PZC Overleg ziekenhuis in impasse AANBIEDING 13 Visie Bomhofï geen obstakel voor fusie ziekenhuizen Gimbrère Brand in woning Middelburg Zweeds ontzag voor Zeeuwse dijken Srilankanen maken kennis met Zeeland ESTEE LAUDER Gemeente Vlissingen wil pas praten als fusie kinderafdeling van de baan is 5-POCKET PANTALONS €75.- €59.- zeeuwse almanak Consequenties LaBan Koningin Beatrix opent hospice in Middelburg Tachtig uur werkstraf voor hamerslagen WALCHEREN donderdag 3 oktober 2002 door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De fusie van de ziekenhuizen in Goes en Vlissingen kan gewoon door gaan. Volgens G. Bogaerts van het Ziekenhuis Walcheren past de fusie, met de vorming van één centraal ziekenhuis boven de Westerschelde, binnen de toekomstvisie van minister Bomhoff van Volksgezondheid op de ziekenhuiszorg in Neder land. Bogaerts baseert zich op een brief die minister Bomhoff on langs naar de Tweede Kamer stuurde. Bomhoff breekt daarin een lans voor het behoud van kleine ziekenhuizen, maar hij wil de planning van de zieken huiszorg tegelijkertijd overla ten aan regionale zorgverzeke raars en zorgaanbieders. „Want", meldt de minister, „re gionale variatie moet mogelijk worden." Hij zit daarmee op de- zelfde lijn als zijn voorgangster Borst. Van een i'usiestop is in het schrijven van Bomhoff geen sprake. De ziekenhuisdii-ecties in Goes en Vlissingen willen 1 januari 2003 samengaan in één stichting, met als einddoel: de vorming van één modern zie kenhuis op een centrale locatie in Midden-Zeeland en een aan tal nevenvestigingen voor poli klinische behandelingen. Over dit plan is, aldus Bogaerts, over leg gevoerd met de voornaamste zorgverzekeraar in Zeeland, de CZ Groepen die heeft daar naar zijn zeggen in principe mee in gestemd. 45 minuten Bomhoff stelt naast de nood zaak van regionaal overleg nog een andere eis. De bereikbaar- heid van spoedeisende hulp moet gegarandeerd zijn. Minis ter Borst heeft daarvoor een voorlopige norm geformuleerd, een patiënt moet binnen 45 mi nuten in een ziekenhuis kunnen zijn. Bomhoff wil nagaan hoe hij die noim in regelgeving kan vastleggen. Bij de keuze van een locatie voor één ziekenhuis bo ven de Westerschelde zal dat ze ker een rol gaan spelen. Zieken huisdirecteur Bogaerts beseft dat. „Wij zullen daar dan ook zeer zorgvuldig mee omgaan." Het centrale ziekenhuis zou er over tien jaar moeten zijn. De Kamercommissie Volksge zondheid praat vandaag over het kleine ziekenhuizen-beleid van Bomhoff. CDA-Kamerlid S. Buijs heeft al aangekondigd een motie te zullen indienen over de concentratie van klini sche verlos- en kindergenees kunde in Goes. Bogaerts spreekt van 'een herhaling van zetten' en wijst er-op dat voormalig mi nister Borst na alles bekeken te hebben met de concentratie heeft ingestemd. Advertentie DIVERSE KLEUREN vanC 85.- voor PULLOVERS DIVERSEMODELLEN vanC 69.- voor LANGE DELFT 16 MIDDELBURG door Miriam van den Broek VEERE - Vier scholieren uit Sri Lanka hebben gisteren een be zoek gebracht aan Veere en Neeltje Jans. Zij verblijven vier weken in Nederland voor de herdenkingen rond 400 jaar VOC. Ze bezochten Veere omdat de eerste Nederlanders die des tijds voet zetten op Srilankaan- se bodem, daar vandaan kwa- De Nederlanders die in 1602 met drie schepen naar Sri Lanka - toen nog Ceylon - gin gen, waren uitgerust door de fir ma De Mouchei'on. Deze firma opereerde destijds vanuit Veere. Dat zegt de Stichting Neder- land-Sri Lanka die de scholie ren naar hier heeft gehaald. De stichting richt zich onder meer op het versterken van de cultu rele relaties met Sri Lanka. In het kader van 400 jaar VOC heeft ze drie meisjes en een jon gen uit alle windstreken en uit alle religieuze en etnische groe peringen van het land geselec teerd. Zo komt er een meisje uit de oude stad Jaffna, waar nog veel restanten uit de Neder 1 and- se periode te vinden zijn. Er is een jongen uit Colombo, waar de Nederlandse gouverneur gedurende de Nederlandse periode zetelde. Een tweede meisje komt uit Batticaloa waar de vloot uit Veere onder leiding van admiraal Joris van Spilber gen in 1902 landde. En de vierde scholiere komt uit de ou de Nederlandse vestingstad Galle, die als enige koloniale vestingsplaats in Azië voor komt op de Werelderfgoedlijst van Unesco. De jongeren maken als een soort verlaat tegenbezoek kennis met het leven in Nederland en de Ne derlandse cultuur. Ze verblijven in gastgezinnen in Amsterdam. Het viertal is gisteren ontvan gen door wethouder M. te Roller- in het stadhuis van Veere. Daar na hebben ze een bezoek ge bracht aan Neeltje Jans. Advertentie fS Gewijzigd treinverkeer Werk aan het spoor van 4-10 oktober In opdracht van de overheid werkt Railinfrabeheer aan het spoor. Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur. Leiden C-Alphen a/d Rijn 4 t/m 13 okt Hoorn Kersenboogerd- Enkhuizen 5 en 6 okt Breda/Roosendaal- Lage Zwaluwe Dordrecht-Lage Zwaluwe 5, 6 en 7 okt Den Haag C-Zoetermeer Stadslijn/Rotterdam Hofplein 5 t/m 9 okt A'dam C-Brussel ('Internationaal) 5, 6 en 7 okt A'dam C-Schiphol-Leiden C 5 op 6 okt Utrecht C-Eindhoven 7 okt Breda-Roosendaal 8,9 en 10 okt Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijk op www.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket. - Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.). - 'Bel 0900 - 9296 0,25 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord. Nu onze tweede baby er aan zit te komen, vinden we dat ons gezinnetje wel compleet- is, liet de jongeman zich on langs op bedrukte toon ontvallen. Maar dat is toch leuk, ivaarom zo somber, wilden zijn collega's weten. „Wel", antwoordde hij, „ik heb in een overmoedige bui aangeboden zelf voor de me dische consequenties op te zullen draaien. En weet je wat het rare is? Normaal zegt mijn vrouw bij belangrijke beslissingen dat we het er later nog wel eens over zullen hebben. Maar nu was ze ineens akkoord," somberde hij. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het overleg tussen de directie van zieken huis Walcheren en het college van B en W van de gemeente Vlissingen verkeert in een im passe. Zowel de directie als het college zeggen bereid te zijn tot overleg, maar stellen daaraan voorwaarden. Die voorwaarden staan haaks op elkaar, waar door al enige tijd geen uitwisse ling van inzichten heeft plaats gevonden. Inzet voor overleg van beide partijen is dat het tekort aan kinderartsen waarmee de zie kenhuizen in Vlissingen en Goes al enige tijd kampen, wordt op gelost. In dat opzicht zitten bei de partijen op één lijn. De ma nier waarop wijkt echter af. De gemeente wil de helpende hand toesteken als het ziekenhuis Walcheren niet vasthoudt aan de fusie van de klinische kinder geneeskunde in het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes. Voor de ziekenhuisdirectie staat de 'onomkeerbaarheid van het concentratiebesluit vast'. Dat schrijft G. Bogaerts van het Zie kenhuis Walcheren in een brief van 28 juni 2002, gericht aan Advertentie Kinderboeken week Ay Ay Kapitein gratis bij aankoop van 8,88 aan kinderboeken Boris en het woeste water, door Rindert Kromhout vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu wortel-selderijsoep en steak aux herbes of vegetarische lasagne en bitterkoekjesbavarois voor 11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) zaterdag 5 oktober 14.30 uur Jonge Zeelui van de Zeeuwse Muziekschool spelen accordeon 14.30-16.30 uur Rob en Willy &C zo aan de westkust van Nederland zondag 6 oktober 13.00-17.00 uur Koopzondag 14.00-15.00 uur kinderboekenschrijfster Lieneke Dijkzeul woensdag 9 oktober 14.30 en 15.30 uur Zeemans verhalen 15.00-16.00 uur Tekenen met Markus kijk ook op www.drukkeri i m iddelburg.nl PROMOTIE vanaf 30 Bij besteding vanaf 50,- aan Estée Lauder producten ontvangt u het afgebeelde geschenk*. Graag tot ziens bij: Eén per klant, zolang de voorraad strekl. Veraart en Partners. Hij ver volgt: „Dat hebben we ook nog eens bevestigd in het overleg van wethouders en leden van Gedeputeerde Staten van 28 mei j ongstleden Het bureau van Veraart heeft in Volksgezondheid, VWS, zorg verzekeraars en betrokkenen bij de regiovisie kindergenees kunde Zuid-West Nederland gezamenlijk opgetrokken bij de uitwerking van een plan. Door het relatief geringe aantal pa tiënten moeten de kinderartsen overdag de gelegenheid krijgen zich elders te bekwamen in sub specialismen in de kinderge neeskunde en wetenschappelijk onderzoek blijven doen. Vanuit Midden-Zeeland kan naar Ant werpen en Rotterdam worden gekeken. De ziekenhuisdirectie heeft gis teren de Vlissingse gemeente raad in een brief gemeld 'open te staan voor overleg over alle on derwerpen'. De directie/raad van bestuur is graag bereid de Vlissingse raadscommissie Wel zijn te ontvangen. door Ab van derSluis MIDDELBURG - Koningin Beatrix komt zaterdag om 10.30 uur aan in Middelburg voor de opening van het Sint Janshospi- ce de Casembroot aan de Nas- saulaan. In het hospice kunnen sterven den de laatste periode van hun leven doorbrengen. Het gebouw is gefinancierd doorde Johanni- ter Orde, met geld uit de nala tenschap van de weduwe van oud-commissaris van de konin gin in Zeeland A. F. C. de Casembroot. Om 11.05 overhandigt de vor stin de de sleutel aan R. Mol van de Stichting Roparun. Op zijn teken zal een aantal hardlopers de sleutel via een route door Middelburg naar het tehuis aan de Nassaulaan brengen. Om 11.30 vertrekt de koningin van af het stadhuis naar de Nassau laan. Daar krijgt ze om 11.35 uur de sleutel. Vervolgens zal Beatrix de deur openen. Advertentie Het pand is dusdanig door de brand toegetakeld dat het tijdelijk onbewoonbaar is. foto Ruben Oreel door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Een brand heeft gistermiddag de boven verdieping van een woning aan de Marcus de la Palmastraat in Middelburg zwaar beschadigd. Vier mensen zijn ter observatie naar het ziekenhuis in Vlissin gen gebracht. De brandweer schat de schade op 120.000 euro. De woning is tijdelijk onbe woonbaar. De stadsgewestelijke brand weer Vlissingen/Middelburg kreeg om 13.10 uur een melding binnen van een uitslaande wo ningbrand. Officier van dienst K. Hamelink zette twee tankau tospuiten, een hoogwerker en een ambulance in. Bij aankomst bleek dat het vuur woedde aan de achterkant van het huis. Ook de zolder bleek in .brand te staan. De brandweer had het vuur snel onder controle, maar was nog tot na drie uur bezig met nablussen en opruimen. Op het moment van de brand was een twaalfjarig jongetje, dat op visite was bij zijn opa en oma, alleen thuis. Hoe het vuur kon ontstaan is onduidelijk. Volgens de politie is de brand vermoedelijk ontstaan door een defecte zonnehemel. Het jonge tje waarschuwde zijn oom, die in de buurt woont. Volgens offi cier van dienst Hamelink is één$. slaapkamer finaal uitgebrand. De overige slaapvertrekken en de zolder zijn zwaar bescha digd. Het bluswater, dat door de houten vloeren heen sijpelde, zorgde eveneens voor fikse schade. De bewoners hebben tijdelijk onderdak gevonden bij familie. Het twaalfjarige jongetje is met een ambulance overgebracht naar het ziekenhuis, omdat hij vermoedelijk warme lucht heeft ingeademd. Een oudere buur man moest eveneens met een ziekenwagen naar het zieken huis. Hij klaagde over pijn in de borst. Ook de oom en een broer moesten naar Vlissingen voor observatie. opdracht van de gemeente Vlis singen onderzoek gedaan naar de bereidheid van kinderartsen om naar Vlissingen te komen en onder welke arbeidsomstandig heden deze specialisten in Zee land zouden willen werken. Veraart zou drie kinderartsen bereid hebben gevonden naar Zeeland te komen. Niet noodzakelijk De ziekenhuisdirecteur stelt in diezelfde brief graag meer bij zonderheden te willen verne men over concrete resultaten uit de door Veraart beschreven goe de contacten. „Het ziekenhuis was alleen geïnteresseerd in de namen van de kinderartsen. Wij wilden ook tegelijk aantonen dat het niet noodzakelijk is om te fuseren", zegt wethouder L. C. Poppe-de Looff. De ge meente verwachtte géén open gesprek, zei ze gisteren. Poppe-de Looff wacht nu af om met de ziekenhuisdirectie te overleggen, omdat ze 'eerst met haar collega-bestuurders van de gemeente Veere en Middel burg samen de strategie naar het ziekenhuis toe te bepalen'. Dat overleg is op 7 oktober vast gesteld. Gevolg van deze lange weg is dat tot op heden de ziekenhuis directies/raden van bestuur nog niet over het rapport van Ver aart beschikken. Daarmee blij ven de onderzoeksresultaten in de bureaula liggen. Kinderartsen willen een inte ressante werkkring. Veraart heeft daarbij gekeken hoe het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis in Dirksland zijn probleem voor het in stand houden van kinder geneeskunde in dunbevolkte gebieden heeft opgelost. De Raad van Bestuur van het Dirkslandse ziekenhuis heeft in overleg met de Inspectie van VLISSINGEN - Een Vlissinger die zijn bovenbuurman in de cember vorig jaar mét een ha mer aanviel, heeft tachtig uur werkstraf gekregen. Dat besloot de politierechter gisteren. Al langer hadden ze last van el kaar, de twee Vlissingers die bo ven elkaar woonden. Op een goed moment wilde de ene buur wel eens een gesprek aanknopen met de benendenbuurman. Hij had immers overlast van de mu ziek van beneden. En dus liep hij de trap af. De 24-jarige bene denbuurman zag de man aanko men en was niet van plan het ge schil uit te praten. Sterker nog, hij besloot een hamer te pakken. Daarmee sloeg hij de man op het hoofd en de schouders. Geluk kig bleken de verwondingen mee te vallen, maar de gevolgen hadden veel erger kunnen zijn. Dat was ook de redenering die rechter A. Gaakeer volgde. Niet de daadwerkelijke verwondin gen, maar de mogelijke gevol gen werden de dader zwaar aan gerekend. De man kreeg dan ook een taakstraf van tachtig uur. Het slachtoffer had boven dien een schadeclaim inge diend, maar die werd niet geho noreerd. Daarvoor waren de wonden te gering en was de on- Na een middagje sjouwen met zware basaltblokken krijg je wel ontzag voor de dijkenbouwers van wel- derbouwing te mager. eer. foto Richel Cominencia Activiteiten De Zweden zijn afgelopen za terdag aangekomen en blijven een week. De zondag konden ze zelf invullen, maar de rest van de week zit vol gepland met ac- doorBritta Janssen RITTHEM - Fort Rammekens nabouwen met basaltblokken. En dat in de volle zon. De Zweedse en Middelburgse leer lingen hadden het gisteren zwaar tijdens hun verkenning van de Nederlandse bouwstij len. De opdracht maakte deel uit van het uitwisselingsproject tussen de scholengemeenschap Nehalermia in Middelburg en de Sag-Gymnasietschool in het Zweedse Karlstad. In april zijn de Middelburgers naar het noorden afgereisd en deze week is het tegenbezoek van de Zwe den. „Zo komen ze erachter wat een werk het vroeger was om alles met de hand te bouwen. De leer lingen krijgen op deze manier- ontzag voor de bouw van de Zeeuwse dijken." K. Blonk van het Middelburgs Instituut voor Kunstzinnige Vorming in Middelburg was de bedenker van de opdracht en had geen medelijden met de ploeterende leerlingen. „Deze uitwisseling staat in het teken van de beeldende kunst. Zowel de Middelburgse als de Zweedse leerlingen hebben kunstzinnige vorming in hun pakket. Het is de bedoeling dat de leerlingen dé Zweedse bouwstijl met de Ne derlandse gaan vergelijken." tiviteiten. Op maandag hebben de leerlingen een VOC-wande- ling door Middelburg gemaakt. Ze kregen de opdracht om foto's te maken van typisch Neder landse dingen. Dinsdag stond in het teken van een bezoek aan onder meer het beeldenpark Middelheim in Antwerpen. Gisteren hebben de leerlingen opdrachten gedaan in en rond Fort Rammekens en daarnaast krijgen ze de rest van de week diverse schilder- en tekenwork shops. De tekeningen die ze hierbij nog zullen maken wor den vrijdag samen met de foto's tentoongesteld op de afsluiten de expositie in het schoolge bouw aan de Sir Winston Chur- chilllaan. „Het bezoek van de Nederland- se leerlingen aan Zweden was een succes en ook deze week hier is heel interessant." Suzanne Tengzelius is lerares kunst aan de Sag-Gymnasietschool en vindt de uitwisseling heel leer zaam. „De meeste leerlingen zijn nog nooit buiten Zweden geweest. Er gaat letterlijk een wereld voor ze open." Dat er heel wat verschillen zijn tussen Zweden en Nederland werd al gauw duidelijk. De Zweedse scholieren Charlotte (17) en Lina (16) vinden school hier maar streng. „Je moetiede- re dag op tijd zijn en netjes zit ten. Ook mag je hier niet tijdens de les eten. En je mag niet zelf bepalen wanneer je op school bent en wanneer niet. Wij doen een artistieke opleiding. Hoe kan je dan de hele dag bezig zijn? Je hebt toch niet altijd in spiratie?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13