Order EU naar ex-ambtenaren PZC Japan pakt economische malaise aan EU buigt voor VS in Strafhofkwestie Italië en Duitsland moeten bezuinigen PORTAS FBI heeft Krekar in Nederland verhoord Miljoenenopdracht brengt Brussel in verlegenheid Redding ramp Gambia gestopt Vierspan klaar voor festiviteiten Acht doden door mist in Oostenrijk Lubbers bezorgd over asielzoekers Russen staken schoonmaak dorpen Uraniumvangst Turkije kleiner Zweden laat vermeende kaper vrij Elfjarige zoon Duitse bankier nog spoorloos Vredeskorps VS op bezoek in Irak Kostunica en Labus verder in Servische verkiezingen dinsdag 1 oktober 2002 door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De Europese Com missie onderzoekt of een miljoe- nenopdracht ten onrechte is verleend aan een bedrijf waar drie voormalige Commissie woordvoerders diensten aan verlenen. Het contract is voor lopig geschorst. Directeur Com municatie Faull, die het con tract zelf tekende, erkent dat de kwestie op de buitenwacht 'ver dacht' kan overkomen. Afgelopen juni verleende de Commissie het bedrijf Ascii de DAKAR - Duikers halen geen li chamen meer uit het wrak van de Senegalese veerboot de Joola, die donderdag zonk voor de kust van Gambia. Dat heeft een woordvoerder van de dui kers gisteren gezegd. Reddingswerkers hebben de hoop opgegeven nog overleven den te vinden. Voorzitter Haibar Ali van de Senegalese duikers vereniging, die samenwerkt met Franse en Gambiaanse duikers, zei dat het geen doen meer is li chamen uit het wrak te halen. „De lichamen zijn in staat van ontbinding. Als je aan een hand trekt, komt er een arm mee, geen heel lichaam", legde hij uit. Slechts 64 mensen zijn gered van de 1034 die aan boord wa ren. Ongeveer vierhonderd li- i chamen zijn geborgen. Onder de vermoedelijke doden zijn twee Nederlanders. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren gezegd. Het gaat om een 34-jarige medewerker van de Rabobank Groningen, Roel Arendshorst, en zijn 32-ja- rige zus Lisette. De lichamen van de twee zijn nog niet gevonden, maar vol gens de woordvoerder van Bui tenlandse Zaken zijn de Neder landers niet aangekomen op de plaats waar ze hadden moeten arriveren. ANP/GPD/RTR order ter waarde van 23 miljoen euro om de komende vijf jaar de website voor de Europese Unie te beheren. Ascii deed dit afge lopen vijf jaar ook al. Het be drijf heeft een deel van het werk uitbesteed aan G-plus, een klei ne onderneming waar drie ex- woordvoerders van de Commis sie werken. Faull was daarvan op de hoogte toen hij zijn hand tekening onder het contract zet te. Volgens Faull is er evenwel niets aan de hand. „Niettemin onder zoeken wij de zaak, juist om de indruk dat er iets fout zit weg te nemen.Faull zegt dat hijzelf de opdracht tot het onderzoek heeft, gegeven, maar laat in het midden of hij daartoe gedwon gen werd door zijn politieke baas Commissievoorzitter Pro di. Prodi is uiterst gevoelig voor het verwijt van vriendjespoli tiek, temeer daar de vorige Commissie hierover struikelde. Faull stelt dat Ascii simpel 'het beste bod tegen de beste prijs' deed. Hij wijst erop dat cle op drachtverlening alle officiële procedures heeft doorlopen. Mede onder druk van publica ties in de Franse pers over de be- ti'okkenheid van G-plus, heeft de Commissie voor nader on derzoek de opdracht tijdelijk stilgelegd. „Hopelijk duurt deze schorsing niet al te lang", aldus Faull. De juridische dienst van de Commissie moet nagaan of de drie oud-woordvoerders de regels hebben gerespecteerd die gelden voor voormalig Commis sieambtenaren. Eén van die regels luidt dat zij na hun vertrek tijdelijk geen door Brussel betaalde klussen mogen aannemen. Volgens Faull is dit niet het geval. „De opdracht is verleend aan Ascii, niet aan G-plus." Faull noemt het ingelaste on derzoek 'een evaluatie van de bestaande regels voor ex-amb tenaren'. Hij zegt dat dit toch al moest gebeuren, maar nu is ver sneld door het rumoer rond G- plus. Het contract met Ascii zelf wordt volgens Faull niet onder zocht. Hij sluit niet uit dat het bedrijf een schadeclaim indient bij de Commissie als blijkt dat het werk ten onrechte is stilge legd. GPD WENEN - Een reeks kettingbotsingen in zeer dichte mist met een zicht van soms minder dan vijf meter heeft gisterochtend op de autosnelweg Wenen-Salzburg zeker acht levens geëist. Er zijn zeker 25 gewonden. Bij de botsingen waren volgens de Oostenrijkse radio tot honderd voertuigen betrokken, waar onder vrachtwagens. De ongelukken gebeurden over een afstand van enkele kilo meters op ongeveer 70 kilometer ten oosten van Salzburg. Tientallen ambulances en brandweerwagens werden naar de plaats des onheils gedirigeerd. Traumahelikopters konden wegens cle dichte mist niet landen. DPA/ANP GENEVE - De Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties, Ruud Lubbers, is zeer bezorgd over de tendens asielzoekers op te sluiten. Dat zei hij gisteren bij de opening vanhet bestuur van de VN-vluchtelingenorganisatie Unhcr in Genève. „Veel landen zijn in staat gebleken een asielsysteem te hand haven zonder opsluiting, maar een algemene trend naar meer opsluiting, vaak op discriminatoire basis, is zorgwekkend", aldus Lubbers. De Unhcr-topman maakt zich zorgen over de demonisering van asielzoekers en vluchtelingen 'door delen van de media en sommige politici, speciaal tijdens verkie zingscampagnes'. Daardoor is volgens hem de publieke steun voor asielzoekers ondermijnd. AFP MOSKOU - De omstreden 'schoonmaakoperaties' van het Russische leger in Tsjetsjenië zijn beëindigd. Dat zei gisteren het hoofd van de pro-Russische regering van de deelrepu bliek, Achmad Kadirov. Bij de operaties worden dorpen afgesloten en vinden massale arrestaties plaats. Kadirov heeft naar eigen zeggen een over eenkomst bereikt met de Russische president Vladimir Poetin en de bevelhebber van het Russische leger, Anatoli Kvasjnin. Van nu af aan komen er alleen nog 'doelgerichte controles', waarbij de Tsjetsjeense politie een grotere rol krijgt. AP ANKARA - De uraniumvangst die de Turkse politie vorige week deed bij de grens met Syrië is veel kleiner dan aanvanke- lijk gemeld. Het gaat niet om bijna zestien kilo, maar om slechts 140 gram. Dat maakte de politie gisteren bekend. De fout is gemaakt doordat de loden container waarin het uranium verpakt was is meegewogen. Het Turkse Instituut voor Atoomenergie onderzoekt of het uranium, dat waar schijnlijk afkomstig is uit Oost-Europa, gebruikt geschikt is voor het maken van een kernwapen. AP STOCKHOLM - De Zweedse justitie heeft gisteren de man vrijgelaten die op 1 september was aangehouden toen hij op de luchthaven van Vasteras met een pistool in zijn handbaga ge aan boord van een vliegtuig wilde gaan. De 29-jarige Zweed Kerim Chatty zou van plan geweest zijn het vliegtuig van Ryanair te kapen en het te laten neerstorten op een Ame rikaanse ambassade in Europa. Volgens officier van justitie Haggström blijft de verdenking van poging tot vliegtuigkaping gehandhaafd. „Maar niets wijst erop dat Chatty van plan zou zijn geweest het vliegtuig tegen een gebouw te laten vliegen." RTR/AFP FRANKFURT - Ondanks beta ling van een miljoen euro los geld is de 11-jarige zoon van bankier Friedrich von Metzier nog niet vrijgelaten. Jakob von Metzier werd 's och tends rond half elf op weg van school naar huis in de wijk Sachsenhausen ontvoerd. Hij werd voor het laatst gezien toen hij zoals gewoonlijk de bus ver liet bij de halteplaats voor een supermarkt. Kort daarop werd een brief met de eis tot betaling van losgeld bij de woning van de familie Von Metzier gevonden. Volgens afspraak werd gister morgen ergens in Frankfurt het losgeld neergelegd. De jongen was echter 's avonds nog niet vrijgelaten, terwijl dit was over eengekomen met de dader(s). Twee mensen zijn in verband met de ontvoering opgepakt. Welke rol zij zouden hebben ge speeld, is onduidelijk. AP door Peter van Nuijsenburg TOKIO - De Japanse premier Junichiro Koizumi heeft giste ren zijn zeventien maanden ou de kabinet gereorganiseerd. Koizumi liet weten dat hij nu eindelijk werk wil maken van het grootste probleem dat de Ja panse economie teistert: de gi gantische leningen die de ban ken hebben uitstaan aan (bijna) failliete bedrijven. De omstre den minister van Financiële Za ken, Hakuo Yanagisawa, moet daarom het veld ruimen. Een hervormer, minister van Econo mische Zaken Heizo Takenaka, krijgt Yanagisawas portefeuille er bij. door Hetty van Rooij BRUSSEL - De kans dat er ooit Amerikanen zullen worden be recht door het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag is gisteren een stuk kleiner gewor den. Om een openlijke ruzie met de VS te vermijden hebben de EU-landen gisteren een com promis gesloten, waardoor Amerikanen die verdacht wor den van oorlogsmisdaden in de praktijk niet in Den Haag maar door een Amerikaanse rechter zullen worden berecht. De Europese ministers van Bui tenlandse Zaken werden het er over eens dat EU-landen aan de VS mogen beloven dat zij geen Amerikanen zullen uitleveren aan het ICC, zolang ze daarbij maar bepaalde minimum-re- gels in acht nemen. Amnesty International en de mensenrechtenorganisatie Hu- man Rights Watch reageerden gisteren bezorgd op die af spraak. Groot-Brittannië en Italië, de landen die bereid zijn akkoorden te sluiten met de VS, mogen daarin niet beloven dat ze geen enkele Amerikaan naar Den Haag zullen stui-en. Ameri kaanse politici, diplomaten of uitgezonden militairen die ver- Yanagisawa kwam de afgelopen maanden steeds vaker onder vuur te liggen door zijn weige ring geld in de banken te pom pen di e dreigen te bez wij ken on der hun oninbare leningen. Hij voelde er niets voor die banken met belastinggeld 'vrij te ko pen'. De schattingen over het totale bedrag aan oninbare leningen variëren van 360 miljard euro tot meer dan 1000 miljard. Dat is de nasleep van een de grootste speculatiegolven uit de geschiedenis. Tien tot vijftien jaar geleden leek de Japanse economie zich aan alle econo- dacht worden van oorlogsmis daden zullen door de EU-lan den worden uitgeleverd aan Washington, maar Amerikaan se burgers of huursoldaten met een Amerikaanse nationaliteit kunnen wel naar het Hof in Den Haag. Transfer De landen van de Unie hebben bovendien afgesproken dat zij niet tussenbeide zullen komen wanneer een gevangene op weg is om in Den Haag te worden be recht. Die 'transfer-regel' vindt de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken De Hoop Scheffer erg belangrijk, omdat Nederland het gastland is van het ICC. Hij benadrukte dat het principe van 'geen straffeloos heid' in de afspraak is opgeno men. Dat wil zeggen dat een Amerikaan die verdacht wordt van oorlogsmisdaden maar niet voor het Hof in Den Haag hoeft te verschijnen, er wel op kan re kenen dat hij door een Ameri kaanse rechter wordt berecht. Voor Nederland is het sluiten van een apart akkoord met de VS volgens de minister overbo dig. De bestaande uitleverings verdragen en afspraken tussen Nederland en de VS zijn volgens hem afdoende. GPD BAGDAD - James McDermott, leider van Voices in the Wilderness, een Amerikaanse vredesorganisatie die momenteel een bezoek aan Irak brengt, houdt in Bagdad een pleidooi tegen aanscherping van de VN-wapenresolutie. Delegaties van de Verenigde Naties en Irak zijn sinds gisteren in Wenen bijeen voor overleg over de hervatting van de wapeninspecties. Volgens de Zweedse VN-gezant Hans Blix, be last met de uitvoering van de inspecties, krijgt het inspectieteam onbelemmerde toegang in Irak. Ook de vele paleizen van Saddam zullen volgens Blix worden opengesteld. Als beide partijen in Wenen een akkoord bereiken, kunnen de inspecties 15 oktober beginnen. foto Jassim Mohammed/AP mische wetmatigheden te ont trekken. Het geld kostte niets en de banken leenden tegen de klippen op. Met dat geleende geld werden aandelen en grond gekocht. De koersen op beurs schoten naar astronomische hoogten. Tot de luchtbel tien jaar geleden uiteenspatte. De gevolgen voor de economie waren desastreus. De meeste banken konden wegens de vele faillissementen naar hun lenin gen fluiten. Ze zijn nu zo uitge mergeld, dat ze niet meer normaal functioneren. De kre dietverlening aan het bedrijfs leven en de consument blijft ver onder het gewenste niveau. Be drijven investeren niet en con sumenten besteden niet. Dat leidde tot een gevaarlijke ket tingreactie. Om hun producten toch te kunnen slijten, verlagen de bedrijven daarom hun prij zen. Door de ontslaggolf neemt de totale koopkracht verder af, waardoor de prijzen verder da len. Deze deflatie kan op den duur een economie volledig ont wrichten. Het is een kwaal die moeilijk te genezen is. Maar om een kans van slagen te hebben moet in elk geval de banksector gezond zijn. Die sanering is wat Koizumi met de benoeming met Takenaka lijkt te willen. Takenaka heeft zich met de pre sident van de centrale bank Masaru Hayami al geruime tijd voorstander getoond van finan ciële injecties aan banken. Dat stuitte op verzet van de geves tigde orde. In dat conflict hield Koizumi zich aanvankelijk af zijdig, maar gisteren koos hij partij voor de hervormers. GPD van onze redactie buitenland ROME/BERLIJN - Het Itali aanse kabinet is het gisteren eens geworden over een bezui nigingsvoorstel voor 2003. Ook de Duitse regering moet de broekriem aanhalen. De Italiaanse regering wil twintig miljard euro bezuini gen. Vanwege de haperende economie, dalende belastingin komsten en de strenge eisen van de Europese Unie ziet premier Silvio Berlusconi zich genoodzaakt zich aan een krap per budget te houden dan ver wacht. De basis van het voorstel wordt gevormd door een aantal drasti sche maatregelen om het begro tingstekort binnen de 1,5 pro cent van het bruto nationaal product te houden. De begroting behelst een belas tingverlaging voor de lagere in komens. Ook moeten de ven nootschapsbelasting en de regionale belasting worden te ruggebracht. De belastingver laging was een van de beloftes waarmee Berlusconi goed scoorde tijdens de verkiezings campagne van 2001. De onlangs herkozen roodgroe ne regeringscoalitie in Duits land bezuinigt. Minister van Fi nanciën Hans Eichel zei dat het om 10 miljard euro gaat. Bondskanselier Gerhard Schro der verklaarde na een bijeen komst van zijn partij, de soci aal-democratische SPD, dat de uitgaven aan de inkomsten moeten worden aangepast, ze ker in het licht van de economi sche neergang. Belastingverho ging sloot hij uit. Schroder wil snoeien in de overheidsuitgaven en de subsidies. De bondskanselier verwierp suggesties uit zijn eigen partij, zoals verhoging van de tabaks accijns, herinvoering van de vermogensbelasting en verho ging van de successierechten. Hij verwees daarbij naar zijn verkiezingsbelofte om de lasten niet te verhogen. AP/DPA door Sander Kuypers VUGHT - De Amerikaanse fe derale recherche FBI heeft de Irakees Mullah Krekar vorige week in Nederland onder vraagd. Dat bevestigden be trouwbare bronnen gisteren. Krekar zit in Nederland vast in de extra beveiligde gevangenis in Vught. De VS hebben hier voor een rechtshulpverzoek in gediend. Justitie hield Krekar twee we ken geleden aan op de luchtha ven Schiphol. Hij leidt de isla mitische groepering Soldaten van de Islam, die volgens de Amerikanen nauwe banden on derhoudt met het terreurnet werk Al Qaeda van Osama bin Laden. Ook vermoeden de VS dat Krekar contacten heeft met de Irakese leider Saddam Hoes sein. De Nederlandse advocaat van BELGRADO - De nationalisti sche president van Joegoslavië, Vojislav Kostunica, heeft de presidentsverkiezingen in Ser vië gewonnen. Volgens gisteren verspreide voorlopige uitslagen van de stembusstrijd zondag verwierf hij 31,2 procent van de stem men. In de tweede ronde, 13 ok tober, moet hij het opnemen tegen de Joegoslavische vice- premier Labus die op 27,2 pro cent uitkwam. Verrassend was het grote aantal stemmen dat is uitgebracht op de extreem-nationalistische Vojislav Seselj, die de steun had van de vroegere Joegoslavische en Servische president Milose vic. Hij kreeg 22,9 procent van de stemmen - een stuk meer dan na de laatste peilingen was voorspeld - en kwam daarmee op de derde plaats. De opkomst was niet erg hoog. Iets meer dan 55 procent van de 6,5 miljoen stemgerechtigden kwam bij de stemlokalen opda gen. Als de opkomst bij de twee de ronde onder de 50 procent blijft, zijn de verkiezingen on geldig. DPA Krekar, V. Koppe, wil de onder vragingen van de FBI niet be vestigen. Jordanië verdenkt de Irakees officieel van heroïne smokkel. Mullah Krekar ont kent dat hij iets te maken heeft met de vermeende heroïne smokkel. Eerder benadrukte de broer van Krekar ook al dat zijn broer helemaal geen contacten onderhoudt met de Irakese re gering. „In 1999 hebben de Ira kese autoriteiten in Pakistan juist geprobeerd mijn broer te vermoorden", zei hij bijna twee weken geleden. Ook Koppe be nadrukt gisteren nog eens dat zijn cliënt ontkent dat hij sa menwerkt met Al Qaeda of Sad dam Hoessein. Toekomst De Verenigde Staten zijn in de aanloop naar een eventuele aanval op Irak, naarstig op zoek naar bewijzen dat Irak contac ten onderhoudt of zelfs samen werkt met Al Qaeda. Het ver hoor van Krekar in Nederland is waarschijnlijk onderdeel van die zoektocht. Jemen houdt vier Fransen vast op verdenking van betrokken heid bij de aanslagen van 11 september op de Verenigde Sta ten. Het viertal zit vast in de zui delijke havenstad Aden. De vier Fransen zijn bijna twee weken geleden geleden opgepakt in het dorp Yafeh, ongeveer zestig ki lometer ten noorden van Aden. Volgens een Jeminitische func tionaris spreken zij Arabisch en gaan de autoriteiten ervan uit dat zij van Arabische origine zijn. ANP/AFP Advertentie Nu bij U in de buurt de renovatiespecialist Nr. 1 U beul welkom vr. 4. okt. 10.00 tol 20.00 uur za. 5. okt. 10.00 tot 17.00 uur laat U zich maar verrassen! PORTAS-vakbedrijf Zeeland Scottweg 11b- 4462 GS Goes Tel.: 06 26-852555 bellen kan nu al BERLIJN - Bij het vierspan bovenop de Brandenburger Tor voltooien arbeiders hun herstelwerk. Na twee jaar renovatie wordt de Berlijnse triomfbooog aanstaande donder dag heropend, ter gelegenheid van de viering van de dertiende verjaardag van de DuitseEenwording. foto Markus Sch rei ber/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5