Doseerpaal Goes haalt weinig uit PZC PZC Winst van WCL-project gaat verder dan prachtige cijfers Laatste iepen langs dijk verdwijnen Tholenaren wijzen verkeersplan af Kerkhof breidt toch uit op halve maantje in Krabbendijke 15 Verkeersveiligheid volgens bezoekers discussieavond niet toegenomen Oktoberfeest 's-Heerenhoek Vrouwengroep Bibliotheek houdt klantonderzoek Hoofdvoetbalveld weer bespoten Half jaar zitten wegens steken Reddingsactie Stichting Plus Min Meezingmiddag agenda donderdag 3 oktober 2002 door Rolf Bosboom GOES - De verkeersmaatrege len in De Poel, inclusief de veel besproken doseerinstallatie op de Verbartelvveg bij Goes, heb ben de veiligheid van de wegge bruikers niet verbeterd. Er wordt nog veel te hard gereden. Automobilisten lijken de tijd die zij verliezen met het wach ten voor de installatie, te willen inhalen. Dat was in grote lijnen de opvat ting van de aanwezigen gisteren op een discussieavond die wa- terschap Zeeuwse Eilanden had belegd over de doseerinstalla- j tie. De voorziening, die auto's I met flinke tussenpozen door- I laat, is er in april gekomen om het sluipverkeer door De Poel te ontmoedigen. Daarmee zou de veiligheid voor de fietsers - de route wordt veel gebruikt door fietsende scholieren - moeten verbeteren. I Het aantal auto's in het gebied is sinds april verminderd: van on- I geveer 3500 tot gemiddeld 2000 I per etmaal. Door de tijdelijke I afsluiting van de Sloeweg is het aantal de laatste weken echter weer toegenomen tot rond de 3000. De doseerinstallatie heeft I sinds april tot een groot aantal incidenten geleid, van auto's die er bewust of per ongeluk tegen- 's-HEERENHOEK - Voor het eerst wordt zaterdag 5 oktober het 's-Heerenhoeks Oktober feest gehouden. Op het plein bij de rooms-katholieke kerk wordt een feesttent opgetrok ken die wordt ingericht in Duit se stijl. Er wordt Duitse braadworst ge serveerd en het bier is in pullen van een halve liter verkrijgbaar. Dans- en_ feestband Of Course zorgt voor de muziek en Gerald van de Rotterdamse Skihut ver zorgt enkele optredens. De feestavond begint om 20.00 uur. HANSWEERT - De Hervormde Vrouwengroep 'Draagt elkan ders lasten' uit Hansweert viert zondag 6 oktober haar tachtig- j arig bestaan met een f eestelijke kerkdienst in de NH Kerk in Hansweert vanaf 10 uur. aan botsten. Dinsdag gebeurde dat opnieuw. Ook is de installa tie een keer beschoten. Het aanwezige publiek was het er, in tegenstelling tot het wa terschap, gisteravond over eens dat de verkeersmaatregelen niet tot een verbetering hebben ge leid. Diverse sprekers vroegen zich zelfs af wat voorheen nu het probleem was dat dergelijke zware ingrepen in het gebied rechtvaardigt. C. Slabbekoorn van het waterschap gaf aan dat vooral de klachten van ouders een belangrijk signaal zijn ge weest. Een inwoner van Baarsdorp, de buurtschap langs de route, be klaagde zich over de snelheid van het verkeer, terwijl de maximumsnelheid juist is ver laagd tot zestig kilometer per uur. ,,Ze komen met honderd langs." Zijn lezing werd beves tigd door de politie, die recent heeft gecontroleerd en daarbij veel en forse overschrijdingen van de limiet constateerde. „Als iedereen gewoon zestig zou rij den, was er niets aan de hand." Dezelfde agent zei verder dat de politie geen goed woord over heeft voor de situatie op de krui singen van de Noordhoekweg met de Sinoutkerkseweg en de Bimmelweg. „Het kan écht niet wat daar gebeurt." De borden geven volgens de politie onvol doende duidelijkheid over de regeling van de voorrang. „Als daar een ongeval gebeurt, zul len wij de mensen adviseren het waterschap aansprakelijk te stellen." De kwestie was eerder op de dag ook al onderwerp van een 'pittig' gesprek tussen beide partijen. Fietspad De bezoekers van de discussie avond vroegen zich af waarom er geen vrijliggend fietspad langs de route tussen Goes en Heinkenszand kan komen. Slabbekoorn wees op de toren hoge kosten van ruim 300.000 euro per kilometer. Bovendien moet veel grond worden ver worven en is de kans miniem dat de betrokken gemeenten, Goes en Borsele, in planologisch op zicht medewerking verlenen aan de aanleg van een fietspad. Een definitieve evaluatie van de doseerinstallatie komt pas in het voorjaar. Het wachten is op verkeerstellingen die in februa ri worden verricht. De resulta ten worden vergeleken met de metingen die het waterschap af gelopen februari heeft gedaan, voordat de installatie is ge plaatst. door Rolf Bosboom KATTENDIJKE - Nog dit najaar ver dwijnen de laatste monumentale iepen langs de Kattendijksedijk, de weg tussen Goes en Kattendijke. Het grootste deel van de bodem is aangetast door de iep ziekte. Ooit stonden langs de dijk driehonderd iepen, die in de jaren veertig zijn aange plant en inmiddels de monumentale sta tus hebben gekregen. Een kleine twintig jaar geleden deed de iepziekte zich gel den in het gebied. Met preventief inenten werd geprobeerd de bomen zoveel moge lijk te redden, maar via het wortelstelsel verspreidde de ziekte zich toch. Het wor- telscherm dat vijf jaar geleden bij een aantal bomen is aangebracht, bleek ook niet afdoende te zijn. De afgelopen vijftien jaar heeft Staats bosbeheer jaarlijks de zieke iepen ge rooid. Inmiddels zijn er nog slechts twintig over, en ook die zijn nu niet meer te red den. Daarom worden ze binnenkort ge rooid, samen met drie populieren. Staatsbosbeheer is van plan volgend voorjaar de dijk opnieuw in te planten. Er komen in totaal zo'n vierhonderd lin den langs de weg. foto Willem Mieras door Steffan ter Maat THOLEN - De centrumbewo ners van Tholen hebben het al ternatieve verkeersplan van de ondernemersvereniging Tholen voor een deel afgekeurd. De be woners zijn tegen de zogeheten blauwe zone, een gebied voor kort parkeren. Alleen het kort parkeren bij supermarkt Cl000 en een deel van de markt is be spreekbaar. Een speciale commissie van de ondernemersvereniging stelde een alternatief verkeersplan op omdat er veel klachten zijn over het verkeerscirculatieplan Tho- len-stad. De invoer van de blau we zone zou het parkeerpro- REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)273000 Fax:(0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl bleem in het centrum moeten oplossen. Dat betekent dat de parkeerplaatsen hier overdag niet langer dan een uur mogen worden bezet, wat ook voor de centrumbewoners geldt. De be woners gaan hier echter niet mee akkoord omdat zij vinden dat de ondernemers en hun per soneel zelf te veel parkeerplaat sen in het centrum innemen. Voorzitter A. Molenaar van de ondernemersvereniging: „In de bespreking van het alternatieve plan hebben de centrumbewo ners aangegeven niet achter het idee van de blauwe zone te staan zolang de ondernemers zelf de hele dag parkeerplekken in cen trum bezet houden. Ik kan ze daar geen ongelijk in geven, want de ondernemers kunnen gemakkelijk buiten het centrum parkeren. Dit kost niet meer dan een paar minuten lopen, maar toch zijn er veel die dit niet doen." Oproep De ondernemersvereniging deed via een brief, bijna twee jaar geleden, al een keer een op roep aan de winkeliers om bui ten het centrum te parkeren, maar daar werd weinig gehoor aan gegeven. Wat Molenaar betreft moeten de winkeliers daarom opnieuw worden aan geschreven over hun eigen par- keergedrag. De voorzitter van de onderne mingsvereniging wil in elk geval snel tot een oplossing komen met de centrumbewoners en de gemeente. „De bewoners willen een blauwe zone bij supermarkt C1000 en een deel van de markt nog wel bespreken en dat geldt ook voor de herinvoering van tweerichtingsverkeer in de Pau- linastraat en een deel van de Eendrachtsweg. Daarom moe ten we als commissie hierover zo snel mogelijk met een concreet plan komen, zodat we dat met de centrumbewoners kunnen bespreken en bij de gemeente neer kunnen leggen. Dit moeten we eigenlijk deze maand nog af ronden. Dan kunnen we ten minste weer gewoon met onze winkels verder." Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Van avond, voorafgaand aan de ge meenteraadsvergadering van Borsele, presenteert Jaap Leendertse, ambtelijk coördi nator van het Waardevol Cul tuur Landschap (WCL) Zak van Zuid-Beveland, het eind verslag van het project. Acht jaar heeft het geduurd, er is 4,7 miljoen euro rijksgeld in gaan zitten. De winst, zoveel is ze ker, is fenomenaal. Hoewel Borsele maar op het nippetje op de WCL-trein kon sprin gen, zit de Zak van Zuid-Beve land bij de drie beste van de elf projecten. De winst van een project met als doelstelling het verminde ren van onderlinge spannin gen tussen landbouw, recrea tie en natuur, is moeilijk in cijfers uit te drukken. Natuur lijk kan Jaap Leendertse in drukwekkende cijfers produ ceren. Ruim 41 kilometer meidoornhagen zijn in die acht jaar opgeknapt, 47 boe renbedrijven hebben eenland schappelijke inpassing gekre gen, meer dan honderd mensen leerden streekeigen erven ontwerpen en een een enorme rij folders over uiteen lopende cultuurhistorische erfgoederen rolde van de per sen. Maar de echte winst zit het in het veranderde denken, in de overlegstructuren die zijn ontstaan en die, ook nu geld kraan van het ministerie van LNV dicht is, gewoon blijven voortbestaan. Dat het zo voorspoedig is gelo pen in de Zak, is mede te danken aan de uitstekende startpositie van de betrokken partijen. Toen het ministerie van LNV bijna tien jaar gele-, den met 120 miljoen gulden op de proppen kwam voor tien WCL-projecten, zat de Zak van Zuid-Beveland er niet bij. Snel groeide in de streek het Het kerkplein in 's Heer Abtskerke, een voorbeeld van cultuurhistorisch erfgoed dat met WCL- geld werd hersteld. foto Willem Mieras besef dat de Zak hiervoor juist het aangewezen gebied was: veel agrarische ondernemers met problemen maar ook met kansen, potenties op recrea tiegebied en een pracht van een natuur- en cultuurhistori sche erfenis. „Er is toen een lobby op gang gekomen om de Zak er als elf de WCL aan vast te haken. Het was al zo ver dat het in de Tweede Kamer moest gebeu ren. In die lobby zijn boeren, de recreatiesector en natuur beschermers al gaan samen werken. Ze trokken samen op om aanspraak te kunnen ma ken op die tien miljoen gulden die in het landschap kon wor den gestopt. Bij andere WCL- gebieden moest de samenwer king nog gestimuleerd wor den. Toen het lukte, zaten alle betrokkenen hier al op de kar, die ze in feite met z'n allen trokken", aldus Leendertse. Het ministerie had de projec ten vantevoren ten doel ge steld dat 60 procent van de middelen in landbouwver- nieuwing moest worden gesto ken. In het begin viel het zeker niet mee. Het geld ging gemak kelijk naar het herstel van landschapselementen, maar een boer andere economische dragers te laten vinden, daarin gaat wat meer tijd zitten. De goede wil was er in ieder geval en uiteindelijk heeft het WCL in de Zak van Zuid-Beveland de 55 procent gehaald. Veel hoger dan andere gebieden, één van de rededen waarom de Zak bij de topscorers is gaan horen. „Nog mooier is het dat de vermeerderingsfactor op 2,5 is uitgekomen. Met de 4,7 miljoen euro subsidie, is er bij na 11 miljoen euro geïnves teerd in de Zak. Het grootste deel is uit de streek gekomen want wij hadden, in tegenstel ling tot andere WCL-gebie- den, geen potjes van de provin cie." Met het eindverslag en de presentatie van de cijfers, is het natuurlijk nog niet afgelo pen. De WCL gaat in afge slankte vorm gewoon door. De overlegstructuren zijn er im mers en ook de overtuiging dat de sectoren elkaar kunnen ver sterken, is niet verdwenen met het opdrogen van de geld stroom. Bovendien zijn er an dere potjes waarop de nieuwe structuur aanspraak kan ma ken Vitaal Platteland bijvoor beeld, de provinciale aanpak waarvoor de WCL Zak van Zuid-Beveland wel een proef tuin kan worden genoemd. Het eindverslag zal worden aangeboden aan P. Vollaard, tot april wethouder in de ge meente Borsele en al die acht jaar secretaris/penningmees ter van de Stuurgroep WCL. De Borselse burgemeester J. Gelok heeft de nieuwe struc tuur in z'n portefeuille. SINT-MAARTENSDIJK - Zowel regelmatige bezoekers als mensen die nooit in de Thoolse bibliotheken of bibliobussen komen, wordt deze dagen gevraagd wat zij verwachten van een bibliotheek. In opdracht van de Openbare Bibliotheek Tholen is op 3000 adressen een enquête bezorgd. Het onder zoek is een gevolg van het Bibliotheekbeleidsplan dat alweer bijna een jaar geleden verscheen. Daarin is aangegeven hoe de bibliotheken zich binnen de gemeente Tholen zouden kunnen ontwikkelen. Voordat dit beleidsplan in concrete maatregelen wordt omge zet, wil de bibliotheek eerst van haar klanten weten hoe zij de dienstverlening ervaren en wat zij van een bibliotheek ver wachten. Maar het bibliotheekbestuur is ook benieuwd naar het beeld dat mensen die nooit een bibliotheek bezoeken van de instelling hebben. Er wordt gevraagd het vragenformulier uiterlijk maandag 21 oktober terug te sturen. De resultaten van het onderzoek worden hoogstwaarschijnlijk half novem ber bekend gemaakt. ZIERIKZEE - Het hoofdveld van Den Hogen Blok in Zierik- zee ondergaat vandaag een tweede behandeling tegen de larf van de langpootmug. De grasmat wordt met gif bespoten en zal opnieuw een week tot verboden terrein worden verklaard. Volgens P. Berrevoets van de gemeente Schouwen-Duiveland zijn er nog te veel larven in leven gebleven, die een spoedig herstel van het voetbalveld in de weg staan. De zogeheten emelten vreten de wortels kapot, waardoor het gras afsterft en de zoden los op de grond komen te liggen. Afgelopen zon dag werd het veld door de districtsconsul van de KNVB afge keurd. Gisteren werd besloten de behandeling te herhalen. Het gif heeft zes tot tien dagen nodig om z'n werk goed .te doen. Om die werking te versterken wordt het gras gerold, zo dat de vochtige substantie door de zoden heendringt. Een bui regen versterkt dat effect, aldus Berrevoets. MIDDELBURG - Een 36-jarige man uit Terneuzen is veroor deeld tot twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan zes voor- waaixlelijk wegens poging tot doodslag op zijn schoonzoon. Tegen hem was 21 maanden cel geëist. Op 17 juni had de man zijn schoonzoon met een mes in de borst gestoken. De Terneu- zenaar had een drugsschuld bij het slachtoffer. Toen hij geld stond te pinnen, kregen de twee ruzie en haalde de Terneuze- naar een mes te voorschijn. Na een paar steekbewegingen in zijn richting ging het slachtoffer er vandoor. Thuis merkte hij dat hij geraakt was. RENESSE - Onder de slogan 'Red Stichting Plus Min' roept het bestuur van het gelijknamige kunstenaarscentrum in Re- nesse op tot actie tegen plannen van de gemeente Schouwen- Duiveland. Volgens het bestuur worden de gebouwen in de vorm van een plus- en minteken ingeblikt tussen vierhonderd caravans als de plannen tot inrichting van recreatieterreinen aan de Rampweg worden uitgevoerd. Het bestuur voert aan dat het internationaal bekende initiatief van Stichting Plus Min hierdoor dreigt te verdwijnen. Iedereen die die angst deelt, wordt opgeroepen met een antwoordkaart bezwaar aan te tekenen tegen 'verminking van het unieke, maai- o zo kwetsbare landschap aan de Rampweg op Schouwen-Duive land'. Volgens de stichting is er een veel beter en goed onder- f bouwd alternatief van de Stichting Schoon Genoeg voor de 1 inrichting van deze zogeheten compensatielocatie. door Rob Paardekam KRABBENDIJKE - De uitbrei ding van de begraafplaats in Krabbendijke vindt toch plaats op het zogeheten halve maantje aan de Dorpsstraat. Eerdere plannen, die voorzagen in her gebruik van het oude gedeelte, zijn daarmee deels van de baan. Een snelle uitbreiding van de begraafplaats is nodig, omdat de nu beschikbare ruimte nog maximaal drie jaar volstaat. In het voorjaar presenteerden bur gemeester en wethouders een uitbreidingsplan. Ze wilden het halve maantje niet gebruiken, maar de uitbreiding realiseren op het oudste gedeelte van de begraafplaats. Daarvoor zou den enkele oude graven ge ruimd moeten worden. Dat zagen de leden van de com missie openbare werken niet zitten. Ze willen niet dat er gra ven geruimd worden, ook al zijn ze heel oud en is de termijn voor grafrust verstreken. Volgens en kele leden van de commissie kan het halve maantje, een grasveld naast de begraafplaats, best ge bruikt worden. Dat advies is door het college overgenomen, maar het halve maantje alleen biedt niet ge noeg ruimte. Daarom zal toch een stuk van het oude gedeelte van de begraafplaats gebruikt moeten worden. Het gaat om het alleroudste deel waar tot 1900 mensen zijn begraven. Er ligt nu een gazon en er zijn geen her kenbare graven meer te vinden. De gemeente schat dat dit deel grafruimte biedt voor een peri o- de van ongeveer zes jaar en het halve maantje voor ruim negen jaar. Dit laatste gebied kan niet volledig worden gebruikt, om- ELLEWOUTSDIJK - In 't Kerkje van Ellesdiek aan de Van Hattumstraat in Ellewoutsdijk is zondag 6 oktober een mee zingmiddag, met Oudhollandse liedjes, smartlappen, geestelij ke liederen en Zeeuwse num mers. Joke Smallegange zorgt voor de begeleiding op de piano, terwijl Jannie Nieuwenhuijze het orgel bespeelt. Blazersquin- tet De Klerk uit Nieuw- en Sint Joosland verzorgt een muzikaal intermezzo. De bijeenkomst be gint om 14.30 uur. dat er op termijn waarschijnlijk een buslus wordt aangelegd. Die is nodig, omdat de gemeente de bussen uit de kern van Krab bendijke wil weren wanneer het dorp is ingericht als 30-kilome- tergebied. De gemeente heeft ook gedacht aan het aanleggen van een nieu we begraafplaats. Twee locaties zijn onderzocht, maar konden de toets der kritiek niet door staan. Een locatie aan de andere kant van de Oude Rijksweg zou gevaarlijke verkeerssituaties opleveren en het creëren van een begraafplaats op het perceel aan De Meiboom zou te veel tijd in beslag nemen, omdat de grond moet worden gekocht van een particulier. Visie Omdat meer begraafplaatsen in de gemeente Reimerswaal vol beginnen te raken, wil het colle ge een beleidsvisie ontwikkelen. Daarin moet duidelijk worden vastgelegd wat wel en niet kan; onder meer met betrekking tot het ruimen van graven. Discus sies zoals die over de uitbreiding in Krabbendijke zouden dan tot het verleden moeten behoren. In de vergadering van maandag 7 oktober zal blijken of de com missie openbare werken dit maal wel akkoord gaat met de uitbreidingsplannen voor de begraafplaats in Krabbendijke. De bijeenkomst begint om 19.30 uur in het gemeentehuis in Kruiningen. 1 STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur. Torenbeklimming; 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monu menten; Festivaltent Havendijk, 19.30 uur: Poptocht Special; GOES - Sportpunt Zeeland, 13.00-14.35 uu'r: Line Dance door Country Club The Sounthern Riders; Wijkgebouw Jan lig- thart, 19.00 uur- Technika 10 voor meis jes van lOt/m 12 jaar; KAPELLE - Complex Groenewoud, Zwembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel 55-plussers; 12.00-13.00 uur: Bewegen voorcarapatiènten; SINT-MAARTENSDIJK - Gemeentehuis. 19.30 uur: Vergadering Commissie wel zijn en onderwijs; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartcompetitie senio ren; WEMELDINGE - Dorpshuis de Wemel, 18.30-20.00 uur: Winterkinderkleding, babyartikelen en speelgoedbeurs; YERSEKE - Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: rondvaart Oosterschelde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33