Overleg ziekenhuis in impasse PZC Ministerie talmt met besluit over ziekenhuis Zierikzee Sneller herstel na beroerte Steun aan kinderen met leerachterstand is zeer succesvol 16 Gemeente Vlissingen wil pas praten als fusie kinderafdeling van de baan is lezers schrijven Fruitfeesten in Kwadendamme Open dag serviceflats Orgelconcert in kerk Kapelle Zweeds ontzag voor Zeeuwse dijken Zeeuwse Bieb geeft speciaal boek uit WCT XXXXV WCT XXXXVI WCT XXXXVII Begraafplaats Escelior sluit seizoen af donderdag 3 oktober zuuz door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het overleg tussen de directie van zieken huis Walcheren en het college van B en W van de gemeente Vlissingen verkeert in een im passe. Zowel de directie als het college zeggen bereid te zijn tot overleg, maar stellen daaraan voorwaarden. Die voorwaarden staan haaks op elkaar, waar door al enige tijd geen uitwisse ling van inzichten heeft plaats gevonden. Inzet voor overleg van beide KWADENDAMME - Kwaden damme staat zaterdag 5 oktober helemaal in het teken van de vierde editie van de Fruitfees ten. De achterliggende gedachte van het festijn is dat de mensen die momenteel hard werken om de appels en peren te oogsten, zich ook af en toe moeten kunnen ontspannen. De wedstrijd begint met de ap- peltaartbakwedstrijd. Iedereen kan zijn taart s ochtends inleve ren bij Tapperij 's Lands Welva ren. De bakkers Paul Claassen, Ad Remijn en Jan Rijk beoorde len de inzendingen en maken om half drie bekend wie de winnaar is. 's Middags trekt een reclameka ravaan met oude tractoren over de Zuid-Bevelandse dijken. Een vrachtwagen met de blaaskapel van Jonge Kracht uit Kapelle rijdt mee. In Kwadendamme zelf is er een fruitmarkt. Andere activtiteiten zijn een kleurwed- strijd voor kinderen, demon straties kettingzaagkunst en linedance. Vanaf 16.00 uur is er live-mu- ziek van Kees Hoogesteger. 's Avonds vanaf 21.00 uur is er 'De nacht van Kwadendamme, een feestavond met muziek van de Heimatkapelle Die Darmstad ter Hübsch, naar eigen zeggen 'net zo Duits als Rudi Carell'. partijen is dat het tekort aan kinderartsen waarmee de zie kenhuizen in Vlissingen en Goes al enige tijd kampen, wordt op gelost. In dat opzicht zitten bei de partijen op één lijn. De ma nier waarop wijkt echter af. De gemeente wil de helpende hand toesteken als het ziekenhuis Walcheren niet vasthoudt aan de fusie van de klinische kinder geneeskunde in het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes. Voor de ziekenhuisdirectie staat de 'onomkeerbaarheid van het concentratiebesluit vast'. Dat schrijft G. Bogaerts van het Zie kenhuis Walcheren in een brief van 28 juni 2002, gericht aan Veraart en Partners. Hij ver volgt: „Dat hebben we ook nog eens bevestigd in het overleg GOES - De Goese serviceflats De Schakel ('s-Gravenpolderse- weg) en De Horst (Louise de Co- lignylaan) houden zaterdag open dag. Belangstellenden kunnen tus sen 11.00 en 16.00 uur kennis maken met deze woonvorm, waarbij ouderen zelfstandig blijven wonen maar wel kunnen terugvallen op een uitgebreid pakket diensten. Diverse wo ningen zijn te bezichtigen, hui dige bewoners zijn bereid over hun ervaringen te vertellen en de keuken is in bedrijf. KAPELLE - Organist Jaap Kroonenburg geeft zaterdag een concert in de Nederlands- hervormde kerk in Kapelle. Het programma staat in het teken van de in 1984 overleden orga nist Feike Asma. Kroonenburg speelt onder meer diens bewer king van Psalm 121 en de Ko raalfinale, Het concert begint om 20.00 uur. van wethouders en leden van Gedeputeerde Staten van 28 mei jongstleden." Het bureau van Veraart heeft in opdracht van de gemeente Vlis singen onderzoek gedaan naar de bereidheid van kinderartsen om naar Vlissingen te komen en onder welke arbeidsomstandig heden deze specialisten in Zee land zouden willen werken. Veraart zou drie kinderartsen bereid hebben gevonden naar Zeeland te komen. Niet noodzakelijk De ziekenhuisdirecteur stelt in diezelfde brief graag meer bij zonderheden te willen verne men over concrete resultaten uit de door Veraart beschre'ven goe de contacten. „Het ziekenhuis was alleen geïnteresseerd in de namen van de kinderartsen. Wij wilden ook tegelijk aantonen dat het niet noodzakelijk is om te fuseren", zegt wethouder L. C. Poppe-de Looff. De ge meente verwachtte géén open gesprek, zei ze gisteren. Poppe-de Looff wacht nu af om met de ziekenhuisdirectie te overleggen, omdat ze 'eerst met haar collega-bestuurders van de gemeente Veere en Middel burg samen de strategie naar het ziekenhuis toe te bepalen'. Dat overleg is op 7 oktober vast gesteld. Gevolg van deze lange weg is dat tot op heden de ziekenhuis directies/raden van bestuur nog niet over het rapport van Ver aart beschikken. Daarmee blij ven de onderzoeksresultaten in de bureaula liggen. Kinderartsen willen een inte ressante werkkring. Veraart heeft daarbij gekeken hoe het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis in Dirksland zijn probleem voor het in stand houden van kinder geneeskunde in dunbevolkte gebieden heeft opgelost. De Raad van Bestuur van het Dirkslandse ziekenhuis heeft in overleg met de Inspectie van Volksgezondheid, VWS, zorg verzekeraars en betrokkenen bij de regiovisie kindergenees kunde Zuid-West Nederland gezamenlijk opgetrokken bij de uitwerking van een plan. Door het relatief geringe aantal pa tiënten moeten de kinderartsen overdag de gelegenheid krijgen zich elders te bekwamen in sub specialismen in de kinderge neeskunde en wetenschappelijk onderzoek blijven doen. Vanuit Midden-Zeeland kan naar Ant werpen en Rotterdam worden gekeken. De ziekenhuisdirectie heeft gis teren de Vlissingse gemeente raad in een brief gemeld 'open te staan voor overleg over alle on derwerpen'. De directie/raad van bestuur is graag bereid de Vlissingse raadscommissie Wel zijn te ontvangen. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) talmt met een beslissing over het verlenen van extra financiële steun voor voorzieningen in en bij het voor malige ziekenhuis in Zierikzee. J. Broertjes, directeur van de Stichting Oosterscheldezieken- huizen. wil na acht maanden wachten eindelijk duidelijk heid. In en bij het voormalige zieken huis in Zierikzee moeten onder meer een ambulancepost, een huisartsenpost en een kleine verblijfsafdeling voor patiënten komen. Voormalig minister Borst van Volksgezondheid toonde zich eerder dit jaar en thousiast voor dit plan, om de pijn van de sluiting van het zie kenhuis Zierikzee te verzach ten. Alleen, weet provinciaal ambtenaar J. Franken, hét wachten is nog steeds op een be- MIDDELBURG - De Zeeuwse Bibliotheek gaat negentig bij zondere boeken verkopen in de vorm van zogenaamde horn books. Hornbookszijn de voorlopers van het vert rouwde leesplankje. Lezen leerden kinderen vroeger met behulp van een ABC- plankje of een hornbook: hou ten plankjes met daarop het al fabet of het Onze Vader. Een hornbook is een rechthoekig plankje met een handgj-eep. Op dat plankje is aan de voor- en de achterkant een velletje papier bevestigd. Ter bescherming werd het papier afgedekt met een plaatje doorzichtig hoorn. Binnen de Stichting Drukwerk in de Marge gaan 28 marge drukkers (liefhebbers die met behulp van oude technieken en materialen niet-commerciële uitgaven verzorgen) met elkaar een ABC-boek maken, waarvan de uiterlijke vorm geïnspireerd is op die van het hombook. De opbrengst is bedoeld om de bijzondere collectie drukwerk van de Zeeuwse Bibliotheek in stand te kunnen houden.De bi bliotheek heeft daarvoor drin gend zuurvrije dozen nodig. sluit over het extra geld dat no dig is om de nieuwe voorzienin gen te financieren. Het gaat om een jaarlijkse bijdrage van 835.000 euro.We hebben er een paar keer overleg over gehad met het ministerie", vertelt Fi-anken, „maar het is al een tijdje stil." Hij hoopt dat er van daag, als de Tweede Kamer praat over de kleine ziekenhui zen, duidelijkheid komt. Voor de Stichting Oosterscheldezie- kenhuizen begint de tijd te drin gen, omdat zij het voormalige ziekenhuis wil verbouwen om oogheelkunde daar te concen treren. „Ik wil zo langzamer hand wel weten hoe de vlag erbij hangt", aldus directeur Broer tjes, „want dan kunnen we ook met oogheelkunde verder." De fusie van de ziekenhuizen in Goes en Vlissingen kan gewoon doorgaan. Volgens G. Bogaerts van het Ziekenhuis Walcheren past de fusie, met de vorming van één centraal ziekenhuis bo ven de Westerschelde, binnen de toekomstvisie van minister Bomhoff op de ziekenhuiszorg in Nederland. Bogaerts baseert zich op een brief die minister Bomhoff on langs naar de Tweede Kamer stuurde. Bomhoff breekt daarin een lans voor het behoud van kleine ziekenhuizen, maar hij wil de planning van de zieken huiszorg tegelijkertijd overla ten aan regionale zorgverzeke raars en zorgaanbieders. „Want", meldt de minister, „re gionale variatie moet mogelijk worden." Hij zit daarmee op de zelfde lijn als zijn voorgangster Borst. Geen fusiestop Van een fusiestop is in het schrijven van Bomhoff geen sprake. De ziekenhuisdirecties in Goes en Vlissingen willen 1 januari 2003 samengaan in één stichting, met als einddoel: de vorming van één modern zie kenhuis op een centrale locatie in Midden-Zeeland en een aan tal nevenvestigingen voor poli klinische behandelingen. Over dit plan is, aldus Bogaerts, over leg gevoerd met de voornaamste zorgverzekeraar in Zeeland, de CZ Groep, en die heeft daar naar zijn zeggen in principe mee in gestemd. Bomhoff stelt naast de nood zaak van regionaal overleg nog een andere eis. De bereikbaar heid van spoedeisende hulp moet gegarandeerd zijn. Minis ter Borst heeft daarvoor een voorlopige norm geformuleerd, een patiënt moet binnen 45 mi nuten in een ziekenhuis kunnen zijn. Bomhoff wil nagaan hoe hij die norm in regelgeving kan vast leggen. Bij de keuze van een lo catie voor één ziekenhuis boven de Westerschelde zal dat zeker een rol gaan spelen. Ziekenhuis directeur Bogaerts beseft dat. „Wij zullen daar dan ook zeer zorgvuldig mee omgaan." Het centrale ziekenhuis zou er over tien jaar moeten zijn. De Kamercommissie Volksge zondheid praat vandaag over het kleine ziekenhuizen-beleid van Bomhoff. CD A-Kamerlid S. Buijs heeft al aangekondigd een motie te zullen indienen over de concentratie van klinische ver los- en kindergeneeskunde in Goes. Bogaerts spreekt van 'een her haling van zetten' en wijst erop dat voormalig minister Borst na alles bekeken te hebben met de concentratie heeft ingestemd. Na een middagje sjouwen met zware basaltblokken krijg je wel ontzag voor de dijkenbouwers van weleer. foto Richel Cominencia door Britta Janssen RITTHEM - Fort Rammekens nabouwen met basaltblok ken. En dat in de volle zon. De Zweedse en Middelburgse leerlingen hadden het giste ren zwaar tijdens hun verken ning van de Nederlandse bouwstijlen. De opdracht maakte deel uit van het uitwisselingsproject tussen de scholengemeen schap Nehalennia in Middel burg en de Sag-Gymna- sietschool in het Zweedse Karlstad. In april zijn de Mid delburgers naar het noorden afgereisd en deze week is het tegenbezoek van de Zweden. „Zo komen ze erachter wat een werk het vroeger was om alles met de hand te bouwen. De leerlingen krijgen op deze manier ontzag voor de bouw van de Zeeuwse dijken." K. Blonk van het Middelburgs Instituut voor Kunstzinnige Vorming in Middelburg was de bedenker van de opdracht en had geen medelijden met de ploeterende leerlingen. „Deze uitwisseling staat in het teken van de beeldende kunst. Zo wel de Middelburgse als de Zweedse leerlingen hebben kunstzinnige vorming in hun pakket. Het is de bedoeling dat de leerlingen de Zweedse bouwstijl met de Nederlandse gaan vergelijken." De Zweden zijn afgelopen za terdag aangekomen en blijven een week. De zondag konden ze zelf invullen, maar de rest van de week zit vol gepland met activiteiten. Op maandag hebben de leerlingen een VOC-wandeling door Middel burg gemaakt. Ze kregen de opdracht foto's te maken van typisch Nederlandse dingen. Dinsdag stond in het teken van een bezoek aan onder meer het beeldenpark Mid- delheim in Ant werpen. Gisteren hebben de leerlingen opdrachten gedaan in en rond Fort Rammekens en daar naast krijgen ze de rest van de week diverse schilder- en te kenworkshops. De tekenin gen die ze hierbij nog zullen maken worden vrijdag samen met de foto's tentoongesteld op de afsluitende expositie in het schoolgebouw aan de Sir Winston Churchilllaan. „Het bezoek van de Neder landse leerlingen aan Zweden was een succes en ook deze week hier is heel interessant." Suzanne Tengzelius is lerares kunst aan de Sag-Gymna- sietschool en vindt de uitwis seling heel leerzaam. „De meeste leerlingen zijn nog nooit buiten Zweden geweest. Er gaat letterlijk een wereld voor ze open." Dat er heel wat verschillen zijn tussen Zwe den en Nederland werd al gauw duidelijk. De Zweedse scholieren Charlotte (17) en Lina (16) vinden school hier maar streng. „Je moet iedere dag op tijd zijn en netjes zit ten. Ook mag je hier niet tij dens de les eten. En je mag niet zelf bepalen wanneer je op school bent en wanneer niet. Wij doen een artistieke oplei ding. Hoe kan je dan de hele dag bezig zijn? Je hebt toch niet altijd inspiratie?" door Jean-Lou de Gucht HULST - In verzorgings- en verpleeghuis De Blaauwe Hoe ve in Hulst is gisteren de eerste Hersen Herstel Unit in de regio officieel geopend. Op de afde ling kunnen maximaal zes pati ënten verblijven voor revalida tie na een beroerte. Vroeger bleven patiënten na een beroerte maandenlang in het ziekenhuis liggen. „Niets is zo vervelend als een verblijf in het ziekenhuis", zegt verpleeghuis arts J. Ellen. „Bovendien vraag je dan om complicaties. Nu komen patiën ten zo snel mogelijk naar hier. Want hoe eerder je begint met de revalidatie hoe beter de resulta ten zijn." Patiënten worden tijdens hun verblijf in de unit intensief be geleid door fysiotherapeuten, diëtisten en ergotherapeuten. Na gemiddeld acht weken wordt bekeken of de patiënten terug naar huis kunnen of opge nomen worden in het verzor gings- of verpleeghuis. „Het streven is dat ze terugke ren naar huis", zegt unitmana ger W. Peeters. „Als dat uitge sloten is, wordt pas een opname in het verzorgings- of verpleeg- Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Met grote verbazing heb ik de afgelopen week de berichtge ving in de PZC gevolgd over de WCT. Mijn verbazing geldt vooral het aantal arbeidsplaat sen. Voordat de procedures be gonnen werd er in Borssele een voorlichtingsavond over de WCT gehouden. Daar werd ons verteld, dat er 1500 arbeids plaatsen op de WCT zouden komen. In de gecombineerde commissievergadering van Pro vinciale Staten op 23-9 wordt uitgegaan van 800 arbeids plaatsen. Tijdens de procedures zijn er dus al 700 arbeidsplaat sen verdwenen! Voor de provin ciale bestuurders, die de werkgelegenheid als het be langrijkste argument zien om vóór de WCT te stemmen, moet het moeilijk te verteren zijn dat hun belangrijkste argument al voor bijna de helft ontkracht is. Een betere reden om een besluit te heroverwegen kan ik niet be denken. De gedeputeerde Bruinooge verzekert ons, dat het aantal arbeidsplaatsen die de WCT meebrengt 'keihard' is. Gezien het bovenstaande, heb ik daar zo mijn twijfels over. 'Boterzacht' is een betere kwali ficatie. Joke Karelse-Goddijn Oostsingel 7 Borssele Hoe de PvdA in elkaar zit vósten we allang. Ondergetekende was aanwezig bij een discussie tus sen PvdA-Statenleden en be stuursleden van de vereniging Redt de Kaloot op 13 augustus 2001 in de duinen bij het Ka- lootstrand. „De aanleg van de WCT maakt verdere verdieping van de Westerschelde onnodig", werd met name door de heer Holtkamp naar voren gebracht. „Het verlies van het recreatie- strand is niet zo erg, er kan vast wel ergens anders een strandje worden opgespoten", werd door mevrouw Vermeulen naar voren gebracht. Wat lezen we nu in de jongste beantwoording van de inspraak op pagina 44? „De aanleg van de WCT staat los van een eventuele verdere verdie ping van de Westerschelde. Bij de besluitvorming over de WCT is door bevoegd gezag ook nooit gesuggereerd dat er een relatie tussen deze twee dossiers zou moeten worden gelegd". En wat lezen we op pagina 46? „Het op spuiten van een strand bij Baar land is geen reële optie, het is allies vogelrichtlijngebied". We zijn weer voorgelogen. Bij de PvdA is men in één ding goed en in één ding slecht. Men is goed in het sluiten der rijen als dat het PvclA-belang dient en men is slecht in de eerlijke discussie als de uitkomst daarvan wel eens nadelig voor die zelfde PvdA zou kunnen zijn. Voor mij per soonlijk niets nieuws, maar in het WCT-verband voor vele ja renlange trouwe PvdA-stem- mers (waarvan ik er velen in mijn vrienden- en kennissen kring heb) een zware ontgoo cheling en diepe teleurstelling. Riaan Rijken Montgomerylaan 21 Middelburg Op 4 oktober wordt in de Staten gestemd over de WCT. Ik hoop dat de PvdA die niet tegen de komst van de WCT is, een motie indient waarin een oplossing gevraagd wordt voor de bezwa ren zoals ingebracht door de af delingen van die partij. Indien deze motie met de financiële on derbouwing niet aangenomen wordt, dan dient de fractie als nog tegen te stemmen. Op deze wijze blijft de PvdA de baas over haar eigen beslissingen en behoudt het contact met het electoraat. Adieu, Middelburg se kaasstolp. J. W. Minderhout Haymanstraat 7 Middelburg In de PZC van 3 0 september lees ik dat de gemeente Borsele op termijn alle begraafplaatsen in de kernen in orde wil maken. Ik vind dat een goede zaak, want begraafplaatsen behoren er net- jes bij te liggen. Toen ik echter verder las, werd mijn vreugde daarover getemperd; het moet kostendekkend gebeuren uit de leges op de lijkbezorging (dat zijn dus de kosten voor het graf, de begraafkosten en de vergun- J ning voor een grafsteen). Dit i wordt voor veel mensen onbe taalbaar, ik heb daar op een hoorzitting al eens eerder voor gewaarschuwd. Ook mensen met een karig inkomen komen voor deze kosten te staan, vaak onverwachts en schrikken van die hoge begraafkosten, want weinig mensen zijn daarvan op de hoogte. Ik vraag me af of alle andere zaken bij de gemeente Borsele kostendekkend zijn. Laat de gemeente er voor zor gen, dat we onze geliefde doden een betaalbare laatste rust plaats kunnen geven, want de laatste jaren zijn de tarieven schrikbarend gestegen. G. Kopmels Prinses Irenestrciat 32 Nieuwdorp In de Hersen Herstel Unit in de Blaauwe Hoeve revalideren mensen nadat ze zijn getroffen door een be- foto Camile Schelstraete roerte. huis overwogen." Het enige gevaar dat de Hersen Herstel Unit bedreigt is volgens Peeters de kleinschaligheid. „Met zo weinig patiënten en personeel kan de continuïteit van de zorg in gevaar komen. Zelf zou ik naar een iets grotere afdeling toe willen." Daar heeft directeur A. Janse van De Blaauwe Hoeve wel oren naar. „Uitbreiding van de afde ling is voor ons geen enkel punt. Als er voldoende patiënten zijn kunnen wij dat regelen." door Rob Paardekam KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal gaat door met de projecten voor Voor- en Vroeg- schoolse Educatie (WE). Dat staat in het Onderwijs Achter standen Plan voor de komende vier jaar. In Hansweert loopt het project al een jaar en daar is het zeer succesvol gebleken. In Hansweert, en onlangs ook in Rilland, konden de WE-pro- jecten worden opgezet dankzij een bijdrage van de rijksover heid. Kort gezegd komt het erop neer dat kinderen met een taal achterstand extra begeleiding krijgen en dat er een betere samenwerking wordt opgezet tussen peuterspeelzaal en basis school. Op die manier moet worden voorkomen dat kinderen op het moment dat ze aan de basis school beginnen al een forse achterstand hebben. Na één jaar concluderen de Hansweertse deelnemers dat de samenwerking is verbeterd. Ook de extra uren die beschik baar kwamen worden als posi tief ervaren, omdat er nu aanzienlijk meer tijd aan de probleemkinderen kan worden besteed. De scholen hebben aangegeven ook in het vervolg extra uren te willen krijgen voor de begelei ding van leerlingen met een ach terstand. Volgende zomer wordt ook het Rillandse WE-project geëvalueerd. Als dat eveneens een succes is,, wordt het project misschien uitgebreid naar an dere kernen. Schoolverlaters Ook het probleem van de voor tijdige schoolverlaters, jonge ren die zonder enig diploma het onderwijs verlaten, krijgt de ko mende vier jaar de nodige aan dacht. In Reimerswaal is het probleem groter dan in andere gemeenten. Van de voortijdige schoolverla ters die de afgelopen jaren bin nen de Oosterschelderegio wer den geteld, kwam steeds zo'n 25 procent uit deze gemeente. Veel geld gaat naar de zogeheten GOA-basisscholen, waarvan de gemeente er zeven heeft. Het gaat om scholen met meer dan 35 procent aan gewichtenleer lingen. Dat zijn onder meer scholieren met allochtone ou ders en laag opgeleide ouders. Per school wordt een ontwikke lingsplan opgesteld dat de ko mende vier jaar voor een flinke kwaliteitsimpuls moet zorgen. Om de resultaten duidelijk in beeld te krijgen, wordt het ni veau van de leerlingen jaarlijks gemeten. GOES - Showkorps Excelsior uit Goes sluit zaterdag het sei zoen af met een avond in Sport- punt Zeeland in Goes. Er zijn optredens van individu en en ensembles. Ook wordt de succesvolle show van dit sei zoen opgevoerd. Het spektakel begint rond 19.00 uur. Excelsior werd dit jaar in mei tweede tijdens de Europese In- dooi'kampioenschappenin j uni tweede tijdens een voorronde voor de Nederlandse kampioen schappen, in september vierde bij de open Duitse kampioen schappen en afgelopen zaterdag derde tijdens de open Neder landse kampioenschappen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 34