Bewoners nabij spoor verenigd Kinderen? Durft u lastige vragen te stellen? PZC Winst van WCL-project gaat verder dan prachtige cijfers Notoire dief moet vijf maanden zitten Vier maanden cel voor ramkrakers 16 Organisatie tegen overlast Postzegelbeurs agenda lezers schrijven Fietspad WCT XXXXV WCT XXXXVI WCT XXXXVII Ben je moeder of wil je moeder worden? Stop dan met roken. Het is slecht voor jezelf en voor je (ongeboren] kind. CBS zoekt parttime interviewer m/v donderdag 3 oktober 2002 door Rolf Bosboom KAPELLE - Er komt een belan genvereniging voor mensen die nabij de spoorlijn wonen. Aan leiding is de waarschijnlijke komst van de Westerschei de Containerterminal (WCT). De bedoeling van de vereniging is gezamenlijk procedures te voe ren, bijvoorbeeld als het gaat om bezwaren en planschade. Het initiatief voor de Vereniging Belangenbehartiging Aanwo- nenden Spoorlijn is afkomstig van T. Richel uit Kapelle. Via een brief die hij heeft verspreid en via zijn website wioio.rich.el- .org/trein) probeert hij zoveel mogelijk mensen te bewegen zich aan te sluiten, zodat de ver eniging daadwerkelijk kan worden opgericht. De doelgroep bestaat uit alle mensen die nabij het spoor wonen en hinder als gevolg van de WCT verwachten. De vereniging moet naast de ac tiegroep Gedender Beu, die ook zijn oorsprong vindt in Kapelle, gaan functioneren. Gedender Beu richt zich tegen de WCT; de vereniging wil over de komst van de terminal geeri standpunt innemen. ,,Dat is een andere discussie", aldus Richel. „Waar het ons om gaat is dat ons woon- MIDDELBURG - Filatelisten vereniging De Zeeuwse Delta houdt zaterdag haar halfjaar lijkse beurs in winkelcentrum Dauwendaele aan de Vrij landstraat in Middelburg. Aan geboden worden postzegels, munten, telefoonkaarten, mini atuurauto's, modelspoorspullen en ansichtkaarten. De beurs duurt van 10.00 tot 16.00 uur. genoot bedorven wordt. Voor de overheid is dat een deelbelang, voor ons is het een hoofdbe lang." Richel vreest onder meer toename van het lawaai, meer trillingen, extra risico's door ge vaarlijke stoffen, scheurende gevels en waardedaling van de woningen. Op 'een scherm van vier meter hoog" tussen de hui zen en de spoorlijn zit volgens hem niemand te wachten en stil lere wagons moeten nog worden uitgevonden. De hoeveelheid geld die beschikbaar is om de hinder voor de Bevelandse regio te bestrijden, is bovendien waarschijnlijk te beperkt. Overheid Er is volgens Richel weinig re den om erop te vertrouwen dat alles vanzelf in orde komt. „De overheid behartigt vooral het algemeen belang en er is twijfel over of wij daar als aanwonen- den ook onder vallen. Op dit moment is er te weinig vertrou wen dat dat belang voldoende wordt behartigd." Individueel kunnen gedupeer den niet veel uitrichten, zegt hij .Voor een gewonen burger is het te veel gevraagd om alle nota's te lezen, te begrijpen en er dan ook nog eens een verstandige re actie op te geven. En als je dat als individu doet, is het zeer on waarschijnlijk dat er rekening met je wordt gehouden." De vereniging zal zich richten op het inhuren van deskundi gen, zoals advocaten en advies bureaus, die de belanghebben den in bezwaarprocedures en bij planschadeclaims kunnen vertegenwoordigen. Het is daarom van belang een groot aantal leden te hebben. „Een vereniging zonder breed draag vlak wordt natuurlijk minder serieus genomen." Het kerkplein in 's Heer Abtskerke, een voorbeeld van cultuurhistorisch erfgoed dat met WCL-geld werd hersteld. foto Willem Mieras Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Vanavond, voorafgaand aan de gemeente raadsvergadering van Borsele, presenteert Jaap Leendertse, ambtelijk coördinator van het Waardevol Cultuur Landschap (WCL) Zak van Zuid-Beveland, het eindverslag van het project. Acht jaar heeft het geduurd, er is 4,7 miljoen euro rijksgeld in gaan zitten. De winst, zoveel is zeker, is fenomenaal. Hoewel Borsele maar op het nippetje op de WCL-trein sprong, zit de Zak van Zuid-Beveland bij de drie beste van de elf projecten. De winst van een project met als doelstelling het verminderen van onderlinge spanningen tus sen landbouw, recreatie en na tuur, is moeilijk in cijfers uit te drukken. Maar de echte winst zit het in het veranderde den ken, in de overlegstructuren die 'zijn ontstaan en die, ook nu geldkraan van het ministerie van LNV dicht is, gewoon blij ven voortbestaan. Dat het zo voorspoedig is gelo pen in de Zak, is mede te danken aan de uitstekende startpositie van de betrokken partijen. Toen het ministerie van LNV bijna tien jaar geleden met 120 mil joen gulden op de proppen kwam voor tien WCL-projec- ten, zat de Zak van Zuid-Beve land er niet bij. Snel groeide in de streek het besef dat de Zak hiervoor juist het aangewezen gebied was: veel agrarische on dernemers met problemen maar ook met kansen, potenties op re creatiegebied en een pracht van een natuur- en cultuurhistori sche erfenis. „Er is toen een lob by op gang gekomen om de Zak er als elfde WCL aan vast te ha ken. Het was al zo ver dat het in de Tweede Kamer moest gebeu ren. In die lobby zijn boeren, de recreatiesector en natuurbe schermers al gaan samenwer ken. Ze trokken samen op om aanspraak te kunnen maken op die tien milj oen gulden die in het landschap kon worden gestopt. Bij andere WCL-gebieden moest de samenwerking nog ge stimuleerd worden. Toen het lukte, zaten alle betrokkenen hier al op de kar, die ze in feite met z'n allen trokken", aldus Leendertse. Vernieuwing Het ministerie had de projecten vantevoren ten doel gesteld dat 60 procent van de middelen in landbouwvernieuwing moest worden gestoken. In het begin viel het zeker niet mee. Het geld ging gemakkelijk naar het her stel van landschapselementen, maar een boer andere economi sche dragers te laten vinden, daarin gaat wat meer tij d zitten. De goede wil was er in ieder ge val en uiteindelijk heeft het WCL in de Zak van Zuid-Beve land de 55 procent gehaald. Veel hoger dan andere gebieden, één van de rededen waarom de Zak bij de topscorers is gaan horen. Het eindverslag zal worden aangeboden aan P. Vollaard, tot april wethouder in de gemeente Borsele en al die acht jaar secre taris/penningmeester van de Stuurgroep WCL. De Borselse burgemeester J. Gelok heeft de nieuwe structuur in z'n porte feuille. door Ron Magnée MIDDELBURG - Een enorme rits aan spullen had de 26-jarige Middelburger meegenomen. Maar had hij ze nou gestolen? Of had hij de eigenaar opgelicht? Uiteindelijk maakte het maar weinig uit, zo bleek gisteren tij dens de zitting van de politie rechter. Het is 6 juni van dit jaar. De 26- jarige Middelburger komt in contact met een jongen in Ber gen op Zoom. Die wil graag een mobiele telefoon van hem ko pen. Een dure Nokia, en dat voor nog geen zestig euro. Op het af gesproken tijdstip treffen ze el kaar. De Middelburger opent de achterklep van de auto, pakt het geld van de jongen, en doet de klep weer dicht. Daarna stapt hij in de auto en rijdt doodleuk weg. Mét het geld, maar zonder de telefoon over te dragen. Dat is ook niet de bedoeling. De ver dachte: „Ik had helemaal geen, telefoontje." Een maand later. Dezelfde Mid delburger spreekt op straat een 55-jarige buurtgenoot aan. De man spreekt en loopt moeilij k, is wat verward en staat onder be handeling van Emergis. Hij loopt met de man mee naar zijn huis en vraagt hem een glaasje water. De 55-jarige man loopt nietsvermoedend naar boven. Als de man terugkomt in de huiskamer met een glas water, is de onbekende weg mét zijn foto toestel en een fototas. Boven dien mist hij een reservesleutel van zijn voordeur. Die maanden daarna wordt dezelfde man nog twee keer be stolen. Eerst worden een wand klok, een dvd-speler, een video recorder, twee telefoons en een scanner meegenomen. Zonder dat er sporen van braak zijn. De tweede keer wordt zijn comple te stereoinstallatie meegeno men. En de verzekering keert andermaal niets uit, want er is geen braakschade Opkopen Al deze zaken werden de 26-ja- rige verdachte gisteren verwe ten. De enige vraag was of hij zijn slachtoffers had bestolen of had opgelicht. Het geval in Ber gen op Zoom was duidelijk: hij griste immers het geld zomaar mee. Maar met het slachtoffer in Middelburg had de man het wel eens gehad over het opkopen i van zijn spulletjes. De hele rim ram zou hij voor drieduizend euro opkopen. Diefstal of oplichting, het maakte voor de strafmaat uit- j eindelijk niet zo veel uit. De j Middelburger had zowel in Ber- i gen op Zoom als in Middelburg I een aantal keren geld en spullen meegenomen. En dat kwam hem 1 duur te staan. „Met zijn snelle babbel wist hij kwetsbare i slachtoffers op te lichten. En dat op een akelige manier", vond of ficiervan justitie H. den Hart og. Rechter A. Gaakeer veroordeel de de Middelburger tot vijf maanden cel, waarvan één voorwaardelijk. Bovendien hing hem nog een voorwaarde lijke straf van de vorige veroor deling boven het hoofd. Die straf - ook vijf maanden cel - kon door verkeerde papieren niet ten uitvoer worden gelegd. Maar dat gaat in de toekomst waarschijnlijk wel gebeuren. Een vordering van dik 2400 euro van het slachtoffer werd niet ge- honoreerd. Hij krijg een voor schot van 250 euro. De rest moet hij via een civiele procedure zien terug te krijgen. I STREEKACTIVITEITEN MELISKERKE-Ons Huis, 9.30 uur: Koers- bal; MIDDELBURG - Kerksteeg 5,14.00-15.00 uur: Tai Chi voor vijftigplussers en men sen met chronische aandoeningen en 19.00-20.00 uur: Tai Chi voor beginners; Artemis Koudekerkseweg 133, 13.30 15.30 uur: Training voor vrouwen die te kampen hebben met hevige emoties; Zeeuws Archief, 13.30 en 15.00 uur: Rondleiding door achttiende-eeuwse stijlkamers; Herengracht 52,9.30-13.30 uur: Kleding- beurs van de Unie van Vrijwilligers; VEERE - Stadhuistoren, 15.00-16.00 uur. Carillonbespeling door stadsbeiaardier j Kees van Eersel; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag vijftigplussers; De Oude Stad, 9.30 uur: Peutergym van 2,5 tot 4 jaar en 10.30 uur: Peutergym tot 2,5 jaar; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30-12.00 uur: Koffiecontactochtend; j Het Bolwerk, 13.00-13.45 uur en 14.00- 14.45 uur: Gymnastiek vijftigplus, door Ron Magnée VLISSINGEN - Een half jaar cel waarvan twee maanden voorwaardelijk. Dat hebben vier Polen gisteren gekregen voor een spectaculaire ram kraak dit jaar in Vlissingen. De vier Polen, in leeftijd varië rend van 25 tot 33 jaar, waren eind juli naar Nederland geko men om drugs te gebruiken, al cohol te nuttigen en te stelen- Terwijl ze door de Walstraat in Vlissingen kuierden, bedachten ze het plan een ramkraak te ple gen bij juwelier Van Boven. Het viertal stal daartoe een BMW en vier fietsen, die ze dicht bij de juwelier stalden. In de vroege ochtend van 31 juli reed de jong ste van het viertal vol gas de pui van Van Boven aan diggelen. De anderen haalden de vitrines leeg. Daarna maakten de vier zich snel uit de voeten, op de fiets. Bij het KSG-terrein wer den ze echter al ingerekend. De sierraden werden teruggevon den en het viertal legde op het bureau een verklaring af. De eis luidde gisteren voor alle vier hetzelfde: zes maanden on voorwaardelijk, de maximale straf die een politierechter kan opleggen. Iedereen kreeg ook dezelfde straf: zes maanden, waarvan twee voorwaardelijk. Dat laatste als stok achter de deur: „Dat u zich wel twee keer bedenkt als u nog een strafbaar feit in Nederland wil plegen", aldus de rechter. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Iedere dag fietsen honderden kinderen uit Westkapelle, Zou- telande, Biggekerke en Melis- kerke onder levensgevaarlijke omstandigheden over de Hoge- landseweg naar school in Mid delburg. Daarom hebben dorps raden, ouders, bestuurders en scholen jarenlang actie gevoerd vooreen fietspad langs de Hoge- landseweg. Eindelijk was het zover, het waterschap ging om, en er zou een fietspad komen. Alle betrokkenen blij, iedereen tevreden. Helaas, helaas. Naar goed Nederlands gebruik is er nu een of andere vage stichting opgedoken die in haar extremis me zover gaat dat een paar bo men belangrijker zijn dan het leven van bovengenoemde hon derden kinderen (PZC, 21-9). Net alsof je kinderen ook kunt hei-planten. Zou Volleert van der G. ook lid zijn van deze stich ting? Kees Huiszoon Beatrixstraat 31 Westkapelle Hoe de PvdA in elkaar zit wisten we allang. Ondergetekende was aanwezig bij een discussie tus sen PvdA-Statenleden en be stuursleden van de vereniging Redt de Kaloot op 13 augustus 2001 in de duinen bij het Ka- lootstrand. „De aanleg van de WCT maakt verdere verdieping van de Wes- terschelde onnodig", werd met name door de heer Holtkamp naar voren gebracht. „Het ver lies van het recreatiestrand is niet zo erg, er kan vast wel er gens anders een strandje wor den opgespoten", werd door mevrouw Venneulen naar voren gebracht. Wat lezen we nu in de jongste beantwoording van de inspraak op pagina 44? „De aanleg van de WCT staat los van een eventuele verdere verdie ping van de Westerschelde. Bij de besluitvorming over de WCT is door bevoegd gezag ook nooit gesuggereerd dat er een relatie tussen deze twee dossiers zou moeten worden gelegd". En wat lezen we op pagina 46? „Het opspuiten van een strand bij Baaiiand is geen reële optie, het is alles vogelrichtlijnge- bied". We zijn weer voorgelo gen. Bij de PvdA is men in één ding goed en in één ding slecht. Men is goed in het sluiten der rij - en als dat het PvdA-belang dient en men is slecht in de eer lijke discussie als de uitkomst daarvan wel eens nadelig voor die zelfde PvdA zou kunnen zijn. Voor mij persoonlijk niets nieuws, maar in het WCT-ver- band voor vele jarenlange trou we PvdA-stemmers (waarvan ik er velen in mijn vrienden- en kennissenkring heb) een zware ontgoocheling en diepe teleur stelling. Riaan Rijken Montgomerylaan 21 Middelburg Met grote verbazing heb ik de afgelopen week de berichtge ving in de PZC gevolgd over de WCT. Mijn verbazing geldt vooral het aantal arbeidsplaat- sen. Voordat de procedures be gonnen werd er in Borssele een voorlichtingsavond over de WCT gehouden. Daar werd ons verteld, dat er 1500 arbeids plaatsen op de WCT zouden komen. In de gecombineerde commissievergadering van Pro vinciale Staten op 23-9 wordt uitgegaan van 800 arbeids plaatsen. Tijdens de procedures zijn er dus al 700 arbeidsplaat sen verdwenen! Voor de provin ciale bestuurders, die de werkgelegenheid als het be langrijkste argument zien om vóór de WCT te stemmen, moet het moeilijk te verteren zijn dat hun belangrijkste argument al voor bijna de helft ontkracht is. Een betere x-eden om een besluit te heroverwegen kan ik niet be denken. De gedeputeerde Bruinooge ver-zekert ons, dat het aantal arbeidsplaatsen die de WCT meebrengt 'keihard' is. Gezien het bovenstaande, heb ik daar zo mijn twijfels over. 'Boterzacht' is een betere kwali- ficatie. Joke Karelse-Goddijn i Oostsingel 7 Borssele Op 4 oktober- wordt in de Staten j gestemd over de WCT. Ik hoop dat de PvdA, die niet tegen de I komst van de WCT is, een motie indient waarin een oplossing gevraagd wordt voor de bezwa ren zoals ingebracht door de af- delingen van die partij. Indien deze motie met de financiële on- derbouwing niet aangenomen wordt, dan dient de fractie als- nog tegen te stemmen. Op deze I wijze blijft de PvdA de baas over haar eigen beslissingen en behoudt het contact met het electoraat. Adieu, Middelburg- se kaasstolp. J. W. Minderhout Haymanstraat 7 j Middelburg l Meer Informatie? Bel 0900-9390 |f 0,22/€ 0,10 p/m| Als interviewer bij het Centraal Bureau voor de Statistiek komt u bij mensen thuis. Gewapend met een laptop en een elektronische vragenlijst stelt u vragen over de meest uiteenlopende onderwerpen. Dat is soms heel persoonlijk en ook wel eens lastig. Deze leuke, afwisselende baan vraagt dus om flink wat mensenkennis en goede contactuele eigenschap pen. Natuurlijk is het ook belangrijk dat u betrouwbaar overkomt. En dat u mensen op hun gemak kunt stellen. U voelt zich overal thuis. U durft door te vragen, maar geeft iedereen de kans zijn of haar eigen antwoord te www.cbs.nl geven. Want met behulp van de antwoorden die u ver gaart, leggen we Nederland vast in cijfers. We belichten vrijwel alle aspecten van de samenleving en brengen vooral de samenhang in beeld. De uitkomsten van onze onderzoeken zijn bedoeld voor de overheid, voor het bedrijfsleven, voor iedereen. Binnen grenzen kunt u flexibel uw eigen werktijden indelen. Het salaris voor deze functie bedraagt bij een 36-urige werkweek 1.509,00 bruto per maand, exclu sief vakantietoeslag en eindejaarsuitkering. Hebt u tenminste MAVO of een MBO-opleiding, bent u woonachtig in Middelburg en bent u geïnteres seerd, schrijf dan een brief naar het CBS, t.a.v. Karin van Kasteel, kamer 202a, Postbus 4000, 2270 JM Voorburg of mail naar sollicitatie@cbs.nl o.v.v. regionummer 18. Voor meer informatie kunt u bellen, 045-570 65 77. Wij ontvangen uw reactie graag voor 12 oktober. Centraal Bureau voor de Statistiek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 16