Schouwen wil verder met Sepaz Overleg tussen Vlissingen en ziekenhuis stokt Op zoek naar bedrijf met ruimtegebrek Onderzoek naar alternatieve loswal in Bruinisse Redders vragen opnieuw om zuurstofkoffer Ondanks mager resultaat Hoofvoetbalveld opnieuw bespoten Beatrix opent hospice Middelburg Half jaar zitten wegens steken Hardrijder geboeid naar bureau Auto gekraakt Kathedrale kerkmuziek Karaoke door Famke van Loon ZIERIKZEE - Het college van Schouwen-Duiveland wil lid blijven van de Stichting Econo mische Promotie en Acquisitie Zeeland (Sepaz), ondanks de magere resultaten die de orga nisatie tot op heden heel't geboekt. Met verlenging van deelname aan Sepaz wil de ge meente zich solidair tonen met de rest van de provincie. Wethouder G. van de Velde-de Wilde (economische zaken) be nadrukt dat solidariteit niet de enige reden is de steun te verlen gen. Met Sepaz heeft Zeeland één loket voor nieuwe bedrijven clie zich in de provinice willen vestigen én.voor bedrijven die naar een andere (Zeeuwse) ge meente willen verhuizen. En dat is 'een meerwaarde' volgens de wethouder. Juist daarom geldt voor Schouwen-Duiveland wel als voorwaarde voor verdere deelname dat tachtig procent van de gemeenten en de provin cie Zeeland Sepaz blijven steu nen. Of de stichting die brede steun krijgt, moet de komende maan den blijken. Sepaz is drie jaar geleden opgericht als centraal aanspreekpunt voor bedrijfs vestiging in Zeeland. Volgens afspraak moeten de gemeenten en de provincie nu beslissen of zij met Sepaz verder willen. Middelburg en Tholen hebben zich inmiddels met de nodige slagen om de arm opnieuw ach ter de economische promotie club geschaard. Dit ging moei zaam, omdat deze beslissing amper op basis van behaalde resultaten te nemen is: in ander half jaar tijd heeft Sepaz welge teld.één bedrijf naar de provin cie gehaald. Dat hadden er tussen de vijf en tien per jaar moeten zijn. Ook Schouwen-Duiveland heeft daarom naar andere argu menten gezocht om bij Sepaz te blijven. Want ondanks de tegen vallende resultaten tot nu toe, heeft de gemeente wel een posi tieve indruk van de organisatie. Van belang vindt het college dat de Zeeuwse gemeenten in Sepaz samen optrekken en nu eens niet alleen het eigen belang nastre ven. Het wil die samenwerking daarom voortzetten. „Gelet op de opbrengsten voor onze ge meente in de afgelopen twee jaar, kan onze deelname aan Se paz alleen worden gerechtvaar digd uit hoofde van solidairi- teitsoverwegingen met de rest van Zeeland." In het besluit ook na 2003 lid te blijven voegt het gemeentebe stuur er klip en klaar aan toe 'niet de illussie te hebben dat we van de Sepaz-activiteiten voor onze gemeente veel verwach ten'. Bij verlenging van deelna me wil het college meer gebruik gaan maken van Sepaz. Zo is door de gemeente nu in samen werking met de stichting een campagne opgezet om bedrij ven op de Maasvlakte aan te schrijven. De kosten voor deel name gaan wel omhoog: voor 2004 moet Schouwen-Duive land 1600 euro extra betalen en vanaf 2005 bedraagt de totale rekening jaarlijks 12.500 euro. Voor de wethouder is dat voor alsnog geen reden het Sepaz aan de kant te zetten. Van de Velde: „We moeten niet alleen naar on ze eigen grenzen kijken. Alles wat we samen kunnen doen, kan meerwaarde hebben. Als ge meente moet je daar voor open staan." ZIERIKZEE - Het hoofdveld van Den Hogen Blok in Zierik- zee ondergaat vandaag een tweede behandeling tegen de larf van de langpootmug. De grasmat wordt met gif bespoten en zal opnieuw een week tot verboden terrein woi'den verklaard. Volgens P. Berrevoets van de gemeente Schouwen-Duiveland zijn er nog te veel larven in leven gebleven, die een spoedig herstel van het voetbalveld in de weg staan. De zogeheten emelten vreten de wortels kapot, waardoor het gras afsterft en de zoden los op de grond komen te liggen. Afgelopen zon dag werd het veld door de districtsconsul van de KNVB afge keurd. Gisteren werd besloten de behandeling te herhalen. Het gif heeft zes tot tien dagen nodig om z'n werk goed te doen. Om die werking te versterken wordt het gras gerold, zo dat de vochtige substantie door de zoden heendringt. Een bui regen versterkt dat effect, aldus Berrevoets. MIDDELBURG - Koningin Beatrix opent aanstaande zater dag het St Janshospice de Casembroot in Middelburg. De vor stin wordt eerst op het stadhuis ontvangen door burgemeester K. Schouwenaar en gedeputeerde G. de Kok. In het hospice kunnen stervenden de laatste periode van hun leven door brengen. Zorgstroom Walcheren coördineert de hulp en ver zorging. Het gebouw is gefinancierd door de Johanniter Orde, met geld uit de nalatenschap van de weduwe van oud-com missaris van de koningin De Casembroot. Het hospice is een initiatief van oud-CDA-fractievoorzitter S. Buisman. Hij is één van de mensen die worden voorgesteld aan de koningin in het stadhuis. Om elf uur verricht de vorstin de openingshan deling door een sleutel van het hospice te overhandigen aan R. Mol van de Stichting Roparun. Op zijn teken zal een aantal jonge hardlopers de sleutel via een route door Middelburg naar het tehuis brengen. MIDDELBURG - Een 36-jarige man uit Terneuzen is veroor deeld tot twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan zes voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar, wegens poging tot doodslag op zijn schoonzoon. Tegen hem was 21 maanden cel geëist. Op 17 juni had de man zijn schoonzoon met een mes in de borst gestoken. De Terneuzenaar had een drugsschuld bij het slachtoffer. Toen hij geld stond te pinnen, kregen de twee ruzie en haalde de Terneuzenaar een mes te voorschijn. Na een paar steekbewegingen ging het slachtoffer er vandoor. Thuis merkte hij dat hij geraakt was. Volgens de Terneuzenaar had het slachtoffer een wapen bij zich en hield hij zich bezig met drugshandel. Huiszoeking leverde echter niets op. TERNEUZEN - Een 31-jarige man uit de gemeente Terneu zen is afgelopen dinsdag gearresteerd bij een snelheidscon trole in de Guido Gezellestraat. De automobilist reed te hard en werd door twee agenten staande gehouden. Toen de man te horen kreeg, dat hij een bekeuring kreeg, bedreigde en bele digde hij de twee functionarissen. De man werd geboeid en overgebracht naar het politiebureau. SCHARENDIJKE - Aan de Langendijk in Scharendijke is dinsdagavond ingebroken in een auto. De dader ging er van door met een mobiele telefoon en portemonnees met daarin een geldbedrag van enkele tientallen euro's. donderdag 3 oktober 2002 H. Bode (links) en F. Kooijman proberen de bedrijvigheid op Schouwen-Duiveland te stimuleren. foto Dirk-Jan Gjeltema doorlngeHeuff ZIERIKZEE - Schouwen doet nog deze maand een mailing de deur uit naar circa vijfhonderd bedrijven in het gebied tussen Zierikzee en Rotterdam, die op hun huidige plek niet kunnen uitbreiden. „Schouwen-Duive land heeft hen veel te bieden. Die mailing brengt onze moge lijkheden en beperkingen onder de aandacht", zegt bedrijfscon- tactfunctionaris F. Kooijman. Kooijman en zijn collega H. Bode zijn voortvarend begon nen sinds zij in mei dit jaar bij de gemeente werden aangesteld als bedrijfscontactfunctionaris- sen. Samen met de Stichting Economische Promotie en Ac quisitie Zeeland (Sepaz) is het pilotproject begonnen om be drijven onder de rook van Rot terdam aan te schrijven. „De ondernemers kunnen via een antwoordkaart reageren. En mochten wij niet passen in hun plannen, dan richten ze wellicht de aandacht op een ander ter rein in Zeeland", hoopt Kooij man. Ook met de promotie van de ei- landelijke bedrijfsterreinen en de nieuwe woongebieden op de bedrijfscontactdagen Contacta in Goes willen de twee Schou wen-Duiveland op de kaart zet ten. Bode wist op het laatste moment nog een plaatsje te bemachtigen op de Contacta. Inmiddels zijn er een promotie brochure en een videoclip gemaakt waarin de vestigings mogelijkheden voor nieuwe be drijven worden gepresenteerd. Voor Bode en Kooijman is de Contacta een manier om onder nemers, ook van buiten het ei land, op eenvoudige wijze te ontmoeten. De ambtenaren wil len vooral de communicatie met cle ondernemers sterk verbete- ren. Door gesprekken te hou den, willen zij vragen, proble men en aandachtspunten boven tafel krijgen. „Als gemeente moeten we leren van fouten die gemaakt zijn", zegt Kooijman, „en daar ons beleid op enten. We willen daarbij creatief en grens verleggend te werk gaan en niet altijd op safe spelen." „Belang rijk is dat we de mensen serieus nemen", vult Bode aan. „Dat we meedenken bij problemen en proberen naar een oplossing te zoeken. Dat betreft zowel be staande grote en kleine bedrij ven als potentiële nieuwko mers." Kooijman vernacht dat de huidige achterstand bij de af deling Ruimtelijke Ontwikke ling binnen anderhalf jaar is weggewerkt. „Dat houdt in dat bedrijven ook weer eerder res pons krijgen op de plannen die zij indienen. Dat werkt posi tief." Ook de gemeente heeft plannen. In Renesse moet, zodra de finan ciering rond is, aan de Recrea- tievercleelweg een landschap pelijk ingepast terrein worden ingericht voor de bedrijven die klem zitten in het dorp. Voor bedrijventerrein De Zuid hoek zijn de subsidies vrijgeko men voor revitalisering. Daar wordt binnenkort met de be trokken ondernemers bekeken wat het eerst aangepakt gaat worden. „Steeds meer gemeen ten gaan beter om met de ste denbouwkundige randvoor waarden", weet Kooijman. „Zo'n Business Pare dat langs de Weg naar de Val komt te lig gen, moet het visitekaartje van de gemeente worden." En dus blijft van de vijftien hectare bruto oppervlak, tien over voor de bedrijven. De rest gaat naar groenvoorzieningen en water berging. Kooijman heeft haast met dit bedrijventerrein, omdat Stellendam en Oude Tonge met vergelijkbare terreinen bezig zijn. Hij verwacht eind 2004 de eerste kavels uit te kunnen ge ven. doorlngeHeuff ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland houdt een haalbaarheidsonderzoek naar een alternatieve loswal ter vervanging van de loswal aan de Engelse Kade, die moet ver dwijnen. Ondernemers die nu gebruik maken van de loswal zijn deze zomer schriftelijk on dervraagd naar hun wensen en eisen voor een mogelijke alter natief. Als de loswal in de Vluchthaven van Bruinisse in gebruik wordt genomen, naar verwachting eind dit jaar, zal de loswal aan de Engelse Kade op termijn worden gesloopt. Voor een vier tal bedrijven in Zierikzee dat gebruik maakt van deze loswal kan dit problemen opleveren. Daarom wordt nu onderzocht of er een alternatieve loswal valt aan te leggen. Deze zomer is bij de betrokken ondernemers ge- REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl inventariseerd wat de basisei sen zijn waaraan de alternatie ve loswal moet voldoen. Het haalbaarheidsonderzoek gaat ook na wat de mogelijkhe den zijn om passagiersschepen aan te laten meren aan deze los wal. Een shuttlebusje zou de passagiers dan naar het cen trum van Zierikzee en weer te rug moeten vervoeren. Ook wordt gekeken naar een be stemming voor de ruimte die met de sloop van cle loswal vrij komt. Daarbij worden de belan gen van de i-ecreatievaart en cle beroepsvaart meegenomen. Voor cle alternatieve loswal richt het onderzoek zich op locaties binnen en buiten de keersluis. Of de loswal er daad werkelijk komt, is vooral afhan- kelijk van de investeringen die gedaan moeten worden en cle fi nancieringsmogelijkheden. Aan de alternatieve loswal mag alleen stukgoed worden gelost en geladen. Bulkgoederen als zand en grind moeten zodra dit kan in Bruinisse gelost worden. Ook nieuw te vestigen bedrijven moeten gebruik gaan maken van de Bruse loswal. In de regio visie is vastgesteld dat Zierik zee geen havengerelateercle be drijven mag aantrekken. Toch clenkt wethouder G. van de Vel- cle-de Wilde dat een nieuw be drijf dat slechts zeer incidenteel met stukgoed van deze loswal gebruik wil maken, dit ook zon der problemen kan doen. De eerste resultaten van het on derzoek worden op zijn vroegst in het eerste kwartaal van 2003 verwacht. ZIERIKZEE - De christelijke Oratorium Vereniging 'Middel- harnis' geeft zaterdagavond 12 oktober om acht urn: in de Nieu we Kerk in Zierikzee een con cert, onder leiding van organis ten Rinus Verhage en Wim Diepenhorst. Het koor, dat vo rig jaar zijn 40-jarig jubileum vierde, zal muziek ten gehore brengen van componisten als Bach, Krebs en Mendelssohn. Na de pauze is er Engelse kerk muziek van Stanford en Parry. Het monumentale orgel zal ook in een aantal soli te horen zijn. door Margritta van den Berge OUWERKERK - De Reddingsbrigade Zierikzee-Duiveland onderneemt een nieuwe poging het gemeentebestuur te overtuigen van de noodzaak van een zuur stofkoffer voor het strandje bij Ouwer- kerk. Volgens woordvoerder T. Meeles is het wettelijk niet verboden dat anderen dan ambulanceverpleegkundigen en brandweerlieden duikers in nood helpen met dergelijke apparatuur. De gemeente heeft dat tot dusver wel steeds aange voerd in haar argumentatie bij de afwij zing van het subsidieverzoek. Ook vinden burgemeester en wethouders van Schouwen-Duiveland het verloop onder de leden van de reddingsbrigade te groot om te investeren in materiaal en op leiding. Meeles is die 'halsstarrige en neerbuigende houding' van de gemeente zat. „Het heeft iets weg van een prestige- zaak tussen ambulance, brandweer, poli tie en reddingsbrigade", clenkt Meeles af. Hij hoopt dat er snel schot in cle zaak komt, voordat er doden vallen. De brigade weet zich gesteund door duik centra uit de omgeving. Diving-Duveland en Duikcentrum De Kabbelaar hebben volgens Meeles toegezegd om dan zelf maar een zuurstofkoffer ter beschikking te stellen. Er moet eerst worden bekeken worden of de inhoud van die koffer aan cle veiligheidsnormen voldoet. Klopt die, dan kan worden volstaan met het oplei den van de tien vaste brigadeleden in het gebruik ervan. Volgens een woordvoer ster van Duikcentrum Waterworld in Nieuwerkerk moet voor aanschaf en op leiding zo'n 2300 euro worden uitgetrok ken. Het is volgens Meeles van groot belang dat de zuurstof koffer er snel komt. „De kans op letsel wordt negentig procent kleiner wanneer iemand direct zuurstof krijgt na een ongeval. Met de officiële afschaffing van cle duikvergunning op 1 oktober wordt het risico op ongevallen alleen maar groter en de komst van een zuurstof koffer ui-genter." Nieuwe boot Naast de aanschaf van een zuurstof koffer, staat de aankoop van een nieuwe red dingsboot ook hoog op de prioriteitenlijst van de reddingsbrigade. Meeles: „Zater dag gaan we weer een proefvaart maken in Urk met een potentieel vaartuig. De boot willen wé zo snel mogelijk bestellen, zodat we er in het voorjaar van 2003 mee het water op kunnen." De tewaterlating zal een feestelijk tintje krijgen.Diverse bedrijven en particuliere sponsors hebben een financiële bijdrage geleverd. Daarnaast betalen gemeente en provincie er aan mee. De nieuwe boot gaat dertigduizend euro kosten. Op vijfdui zend euro na, heeft de brigade dat bedrag al bij elkaar. De aanwinst betekent dat te vens de opslagcontainer moet worden veiwangen. „De boot waar ons oog op ge vallen is, heeft een hoger achterframe, waardoor opslag in de huidige container niet mogelijk is. Daarom zullen we ook een aanvraag indienen voor inruil van de container." De strandwachten van de reddingsbriga de hebben de reddingspost aan het strandje bij Ouwerkerk inmiddels afge sloten voor cle komende wintermaanden. Afgelopen seizoen traden de strandwach ten vooral preventief op. Men ging bij twee duikongevallen over tot een red dingsactie, waarbij de zuurstofkoffer goed van pas zou zijn gekomen, aldus Meeles. Tijdens het winterseizoen blijft de red dingsbrigade actief bij (incidentele) eve nementenbewaking. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het overleg tussen de directie van zieken huis Walcheren en het college van B en W van de gemeente Vlissingen verkeert in een im passe. Zowel de directie als het college zeggen bereid te zijn tot overleg, maar stellen daaraan voorwaarden. Die voorwaarden staan haaks op elkaar, waar door al enige tijd geen uitwisse ling van inzichten heeft plaats gevonden. Inzet voor overleg van beide partijen is dat het tekort aan kinderartsen waarmee de zie kenhuizen in Vlissingen en Goes al enige tijd kampen, wordt op gelost. In dat opzicht zitten bei de partijen op één lijn. De ma nier waarop wijkt echter af. De gemeente wil de helpende hand toesteken als het ziekenhuis Walcheren niet vasthoudt aan de fusie van de klinische kinder geneeskunde in het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes. Voor de ziekenhuisdirectie staat de 'onomkeerbaarheid van het concentratiebesluit vast'. Dat schrijft G. Bogaerts van het Zie kenhuis Walcheren in een brief van 28 juni 2002, gericht aan Veraart en Partners. Hij ver volgt: „Dat hebben we ook nog eens bevestigd in het overleg van wethouders en leden van Gedeputeerde Staten van 28 mei jongstleden." Het bureau van Veraart heeft in opdracht van de gemeente Vlis singen onderzoek gedaan naar de bereidheid van kinderartsen om naar Vlissingen te komen en onder welke arbeidsomstandig heden deze specialisten in Zee land zouden willen werken. Veraart zou drie kinderartsen bereid hebben gevonden naar Zeeland te komen. De ziekenhuisdirecteur stelt in diezelfde brief graag meer bij zonderheden te willen verne men over concrete resultaten uit de door Veraart beschreven goe de contacten. „Het ziekenhuis was alleen geïnteresseerd in de namen van de kinderartsen. Wij wilden ook tegelijk aantonen dat het niet noodzakelijk is om te fuseren", zegt wethouder L. C. Poppe-cle Looft'. De ge meente verwachtte géén open gesprek, zei ze gisteren. Poppe-de Looff wacht nu af om met de ziekenhuisdirectie te overleggen, omdat ze 'eerst met haar collega-bestuurders van de gemeente Veere en Middel burg samen de strategie naar het ziekenhuis toe te bepalen'. Dat overleg is op 7 oktober vast gesteld. Gevolg van deze lange weg is dat tot op heden de ziekenhuis directies/raden van bestuur nog niet over het rapport van Ver aart beschikken. Daarmee blij ven de onderzoeksresultaten in de bureaula liggen. Kinderartsen willen een inte ressante werkkring. Veraart heeft daarbij gekeken hoe het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis in Dirksland zijn probleem voor het in stand houden van kinder geneeskunde in dunbevolkte gebieden heeft opgelost. Subspecialismen De Raad van Bestuur van het Dirkslandse ziekenhuis heeft in overleg met de Inspectie van Volksgezondheid, VWS, zorg verzekeraars en betrokkenen bij de regiovisie kindergenees kunde Zuid-West Nederland gezamenlijk opgetrokken bij de uitwerking van een plan. Door het relatief geringe aantal pa tiënten moeten de kinderartsen overdag de gelegenheid krijgen zich elders te bekwamen in sub specialismen in de kinderge neeskunde en wetenschappelijk onderzoek blijven doen. Vanuit Midden-Zeeland kan naar Ant werpen en Rotterdam worden gekeken. De ziekenhuisdirectie heeft gis teren de Vlissingse gemeente raad in een brief gemeld 'open te staan voor overleg over alle on derwerpen'. De directie/raad van bestuur is graag bereid de Vlissingse raadscommissie Wel zijn te ontvangen. DREISCHOR - Het dorpshuis van Dreischor stapt morgen te rug in cle tijd. Vanaf half negen wordt er tijdens een 'gouwe-ou- we-avond' muziek gedraaid uit de jaren zestig, zeventig, tachtig en negentig, afgewisseld met karaoke. Een entertainer zorgt voorde omlijsting van de avond. De reddingsbrigade Zierikzee-Duiveland gaat er vanuit volgend seizoen te beginnen met een nieuwe boot en een zuurstof koffer voor duikongevallen. foto Marijke Folkertsma:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37