Omwonenden spoor verenigd Winst van WCL-project gaat verder dan prachtige cijfers Kapelle huldigt nieuwe burgemeester in Zeeuwse Bibliotheek geeft bijzonder boek uit Peter Dieleman en Westkappels Kwartet op Zeeuwse Avond Gewonden bij brand in woning Middelburg Blpf verbiedt LN gebruik lied in uitzending Belangenorganisatie gaat procedures voeren tegen overlast transport Tachtig uur werkstraf voor slaan lezers schrijven WCT XXXXV WCT XXXXVI WCT XXXXVII Mini-instuif CJV Zierikzee Burgemeester Kramer en zijn familie zijn zojuist geland in Kapelle. foto Willem Mieras doorMieke van derJagt KAPELLE - Ze wilden een doortastende burgemeester in Kapelle. Iemand met gevoel voor mooi landschap, affini teit met de agrarische sector, kijk op economische ontwik keling en een voorkeur voor de schaal van Kapelle: klein in een groter verband van sa menwerkende gemeenten. Een harde werker, zochten ze. Volgens plaatsvervangend raadsvoorzitter C. Toorenaar niet in de laatste plaats omdat Kapelle te weinig personeel heeft. Ze hebben hem gekre gen in de persoon van S. Kra mer: energiek, geestdriftig, humoristisch en een tikkeltje flamboyant. Loco-burge meester G. Burger hing hem gistermiddag de ambtsketen van Kapelle om tij dens een bi] - eenkomst in dorpshuis De We- mel in Wemeldinge. Daar vlakbij, op de ijsbaan, was Kramer even tevoren met een helikopter geland: de nieuwe speler van de club Kapelle, wiens transfer van Zevenber gen naar Kapelle wonder baarlijk snel geregeld was, dankzij doelmatig handelen van een vertrouwenscommis sie uit de raad. De bijeenkomst in De Wemel begon met een buitengewone raadsvergade ring, die naadloos overging in een gewone bijeenkomst en gevolgd werd door een druk bezochte receptie. Wat Kapelle allemaal van een nieuwe burgemeester ver wacht en hoe Kramer functio neerde als wethouder en raadslid in de gemeente Moer dijk, viel op te tekenen uit de monden van een lange reeks sprekers. Duidelijk was wel dat ze Kramer in West-Bra bant helemaal niet graag zien gaan. Behalve dat hij zijn werk goed deed, wist hij ook goed hoe je lol kunt hebben. Kramer volgt G. de Groot op, die eind augustus in de VUT ging. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De Zeeuwse Bibliotheek gaat negentig bij zondere boeken verkopen in de vorm van zogenaamde horn books. Met de opbrengst wil de bibliotheek een aantal zuurvrije dozen aanschaffen om het ver val van een collectie drukwerk tegen te gaan. Hornbooks, de term komt uit het Engels, zijn de voorlopers van het vertrouwde leesplankje uit het leesonder wijs. Vroeger werden de hornbooks massaal gebruikt. Lezen leer den kinderen vroeger met be hulp van een ABC-plankje of een hornbook: houten plankjes met daarop het alfabet of het Onze Vader. Een hornbook is een rechthoekig plankje met een handgreep. Op dat plankje is aan de voor- en de achterkant een velletje papier bevestigd waarop het alfabet en soms een tekstje is gedrukt. Ter bescher ming werd het papier afgedekt met een plaatje doorzichtig hoorn. Binnen de Stichting Drukwerk in de Marge gaan 28 marge drukkers (liefhebbers die met behulp van oude technieken en materialen niet-commerciële uitgaven verzorgen) en drie boekbinders met elkaar een ABC-boek maken, waarvan de uiterlijke vorm geïnspireerd is op die van het hornbook. In het boek zullen de 28 deelnemers elk een letter veelkleurig vorm geven en drukken. Om het boek neer te kunnen zetten, wordt een bijpassend foedraal' ge maakt. Representatief De opbrengst van het horn- bookproject is bedoeld om de bijzondere collectie drukwerk van de Zeeuwse Bibliotheek in stand te kunnen houden. Als enige WSF-bibliotheek (biblio theek met een Wetenschappelij ke Steunfunctie) in Nederland zet de Zeeuwse Bibliotheek zich al heel lang in om een zo repre sentatief mogelijk beeld te ge ven van allerlei Nederlandse drukuitingen. Aangezien die uitgaven, evenals het oude bezit van de Zeeuwse Bibliotheek, aan verval onderhevig zijn, is het van het grootste belang dat de uitgaven tijdig en op passen- de wijze geconserveerd worden. De bibliotheek heeft daarvoor dringend een aantal zuurvrije dozen nodig. De drukkers en boekbinders I van de Stichting Drukwerk in de Marge hopen met de op brengst van het bijzondere ABC-boek de aanschaf van de dozen mogelijk te maken. Daar- naast wil de Zeeuwse Biblio theek een deel van het geld ge- I bruiken om de oude collectie I drukwerk en oude kinderboek- jes uit de negentiende eeuw di- i gitaal toegankelijk te maken. Het bijzondere hornbook wordt in een oplage van 135 exempla- ren gemaakt. Negentig daarvan I zijn bestemd voor de verkoop. De prijs bedraagt 110 euro. Be langstellenden kunnen gebruik maken van een voorinschrijving bij de bibliotheek. HILVERSUM - Popgroep Blof wil niet dat Leefbaar Nederland zijn liedje Mooie Dag gebruikt voor de LN-uitzending in het kader van de zendtijd voor poli tieke partijen. Tot nu toe was de muziek van de Zeeuwse groep tweemaal te ho- i-en in een uitzending van Leef baar Nederland. Volgens Blof-manager Frank van der Meijden heeft de partij de band nooit om toestemming gevraagd. Blof zou die ook niet hebben verleend omdat de groep met geen enkele politieke partij in verband wil worden ge- bracht. Volgens LN-fractieleider Fred Teeven zal zijn partij de muziek van de popgroep vanaf volgende 1 week niet meer gebruiken. ,,De partij heeft auteursrechten j voor het gebruik van het num mer betaald", aldus Teeven. „Maar de bandleden hebben ooknogpei'soonsrechtenopba- sis waarvan ze kunnen besluiten dat hun muziek niet voor alle gelegenheden mag worden ge bruikt." donderdag 3 oktober 2002 door Rolf Bosboom KAPELLE - Er komt een belan genvereniging voor mensen die nabij de spoorlijn wonen. Aan leiding is de waarschijnlijke komst van de Westerschei de Containerterminal (WCT). De bedoeling van de vereniging is gezamenlijk procedures te voeren, bijvoorbeeld als het gaat om bezwaren en planscha- de. Het initiatief voor de Vereniging Belangenbehartiging Aanwo- nenden Spoorlijn is afkomstig van T. Richel uit Kapelle. Via een brief die hij heeft verspreid en via zijn website (www.richel- .org/trein) probeert hij zoveel mogelijk mensen te bewegen zich aan te sluiten, zodat de ver eniging daadwerkelijk kan worden opgericht. De doelgroep bestaat uit alle mensen die nabij het spoor wonen en hinder als gevolg van de WCT verwachten. De vereniging moet naast de ac tiegroep Gedender Beu, die ook VLISSINGEN - Een Vlissinger die zijn bovenbuurman in de cember vorig jaar met een ha mer aanviel, heeft van de poltie- rechter tachtig uur werkstraf gekregen. Al langer hadden ze last van el kaar, de twee Vlissingers die bo ven elkaar woonden. Een van de twee had last van de muziek van beneden en ging verhaal halen bij de 24-jarige benedenbuur man. Die zag hem aankomen en was niet van plan het geschil uit te praten. Sterker nog, hij be sloot een hamer te pakken. Daarmee sloeg hij de man op het hoofd en de schouders. Geluk kig bleken de verwondingen mee te vallen, maar de gevol gen hadden veel erger kunnen zijn. Lawaai Richel vreest onder meer toena me van het lawaai, meer trillin gen, extra risico's door gevaar lijke stoffen, scheurende gevels en waardedaling van de wonin gen. Op 'een scherm van vier meter hoog' tussen de huizen en de spoorlijn zit volgens hem nie mand te wachten en stillere wa gons moeten nog worden uitge vonden. De hoeveelheid geld die beschikbaar is om de hinder voor de Bevelandse regio te be strijden, is bovendien waar schijnlijk te beperkt. Er is volgens Richel weinig re den om erop te vertrouwen dat alles vanzelf in orde komt. „De overheid behartigt vooral het algemeen belang en er is twijfel over of wij daar als aanwonen- den ook onder vallen. Op dit moment is er te weinig vertrou wen dat dat belang voldoende wordt behartigd." Individueel kunnen gedupeer den niet veel uitrichten, zegt hij Voor een gewonen burger is het te veel gevraagd om alle nota's te lezen, te begrijpen en er dan ook nog eens een verstandige re actie op te geven. En als je dat als individu doet, is het zeer on waarschijnlijk dat er rekening met je wordt gehouden." Advocaten De vereniging zal zich richten op het inhuren van deskundi gen, zoals advocaten en advies bureaus, die de belanghebben den in bezwaarprocedures en bij planschadeclaims kunnen vertegenwoordigen. Het is daarom van belang een groot aantal leden te hebben. „Een vereniging zonder breed draag vlak wordt natuurlijk minder serieus genomen." zijn oorsprong vindt in Kapelle, gaan functioneren. Gedender Beu richt zich tegen de WCT; de vereniging wil over de komst van de terminal geen standpunt innemen. „Dat is een andere discussie", aldus Richel. „Waar het ons om gaat is dat. ons woon- genoot bedorven wordt. Voor de overheid is dat een deelbelang, voor ons is het een hoofdbe lang." Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactioneleiberichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Met grote verbazing heb ik de afgelopen week de berichtge ving in cle PZC gevolgd over de WCT. Mijn verbazing geldt vooral het aantal arbeidsplaat sen. Voordat de procedures be gonnen, werd er in Borssele een voorlichtingsavond over de WCT gehouden. Daar werd ons verteld, dat er 1500 arbeids plaatsen op de WCT zouden komen. In cle gecombineerde commissievergadering van Pro vinciale Staten op 23-9 wordt uitgegaan van 800 arbeids plaatsen. Tijdens de procedures zijn er dus al 700 arbeidsplaat sen verdwenenVoor de provin ciale bestuurders, die de werkgelegenheid als het be langrijkste argument zien om vóór de WCT te stemmen, moet het moeilijk te verteren zijn dat hun belangrijkste argument al vqör bijna de helft ontkracht is. Eén betere reden om een besluit te heroverwegen kan ik niet be denken. De gedeputeerde Bruinooge verzekert ons, dat het aantal arbeidsplaatsen die de WCT meebrengt 'keihard' is. Gezien het bovenstaande, heb ik daar zo mijn twijfels over. 'Boterzacht' is een betere kwali ficatie. Joke Karelse-Goddijn Oostsingel 7 Borssele Hoe de PvdA in elkaar zit, wis ten we allang. Ondergetekende was aanwezig bij een discussie tussen PvdA-Statenleden en bestuursleden van de vereni ging Redt de Kaloot op 13 au gustus 2001 in de duinen bij het Kalootstrand. „De aanleg van de WCT maakt verdere verdie ping van de Westerschelde on nodig", werd met name door de heer Holtkamp naar voren ge bracht. „Het verlies van het re- creatiestrancl is niet zo erg, er kan vast wel ergens anders een strandje worden opgespoten", werd door mevrouw Vermeulen naar voren gebracht. Wat lezen we nu in cle jongste beantwoor ding van de inspraak op pagina 44? „De aanleg van de WCT staat los van een eventuele ver dere verdieping van de Wester schelde. Bij de besluitvorming over de WCT is door bevoegd ge zag ook nooit gesuggereerd dat er een relatie tussen deze twee dossiers zou moeten worden ge legd". En wat lezen we op pagi na 46? „Het opspuiten van een strand bij Baarland is geen reële optie, het is allies vogelricht- lijngebied". We zijn weer voor gelogen. Bij de PvdA is men in één ding goed en in één ding slecht. Men is goed in het sluiten der rijen als dat het PvdA-be- lang dient en men is slecht in cle eerlijke discussie als cle uit komst daarvan wel eens nadelig voor die zelfde PvdA zou kun nen zijn. Voor mij persoonlijk niets nieuws, maar in het WCT- verband voor vele jarenlange trouwe PvdA-stemmers (waar van ik er velen in mijn vrienden en kennissenkring heb) een zware ontgoocheling en diepe teleurstelling. Riaan Rijken Montgomerylaan 21 Middelburg Op 4 oktober wordt in de Staten gestemd over de WCT. Ik hoop dat de PvdA, die niet tegen de komst van de WCT is, een motie indient waarin een oplossing gevraagd wordt voor de bezwa ren zoals ingebracht door de af delingen van die partij. Indien deze motie met de financiële on derbouwing niet aangenomen wordt, dan dient de fractie als nog tegen te stemmen. Op deze wijze blijft de PvdA de baas over haar eigen beslissingen en behoudt het contact met het electoraat. Adieu, Middelburg se kaasstolp. J. W. Minderhout Haymanstraat 7 Middelburg ZIERIKZEE - In gebouw De Driehoek in Zierikzee houdt de jongerenvereniging CJV woens dag 9 oktober weer een mini-in stuif. Kinderen van vier tot en met zes jaar kumien zich van twee tot vier uur 's middags uitleven in dans, zang, knutselen en spelle tjes. Omdat het de eerste keer is van het nieuwe seizoen, wacht de deelnemers een speciale ver rassing. door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - Ze heeft het beloofd en houdt zich aan haar woord. „Als ik eruit spring dan wil ik volgend jaar weer iets organiseren. Bijvoorbeeld met Peter Dieleman en het Westkap pels Kwartet." Dat gaat nu ook precies zo gebeuren. Ada van Klooster uit Zonne- maire neemt dit keer weer de or ganisatie op haar schouders van een Zeeuwse Avoncl in het Ton- nenmagazijn in Brouwersha ven. Die tweede Zeeuwse Avond op Schouwen-Duiveland staat gepland op zaterdag 19 okto ber. Van Klooster is dol op het Zeeuwse lied, maar ook op lied jes in ander dialect. Haar grote verzameling omvat naast Zeeuwse artiesten ook cd's in het Gronings van bijvoorbeeld Ede Staal, de dialectzanger die als 'de Groningse Jacques Brei' werd aangeduid. Verder weet Van Klooster ook het Limburgs zeer te waarderen en de Vlaming Willem Vermandere behoort eveneens tot haar favorieten. Om te kunnen genieten van op tredens in Zeeuws dialect moest ze altijd naar plaatsen elders in de provincie. „Wij willen best op Schouwen-Duiveland komen optreden, maar dan moet jij het wel organiseren", zei Piet Scheerders van ensemble Am- bras vorig jaar tegen haar. Ada van Klooster besloot samen met haar man Dick die uitdaging aan te gaan. Ze telde 160 bezoekers die eer ste keer. Niet dat ze nou dik geld overhield aan de recettes, maar quitte spelen lukte wel. Boven dien was het een prima avond en daarom heeft ze besloten het evenement te prolongeren. Peter Dieleman staat bekend als goede muzikant en om zijn zelf geschreven teksten vol humor, kritiek en melancholie. Het Westkappels Kwartet be staat uit Jozien Slaber, Corry Jansen (beiden op accordeon) en twee zangers die beiden naar de naam Piet van Rooi jen luiste ren. Het kwartet brengt volks liedjes, smartlappen en vader landse liedjes in een combinatie van humor, droefheid en ellen de. De Zeeuwse Avond in het Ton- nenmagazijn begint om 20.00 uur. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Een brand heeft gistermiddag de boven verdieping van een woning aan de Marcus de la Palmastraat in Middelburg zwaar beschadigd. Vier mensen zijn ter observatie naar het ziekenhuis in Vlissin- gen gebracht. De brandweer schat de schade op 120.000 euro. De woning is tijdelijk onbe woonbaar. De stadsgewestelijke brand weer Vlissingen/Middelburg kreeg om 13.10 uur een melding binnen van een uitslaande wo ningbrand. Officier van dienst K. Hamelink zette twee tankau tospuiten, een hoogwerker en een ambulance in. Bij aankomst bleek dat het vuur woedde aan de achterkant van het huis. Ook de zolder bleek in brand te staan. De brandweer had het vuur snel onder controle, maar was nog tot na drie uur bezig met nablussen en opruimen. Op het moment van de brand was een twaalfjarig jongetje, dat op visite was bij zijn opa en oma, alleen thuis. Hoe het vuur kon ontstaan is onduidelijk. Volgens de politie is de brand vermoedelijk ontstaan door een defecte zonnehemel. Het jonge tje waarschuwde zijn oom, die in de buurt woont. Volgens Ha melink is één slaapkamer finaal uitgebrand. De overige slaap vertrekken en de zolder zijn zwaar beschadigd. Het jongetje is overgebracht naar het ziekenhuis, omdat hij vermoe delijk warme lucht heeft inge ademd. Een oudere buurman ging naar het ziekenhuis met klachten over pijn in de borst. Ook de oom en een broer moes ten naar Vlissingen voor obser vatie. Het kerkplein in 's Heer Abtskerke, een voorbeeld van cultuurhistorisch erfgoed dat met WCL-geld werd hersteld. foto Willem Mieras Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Vanavond, voorafgaand aan de gemeente raadsvergadering van Borsele, presenteert Jaap Leendertse, ambtelijk coördinator van het Waardevol Cultuur Landschap (WCL) Zak van Zuid-Beveland, het eindverslag van het project. Acht jaar heeft het geduurd, er is 4,7 miljoen euro rijksgeld in gaan zitten. De winst, zoveel is zeker, is fenomenaal. Hoewel Borsele maar op het nippetje op de WCL-trein kon springen, zit de Zak van Zuid-Beveland bij de drie beste van de elf projec ten. De winst van een project met als doelstelling het verminderen van onderlinge spanningen tus sen landbouw, recreatie en na tuur, is moeilijk in cijfers uit te drukken. Natuurlijk kan Jaap Leendertse indrukwekkende cijfers produceren. Ruim 41 ki lometer meidoornhagen zijn in die acht jaar opgeknapt, 47 boe renbedrijven hebben een land schappelijke inpassing gekre gen, meer dan honderd mensen leerden streekeigen erven ont werpen en een een enorme rij folders over uiteenlopende cul tuurhistorische erfgoederen rolde van de persen. Maar de echte winst zit het in het veran derde denken, in de overleg structuren die zijn ontstaan en die, ook nu geldkraan van het ministerie van LNV dicht is, ge woon blijven voortbestaan. Dat het zo voorspoedig is gelo pen in de Zak, is mede te danken aan de uitstekende startpositie van de betrokken partijen. Toen het ministerie van LNV bijna tien jaar geleden met 120 mil joen gulden op de proppen kwam voor tien WCL-projec- ten, zat de Zak van Zuid-Beve land er niet bij. Snel groeide in de streek het besef dat de Zak hiervoor juist het aangewezen gebied was: veel agrarische on dernemers met problemen maar ook met kansen, potenties op re creatiegebied en een pracht van een natuur- en cultuurhistori sche erfenis. „Er is toen een lob by op gang gekomen om de Zak er als elfde WCL aan vast te ha ken. Het was al zo ver dat het in de Tweede Kamer moest gebeu ren. In die lobby zijn boeren, de recreatiesector en natuurbe schermers al gaan samenwer ken. Ze trokken samen op om aanspraak te kunnen maken op die tien miljoen gulden die in het landschap kon worden gestopt. Bij andere WCL-gebieden moest de samenwerking nog ge stimuleerd worden. Toen het lukte, zaten alle betrokkenen hier al op de kar, die ze in feite met z'n allen trokken", aldus Leendertse. Vernieuwing Het ministerie had de projecten vooraf ten doel gesteld dat 60 procent van de middelen in landbouwvernieuwing moest worden gestoken. In het begin viel het zeker niet mee. Het geld ging gemakkelijk naar het her stel van landschapselementen, maar een boer andere economi sche dragers te laten vinden, daarin gaat wat meer tijd zitten. De goede wil was er in ieder ge val en uiteindelijk heeft het WCL in de Zak van Zuid-Beve land de 55 procent gehaald. Veel hoger dan andere gebieden, één van de rededen waarom de Zak bij de topscorers is gaan horen. „Nog mooier is het dat de ver meerderingsfactor op 2,5 is uit gekomen. Met de 4,7 miljoen euro subsidie, is er bijna 11 mil joen euro geïnvesteerd in de Zak. Het grootste deel is uit de streek gekomen want wij had den, in tegenstelling tot andere WCL-gebieden, geen potjes van de provincie." Met het eindverslag en de pre sentatie van de cijfers, is het na tuurlijk nog niet afgelopen. De WCL gaat in afgeslankte vorm gewoon door. De overlegstruc turen zijn er immers en ook de overtuiging dat de sectoren el kaar kunnen versterken, is niet verdwenen met het opdrogen van de geldstroom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 38