•PAKKER De Jong en Eberhard uit fractie VS registreren moslimmannen E Kabinet wil finale resolutie VN over Irak Bolletjes ook via Bonaire nu1 59 Ü19° mm Bomans lijkt terug 23 Actie specialisten krijgt vervolg Blair vasthoudend over Irak Wachttijd bij brug kan omlaag Diepterecord aandelen 5 ERA Lili trekt over Cuba t; intratuin europaJuin Veerhoek burgemeester Nederlek Feyenoord komt niet tot scoren Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Wijnschenk krijgt overige LPF-kamerleden pas na dreigement op één lijn ZO 3 |11° Regelmatig zon Af en toe zon en droog. Matige zuidooste lijke wind en landinwaarts maximumtem peratuur rond 19 graden. 245e jaargang no. 233 woensdag 2 oktober 2002 los nummer 1,10 door Patrick Selbach WASHINGTON - De Ameri kaanse autoriteiten zijn giste ren begonnen met de registratie van mannelijke inwoners van bepaalde Arabische en moslim staten die de VS binnenkomen. Ze moeten vingerafdrukken af staan en er zal een pasfoto wor den gemaakt als de immigratie dienst dat nodig acht. Volgens de BBC worden mensen die veel naar het Midden-Oosten, Cuba, Noord-Afrika of Noord-Korea reizen, er ook uitgepikt. De maatregelen zijn een direct gevolg van de aanslagen van 11 september 2001. Washington wil voorkomen dat opnieuw moslimextremisten in de VS aanslagen kunnen voorberei den. Al direct na de aanslagen werden bezoekers uit Iran, Irak, Syrië, Libië en Soedan al apart ondervraagd bij aankomst op een Amerikaanse lucht- of zee haven. Mannen tussen 16 en 45 jaar uit Saudi-Arabië, Pakistan en Jemen kunnen nu op een der gelijke aanpak rekenen, inclu sief registratie. Ook de Aziati sche moslimstaten Indonesië en Maleisië vallen onder de rege ling. De Arabische en moslimge meenschap in de VS zijn boos over de maatregelen. Ze menen dat bezoekers aan de VS niet al leen op basis van geloof en ras mogen worden geregistreerd. Ook de Hoge Commissaris voor Mensenrechten van de Verenig de Naties uitte eerder kritiek op de selectieve registratie. ANP/RTR De medisch specialisten, werkzaam in academische zieken huizen, hebben de smaak te pakken. De gisteren gehouden ac tie voor gelijktrekking van hun loon met dat van de collega's in de streekziekenhuizen, krijgt een vervolg. De art sen overwegen zondagdiensten en het in de soep la ten lopen van ziekenhuisadministraties. De Britse premier Blair houdt vast aan ingrijpen in Irak samen met de VS. Zo'n veertig procent van zijn eigen Labourpartij vindt een aanval op Irak niet te rechtvaardigen. Een krappe meerderheid vindt dat zoiets al leen als laatste mogelijkheid kan en dan alleen nog onder de paraplu van de Verenigde Na ties. Blair hield gisteren op nieuw een donder- speech op het Labour- congres in Blackpool. Rijkswaterstaat en de provincie Zeeland willen proberen de wachttijden voor het verkeer bij de Zandkreeksluis te verla gen. Vooral het langzaam en bestemmingsverkeer op de pa rallelweg moet vaak te lang wachten. Als sluismees- ters de sluizen en de brug ernaast wat eerder of vaker 1 sluiten, kan dat verbeteren. AEX kwartaalrecords Kwartalen met de grootste dalers sinds de Tweede Wereldoorlog 2002 1987 1998 2001 1962 De vijfgrootste stijgers sinds de Tweede Wereldoorlog 1975 1983 1999 1998 1954 1 e kwartaal 1e kwartaal 4e kwartaal 1e kwartaal 4e kwartaal 24,9 24,3 22,6 20,9 19,8% anp bron: c AMSTERDAM - Het koersver lies van Nederlandse aandelen bedroeg het afgelopen kwartaal gemiddeld op 31,8 procent. Be leggers beleefden daarmee het slechtse kwartaal sinds de Tweede Wereldoorlog. Dat blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. De cijfers laten zien dat de waarde van de Nederlandse aandelen de afgelopen twee jaar met ruim 410 miljard euro is af genomen. Het totale rendement is bovendien sterk achtergeble ven bij het wereldgemiddelde. Nadat de koersen in het tweede kwartaal al met 15,6 procent onderuit waren gegaan, zette de koersdaling zich vervolgens versterkt door. Het vorige re- cordverlies (30,8 procent) was in het vierde kwartaal van 1987. pagina 7: aandeel keldert (Advertentie) OKTOBER 2002 www.era.nl MAKELAAR 0 P E N H U I Z E N R 0 u T E 2 0 0 2 Advertentie HET GROENE WARENHUIS PINAR DEL RIO - Een man baant zich door regen en wind een weg naar huis. De autoriteiten in Cuba lieten gisteren uit voorzorg bijna 200.000 mensen evacueren vanwege de orkaan Lili. Binnenlandse vluchten werden geannuleerd en scholen bleven gesloten. Mede daardoor vielen er geen slachtoffers. De wind bereikte snelheden tot 182 kilometer per uur. Op Jamaica waren maandag vier doden te be treuren. Meteorologen verwachten dat de orkaan in kracht toeneemt. Lili wordt tegen het weekeinde in de VS verwacht. foto Jose Goitia/AP Advertentie Sierfruit Decoratieve kallabas, pompoen of I Turkse muts. Leuke sfeermakers 1 W voor binnen of buiten, Perstuk 1 Ö7 i 2,50 i MOOI WEER I GOES, 0113-21539S. OOSTBURG. 0117-452279, RENESSE. 0111-461031 1 RENESSE - Oud-wethouder Cees Veerhoek van Schouwen- Duiveland is benoemd tot bur gemeester van de Zuid-Hol landse gemeente Nederlek. Dat is gisteravond bekendgemaakt. De gemeente Nederlek bestaat uit de kernen Krimpen aan de Lek en Lekkerkerk en heeft 50.000 inwoners. De platte landsgemeente midden in het Groene Hart heeft volgens Veer hoek zeker parallellen met Schouwen-Duiveland. Recrea tie is er belangrijk en er is veel aandacht voor de natuur. Feyenoord kon gister avond thuis tegen Dyna mo Kiev niet scoren en bleef steken op 0-0. Ju- ventus, dat met 2-0 won van Newcastle United, is leider in de groep met Fey enoord. AC Milan, Barce lona en Manchester Uni ted staan met de maxima le score in de Champions Lea- Q gue. I varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 19 en 21; uit: 23,24 en 25; jong: 26 en 27. KRALENDIJK - Het aantal bolletjesslikkers dat via de luchthaven van Bonaire pro beert naar Amsterdam te reizen, is de afgelopen vier maanden drastisch toegenomen. In die periode zijn bijna zestig koe riers aangehouden. De eerste vijf maanden van dit jaar waren dat er nog zeven. Dat zegt officier van justitie E. Wesselius van het Openbaar Mi nisterie op Bonaire. Voornaam ste oorzaak hiervoor is dat de KLM sinds 1 juni dagelijks op het eiland vliegt. Bonaire volgt een ander beleid dan Curagao. Daar worden bol letjesslikkers de toegang tot het vliegtuig ontzegd en krijgen ze een dagvaarding mee naar huis. „Op Bonaire worden de drugs koeriers wel degelijk opgesloten en berecht", aldus Wesselius. De opgelegde straf moet wel worden uitgezeten op Curagao, omdat Bonaire niet beschikt over een huis van bewaring. Een doorn in het oog van Wesselius, omdat de politiecellen niet geschikt zijn om de koeriers in op te sluiten. Bovendien heeft hij een tekort aan bewa kers. ANP doorHenkvan de Poll DEN IIAAG - Het kabinet ziet meer heil in een enkele robuuste resolutie van de Veiligheidsraad om Irak te dwingen zijn massa vernietigingswapens op te ge ven. Het regime van Saddam Hoes sein heeft de internationale gemeenschap te lang aan het lijntje gehouden om nog enige flexibiliteit toe te laten, vindt minister De Hoop Scheffer (Buitenlandse Zaken). Tijdens een overleg met de Tweede Kamer over de situatie rond Irak, maakte de bewinds man gisteren duidelijk dat bij een onverhoopt militair ingrij pen, hij het kabinet uitvoerig zal informeren over de gevolgen van een dergelijke stap. De Nederlandse regering zal zich in dat geval moeten afvragen in hoeverre het betrokken wil wor den bij het conflict, liet De Hoop Scheffer doorschemeren Volgens de bewindsman hebben de VS de maand oktober uitge trokken om overeenstemming te bereiken over een stevige reso lutie. Lukt dat en blijft Irak wei geren daaraan te voldoen, dan is een tweede resolutie over de wenselijkheid om militair in te grijpen niet meer noodzakelijk, stelt De Hoop Scheffer. Het vol staat als de Veiligheidsraad of enkele hoofdrolspelers daarin vaststellen dat Hoessein zich niets van de resolutie heeft aan getrokken. ANP Advertentie naam: voorletters:m/v j 6 weken voor 16.-. D noteert u mij voor e proefabonnement v Wanneer Veerhoek en levensge zellin Tineke Deurloo verhuizen is nog niet exact bekend. „De details ken ik ook nog niet. Ik weet het zelf nog maar net", al dus een opgetogen Veerhoek gisteravond. Renessenaar Veerhoek begon zijn politieke carrière in de ge meente Westerschouwen, waar hij na een aantal j aren als raads lid voor de WD werd benoemd tot wethouder. Na de herinde ling werd hij wethouder van de gemeente Schouwen-Duive land. Dit jaar zette hij een punt achter dat wethouderschap. telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekenïng- nummer: '[Mill PTT handtekening: 8 713214 000002 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) c noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: tl per maand met automatische incasso 20,50). n per kwartaal met automatische incasso 55.10). n per jaar met automatische incasso (€209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) door Koos van Wees DEN HAAG - De dissi dente LPF-kamerleden Winny de Jong en Cor Eberhard zijn uit de frac tie gezet. Hen is gevraagd hun zetel ter beschikking te stellen van de LPF. De Jong en Eberhard hebben inmiddels laten weten vast te houden aan hun Kamerzetels. Het gedwongen vertrek van beiden was gisteren de apothe ose van een dag crisisvergade ring in de LPF-burelen in de Tweede Kamer. Volgens frac tievoorzitter Harry Wijn schenk was er na enkele om streden uitspraken van De Jong en Eberhard 'geen draag vlak' meer voor een langer ver blijf van beiden in de fractie. Wijnschenk vond dat de positie van De Jong volstrekt onhoud baar was geworden. Vorige weeknoemde ze hem incapabel voor het fractieleiderschap en stelde ze dat zijn rechterhand 'dictator' Hoogendijk hele maal zou moeten 'ophoepelen'. Aanleiding voor de uitval van De Jong was het ontslag van haar persoonlijk medewerker, die een kritische notitie over Wijnschenk had geschreven. Eberhard steunde De Jong. Wijnschenk dreigde tijdens de fractievergadering zich samen met enkele getrouwen af te splitsen als de fractie zich niet achter het gedwongen vertrek van de twee dissidenten zou stellen. Dat dreigement kwam nadat een meerderheid van de fractie nog wilde lijmen. Als De Jong en Eberhard schriftelijk hun spijt betuigden zouden ze ver der kunnen, aldus het voorstel. Wijnschenk wilde echter een meer definitieve oplossing. 19-0 Daarop kwam het vertrek van De Jong en Eberhard ter stem ming. De Jong werd met 19 te gen 0 stemmen weggestuurd, Eberhard met 13 tegen 8. Wijn schenk heeft direct na dat be sluit premier Balkenende en LPF-minister Herman Heins- broek geïnformeerd. Tijdens de fractievergadering werd langdurig stilgestaan bij Persfotograaf S. Ligtenberg krijgt voor aanvang van de fractievergadering klappen van LPF-kamerlid Alblas. Links Winny de Jong. Alblas bood kort na het incident zijn excuses aan. foto Toussaint Kluiters/ANP Wijnschenks soloactie van maandag, toen hij tot veler ver rassing Heinsbroek opriep de politieke leiding van de partij op zich te nemen. De uitkomst van het beraad was volgens de fractieleider dat de LPF-frac- tie zich 'als één man' achter Heinsbroek als politiek leider stelde. Wijnschenk kondigde aan dat er gekeken wordt naar de sa menstelling van het fractiebe stuur. De kritiek van De Jong en Eberhard richtte zich met name daartegen. Tijdens de vergadering bleek dat het tweetal niet alleen staat in die kritiek. Wijnschenk wil toe naar een kleiner fractiebestuur, met een kleinere rol voor de veel bekri tiseerde Hoogendijk. Gerard van As, ook wel genoemd als dissident, zou in die opzet vice- fractievoorzitter moeten wor den. GPD pagina 4: commentaar Grootbloemige Violen 6 stuks in draagtas, diverse kleuren. Van €2,79 www.intratuin.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1