Het gevaar van te veel voer m The Dubliners is een instituut PZC Koren storten zich op Bach 'GELICHT Raadslid Weststrate zet rechtszaak tegen wethouder door 14 Verzekering regenschade boeren stapje dichterbij Overgewicht Eerste markt voor meerlingen Alarmpistool noodzakelijk tegen afperser kunst cultuur donderdag 3 oktober 2002 DEN HAAG - Voorzitter A. Ver meer van de zuidelijke land bouworganisatie ZLTO heeft goede hoop dat het deze keer wel lukt een verzekering tegen waterschade van de grond te til len. Hij baseert zich op een ge sprek dat deze week is gevoerd met minister Veerman van Landbouw. Volgens Vermeer is er een door braak bereikt. De enorme wa terschade van eind 1998 wordt niet meer meegewogen bij het opstellen van een verzekering. Voor de premiestelling is dat erg belangrijk. Voormalig minister Brinkhorst was niet bereid de waterschade van 1998 buiten beschouwing te laten, waardoor de verzekeringspremie zo hoog zou worden dat er te weinig boe ren zouden meedoen. Met de toezegging van minister Veerman op zak gaan het minis terie en de landelijke land bouworganisatie LTO Neder land proberen binnen twee weken op hoofdlijnen tot over eenstemming te komen. Als dat lukt, is Veerman bereid de in au gustus door regenval getroffen landbouwers in onder meer Zeeuws-Vlaanderen en West- Brabant te helpen. Voorzitter G. Doornbos schetste gisteren voor de Kamercommis sies Landbouw in het kort hoe de verzekering eruit kan komen te zien: een eigen risico van 25 procent, een premie van 28 pi-o- mille per gewas en de overheid springt bij als de schade meer dan 34 miljoen euro bedraagt. „Als wij tot zo'n verzekering kunnen komen", zei Doornbos, „vallen alle regenschades sinds 1945, behalve die van 1998, bin nen de verzekering." LTO Ne derland streeft naar een deelna me van minstens vijftig" procent van alle landbouwers. Als het niet tot een verzekering komt, behoudt LTO Nederland zich het recht voor om een offici eel beroep te doen op de Wet Te gemoetkoming Schade (WTS) voor boeren die in augustus door zware regenval zijn getrof fen. Tot nu toe heeft de rijks overheid daar altijd afwijzend op gereageerd. door Ondine van der Vleuten Morgen, 4 oktober, is het weer Die rendag. Alle reden om uw huisdier die dag iets extra's toe te stoppen? Mis schien juist niet. Vijfendertig procent van onze gezelschapsdieren is te dik, schat de Utrechtse hoogleraar Veteri naire Diervoeding prof. dr. ir. A. Bey- nen. Met stip op nummer 1 staat de nieuwkomer onder onze huisdieren: de rat. Gevolgd door respectievelijk hond, kat en een gevarieerd gezelschap kooi- beestjes als parkieten, papegaaien en hamsters. Naar verluidt zijn er zelfs veel obese leguanen. Het punt is, zegt Bevnen, dat veel dieren gefixeerd zijn op een bepaalde - eigen lijk overmatige - voedselopname. Van uit de evolutie gezien is die vraatzucht heel verklaarbaar: je moet voorbereid zijn op perioden van voedselschaarste. Maar gezond is het niet. „Van ratten is al honderd jaar bekend: als je ze minder te eten geeft dan ze eigenlijk willen, worden ze ouder, komen tumoren - een veelvoorkomende kwaal bij de borst klier - minder voor en ook de nieren blijven beter functioneren. Een gemid delde rat wordt zo'n duizend dagen oud. Met beperkt voer wordt zijn leven met de helft verlengd en blij ft de rat nog gezonder ook. Elke boer weet dat het zo werkt. Als je goed fokvee wil hebben, moet je het schraal opfokken." Onder de kooi dieren is ook de grasparkiet be rucht. „Door de veren zie je niet dat ze vaak veel te dik zijn. Ze krijgen adem halingsproblemen en kunnen dan in een keer dood zijn." Bij de katten zijn het vooral de gehol pen katers die ten prooi vallen aan vet zucht. Een gevolg van hormonale ver anderingen. Ze bewegen daardoor minder, gaan zuiniger met energie om, maar eten juist meer, omdat hun verzadigingsme- chanisme ontregeld is. Vette katers lo Veel dieren worden te dik door de extra's die ze krijgen. foto Mechteld Jansen pen ook meer kans op gruis in de urine- buis. Een pijnlijk probleem. Overgewicht begint vaak al bij de jon kies, zegt de hoogleraar van de faculteit Diergeneeskunde. „Met name pups worden bijna altijd overvoerd. Het ide aalbeeld van een pup is toch een ronde, knuffelige bol?" Maar, zegt hij, „Over gewicht bij jonge dieren, vooral pups, heeft een slechte invloed op de skelet ontwikkeling. Er is meer kans op heup dysplasie, gewrichtsziekten en de ont wikkeling van kanker." Later komen daar nog een verhoogd lïsico op diabe tes, hartkwalen en huidproblemen bij. Dieren met gewrichtsklachten bewe gen minder. Hun energiebehoefte daalt daardoor. Gaan ze niet minder eten, dan worden ze dikker. En dat terwijl het juist voor dieren met gewrichtsklach ten belangrijk is dat ze 'schraal' zijn. ,Een schrale hond is geen magere hond. maar een beestje waarbij je de spieren mooi onder de huid kunt zien zitten", verklaart Herma Verton, dierenfysio- therapeut in Zierikzee. Die twee, drie kilo extra, die Verton vooral bij oudere honden zo vaak ziet, drukken op net pijnlijke gewricht en zorgen dat de hond nog minder gaat bewegen. Verion behandelt dieren met een combinatie van massage, apparatuur en bewe gingstherapie. In samenwerking mei de dierenarts wordt ook gekeken naar het eetpatroon. „Bij de ene hond kun je het eten de hele dag laten staan, die zullen zich nooit overeten; een andere vreet constant door, als je hem de kans geeft. Baasjes moeten zich realiseren clat je een dier niet z 'n hele leven lang dezelfde porties eten kunt geven. Een zwanger dier of een heel actief beest heeft veel meer nodig dan een oudje." De producenten van diervoeders be werken de markt stevig, weet hoogle raar Diervoeding Bevnen. Daarbij spe len ze in op de veranderde houding ten opzichte van huisdieren. Moesten die vroeger genoegen nemen met wat van de tafel of het land overschoot, tegen woordig zijn huisdieren gezinsleden geworden die delen in onze overvloed. „Allerlei snoepjes, speciaal water voor honden en katten kun je kopen, ik heb zelfs ergens hondenbier gezien." De commerciële diervoeders moeten goed 'geaccepteerd' worden, zoals dat in marketingtaal heet. „Als het eten niet extreem lekker is, zal een dier zich niet zo gauw overeten. Fabrikanten maken het eten uiteraard zo lekker mogelijk. Ik vermoed dat dat leidt tot ontsporing van het verzadigingssysteem." Anders gezegd: als je zwaar getafeld hebt en ie mand komt met een bruine boterham met kaas hoef je niet, maar een toetje gaat er nog wel in. Light Gelukkig hebben de diervoederprodu centen ook iets voor te zware honden: light-producten. „Ze hebben een wat lagere energiewaarde, wat minder vet. Je kunt daarom iets meer in de bak stoppen. Eigenlijk pure onzin dus, be halve als je fabrikant bent. Je kunt er ook water of sperziebonen bijgooien, dan bereik je hetzelfde", stelt Beynen. De oplossing is eenvoudig: minder eten. „Want als je dat extra voer wil 'wegbe- wegen' moet je heroïsche inspanningen verrichten. Neem een hond van dertig kilo, waarvan tien kilo overgewicht. Daarin zit voldoende energie voor 65 dagen. Zie dat maar eens kwijt te ra ken! De beste remedie is de helft te ge ven van wat ze normaliter nodig zou den hebben. Een totaalvoer zoals je dat in de winkel koopt, is rijk aan voedings stoffen; als je de helft voert, krijgt hij voldoende voedingsstoffen maar min der energie. Dus valt hij af, gemiddeld twee procent van zijn overgewicht per week." Wat moeten we nu met Dierendag? Geen lekkers meer? Alleen nog knuf fels? Weer mis. Beynen: „De vraag die het baasje zich moet stellen is: wil ik nu genieten van het plezier van mijn dier, als ik hem iets lekkers voer? Of inves teer ik in later, in een dier dat gezond oud wordt? Neem die rat zelf als uit gangspunt. Je kunt hem wel minder gaan voeren, zodat hij gezonder wordt, maar wordt ie dan geiukkiger? Ik denk dat de rat er helemaal niet mee bezig is of'hij straks gezond oud wordt. Ik denk dat die rat gewoon nu veel wil eten." door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het gerechtshof in Den Haag beslist over zeven weken of een zaak van het Rei- merswaalse raadslid M. West strate tegen wethouder M. van Overloop door justitie in behan deling moet worden genomen. In Middelburg is de kwestie, waarin Weststrate de wethou der van valsheid in geschrifte beticht, door de officier van jus titie geseponeerd. Weststrate legt zich niet neer bij die beslissing. Hij toog gisteren met twee leden van zijn partij Leefbaar Reimerswaal naar Den Haag om behandeling van de zaak voor het Haagse ge rechtshof te bepleiten. De zit ting duurde nog geen kwartier. Volgens een vertegenwoordiger van het openbaar ministerie is de zaak terecht, in Middelburg terzijde gelegd, omdat er ont lastende verklaringen voor Van Overloop zijn afgelegd door raadsleden van Bewonersbe langen Reimerswaal (BBR), de partij van Van Overloop. Volgens Weststrate heeft Van Overloop valsheid in geschrifte gepleegd door eigen brieven te laten ondertekenen door raads lid J. Kramer. De BBR maakte daarin bezwaar tegen een voor stel om de bouw van een be drijfswoning met manege bij Kruiningen mogelijk te maken. De BBR had eerder in een com missievergadering met dit voor stel ingestemd. Weststrate, in dertijd nog fractievoorzitter van de BBR, kende naar eigen SEROOSKERKE (W) - In de Zandput in Serooskerke wordt zaterdag 12 oktober de eerste Zeeuwse meerlingenmarkt ge houden. De beurs met onder, meer tweedehands tweeling- kinderkleding is open van 10.00 tot 14.30 uur. Ook is er een infor matiestand van de Nederlandse Vereniging van Ouders van Meerlingen. zeggen de brieven niet en was daarom hogelijk verbaasd. De affaire heeft mede geleid tot zijn I vertrek uit de BBR. In zijn voor Van Overloop ont-1 lastende verklaring geeft Kra mer aan dat de brieven namens hem zijn geschreven, maar hij meldt niet, stelde Weststrate gisteren, wie de brieven dan wel heeft opgesteld. Weststrate ziet er de hand in van Van Overloop, maar die ontkent. In Den Haag kwam Weststrate met één nieuw feit: een verklaring van Chris- j tenUnie-raadslid A. Jumelet. I Die stelt 'persoonlijk' uit de' mond van Kramer gehoord te hebben dat 'deze absoluut niets i afwist van de brieven' waarin bezwaar wordt gemaakt tegen I het voorstel tot bouw van de' manege. Met andere woorden: I de ontlastende verklaring van Kramer zou niet kloppen. MIDDELBURG - „Dertig pro cent van de bewoners in mijn straat heeft een wapen." Die be wering deed een Terneuzenaar die zich in Middelburg op de zit ting van de politierechter moest verantwoorden voor het bezit van een gasalarmpistool. De man had het wapen bij zich om dat hij bang was voor een plaatsgenoot. „Die is bezig me af te persen." De Terneuzenaar achtte het be zit van het wapen gerechtvaar digd. „Ik heb al drie keer aan gifte gedaan tegen die persoon, maar daar is nog nooit wat aan gedaan." Hij ontkende dat hij met het pistool had lopen zwaaien. Dat iemand de politie had getipt over het wapenbezit was voor de man reden om uit te roepen: „Oh, maar dan weet ik wel wie dat is." Officier van jus- titie A. Flikweert eiste 120 uur i werkstraf. Politierechter M. Janssens-van Kampen halveer- i de de straf enlegde daarnaast 60 uur voorwaardelijk op, met een 1 proeftijd van twee jaar. www.middelburg.nl/plaza Contacta Hal 2 Middelburg^ de. ptfazt to 6e/ door Ernstjan Rozendaal MIDDELBURG - SAKO Zee land, de provinciale organisatie voor vocale muziek, treedt meer met activiteiten naar buiten. Een opvallend evenement dat mede door SAKO wordt georga niseerd is een Bachweekeinde op 29 en 30 november in de Con cert- en Gehoorzaal in Middel burg. Verder hoopt de koepelor ganisatie volgend jaar onder meer een festival te organiseren waarop Zeeuwse Koorprijzen worden uitgereikt, naar analo gie van de Elektra's in het ama teurtheater. Het Bachweekeinde wordt ge organiseerd in samenwerking met Scoop en het Bachkoor BWV uit Middelburg. „Ik was op bezoek bij het Bachkoor", vertelt consulent amateurmu- ziek Jenny van Kampen van Scoop over de aanleiding. „Daar kwam Koos van Schijn- del naai- me toe met het idee eens een wat grotere scholing te or ganiseren in Zeeland, uiteraard over Bach. Dat sloot uitstekend aan bij plannen die ik had voor een barokweekeinde op Zeeuw se schaal. We hebben de handen ineengeslagen en SAKO inge schakeld. Voor zo'n evenement heb je flink wat subsidie nodig en voor koren loopt dat het best via hen." Het Bachweekeinde is bedoeld voor koorzangei's die zich ver der willen verdiepen in de inter pretatie van barokmuziek. On der leiding van Martien van Woerkum en Jan Hut kunnen zesentwintig zangers zich ver der bekwamen in met name het werk van Johann Sebastian Bach. Vanaf vrijdagavond wordt gestudeerd op zijn be roemde Magnificat. Dat gaat zaterdag door, waarna 's avonds een uitvoering wordt gegeven voor publiek. Het Bachkoor, ook zesentwintig man sterk, fungeert als steunkoor en zingt mee. De muziek wordt vei'zorgd door het Barokorkest Florilegi- um Musicum en de solisten zijn Carla Schaap, Annemieke Kok, Axco Mandemaker, Frank Her mans en Annemarijke de Jong. Het Bachkoor voert tevens de cantate Schwingtfreudich euch Empor uit. De t weedaagse cursus is niet al leen bedoeld voor koorzangers. Ook vijf dirigenten krijgen de gelegenheid koor en orkest op de juiste manier door het Magnificat te geleiden. Voor het weekeinde hebben zich inmid dels zes zangers en twee diri genten aangemeld. „Vol is vol", zegt Van Schijndel over de te verwachten aanmeldingen. „Het moet wel de omvang van een barokkoor blijven." Olievlekwerking „Bij démeeste koren krijg je niet zo snel de gelegenheid een moei lijk stuk als de Magnificat uit te voeren", verklaart secretaris Frans Huismans van SAKO. „We geven zangers dus de gele genheid hun horizon te verbre den." Van Kampen hoopt op een 'olievlekwerking' naar andere koren. „De ervaring is dat in ko ren volop wordt gediscussieerd over het uit te voeren repertoire. Als de cursisten hun ervaringen delen met anderen vergroot dat het bewust omgaan met werk i van Bach." Het Bachweekeinde is één van meerdere activiteiten die SAKO i op stapel heeft staan om het zin gen in Zeeland te stimuleren. Bij de provincie is voor volgend jaar subsidie aangevraagd om Zeeuwse Koorprijzen uit te rei ken en speciale projecten uit te voeren op het gebied van poly fonie, kinderkoren, lichte mu- ziek en een studiemiddag voor i Zeeuwse koren en dirigenten. „Onze rol is op aandringen van de provincie wat veranderd", legt Huismans uit. „Voorheen waren we een samenwerkings- verband van koororganisaties in Zeeland en diende men bij ons subsidieaanvragen in. Nu orga- j niseren we veel meer activitei- ten en begeleiden of stimuleren we ideeën van anderen." Opmerkelijkste nieuwe initia- i tief is een festival met Zeeuwse Koorprijzen op 26 september j 2003. Koren kunnen zich opge ven of door anderen aangemeld worden voor een beoordeling in de categorieën koorklank, pre sentatie, vormgeving, repertoi re, algehele uitvoering, sociaal of educatief belang en samen werking met andere disciplines. „We zijn bezig juryleden te wer ven", aldus Van kampen. „We zoeken ze door heel Zeeland. Dat is praktisch en het voor- j komt dat mensen de indruk krij- gen dat die prijzen een kwestie zijn van ons kent ons. Info over Bachweekeinde en Koorprijzen bij Scoop, tel: 0118-682536 of jvkam- pen@scoopzld.nl Jim McCann (links) is er tijdens het optreden van The Dubliners in Heinkenszand niet bij, omdat kortgeleden bij hem keelkanker is gecon stateerd. f0t0 GPD Jan Hut (foto) en Martien van Woerkum begeleiden de koorzangers die zich verder willen verdiepen in het werk van Johann Sebastian Bach. foto Dirk-Jan Gjeltema Stilte De reünie heeft McCann duide lijk gemaakt dat The Dubliners nog steeds een stuk van zijn le ven zijn. „En dat zullen ze altijd blijven. Ik denk dat die groep al een stukje van mijn leven was voordat ik met hen speelde. Ik had altijd al een grote bewonde ring voor hen. Maar dat wil niet zeggen dat ik weer vast lid van door Harry de Jong HEINKENSZAND - Hij is de grote afwezige, zaterdag tijdens het jubileumconcert van The Dubliners in De Stenge in Hein kenszand. Onlangs, kort nadat de legendarische folkgroep een Ierse reünietournee ter gelegen heid van het veertigjarig be staan had afgerond, is bij Jim McCann keelkanker geconsta teerd. Hij volgt nu een chemo- kuur en kan daarom zijn oude makkers niet vergezellen op tournee door Nederland. McCann maakte van 1974 tot 1979 deel uit van het Ierse folk- gezelschap. Net als mede-op richter Ronnie Drew is hij ge vraagd de vijfmansformatie ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan weer een tijdje te ko men versterken. Vanaf de eerste avond in Belfast stonden Mc Cann en Drew met The Dubli ners op de planken zonder ook maar één nummer gerepeteerd te hebben. McCann: „Ik heb vlak voor dat concert John Sheahan nog gebeld en gezegd: John, ik heb 23 jaar niet meer met jullie gespeeld. Moeten we eerst niet even oefenen? We staan straks wel voor een paar duizend mensen. 'Ach', zei John, 'als we elkaar in ons hotel in Belfast treffen, hebben we tijd genoeg om een paar num mers door te nemen.' Maar in het hotel vloog iedereen een kant uit en van repeteren kwam niks. Dat hebben we toen maar tijdens het optreden gedaan. En nu durf ik achteraf te wedden dat we nooit zo goed hadden ge klonken als we van tevoren alles hadden doorgenomen." The Dubliners zou willen worden. Al heeft het wel z'n voordelen om met zes man op een podium te staan. Ik ben te genwoordig een soloartiest en mag dus geen enkele fout ma ken, want ik kan me nergens achter verschuilen. Ik moet er ook voorzorgen dat er geen stil te valt. Tussen de liedjes door moet ik praten om de aandacht van de mensen vast te houden. Nu ik weer met The Dubliners optreed, hoef ik me niet druk te maken om pijnlijke stiltes. Maar ik zal de kantjes er nooit aflopen, want die groep is een lijk uitgeput ben. Maar dat heeft ook te maken met het feit dat ik me altijd zo verschrikkelijk ver antwoordelijk voel. Ik wil de mensen namelijk niet teleur stellen. Als ik met The Dubli ners het podium opga, voelt het toch een stuk lichter. Want ik ben niet in m'n eentje verant woordelijk voor het slagen van de avond." McCann is van mening dat hij en de rest van The Dubliners nog prima bij elkaar passen. „We la chen nog om dezelfde grapjes als toen ik in de jaren zeventig met. hen speelde. Al is er natuur- niet meer zo'n fuifnummer. Na afloop van een optreden hangen er altijd tientallen mensen om me heen die me op de schouders slaan en het geweldig vinden me weer te zien. En dan bieden ze me van alles aan. Als ik dan zeg dat ik niet meer drink, drammen ze toch door. Op zulke momen ten ga ik liever terug naar mijn hotelkamer om een goed boek te lezen. Want ik heb niets meer bij te dragen aan de feestvreugde." GPD Concert: The Dubliners, zaterdag in De Stenge in Heinekenszand, aan- van het publiek zijn groot. En dat brengt z'n eigen druk weer met zich mee." Uitgeput Jim McCann verliet destijds The Dubliners omdat hij het inten sieve toeren niet meer aankon. .Maar ironisch genoeg ben ik nu als solist veel meer op reis dan met de groep," grinnikt hij. „Ik ben alleen dit jaar al voor een toertje naar Japan geweest en daarna naar Canada, Scandina vië en Schot landJaik lij k meer energie té hebben dan vroeger, al wil ik wel eerlijk bekennen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 36