Bouwplannen voor Oranjeplein Kapelle haalt burgemeester in Laatste iepen langs dijk verdwijnen Benefietconcert voor familie in Bangladesh Zeeuwse Bibliotheek geeft bijzonder boek uit Veere presenteert gemeentelijke voornemens in Tussentijdse Rapportage Halfjaar zitten wegens steken Hardrijder geboeid naar bureau Inbreker betrapt in Hoek Reddingsactie Stichting Plus Min Hoofvoetbalveld opnieuw bespoten Symposium over kinderopvang Bl0f verbiedt LN gebruik lied in uitzending donderdag 3 oktober 2002 MIDDELBURG - Een 36-jarige man uit Terneuzen is veroor deeld tot twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan zes voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar, wegens poging tot doodslag op zijn schoonzoon. Tegen hem was 21 maanden cel geëist. Op 17 juni had de man zijn schoonzoon met een mes in de borst gestoken. De Terneuzenaar had een drugsschuld bij het slachtoffer. Toen hij geld stond te pinnen, kregen de twee ruzie en haalde de Terneuzenaar een mes tevoorschijn. Na een paar steekbewegingen in zijn richting, ging het slachtoffer er vandoor. Thuis merkte hij dat hij geraakt was. Volgens de Ter neuzenaar had het slachtoffer een wapen bij zich en hield hij zich bezig met drugshandel. Huiszoeking door de politie le verde echter niets op. TERNEUZEN - Een 31-jarige man uit de gemeente Terneu- zen is afgelopen dinsdag rond gearresteerd bij een snelheids controle in de Guido Gezellestraat. De automobilist reed te hard en werd door twee agenten staande gehouden. Toen de man te horen kreeg, dat hij een bekeuring kreeg, bedreigde en beledigde hij de twee functionarissen. De man werd geboeid en overgebracht naar het politiebureau. HOEK - Een 37-jarige Terneuzenaar is in de nacht van dins dag op woensdag rond kwart over twaalf in Hoek aangehou den voor een inbraakpoging in een pand aan de Langestraat. Een getuige had hem zien wegrennen en het signalement doorgegeven aan de politie. Die kon hem even later aanhou den in de Sint Hubrechtstraat. RENESSE - Onder de slogan 'Red Stichting Plus Min' roept het bestuur van dit gelijknamige kunstenaarscentrum aan de Rampweg in Renesse op tot actie tegen plannen van de ge meente Schouwen-Duiveland. Volgens het bestuur worden de unieke gebouwen in de vorm van een plus- en minteken in geblikt tussen vierhonderd caravans als de plannen tot in richting van recreatieterreinen aan de Rampweg worden uitgevoerd. Het bestuur voert aan dat het internationaal be kende initiatief van Stichting Plus Min hierdoor dreigt te ver dwijnen. Iedereen die die angst deelt, wordt opgeroepen met een antwoordkaart bezwaar aan te tekenen tegen 'vermin king van het unieke, maar o zo kwetsbare landschap aan de Rampweg op Schouwen-Duiveland'. ZIERIKZEE - Het hoofdveld van Den Hogen Blok in Zierik- zee ondergaat vandaag een tweede behandeling tegen de larf van de langpootmug. De grasmat wordt met gif bespoten en zal opnieuw een week tot verboden terrein worden verklaard. Volgens P. Berrevoets van de gemeente Schouwen-Duiveland zijn er nog te veel larven in leven gebleven, die een spoedig herstel van het voetbalveld in de weg staan. De zogeheten emelten vreten de wortels kapot, waardoor het gras afsterft en de zoden los op de grond komen te liggen. Afgelopen zon dag werd het veld door de districtsconsul van de KNVB afge keurd. Gisteren werd besloten de behandeling te herhalen. Het gif heeft zes tot tien dagen nodig om z'n werk goed te doen. Om die werking te versterken wordt het gras gerold, zo dat de vochtige substantie door de zoden heendringt. Een bui regen versterkt dat effect, aldus Berrevoets. door Miriam van den Broek DOMBURG - De gemeente gaat binnenkort onderzoeken of er in de toekomst woningbouw, een supermarkt en beplanting op het Oranjeplein in Veere kunnen komen. Dat staat in de Tussen tijdse Rapportage 2002 van de gemeente, waarin de voortgang van de gemeentelijke plannen wordt weergegeven. Bij het onderzoek naar het Oranjeplein wordt tevens beke ken of er bij het zorgcentrum Nieuw-Sandenburgh senioren- of zorgwoningen moeten ko men Hierover willen B en W nog dit jaar een besluit nemen. Het idee van de zorgwoningen vloeit voort uit het afgeketste plan om een woonzorgcomplex te bou wen op het Oranjeplein. Dat idee stuitte op veel bezwaren van bewoners en de gemeente raad. De gemeenteraad van Veere verbood het college in de cember vorig jaar met tien stem men tegen zeven om grond te verkopen aan projectontwikke laar Woongoed Middelburg voor de bouw van de zorgwo ningen. B en W beloofden toen op zoek te gaan naar een alter natieve locatie. Waaraan het gemeentebestuur ook nog steeds werkt, is de ver huizing van Camping Moens van Westkapelle naar Zoutelan- de. De camping mag verhuizen omdat de locatie in Westkapelle niet geschikt is voor een kwali teitsverbetering van de kam peerplaatsen. De verbetering is alleen mogelijk als het terrein wordt uitgebreid. En daar is in Westkapelle geen ruimte voor. De gemeente en de provincie hebben Moens de kans gegeven naar Zoutelande te verhuizen, naar een plaats vlakbij hotel Zuiderduin. De campingeigenaren hebben twee maanden geleden een bouwplan ingediend bij de gemeente voor de verhuizing. Wat het college betreft, kan dit plan ter inzage worden gelegd, maar niet voordat de exploitanten een planschade- afspraak hebben gemaakt met de provincie. Het overleg daarvoor is nog niet afgerond, brede school of een multifunc- dat rapport concludeert Scoop een brede school wordt ge- zijnscentrum wordt gebouwd Volgens de Tussentijdse Rap- tioneel gebouw krijgt. Maanden dat er dringend iets moet gebeu- creëerd die gaat bestaan uit di- waarin de school, de peuter- portage wordt nog in 2002 be- geleden heeft Scoop de 'startno- ren in Vrouwenpolder. Er zijn verse gebouwen. De tweede speelzaal en andere instellingen sloten of Vrouwenpolder een titie Brede School'opgesteld. In twee scenario's. Het ene is dat er optie is dat er een nieuw wel- kunnen komen. KATTENDIJKE - Nog dit najaar ver dwijnen de laatste monumentale iepen langs de Kaltendijksedijk, de weg tussen Goes en Kattendijke. Het grootste deel van de bodem is aangetast door de iep ziekte. Ooit stonden langs de dijk driehonderd iepen, die in de jaren 40 zijn aangeplant en inmiddels de monumentale status hebben gekregen. Een kleine twintig jaar geleden deed de iepziekte zich gelden in het gebied. Met preventief inenten werd geprobeerd de bomen zoveel mogelijk te redden, maar via het wortelstelsel ver spreidde de ziekte zich toch. Het wor- telscherm dat vijf jaar geleden bij een aantal bomen is aangebracht, bleek ook niet afdoende te zijn. De afgelopen vijf tien jaar heeft Staatsbosbeheer jaarlijks de zieke iepen gerooid. Inmiddels zijn er nog slechts twintig over, en ook die zijn nu niet meer te redden. Daarom worden ze binnenkort gerooid, samen met drie populieren. Staatsbosbeheer is van plan volgend voorjaar de dijk opnieuw in te planten. Er komen in totaal zo'n vierhon derd linden langs de weg. foto Willem Mieras door Ab van derSluis MIDDELBURG - In de Oost- kerk te Middelburg wordt za terdag 12 oktober een benefiet concert gehouden voor het werk van de familie De Waal in Ban gladesh. Het gezin, vader, moe der en twee kinderen, vertrok in januari van dit jaar naar Ban gladesh. Ze zijn uitgezonden door de Oostkerkwijkgemeen- ten van de Protestantse Ge meente Middelburg, door bemiddeling van Interserve Ne derland. Het gezin De Waal is afkomstig uit Middelburg en lid van de Oostkerkwijk. Corina, ver pleegkundige van beroep, is momenteel werkzaam in de sloppenwijken van Dhaka, de hoofdstad van Bangladesh. Zij werkt voor een organisatie die erop gericht is om vrouwen en kinderen een beter bestaan te geven en om hen te leren een be tere toekomst op te bouwen. Bastiaan, technisch/commerci eel manager, werkt bij een christelijk bedrijf dat zich richt op de opbouw van het land en op het welzijn van de armen. Het bedrijf wil zonder voorkeur van religie de lokale kansarmen aan zich binden. De winst gaat naar lokale ontwikkelingsprojecten, zodat deze onafhankelijk wor den van het Westen. Voor het werk en verblijf van de familie De Waal is geld nodig. Aan het benefietconcert wordt medewerking verleend door: Glorify, Voice Four, Marjanne Jeras-Kamphuis (dwarsfluit), Annette van der Stel-Mondeel (piano), Ankie Kaljouw (pan fluit) en Cor den Haan (kerkor gel en piano). Het concert begint om 20 uur en duurt ongeveer 1,5 uur. Aan het einde van de avond wordt een collecte gehouden. De opbrengst daarvan gaat naar het werk van de familie De Waal in Bangladesh. Daarnaast zul len kaarsen en kaarten worden verkocht. MIDDELBURG - Het tweede J. Mackenzie-symposium van Kinderopvang Walcheren gaat komende dinsdag over kwali teit. In de Concert- en Gehoor zaal en de Schouwburg in Mid delburg buigen de medewerkers en relaties van Kinderopvang Walcheren zich een dag lang over kwaliteit op verschillende fronten. Kinderopvang Walcheren houdt sinds het afscheid van oud-directeur Janny Macken- zie-Fioole vorig jaar een jaar lijks symposium onder haar naam. Onderwerpen van de work shops zijn ditmaal 'open aan- spreekcultuur', over de omgang met opvattingen binnen de ei gen organisatie, cle herkenning van persoonlijke kwaliteiten, hoe de inrichting van een ruimte het werk met kinderen beïn vloedt, communiceren met kin deren, verbeteringen aan Kin deropvang Walcheren en de verhouding in prijs en kwaliteit in kinderopvang. Voorstelling De theatergroep Legende Edu cation verzorgt een introductie en een afsluitende voorstelling rond het kwaliteitsthema. Er worden circa 350 mensen ver wacht, laat Kinderopvang Wal- cheren weten. REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Ab van derSluis MIDDELBURG - De Zeeuwse Bibliotheek gaat negentig bij zondere boeken verkopen in de vorm van zogenaamde horn books. Met de opbrengst wil de bibliotheek een aantal zuurvrije dozen aanschaffen om het ver val van een collectie drukwerk tegen te gaan. Hornbooks, de term komt uit het Engels, zijn de voorlopers van het vertrouwde leesplankje uit het leesonder wijs. Vroeger werden de hornbooks massaal gebruikt. Lezen leer den kinderen vroeger met be hulp van een ABC-plankje of een hornbook: houten plankjes met daarop het alfabet of het Onze Vader. Een hornbook is een rechthoekig plankje met een handgreep. Op dat plankje is aan de voor- en de achterkant een velletje papier bevestigd waarop het alfabet en soms een tekstje is gedrukt. Ter bescher ming werd het papier afgedekt met een plaatje doorzichtig hoorn. Binnen de Stichting Drukwerk in de Marge gaan 28 marge drukkers (liefhebbers die met behulp van oude technieken en materialen niet-commerciële uitgaven verzorgen) en drie boekbinders met elkaar een ABC-boek maken, waarvan de uiterlijke vorm geïnspireerd is op die van het hornbook. In het boek zullen de 28 deelnemers elk een letter veelkleurig vorm geven en drukken. Om het boek neer te kunnen zetten, wordt een bijpassend foedraal ge maakt. Representatief De opbrengst van het horn- bookproject is bedoeld om de bijzondere collectie drukwerk van de Zeeuwse Bibliotheek in stand te kunnen houden. Als enige WSF-bibliotheek (biblio theek met een Wetenschappelij ke Steunfunctie) in Nederland zet de Zeeuwse Bibliotheek zich al heel lang in om een zo repre sentatief mogelijk beeld te ge ven van allerlei Nederlandse drukuitingen. Aangezien die uitgaven, evenals het oude bezit van de Zeeuwse Bibliotheek, aan verval onderhevig zijn, is het van het grootste belang dat de uitgaven tijdig en op passen de wijze geconserveerd worden. De bibliotheek heeft daarvoor dringend een aantal zuurvrije dozen nodig. De drukkers en boekbinders van de Stichting Drukwerk in de Marge hopen met de op brengst van het bijzondere ABC-boek de aanschaf van cle dozen mogelijk te maken. Daar naast wil de Zeeuwse Biblio theek een deel van het geld ge bruiken om de oude collectie drukwerk en oude kinderboek jes uit de negentiende eeuw di gitaal toegankelijk te maken. Het bijzondere hornbook wordt in een oplage van 135 exempla ren gemaakt. Negentig cfaarvan zijn bestemd voor de verkoop. De prijs bedraagt 110 euro. Be langstellenden kunnen gebruik maken van een voorinschrijving bij de bibliotheek. HILVERSUM - Popgroep Bief wil niet dat Leefbaar Nederland zijn liedje Mooie Dag gebruikt voor de LN-uitzending in het kader van de zendtijd voor poli tieke partijen. Tot nu toe was de muziek van de Zeeuwse groep tweemaal te horen in een uit zending van Leefbaar Neder land. Volgens Blef-manager Frank van der Meij den heeft de partij de band nooit om toestemming gevyaagd. Blof zou die ook niet hebben verleend omdat de groep met geen enkele politieke partij in verband wil worden ge bracht. Volgens LN-fractieleider Fred Teeven zal zijn partij de muziek van de popgroep in het vervolg niet meer gebruiken. ,,De partij heeft auteursrechten voor het gebruik van het nummer be taald", aldus Teeven. ,,Maar de bandleden hebben ook nog per soonsrechten op basis waarvan ze kunnen besluiten dat hun muziek niet voor alle gelegen heden mag worden gebruikt. We hebben na overleg met cle raads man van de groep besloten de muziek niet meer te gebruiken." Verzoek Volgens Teeven wordt er vanaf volgende week aan het verzoek van Blof voldaan. „In het pro gramma dat donderdag wordt uitgezonden zit cle muziek nog omdat het technisch niet meer mogelijk was dit te wijzigen maar daarna gebeurt dit niet meer." door Mieke van der Jagt i KAPELLE - Ze wilden een doortastende burgemeester in Kapelle. Iemand met gevoel voor een mooi landschap, affi niteit met de agrarische sector, kijk op economische ontwik keling en vooral ook een voor keur voor de schaal van Kapel le: klein in een groter verband van samenwerkende gemeen ten. Een harde werker, zoch ten ze. Volgens plaatsvervan gend raadsvoorzitter C. Too- renaar niet in de laatste plaats omdat Kapelle te weinig per- i soneel heeft. Ze hebben hem gekregen in de persoon van S. Kramer: ener giek, geestdriftig, humoris tisch en een tikkeltje flamboy ant. Loco-burgemeester G. Burger hing hem gistermiddag de ambtsketen van Kapelle om tijdens een bijeenkomst in dorpshuis De Wemel in We- meldinge. Daar vlakbij, op de ijsbaan, was Kramer even te voren met een helikopter ge land: de nieuwe speler van de club Kapelle, wiens transfer van Zevenbergen naar Kapelle wonderbaarlijk snel geregeld was, dankzij doelmatig han delen van een vertrouwens commissie uit cle raacl. De bij eenkomst in De Wemel begon met een buitengewone raads vergadering, die naadloos overging in een gewone bij een komst en gevolgd werd door een drukbezochte receptie. Wat Kapelle allemaal van een nieuwe burgemeester ver wacht en hoe Kramer functio neerde als wethouder en raadslid in de gemeente Moer dijk, viel op te tekenen uit de monden van een lange reeks sprekers. Duidelijk was wel dat ze Kramer in West-Bra bant helemaal niet graag zien gaan. Behalve clat hij zijn werk goed cleed, wist hij ook goed hoe je lol kunt hebben. Kramer is afkomstig van de luchtmacht. In Kapelle zijn ze nog even bang geweest, getui ge de woorden van secretaris R. van Wallenburg, dat de bur gemeester 's ochtends op de wijze van Majoor Kees appel zou houden, om de werkers vervolgens naar de werkplek af te marcheren. Maar die angst is door de eerste kennis making en door de verhalen van de Moerdijkers, geheel weggenomen. Kramer volgt G. cle Groot op, die eind augustus in de vut ging. Burgemeester Kramer en zijn familie zijn zojuist geland in Kapelle. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15