 november gaan de kandidaten van de VVD Hulst en Hontenisse wekelijks vergaderen op locatie in de kernen van de nieuwe gemeente Hulst. Tijdens deze vergade ringen worden bestuurders van verenigingen uitgenodigd om eens te verteUen wat zij verwachten van het toekomstige ge meentebestuur. Tevens is er gelegenheid om te discussiëren over het verkiezingsprogramma van de WD. De eerste bij eenkomst is morgen om 21.00 uur in zaal Het Karrewiel in Vo gelwaarde. door Jean-Lou de Gucht HULST - Binnen enkele weken beginnen de werkzaamheden aan de Dubbele Poort in Hulst. De poort is al ontgraven, maar de restauratie begint pas wan neer het verkeer Hulst weer via de Stationsweg kan verlaten. Tijdens de werkzaamheden aan de Dubbele Poort wordt name lijk een van de poorten afgeslo ten. Aangezien nu alle verkeer via de Dubbele Poort de binnen stad van Hulst moet verlaten, zou dat een totale ontwrichting van het verkeer tot gevolg heb ben. Eerst wordt de oostelijke poort, de kant van de Stadsmo- len, aangepakt. Dit is het oudste deel van de poort. Dit zal onge veer een half jaar in beslag ne men. Daarna volgt de westelijke kant. Hier staan twee maanden voor gepland. „Er is behoorlijk wat werk te doen aan de Dubbele Poort", zegt wethouder P. Weemaes. „Zeg maar gerust dat het het grootste karwei is van alle poor ten." Na de Keldermanspoort, de Graauwse poort en de Gentse poort is de Dubbele Poort de vierde poort die in Hulst wordt opgeknapt. De Hulstenaren mopperden al jaren dat het ge meentebestuur niets ondernam aan de aftakeling van de stads poorten. De afgelopen jaren is een inhaalslag gemaakt, mede dankzij de subsidie van meer dan een miljoen euro die de ge meente Hulst heeft gekregen in het kader van de zogenaamde kanjerregeling. De restauratie van cle Dubbele Poort is het sluitstuk van de restauratie van de vestingwerken. „We willen alleen nog een paar sluisjes bij het Groot Eiland restaureren. En de beschoeiing van de vest moet nog in orde gebracht wor den", zegt Weemaes. „Nu de mo numenten weer piekfijn in orde zijn, wil Hulst de cultuurhisto rische potenties van de stad door middel van het Toeristisch Ontwikkelings Plan gaan ver sterken." Onderdeel van de werkzaamheden is het verlagen van het wegdek. Er kunnen dan via deze poort hogere vrachtwa gens de binnenstad bereiken. te doen", zegt Poppelaars in een reactie. De gedeputeerde is er ook van overtuigd dat het kabinet Bal kenende nooit extra herinde- lingskosten, die voortvloeien uit politieke keuzes die in Zeeuws- Vlaanderen zijn gemaakt, zal compenseren. De redenering van de burgemeesters dat het Rijk nu herindelingsoperaties bij de grote steden (Eindhoven, Arnhem) heeft opgeschort en dus geld op de begroting voor- herindelingen over heeft vindt Poppelaars mooi, maar niet meer dan dat. „Gelet op de pro blemen waarmee dit kabinet worstelt, ga ik ervan uit dat dat geld terugvloeit naar de alge mene middelen. Zeeuws-Vlaan deren zal daar weinig aan heb ben, hoewel ik natuurlijk wel eens navraag kan doen", aldus Poppelaars. Hij kan de Zeeuws-Vlaamse be stuurders echter weinig hoop geven en gaat ervan uit dat de meerkosten van de herinde lingsoperatie ten langen les te toch door de gemeenten zelf moeten worden opge hoest. Door de burgers dus? Poppelaars: „Ik vrees van wel..." door Ronald Verstraten TERNEUZEN - Aan de histori sche Canada Mars/Voertuigen- tocht die eind deze week wordt gehouden, doen vooral op zater dag veel mensen mee. Organisator M. van der Lugt verwacht op die dag op zijn minst vijftig deelnemers, waar onder een peloton van de Natio nale Reserve. Vooralsnog loopt het met de deelname niet storm. „Afgaande op het aantal men sen dat hun belangstelling heeft getoond, zouden het er veel meer kunnen zijn. Ik denk dat er nogal wat zijn die afwachten hoe het weer wordt. Op vrijdag zal het groepje daarom beperkt zijn tot de initiatiefnemers en in ieder geval een officier van het Canadian Scottish Regiment. Op zaterdag zullen er meer deel nemers zijn. Er worden in ieder geval zowel wandelaars ver wacht, als verschillende histori sche voertuigen", aldus Van der Lugt. Met de tocht wordt de veldslag herdacht die in het najaar var^ 1944 in West-Zeeuws-Vlaancle- ren woedde. De mars start op vrijdag in Adegem en volgt zo veel mogelijk de opmarsroute die destijds door de Canadezen is gevolgd tijdens Operation Switchback. Op de eerste dag gaat de tocht via Eede, waar een herdenkingsplechtigheid wordt gehouden bij het oorlogsmonu ment. Ver-volgens gaat het ver der via Aardenburg en Oostburg naar de Paulinapolder. Daar vandaan gaat de tocht op zater dag verder, naar Breskens en la ter naar Groede. Bij het monument voor de bur gerslachtoffers in Breskens vindt opnieuw een herdenking plaats. Van der Lugt verwacht dat dit rond 13.00 uur zal zijn. Het gezelschap kampeert op een camping in Groede. Het laatste 1 deel van de tocht op zondag gaat onder meer langs het bunker complex in Nieuwvliet en de j Hickmanbrug in Retrdnche- j ment. De tocht eindigt in Sluis. Met de tocht willen de organisa- j toren meer belangstelling zien j te krijgen voor de slag om West- Zeeuws-Vlaanderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 43