Softdrugs op Schouwen taboe PZC Afzien op de kinderkopjes Scholieren vinden rechter te mild Daders taxi-overval Middelburgs station opgepakt door politie Pleidooi voor opvang Walcherse bollebozen JOKBXB FAMILIEBERICHTEN Poppe 14 College voelt nog altijd niets voor gedogen koffieshops agenda Informatieavond voor slachtoffers Hobbybeurs in Kapelle GILLES DE LA Begrafenisverzorging Voor een zorgzame begeleiding woensdag 2 oktober 2002 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Handel in en ge bruik van softdrugs blijft taboe op Schouwen-Duiveland. Het dagelijks gemeentebestuur stelt de raadsfracties voor vast te houden aan het niet-gedoogbe- leid. De overige gemeenten in het Oosterscheldebekken - be halve de gemeente Kapelle - ge dogen softdrugs. De gemeente Goes is een van de gemeenten waar een gedoogbe leid gehanteerd wordt en koffie shops toegestaan. Goes heeft haar gedoogbeleid geëvalueerd, kwam tot de slotsom dat de juis te keuze gemaakt was en vroeg daarom de gemeenten Kapelle en Schouwen-Duiveland op hun afwijkende standpunt te rug te komen. Burgemeester en wethouders van Schouwen-Duiveland pie keren er niet over. In 1997 heeft de gemeenteraad in meerder heid gekozen voor het niet-ge- dogen van handel in en gebruik van softdrugs. Oogluikend toe staan zou drugsgebruik in de vi sie van de raad smeerderheid in de hand werken en dat is wel het laatste wat men wil. Gedogen van een koffieshop, zo werd en wordt geredeneerd, zal die han del niet verminderen. Daar komt bij, stelt wethouder A. van der Wouden (PvdA), dat het THC-gehalte van hasjiesj - de hoeveelheid werkzame stof - in de loop der jaren is verzeven- tienvoudigd. wat betekent dat het geen softdrug meer is maar tot de harddrugs gerekend kan worden. Ook blijft het college het bijzonder vreemd vinden dat drugsverkoop in een koffie shop gedoogd wordt, terwijl wel opgetreden wordt tegen het te len van en handelen in hasjiesj Schouwen-Duiveland heeft ge kozen voor het investeren in aandacht voor de verslavings problematiek. Begin 1998 stem de de gemeenteraad in met het afsluiten van een contract met het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD). Het consultatiebureau deta cheerde A. van Kessel voor 20 uur per week. Van Kessel heeft inmiddels afscheid genomen. Hij is opgevolgd door Monique Degens. Van der Wouden: „En die aanpak werkt. Dat heeft de praktijk uitgewezen." Het college stelt de raad voor vast te houden aan haar in 1997 ingenomen standpunt. Voordat de gemeenteraad een oordeel velt over het niet-gedogen van softdrugs, wordt het voorstel voorgelegd aan het Senioren convent. 1 STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur: Torenbeklimming; 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monu menten; ELLEWOUTSDIJK - 't Kerkje van Elles- diek, 14.00-16.30 uur: seniorenmiddag; GOES - De Spinne, 13.00-16.45 uur: Se nioren biljart competitie; 13.30-16.30 uur: Koersbal senioren; Hollandsche Hoeve, 13.00 uur: Demonstratie oude ambachten; Wijkgebouw Jan Ligthart, 13.30 uur: Bingomiddag; De Pit, 13.30-16.30 uur: Biljartclub De Pit competitie; 14.00 uur: Uiteenlopende ac tiviteiten voor WAO-ers; Openbare bi bliotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor kin deren van 4 t/m 8 jaar; HEINKENSZAND - De Stenge, 19.30 uur: Bijeenkomst Belangengroep Wvg ge meente Borsele; KAPELLE - Sportgebouw Molenvate, 13.30 uur: Koersbal; De Vroone, 13.30 uur: Biljarten en kaarten voor ouderen; 14.00 uur: Sjoelen; 19.30 uur: Clubavond Bridgeclub Kap-Biez.; KORTGENE - Gymzaal in de Bernhard- straat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten WAO'ers en 50-plussers; 14.00 uur: Koersbal 50-plussers; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Volks dansen; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoekweg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljar ten; YERSEKE Openbare bibliotheek, 14.00-14.30 uur: Voorlezen voor kinde ren t/m 9 jaar; Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: rondvaart Oosterschelde; De Zaete, 16.00-17.00 uur: Volksdansen voor 50-plussers. Ongelijkheden van allerlei soorten maken het mevrouw Fagel en haar rollator lastig in Veere. foto Ruben Oreel door Miriam van den Broek VEERE - Meestal vermijdt ze het stadje Veere. Want op de Veerse kinderkopjes wordt mevrouw Toomeij uit Zand dijk in haar elektrische rol stoel ofwel booster helemaal door elkaar geschud. En dat is niet prettig als de gewrichten zeer doen. Bovendien zijn de winkels voor haar bijna niet bereikbaar door de hoge dor pels. Kortom, ze heeft in Veere eigenlijk niks meer te zoeken. Toch is de Zanddijkse dins dagochtend in Veere te vinden. Samen met de Veerse mevrouw Fagel die met een rollator loopt, doet ze mee aan een toe- gankelijkheidsonderzoek. De Stichting Welzijn Ouderen Platteland Walcheren en de stichting Het Klaverblad on derzoeken met behulp van de dames hoe begaanbaar Veere is voor gehandicapten, slecht zienden of mensen die moeilij k ter been zijn. Me wouw Fagel doet wel nog haar boodschappen in het stadje. „Maar het is lastig", vertelt ze terwijl de wieltjes van haar rollator als een dolle zwenken over de ongelijke klinkers van de Markt. In de supermarkt komen gaat met veel moeite, vertelt ze. Ze houdt zich eerst vast aan het ijzeren hek naast de stoep en trekt zichzelf zo omhoog. „Als ik eenmaal binnen ben, gaat het goed. Dan heb ik steun aan het winkelwagentje. Maar bij de bakker is geen hek en er zijn ook geen winkelwagentjes. Gelukkig kom ik toe met één brood in de week." Rolmaatje Terwijl de Zanddijkse vertelt, is J. Visser van Het Klaverblad in de weer met formulieren en een rolmaatje. Hij noteert het materiaal van het wegdek, de breedte van de straat en de stoep, de hoogte van het straatnaambordje en de hoog te van de wegrand. Ook meet hij hoe breed de deuropening is en noteert hij hoe het gesteld is met overhangende beplanting. Van alle straten in Veere regi streert hij die gegevens. Aan de hand daarvan stelt hij een rap port op. Daarin wordt aange geven welke problemen acuut of binnen een jaar verholpen moeten worden en welke later kunnen worden aangepast. Visser verwacht het rapport half november af te hebben. Het onderzoek wordt daarna aan de gemeente Veere gepre senteerd. door Ron Maqnée MIDDELBURG - Een groep taxichauffeurs en de politie hebben zondag twee overvallers opgepakt. Het tweetal had eer der een chauffeur op het station in Middelburg beroofd. Dat heeft de politie gisteren bekend gemaakt. Zondagavond, rond kwart voor tien. Een 22-jarige chauffeur uit Arnemuiden van de Zeeuwse Taxi Centrale (ZTC) staat met zijn wagen voor het station in Middelburg te wachten. De neus van de taxi staat in de richting van het kanaal. Toch kan de be stuurder in zijn achteruitkijk spiegel controleren wat er rond het station gebeurt. Zo ziet hij twee onbekende mannen tegen elkaar smoezen en naar zijn taxi wijzen. Eén van hen loopt op de taxi af en tikt op de ruit. De chauffeur draait het raam open. De onbekende vraagt hoeveel een ritje naar Vlissingen kost. Als hij de prijs hoort, zegt hij dat het hem te duur is en loopt terug. Op dat moment ruikt de man al onraad, zo meldt hij later aan zijn collega-chauffeurs. Toch blijft hij op zijn plaats staan. De chauffeur houdt zijn raam open. Even later staat de man nog maals bij zijn taxi. Dit keer is hij niet herkenbaar. Hij heeft een capuchon opgezet en een zakdoek voor zijn mond gedaan. De onbekende bedreigt de man met een groot mes. De taxichauffeur staat direct zijn portemonnee met inhoud af. Hierop vluchten beide mannen het station in. Code De beroofde chauffeur geeft meteen een geheime code op zijn mobilofoon. Hierdoor weten collega's dat er sprake is van een alarmsituatie. Een chauffeur van de ZTC, die op dat moment in de Griffioen een passagier af zet, bedenkt zich geen moment. Zonder af te rekenen rijdt hij in vliegende vaart naar het sta tion. Zijn vriendin, een 28-jari- ge taxichauffeuse van het con currerende taxibedrijf Livo, is tweeënhalve week eerder be roofd. Hij vermoedt dat het om dezelfde dader gaat. Bij het station aangekomen, vindt hij beroofde chauffeur. Samen lopen ze het station in. De verdachten hebben zich in middels onder een groepje man nen gemengd in de stationshal. De chauffeurs melden later dat het groepje hen zelfs uitlacht. Op dat moment rolt de stoptrein van twee minuten over tien het station binnen en stapt de groep de trein in. Eén van de overval lers loopt met de groep mee de trein in, de andere verdachte gaat er vandoor. Op aanwijzing van de chauffeurs weet de in middels gearriveerde politie de ingestapte man, een negentien jarige Vlissinger, in de trein aan te houden. Het'is dan rond tien over tien. Bewijs Op dat moment rijden Livo- chauffeurs naar het NS-station van Vlissingen. Wellicht dat de andere dader een latere trein neemt naar Vlissingen. Het ver moeden wordt inderdaad be waarheid. Uiteindelijk neemt ook deze persoon, een 22-jarige man zon der vaste woon- of verblijf plaats, de trein naar Vlissingen. Rondhalf twaalf vatten agenten hem daar in de kraag. Het be wijsmateriaal is overdonde rend. Eén opgepakte man blijkt de portemonnee van de chauf feur in zijn tas te hebben. Bij de andere verdachte vinden poli tieagenten de kleding die bij de overval is gebruikt. Of één van de mannen ook ver dacht wordt van eerdere over vallen, wil de politie niet zeg gen. De afgelopen maand werden twee taxichauffeurs kort achter elkaar overvallenIn beide gevallen volgens hetzelf de scenario: chauffeurs worden verzocht naar de wijk Dau- wendaele te rijden. Eenmaal daar aangekomen, dwingen de overvallers de chauffeurs het geld af te staan. De beide overvallen zorgden voor grote beroering onder de chauffeurs. door Jacques Cats MIDDELBURG- 'Best wel mild'. Lichtelijk verbaasd nam een groep meisjes van de ROC-vestiging Ter Welle in Goes gisteren kennis van de opstelling van de magistra tuur tijdens de zitting van de politierechter. En dat was voor rechter A. Janssens-van Kam pen en officier van justitie A. Flikweert weer reden om op hun beurt op te kijken van die reactie toen ze tijdens een pau ze bij de dames informeerden hoe zij de afhandeling van een aantal strafzaken hadden er varen. Met name in die ene kwestie vonden de studentes dat de verdachte toch maar mooi was weggekomen. Dat betrof een 27-jarige Vlissinger die uit de kleedruimte van het zwembad in Goes een tas had meegeno men. Een mevrouw was zo on verstandig geweest om het kastje waarin ze haar spulle- tjes had opgeborgen, niet af te sluiten. Bij terugkeer in de kleedruimte kreeg ze een kou de douche toen ze ontdekte dat haar tas met kleren was ver dwenen. Daar stond ze dan: in haar natte badpak. Via de beelden die door een vi deocamera waren vastgelegd, kon de dief worden opge spoord. „Ik had wat gedron ken", verklaarde de jongeman zijn handelen, zonder zijn ge drag te willen goedpraten. Conform de eis van de officier kreeg de Vlissinger een voor waardelijke werkstraf van 40 uur opgelegd. En dat vonden de dames niet bepaald een pittige sanctie. De politierechter en de officier van justitie haastten zich tij dens de pauze ter toelichting van hun opstelling te verkla ren dat de jongeman later spijt van zijn daad had gekregen en de spullen bij het zwembad had terugbezorgd. Ook was meegewogen dat het om een incidenteel vergrijp ging. „Als dat vaker was gebeurd, was het een ander verhaal ge weest." Opgelucht Ook enkele andere verdachten konden opgelucht ademhalen. Een 30-jarige Vlissinger werd met een voorwaardelijke werkstraf van 50 uur naar huis gestuurd omdat hij in een dronken bui een etalageruit aan diggelen had geholpen. Hij kreeg wel de rekening van 542 euro voor een nieuwe ruit gepresenteerd. Op een tijdstip dat de ROC- klas al lang weer buiten van het - ook al - milde najaars zonnetje liep te genieten, moest een 26-jarige Goese- naar zich voor mishandeling verantwoorden. In de St. Ja- cobsstraat in zijn woonplaats had hij iemand een aantal klappen verkocht. „De ruzie ging helemaal nergens over", moest de jongeman toegeven. Dat zijn handjes iets te los hadden gezeten moest de Goe- senaar met 60 uur werkstraf bekopen. Omdat hij nog in een proeftijd liep van een an dere zaak met geweld kwam er nog eens 40 uur werkstraf bij. De verdachte was in zijn nop jes. „Ik dank u voor deze mil de uitspraak", complimen teerde hij de rechter. En die kon alleen maar verzuch ten: „Een tevreden verdach te. Wat willen we nog méér!" door Edith Ramakers VLISSINGEN - Voor hoogbe gaafde kinderen moet opvang op Walcheren geregeld worden. Daarvoor pleit leerplichtamb tenaar Kees Catsman. Hij ziet te veel kinderen met een hoog IQ en gedragsproblemen buiten de boot vallen. De nieuwe vorm van begeleiding kan volgend schooljaar al gegeven worden in het Orthopedagogisch Didac tisch Centrum (OPDC) in Mid delburg. „De gemeenschappelijke scho len voortgezet onderwijs die met elkaar het OPDC vormge ven moeten het probleem maar eens serieus nemen", zegt hij. Hij onderbouwt zijn zorgen met een aantal cijfers. Walcheren kent 15.000 leerplichtigen. GOES - Slachtofferhulp Zee land houdt vrijdag 4 oktober een informatieavond voor na bestaanden van verkeersslacht offers en misdrijven. Dat ge beurt in Motel Goes in Goes, vanaf 19.30 uur. Spreker is M. van den Berg, pastor in een Rot terdams verpleeghuis, die ver schillende boeken over rouw verwerking heeft geschreven. Daarvan kan negentig procent heel goed mee in het reguli er on derwijs. „Zeven procent heeft baat bij het OPDC. Twee tot drie procent komt één keer in zijn schoolcarrière met een leer plichtambtenaar in aanraking. Dat is tussen de 300 en 450 leer lingen." De problemen waarmee de leer lingen te kampen hebben, kun nen voortkomen uit hoogbe gaafdheid. „Er wonen ongeveer dertig tot zestig jongeren op Walcheren, die hoogbegaafd zijn. Vaak hebben ze een verko kerde kijk op een aantal zaken. Ze weten ontzettend veel van één onderwerp, maar sociaal zijn het moeilijk te doorgronden kinderen." Als je merkt dat er op Walcheren geen opvang is en ziet dat er daardoor regelmatig 'een jonge tje of meisje sneuvelt', dan moet er ingegrepen worden. Hij schetst de ernst van de situa tie met een praktijkvoorbeeld. Een 'op sommige punten hoog begaafde Vlissingse jongen' zit al ruim een jaar niet meer in de schoolbanken. „Het ging om verschillende redenen niet meer op school. Hij zou rare dingen hebben gedaan in de klas. Kin deren moeten dat eens mogen, maar ze moeten ook duidelijke richtlijnen krijgen. Hij zou mis schien baat hebben gehad bij verdieping in de lesstof, andere uitdagingen." De jongen bleef een maand thuis, twee maanden, zonder dat een oplossing in beeld kwam. Ook de ouders en school kwamen met elkaar in conflict. De schuldvraag rolde over tafel en de partijen groeiden uit el kaar. „Dit is een haast klassiek voorbeeld. Dat zie je telkens weer gebeuren." Catsman zegt dat het geen zin heeft om deze groep leerlingen naar een ande re reguliere school in de regio te laten gaan. „Want daar zouden zij binnen een paar maanden voor hetzelfde probleem hebben gestaan." Er werd een tussenoplossing ge vonden in een wereldschool, een lesmethode die via het onder wijsinstituut, het IVO, in Lely stad digitaal wordt aangebo den. „Dit is eigenlijk bedoeld voor Nederlandse kinderen die in het buitenland wonen. Deze noodgreep slaat aan bij hem." Tussenstap Maar het is een tussenstap. „Hij moet weer in een klas terechtko men. Hij heeft problemen met sociale vaardigheden en die kunnen we verbeteren in een groep. Of via een cursus bij bij voorbeeld Emergis. Het heeft geen zin als hij gedwongen wordt naar school te gaan. Dan komt hij op school en sluit zijn ogen en oren. Pas als hij zelf les sen wil volgen in de klas, dan heeft het zin. Daaraan werken we en daarin, vind ik, zou het OPDC een paar dagen per week een oplossing moeten bieden. We hebben daar overleg over." Hoogbegaafde leerlingen ko men vaak eigenwijs over. Op de basisschool vallen ze al op. Ze doen anders dan de anderen, die wel de staartdelingen van begin tot eind proberen te maken. De hoogbegaafde ziet de noodzaak er niet van in, want hij doorziet de oplossing zonder de lange de ling te maken. „Dit is een voor beeldje. Vaak worden ze door hun omgeving aangesproken op hun gedrag, dat snel als te bui tengewoon wordt bestempeld." KAPELLE - In gemeenschaps centrum De Vroone in Kapelle is zaterdag een hobby- en crea- tiefbeurs. Het nieuwste op creatief gebied is er te zien, zoals schilderen in mosselschelpen, pergamano, driedimensionale Anton Pieck- schilderijen, fimokaartjes met stofjes, Deens kralenwerk en werken met servetten. Verder zijn er demonstraties van Jopie Theune, Annia van den Brink en Ria Kats. De beurs is van 11.00 tot 16.00 uur ge opend. Constant aan een woord of cijfer moeten denken. Herhaling na herhaling tot je er gek van wordt. Sander, een puber van 12, heeft het syndroom van Gilles de la Tourette. Dat betekent onder andere dat hij last heeft van dwangmatige tics. Een touretter wordt nogal eens gepest, omdat men niet snapt wat er aan de hand Is. De Hersenstichting Nederland wil investeren in snellere diag nostiek en betere behandeling voor deze en andere aangeboren hersenaandoeningen bij kinderen Daarom financieren we weten schappelijk onderzoek en geven we voorlichting, leder kind verdient toch het beste? Geef daarom gul Ir?, Giro 860 HERSEN'.'TICHTING Nederlanc 2511 CD 's-Grovonhogo Hallo hier ben ik, pas 1 weekje oud en nu al in de krant. Weel je waarom? Ik wil Thera de yogalerares, Saskia de verloskundige en Helmy de kraamhulp van mijn mammie, hartstikke be danken voor alle hulp toen ik bij mijn mammie in de buik zat en sinds ik geboren ben. Dikke kus voor jullie alledrie. Nina Schoenmakers 24 september 2002 De aan ons toevertrouwde begrafenis wordt met persoonlijke zorg uitgevoerd Wij verzorgen geen crematies. Tel: 0118 616012 Hugo de Grootlaan 53 - 4334 AT Middelburg HOOFDKANTOOR: Gelclt'loozcii.nJ 20, 'HU A| Com lol. <)J 13 227521 - fax 312978 ROUWCtNTRA: Gitltleluozepad 20 Goes Kilskindi-rschewcg 1 Kapelle BEGRAFENISVERZORGING j.C. HOEKMAN Voor een volledige en waardige verzorging van uitvaarten in geheel Midden-Zeeland Centraal telefoonnummer: 0113 311 444 Elk jaar gaan 700.000 dieren dood door dierproeven. Dat moet anders, kan anders. Met alternatieven die dierproeven overbodig maken. Denkt u er ook zo over? Kom dan naar www.proefdiervrij.nl of bel 070-306 24 68 en zie wat kunt doen. Proefdier vrij Met droefheid namen we kennis van hel overlijden van onze zwager, oom en oudoom A. JOBSE L. de Visser J. de Visser-de Visser Kinderen en kleinkinderen In het huis mijns Vaders zijn vele woningen. Vredig en rustig is onze lieve zorgzame moeder, schoonmoeder, groot- en overgrootmoeder ingesla pen CORNELIA JOHANNA FL1PSE-MAAS sinds 8 april 1975 weduwe van David Flipse Zij is 95 jaar geworden. Biggekerke: J. J. Flipse M. J. Flipse-Zachariasse Cora en Dies Wilco, Koen, Hanneke Kees en Linda Middelburg: C. J. Flipse David-Jan Marijke Vlissingen: M. J. Weijermans-Flipse J. Weijermans John en Asja Danny en Eline Jack en Kim Koudekerke: J. C. Flipse Michel en Esmeralda Nonna Daniëlle Monique en Fin Jillian Koudekerke, 29 september 2002 Badhuisstraat 18 Correspondentieadres: Kasteelstraat 112, 4381 SN Vlissingen Er is gelegenheid tot afscheid nemen donderdag 3 oktober van 12.45-13.15 uur in het rouweentrum Overtoom-Groen, Van Dishoeckstraat 620 te Vlissingen. Aansluitend zal daar een om 13.30 uur de dienst van Woord en Gebed worden gehouden, waarna de begrafenis zal plaatshebben om 14.30 uur op de al gemene begraafplaats te Koudekerke. Na de plechtigheid is er gelegenheid tot condoleren in het rouweentrum te Vlissingen. Heden overleed onze lieve buurvrouw FLIPSE Familie Brasser Mevrouw Van Keulen Mevrouw Moerenhout Mevrouw Geschiere Familie Looise Koudekerke, 29 september 2002. 2-10-2001 2-10-2002 lieve WILL (pa) Your are always on our mind. Nu een jaar geleden, we houden van je en missen je. Robert en Carina

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 34