PZC Marina Veere moet uit impasse i Boeggolven verrassen wandelaars op strand Het is tijd voor een hypotheekrente van 3,8%! Excuses, meneer Roosevelt Paauwenburg slikt kritiek op nieuw winkelcentrum in Barman De Westkaap wint tapwedstrijd Brandweer houdt open dag op Vlissings trainingscentrum Haalbaarheidsplan ontbreekt, bestemmingsplan is onzeker mum/mam Vrouw gewond bij fietsongeval zeeuwse almanak Pienter WALCHEREN dinsdag 1 oktober 2002 door Miriam van den Broek DOMBURG - De eigenaren van Marina Veere B.V., de gemeente Veere en de provincie moeten met elkaar in gesprek gaan over het plan Marina Veere. Dat vond de Veerse raadscommissie Ruimtelijke Ontwikkeling gis teravond in Domburg. De ge- I meente en de provincie moeten I bepalen wat zij precies willen met het terrein rond de jacht werf. En de ondernemers moe ten op hun beurt de economi- sche haalbaarheid van hun plan aantonen. De ondernemers willen op de strook grond langs het Kanaal door Walcheren een pand bou wen met daarin een afdeling watersport, detailhandel, hore ca en een stallingsruimte voor bootjes. Op de eerste en tweede verdieping zouden zeventien appartementen moeten komen. De helft daarvan moet perma nent bewoond worden. Het plan bestaat al sinds 1980. In 1996 heeft de gemeenteraad van de oude gemeente Veere een voorbereidingsbesluit geno men. Goedkeuring Daarmee werd in feite goedkeu ring verleend aan het plan. De ontwikkeling komt niet van de grond omdat het bestemmings plan van het terrein nog niet volledig is aangepast. Een van de redenen daarvan is dat het gemeentebestuur overweegt het terrein te ontdoen van alle vast gelegde bestemmingen. Maar dat is zeer kostbaar. De fractie van Dorpsbelangen en Toerisme Veere (DTV) heeft het plan Marina Veere op de agenda gezet van de commissie vergadering om op die manier opnieuw vaart te zetten achter het initiatief. De fractie wil dat er een einde komt aan het jarenlange ge touwtrek tussen de gemeente en Marina Veere. „Vijftien jaar touwtrekken is niet goed voor Veere en voor de bedrijvigheid", zei A. Franke van DTV. „Het plan Marina Veere kan de kwa liteit van de watersport verster ken. Je vraagt je af waarom het bijltjenieteerderisgevallen. We moeten onze verantwoordelijk heid nemen voor besluiten die al genomen zijn." Haalbaarheid „De verantwoordelijkheid moet inderdaad genomen worden", herhaalde J. Wisse-Francke van het CDA. „Maar dat geldt ook voor Marina Veere. In april 2002 heeft de gemeente een brief naar de eigenaren gestuurd. Er staat onder meer in dat Marina Veere een economisch haalbaarheids plan moet presenteren. De vra gen in die brief zijn nog niet beantwoord. Dat moet eerst ge beuren voordat wij hierover verder praten. Ook moet het col lege onderzoeken of 'wegbe- stemmen' financieel mogelijk is." De SGP-fractie herinnerde de andere raadsleden eraan dat het terrein van Marina Veere vroe ger ook bebouwd was. „Voor ons staan alle mogelijkheden open. Er heeft bebouwing gestaan en er mag wat voor terugkomen. Maar dan moeten de gemeente en de provincie eerst duidelijk maken wat ze met het terrein willen. Als Marina Veere dan nog een economisch plan in dient, kunnen we met een scho ne lei te beginnen." Bebouwing De WD-fractie sprak zich als enige resoluut uit tégen het plan. Met name het onderdeel perma nente bebouwing stuitte op gro te bezwaren. Vooral als die wo ningen ten koste gaan van het aantal woningen dat Veere mag bouwen. Wethouder J. Bostelaar zei gis teravond toe nog deze week een afspraak te maken met de eige naren van Marina Veere. In de commissievergadering van 2 december zal hij een over zicht geven van de stand van za ken. Jaco Duvenkot uit Westkapelle bedient de tap. foto Lex de Meester door Rori Magnée VLISSINGEN - Barman Jaco Duvenkot van Dijkpaviljoen De Westkaap heeft gisteren de re gionale voorrondes van de Na tionale Biertapwedstrijden ge wonnen. Bij de teams ging de hoogste eer naar het Café De Oranjeboom uit 's-Heer Hen drikskinderen. In Het Arsenaal waren gisteren enkele honderden barmensen en eigenaars van horecazaken bijeen voor de jaarlijkse tap- wedstrijden. Het biertje moet onder meer een schuimkraag van ongeveer twee vingers dik hebben en het schuim moet mooi egaal zijn. Degene die daar het beste in slaagde, was bar keeper Jaco Duvenkot van De Westkaap in Westkapelle. Twee jaar geleden won hij ook al de regionale kampioenschappen en vorig jaar werd hij tweede. Het moeilijkste is volgens Jaco de druk die er op het bier staat. „Op de tap staat een druk van zo'n vier bar. Dat is twee keer zo veel als er op een normale tap in een café staat." Het gevolg is dat het bier met een flinke straal uit de tap stroomt. Met maar een paar punten ach terstand eindigde Ger Couvreur van café 't Tapperijke uit Breda op de tweede plek. Op de derde plaats kwam tapster Karina So to van Hotel Arneville uit Mid delburg. Later op de middag streden ook teams tegen elkaar. Hierbij is er één verantwoordelijk voor het tappen van het biertje en pre senteert de ander het. Bij deze wedstrijden streek het team van café De Oranjeboom uit 's Heer Hendi'ikskinderen met de hoog ste eer. Terwijl Dennis Mijns- bergen het biertje tapte, was het aan Daniëlle van Sabben om het glaasje zo mooi mogelijk te pre senteren. Op de tweede plek ein digde in deze categorie het team van Dijkpaviljoen De West kaap. Alle eerste en tweede prijswin naars kunnen meedoen aan de landelijke finale op 29 januari tijdens de Horecavakbeurs BBB in de MECC in Maas tricht. door Ron Magnée VLISSINGEN - Een stroom aan klachten hadden de bewoners van de wijk Paauwenburg gis teravond tijdens een inspraak avond. Op de agenda stond het nieuwe winkelcentrum aan de Alexander Gogelweg in Vlissin- gen. De bezwaren hadden be trekking op parkeerproblemen, overlast en veiligheid. Omwonenden die eerder schrif telijk bezwaar hadden ge maakt, konden dat gisteravond nog eens mondeling toelichten. Daar werd ruimschoots gebruik van gemaakt. In het kleine zaal tje van Wijkcentrum Open Hof zaten tegen de honderd buurt bewoners. Twee uur lang zorg den de Paauwenburgers voor een ononderbroken stroom van bezwaren over het project aan het adres van wethouder P. van der Maden van economische za ken. Die wist de klachten ge wiekst te pareren. En waar de zaal in eerste instantie nog vij andig en verbeteren reageerde, eindigde de avond in majeur. Al twee jaar lang bestaan er plannen voor een nieuwe win kelcentrum in Paauwenburg. Het ontwerp behelst een groot ellipsvormig winkelcentrum rondom de bestaande flat op de hoek Paauwenburgweg/ Alexander Gogelweg. In het centrum komen onder meer een Golff-supermarkt van 1500 vierkante meter en een twee winkels van ongeveer vierhon derd vierkante meter. De plek waar nu de Golff is gevestigd, wordt ingenomen door drogist Lidl. Blinde muur Vooral de bewoners van De Meesterstraat en de Paauwen burgweg roerden zich. Zij vre zen dat hun uitzicht wordt be lemmerd door een grote blinde muur. De wethouder zegde toe dat de muur met klimplanten zou worden verfraaid. Een an dere inspreker maande de wet houder parkeerplaatsen voor fietsen te creëren. „Want het aantal fietsenrekken is nu nul komma nul." Van der Maden ging niet verder dan de toezeg ging dat er 'voldoende' parkeer plekken zouden komen. Chaos Ook de parkeervoorzieningen voor auto's kwam ter sprake. „Dat is nu al een probleem en wordt straks een chaos", riep een buurtbewoonster in ver twijfeling uit. Bovendien, kun nen ook bewoners die slecht ter been zijn in de toekomst nog parkeren? Het was een punt waar Van der Maden zich nog nader over zou beraden. Hij wees er wel fijntjes op dat het totaal aantal parkeerplaatsen voor auto's stijgt van 165 naar zo'n 200 plekken. Ook een heet hangijzer is de overlast door de jeugd. Ver wordt het winkelcentrum niet snel tot een hangplek voor jon geren, zo vroeg een inspreker zich af. „Een schoon en opge ruimd winkelcentrum, dat goed te controleren is, hoeft niet per definitie meer criminaliteit aan te trekken", antwoordde de wethouder. En zo wimpelde Van der Maden eenvoudig de meeste bezwaren af. Behalve één: de extra drukte die een winkelcentrum ople vert. Hoewel het centrum geen plek wordt om een dag te winke len, zullen er meer kopers op af komen, zo gaf de wethouder toe. „De verkeersdrukte neemt toch al met een paar procent per jaar toe, maar dat zal zeker meer worden als het winkelcentrum er komt." (Advertentie) Wij richten kantoren in HOEI Noordzandstraat 6 Yerseke tel. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Wandelaars op het badstrand in Vlissin- gen hebben geen idee van de gevaren waaraan ze bloot staan. Zondag werden wan delaars compleet verrast door een plotselinge vloedgolf. Voorbijvarende schepen ver oorzaken regelmatig een enorme waterverplaatsing op de Vlissingse stranden. „Zondag spoelde er zelfs een kind uit een wandelwagen", vertelt ooggetuige C. van Soe- len. „Moeders met kinderen stonden tot hun middel in het water." Schepen die dicht langs het strand varen, zorgen regelmatig voor hoge golven, zegt Van Soelen. „Ik zit vaak op de boulevard en ik heb het nu drie keer gezien." ,Het komt helaas vaker voor" zegt ook strandwacht A. Dijk stra. „In het zomerseizoen, van half mei tot half septem ber, hebben wij rechtstreeks contact met het SCC, het Schelde Coördinatie Cen trum. Op het moment dat er grote schepen passeren, geven ze ons een seintje." De strand- wachten hebben dan nog genoeg tijd om mensen te waarschuwen en om kleine kinderen uit voorzorg uit het water te halen. In de periode dat er geen strandwachten zijn, zoals afgelopen weekein de, kunnen mensen niet wor den gewaarschuwd. Wande laars zien de borden die ze op het gevaar moeten wijzen vaak over het hoofd. Paniek Het gevaarlijkste is nog niet eens de golf zelf, zegt Dijkstra Voordat de golf het strand op rolt, trekt het water eerst weg. „Dat gaat vrij onopgemerkt, maar soms zakt het water wel een meter of tien. Mensen gaan achter het water aan. Als de golf komt, staan ze tot hun middel of hun schouder in het water." Hoewel het meestal goed afloopt, is de paniek vaak groot. „Mensen denken echt dat ze verdrinken. Dat water heeft enorm veel kracht." Vorig jaar raakte er wel iemand gewond. „Een vrouw heeft toen allebei haar benen gebroken in een poging om een kind uit het water te halen." Op de Westerschelde gelden geen regels voor de snelheid van schepen. Volgens Dijkstra varen de schepen echter regel matig zo hard dat op het strand overlast ontstaat. „Het SCC heeft in het voorjaar de Nederlandse en de Belgische loodsen in een brief verzocht de snelheid aan te passen. Vijfennegentig procent doet dat ook, maar er zijn loodsen die het verzoek negeren. Die willen voor het donker thuis zijn, denk ik." Dijkstra heeft het SCC opnieuw gevraagd om het probleem onder de aandacht van de loodsen te brengen. Snelheid Volgens R. Haarsma, hoofd verkeersdienstleider van het SCC is het niet altijd te voor komen dat schepen met be hoorlijke snelheid langs het badstrand varen. „Dat hangt af van de wendbaarheid van het schip. Sommige schepen zijn bij een bepaalde snelheid niet meer te sturen." En niet elk snel schip veroorzaakt een vloedgolf. „Het is een combi natie van factoren. Het hangt af van de vorm die het schip onder water heeft, van de stand van het tij en de snel heid." Het is dan ook moeilijk te voorspellen welke schepen grote golven veroorzaken. Advertentie 'Hypotheekrente 1 jaar v.ist, effectieve rente 3,9%, vraag naar de voorwaarden. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De stadsgewes telijke brandweer Vlissingen Middelburg houdt op zaterdag 12 oktober een open dag op het trainingscentrum aan de Oos terhavenweg in Vlissingen. De open dag vindt plaats ter afslui ting van de nationale brandpre ventieweek die van 7 tot en met 12 oktober wordt gehouden. Op de open dag worden diverse demonstraties gegeven op het gebied van brandbestrijding en hulpverlening. Bezoekers kun nen zien hoe een indrukwek kende brand op een olieraffina derij wordt bestreden, hoe rook na een brand uit een woning wordt verdreven en welk effect water heeft als iemand op die manier een vlam in de pan wil blussen. Duikers van de stads- Rabobank door Ron Magnée MIDDELBURG - Het spellen van de naam Presi dent Roosevelt gaat busmaatschappij Connex- xion maar slecht af. Dat blijkt uit een bordje van buslijn 53 in Middelburg. Franklin Delano Roosevelt. Een naam die in Zee land in ere wordt gehouden. De voorouders van de Amerikaanse president kwamen immers uit Zee land. Roosevelt zelf stak zijn Zeeuwse roots niet onder stoelen of banken. In 1933 legde hij als aan tredend president van de Verenigde Staten de eed af op de Statenbijbel van zijn Zeeuwse voorou ders. Tegenwoordig worden nog steeds om de twee jaar in Middelburg de Four Freedom Awards uit gereikt. En dan is er nog het Roosevelt Study Cen ter. Kortom, de naam Roosevelt moet niet voor problemen zorgen in het Zeeuwse. Uitzondering hierop vormt busmaatschappij Connexxion. Buslijn 53, die van Koudekerke naar Middelburg voert, heeft ter hoogte van de Presi dent Rooseveltlaan een halte: de President Roose- veldlaan. Met een d dus. Een woordvoerder van Connexxion geeft de ver gissing toe. „En een vergissing is menselijk", verklaart hij monter. De woordvoerder belooft beterschap: „We gaan de haltepaal zo snel moge lijk bestickeren." Wie voor de fout verantwoorde lijk is, weet de zegsman niet. Overigens rust er geen zegen op borden waar Roo sevelt op staat. Het straatnaambordje van de Pre sident Rooseveltlaan in Middelburg had als on derschrift: president van de Verenigde Staten van Noord-Amerika. Alsof er ook een president van Zuid- en Midden-Amerika zou bestaan, stelde een wakkere toerist toen vast. De tekst is snel gecorri geerd. foto Lex de Meester MIDDELBURG - Een Middel burgse fietsster is maandag middag gewond geraakt toen ze op de Koudekerkseweg in haar woonplaats in botsing kwam met een andere fietser. De vrouw reed ter hoogte van scholengemeenschap Nehelen- nia, toen zij een 14-jarige jongen wilde passeren die voor haar over het fietspad slingerde. Daarbij raakte zij met haar stuur de fiets van de jongen en kwam ten val. De vrouw is per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen, vermoedelijk met een fractuur aan de schouder. De jongen mankeerde niets. gewestelijke brandweer laten zien hoe een zoekactie in het water in zijn werk gaat. Behalve kijken, kunnen bezoe kers ook van alles doen. Ze kun nen voelen wat het verschil is tussen een hoge- en een lage- druk blusslang, of hoe het is om door de adembeschermingsoe- fenbaan te kruipen. Verschil lende brandweerauto's zijn te bezichtigen en mensen worden in de gelegenheid gesteld om de krachten van een hydraulische schaar bij het openknippen van een autowrak te ervaren. Uiteraard mag het publiek kleine brandjes blussen met be hulp van draagbare blustoestel len. Verder wordt tijdens de open dag informatie gegeven over het voorkomen van brand en onge vallen thuis. De brandwonden stichting staat die zaterdag eveneens klaar met informatie. Het trainingscentrum is ge opend van 10.00 tot 16.00 uur. Advertentie CktUwurt WtrtUrtüs Zes maanden lang staat ons o restaurant in het teken van -C de culinaire werelddelen Oktober: Scandinavië DuMr-en. tnct ervterta Voor informatie en reservering Grand Hotel Arion Tel.: 01 18-410502 Een pienter kind, die vierja rige Marianne uit Goes. Daar zal de samenleving nog mee te stellen krijgen. Voorlopig is de naaste omgeving aan de beurt. Zoals dezer dagen gebeurde, toen het meisje aandachtig de trouwfoto van haar ouders bekeek. Daar had ze meteen een prangende vraag bij: „Wiepaste er toen op mij?" Even was moeder in verle genheid. Toen jokte ze: „Wij allebei schat." En dat vond. Marianne goed. De schat. Het is tijd voor de Rabobank.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9